Byrnes wil Vredesconferentie voor V. N. brengen Bij Johannes de Heer in Driebergen op bezoek Dr. van Mook wil op den ouden voei verder gaan NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 11 MEI 1948 Indien zij dezen zomer niet wordt gehouden Gisteravond hield de Amerikaansche mir nister van Buitenlandsche Zaken, James Byr nes, een radiorede, waarin hij enkele opzien barende mededeelingen deed. Zoo kondigde hij aan, dat, indien dezen zomer geen vredesconferentie gehouden wordt, hij -deze zaak voor de Ver. Naties zal brengen. Wij kunnen, zoo zeide hij, niet ten eeuwigen dage wachten op het opstellen der vredesverdragen. Zij zijn noodig, opdat de bezettingslegers uit Europa kunnen ver dwijnen. Het doel van onze pogingen is niet gebied of herstelbetaling, maar een rechtvaardige vrede en niet een, die gebaseerd is op wraak en hebzucht. Byrnes gaf aan, welke machten een der- gelijken vrede bedreigen. Terwijl Stalin indertijd verklaarde, een viermogëndhedenverdrag met betrekking tot Duitschland te willen ondersteunen, voerde Molotof in Parijs ernstige bezwaren tegen een dergelijk verdrag aan. De Russen doen alles om voor zich de veiligheid te verze keren, maar als de andere naties evenzoo gaan handelen, komt er minder in plaats van meer veiligheid in de wereld. De herstelbetalingen, die Rusland van Italië vordert en die tot een bedrag van 100 millioen dollar gaan, wenscht dat land niet in oorlogsbuit uitbetaald te zien. Oor logsbuit is voor het land, dat de buit ver overde, zeggen de Russen, maar zij weiger den oorlogsbuit te deelen met de landen, die hun de middelen leverden, om haar te veroveren. Byrnes verwierp den Russischen eisch tot herstelbetaling uit de Italiaansche produc tie, aangezien de V.S. die financieren moet. -GERADBRAAKT EN DAARNA DOOD GESCHOTEN. De adv.-fiscaal te Den Bosch heeft vijf jaar gevangenisstraf geëischt tegen een 22- jarigen jongeman uit Roermond, die bij de Duitsche instanties had aangegeven, dat vier krijgsgevangen Russen een paar volle weck- flesschen uit den kelder van zijn kostjuf- frouw hadden gehaald. Het gevolg van deze aangifte was, dat de Duitschers deze Rus sen, na hun eerst armen en beenen te heb ben gebroken, door het hoofd hebben ge schoten. AFSCHEIDSBRIEF VAN MÜSSERT (Vervolg van pag. 1). Ik had de vaste overtuiging, dat Hitier mij in dezen strijd steunde en na zijn over winning zijn wil zou doorzetten tegen de Duitsche imperialisten. Zoo heeft de N.S.B. zdch willen inzetten als beschermster van de hoogste reohten van het Nederlandsche volk, onbegrepen door de meerderheid van ons volk, beladen met de verdenking voor den vijand, tegen eigen volk te werken. De toenemende geweldpleging en ontrechting was ook ons een gruwel, de handlangers- ddensten daarbij bewezen door N.S.B.-ers, die tegen onze idealen handelden, stuitten juist ons het meest tegen de borst. Wij ge loofden echter, dat eenmaal ons uur zou komen, ten bate van ons volk. Nu is ons uur gekomen; zonder bitterheid zeg ik dit. Reeds eerder heeft zich in Nederland een staatkundig conflict toegespitst, tot den dood. In 1619 was het Johan van Oldenbamevelt. die als drager van een politieke over tuiging den dood vond op bet schavot. Ruim 50 jaTen later werd Johan de Witt, als voör- vechter van een politiek staatkundig stre ven door het schuim der Natie vermoord. Zonder mij op staatkundig gebied met deze mannen te willen meten, zie ik hier een zelfde tragiek zich afspelen tegen de N.S.B.