Weer zwaait de Regeering plotseling om Oostenr. aanspraken op Z.-Tirol afgewezen 0e koeien leveren ons melk en..... knoopen NBI'WE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG X MEI 1946 Toch nog verplichte uitzending naar Indië Uitzending; naar Indië kan niet lan ger vrijwilligerskwestie zijn. Dringt dat ook eindelijk tot het ka binet door? Men wil er twee dagen over nadenken. (Van onzen Parlements-verslaggever) De Tweede Kamer was gisteren weer bij een. Het nieuwe R.K. lid, dr C. J. M. Mol uit Etten deed zijn entrée. Al spoedig daar na werd het wetsontwerp aan de orde ge steld: In overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strekkende tot wijziging van de bepalingen betreffende veranderingen. Het ontwerp heeft een ietwat vreemde ge schiedenis gekregen. De Regeering stelde 22 Febr. j.l. een Staats commissie in om een Grondwetsherziening voor te bereiden. Maar eer deze commissie haar rapport op 1 April vaststelde, had de Regeering een van dat rapport sterk af wijkend ontwerp van wet voorbereid en diende dat „na gezette overweging en rijp beraad" 'bij de Tweede Kamer m, een paar dagen nadat de St. Cie haar rapport had geteekend. Het was dus tevoren al gereed. Na afdeelingsonderzoek in de Kamer laat de Regeering een essentieel deel van haar voorstel vallen: de z.g. Vereenigde verga dering. En nu gistermiddag wijst" men er de Regeering op, dat zij niet in haar herzie ning wenschte te betrekken een wijziging van art. 192 der G.W., dat bepaalt, dat mili tairen ndet buiten hun wil ln onze overzee- sche gebiedsdeelen kunnen worden gebruikt. Krachtens een noodbesluit gebeurt dit ech ter, in strijd met de bepaling van de G.W Het moet! Maar de Regeering grijpt de ge legenheid niet aan om deze urgente zaak grondwettelijk in orde te maken. Uit de Ka mer komt echter aandrang om dit n u te doen, want de zaak is urgent, veel urgenter dan het wijzigen van de herzieningsproce dure. Neen, zegt de Regeering in haar Me morie van Antwoord. Gisteren herhaalt de Kamer dien aandrang in meer dan één vorm. De gedachte aan een amendement wordt ge suggereerd. En zie, opeens zwaait de Re geering voor de zooveelste maal om en vraagt twee dagen respijt om een wijziging van art. 192 alsnog nader te overwegen. Wat een beleid! Een vaste lijn en koers is het echter allerminst. Het is alles gelegenheids wetgeving, wetgeving bij wijze van impro visatie bij invallende gedachten. Aanvankelijk heetten de gebeurtenissen in Indië de groote stimulans te zijn om deze G.W.-herziening door te zetten op zoo over haaste wijze, dat ze nog net voor den ver kiezingsdag, met de hakken over de sloot, kan leiden tot Kamerontbinding, die bij G.W-wijziging noodig is. In de plaats van die Indische urgentie is nu gekomen het ar gument van een tijdwinst bij G.W.-herzie ning, een argument, dat uitermate specula tief is omdat niemand iets weet van de er varing met de nieuwe procedure en de in te stellen bijzondere Kamer voor Grondwets herziening. De Regeering noemt deze verandering van inzicht verlegging van accent". Veel meer dan camouflage is dat natuurlijk niet. Dit fraaie stukje geamputeerde wetge ving, dat overmorgen nogmaals wordt ge opereerd, kwam in behandeling zonder eenige spanning. Het was op zich zelf een onbe tee kenend ding geworden. Maar het be leid der Regeering bleef er niet minder vat baar door voor critiek. De voorstanders er van konden kort zijn en de zaak aan den minister overlaten verdediging door Mr JOEKES had zakelijk niet veel aan argumenten van positieven aard. Mr v. MAARSEVEEN, die blijkbaar als leider der Kath. fractie optreedt vanaf de plaats van dr Deckers, was de man, die de suggestie van een amendement betreffende art. 192 deed hooren. Ook was hij van oor deel, dat het algemeen belang er zich niet tegen verzet, dat leden van de St. Generaal ook lid zouden zijn van de bijzondere Ka mer voor Grondwetsherziening. De eisch van een 3/5 meerderheid voor aanneming was hem goed. Zijn fractiegenoot TRUYEN had liever de oude 