Een goede jeep deinst voor niets terug Bezwaren kerk Clandestiene slachtingen op groote schaal tegen nieuwe koers in de NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 14 MEI 1946 Kunnen de liften straks verdwijnen? De menschheid heeft veel geleerd in dezen oorlog veel goeds, maar nóg meer kwaads. Zij heeft kennis gemaakt met Hitler's for midabele tankdivisies, met zijn duivelsche parachute-troepen. Zij is vertrouwd geraakt met het begrip vliegende forten, met V-1's en met de verschrikkelijkste aller verschrik kingen: de atoombom. Gelukkig dus maar, dat als klein licht puntje aan de zoo sombere twintigste eeuw- 6che horizon iets anders kwam opdagen, iets dat niet direct bedoeld was om dood en ver woesting te brengen. Dat was.de jeep! Klein, krachtig doordrijvertje met een iminimum-laadvermogen van vier, en een maximum van veertien personen. Of wilt U ontkennen, dat dit in onze glorieuze „lift- periode" niet het geval was? Wilt U soms «eggen, dat die charmante Canadees, die in nemende Engelschman en die vriendelijke Amerikaan niet overal stopten waar nóg charmantere, nóg innemender en nóg vrien delijker Hollandsche meisjes wachtten op een ritje. Hoe het ook zij: de jeep kweet zich op alle gebied, prachtig van zijn taak. Weinig had de ontwerper van het karretje kunnen weten, dat zijn vinding 100 pet. Amer'ikaansch I Boo'n opzien zou baren. Oorspronkelijk bedoeld als manusje-van- alles, kreeg het den naam van general-pur- Noordwijksche politie slaat een goeden slag (Van onzen correspondent te Noord wij kerho ut). Op een boerderij in het Langeveld (gem. Noordwij k) heeft de politie een clandestiene slachtplaats ontdekt, waar naar tot op heden bekend is, in enkele weken tijds 8 koeien werden geslacht en verkocht. De hoofddaders, de 30-jarige v. H. uit Stompwijk en de 20- jarige v. d. B. uit Voorhout zijn, nadat ze bekend hadden, in verzekerde bewaring ge steld. Achteraf bleek, dat v. H. nog vele andere dingen op zijn kerfstok had. Op den dag voor Paschen hoorde de Noord wijksche politie, dat op een boerderij in het Langeveld clandestien geslacht zou zijn. Een rechercheur en een controleur van den C.C.D. stelden onmiddellijk een onderzoek in en kwamen daardoor terecht op de boerderij van D. Bij een .vluchtig ingesteld onderzoek constateerden zij versche bloedspatten en een geheel bebloed touw, dat aan den zolder Êngi. De eigenaar van de boerderij beweerde, dat dit alles door de Duitschers was achter gelaten. Onder heftig verzet werd hij mee genomen naar het politiebureau en ook daar bleef de man hardnekkig ontkennen. Eersten Paasohdag werd de boerderij op hieuw aan een onderzoek onderworpen. Men vond nog andere versche bloedspatten en de aanwezigheid van verschen koemest wekte den argwaan van de politie. Verder was het verdacht, dat in de onmid dellijke nabijheid van de boerderij een stuk grond zeer kort geleden omgespit lag. Men ging hierin graven en vrij spoedig vond men HERDENKING OP DEN GREBBEBERG EN ONDERSCHEIDINGEN. Namens H.M. de Koningin, dde wegens een lichte vermoeidheid vandaag de herdenking op den Grebbeberg niet kon bijwonen, zou den Prinses Juliana en Prins Bernhard den krans van H.M. leggen. Z.K.H. zal ook de posthuum verleende eereteek enen aan de naaste betrekkingen van gesneuvelden uit reiken. H.M. stelt zich voor de niet post- luuum verleende en nog te verleenen eere- teekerien der Militaire Willems-Orde en van andere eerbelooningen binnen eenige maan den op de traditioneele wijze met een para de uit te reiken. Het heeft H.M. de Koningin behaagd de volgende leden van de Kon. Landwacht, die Zich tijdens de Meidagen 1940 onderscheid den door daden van moed, beleid en trouw, en daarbij zijn gesneuveld, of sóndsdden zijn overleden, posthuum te begiftigen met het Ridderkruis 4e klasse der Militaire Willems orde: maj. W. P. Landzaat; res. maj. J. J. N. Cramer; kap. I. H. Bolman; res. eerste- ludt.