- doodvonnissen door Bijz. Rechtbanken en tienduizenden goed willenden, opgesloten in gevangenissen en concentratiekampen. Velen van hun bezittingen beroofd. En erger dan toen schrijnend en schreeuwend onrecht nu reeds bijna een jaar voortgezet tegen vrou wen en kinderen. Dit alles onder den dek mantel van een politieel apparaat, dat het allereerst zuivering behoefde. Zoo zal ik dan straks voor het vuurpeloton staan, ongeschokt in de overtuiging, naar eer en geweten ge streden te hebben voor het Vaderland. Aan God heb ik mij overgegeven in oprechtheid en ootmoed, vertrouwende op zijn genade, Hem dankend, dat hij mij in deze tien maan den van gevangenschap, het mogelijk heeft gemaakt om in drie Verantwoordingen uit een te zetten datgene, waarover ik voor Mei 1945 moest zwijgen. Het is mijn laatste wensch, dat deze Ver antwoordingen geschreven, mede voor het tegen mij gevoerde proces, in druk moge ver schijnen, opdat wie eerlijk wil kenjiis ne men van hetgeen is geschied, van onzen strijd achter ^e schermen, daardoor ge holpen wordetWrlk verzoek het batig saldo van deze publicatie ten goede te doen ko men aan het Ned. Roode Kruis, Moge door deze verantwoordingen de valsche schijn worden verdreven, het vooroordeel weggeno men en de mogelijkheid geboden worden tot samenwerking van allen, die van goeden wille zijn, tot opbouw van het Vaderland. De geschiedenis leere ons, hoe dit mogelijk is. In 1813 werd niet gevraagd of men van 1795 tot 1813 patriot of prinsgezind was, zelfs niet of men met Napoleon, of tegen Napoleon geweest was, maar alleen of men bereid was mede te werken aan den wederopbouw van het Vaderland. En zoo, als. ik een. ieder uitnoodig, om door de lezing van de verantwoordingente ko men tot een helder inzic^T in de bedoelingen en daden van mij en mijne werkelijke vol gelingen, zoo vraag rik aan al degenen, die met mij trouw de idealen der N.S.B. hebban nagestreefd, om geleden onrecht te ver geven en een van hart en een van ziel mede te helpen aan den opbouw van een beter Nederland. Moge het offer van mijn leven, dat ik met blijmoedigheid breng, daartoe bijdragen. God behoede en zegene ons Volk en Vaderland. A. A. MUSSERT. SCHEVEN IN GEN, Strafgevangenis, 28 Maart 1946. De Dodekanesos wenschten de Russen slechts aan Griekenland af te staan in ruil voor territoriale beslissingen elders; over den Balkan kon men het «liet eens worden, door de economische tegenstellingen en op den Donau wenschten de Russen geen vrijen handel. Thans is Amerika's geduld ten ein de. Vandaar Byrnes in den aanhef ver melde aankondiging. Rondom de opsporing van Arnold Meyer Antwoorden der ministers Schermerhorn en Kolfschoten. De ministers Schermerhom en Van Kolf schoten hebben de destijds gestelde vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters betreffende de ontvluchting en op sporing van Arnold Meyer beantwoord met een uitvoerig verslag over de voortvluchtig heid van Meyer, zooals dit reeds in ons blad is gepubliceerd. T.a.v. het ontslag der P.R.A.- ambtenaren, die den voortvluchtige wilden opsporen, deelden de ministers mede, dat deze ambtenaren geheel zonder opdracht van hooger hand hebben gehandeld, zoodat van hen niet met recht kan worden gezegd, dat zij bevoegdelij k een onderzoek instelden naar de gedragingen van Arnold Meyer en zijn financier C. G. A. Jansen te Tilburg. Alle brandstoffenhandelaren gelijkelijk toebedeeld Vóór 26 Mei moeten de bonnen bij hen ingeleverd zijn. Nu de klantenbinding is opgeheven schij nen sommige kolenhandelaren het publiek voor te spiegelen, dat zij uitsluitend de beste soorten zullen afleveren. Dit is ten eenenmale onmogelijk, daar iedere handelaar naast een =voor allen gelijk percentage anthraciet en parelcokeS ook naar verhouding evenveel minder gewilde stoorden als bruinkoolbriket ten krijgt toegewezen. Het zonder dringende noodzaak veranderen van brandstoffenhan- delaar heeft dus geen zin. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de aangewezen bonnen 60 en 61 van de brand- stoffenkaart T. 606 vóór 26 Mei a.s. bij de brandstoffenhandelaren ingeleverd moeten worden VERKOOP NATIONALE HULPZEGELS Aan de verschillende postkantoren en sta tions zullen speciale stands worden opge richt, waar het publiek den nationalen hulp-, zegel t.b.v de oorlogsslachtoffers zal kun nen koopen gedurende de periode van 1 Mei tot 30 Aug. De verkoopsprijs van zegels van 1\'2 oent wordt 5 ct, van 2\2 cent 1\'2 cent, van 5 cent 15 cent, van iy2 cent 22V2 cent en van 12 y2 cent 50 cent. Frankeer dus als regel met een nationalen hulpzegel De Italiaansche graanvoorraad zal om streeks 1 Juni zijn uitgeput. Donderdag wordt hij tachtig jaar HVan een onzer verslaggevers) Een kort gebouwde man met een hoekig gezicht, waarin de oogen onder grijze wenk- brouwen donkere kringen hebben: Johannes de Heer. Tachtig jaar wordt hij Donder dag a.s. Niemand ziet het hem aan. Hij kon evengoed zestig worden. Zoo rechtop, zoo vol plannen en denkbeelden, theorieën, maar bovenal: geloof, zit hij daar achter z'n met stapels kranten en papier opgetast bureau in zijn woning in Driebergen. Hij werkt er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Hij redigeert het „Zoeklicht", hij spreekt op Ma ranatha-conferenties, die weer op gang gaan komen, hij schrijft en hij mediteert. Naar eigen getuigenis heeft hij altijd een sterk zakelijken inslag gehad- Dat kwam hem indertijd goed te pas, toen hij zijn orgel- tiandel had. Maar lij leerde al gauw inzien, dat e>- hoogere waarden in het leven zijn dan geld verdie nen en succes vol zaken doen. en zoo is hij in de gelegenheid geweest zijn za kelijken 'aanleg in dienst te stel len van de komst van God's, konin krijk. Hij deed dat op zijn eigen manier. „Mijn roeping is onmiskenbaar", zoo zegt hij. '"En hij vertelt van een opwekkingssamenkomst in Wales, waar hij het visioen kreeg van een hand, die in een krans van licht een bijbeltekst op den muur schreef, die hem opriep, wat hij daar hoorde, over zee naar Nederland te brengen en daar uit te dragen. „Ik heb niet geaarzeld God's roepstem op te volgen" zegt hijIeder die dezen man gevolgd heeft in- zijn levensloop, met zijn tent-zen dingsavonden, zijn zendingsreizen naar vele Europeesche landen, tot in den Balkan toe, is, bij alle bezwaren, die men tegen zijn theorieën mag hebben, toch onder den in druk gekomen van het profetische in deze figuur. Met de profeten heeft hij in ieder geval gemeen, dat er velen zijn geweest, die het woord dat hij bracht aannamen en ande ren, die hem verguisden. Hij houdt er, wat de Wederkomst van Christus aangaat wel een zeer eigen theorie op na. Maar zooals hij spreekt over de ontwikkeling der wereld historie, daarin profetiëen in vervulling ziet gaan en de wederkomst van Christus met kracht naderbij ziet komen, ontkomt men niet aan de gedachte, dat deze man acht geeft op de teekenen der tijden. Het komt ons voor, dat in dit zeer bewust leven uit de werkel^pheid van Wederkomst en Laatste Oordeel, de beteeken is van Johannes de Heer voor het leven van ons volk ligt. Sinds hij in 1902, na zijn bekeering, als evangelist optrad, heeft hij deze bogdschap overal ge bracht. Veertig jaar geleden werd hij in Joh. de Heer Rotterdam evangelist van Jeruël dat is het tweede jubileum, dat hij dezer dagen viert maar de reeds genoemde reis naar Wales maakt het hem duidelijk, dat hij van stads-, ook landszendeling moest worden. Zoo ontstonden de tentzendingssamen- komsten. In 1919 volgde de oprichting van het Zoek licht en begon hij Maranatha-conferenties te organiseeren, die evenals zijn blad ten doel hadden de boodschap van de Wederkomst wijd en zijd te verbreiden. Voor de radio bracht hij zijn boodschap in meer dan 100 liederenuurtjes en 50 morgenwijdingen. Niet zonder voldoening vertelt hij, hoe hij de eerste was, die indertijd het waagstuk vol bracht om voor de radio een geestelijke uit zending te verzorgen. Het heele radiobedrijf stond nog in de zuigelingenschoenen en de toenmalige leiders hadden er niet de minste fidutie in. Er kwamen honderden brieven met dankbetuigingen en verzoeken om her haling binnen, meer, dan ooit voor eenig amusements-programma waren ontvangen. Het gevolg is de oprichting van de N.C.R.V. geweest in wier bestuur Johannes de Heer nog steeds zit. Het moet hard zijn voor dezen man, dat zooveel mede-Christenen