Grootste sluis ter wereld in Juli weer in gebruik Duistere figuren, die nog steeds rondioopen Doodstraf geëischt tegen ex-burg. v. BarendrcU NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 25 MEI 194« Herstelkosten bedroegen slechts miliioen gulden (Van onzen verslaggever) We staan in een geweldigen betonnen af grond, waarvan de wanden twintig meter boven ons uitrijzen, waarin het naar water en modder ruikt, boren en hamers ratelen en kloppen en vele mannen druk heen en weer loopen. Dit is de drooggelegde binnendeurkas van de groote Noordersluis in IJmudden, slacht offer van Duitsche barbaarsohheid. Dit groote werk van Nederlandsche waterbouw kunde hebben de moffen in September 1944 domweg trachten te vernielen. Vierhonderd meter lang, vijftig meter breed en 15 meter diep is deze grootste sluis ter wereld en de deuren die haar afsluiten zijn drijvende droogdokken gelijk, zoo geweldig en groot. Waarschijnlijk dachten de Duitschers: .wij kapot, jullie kapot. Zoo komt het, dat wij moeten herstellen. Het behoeft geen betoog, dat het gebeurt en op een krachtige door tastende manier. Ir. Josephus Jdtta, die met ir. Noteboom van den Rijkswaterstaat en een groeten staf van medewerkers met dit werk belast is, ver telde ons er gisteren eerst op het sluiisterrein en later in de krochten van de sluis bijzon derheden over. Hij is een fanatiek hersteller, want deze sluis was zijn levenswerk, als rechterhand van ir. Ringers, den minister van Wederopbouw. Driftig tikt z'n kaartstok op den wand, als hij de punten aanwijst waar de Duitschers hun springstofladingen aan brachten. Tien zwarte stippen: in het voor naamste machinj eg ebouwwaar alles aan gruizels ging, in de machtige deurkas, waar in wij staan, waardoor de gigantische wan den een halven meter verschoven werden en in de sohutkolk, waar de moffen het naar elkaar toebuigen van de 400 meter lange en 17 meter breede schutkoikwanden beoogden. Maar de Noordersluis in LJmuiden was vol gens het schoonmoederprdncipe gebouwd. Er was ni. eens een man, die, toen hem gevraagd werd, wat er met zijn overleden schoon moeder moest gebeuren, balsemen, begraven of verbanden antwoordde: alle drie, zeker is zeker. Zoo werd deze sluis gemaakt in 1930, ultra-revolutionnair van opzet, oer conservatief van uitvoering. De moffen heb ben het er tegen af moeten leggen. De halfsteenswanden kwamen slechts 25 cm. naar voren, wat geen bezwaar is. Wat we hier zien, in dezen afgrond tus- söhen zwart water, planken, modder en ce ment, dat is liet reeds vergevorderde her stel, dat de voltooiing nadert. Als er ergens gewerkt is in Nederland, dan hier. Men is er in geslaagd de verbogen wanden van deze geweldige ruimte, waarin èèn van de 1260 ton wegende sluisdeuren heen en weer moet rijden, weer in den oorspronkelijken staat te brengen door op de wanden een druk uit te oefenen van 3.500.000 kg. De gaten in den Zuidelijken kolkmuur zijn gedicht, er werden Handels- en betalingsovereen komsten met België geteekend Totaal der wederzijdsche leveringen voor f 500 miliioen In aansluiting aan de besprekingen, die op 17 en 18 April 1946 tusschen de desbetreffen- Belgische, Luxemburgsche en Nederlandsche ministers plaats hebben gevonden te Den Haage zijn gisteren op het Belg. ministerie van Buitenl. Zaken een handels- en een be talingsovereenkomst geteekend tusschen Ne derland en België. De overeenkomsten re gelen het economisch verkeer tusschen de beide landen voor de periode van 1 Juni 1946 tot 31 M^i 1947. De financiering van hetgeen Nederland in België meer koopt dan ver koopt wordt door de betalingsovereenkomst geregeld. Het handelsverdrag voorziet in we derzijdsche leveringen voor een totale waarde van ongeveer f 500 miliioen. De export uit België naar Nederland (klompen, garens, metaalproducten, banden, e.d.) wordt ge raamd op f 327 miliioen en de waarde van den Ned. uitvoer naar België (electr. produc ten, zand. kleurstoffen, zout, houten meu belen e.d.) op ruim f 145 miliioen). S.S.-ER TER DOOD VEROORDEELD Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem veroor deelde den 31-jarigen kellner J. H. A. Oude Lage Venterink uit Enschedé ter dood, die als Waffen-S.S.