Accountantskantoor JAC. STOL NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 24 JUNI 1941 Stadsnieuws De schooljeugd gaat weer naar de speeltuinén Weth. J. C. van Schaik opende Zaterdag het complex van het „Oosterkwartïer". „Oostenk'wairti'er" hoeft Zaterdag zijn poor ten weer voor dia jeugd heropendVoor ihet bestuur vam de Speeltiuinvereeniiging een mooi succes, temeer diaar er wegenis mate ria algebneik weimiig „nieuw" viel aan te schaffen. Slechts met medewerking van eenige Leadschie faibrdikainiten. dde welwillend het ibenoodiigide geleverd hébben, is het mo gelijk geweest al weer een stapje ver dl er te doen op dit terrein van het sociaal-opvoed- kumdag werk. Ben groot gezelschap van genoodigden had zich in den speeltuin verzameld, w.o. de hoe ren J. Cr van Scfhaiik, wietlh. v. Onderwijs; J. du Bods, voorz. van de N.U.S.O.; H. Las- schudt, namens de Leidsche Speefltuinfedera- tie, voorts afgevaardigden van de Woning- bouiwver. ,,De Eensgezindheid", buurtver. „Groenoord" en van de volkstuinver. „Ons Genoegen" verder waren 'er nog bestuursle den van de zustervereenigingen en enkele hoofden van scholen. De voorz. van „Oosterkwartier", de heer W. v. Egmond, dankte in zijn openingswoord allen, die een steentje voor dit mooie werk hadden bijgedragen. Ook de vele ledien, die meestal in hun vrijen tijd dezen speeltuin weer hadden opgebouwd, werden niet verge ten. Spr. bood den heer Lantinga het eere- lidmaatschap aan voor den velen steun, die hij aan het speeltuinwerk had geschonken. Verder deelde de heer v. Egmond mede, dat er sinds eendgen tijd plannen bestonden om tot het bouwen van een clubhuis over te gaan, waarvoor een fonids met ruim f 3000 was gevormd en spr. vroeg de bijzondere aandacht van het gemeentebestuur, want, zoo zeide de heer v. Egmond, door dit jeugd werk worden g emeenschap sm ens chen ge vormd. Nadat de heer du Bois no<g enkele propa gandistische en waardeerende woorden had gesproken, trad wieth. v. Schaik naar voren, die er in de eerste plaats op wees, dat het speeltuinwerk altijd zijn bijzondere teresse heeft gehad en dat dit ook in de toekomst wel zoo zou blijven. Verder kon spr. de ver heugende mededeeldng dben, dat „Volksher stel" binnenkort nog eens f 300 aan de be sturen van de speeltuinverenigingen zou schenken. Wat de bouw van een clubhuis betrof, naar aanleiding hiervan merkte weth. v. Schaik op, dat deze plannen van zooveel belang waren, dat het gemeentebestuur dit werk zeker met zou voorbijgaan en de noo- dige steun niet zal onthouden, alhoewel het persoonlijk initiatief op dien voorgrond moet worden gesteld. Nadat spr. de gelukwen- schen van het gemeentebestuur had overge bracht, knipte weth. v. Schaik het lint door en heropende hiermede den speeltuin. Even later stroomde de jeugd binnen, die de schommels, zweefmolens (waarvan er een door de Volks tuin ver. „Ons Genoegen" was geschonken), wippen en de glijbaan in bezit nam. MEJ. DR M. DE HAAS. t In den ouderdom van 46 jaar is te dezer stede overleden mej. dr Magda de Haas, in leven leerares aan het Leïidsche gymnasium. Mej. de Haas studeerde, na het verwerven van het einddiploma H.B.S., letteren en wijsbegeerte en promoveerde cum laude op een kunst-historisch onderwerp. Zij werd met ingang van 1 Sept. 1927 benoemd tot leerares in de Duitsche taal aan het gym nasium, terwijl zij ook wel lessen gaf aan de Gem. H.B.S. Met mej. dr de Haas is een bekende Leidsche figuur heengegaan, die in breed en kring achting genoot. Zij was o.m. leidster van de propaganda-afdeeling van de U.V.V en penningmeesteresse