JUfttttt? geiQTmtranf Havenstakingen worden door troepen gebroken Wensch de vader van de gedachte in Batavia? Partij van den Arbeid schoot haar doel voorbij IDisi -fU MAANDAG 20 MEI IMS 2e Serie: 2e Jaargang vanaf T Mei 1915, No. 320 Abonnementsprijzen: 1.10 per maand 0.26 per week f 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. Yerh. m. adm kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bjj contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofd red acteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „SlaniiMslirii U aheMiufrt rnyn jjerl in tegijenspoet* Nemen het werk van de stakers over Daar het werk in de havens heden niet werd hervat zijn zoowel te Amsterdam als Rotterdam groote contingenten troepen ge arriveerd om den arbeid der stakers over te nemen. In Amsterdam betreft het 1000 militairen, die echter niet uitgerust zijn met wapens. Met de bewakingstaak worden uit sluitend de politieapparaten belast. De man schappen zijn daar op een van de schepen van de K.N.S.M. gelegerd. Men is doende voor hen recreatiemogelijkheden te arran- geeren. Behalve de vrijwilligers hebben zioh heden morgen een honderdtal vaste havenarbeiders gemeld, mede waardoor het werk in de haven vanochtend weder* voor twee derde door gang kon vinden. Wat de arbeidsprestatie der vrijwilligers betreft, deze wordt voldoende getypeerd door het feit, dat studenten, die eind vorige week verschillende vischbooteir losten, dit in op- J. C. E. baron van Lynden overleden Vice-voorzitter van het Nederl. Roode Kruis. Op 58-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden J. C. E. Baron van Lynden, vice- voorz. van het Ned. Roode Kruis en oud- hoof d van den Rijksgebouwendienst. Baron Van Lynden werd 23 Oct. 1887 te Breda geboren en studeerde aan het Kon. Inst. voor de Marine te Den Helder, waar na hij in 1910 luit.-ter-zee 2e klasse werd. Na 1914 bekleedde hij verschillende functies in het industrieel leven. Gedurende eenigen tijd was hij directeur van Antoon Jurgens vereenigde fabrieken en commissaris van verschillende groote Ned.-Ind. cultuur-on dernemingen. Intusschen was baron Van L. in staatsdienst getreden en in 1924 werd hij administrateur van het Dep. van Financiën en hoofd van den Rijksgebouwendienst. Kort na de bevrijding trad hij weer als zoodanig op.-JVI.i.v. 1 Aug. 1945 ging hij zich geheel wijden aan zijn functie van vice-voorzitter van het Ned. Roode Kruis en 1 Jan. j.l, be noemde H. M. de Koningin hem tot Groot meester van Haar huis. Ook in het publieke en muzikale leven nam baron Van Lynden een vooraanstaande plaats in. Op 30 April j.l. kreeg baron Van Lynden het Kruis van Verdienste van het Ned. Roode Kruis. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. te 2 uur op de Algemeene Be graafplaats aan de Kerkhof laan. Te 12.30 uur zal een rouwdienst gehouden worden in de Duinoordkerk (Kloosterkerk). Voorganger zal zijn ds Kwint. ZES MILLIOEN KG BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND. Het Eng. min. van Handel heeft medege deeld, dat van 1 Juli 1946 tot 31 Maart 1947 zes duizend ton bloembollen, gerokte knol len en knollen, zonder vergunning uit Ne derland mogen worden ingevoerd. DE „TROMP" NAAR AMSTERDAM. De „Tromp" zal morgen van Rotterdam naar Amsterdam vertrekken," teneinde aldaar in reparatie te gaan. vallend korteren tijd deden dan waarin be roepswerkkrachten dit plegen te doen. Het aantal vrijwilligers, dat thans in de Amsterdamsche haven werkzaam is, bedraagt ongeveer vier honderd. Te A'dam duurt de staking nu al ruim een maand. Een twaalftal schepen wacht op los sing. Te Rotterdam zijn naast een contingent mi litairen voor lossingwerk nog 500 maréchaus- sées aangekomen, teneinde de orde te waar borgen. Ze zijn gewapend met 50 pantserwa gens en trucs. Vrijwilligers doen ook hier den arbeids, dien 's lands belang vordert. Hedenochtend werden door de stakers ver gaderingen belegd, waar het onderhoud met min. Schermerhorn uiteengezet Werd. Zaterdagavond aanvaardde het Haagsche echtpaar Boesman onverwachts vanaf het Malieveld per ballon de huwelijksreis. Doch na 3 kwartier moest men in de randgemeente Wateringen weer landen. Geen best begin! Valsche stembiljetten in Tilburg verspreid Door aanhanger van Arnold Meyer. Bij de stemming voor de Tweede