Leiden heeft weer een Burgemeester Hei geslachi Van Kinschot en onze Universiteit JIS= Mfctuiir iïtsdj* (STmtmtti e~ IDist TJ MAANDAG 17 JUNI IMS 2e Serie: Ze Jaargang vanaf 7 Mei 1M5, No. 341 Een nieuwe Burger-Vader Toen we vrij werden, na jarenlange kren king van onze nationale gevoelens, was een der eerste daden in onze stad den destijds onrechtmatig ontslagen Burgemeester v. d, Sande Bakhuyzen in zijn functie te herstel len. Het ging wel gepaard met eendge moei lijkheden op dien befaamden Zaterdag, maar eer die dag verstreken was kon Leiden op zien naar „den vertrouwden Burgemeester' Ouderdom en ziekte waren oorzaak, dat pér 1 Jan. 1946 wijlen wethouder Verwey de leiding van „stad's zaken" op zich moest nemen. Aan Burgemeester v. d. Sande Bak huyzen werd met ingang van dien datum eervol ontslag verleend. Hoe lang zou het duren alvorens we weer een Burgemeester zouden krijgen? Begin Februari scheen een oplossing nabij. Maar de dood, die onwrik bare macht, rukte plotseling weth. Verwey uit dit leven weg en „verweesd" leefde de burgerij, in afwachting, tiu onder leiding van een tweeden loco-Burgemeester. Het leven gaat door, een gemeente heeft haar eischen. Doch wat de massa ontgaat, dat is méér dan een wensch om een burge meester te hebben; het apparaat van een stadsbestuur heeft nu eenmaal behoefte aan een burgemeester, de burgerij heeft een Burger-Vader noodig! En nude vlaggen uit, Leiden heeft een Burger-Vader! Jhr mr F. H. van Kinschot maakt vandaag zijn entrée. En de bevolking van de aloude Sleutelstad verheugt zich over zijn komst. In Alkmaar begon de Victorie; toen Leiden werd ontzet was Holland gered. De verbon denheid in de Octoberfeesten moge behou den blijven, nu Leiden van Alkmaar den Burger-Vader heeft enlangen tijd hoopt te behouden. Leiden begroet jhr mr Van Kinschot en diens familieWelkom Burge meester De stad van de oudste Universiteit, de stad van onderwijs en opvoeding, de stad niet handel en industrie, de hoofdstad van Rijnland verwacht een Burger-Vader. Niet om populair te zijn zonder meer, maar om dat de bevolking van Leiden behoefte heeft, in dezen tijd van moreelen en materieelen opbouw vooral, aan een Burgemeester, die meeleeft met zijn burgers. En de Leidenaars, van hun kant, zullen dan toonen dat zij niet alleen goed feest kunnen vieren (met 3 Oc tober vooral), maar dat zij ook weten wat werken is. Het „ora et labora" is modern. Een volk dat werkt, bouwt aan zijn toe komst! Moge het den nieuwen Burger-Vader gegeven zijn Leiden te besturen tot ons aller geluk. S. MENKEN, Wethouder van Soc. Zaken. Van Kinschot-nummer Ter gelegenheid van de installatie van jhr mr F. H. van Kinschot als burge meester van Leiden bieden wij onze lezers heden dit speciale Van Kinschot nummer aan .Wij stellen in 't bijzonder op prijs, dat weth. S. Menken namens het gemeentebestuur, prof. m-r E. M. Meyers als vertegenwoordiger van de Academie en de heer W. van der Laan uit naam van de burgerij, in ons blad een woord van welkom tot onzen nieu wen burgemeester willen richten. Jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden. In een plechtige zitting van den gemeenteraad is de oud-burgemeester van Alkmaar heden middag geïnstalleerd. Met spanning heeft de Leidsche burgerij niet alleen naar de benoeming, doch ook naar dezen dag uitgezien en thans heeft de Sleutelstad weer een burgemeester, die door zijn studie aan de Leidsche Universiteit reeds met een band aan deze stad was verbonden. Hei was een illuster gezelschap, dat bij de installatie aanwezig was en tot de autoriteiten be hoorden vertegenwoordigers van het Prov. bestuur van Zuid- en Noord-Holland, de president curator en de rector-magnificus der Universiteit, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burge meesters uit den omtrek, het college van B. en W. van Alkmaar, afgevaardigden van officieele instellingen, enzoovoorts. Tegen twee uur arriveerde jhr. van Kinschot