Prof. Romme over de na-oorlogsche politiek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 14 MEI 194C Voor een stampvolle Stads gehoorzaal De Nationale eenheid eischt van ons, dat wij ons vereenigen in één politieke organi satie om ons te behoeden eenerzijds voor een vervlakking en anderzijds voor een valsch isolement, aldus prof. P. C. M. Romme in de gisteravond in de Stadsgehoorzaal gehouden vergadering van de afd. Leiden van de Kath. Volkspartij, welke door den voorz., mr E. J. M. H. Bolsius, met een korte toespraak werd geopend. Het is i\iet voor niets, dat de Kath. lei ders na den oorlog weer met activiteit krach tig propaganda voeren. Reeds tijdens de be zetting groeide de gedachte, dat na de be vrijding een geestelijke epnheid moest ko men om niet alleen in verzet, maar ook in vernieuwing en herstel een waarlijk Chris- telijken staat op te bouwen. Hiervoor was direct een gemeenschappe lijke erkenning van een paar grondwaar heden noodzakelijk. Allereerst was noodig een erkennen van het Godsgezag boven den Staat, en prof. Romme vervolgde: Het nationaal-socialisme schermde zeer graag met de totaliteit, die het heele wezen moest omspannen en het ging, om dit te bereiken, diabolisch te werk. Dit systeem hebben we leeren haten en ieder moest tot de overtuiging komen, dat alleen in de gemeenschappelijke Godserken ning men in eenheid kan samengaan. Vervolgens ontwikkelde spr. verschillende punten van het urgente programma van de Kath. Volkspartij en wees met alle kracht het meegaan met partijen, die niet de Kath. - zedelijke beginselen waren toegedaan, van de hand, vooral in verband met de Zondag in alle kerken voorgelezen verklaring van het episcopaat. Wat heeft het episcopaat tot dezen stap be wogen, welke redenen had het hiervoor? Zooals u allen zult weten, zoo ging prof. Romme voort, is er een handvol Kath. toe getreden tot de Partij van den Arbeid, en we twijfelen er geen oogenblik aan, met de meest oprechte bedoeling, om ook hier in deze kringen hun beginselen uit te dragen. Maar door hun kleine aantal is hun invloed slechts - zeer gering geweest, want zelfs Gods naanx wordt in het program van de P. v. d. A. niet eenmaal genoemd. Ook ontbreken hier de woorden: Gezin en onderwijs. Uit de Omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN Nabij de Gouwsluisschebrug kwamen de motorrijders H. en van B. met elkaar in bot sing. De oorzaak was dat de laatste, die van het Jaagpad langs de Gouwe kwam rijden, aan H., die op een voorangsweg reed, dien voorrang niet gaf. Beide motorfietsen wer den zwaar beschadigd, maar de berijders kwamen er vrijwel zonder letsel af. De politie heeft wederom een succes ge boekt door de aanhouding van een drietal dames, mevr. H. de H.-v. R., met haar doch ters M. N. de H. en P. C. P. de H., dit in verband met het vervalschen en uitgeven van distribu tiebescheiden Gedurende de laatste 8 maanden hébben zij dit spelletje verricht, waarbij ze steeds vrijmoediger werden en vooral de laatste distri'butieperiode werd een vrij groot aan tal valsche bonnen, voornamelijk voor sui ker, in omloop gebracht, doch nu liep dit voordeelige zaakje vast. Mej. N. de H. vervalschte de bonnen bij haar moeder thuis, waarna elk der drie dames bij verschillende winkeliers inkoopen gingen doen. De hoofdschuldige werd heden naar Den Haag overgebracht. 