hicuwe $.nbsrfft GTrnxraot Churchill's stem klonk in de Ridderzaal IDisI <11 VRIJDAG 10 MEI 19M Ze Serie, Ze Jaargang: vanaf T Mei 1945, No. SM Aborm eme n tsprij zen 1.10 per maand f 0.26 per week 3.25 per kwartaal fbij betaling p. kwlt Verh. m. admkosten) Advertentiën 0.15 per m.m. By contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. D1EMER Redactie: B VAN DER ROS „itunliwistirb is ohebleoert myn (jerl in te^yenspoet* rijzen uit den chaos en het bloedbad, waarin zij was gedompeld. Tegelijkertijd moeten wij alle maatregelen nemen voor de veiligheid van de wereld teneinde te verhinderen, dat wij opnieuw door een ramp zouden worden getroffen. Laten wij ons nu bezinnen op onze andere groote taak: het bouwen van een wereld omvattende veiligheidsorganisatie, waarbij alle volkeren, groote en kleine, een groot en diepgaand belang hebben. Hoe meer de groote mogendheden van thans tezamen gebonden zijn met banden van trouw en kracht, des te doeltreffender „De tornado is voorbij en thans. Als Churchill spreekt, is het altijd belang rijk. Zoo ook gisteren in de Ridderzaal, waar hij de volgende rede hield voor de Vereen igde zitting der Staten-Genera al: „Het is voor mij een groote eer vandaag to£ U het woord te mogen richten. In deze vereerende uitnoodiging zie ik een bewijs voor de hoogachting, die U mijn dierbaar land toedraagt en voor het vertrouwen, dat U in mijn land hebt gesteld bij het herwin nen der vrijheid tegen den overweldiger. Mag ik op mijn beurt U feliciteeren met de vorderingen, in dit land sinds de verdrijving van de Duitsche overwel digers gemaakt. Ne derland heeft zeer snel zijn stabiliteit en kracht in Europa herkregen. De stabiliteit van de Ned. constitutie, gebaseerd op de vereen iging van Kroon en Volk, is een voorbeeld voor •vele landen. Ik ver trouw dat Uw aan- gelegenheden in het 13, buitenland even voorspoedig zullen gaan als die in het binnenland. Wij in Engeland kennen en waardee- ren de diensten, die Nederland in recente en vroegere tijden aan de Europeesche vrijheid heeft be wezen H.M. de Koningin en de Ned. Regee ring hebben mij een cadeau gegeven, dat ik altijd als een eer vollen schat zal be lhouwen. Zij heb ben mij geschonken 613 brieven, die John Churchill ge schreven heeft aan den Raadpensionaris, tijdens de 10 jaren der groote alliantie, die hij geleid en met overwinning be kroond heeft. Ik moge nogmaals in deze vergadering van uwe beide huizen mijn dankbaarheid en dde van mijn familie zullen de waarborgen tegen den oorlog zijn, tot uitdrukking brengen voor deze buiten- en des te grooter de veiligheid van staten Was dat Churchill, de grimmige vechtjas van den laasten wereld oorlog? Inderdaad, want hier zag men Winston in het hart. Ook mevrouw Churchill en de dochter amuseerden zich kostelijk! gewone geste van vriendelijkheid jegens mij. Ook verheugt het mij hier te ontmoeten mijn vriend prof. Gerbrandy, die in de don kere dagen in Engeland bij ons was, en die zich zulk een waakzaam en getrouw kam pioen voor de rechten en belangen van Nederland toonde. Nu ik hier vandaag het woord voer en mijn woorden wellicht ver zullen worden Uitgedragen, is het mijn eerste plicht de heiligheid der rechten van de kleine landen Vast te leggen. Wanneer ik dit doe, baseer ik mijzelf op die groote figuur uit het liberale Vivto- riaansohe tijdperk, Gladstone. Op 27 November 1879 verklaarde Glad stone: „Het gezonde en heilige beginsel is, dat de Christenheid bestaat uit een ver- eeniging van naties, die door de banden Van het recht met elkaar zijn verbonden, en dat er geen onderscheid bestaat tusschen groote en kleine naties". Dezelfde heiligheid verdedigt de kleine grenzen van België (en natuurlijk ook van Nederland') en de uitgestrekte grenzen van Rusland, Duitschland of Frankrijk. Ik ben van meening, dat