-er tegen Rusland gevochten had en daarna tot de Landstorm Nederland was toegetreden en als zoodanig bij Arnhem en Tiel tegen de geallieerden had gestreden. Het Hof verleende recht van cassatie. Groot aantal studenten lijdt aan tuberculose Een dringende oproep om financieelen steun Kort na de bevrijding werd, voornamelijk op initiatief van prof. Heeringa, de stichting „Het Ned. Studenten Sanatorium" opgericht. Het doel en streven dezer stichting is de ver pleging van de aan tuberculose lijdende stu denten, en dat zijn er door verschillende om standigheden schrikbarend veel, in een eigen sanatorium. Hiervoor kreeg de stichting de beschikking over het buitengoed „Dennen oord" te Laren N.-H., dat zich door haar lig ging bijzonder goed leent voor verbouwing tot sanatorium. Hier dus zal de zieke stu dent verzorgd kunnen worden in een omge ving, waarin het geestelijk contact met zijn eigen kring blijft voortbestaan en waar, zoo dra zijn toestand zulks mogelijk maakt, do centen onzer universiteiten hem zullen hel pen bij de studie. Voor dit doel echter is geld noodig en wel op zeer korten termijn daar anders „Dennen- oord" de stichting zal ontglippen. Zij doet daarom een dringend beroep op aller mede werking, welke kan bestaan uit een bijdrage op de Commissie Bank Holland-Indië N.V., Parkstraat 71, 's-Gravenhage, gironummer 132500. LANDDAG SCHIPPERSJEUGD TE AMSTERDAM Op Hemelvaartsdag organiseert het Centr. Bestuur der Schippersjeugd een landdag te Amsterdam. Na een dienst in de Oude Kerk, waarin dr D. Terlaak Poot voorgaat, biedt het gemeentebestuur aan alle deelnemers eon piaalUjd aan in het A.M.V.J.-gebouw, enkele groote Duitsche electrische lieren ge vonden, die prachtig voor het bewegen der deuren geschikt zijn en zoo zal op 1 Juli a.s. waarschijnlijk het eerste zeer groote zee schip Amsterdam weer kunnen aandoen. Het schutten zal dan éénmaal zoo lang duren als voor de vernieling. Maar in 1947, als alle machines weer geplaatst zullen zijn en de zaak normaal draait, versnelt men hiet schutten met de helft van den ouden tijd, zoodat een schip dan in vijf minuten buiten of binnen kan zijn. De sluis blijft dan oor logsinvalide, maar Waterstaat hoopt, dat nie mand het merken zal. Zoo houdt Nederland z'n naam als zee varende mogendheid hoog. En ook als zuinige herbouwer, want het heele karwei kost 3/4 miliioen en dat is op de totale bouwsom 20 miliioen niet veel. Nu het kwik in den thermometer weer oploopt, gaat ook het water weer lokken. Een fraaie opname van de Kaag. De aalgladde persman A. Meyer Schwenke m. (Van een onzer verslaggevers) De zaak-A. Meyer Schwenke, gewezen Unterscharführer der Nederlandsche S.S., spion voor de Duitschers en knevelaar van de Nederlandsche pers in bezettingstijd, houdt ons nog steeds bezig. Er zou over de- zen man een boek te schrijven zijn. Het is tenslotte uiterst boeiend te zien, hoe iemand zich steeds weer overal uitdraait, zoowel on der het eene als andere bewind zich in de voorste gelederen weet te dringen en bij alle machthebbers een wit voetje heeft. De historie kent figuren ais Taalieyrand en onze eigen tijd bracht o.m. Von Papen voort en van dit gevaarlijk gilde is ook M. S. een uiterst actief lid. In dieze omstandigheden ligt het antwoord op het waarom, waarmee wij ons tweede ar tikel besloten. Waarom arresteerden de Duitschers M. S. niet, toen hij zich uitgaf, openlijk uitgaf voor bevorderaar der Neder- landsohe verzetsbeweging? Omdat zij hem veel te goed kenden, veel te goed gebruiken konden en veel te veel aan hem gehad hadden. En waarom moest er een jaar overheen gaan, voor Nederlandsche P.O.D.-organen hem te pakken namen? Omdat er zooveel personen wanen, die om de een of andere manier borg voor M. S. stonden, dat zij hem niet aan konden grijpen. Het dossier M. S. bevat, behalve veel be zwarend materiaal, ook een groot aantal brieven van zeer bekende figuren uit de il legaliteit, die spreken van de fabeltjes, die het geval M. S. omgeven en van energie, die beter aan iets anders, dan aan het geval M. S. besteed kan worden. Wij zijn nog steeds een andere meening OVER DE KABINETSFORMATIE VAN JUNI 1945. Van een rede, door minister Drees te Alphen aan den Rijn gehouden, heeft het A.N.P. een verslag gegeven, dat in zijn be knoptheid onjuist was, aldus lezen we in „Het Vrije Volk". Volgens dit verslag zou de spreker gezegd