2/3 meerderheid behouden gezien. Ook was deze voorstander van onver- eenigbaarheid van het lidmaatschap van de Staten-Generaal met dat der bijzondere Ka mer. Dat de urgentie van het wetsontwerp thans is vervallen, betoogden zoowel de heer TI- LANUS (C.H.) als dr BIEREMA (Lib.). Bei den hadden neiging om tegen te stemmen. De heer TILANUS oefende voorts critiek op de houding der Regeering. De heer SCHOUTEN (A.R.) deed dit nog iets meer uitgebreid aan de hand van de uitlatingen der Regeering in de stukken. We moeten zeggen: het was een zeer gedocumenteerd betoog, dat tenslotte bij den minister alleen eenige uitingen van ontkenning vond, maar geen geargumenteerde bestrijding. In de stukken was trouwens door den minister al lerlei critiek, aanvankelijk wel verworpen, maar tenslotte toch erkend. Het rijp beraad, de gezette overweging, het tijdsgebrek, de verandering van karakter van het wetsont werp, de urgentie waren even zoovele pun ten waarop de Regeering in het defensief was gekomen. De bijzondere Kamer heeft voor den Anti- Rev. woordvoerder licht- en schaduwzijden: de laatste zijn echter nog steeds, ook door deskundigen, onvoldoende overwogen. Hij wilde van de bijzondere Kamer geen dou blure van de zittende St. Generaal maken. Aan de bepaling van 2/3 meerderheid bleef hij de voorkeur geven. Als eindoordeel zij ner fractie deed hij tenslotte een „tegen" hooren, al is hij allerminst gekant tegen een herziening, welke essenti-eele beteekenis heeft. De heer JOEKES (P. v. d. A.) deelde de bezwaren tegen de bijz. Kamer niet. En in onvereenigbaarheid van het lidmaatschap er van met dat van de gewone Staten-Gene- raal zag hij een aantasting van de vrijheid De wet kent reeds allerlei incomptabilitei- ten. Niemand maakte daartegen ooit bezwaar uit een oogpunt van vrijheid. Zooals gezegd volstond MINISTER BEEL met een aantal negaties, zoodat hij binnen een goed kwartier met zijn verdediging ge reed was. Eigenlijk was het koren op den molen der bestrijders. Aanvankelijk liet hij ten aanzien van art. 192 de beslissing aan de Kamer, maar tien minuten later minister Schermerhom •ctaMB éaar mede de hand in te hebben vroeg hij schorsing dier beraadslagingen tot a.s. Donderdag, ten einde de Regeering ge legenheid tot beraad te geven. Aan dit ver zoek voldeed de VOORZITTER. De heer WENDELAAR heeft toen een in terpellatie aangevraagd inzake de papier- verdeeling voor verkiezingsdoeleinden en het gebruik van den zendtijd voor de verkiezin gen, die niet 7J>o moet geschieden, dat op in directe wijze tijd wordt gebruikt, die voor dit doel niet bestemd was. In de volgende vergadering wordt daarover beslist. Tenslotte werden nog enkele kleine wets ontwerpen z.hs. goedgekeurd. Daaronder, na een verbetering, dat tot regeling van de rechtspositie van eenige burgerlijke gezag dragers en van de leden der Tweede Kamer in verband met de bezetting. De aangekondigde avondvergadering be hoefde niet door te gaan en ook 1 Mei viel vrij. Donderdag vergadert de Kamer op- VTERING BEVRIJDINGSDAG TE LONDEN Op Zondag 5 Mei a.s. zullen ter viering van den Ned. bevrijdingsdag in de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk en de Kath. Kerk te Londen speciale dankdiensten ge houden worden, terwijl op Zaterdag 4 Mei in eenige Synagogen te Londen en Rams- gate gebeden zal worden ter herdenking van de bevrijding van Nederland. Schacht zou een Amerikaan zijn geweest als Hitler van woordbreuk beschuldigd. Hjalmar Schacht verdedigde zich gisteren voor het Tribunaal in Neurenberg met de opmerking, dat hij Amerikaan zou zijn ge weest, als zijn moeder niet ziek was ge worden. Zijn oudste broer is ook in Amerika geboren. —ij verklaarde een overtuigd aanhanger van het Christelijk geloof te zijn en geen waarde te hechten aan het „Herrenvolk"- motief. Goebbels werd door het volk een „dwerggermaan" genoemd. Hitier heeft Duitschland, de wereld erTmij bedrogen, aldus Schacht. Maar, zoo zeide hij, Hitler was een man van eindelooze energie en macht. Kerk en School