Moioiof: lialië moet zes jaar voor ons werken De toekomstige West-grenzen van Duitschland Het Leidsche Tribunaal kwam weer bijeen ME UWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 JUNI 19M In Parijs is men het echter niet eens Alle goede verwachtingen, gewekt door de gebeurtenissen der laatste dagen, ten spijt» is men er in Parijs niet in geslaagd, over eenstemming te bereiken over het belangrijke punt der Italiaansche herstelbetalingen. Te genover de opmerkingen van Byrnes en Bevin, dat Rusland de 100 millioen dollar, die het eischt, kan halen uit de Italiaan sche activa op den Balkan, plus de toewij zingen van marine en koopvaardij, stelde Molotof, dat zijn land er dan nog niet kwam. Zes jaar lang tal Italië nog moeten werken voor Rusland, Frankrijk stelde bij monde van Bidault voor, dat de zes jaar dan eerst over twee jaar zou ingaan, waarop Molo tof betoogde, dat Bidault en hij het bijna eens waren. Bevin zag de, gisteren overeen komen, meest begunstigingsclausule in ge vaar komen en bood aan alle eischen te zullen laten vallen, als de anderen het ook deden. Daarmee konden noch Molotof noch Bidault accoord gaan. De Russische gedele geerde vond goed. dat de Grieksche- en Russisch veto in cfe Spaansehe kwestie Het Britsche voorstel te Washington verworpen De Veiligheidsraad verwierp gisteren het Britsche voorstel, om de Spaansehe kwestie zonder eenige aanbeveling ter kennis van de Algemeene Vergadering der Vereenigde Na ties te brengen. Het voorstel van den Australischen gede- legerde, Evatt. om den Vereenigden Naties aan te bevelen de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken of een „geschikte en doelmatige" actie te ondernemen, werd aangenomen, doch zal geen verder resultaat hebben, want Gromyko sprak er namens de Russische regeering het veto over uit. Hij wil n.l. de verbreking der diplomatieke be trekkingen met Spanje gelasten, wat volgens Cadogan (Engeland) oorlog zou beteeken en. Nederland stemde bij monde van den heer Van Kleffens vóór het Britsche voorstel, doch onthield zich van stemming over de resolutie Evatt. PAPEN BRACHT NED. VREDESVOORSTEL. AAN HITLER OVER. De verdedigers van Von Papen toonden gisteren allerlei stukken waaruit moest blij ken dat Von Papen zijn functie in Ankara slechts vervuld zou hebben om den vrede te bewerkstelligen. Daarbij zou hij steun heb ben ontvangen, van Nederlandsche zijde. Zoo bracht hij een voorstel van den Nederland- schen gezant te Londen», inhoudende het herstel van den vrede met garantie voor de onafhankelijkheid van Polen en bespreking van de kwestie van den corridor aan Hitier over. Ook zou hrj in nauw contact hebben ge staan met degenen, die Hitler in Juli 1944 wilden vermoorden. TRUMAN EN STALIN MOETEN SAMEN- SPREKEN De buitenlandsche commissie van het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden is na haar Europeesche reis van meening, dat Truman en Stalin moeten samenspreken over de hangende problemen. BENESJ HERKOZEN TOT PRESIDENT. Dr Eduard Benesj is heden met algemee ne stemmen to t president* van Tsjecho- Slowakije herkozen. Molotof arriveert uit Moskou op het Parijsche vliegveld. Joego-Slavische 200 millioen dollar-eisch aan de Vredesconferentie wordt overgelaten, doch stond erop, dat de vter-ministers-conferentie over de Russische vordering zal beslissen. Prins Bernhard heropent het Zeemansinstituut te Rdam Z.K.H. Prins Bernhaird heeft gietermoddiag, in tegenwoordiigiheid .vari den Briitschen am bassadeur sir Neville Bland., het Zeemans- instituiu/t aan den Pleter de Hooghweg te R'diam offioeel heropend. Na enkele woor den van genoemden ambassadeur en van den loco-burgemeester, ir E. H. Kraayvanger, sprak de Prins over