Jdmiroe £riïtsdjf (Courant Valsche voorstelling Inzake havenstaking 0. D.-Officieren voor 't Bijz. Gerechtshof LDist TJ VRIJDAG IT MEI 1946 Be Serie: 2e Jaargang vanaf T Mei 1945, No. 32f Abonnementsprijzen: 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. .verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS' „$fatüu<istir!) is ghebleuetf iuyn Ijcri in legfjenspoet" Arbeidsvoorwaarden zijn lang niet onbillijk De Regeerings Voorlichtingsdienst meldt, dat ten aanzien van de zeeliedenstaking herhaaldelijk de voorstelling wordt gegeven, ailsof het zou gaan om strijd tegen een loonsverlaging. Die voorstelling van zaken is echter niet juist. Tijdens de oorlogsjaren golden voor de buitengaats zijnde zeevaren den zeer bijzondere omstandighedeneener- zijds bestond voor hen een wettelijke plicht om te varen, terwijl aan den anderen kant aan het varen in dien tijd groot risico was verbonden. In verband daarmede werd aan de zeelieden boven het ook verhoogde loon een belangrijke gevarentoeslag ver leend. Het sprak echter vanzelf, dat die gevarentoeslag een t ij d e 1 ij k karakter droeg. Nu de oorlog, en daarmede het ge vaar voor torpedeering, luchtbombardement enz. voorbij is, en ook de wettelijke vaar- plicht weder is afgeschaft, is er voor voort zetting van dezen tijdelijken toeslag geen grond meer, aldus de Regeeringsverklaring. Ofschoon ook de normale gages tijdens den oorlog niet onaanzienlijk zijn verhoogd, is er niet toe overgegaan den gevarentoeslag zonder meer in te trekken. Wel was er alle aanleiding om de nog geheel op de oorlogs omstandigheden afgestemde regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden der zeelieden te vervangen door een nieuwe regeling, aan gepast aan de huidige omstandigheden. Deze nieuwe arbeidsvoorwaarden-regeling is in het voorjaar door vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers voorbereid en vorige maand door het College van Rijks- bemiddelaars goedgekeurd. De regeling is zeer gunstig. Bedroeg het loon van den matroos voor den oorlog circa f 90.per maand, terwijl het buiten den toeslag, gelei delijk werd verhoogd tot f 165.thans is dit gesteld op f 195.Gedurende drie maanden wordt bovendien nog een toeslag van f 50. per maand verleend en daarna tot 1 Sep tember een toeslag van f 25 per maand. Ook de overige arbeidsvoorwaarden zijn, ver geleken met 1940, belangrijk verbeterd. Niettemin heeft de E.V.C. geadviseerd op de nieuwe voorwaarden niet te monsteren en een staking geproclameerd. Omdat deze Staking verre van algemeen is en er dan ook nog geregeld schepen uitvaren, is de E.V.C. er toe gekomen de havenarbeiders in het conflict .te betrekken, zelfs ten aanzien van buitenlandsche schepen, die er niets mee te jnaken hebben. Thans staken dus mede als gevolg van Enkele K.L.M.-proefvluchten op Zuid-Afrika Een geregelde dienst pas volgend jaar te wachten. Bij de K.L.M. bestaan voor het volgend jaar plannen voor een geregelde luchtver- binding met Z.-Afrika. Binnen afzienbaren tijd zullen in verband1 hiermee enkele proef vluchten worden gemaakt. In opdracht van de Belgische „Sabena" zal een zg. charter vlucht worden uitgevoerd naar de Belgische CJongo (Leopoldstad). Ook in Zuid-AriYerika zullen dit jaar ver moedelijk een paar proefvluchten onder nomen worden. Prof. dr A. A. v. Schelven van de V. V. kreeg ontslag Naar de Nieuwe Leidsche Crt heeft Vernomen, heeft prof. dr A. A. Schelven, hoogleeraar in de geschiedenis aan de Vrije Universiteit, met ingang van 12 Mei j.l. ontslag gevraagd en verkregen. Bij informatie is ons gebleken, dat dit ontslag verband houdt met de houding, welke prof. v. Schelven in het begin van den oorlog aangenomen heeft. Hij is toen lid geworden van Arnold Meyer's Nationaal Front. Dat heeft destijds nog al wat deining gegeven. ZIEKENHUISTARIEVEN WORDEN VERHOOGD. De tarieven, voor ziekenhuizen zullen met t 0.50 per verpleegdag worden verhoogd voor de