van de Vr. Vrienden van het gymnasium. Het stoffelijk overschot van dr de Haas, die reeds sedert Kerstmis 1945 ziekteverlof genoot, zal Woensdagmiddag, 4 uur, op „Rhijnhof" ter aarde worden besteld. Ds. J. F. H. VAN DER BOM. In de gisteravond gehouden vergadering van manslidmaten der Geref. Kerk is in de vac. ds. J. Weggemans tot predikant ge kozen en door den kerkeraad beroepen ds, J. F. H. van der Bom te IJlst. Ds. van der Bom, die een zoon is van wijlen den heer N. van der Bom, in leven voorz. van het Verbond van Chr. Werk gevers ipi Nederland, werd 10 Dec. 1913 ge boren. Na het behalen van het eindexamen gymnasium, studeerde hij theologie aan de V. U. te Amsterdam. In 1939 werd hij door de classis Amsterdam beroepbaar verklaard, waarna hij als hulpprediker arbeidde te Hilversum en Scheveningen. Op 5 Sept. '43 werd hij in zijn eerste gemeente, IJlst, be vestigd. Ds. v. d. Bom, die onlangs bedankte voor een beroep naar Hazerswoude, heeft ook een beroep ontvangen van de Geref. Kerk te Oosterbeek. JUBILEUM C. H. DE BLOIS. Het was voor den heer C. H. de Blois Za terdag een ware hoogtijdag, aangezien hij het feit mocht herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij het schildersbedrijf fa. F. A. v. Kleef, Hoogewoerd 91. De jubilaris werd in de feestelijk versierde werkplaats door den heer v. Kleef ontvangen, die waardeerende woorden sprak, welke getuigden van trouwe plichtbestrachting en groote vakbekwaam heid. De heer Blois, die lederen dag van deze 25 jaar van Koudekerk naar Leiden moest fietsen voor de uitoefening van zijn werk, verwierf voorts een groot vertrouwen onder de cliënten. Spr. hoopte, dat de jubilaris en het verdere personeel nog vele jaren met hem en zijn a.s. compagnon, den heer N. de Klerk, in het bedrijf werkzaam zouden zijn. Hierna werd den jubilaris een waardevol ge schenk en de oorkonde van de Maatsch. v. Nijverheid overhandigd. De heer de Bruin spi-ak namens het per soneel en noemde zich één van de vele vrienden, die de heer Blois zich onder de collega's had weten te verwerven. Spr. bood hem eveneens een cadeau aan. Tot slot sprak de heer Blois een dankwoord. Relaties en vrienden kwamen hun gelukwenschen aan bieden. RECTORAAT NED. ZENDINGSSCHOOL M.i.v. 1 Sept. zal dr F. J. Fokkema zijn functie als rector van de Nedf Zendings school neerleggen. Het rectoraat zal tijde lijk worden waargenomen door prof. dr H. Kraemer. PROF. DR. T. H. MILO. Vrijidiaigmididiaig heeft prof. dr. T. H. M&Lo in het groot auditorium te Leiden zijn in treerede ails hoogleeraar in de geschiedenis vian de Overzeesdhe Gebiedsdeel en en het Zeewezen uitgesproken. Spreker gaf een be schouwing van die geschiedenis der V.O.C. en wees in dit verband op het groote belang, dat gehecht moet worden aan de aigemeene be- langsteülin voor't aigemeene medeleven met en de ernstige studie van de geschiedenis van het Nederlanidische zeewezen. Dieptepunten in onze geschiedenis vinden tot op aanmer kelijke hoogte hun verklaring in een tekort aan belangstelling van landsbestuur en volk voor de marine, haar waarde en haar histo rie: voor het bijeenhouden van het rijk acht spr. bovenal eian sterke vloot een vereischte. IDENTITEITSBEWIJZEN EN VREEMDE LINGENPASPOORTEN. De Commisaris van Politie verzoekt ons opname van het volgende: Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor, dat particu lieren zich persoonlijk tot den Visadienst en/of den Rijksvreemdelingendienst, Ko ninginnegracht 21, Den Haag, wenden, met het doel de behandeling van een verzoek schrift, afgifte van een identiteitsbewijs of