IMeuiue geii&dfe GToumnt tDist'U Vijf procent aardappelmeel in het brood Opnieuw 1400 H.S.B.-ers naar de mijnen Vrouw van Misthoorn-redacteur staat terecht DINSDAG 28 MEI 19M te Serie: te Jaargang vanaf f Mei 1945, No. S3S Abonnementsprijzen 1.10 per maand ƒ0.26 per week 3.25 per kwartaal (bfj betaling p. kwit. trerh. m. adm .kosten) Advertentiën ƒ0.15 per m.m. By contract belang rijke korting Postrekening 5 8 930 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie eo Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS M$tanlüflsHri) tó dhcttftxtl myn bcrl in tcyqenapoti" Besluit te Washington voor de heele wereld De Voedselconferentie in Washington die gisteren eindigde, besloot de voordeelen van de broodrantsoeneering in overweging te ne men; het uitmalingspercentage tot 85 pot te verhoogen en de graanvoorraden te verlagen, waar dat maar mogelijk is. Meel voor men- schelijke consumptie moet 5 pet aardappelmeel bevatten en broodgraan mag niet als veevoe der worden gebruikt. Er is een nieuwe voedselraad opgericht, die geleid wordt door een internationalen secreta ris-generaal. De conferentie stelde voorts plan- Voorloopig geen nieuwe suikerbon te wachten Waar zullen de stakingen nog meer toe leiden? Evenals de vetvoorziening dreigt oök de sui kervoorziening tengevolge van de stakingen in den knoop te geraken. Men moet er daarom rekening mee houden, dat er voorloopig geen nieuwe bon voor con sumptiesuiker zal kunnen worden aangewezen. Het publiek wordt dan ook dringend aange raden met de suiker, welke zij thans nog ter beschikking heeft, uiterst zuinig te zijn. Door den consumentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat te zijn de voorziening van de industrieën nog zoolang mogelijk in stand te houden. Er bestaat dus kans, dat de voorzie ning van het publiek met jam en andere pro ducten op den jambon, versnaperingen e.d. voorloopig niet te zeer zal stagneeren. 't Westland bracht de eerste tomaten Gisteren zijn in het Westland de eerste tomaten aangevoerd. Zij werden aange boden op de veiling te Honselersdijk, en brachten 97 cent per stuk op. De „Oranje" in dienst van de gezins-hereeniging Eerste transport vertrekt 4 Juni a.s. naar Ned. Indië. Naar de Nieuwe Leidsehe Cou rant verneemt, zal op 4 Juni a.s. met het m.s. „Oranje", een vijf honderdtal vrouwen en kinderen van civiele ambtenaren en mili tairen van het K.N.I.L. voor gezinshereeni- ging naar Ned.-Indlë vertrekken. Bedoeld transport is het eerste, dat op dit gebied plaats vindt. Ten aanzien van het financieele gedeelte Vernemen wij nog, dat aan echtgenooten van civiele ambtenaren in Gouvernementsdienst als voorschot een uitrustingstoelage van f 400 zal worden verstrekt, terwijl de echtgenoo ten van officieren van het K.]|".IL. hiervoor f500 zullen verkrijgen. Aan boord zal iedere persoon niet meer dan f30 Ned. Crt bij zich mogen hebben, benevens een bedrag van drie Engelsche ponden. nen voor toewijzing en bewaring, distributie en productie vast. Sir John Boyd Orr werd we- reldvoedselorganisator. „BOISSEVAIN" EN „KOTA INTEN", De „Boissevain" wordt a.s. Donderdag te A'dam en de „Kota Inten" 6 Juni te R'dam verwacht. Donderdagmiddag om 12 uiur be gint de debarkatie van eerstgenoemd schip. PRINSES JULIANA BESCHERMVROUWE VAN STUDENTEN-SANATORIUM H.K.H. Prinses Juliana heeft toegezegd als beschermvrouwe van de onlangs opgerichte Stichting „Het Nederlandsche Studentensana torium" te willen optreden. Eventueele giften voor dit sanatorium kunnen voor den kring Den Haag gestort worden bij de commissie Bank Holland-Indië N.V., Parkstraat 71, giro nummer 132.500. MET 1 JULI K.L.M.