„Russische leger heeft Azerbeidsjan ontruimd' Honderd koeien in een tarweland gejaagd NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG tl MEI 19R Maar wat gebeurde er achter de schermen? Een lang verwacht telegram uit Teheran, is, aan den vooravond van de bijeenkomst van den Veiligheidsraad, in New York bin nengekomen. Het is onderteekend d-oor den Perzischen premier Ghavam es Soeltaneh, en meldt dat er in Azerbeidsjan geen spoor van Sowjet-troepen of uitrusting meer te vinden is. Volgens betrouwbare personen,, zoo gaat het telegram voort, was Azerbeidsjan op 6 Mei geheel ontruimd. Hussein Ala overhandigde dit telegram aan Trygve Lie. In een commentaar op deze boodschap verklaarde Prins Firouz in Tehe ran, cbat er thans voor den Veiligheidsraad geen aanleiding meer bestaat ..zich te men gen in de binnenlandsche aangelegenheden van Iran". Uit Teheran komt gelijktijdig het bericht, dat daar drie rechtsche parlementsleden ge arresteerd zijn, wegens een „reactionnaire samenzwering" Tebris rept, nadat het lang verwachte telegram verzonden was, plotseling niet meer van botsingen, hoewel gisteren nog gevechten bij het Uraniameer gemeld wer- - den. Zoo kan de Perzische regeering dus blijkbaar de illusie koesteren, dat de rust weergekeerd en zij baas in eigen huis is. Haar positie is overigens zeer merkwaar- «Kg. Op 9 Mei berichtte Teheran precies het tegenovergestelde van nu en dat was toch óók na 6 Mei. Inmiddels deden zich echter de botsingen in Azerbeidsjan voor, die in het autonome Tebris ernstiger voorgesteld werden, dan in het gezags c en troon Teheran. De conclusie ligt voor - de hand, dat de Perzische regeering. haar onmacht om met geweld iets te bereiken inziend, bakzeil heeft gehaald. Het feit. dat Tebis niet meer van strijd spreekt, terwijl het eenige dagen geleden nog ach en wee riep, wijst in die richting. En de arrestatie van „reohtsche reactionnairenin Teheran ck>et de deur dicht. Of misschien toch niet! Want er is een verklaring van mr van Klef fens in den Veiligheidsraad van 15 Apriil j.l.„Wat Per- zië ook zegt of doet, de Veiligheidsraad heeft zijn eigen verantwoordelijkheid". Aan die woorden zal Prins Firoez gedacht hebben, toen hij bovenvermelde verklaring over „ingrijpen in binnenlandsche aange legenheden" aflegde. Misschien dat de Veiligheidsraad voor een open deur zorgt. Op een open doekje van de Vrije wereld kan hij rekenen! Indië kort en klaar Weer zijn 200 geïnterneerden, w.o. Ne derlanders, die voor den dienstplicht in aan merking komen, uit Soerakarta per vliegtuig naar Batavia geëvacueerd. Naar een officieele Britsche militaire woordvoerder te Batavia meedeelde, hebben de Inheemschen hun belofte om per trein geïnterneerden uit het binnenland van Java te evacueeren, nog niet gestand gedaan. Ook hun Testzending van 2000 ton naar Ba tavia bleef nog uit, ofschoon de Britten hun 2000 ton kolen stuurden. In een dorp ten Z. van Batavia hebben eenheden van het Inheemsche leger aan de Nederlanders verzocht hulp te verleenen bij het verdrijven van een bende gewapende movers. Op Java gingen 3000 Engelschen scheep om het eiland te verlaten. Ontstellende mededeelingen van dr Van Mook (Vervolg van pag. 1). Dr Van Mook waarschuwde tegen zwaar moedigheid en het ophalen van herinnerin gen uit het verleden of speculaties over „hoe de dingen wel hadden kunnen zijn" Hij zeidedat