-vlieger A. H. Bodaan; res. eerste-lui-t. F. P. de Jager; tweede-luit. C. E. F. Sohna- bel; res. tweede kodt.-waarnemer B. Swager- man; res. tweede-luit. G. J. L. Maduro; wachtmeester W. J. Kennanck; wachtmeester J. J. Versteegen; soldaat B. Beekmans; sol daat G. Migchelbrink; soldaat C. M. Oome. Op de plechtigheid van vandaag komen pose-car, of te wel: voor alle doeleinden. Doch dit was te lang, vergde te veel tijd om het in zijn geheel uit te spreken. General- purpose werd G. P. of te wel nog korter.... jeepl En hier ziet U dan weer eens zoo'n acro baat, tijdens het nemen" van een brug. Of Amerika reeds bezig is zijn liften in de wolkenkrabbers af te schaffen ten voor- deele van de jeep, is ons niet bekend.. BIJZONDER GERECHTSHOF. Wegens het dienstnemen bij het Wacheamt heeft terecht gestaan C. G. Remke uit Lei den, tegen wien zes maanden gevangenis straf werd geëischt. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot die straf met aftrek van preventief. P. v. Leeuwen te Leiden was als bewaker in dienst getreden bij S.S.-kampen te Vught; tegen hem was zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief geëischt. Het Hof heeft verdachte conform dien eisch ver oordeeld. DE POLITIERECHTER STRAFT. J. T. v. d. M. te Alkemade had zijn hulp verleend om clandestien een varken te slachten, door het vervoer te verzorgen. De Officier vorderde tegen hem drie maanden hechtenis; het vonnis werd zes weken hech tenis. H. C. K. te Oude Wetering hield zich met zwarten handel in sigaretten op, waar voor de officier f 50 boete of 25 dagen hech tenis, benevens twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk vorderde. Dit laatste gaf de rechter; de boete verminderde hij echter tot f 10 of 5 dagen hechtenis. koeienhuiden. Deskundigen verklaarden, dat een en ander afkomstig was van 3 koeien. Voor al deze bewijzen viel D. door de mand en bekende, dat hij aan een hem onbeken den man, Piet genaamd, dat schuur verhuurd had voor f 10 per week. Voor elke geslachte koe ontving hij f 50. Op Vrijdag voor Paschen was er nog een rood-bonte koe geslacht. Deze was die avond met den veewagen ge bracht, des nachts geslacht en 'smorgens vroeg weer weggehaald. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de zgn. Piet, de 30-jarige v. H. uit Stompwijk was, een bekend zwart-handelaar in levend vee. Deze kocht regelmatig voor een onbe kende koeien op de veemarkt in Leiden. De 28-jarige chauffeur v. d. B. uit Voorhout slachtte 's nachts de koeien en vervoerde het vleesch met de melkauto van zijn zwager. Hij ontving voor iedere slachting f 250. De rest van de winst kwam in de zak van v. H. De „heeren" zijn in bewaring gesteld en voor den officier van Justitie geleid. Hier bleek, dat tegen v. H. nog meer zaken aan het rollen zijn. Hij was in Maart veroordeeld tot 4 maanden gevangenis voor het verkoo- pen van clandestien vleesch en kort geleden heeft hii f 4000 boete gekregen, wegens het „zwart" verkoopen van tabak. Bovendien werden in zijn zak papieren gevonden, dat hij betrokken is bij verduistering van een partij kunstmest en bij een smokkelzaak uit België. Ook v. d. B. was al eerder veroor deeld wegens clandestien slachten. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat v. d. B. gearresteerd werd op den dag van zijn ondertrouwd, zoodat hij zijn bruidsdagen in een cel kan doorbrengen. Geen versnippering van stemmen De heer W. Wagenaar spreekt voor C. H. Kiever. De C.H.U. heeft bij monde van den heer W. Wagenaar, hoofdbestuurslid van de C.H.U., gisteravond op een verkiezingsvergadering te Scheveningen stelling genomen tegen de hui dige Regeering. Hij betreurde het, dat de verkiezingen niet veel eerder waren gehouden. Het leed van den oorlog in herinnering brengend, wees spr. ei op, dat God, en Hij alleen, ons uit de ellende heeft geholpen. Daarom moet ook. slechts met Gods woord als richtsnoer, een uitweg uit deze moeilijkheden worden gevonden. De plannen tot vorming van één Ned. Volks beweging waren een utopie, een theorie van achter prikkeldraad. De daaraan verbonden meening, dat de Chr. partijen zouden afgedaan, is onjuist gebleken, omdat deze partijen juist veel sterker zijn geworden. Spr. wees op de tegenstelling, dat de R. Katholieken en ook de Atni-Revolutionairen een eenheid vormen, maar dat de overige protestanten in diverse partijen zijn versnipperd. Op grond daarvan nam spr. stelling tegen de Prot. Unie. Ook ontraadde spr. zijn toehoorders de P. v. d. A., welke niet op den bodem van het Evangelie staat, maar daaraan hoogstens eenige plaats verleent. Spr.'s persoonlijke meening is, dat deze tijd samenwerking eischt met de mede-Christenen, hoewel hij daar voor dén oorlog vierkant tegen was. Spr. verheugde zich daarom over het besluit van het Hoofdbestuur om mede te werken met de A.R. waarmede het weliswaar HAAGSCHE RECHTBANK. H. W. van L. te Leiden heeft terecht ge staan wegens diefstal van een hoeveelheid petroleum, door midael van inbraak te Leid- schendam verkregen. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief geëischt. De rechtbank heeft hem con form dien eisch veroordeeld. Wegens diefstal van een auto heeft te recht gestaan J. van L. uit Voorschoten, tegen wien een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief werd geëischt. De recht bank heeft hem overeenkomstig dien eisch veroordeeld. L. S. te Leiden heeft terecht gestaan wegens heling van een gestolen auto. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief geëischt. De rechtbank heeft verdachte overeenkomstig dien eisch yeroordeeld. Terzake van diefstal heeft terecht gestaan L. S. uit Leiden, die verschillende rijwielen had gestolen. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tof een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief; de eisch was geweest een jaar en zes maanden. Wegens deifstal heeft voor dé rechtbank zich te verantwoorden gehad T. P. uit Oude Ade, thans gedetineerd, tegen wien zes maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief werd geëischt. De rechtbank heeft verdachte conform dien eisch veroordeeld. Terzake van diefstal heeft terecht gestaan W. van E. uit Leiden, tegen wien zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar werd geëischt. De rechtbank heeft conform dien eisch ver dachte veroordeeld. Verklaring van de Hervormde Generale Synode In aansluiting op het Synode-verslag in ons blad van gisteren, laten wij hier de verkla ring volgen van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk inzake de bezwaren tegen de „nieuwe koers." 