3U*tttP* Cttïtsdj* (£tmraitf llftf Nederl. ministers uit Londen teruggekeerd IDist'll >E „PIET HEIN" Honderden personen ziek van vrijbankvleesch MAANDAG 24 JUNI 1946 Se Serie: 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 354 A A V .4 Bureaux Redactie en ïïfkffMilai Reactie: f..T B. VAN DER ROS Christelijk'^atwnaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „itonfiwstirb Is QfjeMmti myn fjerl in tetjfenspwt" Abonnementsprijzen: 1.10 per maand 0.28 per week 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. Verh. m. admJcosten) Advertentiën 015 per mm. Bfl contract belang* rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Geen opheffing van dep. van Marine, aldus Helfrich Hadden geen contact met Eng. regeering. De Ned. ministers, die gedurende het weekend besprekingen te Londen hebben gevoerd, zijn gisteren teruggekeerd. In dit verband meldt het A.N.P., dat de ministers Drees, Beel en Van Royen te Lon den een ontmoeting hebben gehad met mr E. N. van Klef fens en jhr mr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. De Ned. ambassadeur te Londen, jhr mr E F. M. J. Michiels van Verduynen was bij de ontmoeting aanwezig. Over den aard van de besprekingen is niets bekend. Wel kan ech ter gezegd worden, dat de ministers geen contact met de Engelsche regeering hebben gehad, zoodat de veronderstelling voor de hand ligt, dat zij naaf Londen zijn gekomen, omdat deze stad een gemakkelijk ontmoe tingspunt vormde, vooral voor den heer Van Kleffens, die uit Amerika was overgekomen en die in verband met de vergadering van den Veiligheidsraad, die heden begint, zoo snel mogelijk naar New York moest terugkeeren. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat minister Meynen niet heeft Momenteel wordt er weinig haring gevangen Doch er wordt weldra verandering verwacht. Tot geruststelling van de haringliefhebbers kunnen we meedeelen, dat de schaarschte, die blijft aanhouden, thans alleen te wijten is aan de slechte vangsten. In den afgeloopen nacht werden ongeveer 6 tot 20 kantjes per schip gevangen, terwijl een logger maar liefst 600 tot 800 kantjes kan meevoeren. De vrees, dat die schaarschte zal blijven is echter ongegrond, want binnen enkele weken zullen de aanvoeren zoo groot zijn, dat wij niet eens alles alleen zullen aan kunnen. De bedoeling is, dat de export van het overschot door de reeders individueel zal geschieden. Ten aanzien van de spreiding der haring over het geheele land werd op een door het Bedrijfschap voor Visscherijproducten be legde vergadering overeengekomen, dat een plan zal worden uitgewerkt, waarmee ook de handelaren in Scheveningen en Katwjjk, die tegen het plan tot het gezamenlijk bedienen van het binnenland waren, zich zullen kun nen vereenigen. WACHTEN OP DE SCHOENENLOTERIJ OVERBODIG. Binnenkort komt er een groote partij Amerikaamsche schoenen op de Nederland- sche markt, welke buiten de thans geldende distributieregeling om beschikbaar zal wor den gesteld voor diegenen, die na Jan. 1945 nog geen schoenen hebben ontvangen. Ge gadigden moeten van den schoenenwinkelier een bereidverklaring halen, waarna het distributiekantoor tegen inneming van bon a, b, c, d of e 614 vam hiöt inlegvel een schoenenbon voor Amer. schoeisel afgeeft. De stamkaart wordt gecodeerd, zoodat men niet meer in aanmerking komt voor een schoenenbon als het lot het laatste nummer van Uw stamkaart aangeeft. WEER VIER SCHEPEN MET REPATRI- EERENDEN UIT NED.-INDIE De „Sommelsdijk" zal morgen uit Tand jong Priok naar Nederland vertrekken met 200 repatrieerenden uit Bandoeng en 600 uit Batavia aan boord. De „Oranje" zal op 30 Juni met 800 pas sagiers vertrekken. Op denzelfden datum zal ook de „Kota Gedeh" zee kiezen met 825 evacuée's aanboord, terwijl de „Bloemfon tein" 1.300 repatrieerenden uit Australië naar Nederland zal vervoeren. DREIGENDE STAKING IN A'DAMSCHE MEEL- EN BROODFABRIEKEN Daar de onderhandelingen tusschen «>E.V.C. en Rijk9bemiddelaars inzake den eisch van 15 pet loonsverhooging voor het personeel Van de meelfabriek „Holland" en van Ne ring Bögel geen succes hebben gehad, heb ben genoemde arbeiders besloten om in sta king te gaan, indien niet uiterlijk morgen 12 uur tusschen hen en de Regeering over eenstemming is bereikt. De E.V.C.