Motie-van PoSI de tanden uitgetrokken Engelsche troepen zuilen Egypte ontruimen NIFUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG S MEI 194S Een succes voor minister Logemann Van Poll loochent het revolutionaire element Persvrijheid wèl in 't gedrang Wat beteekènt „Eeniger- lei republikeinsche vorm?" A.R., C.H. en Liberalen passen voor de eer De Kamer voor goed naar huis. (Van onzen Parlementsredacteur Na-dat cLe gewijzigde motie-van Poli was ingediend repliceerden gistermiddag de hee- ren BAJETTO en MEIJER INK. De laatste merkte op, dat de Regeering vroeger den Raad van Departementshoofden beschouwde ais een kabinet, maar ze nu verlaagt tot technische adviseurs van den G.G., die op de stukken oordeelen. De heer DE GROOT (Comm.) werd ge volgd door den heer SCHOUTEN (A.R.), die zijn stem niet aan de gewijzigde motie kon geven. De vierde overweging spreekt van zuivering van Japansche invloeden. Als de heer van POLL zou spreken van Japansche èn revolutionaire invloeden, zouden we tevreden zijn. De heer KORTHALS (Lib.) bestreed den minister op het punt van de persvrijheid. De minister gaf aan hoever zijn tolerantie aanvankelijk wel ging. Totdat het te ver ging. Dat is juist de verkeerde methode. De defaitistische geest heeft de Regeering er van teruggehouden om op te komen voor ons eigen Regeeringsbeleid tegen buit en- landsche invloeden. De heer TILANUS (C.H.) merkte op, dat de minister over de overgaven van het Ja pansche oorlogsmateriaal zweeg; het komt echter ten deele in handen van de extre misten. De motie bevat punten, waar men het mee eens kan zijn, maar wat is „eenigerlei 'republikeinsche vorm, gezuiverd van Japan sche invloeden?" Ook van revolutionaire invloeden? In haar conclusie is de motie een goedkeuring van beleid, dat de Regee ring, die wel zou willen overnemen. De heer TILANUS kan die goedkeuring niet geven en dus niet voor de motie stemmen. Mr JOEKES stelde de motie voor als een Uitspraak van vertrouwen. Minister LOGE MANN dupliceerde. Hij was met de wijzi ging der motie ingenomen, maar had nog één werasdh. De alinea om wat een beletsel zou kunnen zijn voor den voortgang der besprekingen., moet niet kunnen leiden tot de opvatting, dat gezocht wordt naar een ontkomen aan de besprekingen. Met deze reserve is de motie hem volkomen welkom. De Raad van Indië is inderdaad ook be sturende instantie. Indonesië kan de noodige krachten voor het bestuur nog niet opbren gen. Buitenlandsch kapitaal zal niet kunnen worden ontbeerd. We zullen gezamenlijk moeten werken. Den heer SCHOUTEN werd opgemerkt, dat opschorten der besprekingen ook een politiek is, maar voortpraten ook, doch met minder risico en oonsekwenties. De Regeering moet door de ontwikkeling der feiten wel eens zwijgen, maar blijft bereid de Kamer te raadplegen waar mogelijk Tegenover de Regeerxngspolitiek is niets positiefs geplaatst. De heer VAN POLL kon aan den wensch van den heer SCHOUTEN niet voldoen, nu „revolutionair" zoo verschillend wordt uit gelegd; zelfs „bespreking" brengt men er onder. Wil men de motie als motie van ver- De aalgladde persman A. Meyer Schwenke (Vervolg van de le pagina) Meen n.l. niet, dat deze man een onder geschikte rol speelde. In werkelijkheid was hij de man achter de schermen; de regisseur, die de touwtjes Sn handen hield, die z'n pionnen plaatste waar hij