Jlipuwc feihsdje (ïmirant Katholieken onder controle van P. v. d. Arbeid Onze jongens niet bang om naar Indië te gaan Kon. appèl op de offervaardigheid van ons volk IDist TJ WOENSDAG 19 JUNI 1949 Be Serie: Si Jaargang; vanaf T Mei 1945, Ne. 1S9 Abonnementsprij zen 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaal fby betaling p. kwlt. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 015 per m.ra. By contract belang* rijke korting Postrekening 5 8 990 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 227 10 Hoofdredacteur Dr E DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS M$tantuastirt) i$ myn bert in leg „Mijn naam is Haas", zegt minister Schermerhorn Na een vergadering van den Partijraad en het hoofdbestuur van de Partij van den Ar beid, welke gisteren van 10 uur des morgens tot na vijven des middags te Amsterdam is gehouden, werd aan een A.N.P.-verslaggever het volgende communiqué verstrekt: „De partijraad van die Partij van den Ar beid heeft heden kennis genomen van het resultaat der besprekingen, die namens de Tweede-Kamerfractie met den heer Beel zijn gevoerd over de vorming van een parlemen tair Kabinet, steunende op de Partij van den Arbeid en die Katholieke Volkspartij. De partijraad oordeelde, dat wat de grondslagen tan een program betreft, de voorwaarden voor een vooruitstrevend bewind aanwezig eijn. Wanneer de samenstelling van het Ka binet hiervoor de noodige waarborgen biedt en wanneer dat program en dit Kabinet ook van de zijde der K.V.P. in progressieven geest worden gesteund, zoo meende de par tijraad, zal een constructieve weüvaartspola- tiek in Nederland mogelijik zijn. De partij raad verzocht de fractie hierop niet alleen thans, maar ook tijdiens het optreden van het te vormen kabinet, het oog gericht te houden". De heer Vorrimk weigerde met groot e be slistheid eenige aanvulling op dit commu niqué te geven. Ook minister-president Scher merhorn wilde zich over de vergadering met geen enkel woord uitlaten en volstond glim lachend met het afwijzende antwoord: „Mijn haam is haas". (Van onzen Parlementsredacteur) Minister Beel heeft vandaag een begin ge maakt met het verzamelen van zijn toekom stige medewerkers, voor zoover deze niet be- hooren tot het blijvend gedeelte van het zit tend kabinet en voor zoover de buit niet reeds verdeeld is voor het te vormen Roomsch-Roode Kabinet. Leggen we ons oor te luisteren onder die overwinnaars, dan zal zijn stemming wel zijn met gemengde gevoelens, nu het niet langer (Bioodig is de twee ijzers in het vuur te hou den, waarmee de heer Beel aanvankelijk be gonnen is. Ail spoedig wist de P. v. d. A. hem met haar tactiek zoo te omtuinen, dait hij ten slotte in het struikgewas verward is ge raakt en nu voor de P. v. d. A. als hun ge vangene voor hen staat, al is hij formeel de man, die aanvankelijk slaagde met de op dracht tot kabinetsformatie. Het communiqué van de bijeenkomst van den Partijraad van de P. v. d. A. kan dit meer dan doen ver moeden en het voor allerlei uitslag vatbare program zal dat nog duidelijker maken. Men Dr J. W. Noteboom burgemeester van Voorburg Met ingang van 14 Juni is aan den burge meester van Voorburg, dr J. A. Nederbragt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend en tegen 1 Juli als zijn opvolger be noemd dr J. W. Noteboom, dir. van het Centraal Orgaan op de Zuivering van het Overheids personeel. De nieuwe burge meester, die, evenals zijn voor ganger, tot de A.-R. partij be hoort, is ruim 52 jaar oud en ge niet in zijn krin gen groot gezag, waar het kwes ties betreft, die 't bestuur der ge Dr J. W. Noteboom meenten raken. De heer Noteboom is een principieele, doch geen enghartige figuur en mede hierdoor een beminnelijk mensch. Verscheidene jaren zat hij in Duitschland als gijzelaar gevangen. Voorts zijn benoemd tot burgemeester van Hoogwoud: D. Breebaart; van Rolde: Th. Ph. baron Mackay; van Abcoude: mr. S. P. baron Bentinck en van Lopik: L. Schu- tnan. Tenslotte is aan den heer R. W. Keiser eervol ontslag verleend als burgemeester van Winsum. kan er zelfs nu nog af en voorts ieder oogen- blik, wanneer het beleid hen niet meer be vredigt. De Katholieke kiezers zijn geannexeerd. Dat alles i« troost, maar duidelijk en waar, al zal de heele K.V.P. ook wellicht op den duur misschien reeds spoedig niet ne men. Hedenmorgen had minister Beel op zijn departement een langdurig onderhoud met den minister van financiën, den heer Lief- tinck. Schermerhorn burgemeester van Amsterdam Naar de R.