-DIENST OP BAZEL De K.L.M. zal met ingang van 1 Juli a.s. 'n dagelijkschen vliegdienst op Bazel openen. De heer Beel werkt aan zijn program Voor de vorming van het nieuwe kabinet Naar de Nieuwe Leidsehe Crt ver neemt bracht de kabinetsformateur dr L. J. M. Beel dezen dag in zijn woning door met het samenstellen van een regeeringsprogram. Hij zal zijn besprekingen dezer dagen be ginnen. In kringen, die den heer Beel zeer na staan, is men van meening, dat hij zich bij zijn pogingen tot vorming van een nieuw kabinet niet zal beperken tot de Kath. Volks partij en de Partij van den Arbeid, doch naar een breedere basis streeft. KOLENPRODUCTIE IN LIMBURG STIJGT WEER. De bekendmaking der Regeering inzake de mijnwerkerspensioenen had tot gevolg, dat in de week van 13 t/m 18 Mei de opkomst der arbeiders op alle mijnen wiser vrijwel normaal was, zoo meldt „De Tijd". Hierdoor bedroeg de productie in die week 157.450 ton of gemiddeld 26.242 ton per werkdag. Overal in den lande gaan de poorten van de openlucht-zwembaden weer open. Van ochtend om 7 uur was dat o.m. het geval met het geheel opgeknapte bad in het Haagsche Zuiderpark. Ofschoon de temperatuur al 17 gr. C. was, vonden sommigen het nog wat frisch. Doch dat kon de jeugd van het gespartel niet weerhouden. Ook de N.O.-Polder kan ze goed gebruiken Werken momenteel reeds pl.m. 500 ge detineerden in de Limburgsche kolenmij nen, m.i.v. 1 Juni zullen vermoedelijk weer 1400 politieke delinquenten aldaar worden te werk gesteld. Hun verdienste zal zooda7 nig zijn, dat zij hun gezinnen kunnen on derhouden. Na afloop van hun werktijd Trad op als adviseuse voor de N.S.V.O. Het aws pech voor de 38 j. Haagsche advocate mevr. mir J. M. Molenbroek-Harry dat zij getrouwd was met den felsten anti semiet in oorlogstijd,, den 92-jarigen dr P. Molenlbroek, redacteur van de beruchte „Misthoorn", die op den daig der bevrijding van Nederland in Den Haag overleed, het geen hem ongetwijfeld voor erger bewaar de. Zijn vrouw, die heden voor het Haagsche Tribunaal terecht stond, werd prompt ge arresteerd. want zij was rechtsgeleerde (raadsvrouw van de Nat. Soc. Vrouwen- Organisatie, lid van de N.S.V.O. sinds 1938 en van 1933—1940 lid der NS.B. Bedankte zij uit protest voor de N.S.B. omdat de Duitsdhers hier binnenvielen, haar man be dankte eveneens voor de N.S.B. omdat deze niet fel- genoeg, tegen de.... Joden optrad. Toen verdachte hulp voor haar gearresteer den half-Jpodschen neef bij de S.D. vroeg, weigerde haar man. Tenslotte probeerde zij tot echtscheiding te komen, maar zag er van af op grond van den hoogen leeftijd van haar man., die zij niet zonder verzor ging wou laten. Verd. werd niet bezoldigd als rechtskundige van de N.S.V.O. en zedde uit idealistische motieven te zijn opgetreden. Na de bevrijding is zij geschrapt als advo caat en procureur in het arrondissement 's-Gravenhage Haar verdediger, mr Hugenholitz, legde verschillende verklaringen over, van perso nen die door verd. uit de klauwen van de S.D. waren gered of als onderduikers waren geholpen. Uitspraak over 14 dagen. worden ze weer in de kampen opgesloten. Het is begrijpelijk, dat men vnl. die poli tieke delinquenten heeft uitgekozen, van wie met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat voorloopig niet in vrijheid worden gesteld. Indien deze proefneming slaagt, zal de tewerkstelling van politieke delinquenten aanmerkelijk worden uitgebreid. Tevens zou men de mogelijkheid overwegen om de po litieke gevangenen ook productieven cul- tuurarbeid te laten verrichten in den