wilde en die over al een grooten invloed uitoefende. Zijn naam werd later aan nog meer „volk- sche" instellingen verbonden: het in Den Haag gevestigde „Viktoria Verlag", dat tot doel had drukwerk voor de Duitsche weer macht te vervaardigen, het Peter Kaiser Verlag, een andere Duitsche instelling, die tot doel had nazi-lectuur in Nederland te spuien en gevestigd was aan den Bezuiden- houtschenweg 17; de Boekenhof, een „volk- sche" boekhandel geopend met een anti communistische tentoonstelling en gefrequen teerd door het Rijkscommissariaat; de uit geversmaatschappij Delta. Men zou zoo den-ken, dat deze man sinds een jaar gedomicilieerd zou zijn op Duin dorp of een ander met prikkeldraad afge sloten oord. Vergis u niet. Hij verblijft op een uiterst prettig land goed „Quatre Bras" bij Gorssel en hij speelt opnieuw een rol in de Nederlandsche pers. In 4944 ontstond n.l. een nieuw persbureau Het Vrije Persbureau (opniieuw V.P.B.), dat materiaal verschafte aan illegale bladen. Het is opnieuw personeel van het oude V.P.B., dat er aan verbonden is. De combinatie was n.l. „omgezwaaid" Stalingrad had een ommekeer gebracht en A. Meyer Schwenke bekeerde zich tot de illegaliteit. Hij ging een bekend illegaal blad financieel steunen; hij deed, zoo wordt van hem getuigd, belangrijk illegaal werk en zoo kon het gebeuren, dat, direct na de be vrijding, op de eerste Canadeesche tank die Den Haag binnenreed A. Meyer Schwenke zat, als verslaggever van Het Parool. Eenige journalisten, dïie hem kenden van vóór den oorlog en tijdens de bezetting, maakten het in een Amsterdamsch restaurant mee, dat luide werd omgeroepen, dat de heer Hofstra van Het Parool aan de telefoon verzocht werd. Niemand minder dan Arie Meyer Schwenke reageerde op dien oproep. Wie nu bij Het Parool in Amsterdam naar den heer Hofftra vraagt vindt hem daar niet. Wèl geeft de personeelslijst andere namen die aan Meyer Schwenke en aan het oude V.P.B. herinneren. Tegen dezen Unterscharführer S.S. is indertijd een arrestatiebevel uitgevaardigd, maar dat is om mysterieuze redenen inge trokken. Het zou zeer de moeite waard zijn, na te gaan, waarom dat indertijd geschiedde. Maar nog belangrijker ïe het, als terstond een eind gemaakt wordt aan de vrijheid en activiteit van den Unterscharführer S.S. A Meyer Schwenke, schrik der Nederlandsche pers in donkere dagen. trouwen beschouwen, gelijk de heer JOE KES trachtte te accentueeren, dan is dat onaanvaardbaar. Zij zou dan verdwijnen. Zij bedoelt all-een een handhaven van den sta tus quo en beteekent niet, gelijk de minis ter toegaf, het sanction eeren van eenig be leid of van de verklaring van 10 Febr. 1946. De bedoeling is alleen overeenstemming te vin-den en in de toekomst niemand te binden., dat kan door handhaven van het 9tadium van het oogenbldk. De Regeering ver klare nog, dat zij zich niet aansluit bij de verklaring van d'en heer JOEKES. Minister LOGEMANN verklaarde de motie niet te zien ais program; Zij zet haar werk voor eigen verantwoordelijkheid voort. De heer KRIJGER (C.H.) zou voor de motie stemmen na de wijziging van de vijfde overweging. De motie werd daarna aangenomen met 45 tegen 26 stemmen; tegen Anti-Rev., Chr. Hist, en Lib. De heer VAN POLL heeft dus geweigerd alles wat aan de motie eenig principieel relief kon geven en de revolutionaire ge dragingen der