Stakingsgolf spoelt over de gansche wereld Ïsjecho-Slowakije ging gisteren ter slembus Verrassende uitspraak van Bijz. Gerechtshof nieuwe leidsche courant maandag 27 mei 19M Am. Spoorwegen loopen weer doch nu liggen de mijnen stil. De wereld kraakt onder het geweld der Btakingen, waarmee over heel de wereld de arbeidersmassa'? stormloopen tegen herstel en wederopbouw. Het is moeilijk een beeld te krijgen van hetgeen zich in Amerika precies af speelt. Amerikanen aijn over het alge meen alleen geïnte resseerd als zij per soonlijk ongemak van de stakingen gaan ondervinden, doch voor den ach tergrond der con flicten is hun inte resse minder groot. Zoo is het bericht, dat de spoorwegar beiders in Amerika weer zijn gaan wer ken, na alles wat er Zaterdag over ge meld is, nogal ver rassend. De twee Amerikaansche vak- vereenigingen, die 250.000 arbeiders omvatten, hebben Zaterdagavond per brief aan Truman gemeld, bereid te zjjn, hun mannen weer aan het werk te doen gaan, indien geen represailles te vreezen zijn, de loonsverhooging op 18j,2 dollarcent per uur gehandhaafd wordt en de wijzi ging der erbeids- voorschriften een jaar wordt uitge steld. Deze voor waarden zijn geac cepteerd en om 0 uur Zondag gingen de treinen weer rij- arbeider werd toch door het bedrijf in dienst gehouden. Daarom brak de staking uit. De arbeider nam zelf al ontslag en de organisa ties zullen thans hun houding bepalen. In België zouden de stakers in Henegouwen heden het werk hervatten, indien hun actie niet gesteund zou worden door arbeiders el ders in het land, zoodat een algemeene sta king zou uitbreken. Terwijl we tot onze ooren in de schuld zitten, de gulden voort durend aan koopkracht daalt, het leven hierdoor elke week moei lijker wordt, is er in Nederland een vakbeweging, wier eenigste doel is zoo snel mogelijk de algeheele chaos te verwezenlijken. Wanneer zal ons volk dezen lieden een duidelijk halt toeroepen? den. Anders verliep het in het mijnbedrijf, waar de overeenstemming tusschen den Staatsmijnbeheerder Krug en Lewis uitbleef. Officieel legden de mijnwerkers Zaterdag avond het werk weer neer. In Pennsylvania dreigt een nieuwe staking, die 75000 arbei ders omvat. „Stakingen kunnen de democratie vernie tigen", schreef de New-York Times Zater dag. Om dat te voorkomen heeft de Ame rikaansche regeering haar toevlucht geno men tot een wetsontwerp, dat belangrijke beperkingen oplegt aan de rechten der vak- vereenigingen. Het is zoowel door het Huisi Van Afgevaardigden als Senaat aanvaard. Vandaag komt het wetsontwerp in behan deling, dat tegen de Regeering gerichte sta kingen verbiedt. Ook in andere landen. Niet alleen in Amerika, ook in Engeland en België om van ons eigen land te zwij gen kampt men met stakingen. De arbeiders in de Londensche electrici- teitsfabrieken legden het werk neer. Daar rijn nu 2650 arbeiders bij betrokken. De oor zaak was heel merkwaardig. Een door zijn organisatie wegens wanbetaling geschorste Het landhuis „Tjengkareng", nabij Ba tavia, langen tijd het centrum van extre mistische activiteit, is thans definitief door de Ned. troepen bezet. In verband met de te verwachten be rechtingen van Japansche oorlogsmisdadi gers ontwierp de Ned.