JUetw* £i>tttsriji> (tfmtmttf s Churchill getroffen door onze geestdrift IDist <11 NOG ENKELE DAGEN Raad van Cassatie eischt 12 jaar tegen Carp MAANDAG 13 MEI 1946 2e Serie: 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 33i -Bureaux Redactie en J Administratie: Vi* Redactie: tn B VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Jtaniuastidi is abcblfvert "myn bedtegfienspoet" Abornn emen tsprijzen 11.10 per maand 1 0.26 per week 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit verh. m. a dm .kosten) Ad/vertentiën f 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Cisteren vertoefde Hij op het paleis te Soestdijk Ook in het afgeloopen weekeinde heeft Churchill overal waar hij verscheen, weer de hartelijkste bewijzen van sympathie ont vangen. Betreffende Churchill's Amsterdam-day, kunnen we nog melden, dat onze Engelsche gast, na het ontvangen van de gouden me daille der hoofdstad, heeft aangezeten aan een lunch in de zaal in de Ned. Herv. Diaconie, welke zaal in de sfeer gebracht was van 1814 toen de burgemees teren van «Nu even een plaatje, waar we allemaal op aardige foto wa Amsterdam een groot bal hebben aangebo den aan Prins Willem van Oranje om de bevrijding van het Fransche juk te vieren. Een van de verpleegden der diaconie, de 94-jarige Opa Koehoorn, bood aan Churchill en aan mevr Churchill bloemen aan, terwijl het College van regenten den hoogen gast vereerde met een afbeelding van het por tret van een zijner voorvaderen, John Chur chill, uit het jaar 1705. 's Middags maakten H.M. de Koningin en mr Churchill aan boord van den Geulstroom van de reederij Koppe N.V. een tocht op het IJ. De boot werd omstuwd door ontelbare vaartuigen van allerhande type. Het was een kleurenfeest ,een feest van enthousiasme, dat geen der ooggetuigen ooit uit de her innering zal verliezen. Churchill heeft- verklaard, dat hij nog in geen enkel land van Europa, die dankbare spontaniteit en imponeerende hartelijkheid heeft aangetroffen als juist in Nederland, dat men hem wel eens voorgesteld had als zoo nuchter en lauw. Zondag heeft Churchill een bezoek aan het paleis Soestdijk gebracht. Tevoren in specteerde hij het politie-escorte, dat hem op al zijn tochten begeleidt en over welks optreden hij zeer tevreden was. Op zijn weg naar Soestdijk hadden zich zeer velen opge steld om den Britsohen staatsman te be groeten. Op de grens van de gemeente Bus- sum en Naarden, waar de burgemeester Churchill een kruik oude klare aanbood, ver brak de menigte het politiecordon. Op ver schillende punten van de route werden Chur chill bloemen aangeboden. Oip Soestdijk werd Churchill verwelkomd door het Prinselijk Paar, terwijl de drie prin sesjes, gekleed in rose jurkjes, voor het ven ster in de hall stonden uit te kijken. Na het dejeuner begaf het gezelschap zich naar het park achter het paleis. Churchill hield zich bij het water op met de vroolijk babbelende prinsesjes. Later kwam ook Prinses Juliana, die een groen toilet droeg en Prins Bern- hard, die in de generaalsuniform van de Kon. Luchtmacht was gekleed. Kort daarna Sjahrir ontmoet vandaag Soekarno Een botsing behoort niet tot het onmogelijke. (Van onzen Indië-redacteur) Het Inheemsche kabinet komt heden, in volledige zitting, te Soerakarta bijeen. Afgezien nog van het feit, dat deze bijeenkomst wel eens zeer belangrijk kan zijn voor de verdere plan nen van de republikeinen ten aanzien van het Indische vraagstuk immers de Inheemsche delegatie is reeds geruim en tijd uit Nederland teruggekeerd en heeft zoodoende volop tijd ge had zich met haar „regeering" te verstaan is het zeer interessant te weten, dat Soekarno en Sjahrir elkaar vandaag „officieel" zullen ontmoeten. Dat het wellicht tusschen hen tot een botsing zal komen, lijkt ons niet uitgesloten, te meer daar Soekarno's populariteit onder de republi keinen de laatste maanden danig aan het tanen is. Ondanks het feit, dat Sjahrir van geboorte Sumatraan is, schijnt hij door de republikeinen op Java zoo langzamerhand beschouwd te wor den als „nationale vrijheidsheld", daarbij door Sjarifoedin, minister van Landverdediging, ter zijde gestaan. Op last vatn den Officier van Justitie te "s-Gravenhage zullen in het vervolg alle auto's, fietsen en andere vervoermiddelen, waarmee vleesoh van frauduleus geslachte dieren wordt vervoerd, in beslag worden genomen, ongeacht wie daarvan de eige naar ia. aanvaardde de fam. Churchill den terugtocht naaT Amsterdam, waar Churchill 's avonds in het Paleis op den Dam heeft aangezeten aan een intiem diner, aangeboden door de Koningin. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard behoorden tot de gasten. Het was een zuivere cervle privé zonder ©enigerlei officieel vertoon. Vandaag brengt de Britsche ex-premier een bezoek aan Rotterdam. Op weg daar heen is de stoet door het bloemencentrum Aalsmeer gereden. Te ongeveer 4 uur zal Churchill van het vliegveld Valkenburg naar Engeland vertrekken. staan", zei Prinses Juliana vroolijk en deze s het resultaat. Grondwetsherziening was „Spielerei" (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken.) De ex-President van het ex-Vredesgerechts- hof, mr J. H. Car p, stond heden in hooger beroep terecht voor den Raad van Cassatie. Het Bijz. Gerechtshof had verd. tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens opzettelijke hulpverleening aan den vijand in tijd van oorlog, nadat de Proc.-fiscaal levensang had geëischt. De President Prof. mr. Verzijl vroeg aan verd. of hij thans nog meende goed ge handeld te hebben. Of denkt u thans: Wat ben ik dom geweest? Verd.: Ik heb er zeer veel spijt van. In de praktijk had het Vredegerechtshof niets te maken met het nat.-socialisme. Twee doodvonnissen in cassatie Moord op burgemeester van Asten en Sommeren. De Raad van Gasatie heeft heden tegen Gerben Sake van der Ploeg, onderofficier bij de Germaansche S.S. en commandant van de Landwacht in Noord-Bnabant in 1944, en tegen J. F. P. van Lieshout, café houder te Asten, het cassatieberoep ver worpen en de doodstraf, waartoe zij door het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch veroor deeld waren, gehandhaafd. Van der Ploeg had de woonhuizen aangewezen van den burgemeester van Asten en Someren, die later werd doodgeschoten, als represaille voor den dood van twee landwachters en van Lieshout was als verrader opgetreden en had de lijst verstrekt met namen, die bekend stonden als terrorist. Hierop kwa men de namen der twee burgemeesters voor. De zaak tegen de verdachten Hendrik Kromhout en J. P. Besteman, die als S.S.- mannen den moord hadden uitgevoerd en die ook door het Hof tot de doodstraf zijn veroordeeld, werd tot 3 Juni uitgesteld. DAT te Maastricht de 76 j. chirurg, dr. G. Ch. F. Rombouts en te Enschedé de 57-j. arts P. A. van Delden is overleden. DAT gisteren in alle R.K. kerken middels een herderlijk schrijven is aangedrongen op het stemmen op de Kath. Volkspartij. DAT H.M. de vorige week de oude traditie om, bij een bezoek aan A'dam, een wandeling in het Vondelpark te maken, heeft hervat. DAT men aan huisdieren geen palingkoppen moet voederen daar er vaak vischhaken in voorkomen. DAT in Nijmegen van de 700.000 M3 puin reeds 500.000 M3 verwijderd is, hetgeen 2% millioen gld. kostte. DAT bij den grossier L. D. te Goes 16.000 zwarte sigaretten, 7000 sigaren en eenige hon derden pakjes shag in beslag zijn genomen. DAT te Roosendaal onder groote belangstel ling afscheid van dr. Jos. J. Gielen, die be noemd werd tot hoofdinspect. van het L. O. in de hoofdinspectie Nijmegen. DAT het oude planetarium te Franeker weer is gerestaureerd en functionneert. IJmuiden bracht de eerste „Hollandsche nieuwe De eerste logger met nieuwe Hollandsche haring, de „Katwijk 18", is Zondagavond Umuiden binnengeloopen. (Scheveningen heeft deze primeur gemist vanwege het conflict in het haringvissohers- bedrijf. Red.) Ned. voetballers winnen van België met 6—3 H.M. de Koningin en het Prinselijk Paar ook tegenwoordig. Voor 55.000 toeschouwers werd gisteren middag in het Olympisch Stadion te Amster dam de eerste internationale