Jlicuiw griitörtft (Üjmnmt Ontstellende mededeelingen IDist TJ van Dr. van Hook r A'dam-New York: de nieuwe dienst der K.L.H. Geschenk van de Ned. Regeering aan Zwitserland WOENSDAG 21 MEI 194C 2* Serie: 2e Jaargang vanaf T Mei 1915, No. 12a Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaal (by betaling p. kwit verb. m. adm. kosten) Advertentlën 1 0.15 per m.m Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 36 Ckristelyk-Nationaal Dagblad voor Leiden «t Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 227*0 Hoofdredacteur: Dr E DIEMER Redactie: B VAN DEP ROS Hj$taniuostüti 1$ oheWeurt myn bert in tegyempott* Tempo achter verkwanseling van Ned.-lndië Gisteravond heeft dr H. J. Van Mook over den geall. zënder te Batavia een toespraak gehouden, waar wij het volgende aan ont- leenen: „In afwachting van de ontwikkeling op Java en Sumatra acht de Regeering het noodzake lijk om, nu zij haar beleid in groote lijnen duidelijk heeft aangegeven, die bevolkings groepen te raadplegen, welke zich vrij kunnen uiten. Dit heeft in de eerste plaats ten doel de Regeeringsplannen nader uit te leggen en te verduidelijken. Voorts wil men vast stellen, op welke wijze de verschillende be volkingsgroepen in de huidige omstandig heden hun gevolmachtigde vertegenwoor digers op de Rijksconferentie zullen be noemen. Het overleg zal voor de verschillende dee- len van Borneo, en voor den Oostelijken Archipel, zoomede voor de Riouw-eilanden, Ban ka en Billiton, gearrangeerd worden op een nader vast te stellen plaats in de buiten gewesten. De vertegenwoordigers van de Ned. bevolkingsgroep zullen worden geraad pleegd in Batavia Nieuwtjes uit het Rijk der Distributie Vanaf Maandag a.s. weer 200 gram brood minder. Voor de leeftijdsgrenzen boven 4 jaar wordt het broodrantsoen vanaf a.s. Maandag verlaagd van 2400 gram 3'heele grooden) tot 2200 gram per week om de bekende re denen. Het rantsoen bloem zal op dien datum voor alle leeftijden worden verminderd tot 50 gram per persoon per week. Minder suiker en vleesch voor kinderen beneden vijf jaar. Het suikerrantsoen voor kinderen van 0 tjm. 4 jaar zal vanaf a.s. Vrijdag worden verlaagd tot 200 gr. p. w., waardoor dit rant soen gelijk al zijn aan dat der overige leef tijdsgroepen. Eveneens zal voor deze cate gorie op dien datum het vleeschrantsoen van 150 tot 100 gram per week worden ver minderd. Meer kaas voor rijpere jeugd en extra vleeschbon. Met ingang van Maandag a.s. wordt het rantsoen kaas voor de leeftijdsgroep van 15 Lm. 20 jaar verhoogd van 200 tot 300 gram per persoon per 14 dagen. Tevens zal voor alle leeftijden boven vier jaar op 23 Mei een extra bon voor 100 gram vleesch, geldig ge durende 14 dagen, worden bekend gemaakt. Midden Juni komen de merk- sigaretten weer Maar men stelle zich niet te veel voor van de kwaliteit. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemd zal omstreeks midden Juni de Rhodesiasigaret vervangen worden door de merksi'garet. De sigarettenfabrieken hebben vergunning gekregen weer met eigen merken aan de markt te komen. Voorloopig zal men zich beperken tot 3 prijzen klassen, van 48, 60 en 72 ct. per 20 sigaretten. De sigaretten van 60 ct. zullen ongeveer overeenkomen met de Rhodesia's, die van 72 ct. zullen van iets betere kwali teit zijn. Er is voorloopig nog geen sprake van dat de sigaretten bonloos zullen worden, noch dat er weer importsigaretten zullen komen. LOONGRENS WERKTIJDENBESLUIT VAN KANTOREN WORDT .GEWIJZIGD Op vragen van het Tweede Kamerlid Suur- hoff, heeft de min. van Sociale Zaken ge antwoord, dat hij met spoed zal bevorderen, dat in de bepalingen betreffende het werk tijdenbesluit voor kantoren, de loongrens van f 3000.