Rotterdam Vrijdag NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 14 MEI 1943 bij ChurchiWs bezoek uit de plooi Geen vorst had meer belang stelling kunnen trekken Het bezoek van Winston Churchill aan Rotterdam is een ware triomftocht geworden. Aan het stadsbeeld was door duizenden vlag getjes een heel bijzonder cachet gegeven. Niet alleen de halve stad was uitgeloopen om den Britschen staatsman te zien, maar ook van heinde en verre waren de belang stellenden naar de Maasstad getogen. Rotterdam viel bij hooge uitzondering eens uit de plooi. Burgemeester Oud verwelkomde den hoo- gen gast aan de grens van de gemeente en een vierjarig jongetje, dat naar Churchill was genoemd, bood Miss Churchill een bou quet bloemen aan. Voor het raadhuis had zich een eerewacht gevormd van mariniers, wier corps in de Meidagen van 1940 bij de verdediging van de Maasbrug een onoverkomelijk struikel blok voor de Duitschers had gevormd. Tijdens de plechtigheid in de raadszaal is zooals we reeds hebben gepield, Churchill tot eerelid van den gemeenteraad benoemd. In zijn toespraak verklaarde Churchill la chend, dat hij wel niet alle raadszittingen zou kunnen bijwonen. ,,Ik weet ook niet,- of ik herkozen moet worden, maar dat komt wel goed", zeide de oud-premier. Hij noemde Nederland een land van glim lachen en bloemen. De vele eer, die hem te beurt was gevallen, beschouwde hij als te zijn voor het geheele Britsche volk, omdat hij den wil van het volk uitvierde. In de burgerzaal van het Stadhuis werd Churchill een déjeuner aangeboden. Bij zijn vertrek had de Britsche staatsman op den Coolsingel een massale hulde in ontvangst te nemen. Er volgde nog een rijtoer door de stad waarbij geen vorst meer belangstelling zou hebben kunnen trekken. De kantoren in de flatgebouwen van den Schiedamschen Singel schenen hun geheele archieven tot confetti versnipperd te hebben en lieten een Prijzen voor dames- en lieerenkleeding vastgesteld Een mantel en een costuum van het middengenre kosten resp. f 50 en f 125 Met betrekking tot de prijzen van dames mantels en mantelcostuums is van officieele zijde bepaald dat in het meest voorkomende genre, het z.g. middengenre,hetwelk on geveer 60 pCt. van de geheele productie uit maakt, een damesmantel gemiddeld f 50 mag kosten en in het „populaire genre" ongeveer f 33. Voor mantels van het „betere genre" zijn de prijzen zeer uiteenloopend en veel hooger. In japonnen is de verscheidenheid van stoffen en afwerkingen te groot, dan dat daarvoor een gemiddelde prijs genoemd zou kunnen worden. Voorts is vastgesteld dat een behoorlijk afgewerkt driedeelig colbert- costuum bij een stof prijs van b.v. 8 gulden in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ongeveer f 125 mag kosten en in alle overige gemeenten f 105. De kleermaker, die op grond van een betere afwerking een hoo- geren prijs wil berekenen, moet hiervoor schriftelijk toestemming hebben van het directoraat-generaal v. d. Prijzen. Zij dienen zich hiertoe in verbinding te stellen met hun vak groen Tijdens bezetting ontslagen overheidspersoneel Ernstige bezwaren tegen beperking van schadeloosstelling Bij de beraadslaging in de Tweede Kamer over de zuivering van Overheidspersoneel zijn ernstige bezwaren ingebracht tegen de beperking van de schadeloosstelling tot 70 pet van de geldswaarde der gederfde inkomsten. Aan de Memorie van Toelich ting ontleenen is de Regeering uitein delijk van meening dat van een schade loosstelling van 100 pet dient te worden uit gegaan, doch zij acht het redelijk daarbij een maximum van f 9000 per jaar voor het gederfde inkomen aan te houden. Het voor naamste begrip van de thans voorgestelde regeling is herziening van ontslagen en disci plinaire straffen, tijdens de bezetting ver leend, terwijl tevens de toen plaats gehad hebbende benoemingen en bevorderingen voorziening eischen. Voorts bevat het ont werp een voorziening met betrekking tot de aanspraken, die het ondergedoken, niet ont slagen overheidspersoneel kan doen gelden, indien de uitbetaling van salaris tijdens de bezetting achterwege is gebleven. Gezinshereeniging in onzen Archipel Binnenkort Batavia ook opengesteld Volgens het door de Ned.