thans liefdeloos en hard oordcelen over zijn op treden voor de radio. Zij mogen zich het bovenstaande voor gezegd houden. Duizen den heeft hij op die manier mogen ver troosten en hij getuigt met dankbaarheid van de velen, die hem zijn komen vertellen, dat zij door zijn prediking tot Christus gebracht zijn. Hij vereenigde hen niet apart, maar wees hen steeds op de noodzaak zich bij een kerk aan te sluiten. Een prachtig leven heeft hij gehad. De grootste bekroning vindt het in een levens avond, die gewijd is aan arbeid in dienst van den Heer. Voör den jubilaris beteekent Hij naar eigen verklaring: verzoening, ver vulling en verwachting. We gelooven, dat in die woorden heel het leven en streven van dezen tachtig-jarige is weergegeven. Heden wordt in Centraal in Rotterdam een receptie gehouden; Donderdag viert hij den verjaardag in intiemen kring thuis. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Meppel (vac. E. v. Brug gen) M. A. Krop te Geldermalsen; te Oude Ton ge M. Verkerk te Moereapelle (verb, ber.); te Tienhoven J. F. Roth te 's-Grave- land; te Vaals (toez.) J. A. Douwes te Dork- werd. Aangenomen: naar Biezelinge F. L. van 't Hooft te IJzendijke; naar Doesburg (toez.) J. F. L. A. Becht te St. Johannesga. Bedankt: voor Aalsum-Wetsens (toez.) E. J. Loor te Losdorp; voor Nieuw-Amster- dam (toez.) J. S. Postma te Surhuizum (Fr.), Geref. Kerken Beroepen: te Amsterdam (vac. H. Mul der) E. G. van Teylingen te IJmuidën-Oost; te Bozum: G. Vellenga, cand. te Sneek; te Sauwerd, dr W. H. van Zuylen te Dintel- oord; te Scharendijke C. W. Th'ijs, cand. te Zevenbergen; te Rotterdam-Zuid (5e pred. pi.) P. H. de Kleer te Delft. Aangenomen: naar Nieuw-Amsterdam (2e pred. pl.) K. Talsma te Oosterbierum, die bedankte voor Bergen (N.-H.). Bedankt: voor Exmorra-Allingawier- Schraard D. Middelkoop te Mildam; voor Klundert R. de Vries te Alblasserdam; voor Zuidwolde (Gr.) M. den Boer te Oudeschoot. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Tweetal: te Harlingen F. Boonstra te Leens en G. A. Hoekstra te Bedum. Bedankt: voor Schiedam (2e pred. pl.) M^J. C. Blok te Onnen. CIIR. GEREF. KERK. Tweetal te Middelburg W. Heerma te Rotterdam (C.) en K. G. v, Smeden te Gro ningen. Bedankt: voor Bieselinge JVL W. Nieuwenhuize te Den Haag (C.). Rem. Broederschap Aangenomen naar Eindhoven J. Nienhuis te Gouda. A. DE GROOT Te Rotterdam is na een langdurige onge steldheid overleden de heer A. de Groot, theol. cand. aan de Vrije universiteit. De heer de Groot was het laatst als hulppredi ker werkzaam bij de Gerëf. kerk van Godlin ze Gron PROF. Dr F. L. R. SASSEN. Prof. dr F. L. R. Sassen heeft Vrijdag zijn ambt van hoogleer aar in de wijsbegeerte aan de Leidsche universiteit aanvaard met het uitspreken van een rede over „Katho licisme en wijsgeerig denken". RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN •S-GRAVENHAGE, 21 Mei. Benoemd tot gewoon hoogleera ar in de faculteit der let teren aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Nederlandsche taai- en letterkunde dr G. A. van Es, leer aar aan het openbaar gymnasium te Groningen. TERUGGAVE GOEDEREN AAN VRIJ GELATEN GEDETINEERDEN Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid De Groot heeft minister van Kolf schoten geantwoord, dat het teruggeven van meubilaire goederen aan al dan niet voor waardelijk buiten vervolging gestelde poll- tiek-gedetineerden niet op eenig bevel of in structie van een procureur-fiscaal berust, doch op de thans geldende wettelijke be palingen. DE TOELAGE VAN F 70 PER HA OP ZANDGRONDEN. Op desbetreffende vragen hebben de mi nisters Lieftinck en Mansholt geantwoord, dat zij, die meenen ten onrechte de toelage ad f 70 per hectare op zandgronden niet te hebben ontvangen, zich kunnen wenden tot den Inspecteur der belastingen, onder wien zij ressorteeren. De geallieerde autoriteiten hebben de Italiaansche regeering bevolen het brood rantsoen van 200 tot 150 