met zijn echtgenoote aan het Stadhuis, waar zij werden ontvangen door den loco-burgemeester, weth. J. A. Riedel, en den gemeentesecretaris, mr J. Bool. In de kamer van B. en W. werden zij vervolgens begroet door de overige wet houders, waarmede zij zich eenigen tijd onderhielden. Nadat weth. Riedel de buitengewone raadszitting had geopend en het Kon. besluit van de benoeming had voorgelezen, werd jhr, van Kinschot door mr. Bool naar zijn zetel begeleid. Terstond hierna sprak de loco-burgemeester de installatie-rede uit, welke door den burge meester uitvoerig werd beantwoord. Deze rede treft men op pagina 3 aan, terwijl wij van het verdere verloop van de plechtigheid morgen verslag hopen te geven. (Exclusieve opname Nieuwe Leidsche Crt.) Onze nieuwe burgemeester brengt uit zijn vorige standplaats mede de regel uil Vondels Roskam, gegrift in den voorgevel van het Alkmaarsche Stadhuis: „Indien '1 gemeen U roept, besorgt het als Uw eygen". Bij zijn afscheid als burgemeester van Alkmaar ontving jhr Van Kinschot uit handen van den loco-burgemeester, weth. G. van Slinerland, de gouden eerepenning der stad. (Exclusieve opname N.L.C., De banden werden reeds in de 16e eeuw gelegd Bij het optreden van jhr mr F. H. van Kinschot als burgemeester van Leiden mag een welkomstgroet uit universitairen kring niet ontbreken. Zonder daarover met de overige leden dier Unavensdtedt ruggespraak gehouden te hebben, kan ik toch verklaren, dat allen de benoeming van mr Van Kin schot met genoegen vernomen hebben. Hoe kan dat ook ^anders. De banden tusschen het geslacht van Kinschot en de Leidsche Universiteit zijn oud en hecht. Reeds in de 16e eeuw ging aan de jonge hoogeschool een van Kinschot rechten studeeren en sinds dien hebben nog vijf en twintig andere leden van deze familie zich te Leiden als student laten inschrijven, waaronder niet minder dan twintig in de rechtswetenschap. Daartegenover bevatten de Alba Studiosorum der universiteiten van Utrecht, Amsterdam en Groningen van hun oprichting af geen enkele maal den naam, Van Kinschot. Hierbij komt nog, dat de thans benoemde burgemeester reeds geruimen tijd lid van den Universiteitsraad van het Leidsch Uni- versiteits-Fonds is geweest en geen gelegen heid heeft laten voorbijgaan om zijn belang stelling voor de Leidsche Universiteit en haar jongste lotgevallen te toonen. Moet er dan niet verheugenis over deze benoeming in universitaire kringen zijn? Universiteit en burgerij der stad Leiden hebben tezamen één gemeenschappelijke ge schiedenis. De Universiteit dankt haar ont- taan aan de heldhaftige burgerij tijdens het beleg. En de Universiteit harerzijds heeft in den loop der tijden herhaaldelijk luister aan den naam Leiden toegevoegd. Oorspronkelijk vormden de burgemeesters van Leiden tezamen met curatoren het be sturend college der Universiteit; sinds 1815 staan zij buiten het bestuur. Het is echter traditie geworden om den Leidschen burge meester uit de oud-alumni der Universiteit te kiezen en hem, zoodra een vacature zich voordoet, tot curator der Universiteit te be noemen Niemand twijfelt er aan of, nu op het eene punt deze traditie weer gehand haafd is, ook op het andere punt gelijkelijk gehandeld zal worden. Aldus is de burgemeester van Leiden steeds een Janus met twee hoofden geweest. Het eene hoofd zag naar de burgerij, het andere naar de Universiteit. Deze verge lijking gaat echter als alle vergelijkingen, mank, immers de Universiteit staat al lang niet meer tegenover de burgerij; ook de universiteitsleden beschouwen zich burgers van Leiden en verheugen zich in de benoe ming van een nieuwen burgervader, al is deze nog geen curator. Als deel der burgerij roept de Universiteit van Leiden U, mr Van Kinschot, een harte lijk welkom toe. Het is een mooie taak, die U wacht, om door Uw bestuur bij te kun nen dragen tot een hernieuwden blofoi van de stad Leiden en haar Universiteit en om de goede verstandhouding, die