-bakkersgezellen, die tot op heden evenmin tot een accoord met de Bijksbemiddelaars konden komen, zullen morgen beslissen, of het werk al dan niet zal worden neergelegd. DAT in Bruinisse op Sohouwen en Duive- land, van welk eiland 15000 ha land geïn undeerd is geweest, nog één levende boom staat, welke zeer in eere wordt gehouden. DAT de Raad van Cassatie het vrijspre kend vonnis van het Haagsche Bijiz. Ge rechtshof tegen den Kriegsmarine-man Joh. Post uit Vlaardingen heeft bevestigd. DAT het onlangs gearresteerde gewezen hoofd van den R.V.D. te Batavia, J. H. Rit- tnan, dezer dagen uit preventieve hechtenis is ontslagen. DAT kapitein Thomas Laski benoemd is tot gezagvoerder van de „Westerdam". DAT post voor H.M.'s „Banckert". welk schip van 24 Juli Alexandrië zal aandoen, Uiterlijk 26 Juni bezorgd moet zijn. DAT de candidatenlijst van de A.R. Partij voor de Eerste Kamer als no. 8 nog ver meldt mr J. J. Haeigelbroek. DAT het aantal huisslachtingsvarkens van 300.000. vóór den oorlog in het seizoen 1945 2946 is gestegen tot ongeveer 550.000. DAT het stoffelijk overschot van R. A. ba ron van Hardenbroek wordt bijgezet in het familiegraf te Neer-Langbroek (UJj deelgenomen aan de besprekingen. Zijn be zoek schijnt uitsluitend verband te houden met zijn inspectie van de Ned. troepen, die in Engeland worden opgeleid. Naar het A.N.P. naidier meldt, drroegen de besprekingen een informatief karakter. Al vorens ten aanzien van de kaïbinetsforma/tiie een beslissing te nemen, heeft de formateur het gewensoht geacht zidh nopens verschil lende vraagstukken te oriënteeren. De lijken van de vijf onlangs bij Schie dam verdronken padvinders zijn door die ri vierpolitie opgevischt. De Bossche Rechtbank heeft 7 jaar ge vangenisstraf geëiischit tegen den strooper Cleve, wiegens het lossen van een doodelijk schot op jachtopziener H. v. d. Heuvel. Vleeschvergiftiging te Alphen aan den Rijn Te Alphen aan dien Rijn heeft zich een ge val van vlee schvergiftiging voorgedaan, waarvan e enige honderden ingezetenen slachtoffer zijn geworden. Donderdag is aan de slachtplaats, onder daarvoor in aanmerking kamende gezinnen, alle woonachtig in het Noordelijke gedeelts der gemeente, vleesoh verkocht van een in nood geslachte koe, welke aan kopziékte had geleden. Daar den directeur van dien vleesch- keuringsdienst bleek, dat het dier t-ib.c. had gehad, werd het vleesoh gesteriliseerd, zoo dat als vaststaand kon worden aangenomen, dat het geheel vrij was van ziektekiemen. Hoewel ongeveer diuizend menschien het vleesoh hebben gegeten, hebben slechts hon derden hiervan nadeelige gevolgen onder vonden, zoodat moet worden aangenomen, dat bepaalde deelen, na de sterilisatie, ge ïnfecteerd zijn. De ziekteverschijnselen heb ben zich eerst Vrijdag en Zaterdag geopen baard. Hoewel alle patiënten een hooge tempera tuur hebben, schijnt er geen onmiddellijk levensgevaar te bestaan. Het Rijksinstituut HET TWEEDE VERDRINKINGSGEVAL TE SCHEVENINGEN. Maakten wij onlangs melding van het verdrinken van een Schevennigschen joe gen, Zaterdagmiddag is te Scheveningen de 22-jarige P. C. T. uit Rotterdam door ver drinking om het leven gekomen. Zijn lijk is naar het Zuidwal-ziekenhuis te Den Haag overgebracht. SUIKERFABRIEK TE A'DAM DOOR DIRECTIE GESLOTEN. Daar de arbeiders der Westersuikerfabriek te A'dam heden het werk niet hebben her vat besloot de directie het bedrijf te sluiten en binnenkort haar raffinaderij te Breda op gang te brengen. Hierdoor is uiteraard de werkgelegenheid in Amsterdam verdwenen. DAT gen. Winkelman op 2 Juli om .715 u. n.m. een radio-causerie houdt over het Ned. volik en zijn verplichtingen jegens de gesneu velden van 1940. DAT de Ned. Hoenderclub op z'n te A'dam gehouden jaarvergadering* .een sterk toege nomen belangstelling voor onze .hoenderteelt en -veredeling constateerde. DAT de R'daimsche voetbalclub „Feyen- oord" in splinternieuwe witte tropen- costuums en beladen met trossen bananen uit de ,,West" op Schiphol is teruggekeerd. DAT de NL. 310 met gezagvoerder J. J. Abspoel Zaterdag van Schiphol naar Batavia vertrok. DAT onze landgenoot dr. E. J. E. M. H. Japar is benoemd tot secr.