Meerkerk loopt bij West-Kapelle op een mijn De groote tafel vier weer aan de Parijsche Vijf zeeverkenners verdrinken te Schiedam NIEUWE LEIDSCHE COURANT Vermoedelijk 12 slachtoffers te betreuren In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Zeeuwsche wateren ter hoogte van West- Kapelle het bijna 800 brt metende s.s. Meer kerk der Ver. Ned. Stoomvaartmij., op weg van Rp^^lrdam naar Australië, op een mijn ge- Jtef %Jtosingsche loodsboot, die spoedig as- fi^entie verleende, kon alle passagiers, onge veer honderd, bestaande uit burgers en mili tairen, van boord halent doch vermoedelijk vallen er 12 slachtoffers onder de bemanning te betreuren. Twee leden der Nederlandsche bemanning, de vierde machinist Jansen en de ass. machi nist Verduyn, zijn nl. onmiddellijk na de explosie over boord gesprongen ai men heeft sindsdien niets meer van hoi vernomen. Ver der worden er tien Lascaren (Indonesische schepelingen) vermist. Van de Lascaren zijn vermoedelijk enkelen in de machinekamer omgekomen. De anderen sprongen overboord. Het schip had geen loods aan boord en be vond zich buiten het vrij gegeven vaarwater. Plotseling deed zich er een hevige explosie voor, die groote consternatie onder de opva renden teweeg bracht. Het scchip bleek in Oude S.D.A.P. gisteren te Utrecht weer opgericht Aanvaardt klassenstrijd en is anti militaristisch. Honderd leden der voormalige S.D.A.P. hebben gisteren te Utrecht de „Oude Soc.- Dem. Arbeiderspartij" opgericht. Een voor- loopig bestuur van 19 leden werd aangewe zen, met als voorz. den heer J. C. Louwerse te Zeist en als secr. mevr. de wed. Jos. Loopuit te A'dam. De heer Louwerse verklaarde, dat 36.000 van de 90.000 leden der vroegere SD.A.P. stuurloos rondloopen. Als basis heeft de her opgerichte SJ)_A.P. het beginselprogramma van -1912 genomen, waarvan de klassestrijd het leidende principe vormt. De partij is voor nationalisatie en beslist anti-milita ristisch. TWAALF JAAR VOOR CARP Met vernietiging van de sententie van het Bijz. Gerechtshof te -'s-Gravenhage, waarbij dr J. H. Carp, gewezen president van het Vredegerechtshof te Den Haag, was ver oordeeld tot 18 jaren gevangenisstraf, heeft de B;jz. Raad van Cassatie hem heden, over eenkomstig den eisch, veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, wegens samenwerking met den vijand. Tot verlichting van hem wordt vermeld, dat verdachte niet handelde uit persoonlijke baatzucht of gewin en hij ook enkele per sonen heeft geholpen uit Duitsche handen te blijven. DE HILVERSUMSCHE RADIO-WERELD PREMIÈRE Daartoe in de gelegenheid gesteld door den R.V.D. konden wij Zaterdag de eerste radio-stereofonische uitzending ter wereld over beide zenders van Hilversum beluiste ren. Zooals men bij stereoscopische foto's de „diepte" kan waarnemen, bleek dit bij de stereofonisch overgebrachte muziek ook mo gelijk: inderdaad kreeg men somtijds de gewaarwording in de concertzaal aanwezig te zijn. Met groote belangstelling zien wij de of- ficieele rapporten over dit unieke experi ment tegemoet. Amateurs kunnen zich rich ten tot Heuvellaan 18, Hilversum. SJAHRIR's TEGENVOORSTEL LEN OVERHANDIGD De Iriheemsche tegenvoorstellen zijn hedenmiddag 16.00 uur Java-tijd door een der Britsche autoriteiten aan dr Van Mook te Batavia overhandigd. Meyer Schwencke naar „Oud- Rosenburg" overgebracht Naar de „Nieuwe Leidsche Cou rant" verneemt, is Meyer Schwencke naar de psychiatrische inrichting „Oud Rosenburg" te Loosduinen overgebracht ter observatie. Wellicht een schoone gelegenheid om ge- ruischloos de vrije wereld weer op te zoeken. MEIKERSEN BRACHTEN F 1.90 tot F 2.40 PER KG. OP. Op de Tielsdhe veiling brachten de A- kwalitedt Meikersen f 1.90 tot f 2.40 per kg. op en de Meikersen