Onderhandelingen te Azerbeidsjan mislukt? „Nu kan ik Meyer zeggen, wat ik meen" Minister Drees over de Kabinetsformatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 13 MEI 1948 Verhoudingen aan beide zijden zeer gespannen In Teheran mislukten de onderhandelingen tusschen de Centrale Perzische Regeering en het autonome bewind van Azerbeidsjan. Er waren reeds berichten over oneenigheid in het kabinet bij verdere concessies aan Azer beidsjan en daaruit schijnt Sultaneh moed geput te hebben zich schrap te zetten. Er worden thans Perzische troepen aan de grens van Azerbeidsjan verzameld, waar schijnlijk in verband met een uitlating van Radio Tabris autonome regeering dat het volk van Azerbeidsjan strijden zal voor zijn rechten. Perzië is niet in staat, meer dan 10.000 man op de been te brengen en rekent op steun van regeeringsgetrouwe onderdanen in Azer beidsjan. De befaamde stroohalm. Zij houdt n.l. ook rekening met een ver raderlijke houding van communistische Ex-koning Victor Emmanuel De ex-koning van Italië, Victor Emma nuel, is te Alexandrië aangekomen. Hij koos 9 Mei als datum om af te treden, omdat hij van meening is, dat 10 jaar geleden op 9 Mei 1936, toen hij uitgeroepen-werd tot keizer van Ethiopië, Italië's ongeluk begon. Walen wenschen België te verscheuren Streven naar een federatie van landsdeelen. Het Waalsch-Congres te Charleroy behan delde voorstellen om België in een Waalsch- en Vlaamsch autonoom deel te splitsen met Brussel als federale hoofdstad, zetel der federale regeering in het federale Hooger- huis, dat afgevaardigden telt uit de wet gevende vergaderingen van beide landsdee len. Het plan spreekt zich niet uit voor republiek of democratie. Dergelijke plannen zijn onder de huidige constitutioneele verhoudingen evenwel on uitvoerbaar. Met op 3 na algemeene stemmen en 8 ont houdingen nam het Congres de motie, die bovenstaande plannen als wenochelijk schetst, aan. Het Congres keurde een communisti sche motie goed, om direct een Waalschen-, Vlaamsehen en Brusselschen raad- samen te stellen. De Gaulle bij het graf van Clemenceau Het feit, dat de Gaulle het middelpunt vormde van de plechtigheden bij het graf van Clemenceau op den overwinningsdag, heeft velen het gevoel gegeven, dat de ge neraal bij de komende verkiezingen in het politieke leven zal terugkeeren. Desgevraagd verklaarde de generaal evenwel niet voor nemens te zijn in het politieke leven terug te keeren. Rond het graf waren uitgebreide beveili gingsmaatregelen genomen. In L#e Havre woedt een felle haven- brand, waardoor veel katoen, hout, Minnen, koffie, etc. verloren gaan. Toedeh-aanhangers in het eigen land en schijnt niet veel waarde te hechten aan dé Russische verzekering, dat het Roode Leger Azerbeidsjan ontruimde. Griekenland gaat over den koning stenunen Dodekanesos wil weer bij Griekenland. De Grieksche regeering stelt voor, op 1 September het referendum over de Konings kwestie te houden. De bevolking van de Dodekanesos verzocht weer tot Griekenland te mogen behooren. DE BESPREKINGEN IN BRITSCH-INDIE MISLUKT De conferentie, die Britsche ministers in Simla hadden met Britsch-Indische leiders over de toekomst van Britsch-Indië, is mis lukt en afgebroken. Geen "der partijen treft blaam, aldus het communiqué, daar allen zich hebben ingespannen om tot overeen stemming te komen. De Britsche regeerings- missie acht haar opdracht nog niet geëindigd en zal haar zienswijze over de nu te nemen stappen geven. IN PARIJS SPREEKT MEN VANDAAG OVER DE RUHR Vandaag zal, naar verwacht wordt, in Parijs de Rubr-kwestie ter sprake komen. Be vin caonfereerde gisteren met Attlee, naar men meent over de vraag, of het mo gelijk is het Engelsche standpunt inzake Italië te