Bidault geslaagd met z'n nieuwe regeering Voor September weer treinen over den Moerdijk? 1 Waarom Briiien op Java niet van zich afbeten NIEUWE LE IDS CUE COURANT MAANDAG 24 JUNI 1946 Communisten en Socialisten er in opgenomen.. Met medewerking van communisten en socialisten vormde de leider der M.R.P, in Frankrijk, Bidault, een nieuwe Fransche regeering. De socialisten nemen deel op de volgende voorwaarden: Ratificatie van Leon Blums te Washington gesloten overeenkomst, het hou den van de eerstvolgende verkiezingen op 15 October aanstaande, bespoediging van het opstellen van een grondwet en regeling van de kwestie der loönen bij voorkoming van prijsstijging. De communisten eischten onmiddellijke Verhooging van salarissen en pensioenen. Bidault zelf is minister-president en minis ter van Buitenlandsche Zaken. De twee vice-presidenten zijn Maurice Thorez (leider der communisten) en Felix Gouin (socialist). Francisque Gay (MRP) en Alexander Varenne (Verzetsbeweging) zijn ministers van staat; Robert Schuman (MRP) minister van financiën en Bdouard Depreux (socialist) minister van binnenland- sche zaken. Andere ministers zijn: Justitie: Teitgen (MRP); Bewapening: Tillon (communist); Landbouw Pringerit (socialist); Industrieele productie: Paul (communist); Nationale Op voeding: Naegelen (socialist); Publieke wer ken en vervoer: Moch (socialist); Koloniën. Moutet (socialist); Bevolking: Pringent (MRP); Posterijen: Letourneau (MRP); Arbeid: Croizat (communist); Openbare ge zondheid: Arthaud (communist); Oudstrij ders en Oorlogsslachtoffers: Casanova (com munist); Gewapende machten: Michelet (MRP); Nationale economie: de Menthon (MRP); Wederopbouw: Billoux (commu nist); Staatssecretaris bij het bureau van den president: Colin. Bidault zal ook het ministerie van voor lichting overnemen. In een schrijven aan de Communistische In de Fransche bezettingszone worden boeten, opgelegd aan actieve nazi's, beschik baar gesteld voor hun slachtoffers en be hoefte kunstenaars, respect, -intellectueelen. eelen. Door de groeiende anti-Britsche geestes gesteldheid in het Roergebied, aldus Reuter, begaven zich reeds honderden Duitschers naar de Russische zone, in de hoop vooral daar meer voedsel te ontvangen. De Fransche regeering deed een dringend beroep op de bevolking om het geboortecijfer op te voeren. Engeland's aardappeloogst vertoont op vele plaatsen een record. Spaak ging heden naar Engeland om zijn qjere-doctoraat der universiteit van Sheffield in ontvangst te nemen. Rusland zal albums uitgeven met alle postzegels, die tijdens 't 25-jarig Sowjet-be- wind verschenen. Corneli a Tazzi, een vriendin van Mus solini zoowel als gravin Edda Ciano vallen onder een groep van 30.000 gevangenen, die tengevolge van de alg. amnestie vrij komen. De Grieksche oppositie is uitgenoodigd, zitting te nemen in de royalistische regee ring, om haar te verzekeren, dat het ple- besciet eerlijk wordt gehouden. partij verklaarde Bidault dat de eerste taak van de nieuwe regeering zou zijn het bij eenroepen van een economische conferentie, die het geheele probleem van loonen en prijzen aan een onderzoek zal onderwerpen. De nieuwe regeering zal een algemeene loonsverhooging toestaan Bidault legde zich niet vast ten aanzien van de mate waarin deze salaris verhooging zal plaatsvinden. Oud-illegalen