-Ind. Regeering vastgestelde schema wordt de hereeniging van daar te lande ingezette militairen en te werkgestelde ambtenaren en particulieren met hun nog in het buitenland en Nederland vertoevende gezinnen, zooveel de omstan digheden zulks toelaten, doorgevoerd. In be ginsel zijn voor gezinshereeniging reeds opengesteld Borneo, de Groote Oost, Sabang, de Riouw-Arohipel, Banka, Billiton, Bali Lombok en Soerabaja. Voor Batavia is tot dusver het moeilijk oplosbare vraagstuk van de huisvesting een beletsel geweest. Er bestaat echter goede hoop dat binnen kort ook voor die plaats een begin kan wor den gemaakt met de gezinshereeniging.' Bij de uitzending naar Ned.-Indië zal prioriteit worden verleend aan de gezinnen van hen, die tengevolge van de oorlogsomstandigheden gedurende vele jaren van hun echtgenooten gescheiden zijn geweest. GEBRS. DE VILDER 17 JUNI VOOR DEN RAAD VAN CASSATIE. Op 17 Juni te IIV4 uur zal de Bijz. Raad van Cassatie de zaken behandelen van de gebrs. A. F. en C. F. de Vilder, aannemers, te Amsterdam, die door het Bijz. Gerechts hof aldaar zijn veroordeeld, ieder tot 3 jaar R.W.I., wegens collaboratie met den vijand. Als verdedigers zullen optreden mrs C. R. C. Wijckerheld Bisdom te 's-Gravenhage en D. Giltay Veth te Amsterdam, bonten papierregen op de open auto neer komen. Onder de vele geschenken, die Churchill tijdens zijn bezoek aan ons land heeft ge kregen, bevond zich een volledig opgetuigd zilveren fregat van 65 cm hoog, waarmede de federatie goud en zilver, waarin alle fabri kanten, grossiers, juweliers en ambachtslie den in de edelmetaalbranche vereenigd zijn, haar grooten dank jegens den Britschen staatsman hebben willen uitspreken. Mr K.Verboeket nog in Nederland In tegenstelling tot het A.N.P.-berioht, als zou mr K. Verboeket, het zoojuist benoemde hoofd van den Regeerings-Voorlichtings dienst in tfed.-Inidië, dezer dagen met het K.L.M.-vliegtuig naar Batavia zijn vertrok ken, verneemt de Nieuwe Leidsche Courant, dat zulks niet het geval is. De heer Verboeket verblijft, in afwach ting van zijn vertrek naar Ned.-Indië, nog steeds te 's-Gravenhage, alwaar hij werk zaam is bij den Ned. R.VJD., met betrekking tot Lndië. Zooais bekend zal mr K. Verboeket als hoofd van den Ned.-Ind. Regeerinigs-Voor lichtingsdienst vervangen dr K. Posthumus, oud-directeur van het Chr. Lyceum te Ban doeng, die na de Japansche capitulatie be noemd werd tot hoofd van bedoelde instel ling. F oorspellingen BROOD: Minister Mansholt 2 Aug. '45: Ik voorzie, dat het brood binnen niet al te langen tijd niet meer behoeft te worden gerantsoeneerd. VLEESCH: Minister Mansholt 3 Oct. '45: Tegen den winter wordt het vleeschrantsoen verhoogd, aanvankelijk tot 300 gram, later tot 500 gram. 18 Dec. '45: Varkensvleesch komt vrij. FIETSBANDEN: Minister Vos, 14 Maart '46: Eind 1946 zullen er 5% millioen zijn gemaakt. BRANDSTOFFEN: Minister van Schalk, 30 Nov. '45: In totaal worden acht eenheden verstrekt. GLAS: Minister Vos, 8 Nov. '45: Tot eind Dec. '45 zal België 600.000 M2. glas leveren. TEXTIEL: Minister Vos, 2 Nov. '45: Vol doende wol, katoen en kolen. 16 Maart '46: Er is genoeg textiel om de geldige punten te honoreeren. FINANCIËN: Minister Lieftinck, 26 Sept. '45: De staat mag zich de benoodigde mid delen niet verschaffen door 't laten draaien van de bankbiljetten pers. INFLATIE: Minister Lieftinck, 21 Dec. '45: Het gevaar voor inflatie is afgewend. SPAARZIN: Begrooting April '46: Sparen of inflatie. Ongeveer 15 van het nationaal inkomen moet worden bespaard. KAPITEIN R. J. VOGELS PERSCHEF BIJ DE K.L.M. Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt is kapitein R. J. Vogels,, chef van de afd. Pers en Propaganda van den Repa- trieeringsdienst, benoemd tot Perschef van de K.L.M. EXPORT VAN GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. Het Tweede Kamerlid Borst heeft er bij den minister van Landbouw op aangedron gen, den export van groenten naar Duitsch- land in elk geval tegen den kostprijs te doen plaats hebben, daar de tuinbouw met ondergahg bedreigd wordt. Een' betere spreiding van groenten in eigen land, zou het overschot waarschijnlijk kleiner maken, meent de heer Borst. WAARVAN IN DEN HAAG BIJNA 300.000 Het aantal stemgerechtigden voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer, welke verkiezing op 17 Mei as. zal worden gehouden, bedraagt voor het geheele land 5.229.927. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 was het aantal kiezers 4.462.859, waar van toen 4.212.903, zijnde 94.40 pet. aan de stemming hebben deelgenomen. Feiten: Min. Mansholt 22 Maart '46: Het brood rantsoen in Nederland moet met 400 gram per week worden verlaagd. Het huidige vleeschrantsoen bedraagt 150 gram per week. Varkensvleesch is nog steeds een luxe en slechts in beperkte mate „op den bon" verkrijgbaar. Minister Vos 13 April '46: Komt er staal draad, dan kan een productie van 400.000 per maand worden verwacht. In den afgeloopen winter werden 7 een heden verstrekt. Tot 31 Dec. '45 was nog geen glas uit België geïmporteerd. Vrijwel alle winkels zijn leeg. Tekort aan kolen, grondstoffen en geschoold personeel remt de productie. Salarissen en loonen van overheidspersoneel vergen steeds, grootere bedragen. Bankbil- jettencirculatie 2241 millioen tegen 1386 millioen op 31 December 1945. Indexcijfer Groothandelsprijzen steeg van Nov. '45 tot Febr. '46 van 211,4 tot 241.7. Het loonindexcijfer van 140 tot 150. Inlagen Rijkspostspaarbank in Maart 1946 13,5 millioen, terugbetalingen 63 millioen. De „Jan van Galen" in actie tegen zeeroovers De Voorlichtingsdienst van onze Marine deelt mede, dat in het kader van de gebrui kelijke controle op het p ra u wen ver keer in zake wapens, de „Jan van Galen" aan een operatie tegen zeeroovers onder de Zuidkust van Borneo heeft deelgenomen. Tegen een versterking van de zeeroovers werd een operatie uitgevoerd door het K.N.I.L., waar bij een torpedojager assistentie verleende. Onlangs is de „Jan van Galen" tijdens een patrouillevaart langs de Noordkust van Sumatra, ten Oosten van Ko-ta Radja, van de kust af met granaten beschoten. Na eenige salvo's van de groote batterij werd het vijan delijk geschut tot zwijgen gebracht. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten, gehouden in April 1939, bedroeg het aan tal stemgerechtigden voor het geheele land 4.623.474. De gemeente, met het grootste aantal stem gerechtigden, is Amsterdam, met 493.711 perso nen, de gemeente met het kleinste aantal stemgerechtigden is Ritthem in de provincie Zeeland, met 75. Het aantal kiezers in de onderscheidene kies kringen is bij de a.s. Tweede Kamerverkie zingen als volgt: Kieskring I 's-Hertogenbosch 311.369 (244.851)" n Tilburg 264.145 (216.807) m Arnhem 306.718 (249.182) IV 251.649 (214.641) V 368.723 (330.703) VI 's-Gravenhage 295.168 (278.304) vn Leiden 265.991 (230.802) vin Dordrecht 337.277 (290.315) IX Amsterdam 493.711 (449.009) X 232.539 (204.155) XI Haarlem 307.022 (253.618) xn Middelburg 149.845 (139.779) xm Utrecht 304.566 (244.421) XIV 259.681 (227.127) XV 350.002 (290.498) XVI Groningen 260.732 (223.550) XVH 142.817 (103.786) xvm Maastricht 327.972 (250.586) De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn de aantallen kiesgerechtigden in de overeenkom stige kieskringen in 1937. In 1939, bij de Pro