ss gnhmje muram Churchill morgen half één in Den Haag Duistere figuren die nog steeds los Ioopen Nederland eert zijn gesneuvelde zonen IDist TJ WOENSDAG g MEI 19M 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 30t AbonnementsprijzenA m Bureaux Redactie en 1.10 per maand MdBL. Administratie: Adivertentiën 10.15 Redactie: per m.m. B VAN DER ROS Bij contract belang- Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tiinhMstiri) is gbettwtf mke korting wyn b«rl in ie^fenspoel" Postrekening 58936 «BcbsasSaea» ~m' Aanbieden van bloemen bij Viaduct - Leidschestraatweg Alle vlaggen uit! Afzetting V van de stad. Trams uit de route. Déjeuner in Trèves- zaal. Ontmoeting niet ons Parlement. Voorts Vrijdag bezoek aan Britschen gezant. 's Avonds feestverlichting. Churchil, dïie, gelijk elders gemeld, van middag om 5 uur op Schiphol zal arriveeren, komt morgen met vrouw en dochter naar de Residentie. Dan zullen de Hagenaars gelegen* head hebben met één van 's werelds groot sten kennis te maken. Omstreeks half één wordt de familie ver wacht bij het viaduct-Leïdsche straatweg. WINSTON CHURCHILL waar burgemeester de Monchy de hooge gasten zal verwelkomen, terwijl de Haag- sche Jeugdgemeenschap Mevrouw en Miss Churchill bloemen aanbiedt. Vervolgens wordt gereden langs onder staande route: Benoordenhoutscheweg Bosch Leid- sche straatweg Korte Voorhout Tour- nooiveld Lange Vijverberg Plaats Vijverdam Buitenhof Binnenhof en luidt het programma aldus: 11.30 begint de ontruiming en afzetting van de wegen voor alle rij verkeer;, zij wegen worden afgesloten, om 12 uur af zetting voltooid, trams uit de route. Het publiek wordt opgewekt zich niet Uitsluitend op de centrale punten te ver zamelen, doch van de minder strenge af zetting en de grootere ruimte tusschen Viaduct en „Wachte" te profiteeren. Op het Tournooiveld t/o Lensvelt Nicola opstelling van ca 700 nabestaanden van gevallenen in den vrijheidsstrijd. 12.30 uur bespeling van het carillon Groote Kerk. 1.uur déjeuner in de Trèveszaal, aan geboden door de Ned. Regeering. Na het déjeuner begeeft Churchill zich te voet naar de Ridderzaal (hoofdingang). 3.30 uur Mr Churchill in Vereenigde zit ting der Staten-Generaal, daarna terugr.t langs boven aangegeven route. Daarna diner ten paleize in Amsterdam. Vrijdag 10 Mei: Na promotie tot eere doctor in Leiden bezoek aan Britschen Ambassadeur te 's-Gravenhage. Omstreeks 18.30 uur aankomst viaduct Leidsche straatweg. Route: Benoordenhoutscheweg Bosch Leidsche straatweg Korte Voorhout Lange Voorhout Kneuterdijk Buiten hof Gravensraat Halstraat en Rond de Groote Kerk naar Briitsche Ambassade in het Westeinde. Afzettingsmaatregelen als Donderdag, Westeinde wordt échter geheel onruimd en blijft afgesloten tot na vertrek tets koeler, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Matige Wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis, iets koe ler, in het binnenland hier en daar lichte nachtvorst. Churchill vanmiddag op Schiphol verwacht HJVL de Koningin naar de hoofdstad vertrokken. lm verband met dte aankomst van Winston Churchill op Schiphol hedenmiddag om 5 uur, is H.M. de Koningin om 2.15 uur van het Paleis Soestdijk naar Amsterdam ver trokken, waar Zij Churchill in het Paleis op den Dam zal begroeten. Aan de grens der gemeente werd H.M. begroet door de wnd. burgemeester B. C. Francke, die heden middag ook Churchill zou begroeten. van Mr Churchill, die overnacht ten paleize te Amsterdam. Bij aankomst bespeling carillon Groote Kerk, te openen met ,,God save the King". Route terugRiviervischmarkt Groen markt Gravenstraat Buitenhof Vij verdam Lange Vijverberg Korte Voorhout Leidsche straatweg enz. De burgemeester verzoekt de burgerij beide dagen de vlaggen uit te steken. Morgen 100 gram vleesch extra Op 9 Mei zal voor de leeftijdsgroepen bo ven 4 jaar een extra bon voor 100 gram vleesch per persoon worden aangewezen. OVER VEERTIEN DAGEN BANANEN. In Nederland zullen over circa 14 dagen 200 ton bananen uit de West arriveeren, zoo verneemt de Nieuwe Leidsche Cou rant. De bedoeling is dat iedere maand een der