15 Mei a.s. hoopt onze plaatsgenoot, de bekende makelaar A. Vis Jr., den dag te herdenken waarop hij voor 30 jaar zijn loop baan als taxateur en afslager van publieke verkoopingen begon. Door de oorlogsom standigheden is zijn 25-j. jubileum destijds zonder meer gepasseerd, doch wij twijfelen niet of de zeer bekende en populaire jubila ris die in al die jaren heel wat onder den hamer heeft gebracht, zal het dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Denzelfden dag herdenkt hij tevens zijn 30-jarig jubileum als Polderbode van den Kortsteekterpolder. HAZERSWOUDE De maandcollecte voor de te bouwen Ned. Herv. Kerk heeft in de maand April opgebracht f 316.74. De bijna 80-jarige wagenmaker P. B. had het ongeluk bij het verzetten van een driewielige kar te vallen. Hij is met een beenbreuk naar het Acad. ziekenhuis te Lei den overgebracht. Zaterdagavond vergaderden de gezamen lijke C.H. en A.R. Kies vereen igingen voor het laatste verkiezingsappèl. De heer C. A. van Dam, voorz. der C.H. Kiesver., opende deze vergadering en sprak er zijn waardee ring over uit dat het mogelijk was gewor den om gecombineerd te vergaderen en hoopte, dat er steeds nauwer met elkaar zou worden samengewerkt. Daarna sprak mr dr J. Verbruggen over: „Waar het om gaat bij de a.s. verkiezingen". Spr. schetste in de eerste plaats de toenadering der beide par tijen en zag hierin de saamihoorigheid, die beide vereenigt. Spr. schetste het regeerings- beleid, dat wij als Chr. partijen niet goed keuren, het Bedrijfsleven, de Bureaucratie, het Staatssocialisme, en besloot zijn rede met de woorden: een ieder moet getrouw zijn in het uitbrengen zijner stem. Hierna werden 2 coupletten van ons Wil helmus gezongen, waarna ds P. D. Kuiper het woord kreeg, die sprak over: „Om God en het Vaderland". Spr. begon te zeggen, dat er een nieuwe ster begint te schitteren aan het firmament en wel de Partij van den Arbeid, hoe hier steeds meer partijen zich bij aansluiten, ook zelfs predikanten. Hij besprak deze Partij in groote trekken en kwam tot de conclusie, dat deze Partij nog in wezen gelijk is aan de oude S.D.A.P. en alleen een nieuwe naam heeft gekregen. Na de opvoering van het humoristisch stukje „Getemd", dat zeer in den smaak viel, sloot de heer G. Goedhart, voorz. der A.R. Kiesver. Rijndijk de vergadering met dankgebed. Woensdag a.s. wordt voor het dorp de Emmabloem-collecte gehouden. De A.R. Prop. Club „Schrift en Histo rie" vergaderde voor het laatst in dit sei zoen. De heer H. van Velde sprak over de Partij van den Arbeid, welke in wezen een vernieuwde Socialistische Internationale is, die handhaaft de beginselen van het Socia lisme. Zij blijft strijden voor Staatssocialis me, blijft haar strijd voeren tegen winst bejag en staat ook nu scherp tegenover ons, omdat zij Humanisme en Calvinisme ver eenigen wil hetgeen in strijd is met de Schrift. KATWIJK. Op het soldatengraf te Katwijk aan den Cantineweg had Zaterdagmiddag een een voudige, maar indrukwekkende plechtigheid plaats ter nagedachtenis van de soldaten van het 4e Reg. Inf., die in de oorlogsdagen van 1014 Mei 1940 hun leven voor het Vader land hebben gegeven. Talrijke familieleden van de gesneuvelden, oud-strijdmakkers en belangstellenden waren aanwezig. Namens het Gemeentebestuur van Katwijk was een deputatie aanwezig, bestaande uit B. en W. en den gemeentesecretaris. Burg. mr W, J. Wfci i rtnj.li v. d. Hoop legde een krans na- In navolging van Vorrink wordt er thans gesproken van een doorbraak, en indien deze doorbraak werkelijk doorgang vindt, zoo riep spr. uit, daarvan ben ik nog niet zoo zeker, dan zou er alleen maar sprake zijn van een afbraak van de kath. (alge- meene) zedeleer. De slechtste dienst, die wij aan ons volk kunnen bewijzen, is het