vreemdelingenpaspoort, c.q. terugkeervi sum, te bespoedigen of in gunstigen zin te belichten. Het hoofd van genoemden diienst heeft thans bepaald, dat particulieren niet meer tot het gebouw van den Rijkvreemde lingendienst worden toegelaten. Voor het verkrijgen van inlichtingen over of het ge ven van toelichtingen op -genoemde aange legenheden, dient men zich voor Lelden uitsluitend te wenden tot het bureau politie, afd. Vreemdelingendienst, Zonne veldstraat. VERSCHERPT TOEZICHT. De politie maakt bekend dat er in het vervolg verscherpt toezicht zal worden ge houden op het tramverkeer, o.a. op het springen op trams, het meerijden op de treeplank, enz. Zaterdagmiddag werd om 1 uur controle gehouden, met als resultaat dat elf menschen werden bekeurd. LEIDSCHE TELEGRAMMEN. Zaterdagmorgen werd de 30-j. IJ. de H. tn de fabriek van de fa. Tieleman Dros aangereden door een fabriekstractor. De H. brak het linkeronderbeen en werd door den E.H.D. naar het Acad. ziekenhuis overge bracht. Gistermorgen is de 29-jar. J. J. G., die de vorige week uit de rijwl»elbergplaats van de Zuiderkerk een rijwiel ontvreemdde en dit gisteren weer probeerde, gesnapt en door de politie in arrest gesteld. Kunst en Letteren EINDUITVOERING MUZIEKSCHOOL. Waarn eer het programma van een lieer- ldngenuitvoermg is samengesteld' uit stukjes van die moeilijkheid) van èen sonatine van Clemente is over den maatstaf, die bij die beoordeeling moet wonden aangelegd;, nau welijks verschil van opvatting mogelijk. Anders wordt dit, wanneer die leerlingen werken ten gehoore brengen, die ook in de concertzaal worden uitgevoerd. In dat ge val is men bij de beoordeeling onwillekeu rig geneigd vergelijkingen te maken tus- schen de vertolkingen van leerlingen en die van gerijpte kunstenaars. Wanneer wij een leerliingenuitvoering zuiver willen beoordee- len moeten wij echter niet uitgaan van de eischen, die het kunstwerk stelt, maar van de mogelijkhedien, waarover leerlingen be schikken, die de muziek voor plezier beoe fenen en dus slechts een zeer beperkten tijd voor de studie kunnen uittrekken. Wanneer we dit standpunt innemen, kunnen we van de einduitvoering van „Toonkunst", die gis teravond) in den foyer der Stadsgehoorzaal gegeven werd, slechts met den grootsten lof gewagen. Het begon al direct heel plezierig met de cellosonate van Fesah, gespeeld1 door dr C. Steinz, leerling van den heer Freuyt, die een charmanten toon aan z'n instrument ont lokte en muzikaal speelde. Zeer verdienste lijk waren de prestaties van de heeren Koot en Van Egmond, leerlingen der zangklasse van Suze Luger, dde hun sympathiek stem geluid in dienst stelden van een aria uit „Paulus" en de romance uit „Tannhauser". De violist J. van Veen, leerling van den heer Blok, speelde met prijzenswaardige tech niek en opmerkelijk stijlbegrip een viool sonate van Mozart. J. van Meurs, eveneens leerling van dien heer Blok, deed zich als een violist met mogelijkhedien kennen, in het Allegro uit het concert in G van Mozart. P. van Zoen had met twee etudes van zijn leeraar Franco Mendes geen gemakkelijke taaie op zich genomen; hij kweet er zich echter uitstekend van. En ook A. van Kapel, leerling van Richard Boer, die het Allegro uit het 3de concert van Beethoven speelde, mocht een welverdiend applaus oogsten. Bella BrusseKeyzer kennen we reeds van verschillende concerten. Deze leerlinge van mevrouw Luger wist met de Berceuse van Diepenbrock opnieuw te overtuigen van haar vocale dispositie. Het dameskoor o.l.v. Willem Mizee gaf voortreffelijke uitvoeringen van werken van