reeds langen tijd tusschen de leden der Universiteit, de overige Leidsche burgers en het Gemeente bestuur bestaan heeft, te bestendigen en zoo mogelijk nog te versterken. Prof. Mr. E. M. MEYERS. Een gelukwensch waard Sedert 8 October 1923, het jaar, waarop H.M. de Koningin een bezoek aan Allkmaar bracht, is het gewoonte geworden, dat de besturen van „Alikmaars Ontzet" en de 3 October Vereemgimg tegenwoordig zijn op de bekende feestdagen 3 en 8 October. AI die jaren, van 1923 tot heden heb ik het genoegen gehad, op 8 October de gast te zijn van de feestvierende vereeniging. Eerst ontmoette ik daar den toenmaLigen Burgemeester, mr W. C. Wendelaar, na diens Burgemeester Van Kinschot De Sleutelstad heeft weer een burge- meester, nu jhr mr van Kinschot heden als zoodanig is geïnstalleerd. Het is bijna twintig jaar geleden, dat in Leidens Stadhuis de installatie van een eer- sten burger plaats vond. Vele jaren heeft mr A. van de Sande Bakhuyzen het burge meestersambt bekleed en wij weten allen, dat deze periode haar ups en downs heeft gehad. Het wasteen tijd, waarin tal van pro blemen tot oplossing zijn gebracht. Het waren goede jaren voor Leiden, waarop zoowel de oud-burgemeester als de burgerij met voldoening mag terugzien. Diep ge griefd was dan ook de bevolking, toen in Febr. 1941 mr van de Sande Bakhuyzen werd ontslagen, doch des te grooter was de vreug de ook weer, toen hij 5 Mei van het vorig jaar zijn werkkamer aan de Breestraat mocht betrekken. Korten tijd heeft dit ge duurd, want spoedig daarop overviel hem een ernstige ziekte, terwijl in verband met zijn leeftijd aan den burgemeester eervol ont slag werd verleend. Gedurende dien tijd stond aan het hoofd van het stadsbestuur de onvergetelijke loco-burgemeester, wijlen weth. Max. G. Verwey, die helaas in de kracht van zijn leven werd weggenomen. Nog bleef een burgemeestersbenoeming uit, en weth. J. A. Riedel nam zijn taak over. Doch thans mag Leiden weder een bur gemeester begroeten in jhr Van Kinschot, die reeds jarenlange ervaring als stadsbe stuurder erop heeft zitten in Alkmaar. Jhr van Kinschot staat bekend als een knap magistraat, in wiens handen de belangen van Leiden dam ook zeker veilig zijn. Onpartij dig, eenvoudig en hartelijk als hij is, twij felen wij er niet aan, of hij is hier op zijn plaats en zal hij de burgerij zdch tot vriend: weten te maken. Verheugend is het, dat speciaal de volks huisvesting, op welk gebied in Leiden veel arbeid wacht, zijn belangstelling, die overi gens zeer breed is, heeft, terwijl hij als oud- academicus van Leidens Universiteit den band tusschen stad en Universiteit nog meer zal verstevigen. Met rustige ingenomenheid wachten wij Uw ambtsperiode af. Wij weten, dat gij voor al Uw arbeid de kracht zoekt bij Hem, Die gezagsdragers in het ambt stelt. Hierin ligt ook onze vreugde over Uw be noeming. Welkom, burgemeester Van Kinschot. God zegene U in het vervullen van UW taak in het belang van stad en burgerij. vertrek uit Alkmaar den tegen woord igen jhr mr F. H. van Kinschot, die de feeste lijkheden van dien dag, vanaf 's morgens 8 uur met groote belangstelling meemaakte. 't Was 8 October 1938, toen ik 's middags, gedurende den rondgang van den optocht, door Alkmaar, den Burgemeester te kennen gaf, dat ilk hoopte nog eens met hem op 3 October in Leiden in het rijtuig den op tocht te vergezellen en dan als Burgemeester van Leiden, als de heer v. d. Sande Bak huizen den pensioengerechtigden leeftijd zou hebben bereikt. Toen gevoelde hij er nog niet veel voor. Hem was ook aangeboden Burgemeester te worden in een zeer belangrijke gemeente, waarvoor hij had bedankt en bovendien, hij gevoelde zich goed op zijn plaats in Alk maar; hij hield van zijn werkkring, de stad en zijn inwoners. En thans is toch het feit geschied. Mr van Kinschot wordt Burgemeester van Leiden; naar mijn meening is dat voor Leiden een gelukwensch waard. Meermalen heb ik in Alkmaar met verschillende personen in allerlei functies over hem gesproken en steeds luidde het oordeel over hem gunstig. Hij is een persoonlijkheid met flinke werk kracht, prettig in den omgang, bereid tot helpen, waar dit noodig is, vriendelijk en voorkomend, met wie hij in aanraking komt. Ik vertrouw, dat Leiden in hem een goe den burgervader zal krijgen en ik hoop, dat hij zich met zijn vrouw, dde ons op den feestdag in haar fraai, gastvrij huis ontving en de kinderen, in zijn oude academiestad thuis zal gevoelen. Burgemeester van Kinschot, welkom in Leiden. W. VAN DER LAAN, voorz. 