hebben, dat bij de kabi netsformatie in Juni van het vorige jaar de heer Bruins Slot (anti-rev.) zich terug trok toen de door hem gewenschte porte feuille reeds aan een ander was toegewezen. De heer Drees heeft gezegd, dat de heer Bruins Slot slechts bereid was een porte feuille te aanvaarden, als aan een anderen an ti-revolutionnair het departement van Onderwijs werd aangeboden. Aangezien toen echter dit departement reeds bezet was, wenschte de heer Bruins Slot ook zelf geen portefeuille te aanvaarden. In het belang van de historische juist heid maken wij van deze correctie alsnog melding. toegedaan. Een man, die niet geaarzeld heeft z'n land te verraden, laten we ons nu tot dat simpele feit alleen bepalen een dergelijk man behoort in ieder geval voor dat feit terecht te staan. Wat hij dan aan dien sten aan de verzetsbeweging bewees, kan als verzachtende omstandigheden aangevoerd worden. Er zijn in dit geval velen, die spreken. Het zijn de menschen, die van nabij het werk van M. S. gezien hebben en die gehoopt had den op vergelding na de bevrijding. Er zijn vele anderen, die zwijgen. Daartoe behooren zij, die in de naaste omgeving van M. S. gewerkt hebben, die, op zijn bureau arbeidend, bekend stonden als anti-Duitsch, die op iederen verjaardag van den Duitschen inval in Nederland in het zwart op hun werk kwamen, die openlijk vijanden waren van hetgeen M. S. propageerde en organi seerde. Laten deze menschen spreken. Laten zij toonen, dat zij het vaderland stellen bo ven den man aan wien zij zich om allerlei redenen gebonden weten. „Dienen eischt het offer van den plicht", zeker hier! Jezus zeide: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven." Joh. 14 6. In vele opzichten was de oorlogstijd ge makkelijker dan de tijd van vrede en vrij heid, waarin we nu leven. Alles was zooveel eenvoudiger. Er was een eenvoudig oorlogsdoel en de weg was een wel moeilijke en zware weg maar toch een duidelijke weg om dit doel te verwezen lijken. De waarheid was betrekkelijk vereenvou digd. We leefden ongeveer allen naar 't con cept: het doel heiligt de middelen. Waarheid en leugen werden beoordeeld naar dezen maatstaf. En 't Leven was 'n zeer eenvoudige zaak geworden. Het ging om onze existen tie. Tot welken prijs van waarheid en recht ook vochten we om in 't leven te blijven. 't Was alles zeer eenvoudig geworden. Maar nu, nu blijkt het hoe moeilijk 't is een weg te vinden, de Waarheid te kennen en 't Leven te bezitten. We vragen temid den van de menschelijike gespletenheid en verscheurdheidwaar is de weg, waar is de waarheid en waar is het Leven? Velen weten niet meer waarheen en zien geen weg. Wat een weg is ontdekt men pas als ^men op een punt gekomen is in zijn leven, waar geen weg meer is. Dat is een verschrikkelijke situatie. Jezus zegt tot allen, die den weg bijster zijn, die geen weg meer zien: „Ik ben de Weg." Niet ik w ij s U den weg, maar Ik ben de weg. De weg naar huis, naar Vader, naar de ware levensbestemming. Ik ben de weg, die U waarlijk thuisbrengt. En nu moeten we over dezen weg niet gaan redeneeren. Wie thuis wil komen moet den Weg betreden, moet het met dezen weg wagen. De concrete situatie van mensch en- wereld, hier nu is, dat men de hoogste norm en maatstaf voor leven en werken verloren heeft, eigenlijk zoek heeft gemaakt. Bij alle ernstige bezinning vandaag, bij allen goeden wil om de wereld weer in 't rechte spoor te brengen, dreigt het groote gevaar, dat men zich toch weer verslingeren gaat aan surrogaten. Er is een groote innerlijke on zekerheid. De waarheid is hopeloos zoek. Er is geen lijn, geen vastheid, geen stijl in het leven der menschen. Ze springen van den 'hak op den tak en voor zoover men zich er niet druk over maakt swingt men den dag en den nacht door. Men mist de waar heid, de eenige alles beheerschende norm voor het leven, n.l. Jezus Christus. Hij zegt: Ik ben de Waarheid. Ik ben het Crite rium. Wie grond en doel, zin en be teek e- nis in zijn leven verstaan wil die moet naar Jezus. Hij brandt en gloeit alle camouflage uit ons leven weg en stelt ons naakt en schuldig voor het aangezicht Gods. Er is een aangrijpende levenshonger in onze dagen, maar 't ligt alleen op het niveau van het animale dierlijke, natuurlijke leven. Deze honger openbaart