van de kwaliteit-B f 0.70 tot f 1.40. De Duitsche kersen brachten in de eerste kwaliteit f 2.75 tot f 3.15 op. Autonummers-manie by de jeugd Het eene kind na het andere kan men tegenwoordig enthousiaste verhalen hooren vertellen over mooie prijzen die de A.N.W.B. en de K.N.A.C. beschikbaar stellen voor hen, die op den weg de meeste auto-num mers noteeren en naar genoemde bonden in zenden. Afgezien van 't gevaar, waaraan zij zich vaak bloot stellen om die nummers op te nemen is het ook nog heelemaal doel loos, daar een dergelijke wedstrijd nimmer werd uitgeschreven. Ouders en opvoeders worden daarom verzocht hun kinderen eên en ander onder het oog te brengen. Circa 40.000 candidaten voor het Middenstandsdiploma Vestigings- en onderduikerscredieten te wachten? x M ixM en standsonder wij s moet de vakbe kwaamheid der middenstanders opvoeren, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie der grootbedrijven. Er zijn ddt jaar 40.000 candidaten voor het middenstands diploma. Er wordioi plannen uitgewerkt voor verleening van vestigings- en onderduikers credieten, terwijl verder een grondige wij ziging van de Vestigingswet^ alsmede van de Winkelsluitingswet, wordt voorbereid. Aldus dr. W. L. Groeneveld Meyer op een perscon ferentie. tweeën te zijn gebroken, maar hield zich drij vende. Onmiddellijk kwam van alle kanten hulp opdagen. De Vlissingsche loodsboot 15 was het eerst ter plaatse en bracht alle passagiers naar Vlissingen, waar ze werden ondergebracht in het strandhotel en door de H.A.R.K. van klee ding werden voorzien. Van de geredden is niemand gewond. Zondag zijn alel passagiers naar hun woon plaats terugggevoerd. Zij kwamen uit Am sterdam, Overschie, Den Haag. Veenendaal en enkele andere plaatsen. De meeste leden der Europeesche beman ning zijn eveneens in Vlissingen en in Bres- kens aan wal gebracht. Thans bevinden zich nog vijf man, o.w. de gezagvoerder de heer Wijier uit Rotterdam, aan boord. Omtrent de oorzaak van de ramp wordt nog gemeld, dat het schip, terwijl het lag te wachten op een loods, is afgedreven en te recht is gekomen in de nog niet veilig ver klaarde zone. Vermoedelijk is een mijn te gen de machinekamer ontploft. PRINSES JULIANA OVER VOLK IN NOOD Prinses Juliana houdt als voorzitster van het N. V. H. heden om 20.40 u. een radio toespraak over „Volk in nood" PRINSES JULIANA TE NIJMEGEN Eind vorige week heeft Prinses Juliana, vergezeld van haar secretaresse, een bezoek gebracht aan de St-Maartenkliniek van het Paedologisch Instituut te Nijmegen. Tot rechter iin de Arr.-Rechtbank te Zwolle is benoemd mr L. J. 't Hooft te 's-Hertogenbosch. Eerste besprekingen bieden gunstig perspectief Na een onderbreking van vier weken, in welken tijd hun plaatsvervangers vergeefs probeerden een basis voor onderhandelin gen te vulden, zijn, in het Luxembourg te Parijs, de vier ministers van Buitenl. Zaken van Frankrijk, Amerika, Engeland en Rus land weer samengekomen. Zooals men weet, waren voor 15 Mei den datum waarop men voorloopig uiteenging de meaiingen verdeeld over: de Italiaamsche h erstelbetalïngen de Russen edschen 300 mil- lioen dollar de verdeeling van de Itali- aansche vloot 5 den datum der vredesconfe rentie, die de herop ande conferentie zal moeten vaststellen, den Joego-Slavisohen eisch inzake Triëst en de behandeling van Duitschland en Oostenrijk, waaromtrent de Russen maanden, dat eerst vredesverdragen met de vazalstaten van het Duitsche rijk af gesloten moeten worden. Behalve met besprekingen van de plaats vervangende ministers, zijn deze vier welaan gevuld met een drietal scherpe redevoerin gen, waarin eerst Byrnes en later Molotof en Be vin de standpunten van hun regeeringen t.a.v. de verschillende kwesties