CTmtmttf «XM A** V^iliUlU "Ws*-. Gaat Max van Poll nu ook al overstag Mussert om 6 uur 33 terecht gesteld Het bezoek van Churchill aan Leiden IDist *11 EEN JAAR KRANT DINSDAG 7 MEI 1946 8e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. SOfc Abonnementsprijzen Bureaux Redactie en 1.10 per maand A Administratie: 1 3.25 per kwartaaj Telefoon 22710 Advertentiën 10.15 ^1^ Redactie. per m.m o??*£g||g^ B VAN OER ROS Bö SklTórteï'18" Ckristelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken $tan!vastW) Is ohebleuot Postrekening 58936 "myn Ijerl in tegijenspoet" Komt toch met een soort republiek aandragen! (Van onzen Parlementsredacteur). De heer v. Poll heeft gisteravond in de Tweede Kamer de volgende motie gesugge- Max van Poll, wiens rapport over Indië zoo vernietigend is voor de Regeering, kwam gisteravond plotseling met een zeer eigenaardige motie opdagen. ■•erd, die vanmiddag zou worden ingediend: De Kamer, Op grond van de heden en vroeger gehou den beraadslagingen van oordeel, dat aan feet Nederlandsch-Indische gebiedsdeel als deelgenoot van het Koninkrijk een autonome bestuursvorm behoort te worden toegekend: Overwegende dat over den vorm en de mate van deze autonomie, zoowel voor het gansche gebieds deel als voor zijne onderdeelen, besprekin gen gaande zijn; dat het noodzakelijk moet worden geacht deze besprekingen óók met vertegenwoor digers van de Buitengewesten te voeren en dat in tusschen voor die gewesten al dadelijk met kracht naar de vorming van autonome organen behoort te worden gestreefd; dat het derhalve gewenscht is de reeds geruimen tijd in voorbereiding zijnde Rijks» conferentie zoo snel mogelijk bijeen te roepen; dat bij de vormbepaling der hrerbedoelde autonomie eenigerlei republikeinsche vorm voor het inwendig bestel van het autonome gebiedsdeel of van een zijner onderdeelen, mits gezuiverd van Japansche invloeden, niet bij voorbaat uitgesloten behoeft te worden geacht; dat evenwel bij de voortzetting der be sprekingen allereerst overeenstemming dient te worden verkregen over een schema tot snelle en stelselmatige invrijheidstelling van de thans nog in Interneeringskampen vast gehouden Nederlandsche onderdanen, en dat deze invrijheidstelling voltooid moet zijn voor dat nieuwe besprekingen over andere punten kunnen worden gevoerd; besluit de Regieering met allen aandrang te ver zoeken de in gang zijnde besprekingen voort te zetten overeenkomstig de in bovenstaande overweging vervatte richtlijnen, en gaat over tot de orde van den dag. De door den heer v. Poll ingediende motie betrekt in haar overwegingen enkele pun ten, waarover zekere overeenstemming aan wezig schijnt. Anderzijds maakt ze melding van begrippen, die bij een bepaalde toelich ting misschien er bij door kunnen, maar die principieel de verwerpelijke revolutionaire opvattingen raken Zij kunnen ons in het minst niet bekoren Ons volk zal van deze tactiek niet veel begrijpen, omdat het den indruk zal krijgen, dat de revolutionaire politiek van het Kabinet, zij het op een afstand, wordt gevolgd Dit alles ondanks de zonderlinge voorlaatste en laatste alinea's, die elkaar schijnen tegen te spreken. Men leze Roemloos einde op de Waals- dorpervlakte (Van een onzer verslaggevers). Over den keienweg, die, tusschen de ka zernegebouwen door, uit de Waaledorp er - vlokte naar de Van Alkemadelaan loopt, re den hedenochtend om tien minuten voor zeven twee auto's stadwaarts: een grijze