Noord- Oostpolder, waar nog steeds 30.000 ha vrucht bare grond braak ligt. POSTSPAARBANK EN GIRO. Naar aanleiding van het bericht In een Haagsch blad, dat binnenkort op de Rijks postspaarbank te A'dam en bij den Giro dienst te Den Haag een aantal politieke delinquenten te werk gesteld zal worden, verneemt de Nieuwe Leidsehe Co - r a n t van bevoegde zijde, dat het bericht in dezen vorm zeker niet juist ïs. Men overweegt wel zeer lichte gevallen te werk te stellen, doch ontveinst zich de groote moeilijkheden niet, die zich daarbij zullen voordoen. Het personeel der betrokken diensten is n.l. allermfnst op deze medewerking gesteld en verlangt sterke waarborgen ter verzeke ring van eigen positie. Het overleg is nog gaande, maar leidde tot dusver nog niet tot resultaat. Van maat regelen als bedoeld blad suggereerde is dan ook geen sprake. DAT dfi brandweer te Baarie-Nassau haar J5-jarig bestaan viert. Dat te Baarie-Nassau een demonstratie is gehouden met een nieuw sproei-apparaat ter bestrijding van den coloradokever. DAT de heer A. H. Hasselman benoemd Is tot eerste ambassade-secretaris te Londen. DAT bij Gilze een wagen is aangehouden, Waarop 2400 meter elastiek voor den „zwar ten handel was verborgen. DAT het Amerik. Roode Kruis aan onder voede Europeesche kinderen, o.w. 78.000 Nederlandsche, tot einde 1946 een kwart liter melk per dag zal distribueeren. DAT in de Oud-Katholieke kerk te Delft een tentoonstelling van kerkelijke kunst wordt gehouden. DAT op 19, 20, 21 en 22 Juni te Adam een „Avondvïierdaagsche" Wordt gehouden en men op Rokin 5 nadere inlichtingen geeft. DAT de Koningin het naast het Paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag staande pand ter beschikking gesteld heeft van het Centraal Bureau Oorlogsslachtoffers ten be hoeve van den Repatrieeringsdienst. DAT de dagel. dienst op Praag voortaan afwisselend gevlogen zal worden door de K.L.M. en de Tsjechische C.S.A. DAT de Regeeriing voornemens is de ha- ringprijzen tot 1 Juni ongemoeid te laten, doch dan in te grijpen indien deze prijzen nog «liet zijn gedaald. DAT de Gouverneur Brons van Surima- B&e weer te Paramaribo is terugekeerd. DAT de afd. Nood woningbouw van het dep. van Openb. Werken 3 Juni gevestigd wordt op van Alkemadelaan 350, Den Haag. DAT Donderdagavond a.s. om 7.15 u. mevrouw Patricia van Delden, die na de bevrijding sterk de Ned. belangen in de U.S.A. bepleitte, een radio-causerie zal hou den over de Amerik. belangstelling voor ons land. DAT de ontsmettingsmiddelen creoline en kresolzeepoplossing weer meer en meer ge produceerd worden en met het laatste voor al de medische wereld is gebaat. DAT van onzen oogst 1945 ruim 133 mil- lioen kg pootaardappelen zijn uitgevoerd tegen voor den oorlog gemiddeld 150 mil- iöoen kg. DAT Frankrijk met ruim 66 millioen kg en België met ruim 49 millioen kg de groot ste afnemers waren. DAT Vrijdagochtend a.s. om half 11 in de Esplanade te Utrecht de afd. teohn. wetensch. onderzoek van het Kon. Inst, van Ingenieurs wordt opgericht met prof. dr H. B. Dorgelo en dr A. Bouwers als sprekers. DAT de K.N.A.C. automobilisten waar schuwt voor de zeer strenge controle, die de Belgïjsche douane momenteel uitoefenen. DAT de Vlaamsche Uitgeversbond de Belg. regeering heeft verzocht met de invoering der nieuwe spelling te wachten tot ook in Nederland alles in kannen en kruiken is. DAT van 11 tot 22 Juli te Almelo muziek feesten en een tentoonstelling, „Herrijzend Twente", zullen worden gehouden. DAT het aantal stemgerechtigden voor de verkiezingen van morgen 5.244.872 bedraagt tegen 1939 4.623.414. DAT te