er een reëele basis voor de toekomst aanwezig is, welke tot zelfvertrou wen kan stemmen. In de eerste plaats be staat er het feit van de historische verbon denheid, welke herhaaldelijk de noodzaak tot samenwerking tusschen de Inheemschen en de Nederlanders aan de orde stelt Daar naast bestaan er de nooden van het land, welke „schreeuwen om verlichting een roep, die steeds duidelijker uitklinkt boven het wapengekletter en de politieke machinerie" In de derde plaats zij gewezen op de offers, voor dit land gezamenlijk gebracht door duizenden menschen van iedere nationaliteit. Ten slotte is er de realiteit van het Inheem sche nationalisme, dat zich bewust moet zijn van het belang van het werk san den weder opbouw. „Een goed gebouw kan niet worden opge richt op het zand van oneenigheid en weder- ztjdschen haat; destructieve elementen moe- Rijm dat nu maar eens aan elkaar! Het Hooge College voor de rechterlijke macht heeft ontslag verleend aan mr A. w. l. Bondam als v;ce-pres. van de recht bank te Assen. Daarbij werd overwogen dat mr Bondam door zijn eerzuchtig karakter gecollaboreerd heeft met den landverrader prof. Schrieke, met wien hij, geheel onnoodiig, in 1342 nauw contact heeft gehad. om. met betrekking tot de samensteHintg van het Hof te Deenwarden. Uit overweging, dat de primaire vader- lamdsohe gevoelens van mr Bondam eer lijk zijn geweest, zal het college aan H.M. de Koningin adviseeren, hem in de ge legenheid te stellen tot kantonrechter te worden benoemd. ten met geweld gekeerd worden, doch onder de opbouwende factoren zal het actieve nationalisme een vooraanstaande plaats in nemen. Indonesië zal iets anders zijn dan Ned.- Indië, aldus vervolgde Van Mook, evenals het hedendaagsche Azië geheel verschillend is van dat van gisteren. Het is een dringende eisch, dat wij de traditioneele opvattingen laten varen, indien wij ons niet geplaatst willen zien voor onaangename feiten. Een volledige breuk met het verleden bet eekent dit evenwel niet en hoe sneller wij er in slagen de blijvende en waardevolle elemen ten van het verleden met de eischen van den nieuwen tijd te verzoenen, des te eerder rullen wij in staat zijn aan den wederop bouw te beginnen. De meerderheid van het Ned. vólk erkent de wenschelijkheid en de noodzaak van een stelselmatige evolutie en van zelfregee- ring in Indonesië. Van een Ned. Regeer in g kan geen herstel van het oude koloniale systeem worden verwacht. In Sjahrir vindt men een vertegenwoordiger van een georganiseerd en verantwoordelij k nationalisme, dat op Java en in een aantal gebieden daarbuiten zijn aanhangers bezit". Dr Van Mook beëindigde zijn rede met te zeggendat er in het nieuwe Indië een be hoorlijke plaats zal zijn voor alle Nederlan ders, dae de gewijzigde verhoudingen begrij pen en aanvaarden. STAKING IN HET LUIKSCHE STEEN KOLENBEKKEN. Sedert Maandagmorgen liggen 12 mijnen van het Luiksche steenkoleixbekken stil, in gevolge de staking, die zich thans tot 48 mij nen van dit bekken heeft uitgebreid. Dinsdagochtend werd het werk in twee mijnen hervat, doch in twee andere stilge legd. ADIEU, USDli Kerk en School 1 f)nl JAPAN HEEFT ZIJN DERDE PREMIER NA DE CAPITULATIE. Sjigeroe Josjida is formeel geïnstalleerd als derde minister-president in Japan sedert de bezetting. DE NIEUWE GOUDADERS IN ZUID-AFRIKA. Op de 65ste algemeene vergadering van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche vereeniging, die dezer dagen te Amsterdam werd gehou den, werd door den voorz., den heer L. R. Mfddelberg gewezen op het belang van de ontdekking van nieuwe rijke goudaders in Oranje Vrijstaat, zulks i.v.m. de immigratie van uit Nederland. Er is een coördinatie ont staan om deze van Nederland uit te regelen. (Van onzen Indië-redaci~*~ De luisteraars in Ned.