2. „De nieuwe koers" is: de erkenning van het volstrekte gezag van Jezus Chris tus. en de oproep aan de Kerk om te leven als een waarachtig Christelijke gemeen schap, dije voor haar zendingstaak is ge steld. In dezen „nieuwen koers" meende de kerk èn het gebied van het kerkvolk èn dat van de z.g. neutrale wereld te kunnen betrekken. Het beginsel der neutraliteit acht de kerk een dwaling. Een zekere gesloten heid van Chr. levensvormen, voorzoover zij werkelijk de toets van Gods Woord kunnen doorstaan, kunnen tot op zekere hoogte worden aanvaard. De kerk leeft in een niet- Christelijke wereld. Deze geslotenheid kan de kerk hinderen in haar taak. 3. Dit beteekent voor het vraagstuk van het staatkundig leven, dat de overheid geen neutrale figuur is, maar het lichaam, dat van Godswege de opdracht heeft om ondei eigen verantwoordelijkheid haar geestelijke, cultureele, moreele en sociale taak te ver vullen. De kerk heeft de taak tot de over heid haar woord te spreken. Dat wil niet zeggen, dat de kerk zich aan eenige polV tieke partij bindt. Dit beteekent voor het vraagstuk van het onderwijs, dat eenerzijds de bewarende en wervende waarde van het Christelijk onder wijs wórdt erkend, en anderzijds net open baar onderwijs betrokken moet worden in de herkerstening van ons volk. Dit beteekent voor de volkseenheid, dat de eenheid van het geheele volk, als ge roepen tot den dienst aan God, gaat boven de gescheidenheid in volksdeelen. 4. De Gen. Synode heeft nimmer het recht en den zegen van vele christelijke organi saties betwijfeld. Veel wat vroeger door afzonderlijke leden der kerk geschiedde, wordt echter thans als een zaak van de geheele kerk erkend. Dit betreft zending, evangelisatie, het werk der barmhartigheid en ook, zij het op andere gronden, het staatkundig leven, de sociale organisatie, het onderwijs en allerlei cultureele vraag stukken. De grootere openheid van het evangelie legt grootere verantwoordelijk heid op. 5. De Gen. Synode wijst op de eenheid der Hervormde Kerk. Het uiteenvallen in richtingen is uitermate nadeelig geweest voor de kerk. In de richtlingsgesprekken kwam de waarheidsvraag telkens aan de orde. Nog talrijke moeilijkheden zullen niet tot een fusie of een federatieve samenwer king is gekomen, maar waarmede overleg zal worden gepleegd over de belangrijke politieke vraagstukken en waarmede in de toekomst wellicht een gezamenlijk urgentieplan kan worden opgesteld, terwijl ook overeengekomen is om elkaar iir politieke vergaderingen niet te bestrijden. Ten aanzien van het regeeringsbeleid moet de C.H.U. de noodvlag hijschen. Spr. bestreed diverse maatregelen van de Regeering en legde er den nadruk op, dat de Grondwet herhaaldelijk is overtreden. In Indië is het Ned. gezag te grabbel gegooid. Tegenover de geleide economie stelde spr. het particulier initiatief. Bij de beantwoording van vragen deelde spr. mede, dat de C.H.U. in haar propaganda ten zeerste is gehandicapt doordat haar de drukkerij en het l?lad „De Nederlander" zijn ontnomen. De vergadering stond onder leiding van den heer Compaje, daar de voorz., den -heer Tilanus, elders een spreekbeurt vervulde. Groente naar Duitschland Mr. dr H. D. M. Knol schrijft ons: Men wrijft toch wel even zijn oogen uit, indien in de krant staat te lezenDeze groente zal ver beneden den kostprijs aan Duitschland worden geleverd. In de eerste plaats de argumentatie, welke wij ergens lazendat kan door de geleide economie. Men moet maar durven Buiten gewoon onlogisch argument, want voor het uitbreken van den oorlog kon geen groente naar Duitschland worden geëxporteerd, om dat deze staat een geleide economie had en liever kanonnen aanmaakte. Dit land had en heeft immers steeds gebrek aan onze groente. Dit bleek wel in den tijd der bezet ting, toen het zooveel groente roofde, dat er voor ons niets overbleef. Daarom kan het ook nu dit artikel afnemen. Wij zouden zoo zeggen: de uitvoer is juist een gevolg van een niet geleide economie. Maar in een klein dagbladartikeltje is het onmogelijk deze kwestie nader op economi sche gronden uiteen