Kamer te Tilburg zijn frauduleus stembiljetten onder de burgerij in omloop gebracht en in de stembus gedeponeerd. De recherche trof in den namiddag een auto aan, waarin zich een aantal aanhangers van dien heer Arnold Meyer bevonden. In den wagen werden 127 valsche stembiljetten aangetroffen voor de stemming der verkie zing der Tweede Kamer, kieskring Den Bosch. Zij droegen aan de achterzijde de handteekening van den burgemeester van Den Bosch, Loeff. Auto en stembiljetten werden in beslag genomen en de verdacht?n ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Tilburg. Volgens verklaring van verdachten werden de stembiljetten door aanhangers van Arnold Meyer verspreid onder „vertrouwde" perso nen van de Tiilburgsche burgerij, waarbij deze ongewekt warden deze in de stembus te deponeeren. De biljetten waren reeds van te voren van een rood stempelhokje voor zien, op verschillende candidaten en partijen uitgebracht. Een der verdachten zou ver klaard hebben, dat in verband met het feit, dat de berechtaging van Arnold Meyer niet volgens belofte vóór de verkiezing plaats vond. 3 ORCHIDEEËN UIT NEW YARK VOOR DE KONINGIN. De heer Van der Hoek, horticultural direc tor van het Rockefeller-centre in New York zal tot de passagiers behooren, die de eerste K.L.M.-retourvlucht New YorkAmsterdam meemaken. Hij zal voor Koningin Wilhelmina orchi deeën meebrengen, diie afkomstig zijn uit den Bofcanischen tuin van New York. Yan Mook voerde bespre kingen met Sjabrir Morgen komt het Inheemsche „kabinet" bijeen. Voor het eerst sinds zijn terugkeer uit Ne derland heeft dr Van Mook gisteren te Ba tavia besprekingen gevoerd met Sjahrir; er was dit keer geen Britsche vertegenwoor diger aanwezig. Hoewel niets positiefs werd besloten, meent Reuter, dat één van de punten van de agenda was de toestand in Sumatra, over welk gebied de republikeinen, zooals be kend, zeggenschap eischen. De Nederlanders zouden voornemens zijn daar rust en orde te herstellen en een volksstemming te hou den, teneinde de wenschen van de bevol king te leeren kennen. Morgen zal Sjahrir naar het nationalis tische hoofdkwartier te Djogjakarta vertrek ken, alwaar een volledige kabinetszitting in Soekarno's aanwezigheid zal worden gehou den. Een der voornaamste punten zal zijn het rapport van de Inheemsche delegatie, die onlangs Nederland heeft bezocht. Schermerhorn's terugkeer niet uitgesloten geacht Het is wellicht interessant te weten, op welike wijze Ned. Indië gereageerd heeft op de verkiezingen van de Tweede Kamer. Om die reden dirukten wij hieronder een ANP- Aneta-bericht af, met betrekking tot dat onderwerp al zijn wij er niet zoo zeker van, «Jat het hier betreft een reactie van „the man in the street". Veel meer zien wij in onderstaande verklaring een meening, weergegeven door mannen-van-de-groep- Schermierhorn. De officieele reactie op de verkiezings uitslagen in Nederland- beperkt zich in Ned.- Indië tot uitingen vain verrassing over het feit, dat de Partij van den Arbeid zich niet als de grootste partij heeft kunnen hand haven, aldus A.N.P.-Aneta. Met betrekking tot de verkiezingen en haar gevolgen voor de oplossing van de Indische kwestie geven verantwoordelijke kringen er over 't algemeen de voorkeur aan een afwachtende houding aan te nemen en toe te zien of de politiek van de huidige Regeering zal worden gehandhaafd door de herbenoeming van prof. Schermerhorn als min.-pres. Naar aanleiding van de stemming over de motie-Van Poll neemt men hier algemeen aan, dat de coalitie tusschen Katholieken en de Partij van den Arbeid een groote kans heeft te worden verwezenlijkt. Nasleep der razzia's op Arnold Meyer Hulprechercheur Kief van de P.R.A. gearresteerd. Een der betrokkenen bij den overval op den heer Nj. te Tilburg, de hulprechercheur van de P.RA. te Amsterdam C. F. Kief, is in arrest gesteld, verdacht van opzettelijke wederrechtelijke vrijheidsberooving, te Tilburg gepleegd. Nog meer arrestaties worden ver wacht. Aldus meldt het A.N.P. Aldus concludeert de geheele Ned. pers Na kennis te hebben genomen van de hoofdartikelen in de diverse bladen over «jen verkiezingsuitslag is slechts één conclusie mogelijk: allen zijn het er zonder aarzelen over eens" dat de Partij van den Arbeid vol komen haar doel voorbij geschoten is. TROUW: „Drie wegen". De Roomsch-Katholieken, de socialisten, de liberalen, de beide Protestantsohe par tijen staan ieder weer precies op de plaats, die ze zich in de laatste vijf en twintig jaar hadden verworven, zoo schrijft „Trouw". Ook de extremisten zijn in percentage niet wezenlijk gestegen. Sleohts is geschied, wat verstandige S.D.A.P.