Gunstige stemming in Parijs blijft aanhouden Felle protesten van Von Papen in Neurenberg Vier ceni voor hei schoonmaken van een haring NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 18 JUNI 194S Overeenstemming bereikt op economische punten Op d>e conferentie van Parijs houdt de gunstige stemming aan. Gisteren kwam men, wat de belangrijke economische problemen betreft, tot overeenstemming. Ten aanzien van de vergoeding der oorlogsschade aan geallieerde eigendommen in Italië ltiet Molo- tof een twintigste van den oorspronkelijken eisch vallen, Byrnes alles. Over het Italiaansch bezit op geallieerd grondgebied ontspon zich een debat tusschen Molotof en Be vin. De eerste wilde slechts een derde van dit bezit voor herstelbetalin gen in aanmerking laten komen, doch Bevin verzette zich daartegen omdat de Italiaan- sche bezittingen in Engeland precies vol doende zijn, om de Italiaansch e schulden uit hoofde van normale handelstransacties te voldoen. Aanneming van Molotof's voor stel beteek ent, aldius Bevin, dat men Italië twee derde van zijn schulden schenkt „ais belooming voor het feit, dat het den oorlog tegen ons begonnen is". Besloten werd daarop, dat het Italiaansch bezit op geallieerd gebied geheel aan de betrokken naties blijft. Italië zal voorts de geallieerde landen in Hoe kom ik aan een nieuw horloge? Doch niet iedereen valt in de termen. t Zwitserland is onlangs eer zending horloges in Nederland aangekomen, welke onder de horlogezaken in Nederland zijn ge distribueerd. Er werd echter bij vermeld, dat de verkoop alleen op speciale vergunning mocht geschieden, onder controle van het Rijksbureau van Metalen. Het betreft hier een partij horloges ter waarde van 2 mil- lioen Zwitsersche francs, waarvan de eer ste zendingen zijn gearriveerd. Wie krijgt nu een klokje? De toewijzing geschiedt, naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, door de vakgroep Groothandel Uurwerken. Jan v. Nassaustraat 16, Den Haag Hier moeten de vergunningen worden aan gevraagd, zoowel door bedrijven voor hun personeel als door particulieren. Een ver gunning wordt alleen verstrekt aan hen, die uit hoofde van hun beroep, dringéhd over een horloge moeten beschikken, bijv doktoren, verpleegsters, personeel van spoor- en tramwegen, reizigers, politieman nen, etc. DUITSCHE SCHOENEN WORDEN OP ONZE MACHINES GEMAAKT In het vakblad „Schoen en Leder" dringt de heer Henk C. Pullens er bij de Ned. Re geering op aan de Ned. schoenindustrie haar machines, die nog steeds in Duitschland zijn, te doen teruggeven. Daar de „Allied Control Council" voor Duitschland 1.7 paar schoe nen per persoon per jaar heeft toegestaan, is bewezen, dat er een machinepark en ma teriaal hiervoor aanwezig zijn. De uitvoering geschiedt dan, aldus schrijver, met behulp van onze gestolen machines en met grond stoffen, die ons ontbreken om voor het Ned. volk nog niet één paar schoenen per inwo ner te fabriceeren. Verraad van Van der Waals nog in onderzoek Minister Schermerhorn antwoordt Kamerlid Le Poole. Minister Schermerhorn heeft n.a.v. desbe treffende vragen van het Kamerlid Le Poole bevestigd, dat in het najaar van 1941 een agent van een onder het departement van Oorlog te Londen ressorteerenden dienst, Vergezeld van een marconist, naar het be zette gebied is gezonden en na arrestatie, aan de Duitschers verschillende mededee- lingen heeft gedaan. Het bericht, dat een Nederlander, genaamd Van der Waals, op de hoogte gesteld met deze mededeelingen. er in geslaagd is het vertrouwen te wekken van vooraanstaande Nederlanders (o.a. van het zgn. Comité-Ringers), werd door den minister-president als vermoedelijk juist ge kwalificeerd. Een onderzoek, dat eerst na den oorlog kon worden ingesteld, is nog hangende. AMBTEN