-Indische regeering een aantal decreten, waarin 39 misdrijven, die als oorlogsmisdaad worden beschouwd, *ijn vervat. Java's hoogste vulcaan, de Smeroe, had weer een uitbarsting, waardoor 100 huizen «rx 150 ha rijst werden verwoest. Van Acker verklaarde op een persconfe rentie, dat de stakingen het werk zijn van Trotzkystische organisaties en niets met ar beidsproblemen te maken hebben. De mi nister kondigde krachtige maatregelen tegen een algemeene staking aan. De stakingen brengen de positie van het land in gevaar. Zij omvatten nu al de staal- en mijnindustrie, de aardewerk- en glasfabrieken. Voorlichting over Nederland in het buitenland Minister mr J. H. van Royen aan het woord. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft dezer dagen in een rede een uiteen zetting gegeven over de werkwijze en de organisatie van zijn departement. Het verschaft allerlei feitelijke mededee- lingen, geeft polit. voor!, via gezanten en consuls in het buitenland en zorgt voorts voor cultureele voorlichting, die nog zeer uitgebreid kan worden. Dat is noodig, om dat, naar de visie van den minister, „de buitenlandsche politiek in democratisch ge regeerde landen niet meer uitsluitend be paald wordt door de regeering, doch mede en vooral door de vol keren." De handelingen der Regeering worden in het buitenland be schouwd als uitdrukking van den Nederlandschen volkswil, nu wij na 1940 actief deelnamen aan 't internationaal wereld gebeuren. Doen we daaraan niet mee, dan dreigt gevaar voor iso latie van onze belangen. Onze voorlichting in het Mr J. H. v. ROYEN buitenland moet daar mee rekening houden. Daarom o.a. is het van belang „dat de regeeringspolitiek ten aanzien van Indonesië wordt gepropageerd." Voorts wees de minister er op, dat op velerlei wijzen nieuws en kennis over ons land kan worden verspreid. Zoo b.v. door het veelszins door pers en radio geplagieer de bulletin „Nouvelles de Holiande", dat uitgegeven wordt door de Parijsche ambas sade. Ook in Latijnsch -Amerika wordt op soortgelijke wijze gewerkt. Met lezingen, tentoonstellingen worden eveneens de Nederl-andsche belangen gediend. Allerlei dwaze, onjuiste en soms niet ongevaarlijke praatjes, om geen scherper woord te gebrui ken, welke ook in het buitenland over Nederland verschenen, kunnen menigmaal op afdoende wijze uit onze voorlichtings centra worden bestreden. Cassatie in de zaak-de Marchant De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof te 's Hertogenbosch, baron Van Voorst tot Voorst, heeft, naar ,,De Tijd" meldt, cas satie aangeteekend tegen de sententie van dit Hof, waarbij Graaf de Marchant et d'An- sembourg, voormalig commissaris in de pro vincie Limburg, werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De advocaat-fiscaal had de doodstraf geëischt. Frankrijk zal 230.000 ton tarwe van Ar gentinië ontvangen. Communisten in Tsjechië en Katholieken in Slowakije het sterkst Volgens een voorloopige berekening behaalden de Communisten 38 pCt.; de Chr. partijen 29 pCt. en de So cialistische partijen 31 pCt. Gisteren zijn in Tsjecho-SIowakije ver kiezingen gehouden voor een nieuw parle ment. Naar.het zich laat aanzien, hebben zij in de Tsjechische landen een communis tische overwinning gebracht. Van de 470.000 stemmen cïie gisteravond geteld waren, verwierven de communisten er 189.000, de Tsjechische socialisten 142.000, de sociaal-democraten 78.000 en de Katho lieke Volkspartij 63.000. Volgens bekende resultaten, is de stem verhouding als volgt: In het Tsjechische landsdeelcommunisten 41 proc., Tsjechi sche Socialisten 22 proc., Sociaal-Democra ten 19 proc., Katholieke Volkspartij 17 proc. Haagsche bakker in zeer moeilijke positie gebracht (Van onzen verslaggever voor rechtszaken) Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft heden den baker A. A. A.