te zetten. In de tweede plaats vragen wij ons af, of de regeering niet eerst moet zorgen den prijs der groente zoodanig in overeenstemming te brengen met de behoeften van onze eigen bevolking, dat ieder genoeg daarvan tot zijn gebruik kan bekomen. De huisvrouwen schrikken van het geld, dat zij moeten be steden, wanneer zij een beetje groente koo- pen. De behoeften onzer bevolking mogen na den tijd van ellende toch zeker wel voor gaan. Of beteekent geleide economie enorm hooge prijzen onzer eerste levensbehoeften? daarbij aan de orde komen, maar de Gene rale Synode ziet het volbrengen van de taak om op^jeuw te belijden niet als on mogelijk, want God roept tot de eenheid, die in Christus reeds gegeven is. 6. Tenslotte spreekt de Gen. Synode uit, dat de zorg voor kerk en volk, die groote actualiteit vraagt, niet mag verhinderen dat ambtsdragers en leden den verborgen om gang met God kennen; daardoor wordt een al te onberaden ijver getemperd en de moed tot arbeiden en getuigen gezuiverd en be vestigd. In het licht van deze verklaring moet men ook de uitspraak der Synode over de vakbeweging zien, waarbij werd uitgespro ken, dat het verlangen van do kerk móet blijven uitgaan naar één vakbeweging, mede omdat dit de meest doelmatige vorm' is voor de verzorging van de belnagen, die hier om behartiging vragen. In de lijn van deze verklaring ligt ook de voortzetting van het gesprek tusschen de richtingen om tot een nieuw belijden te komen. NED BOND VAN J.V. OP G.G. De 55e bondsdag van den Ned. Bond van J.V. op G.G. zal naar wij vernemen Hemel vaartsdag in de Apolohal te Amsterdam gehouden worden. Aan den bondsdag gaat Woensdagavond in de Waalkerk een huis houdelijke vergadering vooraf. In de morgen vergadering zal de bondsvoorzitter, prof. dr K. Dijk een openingsrede houden, getiteld: „Appèl en bevel". In de middagvergadering spreken prof. dr J. Waterink en ds J. C. J. Kuiper van Den Haag. Examens Deensch, Noorsch en Zweedsch. De examens voor de akten M.O. en het getuigschrift tolk/vertaler Deensch, Noorsch en Zweedsch zullen dit jaar gehouden wor den te Amsterdam. Aanmelding voor deze examens voor 1 Juni bij prof. J. H. Scholte, Willemsparkweg 196, Amsterdam. Examens Hoogduitsch. De examens voor de akte M.O. A., de examens handelsbriefwisseling en de exa mens voor de akte L.O. Hoogduitsche taal zullen dit jaar worden gehouden in Juli en Augustus. De examens voor de akte M.O. B. Hoogduitsche taal (mondeling) zullen wor den gehouden in het tijdvak van het begin der Kerstvacantie der R.H.B.S. tot en met 31 December. Naar keuze kan het taalkundig gedeelte At). den winter worden afgelegd, of omgekeerd. Ook kan het geheele examen in den zomer of in den winter worden afge legd. Aanmelding voor 26 Mei voor de examens M.O. B. bij den beer prof. dr T. A. Rompelman, Moddermanlaan 13, Groningen, voor de andere examens bij den heer J. Schermer, Rozenstraat 35, 's-Gravenhage. NEDERLANDSCHE BLOEMEN IN PORTUGAL. Bij de feesten van O.L. Vrouwe van Fatima in Portugal bestond de versiering uit bloe men, speciaal per vliegtuig uit Nederland en België aangevoerd. MIJN- EN MUNITIEOPRUIMINGSDIENST NAAR LEIDEN. Met ingang van heden is de mijn- en munitieopruimdngsdienst van Breda ver plaatst naar de Doelenkazerne te Ledden. Alle nieuwe opgaven betreffende mijnen, munitie, ongesprongen projectielen enz. moeten worden gezonden aan den comman dant te Leiden, tel. 20831 en 20921. De vroegere radicaal-socialistische afge vaardigde in Frankrijk, Paul Cot, zal zich bij de komende verkiezingen candidaat doen stellen voor de communisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6