Eischi Sjahrir beslist onafhankelijkheid? SteHinius weigert langer loopjongen te zijn Succes der Fransche Katholieken nog grooter NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 4 JUNI 194« Inheemsch kabinet zonder communist Algemeen wordt te Batavia verwacht, dat Sjahrir hedenmiddag uit Djocja met tegen voorstellen naar Batavia zal terugkeeren. Men neemt aan, dat deze voorstellen in hoofdzaak zullen behelzen den eisch, dat de „Republiek Indonesia" geen autonoom ge heel binnen het kader van het Koninkrijk zal worden, doch eerder een onafhankelijke staat, welke aanvankelijk met het Konink rijk door een verdrag zal zijn verbonden. De erkenning van het de facto gezag over Sumatra zal waarschijnlijk eveneens deel uitmaken van de, in het tegenvoorstel ver vatte, eischen. In republikeinsche kringen wordt ver klaard, dat dit, of een daarop zeer gelijkend, schema in tegenwoordigheid van Sir Arohi- bal- Clark Kerr tusschen Van Mook en Sjahrir te Batavia in het laatste stadium der besprekingen is behandeld, waarna Van Mook het aan de Ned. Regeering heeft over gelegd, welke, aldus deze republikeinsche bron, daarmee niet accoord is gegaan. Betreffende het republikeinsche kabinet te Batavia verwacht men, dat, behalve de drie wijzigingen, die door Sjahrir zijn aangekon- Waarom blijven de aard beien zoo peperduur Om van de primeurs nog maar te zwijgen Zoo langzamerhand worden op de fruit veilingen de eerstelingen aangevoerd. Wer den vorige week in Honselersdijk de eerste druiven ter veiling gebracht en voor f 36. per kg van de hand gedaan, gisteren waren het frambozen, die de primeur vormden. Zij brachten het „luttele" bedrag van één en twintig cent per stuk op. In Gel dermal sen waren de eerste kersen echter veel goedkoo- per, voor „slechts" vijf cent per stuk werden zij geveild. En vanmorgen zagen wij in een winkel twee pruimen, die keurig in hout wol gebed, lagen uitgestald, met blijkbaar een kleur van schaamte over het prijskaart je, dat naast hen lag, n.l. f 1.10 per stuk. Het zijn voor de meesten onbetaalbare prij zen, doch we willen niet uit het oog ver liezen dat het hier primeurs betreft. Wat wij echter niet begrijpen is dat we nu nog f 1 tot f 1.35 voor een half pondje aardbeien moeten betalen. Ook tandartsen durven te hooge prijzen te vragen Klachten over achterstelling van fonds patiënten Eenigen tijd geleden, zoo ontleenen we aan het A.N.P., zijn door de Prijzencontröle 1200 patiënten van tandartsen gehoord. Zij had den zich allen een nieuw gebit moeten aan schaffen. Onder deze verplicht-verzekerden, dus de menschen met de kleine inkomens, waren er slechts weinigen, die niet twee- of driemaal meer dan den toegestanen prijs hadden betaald. Tevens kwamen talrijke klachten naar voren over het achterstellen van fondspatiënten bij particuliere patiën ten. De Prijzencontröle zal nu binnenkort de tandartsen, die te hooge prijzen hebben be rekend, aan den tand gaan voelen, doch zal zich niet kunnen inlaten met de bevoordee ling van particuliere patiënten. (Als fondspatiënten inderdaad achter wor den gesteld, dan kunnen we moeilijk waar deering voor deze tandartsen hebben en wordt het tijd, dat een andere instantie zich hier mede inlaat. Red.). Verrader tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld Medeplichtige vrouw krijgt 12 Jaar. (Van onzen verslaggever voor rechtszaken.) Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft heden den Rotterdamschen incasseer der P. J. Noll, die zich aan ergerlijk ver raad in 1945 had schuldig gemaakt, door de gebroeders Kamstra, te Rotterdam, illegale communistische werkers, aan den S.D. te verraden, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De Proc.