DE RIJN WEER TOT BAZEL BEVAAR BAAR Van de Noordzee tot Bazel is de Rijn weer bevaarbaar. De eerste uit Nederland afkomstige Rijnaken kwamen in Zwitser land aan. In Athene vertoont het aantal politieke moorden een stijgende lrjn. Ter bestrijding der roofovervallen op voedseltreinen zijn in de Britsche zone voor deze treinen zwaar bewapende mobiele een heden spoorwegpolitie ingesteld. Thans stelt Tsjecho-Slowakije weer zijn eischen De conferentie in Parijs nam gisteren een eerrte beslissing. Zij wees de Oostenrijksche aanspraken op Zuid-Tirol af, doch wilde een kleinere grenswijziging in overweging nemen. Voorts besloot de Conferentie vertegen woordigers van Italië en Joego-Slavië uit te noodigen, om het standpunt hunner regee ringen over de grensproblemen tusschen beide landen uiteen te zetten. De Commissie, die ter zake rapport uitbracht, stelt vier verschillende grenslijnen voor, waarvan er drie zeer dicht bij elkaar liggen. De vierde, die aanzienlijk van de drie andere .afwijkt, is die welke de Russen voorstellen. Voorts wordt uit Parijs gemeld, dat Tsje cho-Slowakije territoriale eischen stelde door een memorandum aan Molotoff, waarin het gebieden opeischt, die nu aan Polen, Duitschland en Hongarije behooren. Aanvulling der bonnenlijst van vorige week Voor de periode van 28 April t/m 11 Mei. BONKAARTEN KA, KB, KC 604: 221 125 gram boter >22 125 gram margarine >23 50 gram thee >24 250 gram jam, stroop, enz. 225 250 gram waschpoeder BONKAARTEN LA, LB, LC 604: 118 Vleesch 100 gram vleesch A 29 Melk 2 liter melk 329 C29 Melk 3V2 liter melk 112 Aardapp. 2 kg aardappelen BONKAARTEN KD, KE 604: 724 250 gram jam, stroop, enz. 725 250 gram waschpoeder BONKAARTEN LD, LE 604: D29 E29 Melk 6 liter melk 612 Aardapp. 1 kg aardappelen TABAKSKAARTEN enz.: T 26 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) T 35 1 rants, import-sigaretten V 26 100 gr. chocolade of suikerw. X 26 100 gr. chocolade of suikerw. X 35 1 rants, import-sigaretten. Bovengenoemde artikelen kunnen reeds op Donderdag 2 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst m.i.v. Maandag 6 Mei mag worden afgeleverd. Keuken deelnemers moeten de bonnen 116 of 616 voor vleesch en 112 voor aard appelen inleveren. Een Fransche missie ging naar War schau om uit Polen kolen te betrekken. Scala te Milaan, waarvan de herbouw 37 millioen lire kostte, opent 11 Mei haar poorten met een concert, o.l.v. Toscanini, die er in 1929 voor het laatst optrad. - Het Fransche Verbond van Vakver. ver zocht de Federatie van Internat. Vakver. ten gunste der Spaansche republikeinen te intervenieeren. In Warschau is men over dezen Tsjechi- schen stap zeer ontstemd. Toen de ministers gisteren besloten van 1 Mei af tweemaal per dag bijeen te komen, zeide Molotoff, dat 1 Mei weliswaar een na tionale feestdag is, doch dat hij bereid was te werken. Bevin voegde hem toe: „Ik hoop, dat U, evenals" de Britsche vakvereenigingen, daarvoor een dubbele uitbetaling zult vra gen." De plechtigheid op de W aalsdorper vlakte Politie-maatregelen (Slot van pag. 1) In verband met te verwachten groot aan tal deelnemers aan de herdenkingstocht naar de Waalsdorpervlakte, deelt de politie mede, dat de stoet opgesteld zal worden langs de Van Alkemadelaan met een breedte van acht personen per rij. De nagelaten betrekkingen van onze ver- zetsmenschen, hebben op vertoon van hun uitnoodiging doorgang tot bij den ingang van de kazerne. De stoet zal om 19.15 uur vertrekken, na 20 uur wordt niemand meer over de v. Alke madelaan toegelaten, teneinde den weg vrij Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Utrecht (vac. E. van Meer), Joh. Gerritsen te Arnhem; G. J. Geurtsen te Neerbosch-Hees en J. W. van Petegem te Aalten. Beroepen: te Kampen (vac. M. D. Gijsman), J. H. Hartsheim te Halle; te Rhe- den (2e pred.pl.), J. L. Couvée te Pijper- kerk; te Rotterdam-Fijenoord, J. v. d. Velden te Weesp; te IJmuiden, J. v. d. Wïiel te Weesp. Aangenomen: naar Bunschoten, A. W. Kolkert te Lopikerkapel; naar