het zegenrijke werk van „The missions to seamen", dat vaak troost bracht aan hen, die ver van huis en haard voor de geallieerde zaak over de wereldzeeën voeren onder groote gevaren. Tenslotte verklaarde de Prins in t Engieltseh het zeemanshuis voor heropend. Hommerson weer op vrije voeten gesteld Omkooping van ambtenaren tegengesproken Daar de P.R.A. niet voldoende termen aanwezig achtte om den bekenden „kermis- koning" Hommerson nog langer in arrest te houden, is hij gistermiddag, in afwachting van een nadere beslissing van het Hof, weer vrijgelaten. Tegelijkertijd werden ook zijn vroegere compagnons W. Dirks en F. van Markhoven op vrije voeten gesteld. Uitdrukkelijk sprak men van de zijde der P.R.A. de geruchten tegen, als zou Hommer son c.s. bij hun arrestatie gepoogd hebben enkele invloedrijke ambtenaren om te koo- pen, teneinde weer op vrije voeten te wor den gesteld. Koerner, burgemeester van Weenen, noodigde Laguardia^ uit naar Weenen te komen en zich te overtuigen van den nood toestand. De eischen van België en Frankrijk Het Belgisch en het Fransche Rijn-comité hebben verklaard, dat Rijnland en Ruhrge- bied definitief van Duitschland gescheiden moeten worden. De Rijn, de Eems en de zee zullen de verdedigingslinie vormen van Frankrijk, België en Nederland. Het Saar- gebied moet in overleg met Luxemburg bij Frankrijk worden ingelijfd. Luxemburg zelf zal het gedeelte van Bittburg tot de spoor lijn TrierHildesheimRemagen terug krij gen. België heeft een deel van de Prumane en Daungebieden, alsmede een deel van het district Aken. De zuidgrens van het district Keulen moet de grens blijven van de Fran sche bezettingszone. Op deze wijze stellen Met ingang van 26 Juni is de prijs per portie poffertjes, waarin ten minste 100 gram bloem is- verwerkt en waaraan suiker en ten minste 15 gram boter is toegevoegd, op ten hoogste f0.35 vastgesteld. Een exploitant, die niet langer dan een maand op hetzelfde terrein poffertjes ver koopt, mag dezen prijs met 5 cent verhoogen Bovendien mag tijdens de uren, waarop andere dan mechanische muziek ten gehoore wordt gebracht, de geoorloofde prijs met 5 cent worden verhoogd. In bijzondere gevallen kan de dir.-gen van de prijzen afwijking van deze bedragen toestaan. Verschillende uitspraken en nieuwe zaken Alvorens tot de behandeling van nieuwe zaken over te gaan, deed het Tribunaal gis termorgen de volgende uitspraken: L. Jager, spoorwegwerker te Leiden, inter - neering voor den tijd van 2 jaar en 6 maan den, eindigend op 12 Juni 1948; ontzetting uit de kiesrechten, het bekleeden van amb ten en het dienen bij de gewapende macht. A. J. Pranger, koopman te Leiden, 2 jaar interneering, eindigend 21 Mei 1947, ontzet ting uit de kiesrechten, het bekleeden van ambten en het dienen bij de gewapende macht. ttt j G. Buitelaar, autobus-ondernemer te Wad- dinxveen, interneering gedurende 1 jaar en 3 maanden, eindigend op 15 Aug. 1946, ont zetting uit de kiesrechten, het bekleeden van ambten bij overheids- en semi-o verheidsin- stellingen. J. P. Huisjes, bloemistknecht te Sassen- seim, interneering voor I jaar en 3 maanden, eindigend op 28 Aug. 1946, ontzetting uit de kiesrechten, het bekleeden van ambten en een verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 1000. A. H. F. v. d. Staak, boekhouder te Noord- wijk, 1 jaar en 3 maanden interneering, ont zetting uit de kiesrechten en het bekleeden van ambten. G. A. Evers te Warmond, die niet was ver schenen, werd geïnterneerd voor den tijd van 1 jaar en 3 maanden, ontzetting uit de kiesrechten en het bekleeden van ambten Mej M. G. M. van Harte veld, interneering voor den tijd van 2 jaar. ontzetting uit de kiesrechten en het bekleeden vain