iHeuwe gsitisc.ift (ïmtrattf Proc. fiscaal eischt 5 jaren tegen Arnold Meyei Een half uur natuurgetrouwe muziekontvangst Groot Moefti van Jeruzalem in Cairo opgedoken IDist *11 JUPil 1Mb ze sene: ze Jaargang vanai i wei is», no. 3» Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week f 3.25 pei kwartaaJ (bij betaling p kwit. verh. m adm.kosten) Advertentiën 1015 per m.m. By contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B VAN DER ROS Is oil myn tjerl in teijijenspott* „Geen verrader, maar wel Duitsch propagandist" Gelijk wij reeds in een gedeelte van de oplaag van gisteren meldden, weerlegde Arnold Meyer voor het Bijzonder Hof te 's-Hertogenbosch de beschuldigingen tegen Arnold Meyer, de veel besprokene. hem aangevoerd. Na de verklaring, dat geen Nederlander door zijn artikelen naar het legioen was gestuurd, deelde hij mede de publicaties in „De Weg" en het „Ned. Dagblad"- geschreven te hebben, om de N.S.B.'ers dwars te zitten en de Duitschers te dwingen open kaart te spelen. In het requisitoir wijdde de proc.-fiscaal, mr F. A. G. Deelen, uitvoerig uit over de arrestatie van beklaagde en behandelde voorts de kwestie van den speurtocht door den hulprechercheur C. F. Kieft c.s. Ook de rol, die de alg. reg.-gemachtigde, Koos Vorrink, daarbij gespeeld heeft, werd naar voren gebracht. Wat betreft de tenlastelegging, het aan den vijand hulp verleenen, oordeelde de proc.-fiscaal, dat de artikelen van Meyer de grens van het geoorloofde verre overschre den hadden. Bezwaarlik kunnen de betref- Duizenden auto's staan bij Arnhem te verroesten Op het Vliegveld Deelen by Arnhem staannu al een jaar lang naar schaitting 28.000 motorvoertuigen, afkomstig van het Oanaideesohe leger, te verroesten. On geveer 18.000 voertuigen zullen door het Ned. leger worden overgenomen, de rest zal voor civiel gebruik beschikbaar wor den gesteld. BRANDSTOFFENBONNEN WA 606 EN WB 606 NOG NIET GELDIG. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bonnen van de brandstoffenkaarten WA 606 èn WB 606 nog niet geldig verklaard zijn, zoodat hierop nog geen brandstoffen mogen worden afgeleverd. H.M.'s „VAN SPEYK" ALS POLITIE- VAARTUIG. Thans is definitief vastgesteld, dat H.M.'s kanonneerboot „Van Speyk" op Zaterdag, 15 Juni, wederom in dienst zal worden ge steld. Het schip zal als politie-vaartuig op de Noordzee fungeeren. fende publicaties dan ook als vaderlands lievend worden beschouwd. Weliswaar moet men respect hebben voor de wijze, waarop beklaagde tegen de N.S.B. gestreden heeft, aldus mr Deelen, doch aan den anderen kant waren de middelen, die hij daartoe aanwendde, voor de Nederlan ders zeer onaanvaardbaar. Ik zie Arnold Meyer niet als een ver rader, doch zeker wel als iemand, die door zijn geschriften een funesten invloed had op de massa, zoo vervolgde de proc.-fiscaal. Concludeerende eischte hij daarop tegen beklaagde een gevangenisstraf van vijf ja ren, ontzetting uit de kiesrechten en het verbod een ambt uit te oefenen voor het geheele leven. (Vervolg op pag. 2). Maandag eten we nieuwe aardappelen Doch ook nog wat oude op den koop toe De nieuwe aardappelen worden Maandag 'in distributie gebracht voor 16 cent per kg. (groote) en 10 cent pèr kg. (kleine). Oude aardappelen blijven 10 cent per kg. Bij thuis bezorging mag 1 ct. per kg. extra berekend worden. Wegens transportmoeilijkheden zal men in sommige gevallen ook nog genoegen moeten nemen met oude aardappelen. 't Kan vriezen, maar even goed nog dooien Tilanus en Schouten bij den Kabinetsformateur. (Van een onzer verslaggevers.) Zooals wij gisteren al meldden, ontving de Kabinetsformateur, dr Beel, gistermiddag om 4 uur den heer Tilanus, die hem het stand punt der C.-H fractie uiteenzette. Hij was tot ongeveer zes uur in gesprek met den Chr.-Hist. fractievoorzitter. Nadien ontving de heer Beel den heer Schouten nog, die hem van de besprekingen in A.