vereenigen zich in één organisatie Onder den naam „Voormalig Verzet Zuid-Holland" Zaterdagmiddag vond te Rotterdam een vergadering plaats van vertegenwoordigers van oud-illegale groepen in Zuid-Holland. Na een gedachtenwisseling verklaarden allen zich bereid een fusie aan te gaan en de eigen organisatie op te heffen. De volgende doel stellingen, met uitsluiting van elke andere, werden als basis aangenomen: zuivering, eer herstel van oud-illegale werkers, sociale zorg voor zoover het de oud-illegaliteit be treft, en berechting. Oyer de interpretatie van deze vier punten was men het spoedig eens. In fusie traden de G.O.I.W. (Gemeen schap van Oud-illegale Werkers) van Zuid- Holland en Rotterdam, de B. O. I. W. (Bond van Oud-illegale Werkers) te Den Haag en het V. V. G. (Voormalig Verzet 's-Graven- hage). Eenstemmig werd besloten als organisa- tienaam te kiezen: „Voormalig Verzet Zuid- Holland". Tevens werd een voorloopig be stuur gekozen. Wing comm. Tuil betreurt houding der Nederlanders „Ik heb vernomen, dat de groote stroom der gerepatrieerd en bittere gevoelens jegens die Britten naar Nederland medebrengen. Dit is te betreuren, omdat het te wijten is aan onvoldoende bekendheid met, en te weinig begrip van de uiterst moeilijke taak van de Britten op Java", aldus heeft wing com mander Thomas Stuart Tuil, de „redder" van Midden-Java en naderhand hoofd van de Rapwi te Bandoeng, in een interview met het A.N.P. verklaard. Tuil is onlangs uit Java teruggekeerd en vertoeft thans hier te lande om zijn Ned. aanstaande echtgenoote te bezoeken. „Toen ik per parachute op 1 Sept. op Java landde", aldus Tuil, „waren er teekenen van een vreeselijke politieke opwinding en ik zag,- dat het moeilijk zou zijn er goed door heen te komen. Overal waren jongelieden aan het marcheeren en vele Inheemschen droegen de rood-witte kleuren van de na tionalistische beweging. Alle verbindingen waren op dat oogenblik verbroken; volledige anarchie heersohte alom. Niemand was in functie. Hadden op dèt oogenblik de Britten ge tracht „de orde te herstellen", dan zouden ongetwijfeld de duizenden Nederlanders, die Kief in afwachting van vonnis vrijgelaten Eisch: 1 jaar v.w. en 5 j. uitsluiting: van politiefunctie. Zaterdag heeft voor de rechtbank te Breda terecht gestaan de voormalige hulprecher- oheur C. F. Kief, de hoofdpersoon uit den ge ruchtmakenden speurtocht op Arnold Meijer, wegens vrijheidsberooving van den ex.-Nat. Frontman C. G. Jansen, bedrijfsleider te Tilburg, dien Kief cs. op 8 April onder be dreiging met een pistool in een auto had meegevoerd in de meening, dat Jansen hiet adres van Arnold Meijer wist. Verd. gaf toe, dat het binnendringen van Jansens woning leek op een Gestapo- methode, maar hij achtte deze methode ge oorloofd om de heeren uit hun tent te lok ken. Verd. verweet Jansen en zijn vrouw, dat zij op de zitting met een stalen gezicht logen en dat dit zijn oorzaak vond in de fascistische lectuur, die zij 4% jaar gelezen hadden. Toen de publieke tribune hierop luid applaudis seerde, werd deze ontruimd. In zijn requisitoir zedde de O. v. J., mr. Van der Dussen, dat deze zaak daarom zoo belangrijk is, omdat den laatsten tijd zooveel opzettelijke wederrechtelijke vrijheidsberoo- vingen gepleegd zijn. Wij moeten terug naar juiste rechterlijke verhoudingen