ambten Mevr. M. C J. WestenLeenen. die in hoo- ger beroep was gekomen tegen het afstand doen van haar meubelen ai het beheer over haar onroerende goederen, was niet versche nen. De uitspraak luidde nu: verbeurdver klaring van haar inboedel, voor zoover deze reeds is uitgegeven en wat zich nog in haar woning bevindt en tevens ontzetting uit de kiesrechten. M. v. Schaik, te Sassenheim, interneering voor doi tijd van 1 jaar en 3 maanden, ein digend 24 Aug 1946. ontzetting uit de kies rechten, het bekleeden van ambten en eenige functie in overheids- of semi-overheidsinstel- ling. Vervoleens kwamen de nieuwe zaken aan de orde. Mevr. K. W. K. Keereweer—Muller te Leiden, gedetineerd te Leiden, was lid geweest van het N.S.D A P.. had vrijwillig hulp en steun aan den vijand verleend door in de Doelenkazerne voor de Duitsche Weer macht te koken en had vrijwillig Duitschers in haar huis opgenomen, alsmede haar zoon niet weerhouden om bij de S.S. te gaan, waardoor zij voordeelen boven anderen had genoten. Haar kinderen waren naar de Duit sche school gestuurd, en deze gingen nu automatisch naar de Hitler-Jugend over. Verdachte bracht naar voren, dat het mee- rendeel der tenlastelegging niet waar was. J. C. van der Slot te Noordwijkerhout had fa de jaren 1942 en 1943 hulp en steun aan den vijand verleend door vrijwillig graszoden te vervoeren voor het bekleeden van bun kers. Zijn verdediger, mr W. Herfst merkte op, dat verdachte minder toerekeningsvatbaar is en eenige malen in de week aan toe vallen leed. Hrj verzocht het Tribunaal ver dachte onmiddellijk in vrijheid te willen stellen Het Tribunaal trok zich hierna in de Raadkamer terug. Het resultaat hiervan was, dat verd. onmiddellijk in vrijheid ge steld werd, doch de uitspraak op 2 Juli zou volgen. J. Paats, schilder te Leiden, was lid van de N.SB en NA..F. geweest en had als brand weerman t.b.v. de Duitsche Weermacht op het vliegveld Valkenburg gewerkt. J. F. van BerkeL kleermaker te Leiden, was lid van de N.S.B., blokleidér en WA.- man geweest en had als bode t.b.v. den Ned. Landstand dienst gedaan. M. Kamlade te Woubrugge, was lid van de N.S.B., WA. en N.V.D. en groepsleider te Woubrugge. Had financieel bijgedragen aan den N.V.D. en Winterhulp, het Nationaal Dag blad gelezen, N.S.B.-artikelen verkocht, bij den Ortskommandant te Leiden een verzoek ingediend om zijn radio-toestel te mogen be houden en op de verjaardagen van Mussert de N.S.B.-vlag uitgestoken. Uitspraak in alle zaken Dinsdag 2 Juli as des morgens 10 uur. beide comité's zich voor, dat de veiligheid van de westelijk aan Das Reich grenzende landen zoo volledig mogelijk gewaarborgd zal worden. Weer een „Van Speyck" bij de Kon. Ned. Marine WERD GISTEREN IN DEN HELDER IN DIENST GESTELD. Te Den Helder is gisteren de geheel ver nieuwde. kanonneerboot K 3 onder den naam „Van Speyck" in dienst gesteld. Daarmee is voldaan aan den wensch van Koning Wil lem I, die, nadat in 1830 Van Speyck met zijn schip de lucht in was gevlogen, het ver zoek uitte, dat in de toekomst, ter nage dachtenis aan dezen Nederlandschen held, steeds een der schepen van de marine zijn naam zou dragen. Deze K 3, die 78 M. lang is en 1268 brt. meet, werd na den oorlog in de Noorsche haven Horten teruggevonden, in Den Helder geheel gerepareerd en bewa pend met vier 12 cm.