gevangenis auto, die vóór half zeven den nog levenden Mussert naar de plaats der terecht stelling bracht en een met een groen zedl afgesnoerde vrachtwagen, waarin iets somber rommelt en dokkert. Dat is Miussert's dood kist, die het stoffelijk hulsel van den man, die zich eens leider van het Nederlandsche volk waande, naar zijn geheime laatste rust plaats brengt. Tusschen die beide wagens ligt de plaats in de duinen, even achter de kazernegebouwen, tegen dien muur aan, die Miuseert's Duitsche vrienden hier bouwden, waar hij om drie minuten over half zeven viel, met een schot, dwars door het hart. Enkele autoriteiten, mr Zaayer, dr G. de Reus en ds Sybrandy, die den veroordeelde in zijn laatste oogenblikken bijstond en mi litairen zagen het aan. De executie geschiedde door een peloton van 12 man, dat gecommandeerd werd door kapitein Brand. Het peloton stond op 12 pas Rijtoer door de stad en bezoek aan Minerva" Omtrent het bezoek van W. Churchill aan de Sleutelstad, ter gelegenheid van zijn eere promotie aan de Leidsche Universiteit, kun nen wij thans mededeelen, dat de Britsche oud-premier omstreeks drie uur aan de grens van Leiden zal arriveeren. De stoet met het hooge gezelschap komt van Amster dam en zal de volgende route nemen: Haag- weg, Witte Singel, Korenvaarstraat, Bree- siraat en Rapenburg naar het Academiege bouw, waar een korte ontvangst plaats vindt. Vervolgens begeven Churchill en de auto riteiten zich te voet via Nonnenbrug en de Kloksteeg naar de Pieterskerk. De plechtig heid in het kerkgebouw zal ongeveer een uur in beslag nemen. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, die eveneens aanwezig zullen zijn, komen eenigen tijd later in Leiden aan en zullen dezelfde route volgen, waarom het publiek dringend verzocht wordt langs de wegen te blijven staan, teneinde opstoppin gen te voorkomen. Na de eere-promotie begeven Churchill en de genoodigden zich wederom naar het Aca demie-gebouw, waar een receptie wordt ge houden. Na afloop hiervan gaat de oud-pre mier een bezoek brengen aan de sociëteit „Minerva". De route, welke gevolgd wordt is: Rapenburg (Westzijde), Doezabrug, Steen- schuur en Breestraat om vervolgens via het Noordeinde en Haagweg naar de Resident^ te vertrekken. Tijdens het verblijf van Churchill in de sociëteit zullen mevr. Churchill en haar dochter vermoedelijk de gasten zijn van de V.V.S.L. evenals Prinses Juliana, terwijl Prins Bernhard minister Churchill zal ver gezellen. Het is nog niet te zeggen hoe groot de stoet zal zijn. Ook de volgorde van de auto's kunnen wij nog niet vermelden, doch het escorte zal bestaan uit ongeveer dertig ge motoriseerde Marechaussée's. De stoet zal zich langzaam door de straten bewegen, zoo dat ieder in de gelegenheid zal zijn den hoogen gast te zien. De burgerij wordt ver zocht zooveel mogelijk plaats te nemen langs de wegen waar breede trottoirs zijn, bijv. Witte Singel en Zoeterwoudsche Singel, want het is ten strengste verboden zich op den middenweg te begeven. Het Rapenburg zal aan de Westzijde geheel voor 't publiek zijn afgesloten en met de af zetting zal reeds geruimen tijd voor de aan komst een aanvang worden gemaakt. afstand van den ter d:ood veroordeelde. Mussert, die, toen hij de cellenbarak verliet, een vrij rustigen indruk maakte, was uiterst zenuwachtig toen hij, ongeblinddoekt, voor de loopen trad. Om drie minuten over half zeven vielen de schoten. Er geschiedde onmiskenbaar recht heden