bepaalden. Byrnes ging het verst, door te verklaren, dat Amerika de zaak der vredesverdragen voor de Vereeniigde Naties zou brengen, indien in de thans aangevangen zitting geen over eenstemming over den datum der vredes conferentie zou worden verkregen. Gezien dit rumoerig voorspel, zijn de eerste berichten over de heropening in Pa rijs, niet ongunstig. Over de begroetingen wordt gezegd, dat zij zeer hartelijk waren en die stemming hield aan bij de besprekingen over de vaststelling van de agenda. Men is het eens geworden over de behandeling van de volgende punten: 1. Vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland; 2. Duitsch land; 3. Oostenrijk en 4 op voorstel van Garibaldi's vlag op het Capitool te Rome Als symbool voor de wedergeboorte der Italiaansche republiek De vlag van Garibaldi's republiek, die in 1849 op het Capitool geheschen werd, is daar gisteren opnieuw ontplooid. Zij is zóó ver sleten, dat zij óp bordpapier was vastgehecht. Het was het symbool voor de wedergeboorte der republiek. De Italiaansche constitueerende vergade ring, die binnenkort bijeenkomt, is thans als volgt samengesteldChr. Democraten 206 zetels, socialisten 115 zetels, communisten 105 zetels, Nat. Dem. Unie 40 zetels, Uomo Qualunque 30 zetels, republikeinen 23 zetels, monarchisten 17 zetels, actionisten 7 zetels en overige partijen 12 zetels. WINDSTILTE (Van onzen Parlementsredacteur) Het is nog steeds windstil rondom de kabi netsformatie. Minister Beel wacht op het ver traagde beslissende antwoord van de P. v. d. A. Deze heeft thans geventileerd, dat over Indië overeenstemming zou zijn bereikt. Dat kan niet anders beteekenen dan dat de P. v. d. A. zich bij het ministerieele standpunt neer legt en haar eigen vroegere extreme inzichten heeft losgelaten. Nu zitten ze daar nog te broe den over de sociaal-economische punten. Onder hen o.a. onder de ministers zijn sterke krach ten die op voortzetting van den verantwoor delijken arbeid, zij het in ander verband, blij ven aandringen. Met dat al had de minister het zoo rustig, dat hij na zijn terugkeer gisteravond uit Brus sel. van meening was heden de gewone bijeen komst van den ministerraad gevoeglijk te kunnen bijwonen. Dame uit Voorburg maakt de 100.000 van de K.L.M. vol Kwam Zaterdag met vacantie terug uit Zwitserland. De vlaggen op Schiphol werden Zaterdag om 15.35 geheschen toen een D.C.-4 van de K.L.M. uit Zürich landde. Want hiermee arriveerde de 100.000ste K.L.M.-passagier sedert de heringebruikstelling van het vlieg veld voor het burgerluchtvaartvzrkeer, in Juli 1945. De gelukkige was mevr. P. G. Beguin uit Voorburg, die met haar zoontje de vacantie in Zwitserland had doorgebracht. Haar wer den eenige herinneringen aangeboden. Het gemiddeld aantal -passagiers bedraagt mo menteel ca. 1400 per dag, het maximum aantal op één dag bedroeg 1616. Het topjaar vóór den oorlog was 1939 met 98.000 passa giers. Merkwaardig is, *dat het aantal passa giers in Mei 1946 nog slechts 37057 bedroeg. Molotof de politieke ontwikkeling in Italië. Molotof is nl. bang, dat de monar chisten zich niet bij den uitslag van het re ferendum zullen neerleggen. Men zal opmerken, dat hierbij het Rus sische standpunt, eerst met de vazalstaten af te rekenen en dan Duatsdhland te nemen, gezegevierd heeft. Molotof is bereid over Duitschland alleen algemeene besprekingen te voeren. Hij wensoht die onderhandelin gen niet te beperken tot het Amerikaansche ontwerp-verdrag datj zooals men weet, het plan omvat Duitschland in 12 staten te ver deden. Bij de behandeling van de Oost en- rijksche kwestie wenscht Molotof zich uit sluitend tot algemeene beschouwingen te beperken. Economisch hebben de Russen nog te ved belang bij den vroegeren bonds staat. Dat