-Indië, die gister avond de radio-rede van dr Van Mook gevolgd hebbenzullen met walging en afschuw van zijn woorden hebben ken nis genomen. Wat dr Van Mook gezegd heeft, komt in feite neer op het prijsgeven van Ned.- Indië, in elk geval van dat van Java. Hij accentueert dit nog, door te verkla ren, dat er in het nieuwe Indonesië een behoorlijke plaats zal zijn voor alle Ne derlanders. die de gewijzigde verhoudin gen begrijpen en aanvaarden. Van Mook stelt de zaken, bewust, ver keerd. Immers, dat hij der zake niet des kundig zou zijn, kan worden -verwezen naar Sprookjesland. „Van een Ned. Regeering kan geen her stel van het oude koloniale systeem wor den verwacht", zegt hij. Neen. dat is duidelijk. Doch wan neer eindigde ons koloniale systeem? Toch zeker tientallen jaren vóór den oorlog, en is die tusschenperiode niet het duidelijkste bewijs gewaest van den goe den wil dien wij, Nederlanders, getoond hebben ten aanzien van het Inheemsche vraagstuk? Wij zien het zoo: Van Mook zoekt, het kost wat 't wil, een uitweg. En of hij daarmede Ned.-Indië aan de fascistische Inheemsche kliek zoo zegt mr Slamet het terecht verkwanselt, dat laat hem koud. En daarom zouden wij met dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn, het bekende oud- Volksraadslid, willen uitroepen: Wèg met dien man zoo vlug moge lijk! AMERIKAAN SC HE REGEERING NEEMT STEENKOLENMIJNEN OVER Om een eind te maken aan de mijnwer kersstaking in Amerika, die het economische leven der wereld dreigt- te ontwrichten, gaf Truman bevel de kolenmijnen over te nemen. Namens de regeering zal minister Krug, die zoowel mijnwerkers en -directies aan vaardbaar achten, zich met de overname belasten. Ergerlijke houding van een veehouder te Lopik De wereldhongersnood heeft zijn grauwe magere klauwen over de wereld uitgestrekt. Duizenden menschen in Achter-Indië ster van een langzamen hongerdood, aldus het U. N. Maar in Lopik jaagt een rijke boer, A. V. N., die 100 koeien melkt en in Zuid-Hol land een grootbedrijf heeft, 27 stuks jong vee in 9 ha bouwland, waaróp een prima gewas staat en waarvan in een oogst van ,25.000 kg. kon worden verwacht. Als de controleurs het vee verwijderd hebben, gooit A- V. N. den kop in de lucht en jaagt nu het vee in een perceel wintergraan. Het oordeel van den Rijks-Landbouw-Con- sulent luidt, dat het gewas buitengewoon goed staat en dat het verschrikkelijk is, vee op zoo'n gewas los te laten. Duizenden N.S.B.'ers boeten in internee- ringskampen, omdat hun houding onvader landlievend was. Terecht zij schaadden het Nederlandsche Volksbelang. Hier wordt ech ter een oogst van 25.000 k^ graan voor de beesten geworpen, omdat een eigenwijze boer zijn overschot van vee. waarvoor hij geen gras heeft, niet wil verkoopen. Hier wordt het Nederlandsche belang aan getast op een ergerlijke manier, die tegen elk gezond menschelijk verstand indruischt. Een houding, die niet zwaar genoeg kan wórden gestraft. De regeering, zwoegt