ochtend op de WaalsdorpervlakteMisschien was Mussert de meest onbeduidende van alle Na<zi-grooten, die vier jaar lang bij de gratie van de Duitsche bajonetten ons volk tyran- niseerden, maar als er iemand den dood verdiend heeft, dan hij. Op den verren ach tergrond van Musserts executieplaats staan de kruisen in het zand van de Waalsdorper- vlakte, waaraan dag in dag uit, eenige jaren geleden Nederland's zonen geofferd zijn. Het was Musserts verraad, dat hen deed vallen; het was Musserts gladde vriendschap jnet de overweldigers, die stilzwijgend goedkeurde Mussert in 1940, bij het gadeslaan van zijn volgelingen op een hagespraak in Lunteren. wat daar aan beestachtigheid geschiedde. Er zijn vele schoten op hen afgevuurd, vóór zij stierven. Er was er maar één noodig om een eind te maken aan Mussert's bestaan hier. Dat is de genade van het recht in een vrijen staat, die den man, die eens omringd was door honderden geheven handen, in de eenzaamheid van Waalsdorp uitstiet en aan den Hoogsten Rechter overgaf. Moge Die hem genadig geweest zijn! DAT de Engelsche Marine-attaché, capt. Jeffrey, gisteren onderscheidingen heeft uit gereikt aan enkele Marinemannen van de „Tromp". DAT Zaterdag 800 man van het 2e en échelon van de brigade Mariniers met de „Tabinta" uit A'dam naar Indië zijn ver trokken. DAT de Raad van Cassatie gisteren het doodvonnis tegen Izaak Metz te Hilversum heeft bevestgd. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kin derbijslagwet. DAT klachten tegen kunstenaars kunnen worden ingediend bij den Eereraad voor de kunst, den Centralen Eereraad (J. P. Coen- straat 20, 's Gravenhage) of bij den minister van O., K. en W. DAT de Commissie Nat. Herdenking 1940 1945 plannen heeft tot oprichting van een oorlogsmonument op Waalsdorp. DAT rubber-zolen m. v. heden zijn vrij gegeven. DDAT de ..Johan de Wtt" met 1200 eva- cuées uit Bangkok naar Semarang is ver trokken op weg naar Nederland. DAT te Utrecht 7 distributieambtenaren, w.o. de directeur van den Distributiedienst zijn gearresteerd, wegens handel m distri butiekaarten. DAT de opbrengst van de Knderpostzegels zal worden verdeeld onder diverse kinder instellingen, waarvoor men zich kan wenden tot het Comité, Weissenbruchstraat 241, Den Haag. DAT in Kwintsheul (Westland) een partij appelen werd geveild a f 6 per stuk en dat het geheele bedrag van ruim 700 gulden ten bate kwam aan de stichtingen „1940/1945" en „Puttens Jeugd." DAT Zondag as. een verscherpte controle op het autovervoer wordt gehouden. DAT een jongen te Overveen, die een in de duinen gevonden huisje, met de letter T er op, wilde openen, ernstig gewond werd, doordat het ontplofte. DAT de A.N.W.B. heeft verzocht om het aanbrengen van reflectoren en waarschu wingsborden reep. op en bij noodbruggen in hoofdwegen. DAT tegen den S.S.-er Th. Storm uit Am sterdam de doodstraf is geëischt. DAT deelnemers aan molestverzekeringsmij nog tot 1 Juni 1946 hun schade bij hun maatschappij kunnen opgeven. DAT burg. Oud morgenochtend o,p Schip hol een der nieuwe D.C. 4 toestellen met een DAT illegalen, die voor hun arbeid vaak naar de B.B.C. luistereden, Maandagavond a.s. om 7.15 uur nog eens oude bekenden aan het woord kunnen hooren. DAT in Amsterdam 700 stakende bootwer kers ontslagen zijn. DAT drie gemaskerde mannen, gewa pend met devolvers en stenguns, den kas sier van de Boerenleenbank te Meerlerhout van f 10.000 en eenige spaarcertificaten heb ben