nationalisten met htm aan hang te veroordeelen. De minister kreeg wat hij verlangde door de tanden aan de motie uit te trekken. Zonder stemming werden daarna nog af gedaan o.a. het aangaan van geldleeningen ten behoeve van Ned. Indië tot een bedrag van 350 millioen, het aangaan van geldlee- ningen en creddetovereenkomsten ten laste van het rijk en de herziening van de scha deloosstelling der Kamerleden. Voorts ook de interpellatie van den heer WENDELAAR (Lib.) over de papier- en zendtijd verdeeling ten behoeve van de verkiezingen (zie elders) Deze laatste zitting van de huidige Sta- ten-Generaal werd besloten met een aardig afscheidsspeech je van den voorzitter, waa-rn in speciaal de heer Duymaer van Twist be trokken werd, daar hij, met zoovele anderen niet meer in d-e Kamer terugkeert doch er 45 jaar deel van uitmaakte. Kan zoo'n antwoord nu wel bevredigen? Het vrijlaten van N.S.B.-vrouwen vanwege haar kinderen. Op vragen van den heer Wendelaar be treffende vrijlating van N.S.B.-vrouwen heeft de min. van Justitie o.m. geantwoord, dat het een eisch van recht is, dat de vrouwen, wier gevallen, lichter zijn dan van de (we gens socialen nood harer kinderen) in vrij heid gestelde leidster der N.S.V.O., nu ook in vrijheid wo-rden gesteld. Aan de betrok ken instanties zijn lijsten verstrekt van ge detineerde vrouwen, die kinderen van 17 jaar of jonger hebben, met de opdracht om deze gevallen onverwijld met voorrang te behandelen. (Inderdaad is dit de consequen tie, doch welken maatstaf denkt de minister nu aan te leggen voor vrouwen, die wegens diefstal etc. in de gevangenis zitten en ook in socialen nood verkeerende kind-eren heb ben (Red.). Onze kolenproductie en de extraatjes voor mijnwerkers Regeering stelt zich op het juiste standpunt. Op vragen van den heer Wagenaar is van ministerieele zijde geantwoord, dat het onjuist is, dat de extra-voorzieningen voor mijnwerkers zouden worden ingetrokken op grond van de prestaties, maar dat de Regee ring van plan is, in het algemeen geen extra-verstrekkingen te doen om de pro ductie te stimuleeren, daar zij verwacht, dat ook zonder dat een redelijke prestatie wordt geleverd. Een individueele prestatie van 80 pCt. van die van 1938 wordt als redelijk erkend. Dat deze redelijke prestatie niet wordt geleverd, is mede oorzaak van de te geringe productie. DE „KOTA INTEN" UIT BATAVIA VERTROKKEN. Het m.s. „Kota In-ten" is 5 Mei 1.1. uit Ba tavia vertrokken, met 26 mannen, 77 vrou wen en 53 kinderen aan boord. Het schip wordt op 26 Mei a.s. te Suez verwacht. Churchill spreekt gelijk de oppositie in Nederland In het Briitsche Lagerhuis kondigde Attle-e gisteren aan dat de Britsche troepen Egypte zullen verlaten. Dat beteekent het einde van 64 jaar verblijf der Britten in Egypte, de reorganisatie van het verdedigingssysteem in de Middella-ndsche Zee en van het Suezka- naal, het prijsgeven van een haven als Alexandrië en een kapitaalverlies van mdl- lioenen ponden sterling. De reactie bij de oppositie in het Lager huis was zeer fel. Churchill zeide: Zoo iets wordt aange boden bij het begin der onderhandelingen Partijen kregen 330.000 kg papier voor de verkiezingen Naar aanleiding van de interpellatie- Wendelaar deelde minister v. d. Leeuw gisteren in de Tweede Kamer mede, dat in verband met de verkiezingen 330.000 kg papier voor de