en optreden tegen willekeurige arrestaties. Spr. eischte als hoofdstraf een gevangenisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en als bijzondere straf: ontzegging om gedurende vijf jaar een ambt bij de po litie te bekleeden. Het verzoek van de verdedigster, mevr. mr. Mazirel, om verd. onmiddellijk in vrij heid te stellen, werd ingewilligd. Uitspraak 3 Juli. in het binnenland van Java als gijzelaars werden vastgehouden, door de extremisten zijn vermoord. Verder hadden de Engelschen de stipte op dracht van den bevelhebber van het S.E.A.C., lord Louis Mountbatten, om een zoo neutraal mogelijke houding aan te nemen. Ziedaar in het kort „waarom" de Britten niet met een sterke strijdmacht'op Java zijn gekomen, teneinde het geheele eiland te be zetten", aldus besloot wing commander Tuil het vraaggesprek. (En tóch blijven wij het betreuren, dat het niet de Amerika nen zijn geweest, die de rust en orde op Java moesten herstellenRed.). Dr. Van Mook heeft Soetan Sjahrir ver zocht nadere toelichting te geven op de laatste Inheemsche tegenvoorstellen, zoo wordt uit Batavia gemeld. Na de bijeenkomst, die bij den Geall. ver bindingsofficier is gehouden, werd geen communiqué verstrekt, doch men neemt aan, dat Sjahrir naderhand een onderhoud heeft gehad met G. Ma^kereth, den Britsehen cons.-gen. Raad van Cassatie bevestigt twee doodvonnissen Wegens moord op de burgemeesters van Asten en Someren. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Harlingen (toez.) D. Siemelink te Oostermeer; te H. I. Ambacht (2e pred.pl.) G. H. W. Dickhout te Beunin- gen. Aangenomen: naar Lisse (2e pred.pl.) J. Hadders te Bovensmilde, die bedankte voor Meppel, naar Assen (2e pred.pl.) L. Hoving te Lippenhuizen; naar Koudum F. Bloemhof te Noord-Laren; de benoeming tot hulppred. te Delft J. Fokkema, em, pred. aldaar. Bedankt voor Hengelo H. v. 't Hof, evang. te Tiel. Geref. Kerken Tweetal te Hoogeveen J. N. Nawijn te Avereest en R. de Vries te Alblasserdam. Beroepen: te Enter J. v. Hoegee te Westeremden, te Geldermalsen Sj. Roosj'en te Wateringen, te Klundert E. Verburg te Pernis, te Leiden (vac. J. Weggemans) J. F. H. v. d. Bom te IJlst, te St Jacobi-Parochie cand. J. H. de Boer te Makkum, te Soestdijk (2e maal) A. Brouwer te Nes. Aangenomen naar Makkum J. P. Rozendaal te Visvliet. Bedankt voor Beetsterzwaag cand. J. H. Zelle te Leeuwarden, voor Den Helder (vac. F. Tollenaar) G. Spijker te Urk, voor Veendam Joh. Ribberink te Grootegast. Chr. Geref. Kerk Bedankt: voor Middelburg K. G. v. Smeden te Groningen. THEOLOGISCHEN HOOGESCHOOLDAG TE ROTTERDAM. Op de middagvergadering van den Donder dag te R'dam gehouden Theologischen Hoo- geschooldag der Geref. Kerken was de eer ste spreker ds W. A. Wiersinga van Naar- denBussum met het onderwerp „Wat wij voor onzen Evaogelisatiearbeid van prof. Lindeboom kunnen leeren". Lucas Linde boom was de man. die vooraan stond in den strijd tegen liberalisme en socialisme. Hij hield volksvoordrachten, sprak op straat, op de kermis en op 't kerkhof. Evangelisatie werk fc het werk van de Kerk, dat is van alle leden, heeft hij er letterlijk in gehamerd. Het vast geloof ,en vurig gebed van Linde boom zou ook in onzen tijd wonderen ver richten. Dr Ph. J. Huyser van Westerlee sprak een slotwoord over „Alles is moe". De school is van de