Palestrina en Schubert. Het orkest o.l.v. Jaap Stotijn verzorgde de begeleiding in Beethovens pianoconcert en liet zich hooren in drie stukken van Grieg. Tenslotte nog een woord van lof voor de heeren Van Bom mel en Kuirpershoek, die de pianobegelei dingen voor hun rekening hadden genomen. Als geheel dus een zeer geslaagde avond', waarop bestuur, leerkrachten en leerlingen van de muziekschool met genoegen kunnen terugzien. HENNIE SCHOUTEN. LAAT NU UW BOEKHOUDING IN ORDE MAKEN DOOR HET BEKENDE BREESTRAAT 117 LEIDEN Tel. 24891 Privé-adres: VAN SLINGELANDTLAAN 1 Belast zich tevens met ALLE BELASTINGZAKEN. Gooi die Rheumaiiek van U af. Dat kan Rheumatische pijnen zijn een ge volg van onzuiver bloed. Als ge met de kleine dagelijksche dosis Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer normaal op gang brengt, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Maar neem Kruschen wel regelmatig! 't Komt Uw heele gestel ten goede en ge voelt U al gauw een ander mensch. Bij Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Ingez. Med.) In Nijmegen is tot heden f300.000 voor de Stichting 1940—r45 bijeengebracht. Men, rekent in Nijmegen op een half miUioen. In Frankfort onderhandelen Nederland en het Amer. hoofdkwartier over den uitvoer van versche groente en fruit naar de Amer. bezettingszone. De opperceremoniemeester van H.M. de Koningin, R. A. baron van Hardenbroek, wien een ernstig ongeluk overkomen was, is Zaterdagmorgen .overleden. Waar bevinden zich onze zeeschepen? Oranjefontein, (thuisr.) 21 (7 vun.) te Southampton; Odysseus, 21 v. Pireaus; Bloemfontein, (uitr.) 18 te Singapore; Orpheus, 21 v Alexandrië n. Gibraltar; Hel der, 20 v. A'dam te Huelva; Sunetta, 10 Juli v. Abadan te Singapore verw.; Cio, 21 v. A'dam te Antwerpen; Ruys, 20 v. A'dam te Antwerpen; Ruys, 20 v. A'dam te Batavia, vertr. 19 Juli n. A'dam; Tabinta v. Batavia n. A'dam, 19 v. Bangkok; Westplein, 30 v. New York te Antwerpen verw.; Prins Wil lem van Oranje, 22 (nm), v. R'dam n. Mon treal; Van der Velde, 21 (n.m.) v. R'dam n. Buenos Aires; Separoea, 21 (n.m.) v. Port Elisabeth te R'dam Sumatra, 22 (v.m.) v. Batavia te R'dam met 90 gerepatr.; Adinda, 18 v. Haifa te Alexandrië voor Abadan; Agatha, 21 te Hongkong; Hermes, 19 repa raties te Morotai, gereed n. Tarakan, Singa pore dokken aldaar; Malvina, 9 Juli te Bom bay gereed, daarna Abadan; Marpessa, 21 te Sydney, gereed van dokken, daarna Abadan; Murena, 19 Juni te Singapore, gereed van reparatie, daarna n. Abadan; Paula, 19 te Singapore, gereed van reparatie; Kota Agoeng, (uitr.) p. 20 (9 v.m.) Kaap Guar- dafui; Jobshaven, 18 v. Antwerpen te Buenos Aires; Helbergen, 21 (n.m.) v. Sfax n. R'dam; Barendrecht, 24 v. Curagao te R'dam verw.; Tjibesar, (uitr.) 21 v. Singapore; Zijpen berg, 22 (v.m.)v. A'dam n. Br. Indië via Antwerpen (maakt een reis in de plaats van de Meerkerk). Wat de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301 m) AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Gram.; 10.36 Piano's; 11.00 Herwonnen kunstbezit; 12.00 Ballroom-orkest; 12.40 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette-orkest; 14.20 Harp- kwintet; 15.30 Cello en piano; 16.00 Cock tails for two; 16.45 Carroll Gibbons; 17.00 Gerard Hengeveld; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 De waarheid over Ja va; 20.00 Niéuws; 20.08 Dinsdagavondtrein; 21.50 Contact; 23:00 Nieuws; 24.00 Sluiting. Programma voor Hilversum II (415 m) KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Mor gengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 11.25 Pater de Greeve; 12.05 Rameau; 12.30 Jack der Kinderen; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 13.45 Dido en Aeneas; 15.30 Alfredo Campoli; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Muzi kale beschouwingen; 17.00 Minimax; 17.30 Kamerkoor; 18.00 Jaap Meyer; 19.00 Nieuws 20.00 Nieuws; 20.05 Kamerorkest; 21.15 Klaas van Beeck; 22.00 Nieuws; 22.30 Nina Dolce; 23.15 Gram.; 24.00 Sluiting. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Zaterdag 29 Juni a.s. zal er van 2 tot 4 uur in het internaatsgebouw, Noordeinde 50, gele genheid zijn om afscheid te nemen van mej. M. A. Lutz, als directrice van de R.K. Vak school voor meisjes, 's Morgens wordt in een bijeenkomst vam het bestuur, leerkrachten en leerlingen afscheid genomen van de direc trice. DISTRIBUTIE VARIA Morgen is de letter M aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelen-, tabak- en versnaperingenkaarten. FUSIEVERGADERING VAN „DE NATUUR VRIEND" EN „NATUURGENOT". Vrijdag jl. hielden de Leidsche Aquarium en Terrariumvereenigingen „De Natuur vriend" en „Natuurgenot" een vergadering om te komen tot samensmelting en een groote vereenigimg te vormen. Met algeheele stemmen werd het voorstel aangenomen, ter wijl de naam der nieuwe vereeniging „De Natuurvriend" zal blijven. Deze avond werd besloten met een uiteenzetting van enkele zeer interessante kweeken. welke vooral den jongen liefhebbers ten goede kwam. S port en Wedstrijden VOETBAL Kampioenschap van Nederland: (Zaterdag) AjaxHeerenveen 21; N.E.C.Haarlem 3—4; N.A.C.Limburgia 20. 4de klasse K.N.V.B.: Quick Boys—C.N.V. afgelast. 2de klasse K.N.V.B. afd. Leiden: Lisser BoysT. en D. 1 70 (Lisser Boys kam pioen); A.R.C. 3—Katwijk 2 0—2; Quick Boys 4Leiden 2 01. 2de klasse B: Rijnsb. Boys 3—Leiden 3 21; Katwijk 3A.R.C. 4 71. 3de klasse: Noordwijk 3Rijnsb. Boys 4 0—4; R.C.L. 2—Katwijk 4 2—2. Om het kampioenschap van den KNVB/ ZMC won Excelsior (Pernis) met 53 van C.S.V.D. Wanneer Quick Boys Zaterdag a.s. van Excelsior wint, is het kampioenschap voor de Katwijkers. De stand is momenteel: Quick Boys 4 3 1 0 203 7 Excelsior 4 2 2 0 117 6 Oranje-Wit 3 0 1 2 2—13 1 C.S.V.D3 0 0 3 4—14 0 Bekerwedstrijden. Halve eindstrijden: Rijnsb. BoysS.O.S. 13. Veteranencompetitie: KatwijkA.S.C. 33. Dat de K.N.V.B. dit jaar ook wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op Woensdag en Zaterdag heeft vastgesteld, zal vele voetbalminnende lezers uit onze kringen verheugen. Het is immers reeds on dubbelzinnig gebleken, dat wedstrijden op dagen in de week heusch niet minder be langstelling trekken dan die op den Zondag. Het is dan ook onze vurige wensch, dat bin nen niet al te langen tijd de Engelsche Za terdag hier wordt ingevoerd en de Zondag rustdag ook voor de sportmenschen wordt. Voor een uitverkocht Ajax-stadion speel den Ajax en Heerenveen tegen elkaar, waarvan wij hieronder een kort verslag laten volgen. N.E.C.Haarlem leverde een onverwachten uitslag op. Niet, dat al van te voren was vastgesteld, dat Haarlem van de Nijmegenaren zou verliezen, het omgekeer de is eerder waar. Maar 't was zoo, dat N.E.C. voor de rust de lakens uitdeelde en een 20 voorsprong nam. Zelfs werd het kort na rust 30. Toen was het echter Haarlem, dat blijk gaf van een goed moreel in de ploeg en er door Groeneveld, Smit en Roozen slaagden niet alleen den achter stand weg te werken, maar ook een voor sprong te nemeni dien zij niet meer afstond. N.A.C. en Limburgia speelden een bijna volmaakte partij voetbal, waarbij echter N.A.C. over betere schutters beschikte en door Pierard en Rijvers een 20 