het diepste gebrek en de grootste armoede van den mensch, ni. gebrek aan God, aan Hem. die het Leven in Christus geopenbaard heeft. Er is leven en Leven, De verloren zoon leefde overdadiglijk in het verre vreemde land. Maar de vader zei: ,,hij is dood". Hij leefde eigenlijk pas toen hij lag in de armen van den Vader en aanzat aan het feestmaal in het Vaderhuis. Dat we ademen is nog niet een bewijs dat we het Leven hebben. Wie het Leven be zitten wal, dat niet aan dood en ontbinding onderworpen is, moet in Christus opnieuw geboren worden, Hij zegt: „Ik ben het Leven". Alle leven buiten Christus is ersatz, is geen leven, maar dood. Jezus zegt: ..Wie in Mij gelooft, die heeft het Leven". Gelooven in Jezus Christus is op den Weg naar huis te zijn; beteekent de Waarheid te kennen, waaraan wij ons leven immer oriënteeren kunnen; wdl zeggen 't Leven te bezitten tot in eeuwigheid. Alleen maar gelooven, d.i. het waagstuk der overgave, zonder reserve. Alleen maar't Is eigenlijk ons zelf weggeven en dat is zwaar enzalig. GESCHENK AAN MONTGOMERY. Uit dankbaarheid, dat Zwitserland voor den oorlog is gespaard gebleven, heeft de schrijnwerker Johann Schneggenberger maar schalk Montgomery een compleet poppenhuis aangeboden ter plaatsing in een Engelsohe inrichting voor oor logs wezen. Door zijn toedoen 5 personen omgekomen (Van onzen verslaggever voor rechtszaken) De ex-burgemeester van Barendreoht, de 32-jarige N.S.B.-er, Richard Bruins veld, had zich gistermiddag voor heit Bijzonder Ge rechtshof te verantwoorden, wegens hulp- verleening aan den vijand in oorlogstijd. Vend, was begin 1943 tot burgemeester be noemd. Hem werd o.a. ten laste gelegd het aanbrengen van onderduikers, en het ver raden van den Ned. Herv. predikant, ds Hettinga, bij den S.D., omdat deze gewei gerd had, het kerkelijk huwelijk in de Ned. Herv. Kerk toe te laten, Ds Hettinga als getuige gehoord, vertelde, dat hij verd. gezegd had, dat deze niet in de kerk zou kunnen trouwen, als hij niet kon garandeeren, dat er geen politieke uni formen in de kerk zouden komen. Dit wilde verd. niet garandeeren en ten slotte werd door get. het advies van de Synode inge wonnen, die adviseerde voet bij stuk te hou den. Daarop is verd. door den Duitschen predikant der Duitsche Evang. Gemeente te Rotterdam, Fischer, in het raadhuis getrouwd, want verd. was met een Duitsche verloofd. Get. moest zich later voor den S.D. verant woorden, die hem voor Farizeër uitmaakte en verontschuldigingen edschite. Dit deed get. niet. Het geval liep tenslotte met een sisser af. De get. Gouwman, bekend als de „schrik van Barendrecht", groepscommandant van de Landwacht aldaar, thans gedetineerd, vertelde, dat hij een lijst met namen had gevonden van onderduikers. Deze lijst had hij aan verd. gegeven, die er den S.D over opbelde. Verschillende personen zijn ge arresteerd en twee zijn er in Duitsoh'.i- d overleden. De get. G. H. Dercksen, secretarie-a :yn-e- naar te Barendrecht, verklaarde, dat va- 'e door verd.'s toedoen gearresteer de ornov- duikers er vijf in Duitschland in Dec 14 zijn gestorven. De proc. fiscaal, mr Kroner wees er oo. dat door toedoen van verd. 17 personen riin gearresteerd, waarvan er twaalf naar een concentratiekamp zijn overgebrachl in Duitschland. Hier zijn er vijf overleden. Spr. eischte tenslotte de doodstraf met ontzet ting uit de kiesrechten en het recht om openbare ambten te bekleeden De verdediger mr v. d. Oever pleitte een lichtere straf en betoogde, dat de lijst met namen der onderduikers hem gegeven was door een wachtmeester. Uitspraak over 14 dagen. VEERTIG CHINEEZEN CONTRA VIER UTRECHTSCHE RECHERCHEURS Toen vier rechercheurs der Utrechtsche po litie bij een Chineeschen zwarten handelaar in de Oranjestraat aldaar een inval deden omdat hij dameskousen voor f 16 p. p had verkocht kregen de politiemannen het met 40 andere chineezen aan den stok. De rechecheurs. die weldra in een hevig vuistgevecht waren gewik keld, moesten tenslotte van hun pistool ge bruik maken, waardoor een Chinees in een dijbeen getroffen werd. Spoedig kwam nu ook motorpolitie opdagen, waarop de straat snel was schoongeveegd. De gewonde is naar een ziekenhuis vervoerd. Arrestaties werden niet verricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5