wijzigen, nu de situatie ter confe rentie critiek is. In Duitschland zijn verleden week 25000 leden van de Waffen S.S. vrijgelaten. Churchill maakte Zaterdag een tocht op het IJ, in gezelschap van H.M. de Koningin Te Neurenberg zijn 2 Amerik. militai ren, die in een jeep reden, door onbekenden dood gesohoten. Een Russische boerenvrouw uit Staldndrd (Georgië) schonk het leven aan 2 jongens en 2 meisjes. In Turkije berden door overstroomin gen vele personen dakloos. Honderden ver dronken. Vorrink over z'n heengaan als Regeeringsgemachtigde In een Zaterdag te Nijmegen gehouden vergadering van zijn partij verklaarde Koos Vorrink o.m. volgens het A.N.P., dat in Nederland een bron van fascisme zit en Arnold Meyer omgeven wordt door een macht van gewapende mannen. Het fascisme dreigt in nieuwen vorm in Nederland baan te breken en een gevaar te worden voor de gezonde democratie. Als Regeeringsgemachtigde is hij afgetre den om Meyer te kunnen zeggen wat hij meent; ook op het gebied van aanhouding en beoordeeling van politieke verdachten. Hij las een arrest van den Hoogen Raad voor, waarbij een rechter in Arnhem uit zijn ambt ontzet was op beschuldiging, kring leider te zijn geweest van Zwart Front en daardoor ontrouw aan het 'Koninkrijk be toond te hebben. Hieruit, aldus Vorrink, moet de conclusie worden getrokken, dat Arnold Meyer een fascist is, die ontrouw is aan het Koninkrijk. Waarom naar zijn meening de A.R. er buiten bleven Het AJN.P. meldt: „Er werd den laatsten tijd, vooral van anti-revolutionnaire zijde, de regeering herhaaldelijk verweten, dat er vorig jaar geen nationaal kabinet is ge vormd", zoo zei de heer W. Drees, minister van Sociale Zaken, op een Zaterdagavond te Alphen aan den Rijn gehouden verkiezings vergadering, van de Partij van den Arbeid, „maar wij zijn indertijd niet uitgegaan van de gedachte, dat het beslist een kabinet van alle partijen moest worden. Wel hadden wij den plicht een onderzoek in te stellen, of samenwerking met andere partijen mogelijk zou zijn. Het contact, met deze partijen is den geheelen oorlog door bewaard gebleven, ook en vooral met de Anti-Revolutionnairen, niet alleen met den heer Schouten, voor wiens moed tijdens de bezetting ik alle be wondering heb, "maar ook met de heeren Mr Carp voor den Raad van Cassatie (Vervolg van pag. 1) Verd.: Dat is niet juist. Mijn standpunt was dat de koning moest blijven, als schakel met het verleden. De P r o c. F i s c.Maar in het beruchte „Witte Anjeri'-artikel in Vova werd tegen het Huis van Oranje stelling genomen. Verd.: Mussert was het hier in zijn hart niet mee eens Maar hij kon zich niet openlijk uiten, omdat hij feitelijk de gevangene was van de Duitsche bezettende macht. Vervolgens hield de verdediger jhr mr Asch van Wijck zijn pleidooi, waarin hij naar voren bracht hoe verd. in „Storm" was aangevallen, hoe kon verd. dan het Duitsche nat. socialisme hebben bevorderd vroeg pl. De Pres: Verdachte, hebben de Duitschers u wel eens als rechter willen afzetten? Verd. Neen, zij vonden het Vredege rechtshof te onbelangrijk De Pres: Het bewijst toch, dat men u niet als een fel tegenstander zag. Pl. lichtte verder de cassatiemiddelen toe en wees op de lichte straffen, welke het Vredegerechtshof velde. Volgens pl. is door het Hof niet voldoende rekening met ver schillende verzachtende orrmtandigheden ge houden. Pl. wees nog op het schrijfverbod, dat aan verd. in 1943 door de Duitschers is opgelegd. Tenslotte vroeg hij een objectieve beoordeeling van zijn cliënt. Het woord was hierna aan verdachte zelf. die meende dat het Hof aan zijn verde diging geen recht heeft doen wedervaren. Spr. heeft gestreefd naar een socialisme op nationalen grondslag. Opzettelijke hulp betoogde