voetbalwed strijd NederlandBelgië na zes jaar ge speeld. De uitslag was 63 in het voordeel van Nederland. Tal van autoriteiten, waar onder diverse minis ter s met hun dames, waren tegenwoordig. Kort voordat de eerste helft van de match verstreken was verscheen ook H.M. de Koningin, terwijl na de rust het Prinselijk Paar zich bij Haar voegde, zoo ontleenen we aan het A.N.P. Dat ons Kon. Huis, wiens levenshouding bij een groot deel van ons volk bij zonderen eerbied en gedurig gebed wekt, dezen wed strijd heeft bezocht, zal menig hart teleur stelling hebben bereid. De warme sympathie voor dit Huis mag ons niet weerhouden, ons van die teleurstelling tolk te maken. Vacantiegangers moeten hun bonnen meenemen Tenzij het slechts om enkele dagen gaat De aandacht wordt er op gevestigd dat vacantiegangers, die hoogstens 3 a 4 dagen op stap gaan, voor hun verblijf in hotel of pension geen bonnen behoeven mee te ne men, behalve die voor vleesch. Bij langer verblijf moet men echter wél zijn bonnen overleggen. Wild en gevogelte zijn vrij, doch moeten doorgaans extra betaald worden. In sommige gevallen zal men voorts nog ge noodzaakt zijn zelf voor lakens, sloop en en handdoeken te zorgen. De Pres.: Dus meent U toch goed gehan deld te hebben? Verd.: Het hangt er van af hoe U de zaak bekijkt. De P res.: U was ook bezig met een Grond wetsherziening Verd.: Dat was slechts Spielerei. Ik be schouwde het alleen theoretisch. De Pres.: Hoe is dat mogelijk? Verd.: Alleen met den Germaanschen Statenbond kreeg ik van Mussert opdracht voor een ontwerp. Daarna stellen é'enige raadsheeren vragen, waaruit blijkt, dat verd. nog in 1945 aan een Duitsche overwinning geloofde. Verd. sprak niet tegen, dat het de bedoeling van het Vredesgerechtshof was om Ned. officieren een strenge straf op te leggen om ze later gratie te kunnen geven, hetgeen voor Mussert een goede beurt zou zijn. De instelling van het Vredes gerechtshof was volgens verd. noodig omdat anders de Duitschers de zaak in handen zouden hebben genomen waaruit veel zwaardere straf fen zouden zijn gevolgd. De P r o c. Fisc.: Volgens de plannen met Mussert als Regent had het Huis van Oranje afgedaan? (Zie vervolg pag. 2) Nederlanders weer baas in O.Java De commandant van de 5e Br.-Ind. divi sie te Sorebaja, gen.-maj. G. K. Bourne, heeft het commando over Oost-Java aan den Ned. bevelhebber, kol. Giebel, overgedragen. Voor zijn vertrek bracht gen. Bourne de bewoners van Soerabaja dank voor den hulp, welken zij de troepen verleend hebben tij dens de moeilijke dagen in October en No vember van het vorig jaar. Behoudens kleme eenheden van de R.AJ. en Marine hebben thans alle Britsche troepen Soerabaja verlaten. Heden 58 beulen van Mauthausen tot den strop veroordeeld Tijdens het proces tegen de leden van den kampstaf van het concentratie kamp Mauthausen zijn er vandaag 58 tot den strop veroordeeld. Drie andere zijn veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. DAT het Sportfondsenbad te Arnhem is heropend. DAT sinds Zaterdag tusschen Oslo en A'dam een luchtvracht-dienst functionneert. DAT Zaterdag te Delden een groot pand afbrandde, waardoor zes gezinnen dakloos werden. DAT bet dep. van den Wederopbouw, Van Alkemadelaan 350, Den Haag, toezending ver zoekt van foto's van in den oorlog ver nielde gebouwen en htlizen. DAT de miniatuur vier lamps radio-toe stellen. die voor legerdoeleinden boven Arn hem aan parachutes werden uitgeworpen, thans voor den handel worden geproduceerd. DAT het personeel van den Rijksdienst voor Land'bouwherstel bij arbeid in de R'damsche haven de belangen van den land bouw zal blijven behartigen. DAT op Scsherpenisse (Tholen) bijz. maat regelen overwogen worden tegen de vele rat ten welke de inundatie er bracht. DAT Zaterdag a.s. 500 vrachtauto's uit de noordelijke provincies door A'dam een propa- gandatocht voor het beroepsgoederenvervoer maken. DAT prof. mr. A. N. Molenaar op een ver gadering van de Partij van de Vrijheid be drijfsorganisatie het voorportaal van socialisa tie heeft