kerken, de kerken zijn van Christus en Christus is van God. Hierna dankte ds Meyster allen, die tot het wel slagen van dezen dag hadden meegewerkt. STUDENTENCORPS F. Q. I. Voor het corpsjaar 19461947 van het Studentencorps F.Q.I. van de Theol. Hooge- school der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) te Kampen zijn gekozen A. H. Algra, praetor, J. Faber, abactis, C. Trimp, quaestor, K. Deddens, assessor I, C. J. Ketel, assessor II. Het abactisaat is gevestigd Graafschap 29a te Kampen; vac.-adres Hooge Kadijk 175, te Amsterdam. ONTHULLING GRAFSTEEN DS H. JANSSEN Op 6 September 1944 overleed ds H. Jans sen, leger- en vlootpredikant i.a.d. en voor zitter van diverse Chr. Geref. Jeugdbonden. Dat de jeugd haar leider niet heeft ver geten, daarvan getuigt de grafsteen, welke Zaterdagmiddag op „Oud Eik en Duinen" in Den Haag is onthuld. Prof. L. H. v. d. Meijden sprak in de aula over het thema: „Gedenken en volgen". Op de begraafplaats onthulden leden van den Chr. Geref. Maqnenbond, de J.V., de M.V. en J.M.V. den fraaien gedenksteen. Vervolgens heeft lt-gen. jhr Roëll namens de Regeering dankbare woorden gesproken voor het werk van ds Janssen als leger- en vlootpredikant verricht. De zoon van den overledene heeft dank gezegd voor het eerbetoon aan wijlen zijn vader bewezen. Er was veel belangstelling; tal van Chr. Geref. predikanten woonden de plechtigheid bij. Promoties. GRONINGEN, 21 Juni. Op een proefschrift: „Scillareen, experimenteel onderzocht op zijn hariswerking", promoveerde tot doctor m de geneeskunde H. Remmelts. geb. te Rui- nerwold. LEIDEN, 22 Juni. Gepromoveerd tot doctor in de geneesk. op proefschrift „De malaria-epidemie te Middelburg in de jaren 1940 tot en met 1945, benevens een onder zoek van parasietendragers" H. Doeleman. te Goes. NIJMEGEN, 22 Juni. Gepromoveerd (cum laude) tot doctor in de rechtsgeleerd heid V. H. L. v. d. Heuvel, geb. te Hey- bergen. thans te Den Bosch. Aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen is tot doctor in de godgeleerdheid gepro moveerd pater H. P. A. Cornelissen O.P. op proefschrift „Geloof zonder prediking". ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 22 Juni. Vrije Universi teit. Geslaagd cand. theologie, S. Bekkum te Rotterdam. AMSTERDAM, 22 Juni. Aan de V.U. is ge slaagd voor doet. ex. rechten J. H. Jonker, Werkendam. GRONINGEN, 24 Juni. Cand. wis- en na- tuurk. (K) mej. A. Post te Groningen en mej. A. Kamps te Scheemda; cand. wis- en naituurk. (L) G. H. J. Kapma te Groningen. LEIDEN. 22 Juni. Geslaagd voor cand. Indisch recht: M. M. M. van Oosten te R'dam, J. A. H. van Delft te Leidschendam, J H. G v. d. Graaf te 's Gravenhage, H. J. J. Schrage te Sittard, D. Jongejan te Bos koop, Th E. Visser te Zevenhoven; voor doet. Indisch recht: E. R. Gerritsen Plaggert te 's-Gravenage; voor cand. Indologie: J. A. P. Grevers te Delft; voor cand. rechtsgel. H. Th. Sickler te A'dam; W. G. H. Arendsen de Wolf en mej. J. Mullemeister, beiden te 's-Gravenhage; voor doet. geneesk. 2e ged.: J. M. Versteeg en P. J. L. de Wiit, beiden te Leiden; J J Waasdorp te Rijpwetering: P. W. Doop en K. Brouwer, beiden te Batavia: voor artsex. Ie ged.: P. L. Braat en F. Habe- kotte, beiden te 's-Gravenhage; voor artsex. 2e ged.