-K. Volkskrant, politiek hoofd redacteur prof. Romme, zegt uit goede bron te vernemen, zal aan prof. Schermerhorn, na zijn aftreden als minister-president, door de nieuwe regeering het burgemeesterschap van Amsterdam worden aangeboden. HEDENMIDDAG DEBARKEERING „JOHAN DE WITT". De „Johan de Witt" zou hedenmiddag om drie uur te A'dam aan de repatrieerings- loods meren, waarna de debarkeering on middellijk zou aanvangen. De 8000 ton metende „Meerkerk", die Zondagnacht in de Zeeuwsche voor Westkapelle op een mijn liep, brak gisteren doormidden en was definitief verloren. Lichting 1945 leverde 44.000 man op In een radiorede heeft luitenant-kolonel A. H. L. J. Fievez gisteravond verklaard, dat de lichting 1945, bestaande uit jongelui, die in 1925 geboren zijn, 44.000 jonge soldaten heeft opgeleverd, waarvan er reeds 10.000 als oorlogsvrijwilligers dienst deden. Van de 79.000 opgeroepenen namen 64.000 aan de keuring deel. Van hen bleek 77 pet. geschikt, 21 pet. ongeschikt (dit percentage varieerde voor den oorlog van 2530), en 2 pet. tijdelijk ongeschikt. De slechte voedings omstandigheden van den bezettingstijd had den geen merkbaren invloed, uitgezonderd een hooger percentage tuberculosegevallen, n.l. 2 pet. der gekeurden, waarvan 1 pet. actief reageerde. In'tegenstelling tot Britten en Amerika nen heeft de Nederlander nog weinig ge voel voor hygiëne, aldus spr. De cijfers voor besmettelijke ziekten, vooral ook van ge slachtsziekten, hebben een hoogte bereikt, welke voor den oorlog niemand voor moge lijk zou hebben gehouden.v Hoewel 3 pet. van de geheele lichting we gens verminderde intelligentie werd afge keurd, vallen er naar verhouding meer Ne- derlandsche jongens in de hoogere intelligen tieklassen dan Engelsche. Onder de ruim 40.000 goedgekeurden waren er ruim 8000, die, hoewel goedgekeurd, toch lichamelijk of geestelijk minder geschil- voor indeeling schenen en die men daarom voorloopig ook niet voor indeeling in aai merking gebracht heeft. Een 1000-tal kreeg Een voorbeeld, dat voor het grijpen lag Voor het Leidsche Tribunaal ontspon zich dezer dagen een debat over de vraag of het lezen van Vova automatisch lid maatschap van de N.S.B. inhield. De verdediger, mr .Geelkerken, vond een argument in een voor de hand liggend voorbeeld: De helft der Leidenaars leest de Nieuwe Leidsche Crt. en tóch zijn ze niet Anti-Rev. De verdediger bedoelde natuurlijk Chr. Nationaaal. (Red.) vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaar heid of arbeid in de mijnen en aan 5000 mi litairen werd uitstel van eerste oefening ver leend. In de psychische gesteldheid van de ge- keurden was de invloed van den oorlog wel te merken. Bij velen uitte zich een zekere onrust en vaak ook een algemeene desillu sie. Hun instelling tegenover het leger was echter veel beter dan in 1940. Het overgroo- te deel stond niet afwijzend tegenover uit zending naar Indië. Er waren 150 princi pieele dienstweigeraars. Huisvesting, oefenmateriaal, kleeding enz. baren nog moeilijkheden, en zijn verre van volmaakt, maar, nu het grootste gedeelte in middels zeven weken in dienst is, kan men zeggen, dat alles zeer is meegevallen. Stakers A'damsclie suiker- industie moeten kiezen Maandag weer aan het werk of bedryf naar Breda. Een scherpe brief van de Nederlandsche Centrale Suikermaatschappij, gericht aan de Unie van Transportarbeiders, heeft heftige beroering veroorzaakt in de stakingsgelede ren van het personeel der Wester Suiker raffinaderij. In dit schrijven wordt medegedeeld, dat, indien de werkzaamheden Maandag a.s. niét, zijn hervat, het raffinagebedrijf naar Breda wordt overgeplaatst. Dit zal ten gevolge hebben dat het personeel tot aan de nieuwe campagne, in October, zonder werk is. Dan zal overwogen worden het raffinagebedrijf weer naar Amsterdam over te brengen. REGEERING EN HAVENSTAKING. Aan een E.V.C.