-R. kring op de hoogte bracht. De heeren Tilanus en Schouten hadden daarna nog een onderhoud en, zijn wij goed ingelicht, dan loopen hun inzichten en die hunner fracties ten aanzien van de plannen van den neer Beel, vrijwel parallel. Of de heer Beel daarmee gebaat is, is een zaak, die hij zelf het best beoordeelen kan. De verhouding wordt wellicht juist geka rakteriseerd door een uitdrukking, die wij in dit verband vanochtend in de kringen van bovengenoemde fracties hoorden gebruiken „Het kan vriezen en het kan dooien". Het enthousiasme in die kringen is blijkbaar niet groot. Dit standpunt der groote Protestantsche par tijen is ongetwijfeld van invloed op de be sprekingen der Katholieke V.P., die heden om elf uur onder leiding van mr. van Schaik in het Tweede Kamergebouw aanvingen. Eerste stereofonische uitzen ding ter wereld Zaterdagmiddag a.s. om half vijf zal Radio- Nederland gedurende een half uur een stereofonisohje pr oefuitzending verzorgen, welke waarschijnlijk de eerste uitzending van deze aard op onze planeet zal zijn. Elkeen kan deze natuurgetrouwe muziek- uifczending beluisterenj die zich de moeite wil getroosten vooraf in zqn huiskamer twee radio-ontvangers, eenige meters uit elkaar en met elkaar een grooten hoek vormend, op te stellen. Vervolgens elk der toestellen op een der Ned. zenders af te stemmen en voorts alle aanwijzingen te volgen, die per radio gegeven worden. In de studio staat een kunsthoofd opge steld met op elk oor een microfoon. Elk der van deze uitgaande electrische kanalen wordt naar een afzonderlijken zender geleid. Verkiezing Eerste Kamer 12 Juli Op 3 Juli komen de Provinciale Staten bij een voor het kiezen van Ged. Staten en op 12 Juli voor het kiezen van de nieuwe Eerste Kamer. Wie weet, waar deze verrader schuilt? Opsporing verzocht van W. S. van Dam 4 Een van de ver- j raders uit de verzetsgroep „Stijkel", zekere Van Weezei, werd reeds gearres teerd. Hij heeft een volledige be kentenis afge legd. Van zijn j collega, Wilhel- mus Stephanus van Dam, geb. te Doetinchem, 26 Aug. 1894, van Jij beroep visohhan- 1 delaar, laatst wo- j nende te Den Haag, Hofiwijck- vi ;:J plein 38, wordt door de P.R.A. de opsporing ver zocht. Signalement: groote forsche figuur, donker type, draagt vermoedelijk een uiten- bril, loopt was gebogen. Zoo men weet maakten zij 47 doodelijke slachtoffers k rai- son van f 200 per maand als Polizei-Ange- stellten. Kent 11 hem? Voorshands eischt dus zoowel de uitzending als de ontvangst van natuurgetrouwe muziek een dubbele apparatuur. Men zal elk instru ment kunnen localiseeren en de verplaatsing daarvan duidelijk volgen. De Stichting Radio Nederland zal de ont vangst van rapporten over deze uitzending zeer op prijs stellen. Uit het buitenland zijn haar deze reeds toegezegd. Directeuren Wilton-Feyenoord in vrijheid gesteld De proc.-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft, hangende een nader onderzoek, last gegeven tot in vrijheidsstel ling van C. H. Teschmacher, F. Muller en A. C. Metselaar, directeuren van de N.V. Wilton-Feyenoord te Schiedam. Alle betrokkenen zijn thans dertien maan den gedetacheerd geweest en vast staat, dat zij den vijand niet hebben nageloopen om in het gevlij te komen of om orders van hem te verkregen. A.R. STATENFRACTIE IN ZUID-HOLLAND Als voorzitter der Anti Rev. Statenfractie in Zuid-Holland is opgetreden mr G. v. Baren te Delft en als secretaris jhr mr J. M. M. v. Asch van Wijck te 's-Gravenhage. Er gaat den laatsten tijd een stakingsgolf over de wereld. Ook ons land wordt erdoor getroffen. En dat juist in een tijd, waarin alle handen noodig zijn voor den weder opbouw van ons geteisterd vaderland. Over het recht van werkstaking als wapen in den strijd voor betere arbeidsvoorwaar den is veel gestreden. Men kan wel zeggen, dat het recht van werkstaking voor den oorlog algemeen werd erkend. Onder de maatschappelijke verhoudingen, waaronder wij thans leven, zou staking volgens velen bij de wet verboden behooren te zijn. Men zal zich afvragen: hoe kan dat nu? Waarom thans te verbieden, wat vroeger geoorloofd was? Het onderscheid zit niet in den nood, waarin wij verkeeren. Het onderscheid schuilt