vor men van een schijneenheid. In het naoorlogsche Nederland zal een rechte levensbeschouwing een voorname rol spelen en diegenen, die ons zoo graag wil len suggereeren, dat men in de practische politiek geen beginsel behoeft te hebben, verkondigen een groote leugen. (Applaus.) Na de pauze behandelde prof. Romme nog den concreten inhoud van het programma op sociaal-economisch gebied en besprak uit voerig, meerdere malen door applaus onder broken, over de voornaamste punten hier uit, nl.meer bestaanszekerheid, publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en de bedrijf schapsgedachte in het ondernemersbedrijf. mens het gemeentebestuur: de hoofdinspect. mr J. Warmoltz, namens Politiecorps te Kat wijk: luit.-kol. H. D. Buurman, oud-comman dant van het 4e R.I., deed dit namen? de oud- strijdmakkers. Maj. Mallinckrodt, die in 1940 het bevel voerde te Katwijk en Valkenburg, was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Luit.-kol. Buurman sprak er zijn blijdschap over uit, dat het thans voor het eerst na zes jaren mogelijk is, onze gevallen makkers openlijk te herdenken. Nadat spr. den on- gelijken strijd tegen den overweldiger had geschetst, wees hij er op, dat ook in de toe komst het Ned. Leger en het Ned. Volk niet mogen vergeten, hen, die hun leven hebben gegeven voor Koningin, Vaderland en Volk. VFervolgens speelde onder doodeche stilte de Muziekver. U.N.I. „O Heer, die daar des Hemels tente spreidt", „Boven de Starren" en „Wilt heden nu treden". Ten slotte dankte luit.-kol Buurman het gemeentebestuur voor het onderhoud en de versiering van de graven, voorts de aanwe zigen voor hun belangstelling. Voordat deze plechtigheid plaats had, waren reeds kransen gelegd op de Ned. Herv. Begraafplaats te Katwijk a. d. Rijn en de Begraafplaats te Katwijk aan Zee. KATWIJK a. d. RIJN. Uit naam van de bevolking van Kat wijk a. d. Rijn heeft Vrijdag een kransleg- ging plaats gehad op de drie militairebe graafplaatsen in het dorp door het bestuur van de Oranjevereeniging. In den lopp van den dag kwamen ook velen uit de bevolking om met een kleine bloemenhulde de geval lenen uit de Meidagen te eeren. KATWIJK AAN ZEE Morgenavond, 8 uur, zal er in „Irene" een ledenvergadering gehouden wonien van „De Verpleging", alg. operatiefonds. In „Casa Cara" wordt Dinsdagavond 8 uur een openbare vergadering gehouden van de Partij van de Vrijheid, waar zal spreken de heer Is. H. Stoffels over het onderwerp: „Wat wil de Partij v. d. Vrijheid?" KOUDEKERK a/d RIJN. Voor de afd;. KoudekerkHazenswoude van de Ver. „Het Geldersohe Paard" trad als spreker op de heer dr Karsemeyer van Alphen, met het onderwerp: Enkele paar denrassen in Nederland, meer in het bijzon der het Geldersche Paard". Uitvoerig stond spr., stil bij de afstam ming en het bloed van het ras. De manieren, gang, e.d. werden aan een nadere beschou wing onderworpen. De heer F. de Graaff, die dé vergadering leidde, sprak een kort dankwoord. Besloten werd in den Herfst eenige stamboek veulens aan te schaffen. De gezamenlijke C.H. en A.R. Kiesver- eenigingen te Hazerswoude, Rijndijk en Koudekerk, hielden een laatste verkiezings- appèl in de feestelijk versierde Geref. kerk. Als eerste spr. trad op ds Bik van Am sterdam, die op de hem eigen wijze de aan wezigen wees op de plichten, die zij bij de komende verkiezingen hebben te verrichten. Onze strijd gaat, evenals in 1937, tegen de dictatuur, met dit verschil, dat het thans is tegen de dictatuur van het proletariaat. Scherp hekelde spr. het feit. dat vele predi kanten over