Etten-Leur en te Zevenbergen in Juni en Juli groote muziekfeesten worden gehouden, waaraan tientallen harmonieën en fanfaregezelschappen uit Brabant en an dere provincies deelnemen. DAT het Roode Kruis aan elk der 1900 gez'innen van het Brabantsche dorp Zeven bergen een voedselpakket heeft uitgereikt. DAT Frankrijk voor een bedrag van 100 millioen francs in een jaar tijds boeken en muziek naar ons land zal exporteeren. DAT de muziekver. „Crescendo" te Ouder kerk a. d. Amstel in verband met haar zil veren jubileum op Hemelvaartsdag en Twee den Pinksterdag een nat. concours houdt, waar 22 vereenigïingen aan deelnemen. DAT er een wetsontwerp is ingediend om het verstrekken van bijzondere toeslagen op bepaalde soc. verzekeringen en van kraam gelden weer met een jaar te verlengen. DAT op initiatief van het depart, van O., K. en W. Leerlingen van het Kon. Viaamsch Muziekconservatorium te Antwerpen op 14 Juni een concert zullen geven in het conser vatorium te A'dam. DAT evenals te Margraten op 30 Mei, ook plechtige herdenkingen zullen plaats hebben op de Amerikaansche oorlogekerkhoven te Molenhoek en Zon, reep. om 3 en 10.30 uur. DAT minister Drees een nieuwe regeling heeft voorgesteld voor de ongevallenverzeke ring van. Ned. grensarbeiders, die in Duitsoh- land hout kappen. DAT de C.C.D. een personeelsvereeniging met 11 prov. afdeelingen en een afd. van het hoofdkantoor te Den Haag heeft opgericht, en dat als secr. van het dag. bestuur fun geert P, Muye te Den Haag. Stemmen is een voorrecht, Niemand klage, dat Woensdag opnieuw een gang naar de stembus moet worden gemaakt Het vervullen van dezen burger- plicht moet veeleer als een groot voorrecht worden beschouwd. Vooral als het geschie den kan onder omstandigheden als hier te lande, in groote vrijheid. Een stelsel, hetwelk dictatoriaal getint i^ moet van volkomen vrijheid bij de stembus niets hebben. Hitier beloofde, dat het volk ich elk jaar mocht uitspreken over de door hem gevoerde politiek. Natuurlijk is dat niet geschied. Tweemaal mocht er gestemd worden met ja of neen, en daarna was het uit met het eerste groote burgerrrecht van het Duitsche volk. In Rusland bestaat slechts één partij, die der communisten. Al de sleutelposities in het gansche land zijn bezet door leden dier partij. Het gaat allesbehalve gemakkelijk lid der partij te worden. Wanneer de stembus open gaat, kan slechts de communisitsche partij candidaten stellen. De stemmen van de par tij loozen beteekenen dus in de praktijk niets. Bij een dictatuur kan het trouwens niet anders. Er is een tijd geweest, dat de sociaaldemocraten in ons land ook streefden naar een, zij het tijdelijke, dictatuur van het proletariaat. In de laatste jaren is bij de leiders de Marxistische ideologie op den zol der geplaatst en wordt van dictatuur niet meer gerept. Ofschoon het nauwelijks te begrijpen is, gaat de hang van velen, die niet wenschen te leven uit de beginselen van Gods Woord, uit naar dictatuur en verlangen zij naar een toekomst van geestelijke gebondenheid, waar aan natuurlijk maatschappelijke gebonden heid vastgekoppeld zit. Ook dit wordt demo cratie en socialisme genoemd. Bij de stemming op 17 Mei heeft men ge zien, hoe honderdduizenden in ons land daar waarlijk naar verlangen. De doorbraak, welke de Partij van den Arbeid in de Chr. poli tieke partijen wilde tot stand brengen, liep uit op een doorbraak in eigen gelederen, den weg op naar politieke en maatschappe lijke dictatuur. Trouwens dictatoriale verschijnselen zijn bij de Partij van den Arbeid te kust en te keur op te merken. Geen plaats in een na tionaal