-kanonnen, en vier 3.7 cm-anti-luchtmitrailleurs en zes 20 m.m. Derlikon luchtdoelmitrailleurs. Commandant is luit. ter zee le kl. B. J. Velderman, die aan het hoofd staat van een 99-koppige be manning. Britten en Russen schaken op 1600 mijl van elkaar Vandaag werd een radiotelegraphische schaakwedstrijd begonnen tusschen En geland en Rusland, waarbij de spelers ca. 16Q0 mijl van elkaar verwijderd zijn. Ge speeld wordt op 12 borden en door mid del van internat. Udemacode, 'welke uit combinaties van 4 letters, bestaat. De eerste twee letters geven aan van welk vak de stukken of pionnen worden ver schoven, de beide laatsten naar welk vakje ze worden verplaatst. DEMONSTRATIES TEGEN FRANSCHE COMMUNISTEN. Demonstranten te Parijs hebben de ruiten van hét communistische partijgebouw en van de drukkerij van „Nationaal Front" inge gooid en tal van propagandaboeken en bro chures verbrand onder het roepen van; „Weg met Thorez". MINDER ZEEP IN ENGELAND. Vanaf a.s. Zondag wordt het zeeprantsoen in Engeland met een zevende verlaagd. UITGAVEN VOOR DE CONSUMENTEN- CREDIETEN BEDRAGEN 1 5.000.000.- D; regeling van de z.gji. consumentencre- dieten voor aankoop van onontbeerlijke duurzame gebruiksgoederen zal een organi satie vereischen van ongeveer 60 personen, en een uitgave van f 5.000.000 vfagen. Deze kosten komen, naar de betrokken ministers in een Memorie van Antwoord mededeelden, ten laste van de gemeenten, doch. worden later uit 's Rijks kas vergoed. Brammetje Flapoor en z9n vrienden Door G. Th. ROTMAN 5. Van zijn vrienden waren aiieen Tom en Menelik verschenen; ze stonden onderweg ai op hem te wachten. De anderen mochten zeker niet van hun vader Tom was een pikzwarte negerknaap, die op zijn struisvo gel gekomen was; Menelik, een aap, reed op een gazelle. 6. „Voorwaarts!" commandeerde Bram. en de grote tocht verliep zonder ongelukken, 's Nachts slieoen ze onder de palmbomen van een oase. en tegen de avond van de volgende dag naderden ze het huis van Sheik Ben Aboe, een rijk Arabierenhoofdmaa. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen; te Amsterdam buurtgem. Centrum met Noord) P. Boerma te Oude- schoot, te Kralingscheveer H. G. Groene- woud te Wageningen, te Oude-Tonge (toez.) J. W. de Bruyn te Willige-Langerak, die voor dit beroep bedankte en dat naar Sprang aannam, te Veendam (Evang.)'D. A. E. Ra- vesloot te Opende, te Wezep (toez.) G. M. Dieren te Hei- en Boeicop. Aangenomen: naar Amsterdam (vac. dr A. H. Edelkoort) H. J. Langman te Gro ningen, naar Ernst C. Streefkerk te Branch wijk, naar Reitsum c.a. H. J. André Douwes te Dorkwerd. GEREF. KERKEN. T w e et a 1: te Driesuim T. de Boer te Achlum en J. A. Gravestein te Leek. Tweetal te Leiden J. F. H. v. d. Bom te IJlst en G. F. Hajer te Ede. Beroepen: te Exmorra-Alldruga wier— Schraard C. Jansen te Hindeloopente Oos terbeek (vac. dr P. J. Richel) J. F. H. v d. Bom te IJlst. Aangenomen: naar Reitsum c.a. S. Wouda te Valkenswaard. Bedankt: voor Burum ML Kamper te Nieuw-Weerdinge (verb, ber.), voor Ruiner- woklKoekange R. Kooietra te Siegers- woude: voor Amersfoort J. G. Adema te R'dam-Delfshaven. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen: te Eindhoven W. W. J. V. Oeme te Oud-Loosdrecht, te Katwijk a/cl Rijn (gecomb. met Katwijk a/Zee) G. Boer- sema te Pieterburen, te Treebeek W. H. de Boer te Stadskanaal. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Leerdam J. Kampman te Opperdoes en G A. Zijderveld te Zwijrs- drecht. PERSONALIA. Sjoerd Gerbrandy promoveert Vrijdag a.s. in het Gebouw voor den Werkenden Stand te A'dam op proefschrift Industrieel elgendoms-subjectief recht" tot doctor in de Rechtsgeleerdheid van de V.U. Tevens zal Jan Roelink zijn dissertatie „Een 100-tal brieven uit de correspondentie van Elbertua Leoninus" verdedigen ter verkrijging van den graad van doctor in de Ietteren en wijs begeerte. De Kerkbode der Ger. Kerk (art. 31 K.O.) van Zwolle meldt, dat ds S. Oegewa, dia vroeger in Langeslag stond en daarna vloot- precjikant in Indië was, zich in tegenstelling tot vroegere berichten, in goeden toestand in de gevangenis te Djombang. 