hij die door daden of woorden dit beginsel in gevaar brengt, den vrede en de meest fundamenteele belangen der Christelijke maatschappij in gevaar brengt. Het is de plicht der groote mogendheden ervoor te zorgen, dat deze rechten strikt worden nageleefd. Het is de plicht van de Vereenigde Naties, die rechten internationaal te sanctioneeren, waarvoor Nederland terecht zoo beroemd is, en tevens toe te zien, dat de macht van het recht uiteindelijk door de macht van het geweld zal worden beschermd. Aan Gr. Brittannië viel de fiere maar ont zagwekkende verantwoordelijkheid ten deel Zóó'n man in Indië! Op gevaar af te worden beschouwd als „lijdend aan Engelsche ziekte", willen wij toch even een gezegde aanhalen, dat wij gisteren, tijdens de toespraak van Winston Churchill, op de tribune in de Ridderzaal hoorden. Heel zacht werd het gefluisterd maar het klonk als een klok: „Zóó'n man hebben wij in Indië noo- dig", zei de stem, „dan zou zelfs n u nog alles in orde komen Ja, èls.... de vlag der vrijheid in de oude wereld te laten blijven wapperen totdat de krachten van de nieuwe wereld waren gearriveerd. Doch nu is de tornado voorbij. De toe komst ligt voor ons, wij kunnen er iets van maken of wy kunnen haar bederven (ap plaus). Wij staan tegenover twee voorname taken. De welvaart van Europa moet herleven en de Europee sche beschaving moet weer op en volkeren. Zooals ik vorig jaar te Brussel zeide, zie ik geen reden, waarom niet tenslotte, onder de hoede van een wereldorganisatie, de Ver eenigde Staten van Europa zouden verrij zen, zoowel van Oost- als van West-Europa, welke vereenigde staten het continent zou den kunnen vereenigen op een wijze, welke nooit gekend is sedert den val van het Ro- meinsohe Rijk en in welke gëheel haar be volking zou kunnen tezamen wonen in voor spoed, rechtvaardigheid en vrede." De heer De Vos van Steenwyk betuigde hierna namens de beide Kamers der Staten Generaal Churchill dank voor zijn beschou wingen, daaraan verbindend de verzekering, dat de aanwezigheid van Winston Churchill voor haar van blijvende historisohe waarde zal zyn. Winston Ohurohill dankte nogmaals met een buiging. Na het podium verlaten te heb ben, trad hij op den min .-pres. prof. Scher- merhorn, toe, hem hartelijk en langdurig de hand schuddend. Hierna verliet de familie Churchill de zaal om zich daarna rechtstreeks naar Amsterdam te begeven. De Turksche soc. dem. party mag haar arbeid hervatten. Ze was verboden, wegens haar internat, verbindingen, met name in Bulgarije. DciT IS CHURCHILL (Van één onzer verslaggevers.) Flets straalt het licht uit de kronen. Wan hopig doet een enkele zonnestraal een po ging om door de kleurige vensters te breken, en heel even een sfeer van vertrouwelijk heid te scheppen. Het sprookje wordt werkelijkheid als Churchill binnenkomt. Het sprookje van het wonderlijk harmonieerend tintenspel in de Ridderzaal van het oude, grafelijke slot. Dof-klemmend is de stilte. Vooraan loopt Churchill, rustig, waardig; de wandelstok in de hand. Links van hem oud-min. Weiter, achter hem zijn vrouw en dochter. Dan klatert het gejuich op Churchill aanvaardt het met een lichte buiging, met een vriendelijken lach. Foto-toestellen klikken: fél trekken de blitzlichten het onvergetelijk beeld tot zich. De werkelijkheid is daar Churchill in ons midden. Wij eeren hem, den man, wiens naam onverbrekelijk verbonden is aan oor log en overwinning. Dit is zijn geheim hij imponeert. On weerstaanbaar. Kalm, bezadigd is zijn stem. Geen dynamische vloed van woorden: Chur chill spréékt slechts. Ongedwongen, natuur lijk, en juist hiermede dwingt hij respect af. Het is een wilsoplegging; in den waren zin van het woord.. Af en toe vergramt zijn gezicht dat is, wanneer hij het heeft over de ellendedie de vijand trachtte te brengen over brandend