verd. niet aan den vijand verleend te hebben. De Pro c-fiscaal prof mr Lange- m e ij e r achtte de juridische middelen on gegrond, doch meende dat de strafmaat aan merkelijk verlaagd moet worden en eischte veroordeeling tot 12 jaar gev.straf. Uitspraak over 5 weken. Donner, Rutgers en De Wilde. Wij zijn aan besprekingen over het regeeringsprogramma echter nief toegekomen omdat aan den èisch van de voormannen der anti-revolutionnai- ren, dat de oude Kamer van 1937 terug zou komen en aangevuld zou worden met op volgers van de toen geldende candidaten- lijsten, niet voldaan kon worden. Men moest echter over de grondwettelijke maatregelen heenstappen, vandaar, dat onzerzijds werd voorgesteld de oude leden na zuivering weer in de Kamer op te nemen en aan te vullen met menschen uit de verzetsgroepen. Daar op zijn de besprekingen vastgeloopen. De betrekkelijkheid van het principe bleek ech ter, toen de heeren Donner en Bruins-Slot zich aan onze zijde schaarden en ons stand punt als de eenig mogelijke oplossing aan vaarden. De heer Bruins-Slot was zelfs wel bereid in het kabinet zitting te nemen, maar trok zich terug, toen de portefeuille, welke hij begeerde reeds aan een ander bleek te zijn toegewezen. De heer Meynen heeft daarop de portefeuille van Oorlog aanvaard, zij het onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat hij niet in het kabinet zitting nam als vertegenwoor diger van de A.R. Partij". Minister Drees achtte het wenschelijk hier van mededeeling te doen om, zooals hij zeide, „aan de legende, als zou het bij de kabinets formatie aan reëel overleg hebben ontbroken een einde te maken". (Bovenstaande uiteen zetting laten wij geheel voor rekening van minister Drees. We hopen nog op deze kwestie terug te komen. Red.). Spr. waarschuwde tegen den O.D., welke in zijn huidigen vorm een gevaar oplevert voor de gezonde democratie; alhoewel hij moest toegeven, dat deze organisatie in de dagen van verzet verdienstelijk werk heeft verricht voor de bevrijding van het vader land. Minister Drees over Vorrink's ontslagname Over de ontslagaanvrage van den heer Koos Vorrink heeft min. Drees in een ver kiezingsvergadering te Alphen aan den Rijn medegedeeld, dat de heer Vorrink toch als regeeringocommissaris zou zijn heengegaan bij zijn te verwachten verkiezing als lid van de Tweede Kamer, omdat deze functies on- vereenigbaar zijn. Dat deze beslissing nu reeds gevallen is, hangt met de verkiezings campagne samen. De critiek van den heer Vorrink op het ambtelijk beleid in het al gemeen en op het directoraat-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging in het bijzon der, heeft bewezen, dat er moeilijkheden ontstaan, wanneer men als ambtenaar met andere ambtenaren moet overleggen, maar daarnaast als politicus zijn meening over ambtenaren geeft. „De situatie is nu veel zuiverder geworden", aldus de min., „er \s een vrijere verhouding geochapen. De regee ring stelt het volste vertrouwen in den heer Vorrink". Europeesche geïnterneerden naar veiliger borden Wekelijks zullen duizend worden overgebracht In het officieele Britsche communiqué, heden te Batavia uitgegeven, wordt ver klaard, dat vanaf 20 Mei duizend Europee sche geïnterneerden wekelijks uit het bin nenland van Java naar de Geallieerde zone zullen worden overgebracht. Het communiqué noemde deze regeling een „aanvullende maatregel, die de eva cuatie moet bepoedigen". SURINAME EN DE AUTONOMIE Üe voorzitter van de commissie uit de staten van Suriname, die naar Nederland zal komen, de heer F. H. R. Lim a Po, ver klaarde tijdens een bijeenkomst, dat Suri name het voorbeeld van Indië niet wenscht te volgen, doch volkomen accoord gaat met het voorstel van H.M. de Koningin van Dec. 