dieper, het schuilt in de gewijzigde maatschappelijke verhoudingen. Voor den oorlog kende ons land de vrije loonvorming en de vrije bepaling der overige arbeidsvoorwaarden. Het betrof hier een privaatrechtelijke verhouding tusschen werk gevers en werknemers. In die verhouding paste aan de zijde der arbeiders het middel der werkstaking, aan de zijde der werk gevers het middel der uitsluiting. Thans is er geen vrije loonvorming. Nood gedwongen hebben wij thans een geleide economie, wat wél het 9terkst blijkt uit het feit, dat een Overheidsinstantie bindend de arbeidsvoorwaarden vaststelt. Wat geschiedt nu, indien de arbeider toch van den werkgever meer loon eischt en dit door staking wil afdwingen? Dan spoort de werknemer den werkgever aan tot wets overtreding. De arbeider staakt in dat geval niet tegen den werkgever, maar tegen de Overheid, die de arbeidsvoorwaarden bin dend heeft vastgesteld. Als het College van Rijksbemiddelaars be paalt, dat aan de bakkers geen extra vacan- tie-toeslag mag worden gegeven, dan is dit een bepaling, die kracht van wet heeft. Wie zich tegen dezen maatregel verzet, komt in conflict met de wet. Hij tast het gezag van de wet aan. Dat is een gevaarlijk spel. De Regeering mag dat niet op z'n beloop laten. Als het zoo doorgaat, zal zij ernstig dienen te over wegen, wat haar te doen 9taat. Zij kan en mag niet werkeloos toezien, dat een revo- iutionnaire minderheid speelt met het be lang van land en volk in dit hachelijk tijds gewricht. Wanneer de Regeering ernst maakt met een krachtige gezagshandhaving kan zy ervan overtuigd zijn, dat de overgroote meerderheid van ons volk als één man ach ter haar staat. Naar onze overtuiging zal de kabinets formateur dit punt als no. 1 op zijn pro gram moeten zetten. Deze zaak staat trou wens niet op zichzelf. De gezagsonder mijnende invloeden in Indië en hier heb ben een gemeenschappelijk en wortel. Tegenover deze gezagsondermijning stelle de Regeering gezagshandhaving. Zal onrust in Arabische wereld toenemen De sluier om den uit Frankrijk ontsnap ten Groot-Moefti van Jeruzalem, een groot collaborateur, is opgeheven. Hij slaagde er nl. in, ondanks zijn politiebewaking, met een valsch paspoort per vliegtuig naar Cairo te vluchten. Hij staat bekend als een groot Jodenhater en een fel nationalist. De rust in het Midden-Oosten, die toch al zooveel te wenschen overlaat, zal door de komst van dezen man zeker niet bevorderd worden. Dat hij nu komt, nu het Palestina- rapport op tafel ligt, maakt de zaak nog ernstiger. In Damascus üs reeds een nieuwe Pa lestij nschArabische uitvoerende commis sie opgericht, die het „Arabische front" vervangt. In deze commissie komt men ook den naam tegen van Jamal Hoesseinïi, een fami- DAT te Apeldoorn op 77 j. leeftqd is overleden mej. J. G. van Heijningen, oud- directrice der Sophia-Stichting te Scheve- ningen. DAT de Bijz. Raad van Cassatie zekeren Pieter Eyzenga uit Leeuwarden wegens zijn lidmaatschap van de Waffen S.S. tot 10 jaar veroordeelde. DAT mevrouw Krik, echtgenoote van den Amerik. ambassadeur te Brussel, de ten toonstelling der „Vlaamsche primitieven" in Boymans te R'dam bezocht. DAT de schrijfwijze „Staveren" op histori sche gronden de meest juiste voor de ge meente van dien naam moet worden geacht en niet „Staverden." DAT allen militairen en civ. organisaties, die zich bezig houden met de ontwikkeling en ontspanning van Ned. militairen, wordt verzocht zich bekend te maken aan de R.A.O., Nieuwe Frederikskazeme, Van Al- kemadelaan, Den Haag, tel. 776593, toestel 64. DAT blijkens den weekstaat der Ned. Bank de bankbiljettencirculatie eindelijk weer eens wat is ingekrompen en wel met f 9 mil- lioen tot f 2.324.172.185. DAT de reeds voor den oorlog naar ons land uitgeweken Weensche dirigent Jozef Holzer, die o.m. voor de V.A.R.A. optrad, op 65-j. leeftijd te Hilversum is overleden. DAT dr H. P. Berlage Jr is benoemd tot tijd. directeur van het Met. Observatorium te Batavia. DAT de 48-jarige mynwerker Th. Pieter gisteren in de Staatsmijn „Hendrik" te Brunssum is gevallen en aan de verwon dingen overleden. DAT te Bandjermasin, op Borneo, op 37-j. leeftijd overleed dr W. Kern, taai ambtenaar. I DAT het K.L.M.