patiënten die niet voor eigen reke ning worden opgenomen (verplicht-verze kerden, gemeente-patiënten, e.d.). De ver hooging voor verpleegden voor eigen reke ning, waaronder ook de vrij willig-verzeker den vallen, bedraagt 15 pet. Voor de sanatoria zal een uniforme ver hooging van f 0.50 per verpleegdag worden ingevoerd. onjuiste voorlichting en van bedreigingen vele havenarbeiders zonder dat hun ar beidsvoorwaarden op eenigerlei manier in het geding zijn, en daartoe zijn zij aangezet, omdat de oproep van de E.V.C. aan de zee lleden om te staken te weinig resultaat had. Desnoods gaaf het leger de schepen lossen Min. Schermerhorn 'over de staking in de havens. Min. Schermerhorn verklaarde gisteravond, dat* de Regeering niet zal schroomen, om in uitersten nood, het leger te gebruiken om aan de havenstaking een einde te maken. Het leger immers ïs aldus de minister een instituut voor de verdediging van de hoogste belangen van het vaderland. Ik zou er persoonlijk niet aan denken, het leger te gaan gebruiken in eën gewone staking, dus voor onderkruiperswerk. In dit geval ligt de zaak echter volkomen anders. Wat hier gebeurt, kan Nederland nïiet verdragen; wij zouden daarmee onzen plicht tegenover het vaderland zeer ernstig verzaken. Aan dezen chaos moet een einde komen. Er zijn derhalve drie mogelijkheden: de eerste, waarop ik nog altijd vurig hoop, is, dat aan het begin van de volgende week de arbeiderswereld van de havens onzer groote koopsteden het werk zal hervatten, daar dit de eenige manier 5^ om het respect van het overige Nederlandsche volk terug te win nen. l5e volgende stap is het gebruik van vrijwillige arbeiders van elders, waartoe inmiddels maatregelen zijn getroffen. En ten slotte zouden wij, niet dan in de uiterste noodzaak, tot het gebruik van militairen voor dit doel willen overgaan. H.M. DE KONINGIN ONTVANGT SURINAAMSCHE DELEGATIE. H. M. de Koningin heeft zich bereid ver klaard om een delegatie van de Surinaam- sche Staten te ontvangen. Zaak-Zwolsman in Sept. voor 't Hof Instructie gesloten. Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt is het onderzoek in de zaak tegen den makelaar M. Zwolsman zoover gevor derd, dat een behandeling voor het Bijzon der Gerechtshof te Den Haag tegemoet kan worden gezien. Zwolsman was de duistere figuur, die zich zoowel op het gebied der illegaliteit be woog, als contact onderhield met de Duit- schers. zoodat zijn persoon zooals van zoovele figuren! na de bevrijding zoowel bestreden als verdedigd werd. Het rechtsgeding tegen Zwolsman zal vnl. op twee feiten gericht zijn: het deelnemen Van Z. aan een overval door Duitschers en een verraad-kwestie, waarbij één slachtoffer werd opgehangen. Er zijn voor dit proces vijftien getuigen noodig. In verband met vaoanties van het Hof, zal de behandeling der zaak waarschijnlijk eerst omstreeks September plaats vinden. CHURCHILL STUURT DANKBETUIGING AAN ONS BLAD De wijze, waarop wij aandacht hebben ge schonken aan het bezoek van Winston Chur chill aan ons land is voor hem aanleiding ge weest een vriendelijke dankbetuiging tot ons te richten. Uiteraard zijn wij hiervoor zeer erkentelijk. MRS EN MISS CHURCHILL GISTEREN IN HET MAURITSHUIS Mrs en Miss Churchill bezochten gister middag in gezelschap van Lady Bland, te Den Haag de tentoonstelling „Herwonnen Kunstbezit" in het Mauritshuis. DONKERE BERICHTEN UIT DE LICHT STAD VAN PHILIPS De geheele leiding van het distributiekan toor te Eindhoven is geschorst, terwijl de directeur, de heer v. d. V., die vóór de be vrijding leider was van het distributie-kan- tooor te Valkenswaard, en de adjunct-direc teur v. d. W., in arrest gesteld zijn. Was er verraad in het spel? (Van onzen verslaggever voor rechtszaken) Onder veel belangstelling uit officierskrin gen werd heden voor het Bijz. Gerechtshof té Den Haag de zaak behandeld tegen den len luit. P. C. Vroom, geb. 1909 te Den Haag, wonende te Rijswijk, thans gedeti neerd. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in de periode Mei 1942Mrt.. 1943, toen de Sicherheitsdienst een onderzoek instelde naar de werkwijze van den Ordedienst, den O.D., een Nederl. geheime organisatie, hij gevan gen zat, wegens vermeende activiteit van de O.D., had aangeboden maatregelen te treffen om het werk van de O.D. te beëindigen. Als voorwaarde stelde luit. Vroom, dat hij in vrijheid zou worden gesteld. Bij zijn verhoor door den S.D. zou hij leden van den OD. hebben verraden en verschil lende namen hebben genoemd. Voorts dat sommige leden zich met spionnage zouden hebben bezig gehouden. In het Duitsche pro ces tegen 99 leden van den O.D. zijn er 21 ter dood veroordeeld, waarvan er 4 dood vonnissen niet zijn uitgevoerd, o.a. niet tegen luit.-generaal jhr W. Röell Van de zijde van den Proc.-fiscaal waren 12 getuigen gedagvaard. De eerste getuige, de officier Ch. Navis, verbindingsofficier van den O.D. vertelde, dat er anonieme brieven waren gevonden, waarin stond, dat verd. den O.D. verraden had. De getuige kapitein H. L. v. d. Tuuk ver klaarde, dat toen hij gevangen zat, een me degevangene hem gezegd had, dat Vroom had „doorgeslagen". Volgens get. is het heel goed mogelijk, dat door de manier van ver- hooren door de Duitschers verd. is „doorge slagen". Dat hij de zaak verraden heeft, ge loofde get. niet. Bij het vervoer der Ned. krijgsgevangenen in Jan. 1944 van Stanislau naar Brandenburg heeft Vroom ,met 7 andere officieren, door uit den trein te springen, ge- ARNOLD MEYER VERMOEDELIJK 12 JUNI VOOR HET BIJZ. GERECHTSHOF. Arnold Meyer zal vermoedelijk op Woens dag 12 Juni a.s. voor het Bijzonder Gerechts hof te Den Bosch terecht staan. Als zijn verdediger zal optreden mr J. J. A. v. d. Putt te Eindhoven. Van de tenlastelegging zijn nog geen ge gevens beschikbaar. probeerd te vluchten. De getuige W. C. H. van Reede, officier, zei dat verd. koeriers diensten voor den O.D. deed. Later werd hij met andere officieren als krijgsgevangene naar Duitschland gebracht. Verschillende of ficieren werden weer weggevoerd, omdat zij verdacht werden van ondergrondsche acti viteit. Majoor Tibo heeft get. later verteld, dat Vroom alles verraden had. Toen get. later Vroom ontmoette had deze hem gezegd, dat hij de zaak gered had, door alles te ver tellen aan de Duitschers, die straffeloosheid voor de leden van den O.D. hadden beloofd. Get. had nooit gemerkt dat verd. door de Duitschers voorkomender dan de anderen werd behandeld. (Vervolg op pag. 2). Als er aan uw woning iets kapot is Moet' U dit soms zelf laten repareeren. De afdeeling Volkshuisvesting van het depart, van Openbare werken en Wederop bouw heeft t.a.v. de woningen, die in be heer zijn bij de Overheid of wel met Over heidssteun zijn gebouwd, aan de gemeente besturen o.m. medegedeeld, dat het witten of sausen van plafonds, evenals het behan gen van muren tijdens den duur der bewo ning door den bewoner zelf zal moeten worden bekostigd. Het behangselpapier zou vanwege de woningbouwcorporaties volgens een nog te ontwerpen regeling kunnen wor den verstrekt. Ook het vervangen van gebroken ruiten komt, voor zoover dit nog niet het geval was, in den vervolge voor rekening van den bewoner, evenals kleine reparaties aan hang- en sluitwerk van deuren, aan water leidingkranen en aan electrische installaties. Van belang is voorts, dat alle herstellin gen, die voortvloeien uit grove nalatigheid, slordigheid, onreinheid of ruwe bewoning, voor rekening van den bewoner zullen moe ten komen. HOOFD-AANKLAGER JACKSON NAAR NEDERLAND. Op uitnoodïging van de Ned. Regeering zal de hoofdaanklager der U.S.A. te Neu renberg, Justice Jackson, op 31 Mei of 1 Juni een bezoek brengen aan Nederland. DAT de „Papendrecht", welk schip in 1940 door de Duitschers in beslag werd genomen en later in Engelschen dienst is gekomen, gisteren den Nieuwen Waterweg is binnen- gestoomd. DAT enkele Vlaamsche kunstenaars mor gen een aantal schilderijen, manuscripten en bibliophiele uitgaven zullen overdragen aan het bestuur van het Ned. P.E.N.