-Fiscaal had de doodstraf geeischt. Neeltje Buscop uit Rotterdam, huisvrouw van H Kamstra, werd overeenkomstig den eisch, tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij had haar man aan den S.D. ver raden, in samenwerking met Noll. In het vonnis werd overwogen dat verd. Noll ook eenige malen de illegalen had ge holpen, waarom hem niet de doodstraf werd De Geer verweert zich (Vervolg van pag. 1) Hij herinnert ook aan het boek van Hen derson, den Britschen ambassadeur te Ber lijn: „Failure of a mission", waarin hij be schrijft de mislukking van zijn in 1937 aan vaarde taak om Engeland en Duitschland bij elkaar te brengen. Iets dergelijks zegt de heer De Geer ook te hebben gevoeld op 10 Mei 1940 na zijn kabinetsformatie in Augus tus 1939. Handhaving onzer neutraliteit in den komenden oorlog en het brengen der soc.-dem. tot het ministersambt in het be lang van het normaal functionneeren van ons parlementaire stelsel. De critiek van Gerbrandy op den maat regel om het Nederlandsehe volksverpiogen veilig te stellen, acht de heer De Geer ten slotte voor hern „uitermate beleedigend". Gerbrandy heeft er in Londen nooit over gekikt. Wat zijn persoonlijk karakter betreft, zegt de heer De Geer, blijkens het uittreksel van zijn brochure in „Associated Press" o.a.: „Het volgen van eigen oordeel is in mijn leven vaak geprezen als karaktervast, vooral door hen, wien het op bepaalde momenten in het gevlij kwam; bij andere gelegen heden gelaakt als individualistisch en eigen gereid. Ik wil ditmaal de laatste kwalificatie voor lief nemen, maar om dan ook te stel liger van mij af te schudden de lugubere verdichtsels en verdachtmakingen, die in kwaadaardig wantrouwen aan deze eigenge reide daad zijn vastgeknoopt." En voorts: „Ook de kleine kan troost, althans kracht tot berusting vinden in wat de grooten van ons geslacht op bepaalde oogenblikken aan onver dienden smaad hebben geleden. Onze*vader- landsche geschiedenis kent van dit laatste treffende voorbeelden," digd, gisteren nog eenige mutaties te Djogja- karta werden besproken. Waarschijnlijk zal Moh. Natsir, de „min. van Voorlichting", in zijn functie worden hersteld, terwijl wellicht nog eenige portefeuiles op andere wijze zul len worden verdeeld. Hoogstwaarschijnlijk zal het nieuwe kabinet worden gevormd uit leden van de vier grootste partijen: de So cialistische Partij van Sjahrir, de „Partai Nasional Indonesia", de Moh.-politieke or ganisatie „Masjoemi" en de Partai Boemi- poetra Indonesia. Vooral de laatste partij in het huidige kabinet slechts vertegenwoor digd door een minister schijnt in het bin nenland belangrijk gegroeid te zijn. Men verwacht, dat geen communist in het nieuwe kabinet zal worden opgenomen. Waar blijft de paling uit het IJselmeer Groote hoeveelheden worden naar België gesmokkeld Alhoewel de vangst van paling in het IJsel meer dit jaar zeer goed is, zal het velen op gevallen zijn, dat paling zoo goed als niet in den regelmatigen handel te krijgen is. In tegenstelling met de meer kapitaalkrachtige Noordzeevisscherij, kende men bij de LJsél- meervisscherij geen groothandel, in welks plaats de commissiekooplieden stonden, die tevens als venters langs de deuren gingen. Zoodoende bestond er geen enkele controle op, waar en tegen welke prijzen de paling wordt afgeleverd. De Spakenburger visschers hebben thans het besluit genomen met hun vangst in andere plaatsen binnen te loopen tot de Coöp. Ver. van IJselmeervisschers in den groothandel zal zijn ingeschakeld en de C.C. D. de openbare verkoop zal kunnen contro leeren. Thans worden n.l. nog groote hoe veelheden paling naar België gesmokkeld. We wachten thans op een beslissing en op de paling. ARME, ARME REPUBLIEK! (Van onzen Indië-redacteur.) Met alle respect