- F. H. Kramer en A. M. Fontein, bei den te R'dam; H. J. A. Stermans te Utrecht. UTRECHT, 22 Juni. Pract. veeartsenijk. ex.: W A. Zijp, Utrecht; theor. tandheelk. ex. Ie ged.: mej. J. H. Both, H. van Dom melen. Z. H Edens, mej. C Driehuizen, J. M. Sauser, G C. Slogel, J. C. Kloosterman, mej. M Linzel, J M. A. van Lunen, C. Mol, F. J. van Nassau, J. P. v. d. Smit, S. J. Staal, mej S. J. Wurdemann, J. Litte: pract. tandheelk ex.: L. Koppes, C. J. Havermans, J. Hoskamp; doet. ex. geneesk. 2e ged.: E. Voorhoeven. H. N. Gissen, mevr. Rothbart- Fraenkel; semi-artsex.: P. T. F. v. d Boo gaard, H. M. P. v. d. Boogaard, J. C. Beker; artsex.: P A de Groot, mej. J. C. Ultee, P. A A. J F. Broos. NIJMEGEN 22 Juni. Geslaagd voor doet. ex. in de rechten de dames E. M. Smulders te Nijmegen en J A. M. van Vlij men te Breda en de heeren M. H. J. Ch. Rut ten te Gulpen, J. J. van Wessen te Sittard en W. H. Meijer te Nijmegen. Met dé werkzaamheden vor dert het snel De werkzaamheden aan de Moerdijkbrug, die tusschen 1 Aug. en 1 Sept. a.s. weer in gebruik zal worden gesteld, verloopen vlot. Massa's verwrongen ijzer moesten worden opgediept, vootdat men aan het weghalen van de duizenden kubieke meters steen en puin kon beginnen. De vernielde en in het water hangende DE PIET HE11S -(Vervolg van pag. 1) Voor het binnenloopen van oorlogsschepen der belligerenten lm een neutrale haven be staan rechtsregels, neergelegd in de z.g. „neutraliteitsproclamatie". Bij het uitbreken van den tweeden wereldoorlog had de Ne- derlandsche regeering haar proclamatie uit gevaardigd, waarin werd bepaald, dat in het rechtsgebied van het koninkrijk „het bin nenkomen in of doortrekken met oorlogs schepen of troepentransportschepen" ver boden is. Eenige ontheffingen werden toe gestaan, waarvoor als eerste reden in aan merking kwam, indien het „noodgevallen" betrof. Van zulk een „noodgeval" een bekend voorbeeld uit den eersten wereldoorlog. In den nacht van 23 op 24 Januari 1917 had in de Noordzee een ontmoeting plaats tus schen Duirtsche en Engelsche torpedoboot- jagers. Een kort gevecht volgde, waarbij een Britsche jager zwaar werd beschadigd en de Duitsche jager V 69 dadelijk bij het begin van het gevecht een voltreffer kreeg. De V 69 liep IJmuiden binnen, waar ter stond aan de gewonden de noodige hulp werd besteed. Hoe stond het nu met het internationaal recht? Was dit oorlogsschip bevoegd IJmui den binnen te loopen? Moesten schip en be manning niet worden geïnterneerd? Volgens onze toenmalige neutraliteitsproclamatie mochten oorlogsschepen der oorlogvoerenden binnen ons rechtsgebied komen, indien ern stige averij daartoe noodzaakte. Krachtens dezelfde proclamatie mochten zij hun her stellingen in zooverre uitvoeren, als voor de veiligheid van de vaart onmisbaar was en niet om „eenigerlei wijze hun strijdkracht" te vermeerderen. De V 69 voerde in IJmui den reparaties uit en vertrok op 10 Febr 1917 In dit licht bezien wordt de zaak van de „Piet Hein" wel absurd Indien men de ver houding van Nederland tot een groep van In donesiërs zou bezien als verkeerende in „staat van oorlog" (Soekarno heeft verleden jaar aan Nederland den oorlog verklaard), dan zou Australië, dat in den laatsten oorlog een onze bondgenooten was. toch op zijn minst neutraal moeten blijven, maar zeker niet een geste van een groep dokwerkers to- lereeren die een Nederlandsch