1942. „Wij willen autonomie voor Suriname en wij gaan naar 's-Gravenhage teneinde de. Regeering van het Moederland om de ver vulling van het Koninklijk voorstel te ver zoeken," aldus de heer Lim a Po. Het Britsche ministerie van Opvoeding publiceerde een maatregel, om schoolkinde ren gratis medische behandeling te geven, ongeacht het inkomen van de ouders. DE LUCHTREIS VAK DE PEGASUS Door G. TH. ROTMAN 36. Meneer Untermeier werd krijtwit van woede. Zijn gitaar was om zo te zeggen zijn tweede ik. In één sprong was hij overeind. „Lelijke kerel, ik zal je salemaleikum- men!" riep hij uit én meteen gaf hij den Arabier een watjekou achter zijn kiezen, dat hij achterover in 't zand buitelde, met z'n beenen in de lucht. „Bravo!" riep meneer Van Emmen, ter wijl hij in zün handen klapte. Maar Ali Ben Kalïi was óók niet van gis teren. Voor onze wereldreizigers wisten, wat er gebeurde, had de Arabier twee grote revolvers getrokken. „Handen hoog!" brul de hij. „Je geld of je leven! Hier, met al je schatten en kostbaarheden!" Daar stonden de helden van Afrika, met knikkende knieën en hun handjes in de lucht, in doodsangst starend naar de blin kende revolverlopen, die dreigend op hen gericht warea, Kerk en School Gen. Synode Ned. Herv. Kerk De bezwaren tegen de „nieuwe koers." Naar aanleiding van de kritiek op den raad voor kerk en school besloot de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk tot het verzoek om een on derhoud tusschen het moderamen van de synode met den „raad voor kerk en school" en de schrijvers van de brochure „de hand schoen opgenomen". De tekst van de in de vorige, zitting aange nomen verklaringen werd Vastgesteld en met algemeene stemmen aanvaard. Voor de vele brieven met bezwaren is de synode dankbaar, ofschoon er vele misverstanden aan ten grond slag liggen. Zij hoopt, dat in het vervolg be zwaren steeds rechtstreeks bij haar worden ingebracht. In de generale synode, ook al is zij tusschen tij dsche synode, is de Ned. Herv. Kerk „in vergadering bijeen". Zij moet een nieuwe kerkorde voorbereiden en leiding geven aan het werk der kerk. Voor dien arbeid dragen alle leden mede-verantwoor delijkheid. De synode moet zich gedragen weten door de kerk. De praeses heette vervolgens den vertegen woordiger van de Amerikaansche sectie van den wereldraad der kerken, dr. Thompson L. Shannon, welkom, deze drukte in zijn toespraak den dank uit van de Amerikaansche kerken voor de houding der Ned. Herv. Kerk gedu rende den oorlog. Binnengekomen is een bezwaarschrift van prof. dr C. Gerretson tegen het herderlijk schrijven over Indonesië, waarin een nadere verklaring van de boodschap werd verzocht. Het concept-antwoord werd met algemeene stemmen overgenomen. De noodraad voor kerk en evangelisatie stelde voor, op grond van ingekomen brieven over ergernissen bij de richtingsverhoudingen, door de synode te doen aandringen, vormen te vinden, waarbij deze in de eerstvolgende vijf jaar worden ondervangen, om gelegenheid te hebben tot geestelijk verantwoorde belis- singen te komen. Kol. ds. A. T. W. de Kluis, legerpredikant in algemeenen dienst, sprak over den toestand van de geestelijke verzorging in het leger. Naar aanleiding waarvan de synode het bu reau voor geestelijke verzorging van het leger opdroeg, namens haar bij de gemeenten er op aan te dringen haar predikanten voor een be paalden tijd af te staan. In zijn slotwoord bracht de praeses grootèn dank aan de gastvrouw van „De Blankenburg", mevr. de Blecourt, waar de synode thans voor het laatst vergaderd heeft. PERSONALIA Prof. dr A. J. M. Mulders te Nijmegen is benoemd tot rector-magnificus der R.K. Universiteit voor het studiejaar 1946—1947. Praktijkexamens Vereen, van Leeraren in