overwin ning behaalde. In de 2de klasse A haalde Lisser Boys op ondubbelzinnige wijze het kampioenschap binnen door T. en D. een 70 nederlaag toe te brengen. Lisser Boys, onze harte lijke gelukwenschen! De overige competitie wedstrijden hadden alle bijna het verwachte verloop. Ook de laatste Leidsche candidaat in de Bekerwedstrijden is Zaterdag uitgeschakeld. In een enerveerenden wedstrijd was het Aim- sterdamsche S O S. iets gelukkiger en wist het een 1—3 zege te behalen. AjaxHeerenveen (21) De duizenden toeschouwers, die van dezen wedstrijd getuigen zijn geweest, hebben vol op waar voor hun geld gekregen. Het was een ontmoeting, die lang in het geheugen zal blijven en die van het begin tot het eind volop spanning bood. De Friezen heb ben de velen, die van het Noordelijk voet bal nu niet zoo'n hoogen dunk hadden, een lesje gegeven en getoond, dat ook zij in deze competitie een hartig woordje zullen mee spreken. Het was Ajax, dat technisch beter voet balde en daardoor deze kleine overwinning wel heeft verdiend. Maar aan den anderen kant waren het de Friezen, die zich met zulk een élan in den strijd wierpen, dat de thuisclub er de handen vol aan had en tot op het laatste moment op haar hoede moest zijn. Wel speelden de Friezen een tamelijk stevig spel, maar geen oogenblik mocht dit KORFBAL CHR. KORFBALBOND DEN HAAG EN OMGEVING De uitslagen van Zaterdag jj. luiden: le klasse: PernixFiks 52; D.E.S.Ijs vogels 22; 2e klasse: V.E.S. 2Pernix 2 1—3; 4e klasse V.E.D. 3—Top 3 0—2; Fluks 2 Pernix 4 01; Top 4Ijsvogels 3 03. L.Z.K.C jPernix". In een sportieven wedstrijd heeft Pernix met 52 van Fiks gewonnen en is hierdoor een belangrijken stap dichter bij het afdeelings- kampioenschap gekomen. Al spoedig wist de met uniair -worden betiteld. Scheidsrechter Perntx-aanval uit een kleine kans te scoren. Metz was wel de slechtste man van het veld. Hij nam soms de vreemdste beslissingen, wat nu niet direct bevordelijk was voor een prima stemming in het veld en er om heen. Het was Ajax, dat door Drager de leiding nam, maar Heerenveen maakte door Jonk man gelijk. Keizer, die weer prima zijn doel verdedigde, evenals trouwens Veenstra bij Heeren veen, behoedde zijn club voor een achterstand, door op prachtige wijze een penalty, genomen door Abe Lenstra, te kee- ren. In de tweede helft nam Ajax weder om de leiding, ditmaal door een formidabel schot van Fischer en tot 20 min. voor het einde behield de thuisclub een overwicht. Toen kwamen de Friezen - echter nog zoo danig opzetten, dat deze voorsprong aan een zijden draadje kwam te hangen. Had Abe Lenstra zich wat meer actief in den strijd geworpen, we hadden het nog niet geweten. Nu werd het een verdiende 21 zege voor de Amsterdammers. Q. Boys IV—Leiden II (0—1) Al had de uitslag geen beteekenis meer, toch is het een aantrekkelijke en spannende wedstrijd geworden. Leiden verscheen met een invaller-keeper uit het derde en had voor de rust tegen wind iin een harde dob ber. De backs en keeper wisten echter van geen wijken zoodat de rust inging met 00. Na de rust was Leiden voor driekwart van den wedstrijd in de meerderheid. Een enkele maal ondernam Quick Boys een gevaarlijken uitval. Maar ook de keeper van Q. Boys was goed op dreef zoodat Leiden pas in de laatste minuut door Polanen de leiding kon nemen. Scheidsrechter v. Tuyl leidde dezen sportieven wedstrijd op uitnemende wijze. Rijnsburgsche Boys IIILeiden III (21). Leiden moest met 10 man beginnen, maar na ongeveer een 20 min. verscheen die kee per welke eerst in het tweede had moeten invallen. Voor de rust