politieke partijen beschik baar is gesteld. Daarvan kregen toege wezen de P v. d. A. en de R.K. ieder 80.000 kg, de A.R. 60.000 kg en alle andere partijen, voor zoover ze in alle kieskrin gen candidaten stellen, 40.000 kg. De ove rigen 3000 kg. Clandestiene politieke propa ganda door de radio Minister Van der Leeuw maakt het zich erg gemakkelijk Het Tweede Kamerlid Wendelaar (Lib.), heeft in de Kamer geïnterpelleerd over het misbruik maken van de zenduren voor ver kiezingspropaganda. Spr. ergert zich aan de dagelijks wederkeerende propaganda voor de Partij van den Arbeid via de VARA, hetgeen den indruk wekt dat de Partij van den Ar beid meer zendtijd is toegewezen dan den anderen partijen. Bij zijn repliek wees minis ter v. d. Leeuw er gistermiddag op, dat de verdeeling der zenduren unaniem is aan vaard. Natuurlijk was de verwachting, dat buiten deze zenduren om de Omroepvereni gingen, die min of meer politiek gekleurd zijn, ook nog propaganda zouden voeren, zon der dat het zuiver politieke redevoeringen zouden zijn. Indien er dus via de VARA, of welke andere radiovereeniging uitingen van polititek karakter komen, dan ligt dat, vol gens den Minister, aan het huidige radio- bestel. en geschiedt, zonder dat do regeering iemand raadpleegt en zij volkomen haar eigen weg gaat. Dingen die met zorg en moeite verworven zijn, worden nu op schandelijke en dwaze wijze weggeworpen. Het zijn klanken, die wij ook in ons eigen parlement beluisterden waar, over gelijk soortige kwesties op dezelfde mander door dezelfde mensohen even lichtvaardig wordt gehandeld. 't Verraad van 70 Nederl. officieren Op 17 Mei zal voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag terecht staan de le luit. K.N.L., P. C. Vroom uit Rijswijk, beschuldigd van verraad. Het betreft hier den nasleep van het Duit sche proces dat in 1043 werd gevoerd tegen een 70-tal Ned. officieren, w.o. luit.-gen. jhr Willem Röell oud-commandant Veldleger, die van samenspanning tegen Duitschland wer den beschuldigd, omdat zij een organisatie hadden gevormd, die zich ten doel stelde de orde in ons land te bewaren als de Duit- schers hier zouden zijn weggetrokken. Een groot aantal Ned. officieren zijn toen door de Duitschers gefusilleerd. Een twaalftal ge tuigen zijn gedagvaard w.o. luit.-generaal Röell, kapitein H. L. v. Tunk en de officie ren J. H. van Reede en Ch. Navis. Mr M. J. v. d. Flier treedt als verde diger op. Transsylvanië keert terug tot Roemenië Parijsche ministersconferentie kwam niet veel verder De ministerconferentie in Parijs besloot gisteren Transsylvanië, dat Hitier indertijd aan Hongarije gaf, weer bij Roemenië te voegen. De conferentie kon niet tot overeenstem ming komen over het voorstel het inter nationaal beheer der Donauscheepvaart op een aparte conferentie te bespreken. Ook over het voorstel de bezettingstroe pen uit Bulgarije terug te trekken bereikte men geen overeenstemming. De Russen zijn nl. bang voor hun verbindingslijnen langs de Donau, die door Bulgarije loopen. Van Hongarije vorderen de Russen 750 millioen gulden schadevergoeding, wat Be vin en Byrnes te veel vinden. DE LUCHTREIS VA1S DE PEGASUS Door G TH ROTMAN 32. Een negerbediende bracht hen nu naar hun slaapplaats: een hoop stro, met dierenhuiden bedekt. Maar ze sliepen er best, na al de vermoeienissen. De volgende morgen gingen