dat land nu evenwel tóch ter sprake komt, dankt het aan den toestand in Italië, die, zooals gezegd, Molotof wilde bespreken, waarmee de andere gedelegeerden instem den, mits ook de kwestie-Oostenrijk ter sprake zou komen. En aangezien de voorrang dier kwesties ook een belangrijke rol speelde en Byrnes meedeelde uit Italië alleen maar berichten gekregen te hebben, die spreken van een volkomen rust, komt Italië als laatste punt en Oostenrijk als derde kwestie aan de orde. BINNEN 12 UUR VAN NEW-YORK NAAR LONDEN. De clipper „Bermuda" heeft het transatlan tische snelheidsrecord gebroken door in 11 uur en 8 minuten van New-York naar Lon den te vliegen. Een treurig voorval op de Nieuwe Maas Na een aanvaring op de Nieuwe Maas, ter hoogte van het hoofd te Schiedam, zijn gis terochtend vijf zeeverkenners uit Rotterdam verdronken. Omstreeks 11 uur laveerde de „Karei Doorman', een zeiljacht van de padvinders- groep 13 (zeeverkenners uit Rotterdam) op de Nieuwe Maas in de richting van Vlaar- dingen. De schipper van de „Karei Door man", J. C. Figée, poogde voor een sleep langs te komen. De sleep, bestaande uit de tankboot „Erna", door drie sleepbooten ge trokken, voer in de Richting Rotterdam. De manoeuvre mislukte, met het gevolg, dat het zeiljacht met de mast tegen den ttos voer, waarmee de tanker aan een der sleepbooten verbonden was. Op het zeiljacht ontstond een paniek. Van de 30 zeeverkenners, die aan boord waren, sprongen er 20 over boord. De mast van het jacht knapte af. De kapi tein van een der sleepbooten liet onmiddel- MAANDAG 17 JUNI 1946 Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Amersfoort M. A. Krop te Geldermalsen, te Kubaard L Nieuwpoort, voorg. evang. te Naarden, te Hansweert (toez.) W. C. v. Burgeier te Ovezande, te Ooster-Nieland en Oldenzaal W. Lourens te An geren. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Enschede (vac. H. Vogel) A. Veldman te Leiden. Aangenomen naar Baann J. Waag- meester te Murmerwoude, die bedankte voor Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rijssen L. Rijksen te Leiden. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Leeuwarden G. H. de Jonge de O. Bildtzijl. PERSONALIA. Prof. mr J. Eggens uit Batavia is be noemd tot bijz. hoogl. in het Ned.-Indisch recht te Utrecht, zulks vanwege het fonds ten behoeve van Indologische Studiën. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN. Woensdag 10 Juli zal de Unie van Baptis ten Gemeenten in Nederland te Stadskanaal haar 66ste algemeene vergadering houden. Op 11 Juli zal het 100-jarig bestaan van de Bapt. Gemeente te Stadskanaal worden her dacht, welke de eerste Bapt. Gemeente in ons land was NED. EVANG. VEREENIGING OPGEHEVEN Op haar dezer dagen gehouden jaarverga dering heeft de Ned. Evang. Vereeniging in de Ned. Herv. Kerk besloten zich terwille van de eenheid der Kerk op te heffen. PROMOTIES. Gepromoveerd aan de R.U. te Utrecht H. Chr. van de Hulst, geboren te Utrecht, tot doctor in de wis- en natuurkunde op „Opties of spherical particles." Te Nijmegen is gepromoveerd tot doc tor in de godgeleerdheid pater C. A. Moo- nen van de orde Oesa, geboren te Utrecht. ACAD. EXAMENS. LEIDEN, 15 Juni. Geslaagd voor artsex. 2e ged. J. Kortmann, Cuyk en Ph. J. van Harreveld, Leiden; voor doet. geneesk. 2e ged.: N. J. Francken, 's-Gravenhage. UTRECHT, 15 Juni. Geslaagd v. doet. geneesk. 