AREN-INKOOPVEREENIGINGEN WORDEN GEWEERD. De Rijksbureaux zullen zich van toewij zing van artikelen aan ambtenaren -inkoop- vereenigingen in de toekomst onthouden en het C.D.K. heeft geweigerd de Enciva, de eerste Neder 1. Centrale Inkoopvereeniging voor Ambtenaren, als detaillist in te schrij ven, zoo meldt „Trouw". Wil P.R.A. te Velzen de pers den mond snoeren? Vijf rechercheurs eischen staking van publicaties Vijf leden van de P.R.A. te Velzen hebben in kort geding staking geëischt van zekere publicaties in het blad „De Ochtendpost", welke publicaties sommige rechercheurs als destijds politiek „fout" signaleerden. Boven dien had de hoofdredacteur van dat blad beschuldigingen bij den Off. van Justitie te A'dam ingediend. Bij niet staken der publi caties eischten de rechercheurs een dwang som van f 20.000. Gisteren werd deze zaak door den president der A'damsche rechtbank behandeld, helaas met gesloten deuren, on danks het dringend verzoek van de pers om openbaarheid. Uitspraak 24 Juni. ZAAK DE VILDER NAAR LEEUWARDEN VERWEZEN. De proc.-fiscaal bij den Bijz. Raad van Cassatie heeft gisteren de zaken tegen A. F. en C. F. de Vilder, directeuren der A'dam sche Ballast Mij, dae door het Bijz. Gerechts hof te A'dam wegens collaboratie aanleg van vliegvelden veroordeeld waren tot drie jaar rijkswerkinrichting, verwezen naar het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden voor een nieuwe behandeling. Een verzoek der verdedigers om de verdachten in vrijheid te stellen, werd afgewezen. Volgens „Italia Nuova" zou generaal Peppino Garribaldi gearresteerd zijn wegens handel in levensmiddelenkaarten. zijn handelsverdragen als .rneestbegunstig- de naties" opnemen. De betrekkingen van Italië met China zullen gelijk zijn aan die met de Westersche landen, zoodat Italië's extèrritoriale rechten vervallen. Vandaag komt het groote verschilpunt: herstelbetalingen aan de orde. FRANSCH-SIAMEESCHE KWESTIE VOOR DEN VEILIGHEIDSRAAD. Het Siameesche parlement heeft de regee ring gemachtigd het Fransch-Siameesche geschal over de grensincidenten aan de rivier de Mekong aan den Veiligheidsraad voor te leggen. De Siameesche delegatie zal binnenkort naar Washington vertrekken. BRITSCHE PROTESTANTEN PROTESTEEREN TEGEN R.K. GEBRUIKEN Bij de opening van de Synode van de Church of England te Londen, overhandig de dr R. Richmond den aartsbischop van Canterburry een petitie namens de Nat. Unie van Protestanten, waarin verzocht wordt stappen te ondernemen, de Room- sche gebruiken van de Nationale Kerk en in het bijzonder het opdragen van de mis, af te schaffen. Deze is een grievende belee- diging, aldus de petitie, van den waren Eere- dienst en de vitale doctrine van de Church of England. ZWARE BOSCHBRANDEN OP NEW-FOUNDLAND Waarschijnlijk tengevolge van vonken uit een locomotief, zijn gisteren in Newfound land niet minder dan dertig boschbranden uitgebroken. Twee steden staan in brand en vier andere worden bedreigd. Indien er niet spoedig zware regenval optreedt, zal de brand tot een nationale ramp kunnen leiden. De grootste vervoersonderneming van Londen, de London Transport, vervoerde tijdens de Victory-week met haar onder - grondsche, bussen en trams ongeveer 90 millioen menschen. Vandaag wordt hij onder kruisverhoor genomen Twaalf jaar geleden hield Franz von Papen zijn beroemde Marburger rede waarin hij waarschuwde tegen de wijze, waarop de na- zies de rechten van kerk, critiek en indi vidu met voeten traden. Publicatie van deze rede was begrijpelijkerwijs door Göbbels verboden. Von Papen heeft als katholiek herhaaldelijk geprotesteerd tegen Hitiers en Bormanns maatregelen tegende kerk Hij heeft zich echter niet teruggetrokken, om dat hij daarmee toch niets kor bereiken. „Trouwens, de Paus heeft den nuntius