ze op zoek naar de Pegasus. De koning had daartoe zijn geliefde olifant Tommy voor laten ko men; de poten van de Pegasus werden aan zijn staart gebonden en de vier luchtreizi gers moesten op zijn rug plaats nemen. De koning zelf reed op Krulveer, zijn gala struisvogel, en de leeuwen volgden, netjes twee aan twee in de rij. Het duurde wel een halve dag, eer ze de Pegasus gevonden hadden. Die lag nog trouw op zijn plaats en koesterde zijn buikje in het warme zand. De poten waren er gauw weer aangezet. Koning Lippielappi wou per se ook eens een tochtje maken en zo werd besloten, hem naar Krakibotje terug te brengen. En vrolijk snorrend steeg de Pegasus weer op, terwijl de leeuwen hem verbaasd nakeken en Tommy met Krulveer in gezwinde pas naar huis holden. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Drietal: te Amsterdam (vac. dr A. H. Edelkoort), J. Bronsgeest te Velsen, H. J, Langman te Groningen en H. A. Visser te Watergraafsmeer; te 's-Gravenhage (vac. dr M. M. den Hertog), dr W. Aalders te Gro ningen, K. Roubos te Kuilenburg en H. van Schothorst te Deventer. Beroepen: te Amsterdam (vac. prof. dr K. H. Miskotte), dr J. J. Stam te Rotter dam; te Geervliet, C. R. Plomp te Ooster hout; te Kalium, dr K. E. Oppenheimer te Nieuw-Dordrecht: te Nieuw-Amsterdam, J. S. Postma te Surhuizen; te Vlaardingen (vac. G. Lans), N. den Oudsten te Asperen en (vac. A. J. van Rhijn), C. A. van Harten te Kat wijk aan Zee; te Werkendam, A. de Bruyn te Wemeldinge; te Zevenaar, H. A. Hauer te Wehl. Aangenomen: naar Alkmaar, W. Wes- seldijk te Den Hoorn (Texel); naar Greven- bicht, W. v. d. Ende te Vaals; naar Groote broek, J. J. Homan te Beilen) naar Oppen- huizen, J. B. Hoekstra te Hoogeloon. Bedankt: voor Eindhoven (7e pred pl.), P. H. Kapteijn te Veendam; voor Hoogmade, P. G. Beerekamp te Nunspeet; voor Lisse (2e pred. pl.) en Woerden (3e pred. pl.), A. J. de Jong te Ederveen; voor Olst (als hulp- pred.), A. Klunder te Eernewoude: voor Ter- wispel, T. D. Berghuis te Noordwijk (Gr.); voor Zwolle, G. J. Geurtsen te Neerbosch- Hees. Geref. Kerken. Tweetal: te Velp, H. Brinkman te Amerongen en E. G. van Teijlingen te IJmuiden-Oost, diie het beroep ontving. Beroepen: te Ermelo (3e pred.pl.), A. J. Boss te Enkhuizen; te Hillegersberg- Terbrege, L. Blij dorp te O verveen; te Lun- teren. C. P. T. Rij pet te Lichtenvoorde: te Middelburg (3e pred.pl.), H. Veldkamp, geest, verzorger van „Sonnevanck" te Har derwijk; te Vreeswijk, dr W. H. v. Zuylen te Dinteloord. Aangenomen naar Deventer, JJ. Beukenkamp te Giessen Oud- en Nieuw- kerk, die bedankte voor Leeuwarden en voor Soestdijk; naar Kollum (2e pred.pl.), J Z. Potjer te Borger; naar Nieuw-Buinen, A. Hellema te Oosterwolde (Fr.). Bedankt: voor IJsselmonde, W. van Dijk te Nijmegen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen: te Bunschoten-Spaken burg, A. B. Roukema te Berkum; te Eind hoven. C. Stam te Tweede-Exloërmond, die bedankte voor Rijnsburg; te HMversum, A. Veldman te Leiden. Aangenomen naar Dordrecht, G Reyenga te Vleuten. Bedankt: voor Rouveen, Joh. de Wal te Noordbergum. PERSONALIA. Dr B. Schendstok, zal op 16 Mei a.s. het ambt van buitengewoon hoogleeraar in het belastingrecht aan de Econ. Hoogeschool te Rotterdam aanvaarden. Dr A. B. Fr. A. Pondpam is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde. Heden is