overigens voor onze Amerikaansche bondgenooten keer op keer geven zij blijk, van de Indische kwes tie niet het minste begrip te hebben! Thans doet zich weer het eigenaardige geval voor, dat tien leden het zijn er ge lukkig maar ti e n) van het Amerikaan sche Congres er bij de U.N.O. op hebben aangedrongen, het Indonesische vraag stuk ter onmiddellijke behandeling op de agenda van den Veiligheidsraad te plaat sen, omdat,de Japansche troepen onder bevel van Britsche commandanten samenwerken met de Nederlandsehe- en Engelsche strijdkrachten, teneinde de Indonesische Republiek te onderdruk ken Commentaar lijkt ons overbodig. Misschien echter, dat de Ned.-Ind. Re geering de betreffende tien Amerikanen eens wil uitnoodigen een kijkje te nemen in de rozengeur-en-maneschijn-republiek- Indonesia. Zij zullen gauw genezen zijn! Tegen leider van verradersgroep de doodstraf geëischt Werd aangezocht hoofdredacteur van „Telegraaf" en „Handelsblad" te worden. Tegen den voormaligen leider van de be ruchte „Groep Tien" te Rotterdam, den vroegeren S.S.-Obersturmführer en ex-ka pitein der staatspolitie, C. Harmsen, eischte de proc.-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te R'dam gisteren de doodstraf, wegens land verraad. In zijn verdediging, zeide verd., dat hij redacteur van „Het Volk" geweest was en was aangezocht om hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsblad" en „De Telegraaf" te worden. Hij is ook oorlogsver slaggever geweest. Uitspraak over 14 dagen. In het najaar zullen in Bulgarije ver kiezingen voor de gemeenteraden gehouden worden. Trad af als Amerik. Gedele geerde in de V. N. Edward Stettinius, die Amerika vertegen woordigde bij de Ver. Naties, zette zijn vorige week vermelde besluit om af te treden,' door. Noch Truman, noch Byrnes STETTINIUS konden zijn plannen, na lange besprekingen, wijzigen. Stettinius zal de bijeenkomst van den Veiligheidsraad van Donderdag a.s., waarin de Spaansche kwestie aan de orde komt, nog bijwonen. Bij een volgende zitting zal John Winant hem waarschijnlijk opvolgen. Officieel geeft de 45-jarige staatsman als grond voor zijn houding aan, dat zijn "taak met de oprichting van de Ver. Naties ten einde is. In een vertrouwelijk gesprek zeide hij evenwel: „Ik heb er genoeg van, me langer als loopjongen te laten gebruiken." Hij doelt met deze woorden uiteraard op de Amerikaansche buitenlandsche politiek, die Stettinius in den Veiligheidsraad vast beraden woorden laat spreken, zonder er AUTO-DUMP VAN DEELEN WORDT VERDEELD. 't Autopark van Deelen zal zoo snel moge lijk worden geliquideerd, waartoe deze week eenige honderden monteurs en chauffeurs uit Rotterdam naar Deelen zullen vertrek ken. Van de naar schatting 28.ÓOO aanwezige motorvoertuigen zal ons leger er vermoede lijk 18.000 noodig hebben, terwijl de rest voor civiele behoeften beschikbaar komt. verder naar te handelen. Hij vindt onvol doenden steunvoor zijn standpunt „macht tegenover macht". Stettinius ambieert verder geen politieke functies. Weer een man, die zich, teleurgesteld, afwendt van het politiek gebeuren onzer dagen. De Colorado-kever, het gonzende gevaar Ervaringen van een lezer in Frankrijk De heer G. W. Ykema, Kempstraat 289, Den Haag, schrijft ons, hoe hij tijdens zijn recente reis naar de Vogezen (Frankrijk), daar den Coloradokever zijn sloopend werk heeft zien verrichten. „Toen ik hoorde, dat een landbouwer in 2 dagen tijd 1700 van deze aardappelverdel gers had gevangen, wilde ik dit eerst niet gelooven. Den volgenden dag ging ik er zelf op uit. Ik slaagde erin, om binnen <2 uur tijd zooveel kevers te vangen, dat ik den tel kwijtraakte, maar het waren er minstens 3001 Ter bestrijding wordt Wel met chemicaliën gespoten, maar