liepen naar de P. v. d. A. Met een ernstig woord vermaande spr. de stem ming ook biddend te overwegen. Vervolgens sprak de heer P. Brij n en van Houten van Wassenaar, welke in gedachten terugriep de 10de Mei 1940. De oorlogsjaren bracht spr. door in Londen en beter dan wij kon hij constateeren, dat er zooveel in Nederland veranderd was. Corruptie en zwarte handel, het zijn uiteindelijk uit vloeisels van de Duitsche tyrannie en deze infeotdebacil waart nog rond. De C.H.U. stelt boven den Staat het Woord en grijpt terug naar de Historie. In dit ver band wees spr. op de bevrijding van de Fransche heerschappij in 1813 en haar ge volgen. Spr. besloot zijn rede met het uitspreken van een Engelsche vertaling van het 6de couplet v. h. Wilhelmus. Na een dankwoord van den heer Molema en het zingen van het volkslied', ging de heer Brij n en van Houten voor in dank zegging. Tot Ouderling en Diaken van de Geref. kerk werden resp. gekozen de heeren P. Kok en P. Geerlof. Wegens het indienen van valsche werk geversverklaringen bij de aanvrage van rijwielbanden werd pro ces-verbaal opge maakt. De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" zal vanavond 8 uur vergaderen in de Geref. Kerk, voor de candidaatstel- ling voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezin gen. LISSE De S.G.P. heeft de volgende candidaten gesteld voor de Gemeenteraadsverkiezingen 1 F. de Haan, 2 H. van Maveren, 3 A. de Gans, 4 G. Aangeenbrug, 5 C. van Voorst, 6 J. van Reijerkerk. Donderdagavond houdt de Herv. Meisjes- vereeniging „De Zonzoekers" een openbaar jaarfeest in Rehoboth. Opgericht is een Vrije Geref. Kiesvereeni ging voornamelijk bestaande uit vroegere leden van de S.G.P. Deze vereeniging komt bij de Gemeenteraadsverkiezingen met een candidatenlijst uit, waarvan de heer C. J. Segers no. 1 is. NOORD WIJK. - Voor de Geref. Mannenver. te Noord- wijk Binnen sprak ds J. C. Houtzagers van Voorschoten over het onderwerp: De anti christ. Spr. teekende de twee machten die in de wereld werken,' vóór of tegén den Christus. De antichrist zal pogen Christus van Zijn plaats te dringen, en zelf die plaats in te nemen. De Schrift bevat velerlei ge gevens omtrent den antichrist, welke door spr. nader worden uiteengezet. In dezen tijd van massalen afval, van ver- doezeLing van de antithese en van afgoderij bedrijven met den Staat, hooren we de voet stappen van den grooten Tegenstander. Spr. eindigde met een opwekking tot trouw aan het beginsel ook in den politieken strijd die ons wacht, want de overwinning is aan Christus. Voor het cand. examen Indisch Recht aan de R.U. te Leiden is geslaagd de heer G. Schmidt, Zaterdag middag reed de blauwe tram een proefrit naar Noordwijk aan Zee, waar bij bleek dat de lijn nu geheel in orde is. Eindelijk is het dan zoo ver, en kan men zich zonder levensgevaar naar de stad be geven. De Jan Zwanenbrug-eposode zal door de meeste Noord wij kers echter niet spoedig vergeten worden! NOORD WIJKERHOUT In verband met de ingevoerde reorgani satie bij den Distributiedienst, zijn de aparte loketten voor rantsoenbonnen, bonkaarten, stamkaarten, textiel, schoenen, banden eh klompen, vervallen en is er nu één loket „Inlichtingen, waar alle aanvragen moeten worden ingediend. Van heden kunnen geen rantsoenbonnen voor zieken, a.s. en jonge moeders, textiel, banden, klompen, enz. meer in ontvangst worden genomen, zonder voorafgaande op roeping van mijn dienst. Uitgezonderd hier van zijn verstrekkingen bij tijdelijk verblijf (verlof e.d.) en benzine welke terstond kun nen worden