-centrum ten verkoop voor de noodlijdende Ned. kunste naars. DAT de Ned. Chr. Ver. v. Padvinders niet wordt opgeheven, maar in het N.P.V.-ver- band wordt opgenomen. DAT de prijzen van tweedehandsch bouw materialen zijn vastgesteld op maximaal 75 pet. van die voor nieuwe materialen. DAT de Fransche regeering 5 studiebeur zen, ieder van 15.000 fr. heeft aangeboden voor 5 Ned. leeraren ln het Fransch om een cursus van 2 mnd. aan een Fransche Univer siteit te volgen* DAT de mrs. H. Hannema, F. Ammeres en P. W. M. J. Russel, resp. tuchtrechters voor de voedselvoorziening te Alkmaar, Maas tricht en Maastricht, zijn weggezuiverd. DAT de geheele leiding van het distributie kantoor in Eindhoven wegens onregelmatig heden is geschorst en de dir. plus de adj.- dir. in arrest zijn gesteld. DAT de hoofdinspect. der Alg. Rekenka mer L. v. d. Tempel is benoemd tot secr. dier instelling. DAT tot de vele artikelen, die te R'dam arriveerden, maar niet worden gelost, 40 Amerik. hoofdfilms behooren. DAT de burgemeester van Purmerend en van Her ven en Aerdt, respect. P. Kikkert en C. R G. Vleeming, zijn weggezuiverd. DAT Maandagavond a.s. om 7.15 een radio causerie wordt gehouden over het kampeeren in den a.s. zomer. DAT door een fusie van de dem. soc. jon geren-organisatie, de vrijz.-dem. en die der N.V.B. is ontstaan de dem. soc. jongeren ver. „Nieuwe Koers", met als secretariaat Groot Hertoginnelaan 170 te Den Haag. DAT in de Amerik. bibliotheek, L. Voor hout 48 Den Haag, een voor Ned. artsen e.a. interessant technisch werk van R. R. Haw kins ter inzage ligt. DAT L. Schotting te A'dam 15 Mei zijn gouden journalistenjubileum herdacht. DAT a.s. Zondagochtend om 11 uur het eerste vliegtuig van de lijn New YorkBer lijn der Am. Ov. Airways wordt verwacht DAT de Regeering de K.N.M.V. toestem ming heeft verleend tot het houden van mo torwedstrijden op particuliere terreinen als Duinrell, Norg etc., doch toeschouwers ze niet per auto of -motor mogen bezoeken.- DAT de volgende week de onderteekening van een Belg.-Nederl. overeenkomst wordt verwacht. DAT een opinie-onderzoek zal worden in gesteld in die Haagsche stadsdeelen, waar door architect Dudok zich den ondergrond- schen spoorweg heeft gedacht. DAT de destijds ten onrechte ontslagen rechter mr E. F. Panhuijsen uit Utrecht be noemd is tot griffier van de rechtbank te Maastricht. DAT gisteren een eerste verdieping op den Haarlemmerweg te A'dam is uitgebrand. DAT de Ned. studentenver. „Hollandia" van de Leuvensohe Alma Mater haar 60-j. bestaan vierde. DAT de erkenningskaarten van groothan delaren iin groenten en fruit, uitgereikt door het Bedrijfsschap resp. de vroegere Centrale, met 1 Juli a.s. haar geldigheid verliezen. De vogel gevlogen Er hing iets in den Rotterdamschen ge- meenteraad, iets onbestemds. Wat 't pre cies was? Och niet zoo heel belangrijk: het ging over de staking. Beter gezegd over het samenscholingsverbod van den burgemeester. Allen waren het natuurlijk eens met deze verordening, alleen niet.... de communisten. Stil en onopgemerkt zaten zij in hun hoekje. Vier in getal. Een van hen, de heer Goud kuil, had het woord gevraagd. Nog even moest hij geduld hebben. Eerst moesten de 21 punten van de agenda, hoofdzakelijk be noemingen, afgewerkt worden. Daarna mocht de heer Goudkuil zijn protesten indienen. Vol spanning verbeidde de raad dit mo ment. Nog even.... daar was het einde be reikt. „Het woord is aan den heer Goud kuil." Stilte. „Het woord is aan den heer Goudkuil". Stilte. Aller oogen wendden zich naar het communistisch hoekje. Kwam er niets? Daar mompelde een stem: „Hij is er niet." Verbaasd werd er gelachen. Ja, het was zoo, de heer Goudkuil had de zaal verlaten. Met een opgewekte stem deelde de burgemees ter mede: het voorstel tot