- Steyger uit Den Haag vrijgesproken van verraad van een Joodsch echtpaar, dat bij hem onderge doken was, op grond van overmacht, hoewel het Hof hem hieraan wel schuldig verklaar de. Deze vrij ongewone zaak die een typisch licht werpt op de onvoorzichtigheid van ver schillende onderduikers in de bezettingsjaren was als volgt.: De bakker Steyger had bij zich in huis ge nomen den Israëliet Meyer en diens half- Joodsche echtgenoote. Uit het verhoor voor het Hof bleek, dat verdachte Meyer herhaal delijk had gewaarschuwd voorzichtig te zijn, daar hij zich meermalen op straat waagde. Op een gegeven moment in 1943 dreef Meyer de onvoorzichtigheid zoover, dat hij zich tot het Haagsche Distributiekantoor onder zijn eigen naam wendde met verzoek om toewij zing van een schoenenbon. Deze bon werd hem toegewezen en aan hem onder zijn vol len naam Mozes Meyer toegezonden per adres Steyger. Dat ging wel wat ver en het gevolg was dat de S.D., op de een of andere wijze door een medewerker aan het Distributie kantoor of een ander, hoe is niet opgehel derd, ingelicht, zich bij Steyger vervoegde. De verdachte, die door de toezending van den sohoenenbon aan Meyer al zeer was ver ontrust, had zijn onderduiker gewaarschuwd, dat het nu wel mis kon loopen en daarom waren Meyer en zijn vrouw op een ander schuiladres ondergebracht. Toen dan ook de S.D, bij Steyger verscheen was de vogel ge vlogen. Maar de S.D. was zoodanig ingelicht, dat men wel begreep, dat verd. wist waar- In Batavia werd een „internationale kunstkring" opgericht, die zijn bestaan opende met een Oosterschen dansavond in den Stadsschouwburg. Extremisten overvielen Vrijdagnacht het dorpje Paroeng, dicht bij Batavia, en staken het in brand. Een Nederlander werd gedood, twee «Mieren gewond. heen hij vertrokken was. Men bedreigde hem met een revolver, wilde zijn vrouw arrestee ren en sloot zijn zaak. Tenslotte viel verd. door de mand en vertelde waar Meyer was heen gevlucht. Bij een huiszoeking op het nieuwe onderduikadres kwamen nog meer dere onderduikers te voorschijn. In totaal werden er een 14-tal gepakt. Het echtpaar Meyer werd naar Duitschland gevoerd en is nooit meer teruggekeerd. Bij de behandeling voor het Hof had de Proc.-Fiscaal 2 jaar gevangenisstraf geëischt. Het Hof had echter twee weken geleden verd. reeds in vrijheid laten stellen. In het Slowaaksehe landsdeelRechtsche democraten 60 proc., Convn-utmsten 33 proc., beide andere nieuwe partijen (Vrijheid en Arbeid) samen 7 proc. In Praag verwierven de communisten zich een kleine meerderheid. De verkiezingen zijn, volgens regeerings- beriebten, in volmaakte orde verkopen en er is druk gestemd. Men verwacht, dat de Tsjechische socia listen de nieuwe volksvertegenwoordiging zullen voorstellen, Benesj tot president voor het leven te benoemen. In Slowakije kregen, maar uit bovenstaand overzicht blijkt, de rechtsche partijen de meeste stemmen. De communisten komen daar op de tweede plaats. De totaal ftitslag kan eerst vandaag ver wacht worden. Men rekent er op, dat de twee gematigde Tsjechische partijen een kleine meerderheid, op de communisten zul len "behalen. Nader wordt gemeld, dat de einduitslag der verkiezingen in Tsjecho-Eol wakij e als volgt is: In het Slowaaksehe landsdeel: rechtsche democraten 988.275, Communisten 490.257. Partij van de Vrijheid 67.575 en de Partij van den Arbeid 49.983 stemmen. De rechtsche democraten behaalden 61.49 procent der totaal uitgebrachte stemmen en de communisten 30.48 procent. De einduitslagen in het Tsjechische lands deel (Bohemen, Moravië, Silezië) luiden als volgt Communisten 2.205.658, de Tsjechische socialisten 1.298.917, de Christelijke Volks partij 1.110.920, de sociaal-democraten 855.771 stemmen. De communisten behaalden hier 40.17 pro cent der uitgebrachte stemmen, de Tsjechi sche socialisten 23.66 procent, de Chr. Volks partij 19.23 procent en de sociaal-democraten 15.59 procent. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH. ROTMAN 48. In het voortuintje was mevrouw Untermeier met haar beide jongens aan t kruisbessen plukken. Met uitgespreide ar men kwam ze aanlopen en omhelsde hem, tot hij bijna geen adem meer kon halen. Toen moest het hele gezelschap mee naar binnen. Mevrouw Untermefier trakteerde op koffie met koek en aan het vertellen kwam geen einde. En. natuurlijk moest meneer V. Emmen met de jongens blijven logeren! Ze brachten een paar prettige dagen bij de familie Untermeier door, maar toen ver langden ze toch naar huis. Op een goede ochtend vertrokken ze, nu zonder hun vriend Untermeier en na een allerharte lijkst afscheid. Het was prachtig, zonnig weer, ze gitngen voor de wind en reeds een half uurtje later zweefden ze boven een oude Zwitserse stad. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ameide en Tienihoven (toez.) H. Hark erna te Wijk bij Heusden; te 's-Grevelduin-Capelle H. G. Abma te IJssel- stein; te IJsselmonde A. Vellema te Zeven huizen (Gr.); te Zuidlaren O. van Noort te Barendrecht, die het beroep aannam. Aangenomen naar Blijham (Herv. Evang.) G. Hopster te St. Jacobi-Parochie-; naar Ermelo A. J. Bos te Enkhuizen. Bedankt voor Rotterdam-Feyenoord C. Meyer te Zuilichem. Geref. Kerken. Tweetal: te Hazerswoude J. F. H. V. d. Bom te Ijlst en L. Blij dorp te Overveen; te Lopik J. van der Sluis te Oldekerk en J. H. Teerink te Dodewaard. Beroepen: te Bunschoten-Spakenburg (vac. M. Post) F. C. Zwaai Jr te Winters wijk. Aangenomen naar Ermelo (3e pred. pi.) A. J. Bos te Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Zwaagwesteinde J. Rebel te Den Helder en P. Zwier te Schiedam, die het beroep ontving. Bedankt voor Franeker W. Meynhout te Wildervank-Veendam; voor Hasselt B. Neder lof te Eindhoven. PERSONALIA. Dezer dagen nam ds D. Lamberts te Am sterdam, in een bijeenkomst in de Vrije Ge meente, afscheid van de Vrijz. Chr. Jeugd/- centrale. PROMOTIES. Te Groningen promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid, mr. C. A. Prinsen, bur gemeester van Roosendaal, op proefschrift? „De Burgemeester". Acad. examens. AMSTERDAM, 27 Mei. Vrije Univ. Ge slaagd doet. ex geschiedenis, P. Treurniet te Berkel Rodenrijs. De Oegstgeester Zending aan de Kerk verbonden Drie Zendingsdireetoren als predikanten in alg. dienst bevestigd Het was gisteren voor de Ned. Herv. Kerk in ons land een belangrijke dag en zij be leefde in de Pauluskerk te Oegstgeest, in welke gemeente het Zendingsbureau der Sa menwerkende Zendingscorporaties is geves tigd. oogenblikken, welke met gulden letters in haar historieboek mogen worden geboek staafd. Met dr K. J. Brouwer, die reeds 20 jaren als zendingsdirector' werkzaam is, werden ook de twee nieuwe zendingsdireetoren. dr W. F. Dankbaar en ds A. M. Knottnerus, officieel door hun bevestiging als predikan ten in alg. dienst aan de gemeente van Oegstgeest verbonden. De bevestiging vond 's morgens plaats door dr E. Emmen, secre taris van de Gen. Synode, die tot tekst had gekozen Jesaja 55 12, ..want met blijdschap zult gijlieden uittrekken." Hij wees op de groote vreugde, die er in de kerk heerschte, nu zij is gaan beseffen, dat wat te Oegst geest gebeurt, werk der