voor VERBINDING 's-GRAVENHAGE— KATWIJK—NOORD WIJK. De „Wassenaarscheweg" of „Achterweg", die di3 verbinding vormt tusschen Wassenaar en Katwijk, is door de militaire autoriteiten afgesloten voor het doorgaande verkeer. De weg van 's-Gra/venhage naar Katwijk leidt van de Haagsche Schouw over Valkenburg of over Rijnsburg. Voor de richting Noord- wijk moet over Katwijk worden gereden, aangezien de trambrug voorbij Rijnsburg niet berijdbaar is NEDERL. REGEERINGSLUCHT- TRANSPORTDIENST. De vliegtuigen van den Nederlandschen regeeringsluchttransportdienst met -bestem ming Batavia vertrekken op Dinsdag, Don derdag en Vrijdag voortaan om 6 uur in plaats van 8 uur. Zij zullen over deze route thans een dag minder vliegen. De route" is Amsterdam, Napels, Cairo, Basra, Karatsji, Calcutta. Bangkok, Singapore, Batavia. deviezen voor den invoer van voedsel. Hier gaan de parelen voor de zwijnen. A. N. V beriep zich op gebrek aan ar beidskrachten, maar tevoren had hij twee knechts ontslagen! Procesverbaal is opgemaakt en het vee voorloopig in beslag genomen. MIN. SCHERMERHORN OVER DE NED. BELG. TOLUNIE EN DE ANNEXATIE Minister Schermerhorn verklaarde desge vraagd aan de Belgische pers inzake de Bel gisch-Nederlandsche tolunie, dat deze zich onmogelijk tot andere landen kan uitbreiden, daar de structuur dier landen, hiervoor gron dig zou moeten worden gewijzigd. In verband met het Duitsche probleem verklaarde prof. Schermerhorn ytorts. dat de oplossing moet worden gegeven^w&ardoor een in democra tischer! zin heropgevoed Duitschland zijn plaats zal herkrijgen in de gemeenschap der volkeren en economisch weer een winstpost kan worden voor Europa. Hij wees er op, dat Nederland overigens, evenals België, bepaalde verbeteringen van de Ned.-Duitsche grens zal eischen. Prof. Goudriaan eischt f 25.000 schadevergoeding De raadsman van prof. ir. Goudriaan, den voormaligen directeur der Ned. Spoorwegen, heeft in een civiele zitting van de Utrecht- sche rechtbank een schadevergoeding van f 25.000 geëischt tegen een van zijn vroegere medewerkers, ir. Driessen, die een brochure heeft geschreven, waarin de houding van prof. Goudriaan tijdens de bezetting wordt gecritiseerd. Op 12 Juni volgt de uitspraak. GEREPATRIEERDEN KUNNEN RE£U VERZILVEREN. Zij, die aan boord van de evacuatie- schepen uit Ned.-Indië oud-Indisch bank papier of Japansch geld hebben ingeleverd en daarvoor een regu hebben ontvangen, kunnen zich thans tot een deviezen-bank wenden, ter verzilvering van bedoeld be wijs. Indien aan boord geen regu werd ont vangen, wordt aangeraden zich te wenden tot den den Diest der Repatrieering, afd. Financiën, Wassenaarscheweg 24, 's-Graven hage. DE LUCHTREIS VAT! DE PEGASUS Door G. TH ROTMAN Ned. Herv. Kerk. inetal te Rotterdam, C. G. H Blok te Amersfoort, P. W. Spruyt te Arnhem en D. Veldkamp te 's-Graveiihage. Beroepen; te Amsterdam (vac dr A. H. Edelkoort), H. J. Langnian Groningen; te Ernst, C. Streefkerk te Brandwijk; te Den Ham (2e pred.pl.) p Holst te St. Bhilipsland; te Harich, w' q' Meyer ing te Haulerwijk; te Riband-Bath! A. C. D. v. d. Bosch te Well en Ammerzoden- te Rotterdam-Delfshaven (bijz. prednl' voor varende gemeente), J. J. Mager te Maasbraoht; te Sappemeer, W. H. Bloemhof te Heiloo; te Surihuisterveen, P In<ber<* te Langezwaag; te Westerhaar, P. de Hop te Ferwerd; tot hulppred. te Nieuw-Vennen