2e ged.: W. Nout, A. J. van der Wiel, A. J. SandifortWesthoff. mej. S. W. Beegemann, mevr. H. F. SchoutenAttema; P. J. A. van der Burg, W. G. Lubbers; semi- arts mej. M. B. J. Bern sen, mej. W. J. Groe- nedaal, N. J Rijk, J. C. Seenen; arts-ex. R. Wiggelendam, A. W. B. Michgelsen, J. Leeuwenburgh; theor. tandheelk. Ie ged. J. van Aken, mej. Ameling, F. Brouwer, mej. IJ. Brouwer. A. M. Catsberg, mej. Hartman, A. C. van der Have, K. Oosterheert, A. Streefkerk. O. J. Goudoever, H. Vermeer, M. Westerop-, idem 2e ged.; H. W. A. Frans- sen; pract. tandheelk.: H. A. van der Walt prop. ex. godigeleerdhe.; A. J. Jorissen (Rijs- sen), J. van Vliet, (Amsterdam), T. B. van Soest (Wilnis), J. van Woudenberg (Zeven hoven), W. J. van Meeuwen (Leerdam). Autobus op een militaire auto gereden Tien gewonden bij botsing op rijksweg DordrechtRotterdam. Op den rijksweg DordrechtRotterdam Is, nabij het nieuwe Rotterdamsche viaduct, een autobus op een militaire auto gereden, waardoor deze kantelde en de voorzijde der autobus werd ingedrukt. Tien personen werden gewond, waarvan drie ernstig; de 36-j. militair J. H. Stekelenburg uit Drie bergen kreeg een schouderfractuur en een hersenschudding, de 24-j. militair G. T. van Bentem uit Middelburg een hersenschud ding, de 28-j. lasscher D. Verkerk uit Al- blasserdam twee kniefracturen. Een onder zoek naar de schuld wordt ingesteld. lijk volle kracht achteruit varen. Inmiddels werd met het reddingswerk begonnen. Men werd daarbij geholpen door opvarenden van in de nabijheid liggende schepen. Na veel moeite slaagde men erin 15 van de jongens te redden. De overige vijf worden vermist. 500 N.S.B.-ers wilden uit Duin- dorp ontsnappen Eén hunner gedood en drie gewond. In het interneeringskamp Duindorp te Scheveningen zijn Zondagavond ongeregeld heden uitgebroken. Ongeveer 500 geïnter neerden hebben getracht uit te breken door een der uitgangen te forceer en. In de nabij heid daarvan werd een wapendepot leeg geplunderd en daarna in brand gestoken. De binnenbewaking riep de hulp van de ge wapende buitenbewaking in om de orde te herstelen, waarin men spoedig slaagde. Door het gebruik van de vuurwapenen werd een N.S.B.-er gedood en werden er drie gewond. KINDERSUIKERBON KAN NORMAAL WORDEN GEHONOREERD In aansluiting aan ons bericht van Zater dag, kan nader worden medegedeeld, dat do dagproductie van de „Dinteloord" ruim vol doende is om een suikerbon te honoreerem. De stroomvoorziening aall consumenten en industrie zal, daar een maandproductie van 1000 ton in de behoefte volledig kan voor zien, zonder eenige stagnatie kunnen door gaan. Zal M.R.P. weer beroep doen op De Gaulle? Communisten wenschen geen Katholieken premier De weigering van de communisten deel te nemen aan de door de M.R.P. te vormen regeering, heeft in Frankrijk gisteravond 'n ernstige politieke crisis veroorzaakt. De cen trale commissie der communistische partij had zich tevoren uitgesproken tegen de fi guur van George Bidault als minister-presi dent. In Parijs houdt men rekening met de mogelijkheid dat de M.RlP. een beroep doet op generaal De Gaulle, om als president van de voorloopige regeering in het politieke le ven terug te keeren. In het comuniqué, uitgegeven na de bijeen komst van de communistische comm., wordt aangedrongen op een „socialistische" regee ring. De communistische partij verklaart zich wel bereid concessies te doen ten aanzien van de nieuwe grondwet, doch zij wijst de kwes tie der subsidieering der parochiescholen af, 1. Brammetje Flapoor woonde hier ver 2. Op zekere dag zei z'n vader: „Bram- vandaan, in Afrika, waar het altijd warm met je, ik word al wat oud, om zo ver te weer is. Zijn vader en moeder behoorden tot gaan. Jij gaat dus volgende week op reis de rijkste olifanten uit de hele omtrek, en naar Sheik Ben Aboe, om een som geld te daardoor was Brammetje *n beetje verwend, halen, die hij mij nog schuldig is." Moeder Nooit dacht hij aan iets anders, dan grap- keek wel een beetje bedenkelijk, maar Bram pen maken. was natuurlijk in zijn sas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2