vinciale Statenverkiezingen, was het aantal stemgerechtigden te Amsterdam 465.350, te Rotterdam 346.708 en te 's-Gravenhage 291.477. Pensioenregeling voor 1 mijnwerkers Regeering zal wetsontwerp indienen. - De kwestie der Mij nwerkerspensioenen lijdensgeschiedenis sedert 1S19 is thans eindelijk opgelost. De Regeering heeft het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds gemachtigd zoowél de oude als de nieuwe pensioenen van 1 Mei 1945 af uit te betalen, tot het volle bedrag, dat in het ontwerp van de pensioencommissie aan de Regeering is voorzien. Een uitzondering werd alleen ge maakt voor de verhooging van het weduwen- pensioen van 50 op 60 procent. De Regeering zal zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp indienen tot goedkeuring van deze regeling. Tot het tijdstip, waarop dit wetsontwerp is goedgekeurd, kunnen de ver hoogde pensioenen betaald worden uit het bedrag van 3 millioen gulden, dat de Regee ring voor die verbetering heeft beschikbaar gesteld, voor den tijd die noodig zal zijn om de nieuwe pensioenen vast te stellen. Wat de regeling per jaar meer kost dan f 3 mil lioen, zal de beheerder der mijnen voor zijn. rekening nemen. De minister van Verkeer en Energie deelt mede, dat de Regeering aanvankelijk be zwaar gemaakt heeft de door haar genomen beslissing inzake de mijn werkerspensioenen; bekend te maken, zoolang in de mijnstreek, zij het ook slechts door een gedeelte van de mijnwerkers, gestaakt wordt. Blijkens de laatst ontvangen berichten is deze staking zeer aanmerkelijk verminderd, hetgeen aan de Regeering het vertrouwen geeft, dat ook de weinigen, die thans nog niet het werk hervat hebben, spoedig hun plicht ten aanzien van hun landgenooten zullen inzien. Bovendien zal een ieder, die op 15 Mei het werk niet hervat heeft, voor ontslag in aanmerking komen. Aangezien de staking dan als geëindigd; kan worden beschouwd, heeft de Regeering de beslissing inzake de pensioenen aan den beheerder der mijnen toegezonden met ver zoek deze zoo spoedig mogelijk te publi- ceeren. Complot tegen Kroonprins Umberto Van republik.-revol. fascisten Over een complot, dat tegen Umberto II zou zijn georganiseerd, meldt het blad „Italia Sera" het volgende: Het plan had moeten worden uitgevoerd tijdens een reünie van oud-strijders, waarbij men van groote adhae- sie verzekerd kon zijn. Men had gebruik willen maken van een helsche machine, die uit de me nigte zou worden ge worpen. De beramers van den aanslag zijn leden van een neo-fascistische groep, die zich republi- keinsch-revolutionnaire fascisten noemen. Zij beschuldigen Umberto II ervan het Mussolini- regiem en den Duitschen bondgenoot te hebben UMBERTO H verraden en behoor en tot een organisatie terroristen welke met de Duitsche weerwolven- in contact staan. De marine-officier Vivian zou de leider van het complot zijn. De Haagsche Lente-drieling naar huis! Mi mi, Greetje en Hanneke Faber, uit de Naar- derstraat, die op 23 Maart dus één dag na hun geboorte in de Zuigelingen-kli niek aan het Oranjeplein waren opgenomen, zijn nu zoo gezond en welvarend, dat ze geen speciale verzorging van doktoren en verpleegsters meer noodig hebben. Bij hun intree in de kliniek wogen de klein tjes gemiddeld 1620 gram en kwamen onge veer anderhalf ons per week aan. En nu dus: het nieuwe leven tegemoet wij zijn er van overtuigd, dat het onder de goede zorgen van Mammie niet lastig zal vallen! REGEEREN IS DE KUNST OM VOORUIT TE ZIEN Een vóór den oorlog ongekende woordenstroom is in het eerste bevrijdingsjaar uit de monden der ministers tot ons gekomen. Vele beloften en voorspellingen werden gedaan. Het.gouverner c'est prévoir is een moeilijk vak. Wat kwam er van de voorspellingen terecht, vraagt „Trouw". 5 millioen nienschen naar de Stembus

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5