lil lUttuw gieii&ctjje (Hmrant Vrijdag gaan de gedachten naar Waalsdorp Spontane hulde voor de jarige Prinses Opnieuw een staking in de Rotterd. haven IDist TJ WOENSDAG 1 MEI 1946 2e Serie, le Jaargang: vanaf 1 Mei 1945, No. 302 Abonnementsprijzen: A M 4 A Bureaux Bedactieea Ad/vertentiën 0.15 BlJ Sjke 1forttagnê" Christelijk-Nationaal Dagblad Sfüpijp®® voor Leiden en Omstreken M$tfltüuastid) is aheMeueit Postrekening 5893B J^ÉÊSzOL ITiyn ber' 'n ICjCjfttlSpOel" *t Programma der herdenking van de martelaren Vrijdagavond zal Nederland zijn dooden Hit het «verzet gaan herdenken. Op de Waals- dorpervlakte, waar zoovele jonge menschen hun leven voor het vuurpeloton hebben be ëindigd, zullen de duizenden dien avond hun gedachten aan hen wijden. Hier laten we het programma voor den herdenkingsavond volgen 1. Van des avonds 6 uur af worden van alle particuliere woningen en van alle open bare gebouwen de vlaggen halfstok gehangen. 2. Om 7.30 uur zal ieder Nederlandsch burger kunnen deelnemen aan een herden kingstocht. 3. Van kwart voor 8 uur tot een halve minuut voor 8 uur luiden de klokken van alle kerken. 4. Precies 8 uur klinkt door de radio, van uit de Waalsdorperduinen het hoornsignaal „Geeft acht". Dan zal op alle plaatsen waar, hetzij in kerken of op graven, een herden king plaats vinden, 2 minuten van volkomen Stilte in acht genomen worden. Een ieder wordt dan verzocht staande de dooden te herdenken. 5. Er zullen geen toespraken op de gra ven worden gehouden, terwijl de weg naar de plaats der plechtigheid te voet en onder volkomen stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, zonder eenig uiterlijk groepskenteeken, wordt afgelegd. 6. Er zullen geen kransen worden ge legd. Wel zal ieder der deelnemers wat een voudige Hollandsche bloemen kunnen neer leggen. Van 20 uur tot 20.30 uur, zal op de Waals- dorpervlakte bij het kruis, waarvoor de slachtoffers den dood in gingen, door „Die Haghe-sangers" liederen gezongen worden, afgewisseld door muziek, waarschijnlijk van het Wacht-Detachement. 7. De herdenkingstocht kent rang noch stand. Alleen de rechtstreeksche nabestaan den der gevallenen hun weduwen en wee- zen of hun ouders zullen een bijzondere yoor meer dan een ton aan tientjes aangetroffen Een zwarthandelaar te Hoofddorp gearresteerd. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, is dezer dagen een zekere E. J. W. te Hoofddorp door de gemeente politie van N. Amstel gearresteerd en naar Amsterdamovergebracht Bij een onderzoek naar vermogen door den Inspecteur van Belastingen te Haar lemmermeer ingesteld, bleek namelijk dat bedoelde persoon zich tijdens de bezetting schuldig had gemaakt aan zwarten handel in gouden en zilveren voorwerpen, die hij voor de geldsaneering in den grond had verstopt, en korten tijd geleden in baar geld had om gezet. Voorts wordt E. J. W. ten laste ge legd een valsche aangifte bij de belastingen. Bij huiszoeking te Hoofddorp vond de poli tie op den zolder verborgen een bedrag van f 98.000 aan nieuwe tien gulden-bankbil jetten, terwijl op het kantoor van den ge arresteerde te Amsterdam nog een bedrag van f 5800 werd aangetroffen, benevens diamanten, gouden voorwerpen en 14 kg. aan zilveren dubbeltjes. Het geld en de waarde-artikelen werden in. beslag genomen. BAKKERIJEN OP DEN NAT. FEESTDAG GESLOTEN. Vrijdag a.s. kan in bakkerijen gewerkt worden voor de volgende dagen, zoodat op Zaterdag de bakkersarbeid kan stilstaan. De regeling is gelijk aan die tijdens de Paasch- dagen. Vrijdag a.s. en Maandag 6 Mei is de verkoop van versch brood van acht uur af geoorloofd. Prof. GERBRANDY SPREEKT VOOR DE ORANJEGARDE. Op Maandag 6 Mei organiseert de Oranje- Garde een bevrijdingsherdenkingsbijeenkomst te Utrecht, waar prof. mr P. S. Gerbrandy een feestrede zal uitspreken. plaats hebben aan het hoofd van den stoet. 