wanneer de planten nog klein zijn, moet men zelf gaan „jagen"; wat een vrijwel hopelooze taak is. Zooals ook in de plaatselijke dagbladen met nadruk vermeld wordt, beschikt men niet over voldoende (en afdoende) bestrijdings middelen." De kans, dat deze plaag, die een hoogst ernstig gevaar beteekent voor de aardappel- voorziening, zich zelfs tot ons land zou kun nen uitbreiden, is niet denkbeeldig. Zijn de Nederlandsehe landbouwers èn scheikun digen in staat, om aan een eventueele Coloradokever-invasie met succes het hoofd te bieden? Men zij op zijn hoede! Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te-Hoogmade, cand. J. Hij mans te Nijmegen; te Putten, A. Vroeginde- weij te Loon op Zand; te Rotterdam-Vree wijk (2e pred.pl.), C. Metselaar te Nigte- vecht. Aangenomen naar Vianen (vac. B. Baks), J. W. Beerekamp te Berkel en Ro denrijs. Bedankt: voor Oude-Tonge, M. Ver kerk te Moerkapelle; voor Westerbork, L. van 't Riet te Bourtange (nadere beslissing); voor Winschoten, G. Scheper te Leek. Geref. Kerken. Beroepen: te Schoonhoven-Willige- Langerak, W. J. de Ruiter te Baarland; te Lutterade, G. J. Hoytema te Smilde. Aangenomen: naar Dronrijp, cand. W. v. d. Kolk, te Enkhuizen, die bedankte voor Borne, Kockengen, Medemblik en voor Wommels. Bedank|t: voor Boxum, J. H. Antuma te Raard; voor Westmaas, W. C. P. den Boer te Den Bommel. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Bedankt: voor Krommenie, B. Geu- chies te Daarlerveen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Utrecht, M. W. Nieu- wenhuijze te 's-Gravenhage-C. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Moerkapelle, H. Llgten- berg te Vlaardingen en A. Verhage te Lisse. PERSONALIA. Op Tweeden Pinksterdag zal de on langs benoemde apostolische vicaris van Suriname, mgr Stephanus Kuypers, te. Den Bosch tot bisschop worden gewijd. BOND VAN MEISJES VEI^. OP GEREF. GRONDSLAG IN NEDERLAND 50 JAAR B ovengenoemde organisatie zal in de Pinksterweek te Amsterdam haar zilveren jubileum vieren. Er worden ter gelegenheid daarvan ongeveer 13000 meisjes in de hoofd stad venyacht. De Ned. Spoorwegen zullen verschillende nachttreinen laten rijden. In 7 gebouwen zal men in Amsterdam samen komen. In elke samenkomst wordt een bal lade uitgevoerd en verleent een declamator medewerking. De hoofdsamenkomst vindt plaats in de Apollohal. Daar zullen het woord voeren mevr. C. v. Alkemade-Kwak- kelstein van Rotterdam, oud-presidente van den bond en het 2e Kamerlid, de heer J. Schouten. In Bellevue spreken prof. dr K. Dijk en ds J. Overduin; in Krasnapolsky ds J. Weggemans en prof. dr J. Waterink; in de Waalkerk mevr. W. Streekstra-Klaar hamer en ds N. Willemse; n de Koepelkerk ds G. Toornvliet en dr A. de Bandit; in de Parkkerk ds A. J. Boes en ds J. A. Schep en in de Nassaukerk ds C. Gilhuis en dar kN. J. Hommes. NEDERLANDER BENOEMD AAN HET „UNION THEOLOGICAL SEMINARY" TE NEW YORK. Door bemiddeling van haar adviseerende commissie te Genève is op voorstel van de Theol. Faculteit der Utrechtsche Universiteit door de Faculteit van het „Union Theologi cal Seminary" te New York benoemd tot fellow van dit seminarium voor 19461947 de heer P. F. Th. Aalders, theol. drs. De heer Aalders wordt midden September a.s. te New York verwacht en zal de hoogere theologische colleges volgen, welke als regel besloten worden met het verkrijgen van den graad van „Master of Sacred Theology (M. S.T.). ACADEMISCH WEEKEND TE WAGENINGEN. de Landbouwhoogeschool te Wage- werd van 31 Mei tot 2 Juni een academisch weekend gehouden, waarop eenige sprekers de taak van de wetenschap van onderscheiden zijden hebben belicht Voor hen, die aan de Landbouwhooge- chool waren verbonden en in den oorlog zijn gevallen, werd