-ers altijd al hebben ge vreesd: Door de ongelukkige stichting van de Partij van den Arbeid zijn de extremis ten, ook zij, die zich voorheen aan de SDAP gebonden gevoelden, op een hoop gedreven. De Partij van den Arbeid heeft nog meer op haar geweten. Zij heeft door haar niet gerechtvaardigde pretenties, door haar de natie wederrechtelijk opgedrongen politiek, de verhoudingen verscherpt. Dat maakt de kabinetsformatie dubbel moeilijk. Wij moeten ons land van die*verscherpte verhoudingen zien vrij te maken. Drie wegen staan er open: Een nationaal kabinet, met natuurlijk de communisten uitgezonderd. Het belang van het land zou onder de huidige omstandig heden daarbij het meest zijn gediend. Een kabinet, steunende op de Partij van den Arbeid en de R.K. Staatspartij. Zulk een kabinet zou steunen op een meerderheid van 61 zetels. In ieder geval beteek-ent zulk een kabinet, evenals een nationaal kabinet, het verdwijnen van den heer Sohermenhiorn. De Partij van den Arbeid kan marschroute noch tempo bepalen na deze nederlaag. Ten slotte is daar de mogelijkheid van een coalitie-kabinet. Er is een duidelijke meerderheid van 53 die Nederland in positief Christelijken geest geregeerd wil zien. Zoo liggen de zaken. Hare Majesteit de Koningin staat thans voor een uiterst moeilijke taak. DAT onder A'damsche studenten weer een actie gevoerd wordt voor hulpverleening bij het oogsten en in Termunten (Gr) voor studenten goede loonen worden geboden. DAT thans de richtprijzen der akkerbouw producten van oogst '46 zijn vastgesteld en de vakbladen de bijzonderheden vermelden. DAT het A'damsche gemeentebestuur Za terdag de in ons land vertoevende leden van de Belgische P.E.N.-club een ontvangst heeft aangeboden in het Stedelijk Museum. DAT de laatste 643 Ned. vluchtelingen uit het kamp te Kandy naar Colombo zijn over gebracht en worden ingescheept. DAT te Oostzaan een 4-j. knaapje door een auto werd gedood. DAT tusschen Nijmegen en Venlo vanwege de Maasbuurtspoorweg Mij een verbinding met 3 nieuwe bussen is ingesteld. DAT in het Staatsblad G 123 is afgekon digd de wet tot aanvulling van het Vorde- ringsbesluit Woonruimte. DAT het Fransche blad „Arts" suggereerde om de Ned. verzetstentoonstelling ook in Pa fijs te doen houden. DAT de Ned. Ver. voor Volks- en School- baden te Utrecht haar alg. vergadering heeft gehouden en dr P. Munsleden uit Hilversum, gen.-maj. D. Bueno de Mesquita uit Utrecht, D. J. Mittendorp uit De Bilt en H. Peeters uit A'dam tot bestuursleden werden gekozen. DAT in het Rijksmuseum te A'dam een expositie is geopend van schilderijen en andere kunstvorwerpen, die als aanwinsten uit de periode van 19391946 moeten worden beschouwd. DAT de Broeders van Maastricht Zondag een eeuwfeest van hun vestiging te A'dam vierden. DAT te Lunteren tijdens het stoken van een vuurtje een voorwerp ontplofte tenge volge waarvan een driejarig meisje werd ge dood en haar twee zusjes zwaar werden ge wond. DAT gistermorgen op Schiphol het eerste Amerikaansche vliegtuig van de luchtlijn New-York-Berlijn is gearriveerd. DAT de Eindh. zangver. „De Toonkunst" op 26 Mei 50 jaar zal bestaan. DAT op 9 Juni te Brussel een Ned.-Belg. zangfeest wordt gehouden. DAT een Canad. auto van een 4 meter hooge spoorweg te Nijmeen is gestort, waar door twee Can. soldaten gedood werden. DAT de gouden medaille van de Orde van Oranje Nassau te Batavia is verleend aan den opperconstabel van de Ned. Marine, Prins, terwijl de kwartiermeester Heyneman en de militie-matroos v. Aken het bronzen kruis kregen/ DAT men bij het overnemen van zaken een schriftelijke verklaring dient te verlan gen waaruit blijkt dat het met de werkvoor- raden van distributie-artikelen in orde is. DAT de organisatoren van de Varsity strengè maatregelen zullen nemen tegen die studenten, die onlangs een aantal ruiten van treincoupés hebben vernield. DAT de A'damsche studentenver. „Sanctus Thomas Aquinas" van 22/25 Mei haar 10e lustrum