-gen. der Ned.- Belg. Tolunie, te Brussel. DAT de Ned. kolenpreductie in Mei 60 pot. van onze vooroorlogsche bedroeg en deze percentages luiden voor West-Dudtsch- land 40 pet., Frankrijk 107 pet., België 79 pet. en Italië (Sardinië) 87 pot. DAT van de 2000 inwoners van Westkapelle er 600 denzelfden familienaam dragen en de dokter daarom maar met huisnnum miers werkt om vergissingen te voorkomen. DAT de Ned. onderzeeboot jag er „Queen Wilhelmina" zich iin de Belg. haven Ostende bevindt. Het zou een beleediging voor ons beteekenen. Ter gelegenheid van de opening van de marine-tentoonstelling in De Bijenkorf te Amsterdam werd o.m. Zaterdag het woord gevoerd door luit-adm. C. E. L. Helfrich, die met veel lof memoreerde hetgeen onze marine tijdens den oorlog presteerde. In dit verband legde hij er den nadruk op, dat het dep. van Marine niet met dat van Oorlog mag worden samengevoegd, maar moet blij ven een onafhankelijk instrument, dat op grond van zijn karakter en daden hemels breed verschilt met dat van Oorlog. Samen voeging zou niet getuigen van waardeering voor wat de marine verichtte in dienst van het vaderland, ja, zou een beleediging zijn voor de marine, die 3000 vermisten telt. voor volksgezondheid zal vandaag een we tenschappelijk onderzoek instellen. Inmid dels zijn alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen. De slachtplaats is voorloopig ge sloten om gedesinfecteerd te worden en het nog bij het publiek aanwezige vleesoh is in beslag genomen. REST LICHTING 1945 WORDT IN OCTOBER OPGEROEPEN Het grootste deel van de nog niet opgeroe pen dienstplichtigen van de lichting 1945 zal in October, tegelijk met de lichting 1946, onder dienst komen Tusschen tij ds kunnen echter in- cidenteele oproepingen plaats vinden, o.a. in begin Juli; dit is afhankelijk van de inkwar- taeringsruiimte en van den materialenvoor- raad. Politieke aanslag op een bakker te Delft Dader doodelijk getroffen door eigen handgranaat. Enkele weken geleden werd op een nacht een handgranaat geworpen door de ruit van den onlangs uit een gevangenkamp ontslagen bakker van T.. in de Molslaan te Delft. Za terdagnacht j.l. om kwart over twaalf werd de ruit van de winkeldeur vernield door het ontploffen van een handgranaat. De politie, die reeds spoedig ter plaatse was, vond den heer S., naast zijn fiets, met ernstige ver wondingen aan de rechterzijde van zijn lichaam. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Oude en Nieuwe Gasthuis vervoerd, waar hij gisteren zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Men vermoedt, dat het de bedoeling van S. was, de granaat al rijdende, in den win kel van v. T., te slingeren. Het koordje van het projectiel is vermoedelijk aan de fiets blijven hangen, waardoor de granaat reeds vóór het werpen ontplofte. Dit is te meer verklaarbaar daar in den winkel niets van een granaat is gevonden, de ruit van de winkeldeur is dan ook door de luchtdruk bezweken. DAT mr. H. W. Bloem ers Zaterdag op grootsdhe wijze door de bevolking van De venter als burgemeester is ingehaald. DAT de havens van A'dam en R'dam op 25 Juli voor vlagvertoon officieel bezoek zullen ontvangen van drie Amer. oorlogs bodems. DAT het 149 pagina's tellende boek van Eisenhower over den laatsten wereldoorlog een vrij gedetailleerd beeld geeft van den strijd in Nederland en Monty's naam steeds met lof wordt genoemd. DAT de 10 gijzelarrs, die de Duitschers op 10 Mei 1940 eiSchten bij de overgave van Maastricht, thans 'het gemeentebestuur ge vraagd hebben waarom juiist zij werden aan gewezen. DAT reeds groote partijen Ned. groenten met auto's naar Frankfort, Mannheim en Bremen worden getransporteerd voor de Amerik. bezettingstroepen. DAT de Zaterdag in A'dam gehouden collecte voor de Hulpactie Scheldemonden f 115.000 heeft opgebracht. - DAT voor het tribunaal te Arnhem de N.S.B.