— gebracht zal worden op f 3750. Ook troepen om Schiphol af te maken Naar „Trouw" meldt bestaan er bij de Re geering plannen om, indien de staking op Schiphol niet spoedig eindigt, door genie troepen den zoo dringend noodzakelijken ar beid voor de outillage der Amsterdamsohe luchthaven te doen voortzetten. Het betreft hier alleen het opzetten van barakken. Zoo spoedig mogelijk zullen bovendien met de Indo-Chineesche en de Indo-Ara bische bevolkingsgroepen besprekingen wor den gehouden, pe onderhandelingen kunnen wellicht in de tweede helft van Juni een aanvang nemen" (Vervolg op pag. 2). H.M. de Koningin heden naar Soestdijk vertrokken In verband met de vorming van een nieuwe regeering. H. M. de Koningin heeft zich van daag naar Soestdijk begeven om daar morgen een begin te maken met de besprekingen met verschillende poli tieke leiders in verband met de Ka binetscrisis. XLj& jg mm De motoren zijn aangeslagen, een laatste groet en dan taxiet de luchtreus even over Schiphol om zijn spurt naar de Ver. Staten te aanvaarden, net toestel werd daar vandaag al verwacht. De „Rotterdam" gisteren van Schiphol vertrokken. (Van een. onzer verslaggevers). Blinkend in de zon staat daiV de grijze vogel. Gereed, om iedg^Magenblik op te stijgen, om te klimme^^^^klateren'in de prachtig heldere lucht. .Groote bedrijvigheid heersöht er op Schip hol. Commandant Evert van Dijk loopt ge haast heen en weer; geeft opdrachten, links en rechts, en laat de zwaar brommende motoren van de „Rotterdam" nog eenmaal proefdraaien. Er is veel pul^Lek, er zijn ook vele auto riteiten, die het^ertrek van het eerste toe stel van den vasten lijndienst Amsterdam New York komen bijwonen. Hans Martin spreekt in de repatrieerings- loods een afscheidswoord. ,,Het is een ge wichtig oogenblik voor de K.L.M." zegt hij, „eindelijk is ons doel, na oplossing van veie moeilijkheden, bereikt. Over eenïge minuten zal hij opstijgen, ons „vlaggesdhip", daar mede de zoo veels te overwinning boekend in de wereld-luchtvaartgeschiedenis". De schroeven draaien reeds 36 passa giers wachten verlangend op het oogenblik Critiek uit vakbeweging op geringe arbeidsprestaties Ook het College van Rijksbemiddelaars becritiseerd. De houding van sommige bouwvakarbei ders, die een veel te lage arbeidsprestatie leveren en ook die van sommige aannemers, die zich verrijken ten koste van de gemeen schap, werd gisteren tijdens het Congres van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond te A'dam door den voorzitter, G. Kleine, gegispt. Tevens gewaagde spr. van de trage wijze, waarop' het Ooilege van Rijksbemid delaars de loon- en arbeidsregelingen voor het bouwbedrijf en de nevenbedrijven be handelt, waardoor spanningen bij de bouw vakarbeiders ontstaan. (De opmerkingen inzake de arbeidspres taties zijn niet alleen op sommige bouwvak arbeiders van toepassing. Red.). Op een Dransdh sühip, met oorlogsbrui den op weg naar New-York, brak een ge heimzinnige ziekte uiit, die dooden edschte onder de kinderen. van vertrek. Het Amsterdamsche politie- muziekcorpjs speelt de vaderlandsche en Amerikaansohe volksliederen. Tien over twee is het, als Evert van Dijk de deur van de cabine sluit. Nog een laatst wuiven nog een laatst: „Goede reis!" Dan taxied de „Rotterdam" het veld over, om even later, zoo van den grond, te ver dwijnen hoog, in de zonnige lucht. De historische vlucht is aangevangien. K.v.K. ZOND BRIEF NAAR NEW YORK. Met de „Rotterdam" stuurde de K. v. K. te Amsterdam» een brief aan de „Chamber of Commerce of the U.S." te Washington, waarin fascimiles van stukken uit haar archief gesloten waren, betrekking hebben op den invoer uit Amerika. (Van onzen Parlementsredacteur). Reeds hebben enkele gedienstige geesten Hare Majesteit de Koningin den morgen en den dag na de verkiezingen voor de Tweede Kamei*" ongevraagd van advies gediend om trent een toekomstige kabinetsformatie. Zelfs een serie namen van mogelijk geachte kabinetsformateurs ontbrak niet. Veel be wondering hebben we voor deze weinig con stitutioneel methode niet. Als leeuwen lig gen deze ongevraagde adviseurs voor de deur om te pogen ook 'n beetje mee te formeer en. Het is ongezond nu, gelijk het ook in het verleden geweest is. Op zich zelf lokt de ontstane uiterst moei lijke, eenigszins verwarde parlementaire en politieke situatie wel uit om er zich ernstig mee bezig te houden. De uiterste voorzichtig heid is daarbij echter noodig. Feit is, dat ons een algemeene nationale staatkundige figuur als aangewezen forma teur ontbreekt. Dat we niet zitten met een gijzelaarssociëteit, die a priori, op grond van Fransche filosofische denkbeelden omtrent personalistisch socialisme een on-Nederland- sche basis voor een toekomstig regeeriilgs- beledd heeft geconstrueerd, is een gelukkige omstandigheid. De voorloopige mislukking