beroofd. DAT aan C. H. A. M. Herculeijns eervol ontslag is verleend als burgemeester van Hooge en Lage Mierde. DAT dr C. v. d. Berg te Den Haag be noemd is tot voorzitter van de commissie van advies voor het ziekenfondswezen. DAT eervol ontslag is verleend aan mr dr M. A. G. Harthoorn, pres. van het Hoog Gerechtshof van Ned. Indië. DAT de schorsing van notaris Th. A. E. Trijssenaar te Arnhem is opgeheven. DAT dr D. G. Wesselink, dir. der rijks kweekschool voor vroedvrouwen te R'dam, weggezuiverd is. DAT de St. Crt van 6 Mei een beschik king bevat betreffende de aanstelling van onbezoldigde ambtenaren van politie bij het Bureau Nat. Veiligheid. DAT in hetzelfde nummer een deviezen- bekendmaking is opgenomen, onhoudende verplichting tot het indienen van aanvragen tot certifioeering van saldi in de Ver. St. DAT aan lt.-kol. van de Kon. Mar. H. G. van Everdingen eervol ontslag is verleend. DAT het wetsontwerp inzake de nieuwe spelling thans bij den Raad van State in be handeling is. DAT aan mr N. C. Couvée op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend als raadad viseur bij het dept. van Verkeer en Energie. DAT in Leende (N.B.) een zweefvlieg veld zal worden ingericht. DAT de „Boissevain" met 1899 repatriee- renden aan boord op weg naar Nederland is en 9 Mei in Colombo wordt verWacht. DAT Nederland thans voor 2 millioen dol lar uit Amerikaansche legerdepöts heeft aan gekocht. DAT de in 1929 ingestelde Commissie voor den afkoop van tollen is gereorganiseerd en thans als secretaresse optreedt mej. B. C. M. Fontane van het departement van Openb. Werken. De bevrijdingsfeesten roepen ook de her innering op aan het weer-verschijnen van de Nieuwe Leidsche Courant. De Duitschers hebben in ons land vijf jaar den bezettersstaf gezwaaid op een wijze, waar over de historie nog na eeuwen zal spre ken. In één adem zullen genoemd worden de Spaansche, de Fransche en de Duitsche overheersching, doch de laatste draagt, wat gruwelijkheid betreft, den kroon weg. Ons blad is, zoo goed en zoo kwaad als het ging, in het Duitsche vijfjarig tijdperk nog gedurende 17 maanden verschenen. Toen was het in het oog van den bezetter welle tjes. Van de Nieuwe Leidsche Courant kon nooit verwacht worden, dat zij aan de „nieuwe orde" ging meewerken. Daarom besloot het Rijkscommissariaat, dat ons blad op 1 October 1941 had te verdwijnen. Nadat het verbod ons goed en wel bereikt hadi, kwam er eenige aarzeling bij den nieuwen meester op en werd de datum verschoven tot 15 October. In dien tusschen tijd werd eerst getracht ons blad te doen samensmel ten met „De Nederlander", daarna met ,,De Standaard" om op deze wijze het doel te bereiken, dat nazi-voorlichting zou worden gegeven aan onze lezers. Natuurlijk werd dit onzerzijds subiet geweigerd, gelijk ook door >rDe Nederlander". Toen het aan Duitschers en N.S.B.-ers voldoende bleek, dat er met de Nieuwe Leidsche Courant niets viel te beginnen, viel de bijl op 15 October en hoe zwaar de slag aankwam voor onderneming en perso neel, groote dankbaarheid maakte zich van ons meester. Op zien komen spelen wilden wij niet. Wat dit betreft, is er helaas door te veel dagbladen in Nederland, vooral in den tijd, toen de Duitschers op 't toppunt van hun macht stonden, onherstelbare scha de toegebracht aan den goeden naam van de pers. Jaren zullen noodig zijn dat te herstellen. Na ruim drie en een half jaar, waarin weergalooze onderdrukking en ellende het lot