afgehaald. Voor alle verstrekkingen zullen oproepen worden toegezonden. De op de oproepkaar ten geadviseerde bonnen moeten op de be paalde dagen en uren worden afgehaald. Ge schiedt dit niet, dan moet een nieuwe op roepkaart worden afgewacht, hetgeen in vele gevallen nadeelig voor betrokkenen kan wor den. Het is thans niet meer mogelijk den chef van een afdeeling te spreken te vragen daar er geèn afdeelingen dus ook geen chefs meer zijn. Aanvraagformulieren voor banden, rijwie len en klompen, welke men vorige week af gehaald heeft, kunnen met overlegging van de stamkaart van betrokkenen ingeleverd wordt op het distributiekantoor te Noordwijk en Noordwijkerhout, des morgens van 912 uur: Woensdas 15 Mei. K. L, M, N, O en P; Donderdag 16 Mei, Q, R, S en T; Vrijdag 17 Mei, U. V, W, X, Y en Z. RIJNSBURG. Voor het examen practijkdiploma Han delscorrespondentie is geslaagd mejuffrouw J. Bouwman. SASSENHEIM. De afd. Sassenheim van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur kwam in ledenvergade ring bijeen. In zijn openingswoord memoreert de voorz,. de heer G. Vlasveld Jr., den lOden Mei 1940. Staande wordt het overlijden van ons medelid, den heer J. J. Hansenherdacht. Hulde wordt gebracht aan de commissie Bloemlust voor het initiatief dat zij indertijd genomen heeft tot het houden van bloemen tentoonstellingen in ons dorp. Nu, door over plaatsing naar Lisse, haar werk hier is afge- loopen, wil hij de commissie nog danken voor het vele werk dat zij heeft verricht. De Re geering heeft op royale wijze deviezen be schikbaar gesteld voor het reizen naar Ame rika en andere landen. De resultaten van de groote inspanningen, die onze reizigers zich getroost hebben, zijh niet altijd in overeen stemming met de getoonde energie. Dit is te wijten aan diverse oorzaken. Men is het ge bruik van bol-bloemen gedurende den oorlog ontwend, andere cultures hebben hun plaats soms ingenomen, terwijl contingenteering en eigen kweekerijen in diverse landen groote hinderpalen bleken te zijn. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat we een saldo van f 1160 in kas hebben. Besloten werd aan „Park-herstel f 50 te geven, terwijl aan de besturen der drie plaatselijke arbeidersorganisaties f 25 werd toegezegd voor prijzen op de hier ge houden tentoonstellingen van ziekte-ver schijnselen in onze bolgewassen en wedstrij den soorten-kennis. Het eerste jaar van den gehouden Winter- cursus is zeer gunstig verloopen. De cursis ten hebben de lessen met belangstelling ge volgd en kwamen trouw. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. alge- meene vergadering te Haarlem op 20 Mei a.s bleek, dat onze afdeeling met groote meer derheid het voorstel van de commissie in zake toekenning teeltverguningen aan jonge en kleine kweekers goedkeurde, alsmede het voorstel om bij event, areaal-uitbreiding een degressieve schaal bij de toekenningtoe te passen, steunde. Bij de rondvraag wees de heer Demmink op het verplichte spuiten van aardappelen tegen den colorado-kever mét een calcium arsenaat-oplossing. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal het Gemeente-Zwembad waarschijnlijk 20 Mei worden geopend. VALKENBURG Zaterdag j.l. werd namens het 4 R. I. een krans gelegd op de graven van de gesneuvelde soldaten in de Meidagen 1940. Veie oud-militairen waren daartoe opge komen, waaronder ook eendge officieren. De Valkenbur.gsche Harmonie verleende haar medewerking aan deze plechtigheid door het spelen van volksliederen. Nadat eendge sprekers het zwoord hadden gevoerd, speelde de muziek twee coupletten van „Wilt heden nu treden", waarmee dit ontroerende moment besloten werd. Ook van de zijde van de burgerij was er zeer veel belangstelling. VOORSCHOTEN Dr M. H. A. v. d. Valk. Ned. Herv. pred. te Hillegersberg, sprak voor de A.R.