genoemd. Vandaag is het Ned. volk de werkweek in gegaan, waarin ook de dag der verkiezingen valt. Nog enkele dagen en de verkiezings campagne ligt achter ons. Ons blad heeft, evenals in het verleden, niet nagelaten met kracht te pleiten voor een gezond Staatsbestel met rechtmatigen volksinvloed en ae mogelijkheid van een ont wikkeling voor kerk, gezin, maatschappij en school. Bij dit streven naar een gezond Staatsbe stel moest herhaaldelijk stelling worden ge nomen tegen een Regeeringsbeleid, dat al te duidelijk de kenmerken droeg van gedragen te worden door een socialistische minder heidspartij (de Partij van den Arbeid), welke, dank zij een foutieve en laakbare kabinets formatie bewust een bovendrijvende partij werd. Door verschuiving van den datum der verkiezingen heeft men dit beleid, dat bo vendien getypeerd werd door verwaarioo- zing van het parlement, veel te lang weten te rekken. Dit kabinet nu heeft in plaats van het ac cent te laten vallen op het herstel, in het bijzonder op het rechtsherstel wat na den ons op den hals geschoven oorlog toch wel eerste eisch was gestreefd naar wat dan een vernieuwingspolitiek werd genoemd, het geen intusschen beteekende, dat men eigen denkbeelden trachtte door te voeren. Hier tegen oppositie te voeren was een taak, welke niet altijd dankbaar, doch steeds noodzake lijk was. Ondankbaar was zij in zooverre, dat zij aan de bovendrijvende minderheidspartij de maar al te graag aangegrepen kans gaf om zelfs de best gemotiveerde critiek als negatief en reactionnair te bestempelen. Verre van dit laatste oordeel te aanvaar den, zijn wij van meening, dat het kabinet het aan anderen onmogelijk heeft gemaakt aan het Regeeringsbeleid deel te nemen. Het kabinet wil het eigen potje van zijn partijpolitiek op het vuur houden. Aan het kabinet SchermerhornDreea blijven wij het kwalijk nemen, dat er in 1945 geen nationaal kabinet werd gevormdi. Het heeft aan welwillende partijen het deel nemen aan het Regeeringsbeleid onmogelijk gemaakt en die partijen daardoor in de oppositie gedrongen. Men kent de gevolgen van dit regeerings beleid, vooral zooals het in de Indische kwestie in al zijn onbeüjndheid aan den dag trad. Wij behoeven het niet te verhelen, dat onze groote Ohr. partijen de slappe houding der Regeering het scherpst hebben ge tee kend en voor de ware belangen van de Indische volken het krachtigst zijn opge komen. Het gezamenlijk streven der A.R. Partij en der C.H. Unie heeft ons verlan gen naar de eene groote Prot. Chr. Partij slechts kunnen verlevendigen. Terwijl destijds nog in enkele bladen, welke de richting der Partij van de Vrijheid voorstaan, de betreurenswaardige regeerings- voorstellen van Febr. j.l. als aanvaardbaar werden behandeld, hebben de Chr. partijen doen inzien, hoe deze voorstellen het revo- lutionnair karakter van de republikeinsche beweging geheel miskenden, afgezien nog hiervan, dat zij de deur openden voor de ontbinding vali de structuur van het Koninkrijk. Weliswaar bleek bij het laatste Kamer debat de houding der Partij van de Vrijheid inmiddels verstevigd te zijn, maar toen waren het weer de R.K. Kamerleden, die zich, zij het tegenstribbelend, toen al te ge makkelijk metterdaad in het Regeeringsbe leid lieten voegen. Wij behoeven in deze dagen, waarin ons volk voor de keuze komt te staan, over deze dingen niet te zwijgen. Het is het landsbe lang, dat hier op het sped staat. De Indische kwestie is bij dit aller een symptoon. Tegenover elke miskenning van de revo lutie, tegen elke ondergraving van het gezag (van welke ondergraving de vrijheid het eerst het slachtoffer werd) roepen wij op tot krachtige politiek, zooals wij die voorstaan. Ons land en ons volk hebben daar recht op. Als een goedaardige grootvader onder hield Churchill zich op Soestdijk met de kleine prinsesjes. Vrij koud, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Meest matige wind tusschen Noord en Oost; in het N.-W. van het land hier en daar een buitje; vrij koud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1