gelijke hoeveelheid in ons land zal worden ingevoerd; de deviezen-positie laat een rui mer portie niet toe! Schev. haringvloot ook heden niet uitgevaren In Katwijk schijnt een oplossing te zijn gevonden. Het conflict te SchevenLngen t.a.v. het uit varen van de haringvloot is nog steeds niet opgelost. Alhoewel een bezoek aan de haven den indruk geeft, dat de visschers voorloo- pig niet van plan zijn uit te varen, zijn de reeders niet pessimistisch gestemd en werd het niet onmogelijk geacht, dat de vloot nog heden af a/mders morgen zal uitvaren. De vloot te Katwijk schijnt reeds zoover te zijn en daarom verwacht men ook een. op lossing te Sohe veningen De aalgladde persman A. Meyer Schwenke i. (Van een onzer verslaggevers) Een van de meest bedenkelijke figuren uit de jaren der Duitsche bezetting is Arie Meyer -Schwenke geweest, directeur der toen uiterst actieve Vereenigde Persbureaux. Uiterst actief, want verschillende kranten directies kunnen ervan getuigen hoe zij door „vertegenwoordigers" der V.P.B. werden be zocht, die hen voor de keus stelden, öf zich abormeeren op den nieuwsdienst der V.P.B. öf kans Ioopen, dat hun bladen op zeer kor ten termijn verdwijnen zouden. Een abonne ment op den V.P.B.-dienst was n.l. een be wijs, dat men den nieuwen tijd verstond. Die nieuwe tijd was in de fi guur van den directeur wel zeer openlijk be lichaamd. Het jaarboek 1942 van de N.S.B. laat over de „goede" ligging van den heer Meyer Schwenke geen enkelen twijfel bestaan. Hij staat daar aangeduid als „Unterschar- führer der S.S.. hoofd van de af- deeling pers en propaganda der Nederl. S.S." Het behoeft geen betoog, dat het pers bureau van A. Meyer Schwencke de sporen van de gezindheid van den meester toomde. -Trouwens, alle voorbereidingen waren sinds 1933 reeds getroffen om het tot voertuig van de Dui'itsche propaganda in Nederland te maken. In dat jaar maakte Meyer Schwenke n.l. een reis naar Duitschland en bij die ge- Meyer Schwenke legenheid heeft hij zich in Berlijn gepresen teerd als de directeur van het eenïige niet- Joodsche persbureau in Den Haag. Hij kwam den Duitschers geenszins ongelegen. Daar kwam nog bij, dat Meyer Schwenke door zijn huwelijk geparenteerd was aan Deter- ding, die destijds een uiterst scheeve schaats reed en in den aangetrouwden neef heel wat zag, om Nederland rijp te maken voor de ideeën, die in Duitschland op zoo gulle wijze zijn belangstelling hadden. Zoo werd V.'P.B. ïin het zadel geholpen. Het verbaasde nie mand van de ingewijden, dat, aanstonds na de capitulatie, Meyer Schwenke belangrijke functies kreeg in de reorganisatie der Neder- landsche pers. In den toen gedachten pers- raad vindt men zijn naam en daarnaast een heele serie andere: Goedewaagen, Goedhuys, Oosterbaan, Learbuch. Namen, die men voortdurend tegenkomt in de dossiers Meyer Schwenke, omdat de dragers allen op de een of andere manier van hem afhankelijk waren. (Zie vervolg pag. 2) Het laatste jaarverslag van den inmid dels afgetreden president der Ned. Bank, mr Trip, is als steeds zeer lezenswaardig, In het bijzonder ditmaal, omdat er zulke be- hartens waardige opmerkingen in zijn ge plaatst. Het verslag is somber gestemd t.o.v. het internationaal economisch overleg, omdat tot dusver ieder land zijn eigen desiderata tracht te verwezenlijken. De verwachting wordt dan ook uitgesproken, dat onder deze omstandigheden een. moeilijk en pijnlijk aan passingsproces niet zal kunnen uitblijven. In dit verband wordt ernstig gewaarschuwd, tegen de gedachte, als zouden de voornaam ste economische wetten haar gelding ver loren hebben en als zouden Overheidsdwang en een steeds verder om zich heen grijpende Overheidsbemoeiing op zichzelf voldoende zijn om de welvaart te herstellen. Deze woorden van een in 's lands dienst vergrijsd deskundige van erkend gezag, ver dienen ernstige overweging. Het lijkt er tegenwoordig in ons land "dikwijls op alsof een door de Overheid geleide economie het redmiddel uit onze maatschappelijke nooden zou zijn en het is goed, dat mr Trip er nog eens aan herinnert, dat iedere politiek, welke niet