Europa. Een herinnering; en daartusschen staat Churchill, als een rots in de branding. De bulldog, die niet van wijken wist! Nederland en Engeland. Eén hecht, onverbrekelijk blok. Churchill spreekt. Minder vet als havenstaking langer duurt Min. Mansholt heeft op een vergadering te Haarlem verklaard, dat, indien de haven staking nog lang duurt, het vetrantsoen op 26 Mei verlaagd zal moeten worden. Onze groenten gaan naar Duitschland Al onze overbodige groenten zullen naar Duitschland worden afgezet, ver klaarde min. Mansholt in een verga dering van de Partij van den Arbeid te Haarlem. De minister knoopte hier aan de beschouwing vast, dat een dergelijke maatregel in de „vrije economie" onmogelijk zou zijn. Invoer van auto's en fietsen uit Frankrijk Uitvloeisel van handelsaccoord van 26 April j.l. De in het op 26 April te Parijs geteekende handelsaccoord met Frankrijk geraamde in voer bedraagt f 166 millioen en de uitvoer van Nederland f 128 millioen. Het accoord, dat het belangrijkste na den oorlog genoemd kan worden, zal geldig zijn tot 31 Dec. 1946. Naast textielproducten, ijzererts, auto's en fietsen zal ook soda worden ingevoerd, ter wijl Nederland behalve groote hoeveelheden consumptie-erwten ook versche groenten zal leveren. Tevens zal ons land helpen den Franschen veestapel te herstellen. Herdenking Meidagen 1940 op de scholen Een verzoek van de Regeering De Regeerimig zal het op prijs stellen, in dien op 14 Mei as. op de scholen een kort overzicht wordt gegeven van de krijgs verrichtingen gedurende de Meidagen 1940. Vervolgens zal om 12.00 een minuut stilte worden betracht, waarna de halfstok han gende vlaggen worden geheschen en het eerste vers van het Volkslied zal worden ge zongen. MIN. MANSHOLT SPREEKT VANAVOND OVER DE VOEDSELVOORZIENING. Vanavond om 9 uur spreekt minister Mansholt voor de radio over „Aspecten van de voedselvoorziening". DAT bij Philips te Eindhoven' de aanbe steding is begonnen voor den bouw van 380 woningen, met als hoogste inschrijver de fa Jacobs uit Bussum voor 7.379.000 en als laagste de fa Aafjes te Beverwijk voor f 3.381.781. DAT het tekoct op de Gemeentebegrooting van Einhoven voor 1946 wordt geschat op f 4.638.610. DAT de bekende Belgische musicoloog en muziekdirecteur Paul Collaar morgen om 15 uur het Radio-Philharmonisch Orkest over Hilversum I dirigeert. DAT de Raad voor Rechtsherstel het in Liquidatie-tred en van den Bond voor Be drijfsauto verkeer, B.B.N., ongedaan heeft gemaakt. DAT Churchill Zaterdag een boottocht maakt door de A'damsohe haven en een poiitie-muziekoorps voor een concert aan boord zal zorgen. DAT voor een bepaalde grensstrook in het Zuiden des lands wegens het smokkelen weer een veeboekje is ingesteld. DAT leden van de Belgische persclub van 17 tot 20 Mei een bezoek aan Amsterdam zullen brengen. DAT de (moderne) Ned. Ambtenaarsborud besloten is tot fusie met den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst. DAT eenige in den winter van 1944 te Arnhem ontvreemde kostbare postzegelver- zamelingen te Zeist zyn achterhaald. DAT er na 10 Mei des Zaterdags noch te A'dam noch te R'dam beurs zal worden gehouden. DAT de opbouwkosten van Nijmegen wor den geraamd op 30 tot 40 millioen gulden op basis van de geldswaarde in 1940. DAT de. Ned. Spoorwegen 22 sneltreinloco- motieven in Zwitserland hebben aangekocht. DAT de spoorlijn Over veenZandvoort begin Juli en de lijn UtrechtAmersfoort begin Sept. weer geëlecfcrificeerd zullen wor den. DAT de bureaux van den Dienst Repa- trieering zijn overgebracht naar Wassenaar- scheweg 24, Den Haag (Tel. 117463 t/m 66). DAT voor België voor personenauto's geen internationale rij- en wagenbewijzen noodig zijn, maar voor vrachtauto's en tou ringcars wel. DAT jachtopzieners een Neder landsche SS-er hebben gegrepen, die uit de