Elim, Ph. W. Becht te Oosterwierum, die bedankte voor Holwierde; naar Utrecht (vac. wijlen dr Immieik), C. B. Burger te Deventer; naar Zwaagwesteinde, P. J. de Geeter te Ommelanderwijk. Bedankt: voor Godlinze, P. Inberg te Langezwaag; voor Slijk-Ewijk, M. C. Groe- newoud te Heemse; voor Usquert, A. K. L. Bloem te Roswinkel; voor Zwolle, W. E. Heijboer te Dwingeloo. Geref. Kerken. Beroepen: te Amsterdam-West, G. Brinkman te Nijkerk; te Nïxeuwendijk (2e pred.pl.), I. Hamming te Oude-Pekela; te Zuidwolde, M. den Boer te Oudeschoot. Bedankt: voor Een (Dr.), D. Middel koop te Mildam; voor Ruinerwold-Koekan- ge, J. Z. Potjer te Borger. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen: te Bilthoven, A. I. Krijten- burg te Eemdijk. Aangenomen: naar Alblasserdam- Nieuw-Lekkerland, cand. Th. C. F. van Kamp te Leiden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Almelo, J. Kampman te Opperdoes; te Biezelingen, H. W. Nieuwen- huijze te 's-Gravenhage-C. Doopsgez. Broederschap. Bedankt: voor Nieuwe-Nïiedorp, mej. ds M. Knot te Zijldijk. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Krabbendijke, A. L. Aangeenbrug te Leerdam. te houden voor terugkeerende deelnemers. Aanrijden van auto's kan uit alle richtin gen geschieden, behalve uit die van Scheve- ningen langs de Van Alkemadelaan. Parkee ren vindt plaats op doodloopend deel Waals- dorperweg voor Van Alkemadelaan; afrijden vindt plaats via v. d. Aastraat, v. Soutelan- delaan, Van Alkemadelaan; rijwielen plaatsen op trottoir Waalsdorperweg. Bewaking is aanwezig. Bus T zal vanaf Koningskade-Bezuidenhout- seheweg, met extra materiaal rijden. Bij terugkeer staan de bussen bij den Waalsdorperweg, aan de Van Alkemadelaan. Met nadruk wordt gewaarschuwd om zich stipt te houden aan afgebakende route, in verband met mogelijkheid dat in het duinter rein zich nog landmijnen bevinden. Het ver dient, in verband met de lange route en moeilijk terrein aanbeveling, dat geen be jaarde- of gebrekkige personen, benevens kinderen, aan den tocht deelnemen. Van de plechtigheden op Waalsdorp, zal per radio een reportage worden gegeven en uitgezonden naar de overzeesche gebieds deelen. Maar dan moet de melk bonvrij zijn Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat als U 's avonds thuis komt, er een knoop aan jas of mantel ontbreekt. Het gevolg is natuur lijk zoeken en zooals men altijd zal zien, dan is de knoop niet meer te vinden. Op dit moment komt men tot de ontdekking, dat een knoop feitelijk een onmisbaar - ge bruiksvoorwerp is. Met een kam is het pre cies hetzelfde gesteld, hoeveel menschen zijn er niet, die vandaag aan den dag, zon der of met een gebroken stukje kunsthoorn 5n hun zakken rondloopen? En daar springt opeens het woord naar voren, dat misschien weinigen kennen, n.l. kunsthoom. Uit dit kunsthoom, waarvan het hoofdbestanddeel bestaat uit: caseïne, een melkproduct ge mengd met kleurstoffen, perst men platen en staven en deze worden bij de fa H. J. v. d. Plaats en Zn. te Voorschoten, waar wij onlangs een bezoek brachten, verwerkt tot knoopen, kammen en.... vulpotlooden. Dit laatste is zeer opmerkelijk, omdat juist een dezer dagen in verschillende bladen het be richt voorkwam, dat er te A'dam een fa briek geopend zou worden, welke als eerste vulpotlooden ging fabriceeren. Het bleek ons dan ook, dat men hier, dit zoo nuttige voorwerp sinds 1932 vervaardigt en dat men onder normale omstandigheden er een 30.000 stuks per maand van kan afleveren. Naar knoopen en kammen bestaat op het oogen- blik een enorme vraag en de orders, welke men dagelijks ontvangt, wijzen dit wel uit. Maar zooals overal iis het gebrek aan grond stoffen en machines de groote handicap bij de fabricage. Is dit eenmaal in orde, zoo deelde men ons mede, dan kan deze fabriek heel Nederland van knoopen voorzien. Zoolang hier de melk nog op den bon DE LUCHTREIS VATV DE PEGASUS Door G. TH ROTMAN 27. De twee arme woestijnreizigers wer den nu van de olifant afgeholpen en in triomf voor den