waren van het Ned. volk, herrees de Nieuwe Leidsche Courant met dat volk en vatte den afgebroken draad weer op. De toen in Mei 1945 tentoongespreide trouw van de oude lezers en vele duizenden nieu we lezers was zoo groot, dat we er klein onder werden en tot vandaag gevoelen wij onzen plicht tegenover deze schare als een nauwelijks te dragen verantwoordelijkheids Slechts hooger leiding kan ons in staat stel len dezen plicht te vervullen en wij hopen en bidden., dat die leiding ons geschonken wordt. Want hoe dankbaar een ieder onzer is voor de groote historische wending, welke Nederland weer Nederland doet zijn, het te verzetten werk zoowel van geestelijken als van materieelen aard, is zoo zwaar, dat en nu bezien wij het van menschelijke zijde slechts van een geslaagde herrijzing sprake zal kunnen zijn, wanneer alle krach ten worden samengebundeld tot dat groote doel. In de jaren der bezetting was het goed gebleven deel van óns volk eendrachtig in het verzet tegen den vijand. Onze hoop was, dat deze eendracht na den oorlog zou blij ven. Nationaal is het niet zoo ver loopen. Van eendracht maakte een deel der Neder landers valsche eenheid. En dat is heel wat anders. Een der meest sprekende karakter trekken van ons volk is steeds, geweest de groote verscheidenheid in geestelijke opvat ting. In ons land, bakermat der vrijheid, kan slechts iets groots bereikt worden, wan neer de geestelijke strijd met geestelijke wapenen wordt gestreden, en dus elke vorm van dictatuur wordt afgewezen. Op oorlogswinst ten bate van een bepaald deel van ons volk kan niet aangestuurd wor den. Voorop moeten staan de heropbouw en het heelen der geslagen wonden, samenwer king van regeering en volksvertegenwoordi ging en der volksdeelen voor dit groote doel. Gezagshandihaving hier en in Indië en gees telijke vrijheid en gerechtigheid op alle ter rein, den arbeid niet te vergeten. Oorlogswinst moet het genoemd worden als thans beproefd wordt het socialisme dein boventoon te doen voeren, waardoor groot gevaar ontstaat voor de geestelijke en per soonlijke vrijheid en een nieuw soort dicta tuur haar dreigend gelaat vertoont, nadat het Duitsche staatsjuk is afgeschud. Wij achten dit een aanslag op onze volksvrij heden en den Ohr-nat i onalen gedachten- gang en dat in den na-oorlogischen tijdi, welke oproept tot een nationaal samengaan, waar ook mogelijk. Zoo zagen wij onze roeping, toen de Nieuwe Leidsche Courant haar taak weer opvatte in Mei 1945 en een jaar later zien wij deze noodzakelijkheid nog sterker ons als een heiligen plicht voorgeschreven. Haringvloot nog niet uitgevaren Reeders zijn het niet met elkaar eens Het was oorspronkelijk het plan, dat de Scheveningsche haringvloot heden oohtend om ongeveer 6 uur zou uitvaren. De bemanning wilde echter geen kok-ma troos doch een aparten kok aan boord, ter wijl er ook oneenigheid was over de los- ploegen. Alhoewel enkele reeders, ondanks het conflict, toch bereid waren uit te varen, heeft 4geen der pl.m. 20 schepen zee gekozen. Nog steeds worden er onderhandelingen ge voerd tusschen de reeders en de opvarenden en de mogelijkheid voor een spoedige oplos sing is niet uitgesloten. Koeler, aldus De Bilt Tot morgénavond wordt verwacht; wind tusschen Noord-Oost en Noord-West, aan vankelijk afnemend, daarna weer toene mend, ook de bewolking neemt toe met later plaatselijk eenige buien, lagere temperatu ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1