gram pér dag te verlagen. Rusland ontbreekt op de voedselconfe- rentie te Washington. Hoopt op een Regeering van- R.K. en P. v. d. Arbeid Dr Van Mook heeft in een persconferentie verklaard, het het nieuwe Nederlandsche ka binet mogelijkerwijs gebaseerd zal zijn op de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid, hetgeen beteekent, dat de re- geeringspolïtiek ten aanzien van Neder - landsch-Indië op geen enkel belangrijk punt zal veranderen. Tijdens een dezer dagen gehouden samen komst met Sjahrir heeft dr Van Mook den politieken toestand in Nederland besproken. Sjahrir had hem medegedeeld binnenkort naar ^lidden-Java te zullen reizen. "Wij ken den elkanders standpunt en daarom behoef den wij geen uitvoerige besprekingen te houden. Ik stelde hem op de hoogte van de voornaamste beslissingen, waartoe de bespre kingen in Nederland hadden geleid". DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH. ROTMAN 43. Maar de automobilist was van zo'n vrachtje niet gediend en liet zijn machine met een ruk stilhouden. De Pegasus, die intussen al aan het snelle gangetje gewend geraakt was. scheen echter no§ geen lust te Vlak voor hen uit reed een Italiaanse melkboer met zijn ezelwagen. De man sprong van de bok en maakte een diepe buiging. „Welkom, heren!" riep hij uit. .Welkom in Pi sa. Doet u maar net of u hebben om te stoppen. Tenminste ze 6choot tbuis bent! En als u soms een melkboer nog een heil eind vooruit ep sloeg vervol- ««wo v. r-_Gelukkig maar, dat meneer Van Eramen gens over de kop. zodat het hele gezelschap of meneer Untermeier geen Italiaans ver- even later gekneusd en geschramd op de stonden, want anders.... nu, dan weet ik grond lag. het zo net nog niet! Zoodra Sjahrir zal zijn teruggekeerd, zal men elkaar opnieuw ontmoeten. Volgens dr Van Mook heeft Sjahrir niet te kennen ge geven, dat hij dan met nieuwe voorstellen zou komen, doch hij zeide, dat dit mogelijk was. Verder gaf dr Van Mook een overzicht van de ontwikkeling in Nederland: Van min. Logemanns verklaring tot en met de motie-Van Poll, welke in geen enkel opzicht belemmeringen of uitstel van de regeerings- maatregelen met betrekking tot Ned.-Indië heeft teweeg gebracht Dr Van Mook wenschte zich niet uit te laten over den toestand op Sumatra, welken hij „moeilijk" noemde, terwijl hij het rijst- aanbod van Sjahrir aan Britsch-Indië onuit voerbaar achtte wegens rijsttekort in Indië. Dr Van l^Iook verklaarde voorts, dat het nog niet opportuum was de Nederlandsche voor stellen openbaar te maken, doch hij wees er op, dat de algemeene lijn in de verklaring van minister Logemann volledig was aange geven. Het document met de complete voor stellen zou slechts worden gepubliceerd, wanneer men tot een overeenkomst zou zijn gekomen. Hij voegde er aan toe, dat de ver klaring van minister Logemann beschouwd moest worden als definitief. „Ik heb geen bevoegdheid in eenig opzicht verder te gaan", zoo voegde hij er aan toe. Hij was van meening, dat de 'huidige poli tieke situatie in Nederland waarschijnlijk wel van invloed zou zijn voor een snelleren voortgang van de besprekingen in Ned.- Indië en dat de Ned. Regeering haar stand punt onafhankelijk heeft gekozen. Dr Van Mook zal waarschijnlijk eind dezer week naar Singapore gaan om met Mount- batten loopende zaken te bespreken. Aantal Nederl. weerkundigen naar Indië Ten behoeve van de luchtstrijdkrachten. Donderdag vertrekt van Schiphol een Sky master .naar Indië, die geheel gereser veerd is voor meteorologen van de lucht strijdkrachten. Het betreft zeven officieren „forecasters", weer voorspellers) en veertien assistenten met onderofficiersrang,, die worden gedeta cheerd bij dien meteorologischen dienst in Indië, om de meteorologen van de R.A.F. te vervangen, die tusschen begin Mei en eind Juli allen Indië gaan verlaten. Vrijdag begint in het Britsche Lagerhui* een debat over Egypte,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2