-burgemeester L. H. van Rijn terecht stond, die in de Mei-dagen van 1940 aanvan kelijk niet eens was gearresteerd, omdat hij zioh door z'n humane houding zoo bemind had weten te maken.. Op 5 Juni is H.M. torpedoboot jager „Piet ein" de Oost-Australische haven Sydney binnengeloopen met averij. Volgens berichten zou het oorlogsschip, van Melbourne ko mende, met een tanfcboot in aanvaring zijn geweest. Het schip moet repareeren, maar het vreemde is nu, dat de 'bodem „besmet" wordt verklaard. Bepaalde groepen arbeiders in Australië weigeren de noodige herstellin gen aan te 'brengen. Een uniek geval voor de internationale sa menleving en op gebied van het internatio naal recht. Ik ken in heel onze zeegeschie denis niet een tweede dergelijk geval. We hebben hier,te doen met oen oorlogs schip, een schip dat de drager is van de sou- vereiniteit van den Staat, welks vlag het vaart. De rechtspositie van een oorlogsschip gaat verder dan die van een koopvaarder. Oor logsschip is territorium, vandaar dat men ook spreekt van een oorlogsb odem, De „Piet Hein", liggende in Australië, is dus Nederlandsch grondgebied. Iedere bejegening, een marinevaartuig aangedaan, is het de- monstreeren van een houding jegens den Staat, welke door het schip wordt vertegen woordigd. De bewust onvriendelijke houding van Australische arbeiders tegen de „Piet Hein" as dierhalve een bewust onvriendelijke houding jegens het Nederlandsche volk en zijn regeering. Zooiets moet langs diploma- tieken weg ongedaan worden gemaakt. In het algemeen zal bezoek van oorlogs schepen aan vreemde havens, na inacht neming van bepaalde voorschriften, steeds worden toegestaan. Men kan, zonder een bewust onvriendelijke daad te verrichten, aan vreemde oorlogsschepen den toegang tot zijn havens, reeden en terrtioriale wateren niet weigeren Nederland heeft daarvoor zijn „toelatingsbesluLten voor vreemde oorlogs schepen", Kon. Besluit van 3 Juni 1931, Stbl. rvo. 237. Erger wordt het wanneer een oorlogsschip als „bijlegger" een haven binnenloopt (dus zooals die „Piet Hein", die Sydney als noodn haven moest opzoeken) en haar dan de zoo noodzakelijke hulp wordt geweigerd. Toen H.M. pantserdekschip „Gelderland'" President Paul Kruger te Marseille aan land had gezet, vertrok de kruiser opnieuw naar het Suezkanaal. Bij het binnenstoomen vaal Port-Said op 18 Dec. 1500 kwam het oor logsschip met 0 het Britsohe stoomschip „Peterston" in aanvaring, waardoor de „Gel derland" ernstige averij opliep en in Suez moest dokken. De dokarbeiders beschouw den de „Gelderland" niet als „besmet" schip, al had het den President van Zuid-Afrika in veiligheid gebracht. De zaak van de „Piet Hein" wil ik nu be zien uit een oogpunt der internationale rechtsregels in oorlogstijd. (Zie vervolg pag. 2) Twee Duitsche smokkelaars in Limburg vermoord Reeds een der daders in Keulen aange houden In den nacht van Dinsdag 11 Juni j.l. be gaven zich vier smokkelaars op pad om door de bosschen tusschen Heerlen en Nieuwen- hagen goederen over de grens naar Duitsch- land te smokkelen. Het waren twee Duit- sohers, vermoedelijk uit Koblenz afkomstig, die de goederen hadden gpkocht en twee handlangers, die zij op reis naar Nederland hadden ontmoet. Volgens een vooraf gemaakt plan hebben de handlangers de twee andere smokkelaars op een gegeven moment met hamers bewus teloos geslagen en met messteken gedood. Zij beroofden hun slachtoffers van alles, wat zij bij zich hadden en weken naar Duitsoh- land uit. Na een onderzoek van tien dagen wist de rijkspolitie een zekeren K. uit Heerlen in Keulen te arresteeren, die heeft bekend, ter wijl de arrestatie van „Peter", die naar Frankrijk vluchtte, ieder oogenblik verwacht wordt. Onder groote belangstelling werd Zater dag op Oud-Eik-en-Duinen te Den Haag een gedenksteen onthuld op het graf van ds H. Janssen, den bekenden leger- en vlootpredikant. Plaatselijk regen, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Matige wind, meest tusschen Z.W. en W., aanvanke lijk meest zwaar bewolkt, later wisselende bewolking, op de meeste plaatsen eenigg regen, betrekkelijk koel, De onlangs herkozen president van Tsjecho-Slowakije, dr Eduard Benesj, woonde te Praag een militaire parade bij. Men ziet hem hier temidden van den minister van Oorlog (1.) en den premier Zdenek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1