oorlogsschip, dat uit nood him haven binnenloopt, „be smet" verklaart W. E. VAN POPTA. overspanningen zijn nu verwijderd, terwijl bijna alle pijlers weer zijn hersteld. Door normalisatie van de rivier heeft de Rijkswaterstaat 1000 meter als breedte voor de nieuwe oeververbinding voldoende ge acht, welk besluit voor de herstelwerkzaam heden een bui tenkans beteekende. Van het Noorden uit is een 400 meter lange aarden dijk aangelegd, waardoor een even groot aantal -meters spoorbrug kon worden be- Vijf overspanningen liggen nu op him plaats, hoewel nog niet alle op de juiste hoogte. Ofschoon het verkeer voorloopig nog enkelsporig zal zijn. wordt de nieuwe brug toch met dubbelspoor belegd. Gelijktijdig worden de bruggen ook hooger gelegd, waar door de doorvaarthoogte eender wordt aan die van de gewone verkeersbruggen HELPT ENGELSCHE VLIEGERS OPSPOREN OF IDENTIFICEEREN In Engeland spant men zich geducht in, om de vele vermiste R.A-F.-vliegers op te sporen of te identificeeren. Daarom wordt een ieder, ook in ons land, die iets van zoo'n vlieger bezit, verzocht zich daarmee tot de politie te wenden, teneinde dat opsporings werk te bevorderen. (Van onzen verslaggever voor rechtszaken) De Raad van Cassatie heeft heden de doodvonnissen tegen Hendrik Kromhout te Haarlem en Jacobus Peter Besteman te Was senaar bevestigd Het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch had beiden ter dood veroordeeld, wegens den moord op de burgemeesters van Asten en van Someren, die als represaille in 1944 door het Sonder Kommando-Feld- meyer, in koelen bloede waren neerge schoten. De Raad kon ondanks den jeugdigen leef tijd van verdachten, geen verzachtigden om standigheden laten gelden, wegens de af grijselijke gezindheid, waarvan zij door deze moorden op 2 onschuldige burgers hadden blijk gegeven. BENOEMINGEN BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot rechter bij de Arr.-Recht bank te Rotterdam: mr P. S. Noijon, Den Haag ein bij het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag: tot raadsheer mr W. Nieu- wenhuijsen, iZerikzee, mr J. P. Ber- voets. Bergen op Zoom, mr J. H. Jacons, mr B. W. N. Drion en mr J. A. J. A. H. Hou- ben, Den Bosch; tot mil. raadsheer Lt. kol. F. D. H. van Aelst, Lt. kol. F. M. J. Stuvel, Lt. kol. C. Koopman en maj. P. Th. J. Hu berts. te Den Bosch; aangewezen tot wnd. proc. fiscaal jhr mr H. H. G. Versprjck. Eervol ontslag is verleend aan mr H. W. Nieuwhuis, raadsheer Bijz. Gerechtshof, Den Haag. Brammetje Flapoor en z'n vrienden Ooor g m rotman ■jMi «Map. -f i f JA- is J§§{ 13. Ze zochten net neie geoouw at, maar Menelik was nergens te vinden. Toen liepen ze naar buiten, de grote vlakte op, en klom men op een heuvel. „Misschien is hij daar in dat bos!" zei Bram, op een groep bomen wij zend En ze daalden de heuvel af. Bram steeds nt de geldzak, de hij voorzichtigheidshalve meegenomen had, In z'n hand,... 14 En toen, opeens, slaakte Tom een luide kreet! Hij was zomaar opeens van achteren beetgepakt, en voordat Bram tijd had, om om te kijken werd ook hij door een paar stevige vuisten in z'n nekvel gepakt. Het waren Bedoeïnen, die gevaarlijke woestijn- rovers, die iedereen plunderen of gevangen nemen. Blijkbaar wisten ze. wat Brammetje voor 'n som geld bij zich had!

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2