gebaseerd is o.m. op soberheid en effi ciency, het gebruik maken van individueel© krachten en talenten, het bevorderen en mogelijk maken van besparingen en kapitaal vorming tot mislukking gedoemd zijn. Terzake van de positie van 's lands finan ciën bevestigt de oud-president hetgeen wij herhaaldelijk naar voren brachten, n.l. dat de ontwrichting der budgetten der openbare lichamen dringend voorziening eischt ter wegneming der gevaren, die elk streven naar maatschappelijke en in het bijzonder naar sociale versterking bedreigen. Zeer kernachtig zegt mr Trip, dat het nu eenmaal niet mogelijk is een tafel te bedek ken met een kleed, dat daartoe te kort is. Ernstig waarschuwt het verslag tegen het in toepassing brengen van z.g.n. nieuwe theo rieën, die veelal in werkelijkheid lapmid delen blijken te zijn en waardoor het besef van realiteit en het werkelijk herstel onder mijnd wordt en de weg der geldontwaarding steeds verder wordt opgegaan. Wij zouden zoo zeggen, dat deze ernstige woorden alle aandacht verdienen van hen, die thans in ons land de leiding hebben te geven en die niet schromen om gevaarlijke experimenten, welke de toekomst van ons volk bedreigen, in toepassing brengen. Geruimen tijd geleden hebben wij betoogd, dat de internationale koers van den gulden, op losse gronden is vastgelegd en het ver heugt ons, dat mr Trip eveneens van oordeel is, dat zulks niet had moeten plaats vinden. Het verslag zegt daaromtrent, dat de te Londen genomen beslissing in het wezen der zaak een dwangpositie veroorzaakt, met als noodzakelijk gevolg een aanpassingsproces in de richting van hoogere prijzen en kosten, dan waarmede zonder die beslissing volstaan had kunnen worden. Naar het ons voorkomt is er alle reden om nader kennis te nemen van de inzichten, welke het te Londen zetelende Kabinet heb ben bewogen om tot zulk een voor onze valuta ingrijpende beslissing te komen Op 14 Mei herdenking op den Crebbeberg De Nederlandsche Regeening heeft besloten op 14 Mei door het geheele land de, in de eerste oorlogsdagen van 1940, gesneuvelde militairen te herdenken. Allereerst heeft men hierbij gedacht aan den Grebbeberg, waar de gevechten het hevigst waren. Voorts zal de herdenking plaats hebben op die punten, die als centra voor de gevechtshandelingen kunnen worden beschouwd, namelijk het vliegveld Ypen- burg, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Maastricht, Mill. Zutfien, Kornwerderzand en Groningen De plechtigheid op den Grebbeberg zal helaas in verband met de beperkte ruimte DAT in den ouderdom van 79 jaar te Amersfoort is overleden die heer J. Huizin- ga, oud-burgemeester van Terneuzen. DAT de Ned. Chr. Landarbeidersbond zich in een sterken groei blijft verheugen en in den Laatsten tijd honderdien raieuwe leden werden ingeschreven. DAT de 6000 pond Ned. aardbeien, die de K.L.M. naar Londen bracht, gisteren op de groentenmarkt aldaar voor circa f 10 per 500 gram zijn verkocht. DAT Dinsdagochtend as. de in Mei 1940 aan het Maas-Waal-kanaal gesneuvelden van het 1-26 reg. infanterie te Heumen worden herdacht. DAT de Prijzencontroledienst tegen een metaalwarenfabriek in Zd-Holland proces verbaal heeft opgemaakt wegens het te duur verkoopen van huishoudelijke hrtikelen en wegens het „zwart" verkoopen van ijzer waren DAT minister v d. Leeuw heden Leeuwar den bezocht i.v.m. de „Fr-iesche dagen 1946" DAT groenteboeren nog t/m. 10 Mei hun toewijzing voor sinaasappelen ter distributie onder kinderen in ontvangst kunnen nemen. DAT opvarenden der Ned. Koopvaardij vloot, die voor een voorschot op hun tegoed bij de Stichting ..Week- en Maandbrieven" in aanmerkirig willen komen, daarvan ken nis moeten geven aan de reederij, waarbij op 15 Mei 1940 in dienst waren. DAT de dir.