het vijftig jaar geleden, dat ds P. O. T. van der Hoeven, oud-hoogl. aan de Leidsche Universiteit, wonende te Zun- dert, aan genoemde Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Morgen viert mgr dr G. C. van Noort, huisprelaat van Z. H. den Paus, zijn 85sten verjaardag. Naar wij vernemen, zal ds C. Veenhof, pred. te Utrecht, Woensdag 19 Juni a.s. zijn inauguratie houden als hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool der Geref. Kerken (art. 31 K.Qa) te Kampen. BENOEMING HOOGLEERAREN TE LEIDEN Bij K.B. zijn benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurk. aan de R.U te Leiden, om onderwijs te ge ven in de artsenijbereidkunde, met inbegrip van de pharm. chemie en de vergifleer, dr E. H. Vogelenzang, thans apoth. van het Stads en acad. ziekenhuis te Utrecht. Tot gew. hoogl. in de faculteit der lett. en wijsbeg., om onderwijs te geven in de ver gelijkende taalwetenschap, dr. N. J. H. Roy- en, thans buitengew. hoogl., tot gew. hoog leeraar in de facult. der lett. en wijsbeg., om onderw. te geven in de muziekwetenschap, dr A. A. Smijers, thans buitengew. hoogl., tot gew. hoogl. in de facult. der wis- en na- tuurk., om onderwijs te geven in de sterre- kunde, dr M. G. J. Minnaert, thans buiten gew. hoogl.; tot lector, om in de facult. der lett. en wijsbeg onderwijs te geven in de econ. gesch., dr. J. G. van Dillen, tot buiten gew. hoogl. in de fac. der wis- en natuurk. aan de R.U. te Groningen, om onderwijs te geven in de natuurk. aardrijksk., de geologie en de palaeontologi, is benoemd dr P. H. Kuenen. thans lector. Bootwerkers bedreigen onze voedselvoorziening Alsook de textiel, schoenen en electriciteit. Naar aanleiding van de staking der haven arbeiders in Rotterdam en Amsterdam wijst het directoraat-generaal voor Zeehaven- en Rijnvaartzaken op de ernstige nationale ge varen, die deze actie met zich brengt. Niet alleen, dat bij een voortzetting der staking het vetrantsoen niet zal kunnen worden ge handhaafd, maar ook onze geheele materieele voorziening (textiel, schoenen, brood, elec triciteit) wordt hierdoor ernstig vertraagd. Tevens brengt de staking het transitoverkeer in onze havens in gevaar en wordt onze reputatie ten zeerste benadeeld. Men ver wacht van Overheidswege, dat het gezond verstand zich nog op het laatste oogenblik zal laten gelden en dat niet langer roekeloos gespeeld zal worden met een zoo moeizaam verworven bezit als het vervoer door onze zeehavens. De samenwerkende Vakvereeniging heb ben nog ernstig geprotesteerd tegen het op treden van de E.V.C. t.o.v. de niet bij de E.V.C. aangesloten transportarbeiders, die blijven weigeren, zich bij de door de E.V.C. geproclameerde staking aan te sluiten en daardoor gevaar loopen gemolesteerd te worden. Er meldden ziek 1800 N.S.B.-erg voor de mijnen Hoogstens de helft zal bruikbaar zijn. Er hebben zich bijna 1800 gedetineerde N.S.B-ers vrijwillig gemeld als (ongeoefend) mijnwerker. Men verwacht, dat ten hoogste 1000 man goedgekeurd zullen worden. Zij worden gehuisvest in gebouwen, die ook thans voor gedetineerden worden gebruikt, of in barakken. Zooals bekend werkten er reeds een 500- tal geoefende politieke delinquenten, die ge scheiden zijn van de overige arbeiders. Australië wil 70.000 immigranten pet* jaar toelaten. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2