3-Ootobervereeniging. Bureaux Redactie Administratie: Abonnementsprijzen: Advertentlën >019 Redactie Der m.m. "vVÜËÖT-*, B VAN DEB ROS 841 riik^kortoe1118" Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$t<infuastid) is jbcbleuftt myn tot in lat rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 DAT Donderdagavond a.s. om 8 uur een radio-causerie gehouden wordt i.v.m. het 62e lustrum der Utrechtsche universiteit. DAT mr H. van Everdingen, oud-pres. der Ned. Rechtbank te Londen, benoemd is tot rechtsgel. raadsheer in het A'damsche Bijz. Gerechtshof. DAT tot rechtsgel. raadsheer plv. in den Bijz. Raad van Cassatie is benoemd mr F. J. de Jong, rechter in de Arr. Rechtbank te Den Haag. DAT het vervormen, inclusief opmaken van dameshoeden in een fabriek hoogstens f 7.75 mag kosten. DAT het Ned.-Finsche handelsverdrag 14 Juni in werking is getreden. DAT de Ver. van Ned. Gemeenten morgen en Woensdag te Utrecht congresseert. DAT de Geldersche Tramweg Mij, die tij dens de bezetting zware slagen te verduren bad, 27 Juni 65 jaar bestaat. DAT de tentoonstelling „Herwonnen Kunstbezit" van 23 Juni tot 23 Sept. in het Centraal Museum te Utrecht wordt gehouden. DAT de radio-uitzending van het nieuwe Te Deum van Marius Monnikendam mor genavond reeds om 8.05 uur plaats vindt. DAT i.v.m. den bonnenzwendel bij den Distributiedienst te Delden straffen werden opgelegd van 612 maanden. DAT de Bergen op Zoomsche winkeliers hebben afgezien van de eigenmachtige suikerdistributie, welke door hen was aan gekondigd. DAT de leden van de Agence Interalliée uit Brussel een bezoek aan Zuid-Limburg gebracht hebben DAT „Ned. Studentenhulp" als dank voor hun gastvrijheid 25 Eng. studenten zal uit- noodigen voor een vacantie in Nederland. DAT Zondag duizenden Nijmegenaren door het verwoeste centrum de j aarlij ksche Mar ia- ommegang hebben gehouden. DAT Arnhem als dank voor den steun der hoofdstedelingen een speeltuindag heeft ge houden, waaraan o.a. 500 Amstoixtamsohe kumderen deelnamen. DAT. onder groote belangstelling Zaterdag in het zoo zwaar getroffen Putten de eerste „Vei- lig-tehuis-schilden" zijn aangebracht. DAT mr F. A. M. Kolen benoemd is tot vice-consul van Nederland t>e Hong Kong. DAT men in vele kringen te Paramaribo de naar Nederland gekomen Surinaamsohe delegatie niet representatief voor alle be volkingsgroepen acht. DAT de heer J. J. W. IJsselmuiden uit Arnhem wijlen het R.K. Kamerlid Ruiter opvolgt. - DAT de Limburgsche kolenproductie van 3 t/m 8 Juni 100 kg. per man per dag min der bedroeg dan een week er voor. DAT te Castricum de Chr. partijgroepee- ring te laat was met het indienen van haar candiidateniijst voor de as. Raadsverkiezing. DAT de Kath. Studentenvereeniging „St. FrartcLscus Xaverius" te Wageningen van 1316 Juni haar 7e lustrum vierde. DAT het aantal echtscheidingen in Neder land van 2947 in 1940 in 1943 was opgeloo- pen tot 4543 en de nog niét bekende cijfere der laatste jaren nog wél hooger zullen zijn. Het Alkmaarsche stadhuis, waar burge meester Van Kinschot bijna HY2 jaar het bestuur van deze stad heeft geleid. (Exclusieve opname N.L.C., N. v. d. Horst, Leiden). Vrij koel weer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk eenige regen, matige wind tusschen Zuid en West, weinig verandering van temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1