Handelscorrespondentie. Het praktijkexamen der Ver. van Leeraren in handelscorrespondentie, boekhouden en stenografie zal in alle groote plaatsen wor den gehouden op 8, 9 en 10 Juli; op 3, 9 en 10 Juli zal tevens het schriftelijk gedeelte van het examen chef-correspondent worden afgenomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Gameren, L. Blok te Mid- delharnis; te Harkstede-Scharmer, H. F. Meijer te Vierhuizen. Aangenomen: naar IJmuiden, J. v. d. Berg te Vlijmen. Bedankt: voor Terheijden, H van Dij ken, em. pred. te Hilversum. Geref. Kerken Beroepen: te Heerde, Joh. Ribberink te Grootegast; te Puttershoek, M. den Boer te Oudeschoot. Bedankt: voor Rotterdam-Hill eg ersberg, G. Brinkman te Nijkerk; voor Paesens, J. Haitsma te Rockanje. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Hasselt, B. Nederhof te Eindhoven. Aangenomen: naar Zeist, P. de Smit te Utrecht. Bed a.n k t: voor Groningen (2e pred. pl.) en voor Zaandam, W. Heerma te Rotterdam- Centrum. Vrij Evang. Gemeenten Aengenomen: naer Oude Pekela, M. v. d. Vis te Goes. PROMOTIE. WAGENINGEN, 11 Mei Bevorderd tot dioctor in de landbouwkunde Th. E. Gale- sloot, geb. te Weesperkarspel, op proefschrift met stellingen, getiteld: „Over de vroeg beginnende gas vorming in kaas". De Indische spaarbankboekjes geldig verklaard Uitbetaling m.i.v. heden mogelijk Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, is dezer dagen tusschen de Rijkspostspaarbank hier te lande en de Post spaarbank in Ned.-Indië een overeenkomst getroffen, waardoor het mogelijk is gewor den de „vóór-oorlogsche" Indische spaarbank boekjes m.i.v. heden betaalbaar te doen stel len aan de hoofd- of bijkantoren van de Rijkspostspaarbank in Nederland. Daartoe is het noodig, het Indische spaar bankboekje op te zenden aan den directeur van de Rijkspostspaarbank, waarna voor overdracht en verdere afwikkeling gezorgd zal worden. Ten aanzien van de rente vernemen wij nog, dut deze t.z.t. zal worden bijgeschreven, zoodat zij. die het geheele tegoed-bedrag opnemen, er goed aan doen van eventueele adreswijzigingen steeds kennis te geven aan den directeur van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. Met betrekking tot den koers kunnen wij nog melden, dat deze gesteld is op f 1.Ind. crt. f 1.Ned. crt., terwijl de uitbetaling geheel op dezelfde wijze en onder dezelfde voorwaarden van de Ned. boekjes zal ge schieden. ffaar bevinden zich onze zeeschepen? Kelbergen, 10 v. Casablanca n. Pernis: Tonus, v. Lissabon n. Antwerpen, 10 te Oporto; Algarve, 10 v. Lissabon n. R'dam; Algenib, 9 v. Manilla n. Balik Papan; Zui- derburgh, v. Immiqgham n. Almeria, p. 10 Dungeneos; Noordwijk, vertr. 11 v. Huelva n. Nederland; Mies, 10 v. Dublin n. Port Tal bot; Tromp, 10 v. Londen te Glasgow; Heems kerk, 8 v. Londonderry te Hamburg: Stad Maassluis, 9 v. Vlaardingen te Houston voor Nederland Streefkerk, 9 v. Basra n. R'dam; Salland, 13 v. New-York te R'dam verw.; Oranjefontein, 7 v. Takoradi n. Kaapstad; Albert Cuyp, 4 v. Buenos Aires n. Bahia Blanca; Ino, 10 te Curasao; Baralt, 4 v. Cu rasao n. Puerto Cardon; Ondina, 5 v. Madras n. Calcutta; Saroena, 5 v. Singapore n. Tara- kan; Swartenhondt, 5 v. Singapore n. Akyab; Melchior Treub, 6 v. Singapore n. Batavia; Jan Lievens, 30 v. Bordeaux te Duala; Dido, 6 v. Guayaquil n. Cristobal; Titus, 6 te Tri nidad; Plato, 6 te Trinidad; Douro, 7 te Port au Prince; Flevo, 6 v. Port au Prince n. Bar- ranquilla; Pygmalion, 4 te Curasao; Ariadne, 10 v. Algiers n. Genua; Odysseus, 10 v. Lis sabon n. R'dam; Stuyvesant, 9 van Curasao n. Barranquilla; Deo Duce, 10 v. Kopenha gen n. A'dam; Frans van Mieris, 9 v. Iquique; Pericles, 10 v, Curasao.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2