8. Door de „Stichting tot verbreiding van het geestelijk lied" zijn in tal van kerken herdenkingszangdiensten georganiseerd, die vooral van belang zijn voor gemeenten waar geen herdenkingstocht gehouden kan wor den, of voor hen die aan zoodanigen omgang niet kunnen deelnemen. De diensten vinden te Den Haag plaats om half acht in de Groote Kerk, Kerkplein; Oranjekerk, Goeverneur- plein; Bethlehemkerk, Laan van Meerder- voort; Luthersche kerk, Luth. Burgwal; Oosterkerk, Z.-O. Buitensingel; N. Zuider- kerk, Reitzstraat; Valkenboschkerk, Zu-ider- parklaan; Jeruzalemkerk, Porrïonaplein. 9. Op basis van geheele vrijwilligheid zullen alle gelegenheden van vermaak van 6 uur af gesloten zijn, benvens alle verkoop- localiteiten. (Zie verder pag. 2, kol. 3) Churchill 8 Mei met de K.L.M. naar Nederland Churchill komt 8 Mei des namiddags 4 uur op Schiphol aan. De tocht van Enge land zal hij maken per K.L.M.-vliegtuig via Walcheren. Op 13 Mei zal Ohurchill ons land weer verlaten, eveneens per vlieg tuig, van het vliegveld Valkenburg. VERMOGENSAANWASBELASTING VOOR DE NIEUWE KAMER. Het wetsontwerp tot heffing van een Ver- mogensaanwasbelasting zal voor de verkiezin gen hiet meer in behandeling komen. PRINSES JULIANA BESCHERMVROUWE „NEDERLAND—CANADA." Naar wij vernemen heeft H.K.H. Prinses Juliana zich bereid verklaard het bescherm vrouweschap over de vereeniging „Neder landCanada" te aanvaarden. De recruten der Kon. Marine, die momenteel te Voorschoten, Loosdrecht en Hilversum worden opgeleid, ontvangen roeiles. Ook in Londen werd Prinsesse- dag gevierd Onder de vroolijke tonen van de Har monie „Crescendo" uit Baarn en de Soest- dijker Harmonie marcheerden gistermiddag 3000 schoolkinderen uit Baarn. en Soestdijk, met vlaggetjes en bloemen getooid, het voorterrein van het Paleis Soestdijk op. waar zij o. 1. v. Dick Koops Vader landsche liederen zongen. Na het Wilhelmus klonk een spontaan driewerf „Hoera" voor onze jarige Prinses, die, met de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene, op het terras had plaats genomen. Prinses Margriet, die nog niet hersteld is, keek vol belangstelling toe uit het raam van een zij - Tijdens den zang begonnen de kinderen vleugel. bloemen te leggen op de treden van het terras en zorgzaam voegde Prinses Beatrix een terzijde gevallen bloempje bij de an dere. Na de zanghulde defileerden duizen den inwoners uit de omgeving voor de Kon. Familie en droegen handenvol bloemen naar het terras, zoodat dit al spoedig met een veelkleurig tapijt was bedekt. Uit de onaf- zienare rij der defileerenden, die alle ran gen, standen en leeftijden omvatte, klonken herhaaldelijk juichkreten en de Koninklijke personen werden niet moede voor de harte lijke hulde met een handgebaar te danken. Ruiim een uur duurde dit défilé, dat even zoo besloten werd met het Wilhelmus, een daverend „Lang zal ze leven" en een drie werf „Hoera", waarna de burgemeesters van Baarn en Soestdijk en de besturen der Oranjevereenigingen op het terras werden ontboden en de Kon. Familie haar dank be tuigde voor het medeleven van de bevol king met het Prinselijk gezin. In besloten kring heeft de Kon. Familie na dit festijn den verjaardag van de Prinses verder ge vierd. In Londen heeft de Vereen. „Neerlandia" gistermiddag eveneens den verjaardag van de Prinses gevierd met een thee, waarop de voorzitter, W. J. H. graaf van Limburg Stirum, mededeelde, dat hij namens de Morgen spreekt Logemann over Indië En Maandag a.s. volgt het Kamerdebat. Morgenmiddag na 1 uur zal min. Logemann in. de Tweede Kamer, nadat deze het interpel- latieverzoek-Wendelaar heeft behandeld, in openb. zitting een verklaring afleggen over het Regeeringsbeleid t.a.v. Indië en gegevens ver strekken over de jongste besprekingen te Londen. Over deze verklaring wordt in het openbaar een debat gehouden op a.s. Maandagmiddag en eventueel -avond. Dit uitstel van het debat stelt de Kamerleden in staat de Regeeringsver- klaring rustig te bestudeeren, terwijl zij teveng kennis zullen kunnen nemen van een voor- loopig rapport der missie-van Polll. Voor-Indiërs op Sumatra bedreigd Vragen hulp aan het „All India Congress" Ondanks alle adhaesie-betuiginigen en ver klaringen van „principieelen samen gang" tussohen de Britsch-Indiërs en de Inheem- schen, schijnt