-kiesver. over: „Nederlandsch toekomst staat op het spel." Nadat spr. de bevrijding van 1 jaar geleden gememoreerd had, wees hij op de eenheidsmanifestatie, die was ontstaan, en x!ie een nabootsing was van de Fransche revo lutie, toen de leuze: Vrijheid, gelijkheid en broederschap werd aangeheven. De oorzaak lag in het verleggen van het zwaartepunt van God naar den mensch. Vervolgens stond spr.- stilwbij het humanisme en haar uitvloeiselen, o.a. de P. v. d. A., en de beloften, die de ministers het volk hadden voorgespiegeld, en besloot zijn rede met de woorden: God is Souverein. Overheid en Volk móeten samen buigen onder de Heilige Schrift. De heer H. van der Lee is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Zoeter- meer. De burgemeester zal deze week niet morgenochtend, doch morgenmiddag van 24 uur spreekuur houden. Uitgaande van de A.R. kiesver. spreekt hedenavond, 8 uur, in het lokaal achter de Geref. Kerk, mr C. J. Woudstra uit Leiden. 4# VOORHOUT. Voor het examen in den specialen cursus „Materiaalkennis", afgenomen door de Koninklijke Mij v Tuinbouw en Plant kunde zijn geslaagd J. van Wieringen en Broeder Vianie. Dezer dagen brak brand uit in de hooischelf van boer A. Warmerdam, door dat kinderen met lucifers speelden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bluschte haar eersten brand na de bevrij ding, welken zij spoedig meester was. De ass.-boekhouder-kassier bij het Gementelijk Lichtbedrijf, de heer C. Tol, gaat, na een twintigtal jaren, dit bedrijf verlaten, in verband met zijn benoeming bij het Verificatiebureau van den Rijksaccoun tants dienst. E.V.C. verhindert werk willigen aan den slag te gaan De staking te Rotterdam duurt nog voort Hoewel er Zaterdagavond door de drie sa menwerkende bonden van transportarbeiders besloten was, gisteren 't werk te hervatten, stelt de E.V.C. zich op het standpunt, dat er van beëindigen der staking geen sprake is, omdat er van haar kant geen besluit in die richting genomen werd. Vanochtend was de sithatie aldus, dat eenige honderden haven arbeiders zich naar hun werk wilden bege ven. maar volgens mededeeling van Scheép- vaartvereeniging Zuid heeft dit niet het ef fect gehad, dat men er van verwacht had, inderdaad hebben zich bij eenige bedrijven werkwilligen gemeld, de E.V.C., aldus de Scheepvaartvereeniging Zuid, had eenige honderden vrouwen van leden opgeroepen, om rond de havens post te vatten en zij. hebben vooral op, Katendrecht op kracht dadige wijze de werkwilligen belemmerd bij de hervatting van het werk. Het is jammer, zoo zeide de heer Van Wageningen van de Scheepvaartvereeniging Zuid, dat de politie hiertegen te laat is opgetreden. Toch heeft de E.V.C. niet kunnen beletten, vervolgde hij, dat het geheele graanbedrijf weer op toeren Is. T.a.v. het werken der studenten in de havens, deelt de rector-magnificus der Ned. Econ. Hoogeschool mede, dat inderdaad door het be drijfsleven contact is gezocht met de studen ten. „De Hoogeschool is niet in staat en geroe pen om een staking te breken", aldus de hoog leeraar, maar in dit zeer bijzondere geval scheen het juist het vaderland te helpen. Het is niet de bedoeling uit politieke overtuiging in den socialen strijd onzer dagen mede direc- ten invloed uit te oefenen". Hoe worden de Staatsfinanciën weer gezond? Een