van de Partij van den Arbeid met haar hete rogene samenstelling, waar middelpuntvlie dende krachten alle synthetisch streven zou den kunnen te niet doen, kan echter een bron van onzekerheid scheppen. Ons volk begeert het demissionaire kabi net blijkbaar niet. Op zijn hoofdpunten van regeeringsbeleid heeft het geen sanctie kun nen verwerven. Een concrete uitspraak in anderen zin is echter ook moeilijk te eon- strueeren. Zeker, er is een rechtache meer derheid, maar is die in dezen tijd als basis voor een regeeringscombinatie aangewezen? In deze zeer uitzonderlijk moeilijke tijdsom standigheden kan de Voorkeur begrijpelijk zijn \&oor een kabinet van nationale signa tuur, waarin alle goedwillende partijen op zuiver Nederlandsche basis bereid zijn mede te werken aan een program, dat er op ge richt is om vereende krachten land en volk uit den nood te redden. De verantwoor delijkheid daarvoor is gemeenschappelijk, nationaal, -maar elks aandeel er in kan on derscheiden zijn. De partTj met de 32 zetels zal terecht voorop dienen te gaan, anderen zullen met bescheidener positie tevreden die nen te zijn. Pretenties kunnen niet beslis send zijn. Kennis, ervaring en daadkracht zullen moeten samenwerken tot het beoogde doel. Het balletje van een Roomsch-Rood kabi net is uit den aard der zaak ook reeds weer opgeworpen. Dat lijkt eenvoudig, maar is het, om verschillende redenen, in wezen niet. Ook de Partij van den Arbeid zal zich moe ten kunnen schikken ajs deel in een grooter geheel met nationale doelstelling. Er zijn enkele moeilijke punten van rer geerbeleid. Indië b.v., de ontredderde finan ciën en sommige sociaal-ecotiomische onder werpen. Maar bij goeden wil moet hiervoor in 'slands belang een oplossing gevonden kunnen worden en ons volk van zijn uiterst precaire positie in de wereld overtuigd kun nen worden. We moeten uit de fase der be drieglijke, camoufleerede frases wegen komen tot het aanvaarden van hetgeen de ontstellende werkelijkheid moet worden Prinses Juliana bood schilderij aan Bondsraad aan Prinses Juliana en Prins Bemhard hebben gisteren een rondrit door de stad Bern ge maakt, die deed denken aan de overweldi gende ontvangst, die maarschalk Montgome ry er drie maanden geleden te beurt viel. Langs de oude wegen, door eerebogen ge markeerd en rijk gepavoiseerd, had een ge weldige menigte een haag gevormd en overal klonk „Leve Prinses Juliana, Leve Neder land" als de wagens voorbijreden. De hooge gasten werden officieel ten stad- huize ontvangen door den staatsraad en den Bemschen gemeenteraad. Daar werd hun de eerewijn aangeboden, terwijl kinderen in de kleederdrafeht van de streek, volkslie deren zongen. De Prins en de Prinses kon den hun aandoening en blijdschap niet ver bergen. bij een zoo vriendelijke ontvangst. In den voormiddag vloog Prins Bemhard zelf in een Zwitsersch vliegtuig over de hoofdstad. In het Nederlandsche gezantschap gaven Prinses Juliana en Prins Bemhard een lunqh ter eere van den Bondsraad. Des mid dags op een receptie, die de Prins en Prin ses in het Nederlandsche gezantschap hiel den, heeft Prinses Juliana aan den Bonds raad, uit naam van de Nederlandsche regee ring, een schilderij van den Nederlandschen meester Jan van Go yen overhandigd. Bij het Sverhandrt gen van het geschenk der Ned. Regeering voor Zwitserland aan de ver- DAT de missie voor econ., fin. en scheep- vaartaangelegenheden onideT voorzitterschap van mr M: P. L. Steenberghe haar werk zaamheden heeft gestaakt en de Ned. am bassade te Washington haar taak zal over nemen DAT de prijscontrole in April ruim 4000 processen-verbaal heeft opgemaakt en in 37 gevallen het bedrijf werd gesloten. DAT vooral het aantal verbalen inzake te hooge huishuren en pension ta rieven toe neemt. DAT de Ned. ambassadeur te Londen op Vrijdag as. aan de B.B.C. een plaquette zal aanbieden van het comité „Nederland dankt de B.B.C." en deze plechtigheid na het nieuws van 6 uur zal worden uitgezonden. DAT de heer J. F. Jautze geen bestuurslid meer is van dé Landel. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen. DAT de Ned. Regeering bereid is de diplo matieke betrekkingein met Roemenië te her- DAT het Ned. Verbond van Gerepatrieer den (uit Duitsohland) contact heeft opgeno men met de Belgische organisatie. DAT ook M.T.S.