kerk is. Dr Brouwer deed in denzelfden dneist zijn intrede met een preek over 1 Petrus 1 4, ,,die bereid is", waarna ds A. P. v. d. Haas, pastor-loei van Oegstgeest, den dank der kerk tot uitdrukking bracht over dit verbond van kerk en zending. In de middaggodsdienstoefening verbonden dr Dankbaar en ds Knottnerus zich aan de gemeente en ,zij spraken resp. naar aanlei ding van Hand. 4:7b en Joh. 21 :17c, daar bij wijzende op de opdracht tot de kracht voor het zendingswerk en de liefde, welke hiertoe dringt. De gemeente zong haar nieuwe dienaren staande toe Gez 117 1 en 4 Tot de aan wezigen in de onderscheiden diensten be hoorden o.m. prof. dr J. N. Bakhuizen v. d. Brink. prof. dr H. Kraemer en prof. dr J. de Zwaan. BIJBELUUITGAVEN IN INDISCHE TALEN Naar het Nederl. Bijbelgenootschap ons mededeelt, zullen zoo spoedig mogelijk nieuwe uitgaven van den Bijbel in het Ja- vaansch, Maleisch en Bataksch worden ver zorgd, daar deze uitgaven geheel zijn uit verkocht. Bovendien heeft dr Epple van de Baseier Mission nog vóór zijn overlijden in '44. een Dajaksche vertaling verzorgd, welke spoedig naar Nederland wordt gebracht om haar uit te geven. Ds. Middelkoop voltooide de eerste vertaling van het Nieuwe Testa ment in het Timoreesch, terwijl ook die van ds. Riedel in het Morfsch persklaar is. Bij de huidige drukprijzen zullen deze uit gaven ruim 300.000 vergen van het Ned. Bijbelgenootschap. De taaiafgevaardigde op Bali, dr J. L. Swellengrebel, is per „Kota In ten" op weg naar Nederland, terwijl dr L. Onvlee weer is teruggekeerd naar zijn arbeidsterrein op Soemba. Dr v. Mook weer in Batavia teruggekeerd Wat er in Singapore besproken werd. Dr. Van Mook is Zaterdag per vliegtuig van Singapore te Batavia teruggekeerd. Over zijn besprekingen met admiraal Lord Louis Mounfcbatten, opperbevelhebber der geal lieerde strijdkrachten in Zuid-Oost Azië, werd het volgende communiqué uitgegeven: „Op 25 Mei is op het hoofdkwartier van S.E.A.C. een conferentie over den toestand1 in Nedarlandsch-Irvdië gehouden. De confe rentie werd gepresideerd door den opperbe velhebber. Voorts waren aanwezig: Lord Kill earn, luit.-gen. Stopford» luit-gen. Man- se rgh en vooraanstaande Nederlandsche militaire en politieke adviseurs. Onder de aangelegenheden, die besproken werden, waren de ontwapening en de eva cuatie van de Japanners, welke thans voort gang vinden, het in veiligheid-stellen van de geïnterneerden en andere kwesties, die op de liquidatie van den oorlog betrekking heb ben. Ook heeft men gesproken over de af lossing van Britsche troepen door Nedear- lands ohe. Men nam ook den politieken toestand in oog en schouw en men wijdde voorts aan dacht aan de voedselsituatie in Nederlandsch- Indië. Op de conferentie ward aangekondigd, dat na Mountbatten's vertrek naar Engeland luit.-gen. Stopford zal optreden als opper bevelhebber van S.E.A.C. Lt.-gen. Mansergh zal opperbevelhebber der geallieerde troe pen in Nederlandsch-Indië blijven. In deze laatste bijneenkomst onder admi raal Mountbatten's voorzitterschap heeft een hartelijke sfeer geheerscht. Van niet-officieele zijde verneemt Ass. Press, dat het geallieerde opperbevel over weegt da volledige controle over Indonesië met uitzondering van Java en Sumatra in handen der Nederlanders te stellen. „Het Dagblad" bevatte uitvoerige bij zonderheden over het nieuwe, uitstekend geoutilleerden noodhospitaal, dat door den medisch en dienst van het Roode Kruis op het Koningsplein te Batavia gebouwd werd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2