-communiqué over de ha venstaking ontleenen we, dat de Regeering van de E.V.C. intrekking der door haar ge dane voorstellen aan de Ned. Reedersver. verlangt. Zoo de E.V.C. daartoe niet bereid is wenscht de Regeering niet langer haar gezag te doen gelden om bij het beëindigen der staking rancunemaatregelen der werk gevers tegen te gaan. De zeelieden zullen zich thans opnieuw beraden wat hun te doen staat. Extra bon voor een ei en 100 gram vleesch Verstrekking van consumptievet een week uitgesteld. Op 20 Juni zal een bon worden bekend ge maakt, waarop personen, geb. in 1925 of vroeger, opnieuw een ei zullen kunnen koo- pen. Tevens zal m.i.v. 23 Juni het vleesch- rantsoen voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar worden verhoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week en zal op 20 Juni voor deze verbruikers een extra bon voor 100 gr. vleesch worden bekend gemaakt, welke van 23 Juni veertien dagen geldig blijft. De voorgenomen verstrekking van 100 gr. vet teijdens de periode van 24 Juni tot 7 Juli zal door moeilijkheden bij den aanvoer van grondstoffen eerst in de tweede week van deze periode aan personen ouder dan vier jaar kunnen geschieden. De voorzie ning met consumptievet hing af van den aanvoer van reuzel. Twee schepen met reu zel zijn thans te R'dam gearriveerd, doch kunnen door de havenstaking niet snel ge noeg gelost wordep. Op Texel is de dierenarts dr Koens ten gevolge van een motorongeluk overleden. In vele plaatsen in Overijssel zijn pro testvergaderingen gehouden tegen de nieuws huisslachtingsregeling. De heer J. M. te Borne liet zes jaar ge leden een postduif meevliegen van België naar Borne, welke duif eerst dezer dagen in Borne aankwam. Prinselijk Paar wekt op tot steun Vijftig vertegenwoordigers van de Ned. pers waren Zaterdag de gasten van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Op een uitsprin gend bordes aan de achterzijde van het Paleis Soestdijk sprak het Prinselijk Paar zooals ook de Prinses Maandagavond voor de radio heeft gedaan, over den plicht van het geheele Ned. volk om de mensohen in de zwaargetroffen gebieden tijdig op te hef fen uit de depressie, waarin zij dreigen te geraken, nu zij nog steeds verstoken zijn van elk comfort en zelfs zonder het geringste vertier voortleven. Zoolang er nog zulk een ontzaglijke materieele nood heersoht in eenig deel van ons vaderland, is elke Ne derlander gehouden naar de mate van zijn mogelijkheden zijn hulp aan te bieden. Tot dit doel zal ook het Prins Bernhardfonds, dat in 1940 te Londen werd opgericht, blijven voortbestaan, met als nieuw doel om door middel van financiering of financieele steun- verleening den strijd cxm de geestelijke en cultureele zelfstandigheid van ons volk krach tig te stimuleeren, alsmede het uitdragen van onze cultuur in het buitenland te bevorderen. Voor de eerste groote inzameling t.b.v. het DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende naturalisatie van Anna Maria Joanna Bossers en 19 anderen. DAT men zich voor handel met Oostenrijk kan wenden tot de K. v. K. voor Duitsch land. Zeestraat 86 te Den Haag, tel. 110536. DAT de Maharadja van Baroda, een oude klant van de K.L.M., Zondag a.s. met een extra-toestel dier maatschappij van Londen naar Zürioh zal vliegen. DAT Geysendorffer gisteren met de NI. 300 naar Batavia is vertrokken. DAT de beide West-Ind. delegaties vandaag Walcheren bezochten. DAT de voorz. der Surinaamsche delegatie, Jjvm a Po, Vrijdag a.s. op Schiphol een nieuwe D.C. 4 van de K.L.M. de „Parama ribo" zal doopen. DAT i.v.m. de groote vraag 100 ton stop- pelknolzaad in Amerika is aangekocht. DAT ir J. F. van