te Berlijn ook niet teruggeroepen", zoo zeide hij. Fel protesteerde hij tegen de beschulr diging, als zou hij zijn katholieke overtui ging voor politieke doeleinden gebruikt hebben. Ook ontkende hij naar Weenen Als gevolg van de vele daden van ter rorisme zijn de grenzen tusschen Palestina, Syrië en Egypte gesloten, terwijl alle ver bindingen, zelfs telegrafische, verbroken zijn Engeland en Schotland zullen nog voor 1947 160 000 vaten gezouten haring en 80.000 kisten versche haring naar de Britsche be zettingszone van Duitschland zenden. In Athene vonden in verband met de politieke spanning en stakingsplannen bot singen plaats, waarbij vijftien personen ge arresteerd werden. Te Wuppertal is een proces begonnen tegen Duitsche generaals en Gestapo-leiders. De Palestijnsche politie, de Britsche infanterie en verkenningsvliegtuigen zijn een groote drijfjacht begonnen op degenen, die verantwoordelijk zijn voor de aanvallen op spoorbruggen en viaducten. Montgomery arriveerde te Karachi (Voor-Indië). Men, verwacht in Engeland, dat de door Labour geweigerde communisten, de regeeringspolitiek zullen aanvallen en voor- loopig hun posities in de vakvereenigingen zullen versterken. De Am erikaansche regeering zal de be perkende bepalingen ten aanzien van de Zwitsersche activa in de Ver. Staten ophef fen, waarmee 1V2 milliard dollar gemoeid is en evenals de andere geallieerden, de zwar te lijsten van Zwitsersche firma's en organi saties opheffen. De Britsche nota aan Roemenië, waar in om algemeene verkiezingen gevraagd werd, is gevolgd door een tweede, die het „onjuiste" antwoord der Roemeensche regeering bestrijdt en de hoop uitspreekt, dat vroeger gedane beloften zullen worden nagekomen. Brammetje Flapoor eh z'n GELOOFT V IN ZOUTWATER-LIEFDE? U kent het begrip zoutwater-liefde U weet alleen niet want dat past U niet wat het is. Daarom zal ik het U vertellen: Zoutwater-liefde is als een broze zeep bel, die binnen dertig dagen is opgeblazen tot een wonderlijk mooi geheel, waarin de kleuren van het spectrum o heerlijke onwaarschijnlijkheid door den diep zachten glans van de teedere maan, op sloep- en sportdekken, héél, heel frêle naar voren komen. Dan, meestal één dag voor aankomst van de boot, barst de bomik be doel: barst de bel. Dan is het voorbij. Uit. Ddt is zout water-liefde. Nu gelooft U er natuurlijk niet meer in. Ik wel, en ik zal U vertellen waarom. Luister slechts: Er vertrekt een schip met repa- trieerenden uit Indië naar Nederland. Driemaal twee jonge menschen, die elkaar nooit eerder gezien hebben, ontmoeten elkaar. Zij zien de maan, het dek en die zeepbel. Het schip vaart voort, omzeilt vele klippen en dreigt op een gegeven oogen- blik in Nederland te arriveeren. Nu verwacht U dus, dat die zeepbel gaat barsten. Mis, evenwel! De jonge menschen zoeken in allerijl. de drukkerij aan boord. En zij rusten nietvoordat de kaartjes gereed zijn. De tekst is verschillend d.wjz. de namen zijn verschillend. Maar alle drie begin nen met de woorden: VERLOOFD. Meer geheimpjes zullen wij niet ver raden. Alleen, dat het geheel zich afspeelt aan boord van de ,J3oissevain". Eenig in de wereld-historie van de zout water-liefde. Gelooft U er nu in? gegaan te zijn. om de regeering aldaar te ondergraven en te verzwakken. Vandaag wordt hij door Maxwell Tyffe in kruisverhoor genomen. REEDS 250.000 JAPANNERS AFGEVOERD. Een Britsche militaire woordvoerder in Batavia heeft meegedeeldv dat reeds in totaal 250.000 Japanners uit het gebied van Ned.