standplaats Bennebroekerwegcand. W rh J. Koudstaal te De Rijk. Aangenomen naar Werkendam a de Bruijn te Wemeldinge. Bedankt, voor Alkmaar (vac. p. tj Kleine). E. E de Looze te Hilversum. Geref. Kerken Beroepen: te Andijk (vac. H. H. Gros heide), J. F. H. v. d. Bom te LJlst; te Beü- lingwolde en te Den Bosch (voor evang arbeid in Oost-Brabant), W. J. van Hoek te Gaast; te Bozum, cand. G. Veliinga te Sneek- te Delden, A. de Boer te Staphorst; té Giessen-Rijswijk, card. C. W. Thijs te Zeven bergen; te Groningen (evang. pred.j, a. Dondorp te Heemstede te Leeuwarden (6e pred. pl.), W. van Dijk te Nijmegen; te Ruinerwold-Koekange, H. J. Swierts te Tho- len; te Treebeek, H. Brinkman te Ame- rongen; te Wommels. cand. W v. d. Kolk te Emkihuizen. Aangenomen naar Nieuwendijk( 2e pred. pl.), I. Hamming te Oud-Beyerland. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Mussel, cand. K. Drost te Ensohed'é; te Brunssum-Treebeek, J. H. v. d. Hoeven te Diever. Bedankt voor Hilversum, A. Veldman, te Leiden. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Utrecht (vac. P. de Smit), W. Heerma te Rotterdam-C. en W. M. Nieuwenhudze te 's-Gravenhage-W. Beroep e n te Midwolda, H. Toorman te De Krim. Geref. Gemeenten Tweetal; te Dordrecht, T. Dorresteyn te Opheusden en A. van Stuyvenberg te Ierseke. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te Utrecht, Joh. Gronloh te Deventer, F. Kastelieijn te Culemibong en G. C. G. Visser Jr. te Enkhuizen. Vrij Evang. Gemeenten. Bedankt voor Goes en voor Gronin gen, P. J. Mietes te Apeldoorn; voor Zaan dam, F. J. Nijkamp te Musselkanaal. Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Delfzijl. F. E. Hudztnga te Leeuwarden. Prof. dr K. H. Miskotte. Vandaag viert prof dr K. H. Miskotte, hoogleeraar vanwege de Alg. Synode der :-d Herv. Kerk aan de R.U. te Leiden zijn zilveren predikantsjubileum. De jubilaris werd 23 Sept. 1894 te Utrecht geboren, be zocht het Ohir. gymnasium aldaar, waarna hij aan de Utrechtsche universiteit theologie studeerde. In 1920 candidaat geworden in Zeeland aanvaardde hij 22 Mei 1921 zijn ambt bij de Ned Herv. gem. van Kortgens. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten van Meppel, Haarlem en Amsterdam en volgde een paar maanden geleden wijlen prof. dir. F. W. A. Korff.te Leiden als hoogleeraar op. Hij promoveerde in 1932 cum laude aan de Gem. Universiteit tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Het wezen der Joodsche religie". Prof. Miskotte is een zeldzaam begaafd kanselredenaar en heeft door zijn boeken en .geschriften alom van zich doen spreken. In den bezettingstijd heeft prof. Mnskotte door zijn illegale publicaties, oa.: „Wat wij wél en niet gelooven" en „Betere weer stand", veel bijgedragen tot de stimuleering van het verzet. PERSONALIA Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der lett. en wijsbegeerte aan de R.U. te Utrecht is benoemd dr J. O. M. Broek, thans hoogleeraar aan de Universiteit te Berkely (Californië). Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der lett. en wijsbegeerte aan de R.U. te Utrecht dr L. L. Hammerich, thans hoogleer aar te Kopenhagen. Prof. Schermerhorn zal ontslag, vragen als hoogleeraar te Delft, daar hij zich geheel aan de politëk wenscht te geven. Belangrijke beslissing van den Hoogen Raad te wachten Inzake kerkelijke goederen der Geref. Kerken en Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Naar aanleiding van een brochure inzake de procedure tusschen de Geref. Kerk en de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) te Houwerzijl, waar na de vrijmaking het kerkgebouw in eersten aanleg was toegewezen aan de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) heeft de Hooge Raad ter behandeling gekregen het beroep in cas satie van de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) te Houwerzijl tegen de uitspraak van liet Ge rechtshof te Leeuwarden, dat het Gronang- sche vonnis niet had bevestigd, doch het kerkgebouw had toegewezen aan de Geref. Kerk in oud verband. De Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad heeft nu dezer dagen in zijn conclusie als zijn meening uitgesproken dat het Hof te Leeuwarden juist heeft geoordeeld, mits dien bevestiging van het Leeuwarder arrest gevraagd en geconcludeerd, dat het kerk gebouw in bezit moet blijven van de GeTef. Kerk (oud verband). Met zeer groote belangstelling ziet men in beide kerken de uitspraak van den Hoogen Raad tegemoet, welke op 19 Juli zal vallen*» omdat zij uiteraard voor de zaak der kerke lijke goederen van alle in proces zijnde Ge- tef. Kerken van ingrijpende be teekenis kan worden. 44. Toen ze allemaal weer overeind ge krabbeld waren en de automobilist met een kwaad gezicht doorgereden was. bracht meneer Van Emm en den melkboer met al lerlei gebaren aan 't verstand, dat hij voor zich en zijn reisgenoten een glas melk wüde hebben. Vooral toen hij een paar echte zil veren Hollandse guldens liet zien, begreep de melkboer hem dadelijk. „Kijk eens!" riep meneer Untermeier op eens verschrikt, terwyl hij naar de toren wees, waartegen ze zo juist aangevlogen waren, ..kijk eens, we hebben de hele toren haast omver gevlogen; hij staat helemaal „Haha!" lachte meneer Van Emmen, „heb je nooit van de scheve toren van Pisa ge hoord? Die toren staat al honderden jaren zo scheef!" Na het genot van een paar glazen melk werd de Pegasus onder handen genomen. De wond was gelukkig nïjet ernstig: de neus was alleen maar verbrijzeld. Met behulp van de reparatiekist was het ongemak gauw verholpen; toen namen meneer Van Emmen en zijn vriend Untermeier, één, twee, drie, de Pegasus op en droegen ze naar de naast b^jzynde straatlantaarn. DRUKBEZOCHTE RECEPTIE VAN JOH. DE HEER Zooals hij in het artikel in ons blad van gisteren ge teekend werd. zoo was Joh. de Heer ook op zijn receptie. Inderdaad, wie hem aandachtig gadesloeg, had moeite te gelooven, dat deze vitale en levendige man morgen zijn 80sten verjaar dag zal vieren. Dat deze oud-Rotterdammer op zijn bij- zonderen feestdag niet over gebrek aan be langstelling zou hebben te klagen, stond van te voren al vast en gistermiddag, tijdens de receptie in Hotel Centraal is dit overvloedig gebleken. Reeds voor het vastgestelde uur had hij menigen gelukwensch in ontvangst genomen en meer dan twee uur lang bleef de vnen- denstroom aanhouden. Het felïcitatieregister bevatte vele hen^ tallen namen uit de uitgebreide vrienden-» zaken- en evangelisatiekringen. De N.C.R.V. was vertegenwoordigd door de heeren mr A. v. d. Deure, en van dijk. Da heer Alsbach vertegenwoordigde de muziekwereld. De bekende ds C. J. ,HoeJre®" dijk was namens den Maranatha-krmg aan* wesog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2