-ers uit Den Haag, Eind hoven en Tilburg als vrijwilligers in dé Rot- terdamsohe haven aan het werk zijn gegaan. DAT men bij gebrek aan zoutzuur geen zwavel- of salpeterzuur moet koopen voor het reinigen van gootsteen en etc., daar vooral zwavelzuur, ook na sterke verdun ning, ernstige schade berokkent aan textiel, leer, hout, etc DAT op de plaats der vroegere zeebad inrichting te Za/ndvoort een nieuwe wordt gebouwd, die nog dezen zomer dienst zal doen. DAT van 1<9 t/m 33 Juni het Amsterdamseh eucharistisch congres „De triomf van het mirakelsacrament'wordt gehouden. DAT gen. Mac Arthur, die de Japansche staatsfinanciën wil saneeren, zich tot minis ter Lieftinok zou hebben gewend om advies. DAT j.l. Zondag de talrijke R.K. arbeiders van West-Brabant in Roosendaal het fee9t van den arheid vierden. DAT in Roosendaal een uitgebreide fraude met vleesch bonnen Is ontdekt. DAT op 23 en 24 Juni te Breda een groot nationaal kapconoours wordt gehouden. DAT minister Mansholt de schorsing van den heer D. Koudijs te Voorburg, onder voorzitter van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten, heeft ingetrokken. DAT mi.v. 20 Mei het brood door de ver hooging van de uitmaling van tarwe voor broodibloem tot 90 iets donkerder van kleur zal worden. DAT minister Mansholt op de Landbouw- oonferentie te Washington heeft gepleit voor den invoer van voedergranen. DAT de actie „Maandagmorgen.-cent" van de Ned. schooljeugd in enkele maanden een bedrag van f 100.000 voor de kinderen over zee heeft opgebracht, welk bedrag fnoréen om 3 uur aan het Ned. Roode Kruis zal wor den overgedragen. DAT Zondagmorgen te Roosendaal vijf v&n de 22 in Zwitserland gekochte loco motieven zijn aangekomen. DAT men zich voortaan niet meer mag bevinden in de 500 meter breede strook aan de binnenzijde van onze grenzen teneinde het smokkelen beter te kunnen bestrijden. DAT mr H. M. P. H. Schillings benoemd is tot tuchtrechter te Maastricht. tegen,woordigers van den Bondsraad heeft Prinses Juliana een rede uitgesproken, die door de Zwitsersche radio is uitgezonden. De Prinses zeide o.m.„Er bestaat een Hollandsch spreekwoord: „In den nood leert men zijn vrienden kennen." Wij hebben de waarheid van dat gezegde kunnen cons ta tee - ren. De hulp, die gij ons verleend hebt, vindt ahar oorsprong in het begrip, dat Uw bevolking voor een broedervolk heeft." Prinses Juliana dankte in het bijzonder de „Don Suisse," het Internationale Roode Kruis, benevens alle particuliere organisa ties en Zwitsersche particulieren en de steden Bern, Genève, Zürioh, Bazel en Frei burg en haar universiteiten, die de Ned. universiteiten hebben geadopteerd en pro fessoren en studenten een weldadig verblijf in Zwitserland mogelijk hebben gemaakt. Oud-minister De Geer stelt zich te weer" Tegen een passage in de nota van Prof. Gerbrandy. Jhr mr D. J. de Geer verweert zich in een brochure „Een voorloopige correctie" tegen de passage in prof. Gerbrandy's memoran dum, waarin deze spreekt over het voorstel van De Geer om contact met. den vijand te zoeken ter bereiking van een compromis De Geer verklaart, dat Duitschland op 19 Juli 1940 per radio een oproep tot de geal lieerden had gericht voor een samenspre- king om tot vrede te komen en dat, hoewel er ernstige twijfel bestond aan de oprecht heid hiervan, sommigen waartoe ook De Geer behoorde meenden, dat de geallieer den in elk geval konden pogen een nadere verklaring uit te lokken via een neutrale mogendheid. Besloten werd hierover de Brit- sche regeering te polsen. Voorts zegt De Geer, dat tevoren reeds drie achtereenvolgende pogingen tot bemid deling werden gedaan en dat daarin niets onredelijks of gevaarlijks werd gezien, om dat het "in den zomer van 1940 nog volstrekt niet als een axioma gold, dat overleg onduld baar was en dus de strijd tot het bittere einde moest worden gevoerd. Rusland verzocfht ontbinding van de Geallieerde bestuursraden op den Balkan, nu ook die in Italië opgeheven is. Iets warmer, aldus De Bilt Tot morgenavond worde verwacht: Aan vankelijk meest zwaar bewolkt, todh geen regen van bet eekenis, later brekende bewol king, e enige stijging van temperatuur, zwakke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1