open brief aan de Regeering. Het Centraal adviseerend college op finan cieel gebied, waarin zitting hebben vertegen woordigers van financieele instellingen, spaar banken. verzekeringsbedrijven, pensioen en Rijksfondsen, heeft zich met een open brief tot de Regeering gericht en daarin zijn zorg kenbaar gemaakt over de ontwikkeling der staatsfinanciën. D.w.z. over de door de Regeering erkende „geldsmijterij." De zware lasten op de bevolking zullen moeten dienen or- oude schuld te verminderen, maar niet om voortdurend nieuwe tekorten te dekken. Geen monopolievorming, gezonde concur rentieverhoudingen, welke kunnen leiden tot prijsdruk en vergroot goederenaanbod worden wenschelijk genoemd. Wilde staking op twee Lim- burgsche mijnen In de mijnen LauraJulia te Heerlen is 10 dagen geleden een wilde staking uitge broken. Er werd nog 9lechts voor 30 pCt. gewerkt. Arbeidsvoorwaarden en het te werk stellen van Duitschers waren niet naar den zin van de arbeiders. De mijnindustrieraad keurde de staking volstrekt af. De M.I.R. ging ermede accoord, dat ook andere Duitschers dan de als volkomen bona, fida beschouwde worden te wer1- gesteld, mits slechts op enkele mijnen en afgeschei den van de overige arbeiders. Men verwacht dat de staking spoedig zal afloopen. SURINAME EN DE AUTONOMIE De voorzitter van de commissie uit de staten van Suriname, die naar Nederland zal komen, de heer F. H. R. Lim a Po, ver klaarde tijdens een bijeenkomst, dat Suri name het voorbeeld van Indië niet wenscht te volgen, doch volkomen accoord gaat met het voorstel van H.M. de Koningin van, Dec. 1942. „Wij willen autonomie voor Suriname en. wij gaan naar 's-Gravenhage teneinde de Regeering van het Moederland om de ver vulling van het Koninklijk voorstel te ver zoeken," aldus de heer Lim a Po. Griekenland gaat over den koning stemmen Dodekanesos wil weer bij Griekenland. De Grieksche regeering stelt voor, op l September het referendum over de Konings kwestie te houden. De bevolking van de Dodekanesos verzocht weer tot Griekenland te mogen behooren. Nader wordt gemeld, dat de Grieksche regent in een toespraak tot het Parlement mededeelde, dat de volksstemming over de Grieksche monarchie op 1 September a.s. gehouden zal worden. De Limburgsche Kamer van het Bijz. Ge rechtshof veroordeelde gisteren den voorm. commissaris der prov. Limburg, graaf- de Marchant et 'dAusembourg, tot 15 jaar ge- vangnisstraf met ontzetting uit de kiesrech ten. Eisch was doodstraf. Prof. mr J. J. Schrieke, die ter dood ver oordeeld werd, zal op 12 Juni terecht staan voor den Bijzonderen Raad van Cassatie. Prof. Karl Barth te Bazel is Vrijdag 60 jaar geworden Naar we vernemen worden er pogingen in het werk gesteld om een filiaal van de Ned. Jaarbeurs in A'dam te krijgen. De openbare aanklager in het proces te Boekarest heeft de doodstraf geëischt tegen den voormialigen dictator van Roemenië, Antomescu. Het ligt in het voornemen van minister Beel zoo spoedig mogelijk over te gaan tot liquidatie van het Centraal orgaan op de zuivering van het Overheidspersoneel. De ex-koning van Italië, Victor Emma nuel, is te Alexandrië aangekomen. Hij koos 9 Mei als datum om'af te treden, omdat hij van meening is, dat 10 jaar geleden op 9 Mei 1936, toen hij uitgeroepen werd tot keizer van Ethiopië, Italië's ongeluk begon. MARKTBERICHTEN. SCHEVENINGEN, 13 Mei. Zaterdag be- somóen 3 motorloggers f29.568. Hedenmor gen kwamen 4 motorloggers aan de markt. De aangevoerde visch is in de verdeelin£ gedaan,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8