een gedenkplaat onthuld Aan ningen EXAMENS LICH. OEFENING. Op 19, 20 en 21 Juni wordt in en bij de school Laan van Chartroise te Utrecht uit sluitend examen afgenomen voor de akte van bekwaamheid in de lach. oefening (vak J.) of de aaniteekening voor die bevoegd heid op de onderwij zersakte. Acad. examens. AMSTERDAM. Vrije Univ. Geslaagd doet. ex. Geschiedenis, M. C. Smit, Haas trecht (cum laude). Tengevolge van steun uit de Koloniën Het succes der Katholieken (M.R.P.) in Frankrijk blijkt nog grooter te zijn dan we gisteren konden melden, zulks door de stem men uit de Afrikaansche koloniën, die wat later bekend werden. Officieus luidt de totaal uitslag der verkiezingen thans aldus: Communisten 149 zetels (155) verlies 8 Socialisten 122 zetels (137) verlies 15 M. R. P162 zetels (148) winst 14 Dem. Unie v. Rad. 40 zetels 39) winst 1 Comb.: Gem. en onafh. en Vrij heidspartij 63 zetels 57) winst 6 Overige partijen 17 zetels 14) winst 3 DE LUCHTREIS VAN DE PEGASÜS Door G. TH. ROTMAN 54. Hans en Piet mochten nog even afscheid van hem gaan nemen en van dit ogenblik maakte Hans gebruik om zijn vader toe te fluisteren: „Vader, we komen je red den. Let morgen goed op. als u gelucht wordt." Wat was Hans dain van plan? Wel, het anker had nu al zo dikwijls goede diensten bewezen, allicht dat hij er nu zijn vader mee zou kunnen redideal De volgende ochtend werden de gevange nen aan het werk gezet. Ze moesten in de gevangenistuin boompjes planten, en dat was heus geen licht werkje, als je er niet aan gewend was. Opeens klonk boven in de lucht een vrolijk gesnor. Het was de Pegasus, Hans, die het al zo dikwijls van zijn vader afgekeken had, bestuurde het toestel prachtig! Zou die toer gelukken? Tusschen haakjes staat het in October '45 verkregen aantal zetels. De partij der gematigd rechtschen en on- afhankelijken, die in October 1945 bestond, is uiteengevallen en in 2 partijen gesplitst, n.l de PH.L. en de partij der gematigden en onafhankelijken, die resp. 37 en 26 zetela kregen in de nieuwe Constituante. BIDAULT PREMIER? In kringen der M.R.P. meent men, dat deze partij zal verklaren, dat haar leider Bidault, thans minister van Buitenlandsche Zaken, m aanmerking komt voor het premierschap. Daar de socialisten op de wip zitten, is het ook mogelijk, dat een vertegenwoordiger van die partij premier zal worden. EERSTE ITALIA ANSCHE VERKIEZINGS UITSLAGEN. Chr.-democraten de leiding. Volgens de eerste uitslagen voor de Consti- tueerende vergadering, die van de Italiaan- sche verkiezingen bekend zijn, hebben de Christelijke democraten (Katholieken) de lei ding met 2.862.800 stemmen. Hierna volgen de Socialisten met 1.615.350 en de Communis ten 1.565.450 stemmen. Van de kiezers kwam 90 pet. op. Incidenten kwamen niet voor. UIT DE STAATSCOURANT. Lode wijk Bolhken is erkend als hono rair consul-generaal van de republiek Uru guay te Amsterdam. Mr L. J. A. Trip, oud-pres. van de Ned. Bank te Den Haag, is mr R. J. H. Patijn opgevolgd als voorz. van den Centralen Be- leggingsraad. Dr F. Hoeke is dr G. L. Voerman op gevolgd als directeur van het Rijksbureau voor onderzoek van handelswaren. Tot adj.-inspecteur van de Volksge zondheid is benoemd G. A. v. d. Putten te Delft, met standplaats Den Haag. Als opvolger van prof. mir H. R. Hoe- tink te Amsterdam is jhr mr M. van der Goes van Naters te Wassenaar benoemd tot voorzitter van den Eereraad voor Beeldende Kunsten. Tot lid van dien raad is benoemd dr J. G. van Gelder te Wassenaar. G. M. Bijvanck heeft zijn geloofsbrie ven als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister overhandigd aan de presiden ten van resp. Costa Rica, Nicaragua ca Honduras.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2