Harskamp was ontvlucht en zioh schuil hield in een hol in de bossohen bij Ede. DAT de rijksarchivaris mr A. Haga is over geplaatst van Zwolle naar Assen. DAT de Tuchtrechter een zuivelbedryf in het centrum des lands, hetwelk op groote schaal zuivelproducten zonder bon verkocht, onder bewind heeft gesteld. DAT de nationale hulp-zegels ook in het verkeer met het buitenland geldig zyn t/m 31 Dec. 1947. Zes jaar geleden Vandaag zes jaar geleden ontwaakte Nederland onder den diepen indruk van de verraderlijke overrompeling van zijn grondgebied door de Duitsche Hunnenben- den te land en uit de lucht. De stralende zonneschijn van dien dag werd gevolgd door een nacht van geweten- looze trouweloosheid, meedoogenlooze onder drukking, schandelijken roof, zinlooze ver nieling en duivelsche slavenjagerij en moor den. De jaren van leed en druk die langer duurden dan velen aanvankelijk vermoed den, zijn voorbij gegaan en we kunnen sinds een jaar weer bevrijd ademhalen, al hjden we nog geestelijk en stoffelijk in sterke mate onder de slagen van den tirannieken geweldenaar. Maar al staan we dan nog op de onderste sport van de ladder, de weg maar herstel ligt voor ons en voor een ieder Nederlander is er ergens de roeping om daartoe het zijne bij te dragen. Het licht is weer door het donkere zwerk gebroken. Het past ons daarom te gedenken, in 't bijzonder ook op dezen dag en niet te ver geten, dat onze bevrijding wel door de in spanning van menschen is tot stand geko men, maar dat, voor wie de omstandigheden kent, het een groot wonder van God in onze oogen moet zijn. We zien en aanvaar den het, maar doorgronden kunnen we het niet, dat Nederland ten slotte werd vrijge maakt door weinige tienduizenden, die ston den tegenover ver over de honderddduizend van onze vijanden. Benzine, smeerolie en -vetten per 1 Juni vrij De distributie van benzine, van motorolie en van alle andere smeeroliën en vetten za-1 met ingang van 1 Juni a.s. worden opge heven. Rijvergunningen blijven echter ver- eischt, terwijl de grootste zuinigheid moet worden betracht. Het eerste Russische vliegtuig op Schiphol geland Bracht Ned. bollendelegatie uit Moskou terug Voor de eerste maal na den oorlog is gis termiddag een Russisch vliegtuig op Schip hol geland, n.l. het gewone lijnvliegtuig van Moskou naar Berlijn, waarin gezeten was de delegatie uit het Ned. bloembollenbedrijf, dat in Moskou een Ned. bloemententoonstel ling heeft georganiseerd. VERAART HERVAT ZIJN REGEN- PROEVEN. De natuurkundige August Veraart uit Rijswijk, die zich reeds voor den oorlog bezig hield met regenproeven, zal in den loop van dezen zomer zijn proeven tusschen Scheveningen en Katwijk houden. De hoed in de hand en in den mond de sigaar! 'T PRINSELIJK PAAR NAAR ARNHEM. Prinses Juliana en Prins Bermhard zullen het openluchtspel „Op het puin", dat door de Arnherhsche jonge generatie op 11, 13 en 14 Mei tegen de ruïnes van de groote kerk zal worden opgevoerd, Maandagavond bijwonen. EISENHOWER IN TOKIO. De Amerikaansche overwinnaar in het Westen, Eisenhower, werd heden bij aan komst in Tokio, begroet door die in het Oosten, Mac Arthur. VICE-ADMIRAAL PINKE BIJ DE KONINGIN. Gisteren heeft H. M. de Koningin vice-ad- miraal A. S. Pinke, bevelhebber der Kon. Ned. Marine in het Oosten, te Amsterdam in gehoor ontvangen. DUBBELE ZOMERTIJD IN BELGIË BEGINT 19 MEI. In Argentinië is voorgesteld, de Falte- landeilanden van Engeland terug te eischen. GENERAAL WEYGAND OP VRIJE VOETEN. Generaal Weygand is voorloopig in vrij heid gesteld. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Mor gen voornamelijk in de Noordelijke provin cies tijdeiyk wat bewolking, overigens zon nig weer, weinig verandering van tempera tuur, zwakke tot matige wind tusschen Noord en Oost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1