- Indië zijn geëvacueerd. Er zijn thans nog 34.000 Japanners, waarvan 12.000 op Java. Hiervan zullen 7000 voorloopig als arbeids krachten op dit eiland blijven. Op Sumatra bevinden zich nog 10.000 Japanners. Het Oostelijk deel dier buitenge westen is, na de evacuatie van rond 100.000 Japanners, geheel gezuiverd. Geen Katholieken in den Raad van Nijmegen? Maakten aanspraak op 23 van de 37 zetels Na de communisten in Deventer en de Chr. groepeeringen in Castricum, blijken thans de katholieken te Nijmegen hun can- didatenlijst te laat ingediend te hebben. Zij maken daar nota bene op 23 van de 37 zetels aanspraak! We zijn wel benieuwd of men daar nu een gemeenteraad met slechts 14 raadsleden zal krijgen. HANDGRANAAT IN EEN SLAGERIJ TE ROTTERDAM GEWORPEN In den nacht van Zaterdag op Zondag is door een onbekende een handgranaat gewor den in den slagerswinkel van Hoefsmit aan de Schietbaanstraat. De ontploffing veroor zaakte niet ernstige materieele schade. Ver moedelijk zijn politieke motieven ip het spel. Belanghebbenden besloten den verkoop te staken Gistermiddag werd op een te Den Haag gehouden vergadering van de bij den ha ringverkoop betrokkenen besloten, aan den Minister voor te stellen, voor het schoon maken van maatjesharing vier i. p. v. één cent te mogen berekenen. In een gisteravond te Scheveningen door vischwinkeliers, -handelaren en -venters gehouden bijeenkomst, is echter besloten, geen haring van de binnengekomen of bin nen te komen schepen af te nemen, alvorens een wijziginig is gebracht in den verkoop prijs van 8 cent p. st. vrienden doot g. th. rotman Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Castricum J. E. Canne- gieter te St. Jacobi-Parochie, te Doesburg J. F. L. A. Becht te St. Jansga, te Olde- en Nijeholtswolde (Fr.), Th. D. Berghuis te Noordwijk (Gr.), die dit beroep heeft aan genomen, te Oldeboorn (toez.) W. Sirag, veldpred., laatstelijk te Baambrugge, te Put ten (3e pred.pl.) A. Vroegindewey te Loon op Zand, te R'dam-Delfshaven D. Harteveld te Vleuten, te Zaandam (toez.) A. v. d. Flier te Farmsum (Gr.). Aangenomen naar 's-Gravenhage (als hulppred. voor de wijk Ligusterstraat) cand G. J. Clay te Vijfhuizen, naar Reitsum H. J. A. Douwes te Doorwerth. die bedankte voor Vaals (toez.). Bedankt: voor Boxmeer W. Wilman te Lollum, voor 's-Grevelduin-Capelle H. G. Abma te IJsselstein, voor Hoevelaken J R. Cuperus te Doornspijk, voor Schiedam G. W. Kwant te Sliedrecht, voor Sebaldeburen-Lut- jagast A. v. d. Hey te Stavoren, voor Slijk- Ewijk E. Broekema te Doorwerth-Heelsum. Geref. Kerken. Tweetal: te Oosterbeek A. Brouwer te Nes en J. F. H. v. d. Bom te Ylst, te R'dam- Charlois P. D. Kuiper te Sassenheim en Y. K Vellinga te Meppel, té Wommels A. de Ruiter te Oude-Bildtzijl en cand J. Wierse-- ma té Heemstede. Beroepen: te Andel cand. J. Wierse- ma te Heemstede, die eveneens beroepen is te Boxum, te Gramsbergen J. H. Teerïnk te Zetten, te Heerjansdam en te Numansdorp A. J Radder te Ottoland, te Kantens en te Tienhoven (U.) cand. A. J. R. Brussaard te Bloemendaal. te Wolvega (voor den arbeid te Noordwolde) cand. J. G. Baas te A'dam. Te Sens (Frankrijk) H. J Winter te Antwer pen. Aangenomen naar Oud-Schoonebeek cand. G. Y. Vellenga te Sneek, die bedankte voor Bozum, Oosterzee; Oude en Nijemïr- dum, Paessens-Moddergat. Stiens, Ter Apel en Tweede Exloërmond, naar Katwijk a. d. Rijn H. Brinkman te Amerongen. die be dankte voor Treebeeki naar Wezep M. den Boer te OudeSchoot. Bedankt voor Aalten R. Ypma te Lop- persum, voor Berlikum J. F. H. v. d. Bom te Ylst. voor Hengelo (O.) R. Kooistra te Sie gers woude. voor Lopik J. v. d. Sluis te Ol- dekerk (Gron.), voor Ysselmonde A. Velle- ma te Zevenhuizen (Gr.). Geref. Kerken Art. 31 K.O. Bedankt voor IJmuiden G. Koene koop te Gouda Doopsgez. Broederschap. V i e r t a l te Almelo mej. dra. H. C. Leig- nes Bakhoven te Borne, H. Luikinga te Veendam, Abr. Mulder te Giethoorn en D. E. W. Siccama te Rottevalle. te Sneek E. Daalder te Oldeboorn, M. v. d. Meulen te