goedkeuring van het verbod tot samenscholing is met alge- m e e n e stemmen goedgekeurd. Lachend ging de raad uiteen. Ongelooflijk en toch waar. De communistische partij is tegen staking en heeft de E.V.C. in den steek gelaten. Het beursverloop De Minister van Financiën is door het koersverloop ter beurze tot dusver vol slagen in het ongelijk gesteld. Zijn verwach ting van „een overdreven koerspeil" na her vatting van den handel in aandeelen is niet uitgekomen. Integendeel, de koersen hebben een benedenwaartsche richting ingeslagen 4 Sept. 1944 16 Mei 1946 Alg. Kunstzijde Unie 187 s 138 Van B er kei 152% 116 g.l. Lever Bros gew. 296 s 247 g.b. Philips gew369 s 325 Uit de bereikte omzetten in aandeelen blijkt duidelijk, dat de handel nog niet op gang gekomen is en het kan niet ontkend worden, dat de belemmerende bepalingen terzake van het beursverkeer daarop invloed uitoefenen. De koersen tijdens de bezettingsjaren kwa men tot stand, niet op grond van rendements- overwegingen, maar hoofdzakelijk uit vrees voor de geldontwaarding. Thans speelt de vraag naar eventueel ren dement weer een rol, al wil men ter beurze niet beweren, dat de kwestie ven het af glijden op den weg van inflatite niet met argus-oogen wordt gevolgd. Overigens realiseert men zich, dat de posi tie van het bedrijfsleven nog moeilijk is, terwijl het probleem van den achterstand in afschrijvingen en vernieuwingen de aan dacht vraagt. De beurshandel wordt met ingang van he den uitgebreid met binnenlandsche Petro- leumondernemingen (Kon. Olie), Scheep vaartmaatschappijen en de binnenlandsche aandeelen. Genoteerd onder het hoofd di versen. Men hoopt, dat deze uitbreiding het beursverkeer ten goede zal komen. Overigens dient men te bedenken, dat de handel in aandeelen eerst een week geleden is hervat, zoodat een periode van tasten en zoeken naar het juiste niveau geen verwondering kan wekken. De lage koersen hebben beteekenis voor de opbrengst der vermogens-aanwasbelasting, welke minder wordt naarmate de noteerin gen ter beurze dalen. Vurige kolen of misplaatste vriendelijkheid? Toen im de Duitsche spinnerijen te Kulmbach dezer dagen de*eerste balen ruwe katoen uit Amerika aankwamen, vonden de arbeiders tot hun verrassing 'ix de balen kleine geschenken.- pakjes met koekjes, drups en kauwgum. De Duitsche arbeiders beschouwden de ge schenken als een uiting van de kameraad schappelijke gevoelens der Amerikanen. DUITSCHERS NOG SLECHTS 130 GR. BROOD PER DAG. De rantsoenen in de Amerikaansche zone van Duitschland moeten vanaf 27 Mei van 1275 tot 1180 oalorieën worden verlaagd. De Duitschers in dit gebied zullen dan nog slechts 130 gr. brood per dag krijgen. (Een half broodje is 400 gr., terwijl min. Mans- holt voor de Ned. bevolking al gewag maakte van een vermoedelijke verlaging tot 300 gr. per dag. Doch hier te lande heeft men uiteraard nog over diverse andere voe dingsmiddelen de beschikking Red.) DE „ORANJEFONTEIN" TE KAAPSTAD De aankomst van de „Oranjefontein" van de Holland-Amerika-lijn heeft gisteren te Kaapstad niet alleen groote belangstelling getrokken van de zijde der Ned. gemeen schap, doch evenzeer van Zuid-Afrikaanders en Engelschen, die allen vol bewondering waren voor de scheepsaccomodatie. De dagbladen maken melding van den staat van dienst van kapitein A. Romijn, die tijdens de oorlogsjaren niet minder dan 5 onderscheidingen ontving. Truman polste Stalin over de moge lijkheid voor Rusland, deel te nemen aan den wereldslag tegen den honger. Het internationaal tribunaal iin Tokio wees de beroepen op onbevoegdheid van het tribunaal van de hand. Zelfde weerbeeld,, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwaelitNa een betrekkelijk helderen nacht, overdag opnieuv half of zwaar bewolkt, plaatselijke regen buien met eenige kans op onweer, zwakke of matige wind tusschen Zuid en Oost, wei nig verandering in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1