Riemsdijk benoemd is tot rijkslandbouwconsulent voor Overijssel. DAT zoowel natuurlijke personen als publiekrechtellichamen 50 pCt. subsidie van de Regeering kunnen krijgen voor herbebos- 6chingen boven f 200. DAT 1 Juli de Haagsche gemeentereiniging 75 jaar bestaat DAT blijkens den jongsten weekstaat der Ned. Bank de bankbiljettencirculatie vrij wel gelijk is gebleven. DAT nog 80.000 Nederlanders op een tele foonaansluiting wachten. DAT veertig pet. van den aardbeienoogst te Beverwijk voor een beneden den kost prijs liggend bedrag aan de jamfabrieken moet worden geleverd. DAT de resteerende zestig pet. daarom voor niet minder dan f5 a f6 per 5 pond in den handel komt. DAT te Wassenaar is overleden mej. A. Westerman, directrice der Princes Beatrix- school te Amsterdam. DAT de tot hoofdcommies te benoemen K. Vos is aangewezen als direct, van het P.T.T.-kantoor te Veenendaal DAT binnen enkele maanden de radiotele- fonisóhe verbinding met N.O. Indië zal wor den hersteld doch DAT dan voorloopig slechts bestuursinstan- ties en de industrie er van kunnen profi- teeeren. DAT de tuinders in West-Friesland (N.H.) geen nieuwe aardappelen willen afleveren daar zij den prijs te laag achten. DAT de Ned. tabakstelers van professie dit jaar circa 100 H.A. hebben geplant en de Ned. amateurs ook nog eenige honder den H.A. DAT minister de Booy gisteren te Am sterdam het internat, soheepvaartcongres geopend heeft. DAT tot voorz. der Comm. Statenfractie van Z.-Holland is gekozen dhr. G. v. Praag. DAT ir S. L. Louwes weer per K.L.M, naar de U.SA. is vertrokken. DAT volgens Ged. Staten van Z.-Holland deze provincie formeel niet gerechtigd is haar wapen te voeren en zij derhalve den Prov. Staten verzoeken hen bij de Kroon een machtiging te laten aanvragen. DAT het Londensch Philharmonisch Orkest waarschijnlijk in Sept. een 14-daagsoh tour- née door ons land zal maken. DAT gisteren de eerste 30 Zwitsersche tou- risten Scheveningen bezochten en toen naar Amsterdam vertrokken. DAT ir J. Adriaansche, hoofd Prov. Wa terstaat Midden-Java, benoemd is tot direct, van Gemeentewerken te Deventer. DAT de communisten bij Ged. St. beroep hebben ingesteld tegen de beslissing van het hoofdstembureau te Deventer inzake ongel dig verklaren van hun candidatenlijst. DAT A. Smit, adj.-qomm. Loodswezen enz. te IJmuiden is weggezuiverd. DAT eervol ontslag is verleend aan C. Voegeli als Ned. consul te Karachi (Br. Indië) en J. Rason de zaken waarneemt. DAT een commissie herziening bosch- bouwwetgeving is ingesteld met dr J. A. v. Steyn te Utrecht als voorz. en J. J. H. Bij- dendijk te Den Haag als secr. DAT van 20 t/m 24 Juni in Apeldoorn een nat. federatief muziek-concours zal worden gehouden t.g.v. het 95-jarig bestaan van het „Harmonieorkest Apeldoorn". DAT de vier leden van het Residentietoo- neel, die in Davos zijn opgetreden, reeds weer naar Nederland zijn teruggekeerd. Prins Bernhardfonds. is de a.s verjaardag van den Prins vastgesteld, welke dag, zoo als gemeld, een „Anjerdag" zal worden. De collecte van het Fonds Noodgebieden van Volksherstel zal dien dag worden onder broken. Kweekers en bloemhandelaren ga ven het goede voorbeeld. De rijksdaalder, dien men op 29 Juni voor een witte anjer betaalt, komt onverminderd in het „Prins Bernhardfonds". Men kan zich ook voor zelfgekozen prijzen tooien met een anjer embleem. Voor de plaats, welke per ingeze tene de grootste bijdrage levert, zal de Prins jaarlijks een portret met handteeke- ning beschikbaar stellen. Tenslotte zal prof. Cleveringa op 28 Juni in een praatje op de radiobrug spreken over de „Offer-anjer". Ex-burg. Westra van Den Haag, in de Residentie collecteerend voor Winterhulp. Heden werd de doodstraf tegen hem geëischt. Wisselende bewolking, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Mati ge, aan de kust tijdelijk nog krachtige wind tusschen Zuid-West en Noord-West, wisse lende bewolking met vooral aanvankelijk buien, nog koud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1