had Leiden den wind mee en wist een 10 voorsprong te nemen. Na de rust was R. Boys heer en meester van het terrein en wist na ongeveer 25 min. door den rechtsbinnen op keurige wijze ge- j lijk te maken. Langen tijd leek 't er op, dat er geen verandering zou komen maar toen 1 bij een lagen schuiver de keeper van Lei den vallend den bal niet ver genoeg kon wegwerken kon de rechtsbinnen op gemak kelijke wijze den bal inloopen waarna het einde kwam van een prettigen wedstrijd. Beide partijen wogen vrijwel tegen elkaar op en Fiks wist dan ook door een ver schot den stand op gelijken voet te brengen. Na de wis seling nam Pernix al spoedig de leiding en het leek er op dat dezelfde aanval den voor sprong zou weten te vergrooten, maar deze maakte geen gebruik van enkele mooie kan sen. Vlak voor de rust maakte Fiks door een prachtig ver schot weer gelijk. Rust 2—2. Het zag er toen dan ook niet naar uit, dat Pernix nog met 52 zou winnen. De Fiks-aanval pro beerde het na de rust nogal eens met verre schoten en had daarbij pech. Pernix profi teerde aan den anderen kant van een fout in de verdediging en niet lang daarna werd de Fiks mand weer doorboord 42. Het laatste kwar tier was voor Pernix, daar enkele Fiks-spelers eenigszins uitgespeeld raakten. Door een goede doorbraak wist Pernix no 5 te scoren, waar mee het einde kwam. Pernix had een kleine overwinning verdiend maar met 52 kreeg het iets te veel. Pernix i heeft nu 16 punten uit' 8 wedstrijden, gevolgd door KVS I met 10 pun ten uit 7 wedstrijden. Pernix H leverde een mooie prestatie door met 4 invallers (sters) van VES H met 31 te winnen. VES H verkleinde een 20 achter stand tot 21, maar na rust stelden de oranje kragen met een derde doelpunt de zege veiiig. Met 9 punten uit 6 wedstrijden heeft Pernix II de mooiste kans op de eerste plaats in de 2e klasse. Pernix IV zorgde voor de verrassing, door met 10 van het sterke Fluks II te win nen. De prestaties van Pernix IV gaan steeds in stijgende lijn en het heeft ook in dezen wedstrijd goed gespeeld. Het eenige doelpunt werd in 't begin gescoord. De spanning bleef tot het einde, maar doelpunten bleven ver der uit. „FIKS" OEGSTGEEST. Files I leed een geflatteerde 5-2 nederlaag tegen Pernix I. De wedstrijd Fiks II—Excelsior ni had een nogal rommelig verloop. Zelfs moest tegen het einde één der Excelsior-spelers uit het veld worden gestuurd. Ondanks de goede leiding van den, scheids rechter en een 53 overwinning voor Fiks II is het geen wedstrijd' geweest, waar we met genoegen op terug kunnen zien. Politie-elftal (KPSSV)Gezagstroepen Leiden (2—4). Voor de rust was het een aardige partij, wat hoop gaf voor de geheele ontmoeting. Het einde voor de eerste speelhelft gaf een stand aan van 11. Het verzwakte politie- elftal was echter na de rust minder krachtig en na nogmaals gelijk gestaan te hebben, kreeg Leiden wel zóó de teugels in handen, dat het zonder veel inspanning de verdiende zege kon behalen. WANDELSPORT. Onze oudste Leidsche wandelsport- veteraan, de 75-jarige W. Broeksema heeft do avond-vierdaagsche goed volbracht en daarmede zijn honderdsten marsch geloopen. ZWEMMEN Nieuwelingen-kampioenschappen van Kring den Hoog. De leden van de Zijl. die aan deze wedstrij den deelnamen, maakten de volgende tijden: 50 m borstcrawl dames: A. de Bree 38,4 sec., T. Sjardin 40 sec., L. v. Veggel 45,2 sec., A. de Bree 45.8 sec., J. Crama 51 sec. 50 m borstcrawl heeren: H. de Tombe 31.4 sec. 50 m schoolslag dames: E. Enseling 49 sec? en G. Lammers 49.5 sec.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3