zal vieren. DAT de Belgische tentoonstelling „Van Jan van Eyck tot Rubens" gisteren in het Rijks museum te A'dam is gesloten en as. Zater dag in Museum Boymans te R'dam wordt ge opend. DAT als secretaris-generaal van het Afrika-instituut, hetwelk zijn zetel zal heb ben op het Rapenburg te Leiden, is benoemd mr P. J. Idenburg. DAT Zaterdagmorgen een Delftsche stu dent, die zich als vrijwilliger voor het werk der stakende havenarbeiders te R'dam had opgegeven, bij het lossen van vleesch in het ruim van een schip is gevallen en overleden. DAT min. Schermerhorn morgen voor de Vlaamsohe studenten van de Universiteit te Leuven zal spreken over ,,De positie van de lage landen aan de zee in de Westeuro- peesche gemeenschap". Dat koffiesurrogaat alleen nog mag wor den bereid uit grondstoffen, welke zijn aan gewezen door het Bedrijfschap voor granen etc. en dit bedrijfschap daartoe een vergun ning verstrekt. HET PAROOL: „Zorgen op til". „Deze verkiezingsuitslag is 'n teleurstel ling voor de Partij van den Arbeid" schrijft Het Parool, „een succes voor de katholieken en vooral voor de communisten". Het blad acht het duidelijk, dat het geringe succes der P. v. d. A. voor een belangrijk deel aan tactiscjhe fouten moet worden toegeschreven en vervolgt: irDe uitslag geeft echter geen enkele partij reden tot juichen(hij) levert onvoldoende regeerbaarheid op. Wij zullen moeten kiezen tusschen een katholiek- socialistische schipperpolitiek of een combi-* natie van rechts." In een combinatie Katholieken-P. v. d. A. ziet het blad zoo ernstige nadeelen, dat het de voorkeur geeft aan een in de oppositie gaan van de P. v. d. A., ondanks de zware verantwoordelijkheid, die een dergelijke politiek oplevert in verband met den stand van het Indonesische vraagstuk. „De katho lieken zullen aan een loyaal doorzetten van de politiek SchermerhornVan Mook niet meewerken en op dit punt kan de P. v. d. A. niet marohandeeren," zoo vervolgt het blad en meent ten slotte, dat, wanneer met een conservatief vier-partij en-kabinet, het „Ned volk zal gaan oproeien tegen den stroom der Westeuropeesohe politieke ontwikkeling", Nederland met de P. v. d. A. in de oppositie een nuttige politieke leerschool zal door- loopen. ALG. HANDELSBLAD: „Vele vragen". Het Alg. Handelsblad vraagt zich af of de winst der communisten een reactie is op de verdunning van het S.D.A.P.-socialisme in het aangelengde mengsel der P. v. d. A. en of hierin de invloed valt te onderkennen van het machtige oorlogswerk van Sowjet-Rus land. Het blad acht het niet zeker. Wèl zeker acht het blad het feit, dat „de radi cale, de oude en de nieuwe socialismen" de meerderheid van het Ned. volk niet hebben kunnen overtuigen of veroveren. Het blad acht het niet eenvoudig om uit dit verkiezingsbeeld positieve conclusies te trekken omtrent den koers dien het volk ge stuurd wil zien en meent, dat moet worden afgewacht of samenwerking R.K.V.—P. v. d. A. verwezenlijkt kan worden. Of er vol doende grondslagen aanwezig zijn voor een waarlijk nationale regeering zal de toekomst moeten leeren. „Maar winst voor allen", zoo besluit het blad, „is dat Nederland weer beschikt over een wettige en mondige volksvertegenwoor diging."- (Vervolg op pag. 2). Dr M. H. Hirschfeld eervol ontslagen mèt wachtgeld Aldus beslisten de ministers Vos en Mansholt. De ministers Vos en Mansholt hebben eervol ontslag, met wachtgeld, toegekend aan dr. H. M. Hirschfeld, als secr.-gen. der voormalige dep. van Handel c.s. en Landbouw c.s. Ge concludeerd wordt, dat, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het vaderland niet valt te twijfelen en hij inderdaad door zijn aanblijven ook veel schade en ontreddering heeft weten te voorkomen, niettemin door het verleenen van medewerking aan den bezetter ook in ge vallen, waar een stellige weigering op haar plaats was geweest, een belemmerenden invloed uitoefende op den weerstand tegen den vijand van hen, die zich onvoorwaardelijk en prin cipieel tegen den bezetter en alle door dezeti gepropageerde beginselen teweer stelden. Zoel, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Tame lijk heldere nacht, overdag gedeeltelijk be wolkt, kans op een enkele verspreide on* weersbui, vrij warm, strakke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1