kabinet voor aanhangers van Prot. Chr. partijen, om na het gemeenschappelijk geboden verzet tegen den onderdrukker^ aan den opbouw van ons in armoede verkee» rend Vaderland mee te werken. Zoolang mogelijk de zaken bedisselen zonder volks vertegenwoordiging. Zoo veel mogelijk d© sleutelposities in handen geven van partij- mensclien. Ontnemen van de radio aan het Chr. volksdeel. De maatschappij via bedrijf schappen doen uithollen door den Staat. Wij duiden het een aantal intellectueelen uit de Chr. volkslagen euvel, dat deze door braak in de richting van de geestelijke en maatschappelijke dictatuur mede aan hen te wijten is. Gelukkig is het volk, grooterv- deels het eenvoudige volk, ontkomen aan den strik, omdat het bij intuïtie voelde, dat het den verkeerden kant op zou worden gevoerd. Wat ten kwade gedacht is, is ten goed© gekeerd. Een eensgezind optrekken van het Prot. Chr. volksdeel, in veel sterker mate, dan is een halve eeuw het geval is geweest. Om het gevaar van afzwenken naar links te voorkomen, wacht ons morgen een hei lige plicht. Natuurlijk hebben er van de Chr. groepen ook eenige dwalenden aan de Party van den Arbeid hun steun gegeven. De uit slag heeft hen misschien al tot andere ge dachten gebracht. Zij mogen niet uit het oog worden verloren. Woensdag gaat het ook, gelijk in geheel het leven, om de zaak van onzen God, om de zaak van Zijn wereld, en om de uitred ding van ons vaderland uit den diepen nood. Een ieder zie rond tot het laatste uur en doe zijn plicht. Wij herhalen, het ver vullen daarvan is een groot voorrecht, nooit hoog genoeg aan te slaan. Ons volk is, Gode zij dank, in meerderheid niet revolutie-gezind. Het wil niet een Regee ring, welke het met het gezag op een koopje neemt. Het wil niet het pad versperd zien voor den verderen uitbouw van zijn Christe lijke instellingen, het wenscht geen ondergra ving van de fundamenten, waarop onze maat schappij rust, het gruwt van stakingswellust. De Tweede Kamer-stembus heeft dat opnieuw aangetoond. Wij hopen, dat het nu nog duidelijker zal blijken in de handhaving en wat tot nog groo- ter blijdschap zal stemmen, in de versterking van het stemmenaantal, dat op de Prot. Chr. partijen zal worden uitgebracht. Het Christelijk beginsel, dat in God de bron van alle gezag vindt, en dat in Gods Woord de verhouding van mensch tot mensch weet uitgestippeld, biedt een goeden waarborg voor een daadkrachtig verzet tegen wat thans all© vastigheden onderwoelt. Wij roepen met aandrang op, morgen t© stemmen op de lijsten der Prot. Chr. partijen. De partijen, welke van het oogenblik af, dat de vrijheid er weer in Nederland was, haar stemmen verheven hebben tegen de verwording in het leven van ons volk. DE N.S.B.-ER DS VAN DUYL GEARRESTEERD Naar „Trouw" verneemt, is de bekend© N.-S.B.-predikant, ds G. van Duyl, die ge- ruimen tijd ondergedoken is geweest, dezer dagen aangehouden en in arrest gesteld. In het C.B. opgenomen personen mogen niet stemmen. Tenzij zij er om hebben verzocht. Personen, die zijn opgenomen in het Cen traal Bevolkingsregister, mógen niet aan de te houden stemming ter verkiezing van djo Prov. Staten en van de Gemeenteraden deel nemen, met dien verstande, dat zij, die héb ben verzocht op de kiezerslijst van hun wer kelijke woonplaats te worden geplaatst, in die woonplaats wel kunnen stemmen. Enkele buien, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Be wolkt weer met plaatselijk enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer, wind uit Zui delijke richtingen, iet£ koeler.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1