80 km van Soerabaja, bevindt. Benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de R.U. te Utrecht dr C. Romijn, thans hoofd assistent aan deze universiteit. Benoemd tot hoogleeraar aan de land bouwhogeschool te Wageningen dr E. W. Hofstee te Groningen. CHR. GEREF. PREDIKANTENCONFE. RENTIE TE APELDOORN. Vorige week is te Apeldoorn de jaar lij to- sche predikantenvergadering der Cbr. Geref. Kerk onder presidium van prof. J. J. v. d. Schuit gehouden. Na herdenking van de overleden predikanten H. Jansen te Den Haag en W. Ramaker te Kampen hield ds A. Dubois van Gouda een referaat over „Zelfonderzoek." Voor de juiste leiding in het zelfonderzoek behoort de prediker ten volle bedienaar van het Goddelijk Woord te zijn. wars van alle allegoriseeren Ds J. C. Maris van Haarlem sprak overj „Onze prediking in oorlogstijd." In aanslui ting aan de vergadering is een theologische schooldag gevoligd, waar ds K. G. v. Smeden en ds I. de Bruyne het woord voerden. Na afloop werd gedefileerd langs den hoogbe jaarden etn professor De Bruin. PROMOTIES. De promote van dr H. Chr. v. d. Hulsl op 17 Juni te Utrecht, geschiedde met lof. STAATSONDERWÏJZERSEXAMEN Voor het te Utrecht gehouden Staats onder wijzersexamen slaagden de dames M. van Noord, J. Palsenberg, E. W. van Rossum en de heeren J. H. Nij'enhuis, H. J. Siliakus en J. Wissekerke, allen te A'dam. Voorts de heeren L. Pieper te Kr abb en dijk e en J. van Bergen te R'dam. ACAD. EXAMENS UTRECHT, 17 Juni. Geslaagd voor cand. godgel. J. W. Coenraad, Nijmegen; G. R. Bruins, Hemelum (Fr.); A. Vink, Slïedrecht; J. Ph. Hilhorst, Oosterbeek; B. J. Meyer, Rotterdam; F. de Graaf, Scheveningen. Cand. wis en natuurk. 1: H. W. Vrijheid, Wasse naar; H. Cruys, Utrecht; C. W Drooger, Utrecht; P. Marks, Bilthoven. Doet. pharm: E. Samuels-Brusse, Utrecht. Apoth. ex. 2e J. C omits, J. van Eyk, K. W. Gerrits- ma. Wat de N.O. Polder al beteekent voor Nederland Helaas nog 2/3 van onze twaalfde provincie onbebouwd. Dit jaar is het zaaioppervlak van den N.O. Polder verdeeld in 25 pet tarwe, 18 pet havo-, 15 pet gerst, 7 pet rogge, 15 pet Lucerne klaver, 10 pet gras en 3 pet kool zaad; Het rest eer ende deel omvat vlas, erw ten, bieten en aardappelen. Van de 48.000 H.A. liggen er momenteel nog 30.000 braak. De ontginning is met kracht ter hand geno men door 2400 landbouwers, bijgestaan dool 1600 vakarbeiders. De proeven om N.SJB.-erf hierbij te werk te stellen, zijn mislukt. Van 3000 HA., is riet gesneden, waardoor de Ned. markt nu verzadigd is. Men onder handelt echter met België over exportmo* DE UNILEVER-FRAUDE De Rotterdamsche rechtbank heeft den 49-jarigen procuratiehouder bij de Unilever Verkoopcentrale, J. B. en den 52-jarigen kantoorbediende P. J. H. G., die ruim 250.000 rantsoenbonnen voor margarine verduisterd hadden, resp. veroordeeld tot anderhalf jaar en tot acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. KATHOLIEKEN MOGEN TE NIJMEGEN TOCH CANDIDATEN STELLEN. In aansluiting aan ons bericht van giste* ren over de te laat ingediende R.-K. candi- datenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen te Nijmegen, kunnen we nog melden» dat het stembureau met het oog op de bijzon dere omstandigheden het stembureau was zoek met 4 tegen 1 stem besloot, de lijst alsnog te accepteeren. HERSTEL VAN MONUMENTEN Gedeputeerde Staten van Z.-Holland stel len voor subsidies uit de provinciale kas té verleenen ten behoeve van het herstel van het Prinsenhof te Delft (aanvulling) f 85.900, de Ned. Herv. Kerk te Maassluis f 37.800, id. te Schiedam f 87.600, id. te Hazerswoucfa f 26.250 en id. te Kethel 1 106.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2