-vliegtuig de NL. 309 met gezagvoerder Bax vandaag naar Batavia is gestart. DAT een uit elf Friezen bestaand Roode Kruis-team, waarvan de kosten door de Friesohe bevolking worden gedragen, naar Indië is vertrokken. DAT als plaatsvervangend secretarissen aan den Centralen Eereraad zijn toegevoegd: mr J. C. Dros, Voorburg en mr F. W. Bolk, Den Haag. DAT met ingang van 5 Juni j.l. ongevraagd eervol ontslag is verleend aan mr A. N. Fabius, Off. van Justitie te. Utrecht. DAT A. Frankema, dir. der P.T.T. te Purmerend, en W. Spieksma, ref. der P.T.T. te Rotterdam en L. H. J. van Havel, wnd. Rijksinspecteur v.h. verkeer te Utrecht, zijn weggezuiverd DAT C. van Vliet, dir. van gem werken te Noordwyk en dr H. de Haan, plantkundige aan de landbouwhoogeschool te Wageningen een schriftelijke berisping hebben ontvangen. DAT de schorsing van H. J. V. van de Voort, dir. Rijksbureau IJzer en Staal, on gedaan wordt gemaakt. DAT de zittingen van den Hoogen Raad in de vacantiemaanden gehouden worden op 2. 9, 16 en 23 Juli en op 6, 13, 20 en 27 Augus tus. DAT het college van Curatoren der R.U. te Groningen zijn werkzaamheden heeft hervat en het College van herstel is opgeheven. DAT evenals in Den Haag en Leiden ook te Amsterdam een „hulpactie Scheldemon- den" zal worden gehouden en wel op 2£ Juni a£. DAT de federatie Gelderland van den Bond voor Staatspensionneering in een mo tie bij den premier en de voorzitters der beide Kamers heeft aangedrongen op in voering van staatspensioen voor allen zon der voorafgaande premiebetaling. DAT zes wagons geroofde rijwielonder- deelen weer naar de Meppelsche rijwiel- fabriek De Germaan zijn teruggebracht. DAT prof. Van Embden, sinds 1918, lid van de Eerste Kamer, zich, gezien zijn leeftqd, niet herkiesbaar stelt. DAT H. A. W. v. d. Heuvel te Zeist we gens dienstneming bij de Duitsche weer macht 10 jaar kreeg. DAT de Regeering de gedragingen van de leden van den Hoogen Raad niet nog eens wenscht te laten onderzoeken. DAT het huis Kareol te Hilversum, waar eens de zanger Jacq. Urlus woonde, als kunstcentrum voor den Gooischen Kring wordt ingericht. DAT de Stichting „Nederlandsche Textiel- jaarbeurs Utrecht" (secr. Velperweg 62, Arnhem) is opgericht, welke van 1019 Sept. a.s. een najaarsbeurs te Utrecht zal houden. DAT op Tsjecho-Slowakije en Luxemburg de general license no. 95 van toepassing is verklaard, waardoor de daarbq betrokken Nederlandsche activa, welke in Amerika zijn geblokkeerd, door de Ned. Bank kun nen worden gecertificeerd. DAT formulieren c/a 3 en c/a 4 tot het aanvragen van certificeering van in Ameri ka uitstaande dollarbedragen kosteloos ver krijgbaar zijn bq de Ned. Bank, bureau Certificatie, Rokin 147, Amsterdam. DAT vandaag en morgen te Hilversum een Congres van de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer wordt gehouden. lielid van den Moefti, die Haj Amin el Hoes- seini heet. Zijn invloed is dus onmisken baar. De Arabische Liga besloot een millioen pond te besteden aan het voorkomen van. verkoop van Arabisch grondbezit aan Joden en een millioen pond voor „andere doel einden" te bestemmen. Joodsche goederen zullen stelselmatig ge boycot worden. Nader meldt het blad „Alwahda el Arabia", dat de Moefti thans verblijf houdt ten huize van een hooggeplaatste persooniykheid in Damascus. De Moefti van Jeruzalem, die uit Frank rijk ontsnapte en in Damascus opdook. PASSAGIERSLIJST „TEGELBERG". De passagierslqst van de „Tegelberg", welk schip vermoedelijk 18 Juni te A'dam zal ai> riveeren, ligt op ons bureau ter inzage. Noordelijke wind, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In het binnenland meest matige, langs de kust krachtigte wind tusschen N.O. en N.W., half tot zwaar bewolkt met kans op eenigen regen, voorel in de Oostelijke provincies, morgen overdag iets koeler dan vandaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1