-generaal van het Onderwijs, dr Ph. J. Idenburg, morgen geen spreekuur houdt. DAT tulpenvariaties ook door röntgenbe- straling kunnen worden verkregen. DAT men zich voor het varen buitengaats vooraf dient te melden bij den „Ned. Routee- ringsdienst," Badhuisweg 145, 's-Gravenhage. DAT 3 Fransehe onderdanen, gedurende het cursusjaar 1946—1947 gelegenheid zullen krijgen te studeeren aan een Ned. Univer siteit, waarvoor een studietoelage van f 1800 per persoon verleend wordt. DAT voortaan bij deblokkeeringsaanvra- gen de tegoeden op geblokkeerde, girale en vrije rekening moeten worden opgegeven. DAT 20 manschappen en een aantal officie ren Nederland op 8 Juni op de V-dag parade te Londen zullen vertegenwoordigen. DAT een verkenningsvliegtuig bij Kaats heuvel even neerstreek om een Ned. luite nant uit te laten, die zes kistjes sigaren en 1800 sigaretten uit België had gesmokkeld. DAT de N.V. Schokbeton te Zwijndrecht te Kampen een betonbedrijf zal vestigen. DAT het Commissariaat voor Oorlogs schade is verplaatst naar de Stadhouders- laan 130 te Den Haag. DAT in R'dam een 2-jarig meisje door een val uit het raam van een 2e étage werd gedood. DAT morgenochtend om half 11 de eerste uitreikingen door H.M. de Koningin persoon lijk zullen geschieden in het paleis op den Dam te A'dam. DAT in de vacature-de Savornin Lobman als Eerste Kamerlid is geïnstalleerd mr W. F. E. baron van der Feltz (C. H.). DAT de oud-minister van Koloniën, P. A. Kerstens, is benoemd tot hoofdredlacteur van „De Tijd". DAT fce A'dam een uit 6 leden bestaande Ganadeesche krijgsraad een aanvang heeft gemaakt met het proces tegen brigade-gen e - raai J. F. A. Lister. DAT minister Vos bij de betrokken in stanties zooveel mogelijk aandringt hotel ruimte vrij te geven i.vm. het vreemdelingen verkeer. DAT vaoantiegangeTS, die gebruik maken van kampeerterreinen, e.d. zich voor petro leum mo-eten wenden tot den A.N.W.B. en zij, die tijdelijk een geheele of gedeeltelijke woning betrekken, tot den plaatselijken dis- tributiediemst. DAT de burgemeester van Rotterdam vrij willigers heeft opgeroepen voor het lossen der schepen in de havens. DAT alle effecten, welke tijdens den oor log in regelmatig beurs verkeer verkregen zijn, verkocht zullen kunnen worden tegen 50 pet in vrij geld en 50 pet op geblokkeerde rekening. DAT het informatiebureau voor Ned. troepen in Engeland verplaatst is naar Zetland House Marloes Road, London W 8. DAT tot inspecteurs van den Landbouw zijn benoemd ir W. C. v. d. Meer, dr ir. C. K. v. Daalen. dr ir. H. J. Trankema en ir. N. H. K. Addens. DAT bij K.B. van 3 Mei j.l. op voordracht van alle ministers een nieuwe onderschei ding, genaamd het verzetskruis is ingesteld. op het kerkhof een vrij besloten karakter dragen. Hier zullen in de eerste plaats wor den uitgenoodigd, naast de officiëele verte genwoordigers van het leger en de Regeering de nagelaten betrekkingen van de gesneu velden, de invaliden, en voor zoover moge lijk, die oud-militairen, die op den Grebbe berg hebben gestreden. Voor de overige herdenkings-plechtigheden zullen dezelfde groepen personen worden uitgenoodigd, en daar de ruimte zulks wel toelaat, zal het ongetwijfeld op hoogen prijs worden gesteld, dat daarbij zooveel mogelijk Landgenooten tegenwoordig zullen zijn. De Ned. radio zal voor een reportage op den Grebbeberg zorgen, zoodat zij, die niet in de gelegenheid zijn de herdenking bij te wonen, in de huiskamer een overzicht kun nen krijgen van de plechtigheid. De min. van Oorlog heeft den nadruk gew iegd op het feit, dat de herdenking niet een uitsluitend militair karakter zal dragen, doch dat het Ned. volk gezamenlijk met het leger de gevallenen dient te herdenken. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden, dat op den Grebbeberg aanwezig zal zijn het Vaandel van het 8ste Reg. Infanterie, welk Vaandel in de eerste Meidagen van 1940 met levensgevaar door twee Ned sol daten werd beschermd, en gedurende de Duitsche bezetting door een officier van be doeld regiment kon worden achtergehouden. Mr Mas Slamet naar Nederland De Ned.-Ind. Regeerings- voorlichtings- dienst deelt mede, dat mr Mas Slamet door de Re geering is aangewezen om der eerste gelegenheid naar Neder land te ver trekken, ten einde bespre kingen te voe ren met den min. v. Over- zeeoche Ge- biedsdeelen. Mr Slamet zal binnen twee maanden naar Indië terug-* keeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1