St. Anna-Parochie. P. v. d. Meulen te Wor- merveer en J. Meerburg te Snarenberg- Joure. Aangenomen: naar Wolvega mej. dra. C. Boerlage te Tjalleberd. PERSONALIA. De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) heeft besloten dg H. Strating, die van 1924—1928 pred. was te Wateringen, weder in zijn ambt te herstel len. Ds Strating is bereid de kerken te die nen en een beroep in overweging te nemen. Zijn adres is Acaciastraat 196 te 's-Graven hage. PERSONALIA. Morgen is het 50 jaar geleden dat jhr mr C. Beelaerts van Blokland, oud-boog- leeraar aan de Leidsche, universiteit, ^iue-~ voorz. van den Raad van State, aan'dezè universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. ACAD. EXAMENS. AMSTERDAM, 15 Juni. V.U. Geslaagd doet. ex. theologie ds C. Stam, te Goes, doet. ex. natuurk. P. J. Hoogteyling te Alphen a/d Rijn. GRONINGEN, 18 Juni. Geslaagd voor doet. ex. geneesk. mevr. F. VoorhorstSmeenk, Groningen: H. E. J. Kruisheer Dordrecht en J. Rotte, Groningen; Cand. ex. geneesk.: K. Huizinga, Heerenveen; doet. ex. godgeL: ds. B Essers te Woldendorp (cum laude). LEIDEN, 14 Jund Geslaagd voor het doet. ex. Slavische taal- en letterkunde: C. H. van Schooneveld te Leiden; voor het cand. rechtsgél. H. F. v. Kinschot te Alk maar; J. P. J. v. d. Wilde te R'dam; A. Ensel te R'dam; H. Talsma te Overveen; B. M. de Court Onderwater te Dordrecht; voor het doet. rechtsgel. E. Ph. J. Bouman te 's-Gravenhage en mevr. DahmenEve- rard te Aardenhout. De controle op den voor maatjesharing vastgestelden prijs zal op 19 Juni ingaan. Ondanks deze mededeeling van de Prij- zencontröle zijn gisteren te Amsterdam tal van vischventers geverbaliseerd wegens het verkoopen van nieuwe haring tegen de oude prijzen van 25 en 30 cent. De visch werd in beslag genomen. In Den Haag werd gisteren nog haring 41 voor 1 verkocht, hetgeen de goedkeuring der controleerende ambte naren bleek te hebben, omdat het hier haring betrof die nog tegen den ouden prijs was ingekocht. De „Meerkerk" als verloren beschouwd Laatste opvarenden hebben het schip verlaten. Gisteren zijn ook de laatste zes opvaren den van de „Meerkerk", het stoomschip dat bij West-Kapelüe op een mijn is geloopen, van boord gehaald, omdat de kapitein het niet verantwoord achtte langer op het schip te blijven. Het grootste deel van de bagage van passagiers en bemanning is geborgen. Getracht zal worden ook het vrachtgoed, bestaande uit 3000 kisten jenever en stuk goederen uit het schip te halen. „Trouw" meldt, dat volgens verklaringen van enkele geredde passagiers de kapitein en enkele officieren onder invloed van ster ken drank zijn geweest en waarschuwingen van enkele surveilleerende schepen in den wind hebben geslagen. Het schip verkeert in zinkenden toestand. AUTOHANDELAAR MOET GEEN NAAI MACHINES VERKOOPEN De ondervakgroep detailhandel in naaima chines heeft aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres gericht, waarin zij protesteert tegen den aankoop van 1.000 Zwitsersche naaimachines en tegen het im porteeren van deze machines door een firma, welke, naar de meening van de vak groep, niet daartoe geschikt is. (Deze firma is een Haagsche auto-zaak, zoo men weet Red.). Veldmaarschalk Montgomery is te New Delhi aangekomen. 3. Dadelijk besloot hij, zijn vrienden uit te nodigen, om de tocht met hem mee te maken, dat was gezelliger en ook veiliger. Hij schreef 4 Nu, ze schreven allemaal terug, dat ze hem onderweg opwachten zouden. Op de dag van het vertrek, 's morgens vroeg, haal de Brammetje Ledervel het nijlpaard uit de hun dan ook allen een brief, want ze woon- stal en vertrok, na de nodige vermaningen den nog al ver uit de buurt. meegekregen te hebben, om toch vooral voorzichtig te zijnl

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2