koning gevoerd. „Happie- happie", zei Z.M. Lippielappi, „krakibotsie- koki-bakki-knau-knau!" Daarbij streek hij vol welbehagen over zijn maag en liet be gerig zijn witte tanden zien. Meneer Van Emmen en Piet verstonden natuurlijk geen woord Nikkeriaans, maar dat het niet veel goeds voorspelde, begrepen ze wel. Plotseling werd Piet, op een wenk van Zijne Majesteit, door twee stevige nikkers beetgepakt en in een zijvertrek aan een dikke ketting vastgelegd. Hij moest blijk baar eerst vetgemest worden. Maar meneer Van Emmen werd van z'n kleren beroofd en kreeg een rokje van palmblaren aan, net als de nikkers. Toen werd hij, met 'n touw om z'n hals en door speerstoten opgejaagd naar buiten gevoerd. Zeker was nu zijn laatste uurtje geslagen! blijft, moet men de grondstoffen uit het buitenland, in hoofdzaak Argentinië, invoe ren en deviezen zijn hiervoor natuurlijk dringend noodzakelijk. Denemarken, het land waar wij zoo ontzettend veel aan te danken hebben, helpt ook hier weer. Het bood nl. een partij caseïne te koop aan, welke het in den vorm van knoopen terug wilde koopen, hetgeen onze deviezenpositie aanmerkelijk kan doen stijgen. In Mei wordt de eerste partij naar Denemarken gezonden. Tevens maakt men ook plannen en heeft reeds verschillende „aanknoopingspunten" voor uitvoer naar Scandinavië, België, Zuid- Afrika en Zuid-Amerika. De binnenlandsche behoefte komt evenwel niet op de laatste plaats, zoo verzekerde men ons nog, voor dat wij ïm de fabriek een kijkje gingen ne men. Ook in deze fabriek, evenals in vele andere, staan arbeiders achter snorrende draai-, boor- en zaagbanken. Al deze be werkingen moet men toepassen om van een leelijk stuk kunsthoornmateriaal een mooie, glanzende knoop te maken, een sieraad op elk kleedingstuk. Vervolgens toonde men ons de kammen- machines, die, wanneer de zaagjes, welke men hiervoor noodig heeft, weer in vol doende mate te verkrijgen zijn, in totaal 1 millioen kammen per jaar vervaardigen. Met het maken van de kam is men er echter nog niet, de afwerking er van ver- eischt een groote vakkennis. Wij hopen, dat zij spoedig weer in alle winkels te koop worden aangeboden. D'fit bedrijf, dat op- het oogenblik een be langrijke plaats in den wederopbouw in neemt, werkt thans nog door de bekende oorzaken, op 60 pet van de vooroorlogsche capaciteit; indien men echter voor de fa- brieksuitbreiding toestemming krijgt en de direcfiie uit het buitenland nieuwe machi nes kan aanschaffen, twijfelen wij er niet aan, of de zaken van de „Placo", welke practisch de eenige producént op dit gebied is, zullen in de toekomst een groote vlucht nemen. De heer G. van Leeuwen ter aarde besteld Sobere plechtigheid te Leiderdorp. Op het oude kerkhofje achter de Ned Herv. kerk te Leiderdorp is gistermiddag het stoffelijk overschot van den heer G. van Leeuwen, in leven orgelbouwer, ter aarde besteld. Vooraf leidde ds P. L. Kiehl van Hazers- woude als consulent een rouwdienst in de Herv. kerk, die het Woord bediende naar aanleiding van het voorgelezen gedeelte uit 1 Cor. 15. Het is de gedachte van een vriend van den overledene geweest, aldus ds Kiehl, om den heer v. Leeuwen onder orgeltonen naar zijn laatste rustplaats te brengen. Van Leeuwen was een mersch. En nu zegt de mensch: memento mori, maar het is typeerend, dat de Schrift dit niet zegt. Paulus schrijft aan Timotheus: „Houdt in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de dooden is opgewekt. Ook van dit orgel, door hem vervaardigd, waarvan elke toon hem door de ziel zal zijn gegaan, zijn de klanken eigenlijk overwinningsklanken van Jezus Christus. Nadat gezongen was Gez. 199. Ontwaakt gij, die slaapt en staat op uit den dood, werd de baar, terwijl het orgel speelde: Rust mijn ziel, Uw God is Koning, naar de groeve gedragen, waar ds Kiehl de plech tigheid besloot met het bidden van het „Onze Vader". Een zoon van den overledene, de heer W. van Leeuwen, bedankte voor de betoon de belangstelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2