het op Sumatra toch naet te boteren tusschen de twee rassen. Zoo hebben de Voor-Indiërs te Padang aan den voorzitter van het All-India Con gress" te Calcutta het volgende telegram verzonden „Wij Voor-Indiërs op Sumatra's Westkust, verzoeken U, excellentie, hulp en tusschen- komst, daar wij worden beroofd en ont voerd door de Indonesiërs. Het terrorisme tegen de Britsch-Indiërs neemt nog steeds toe; de Indonesische politie en de politieke leiders zijn niet in staat of n.iet geneigd om hieraan een einde te maken, zeggende, dat zij voor hun leven vreezen. Wij hopen, dat het „All India Congress" tusschen beide wil komen om ons te redden". De secretaris van de K. v. K. te Mel bourne, mr V. R. Hill, verklaarde dat de Austr. exporteurs zeer verontrust zijn over het feit, dat de Ned.-Ind. Regeering dreigt den handel met Australië te verbreken. „Alles dient in het werk te worden ge steld", aldus de heer Hill, „om onze onsym pathieke houding te laten varen, teneinde het afzetgebied Ned.-Indië als zoodanig niet te verliezen. VRAGEN VAN MEVR. DE VRIES-BRUINS Mevr. de Vries-Bruins vroeg den min. van Justitie, hoeveel jeugdige personen van 16— 23 jaar zich nog in de kampen bevinden en of de minister nog stappen deed tot inrich ting van jeugdkampen voor jonge menschen beneden 23 jaar. Voorts informeerde zij naar het aantal vragen om auto's van artsen, dat nog op inwilliging wacht. leden een telegram van eerbiedige geluk- wenschen aan H.K.H. gezonden had. Tevens heeft de commandant der Nederl. troepen in Engeland, gen.-majoor dr Voorst Evekink, in Wolverhampton een défilé af genomen van de aldaar gelegerde soldaten.. Prinses Juliana lid van het Fonds Noodgebieden. Prinses Juliana heeft zich bereid ver klaard zitting te nemen in het Comité van aanbeveling voor een Fonds Noodgebieden, dat de helpende hand zal bieden aan bewo ners van de getroffen gebieden. Leden van den Raad van Beheer van „Volksherstel" zullen met vertegenwoordigers uit de Nood gebieden financieele toezicht op dit fonds houden. Hoogste landsbelangen worden vertrapt Reeds vanochtend vroeg was de situatie in de Rotterdamsche haven aldus, dat, op kleine aantallen na, alle vaste havenarbei ders niet meer aan het werk waren gegaan, aanvankelijk in verband met een om tien uur te houden vergadering van de E.V.C. Na afloop van deze vergadering, waar tot staking werd besloten, hebben zij, al dan DAT het telefoneeren met de U.S.A. niet meer f 40 doch f 32 per 3 minuten kost. DAT het s.s. Maaskerk met 330 ton cacao en koffie uit Laguayra op weg is naar Nederland DAT de vroegere burgemeester van Ub- bergen mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, is benoemd tot burg. van Tilburg en de burg. van Zwollerkerspel, jbr mr G. A. Striok van Linschoten, tot burg. van Zwolle. DAT een Ned. Regeeringsdelegatie, o.l.v. dhr D. P. Spierenburg, naar België is ver trokken voor besprekingen inzake een han delsverdrag. DAT de direct.-generaal der P.T.T. niet 24 doch 23 Mei zijn wekelijksche spreekuur zal houden. DAT het Nat. Instituut op 4 Mei om 8.15 uur een bevrijdingsconcert voor de radio organiseert door het Concertgebouworkest, welk concert over de geheele wereld wordt uitgezonden. DAT aan J. C. E. baron van Lynden het kruis van verdienste van het Roode Kruis is uitgereikt. DAT minister Beel bij de gemeentebe sturen heeft aangedrongen 'op strenger toe zicht op filmvertooningen, daar soms onge keurde films worden gedraaid, met name in vergaderzalen. DAT „Volksherstel" van 16 t/m 29 Juni een landelijke collecte zal houden voor het fonds .Noodgebieden". DAT de Eerste Kamer op 7 Mei om 1 uur en op 8 Mei om 2 uur bijeenkomt. DAT vice-admiraal A. S. Pinke, de com mandant zeemacht in Ned. Oost-Indië, hier te lande gedurende pl.m. 3 weken voor be sprekingen met de marineleiddng zal blijven. DAT de .Wegenwacht" in een groote be hoefte blijkt te voorzien. DAT de Rijksarchieven te Den Haag en Den Bosdh weer voor het publiek zijn open gesteld. DAT de O 21 gisteren onder commando van luit. ter zee 2e kl. W. Mörzer Bruins aan de Parkkade te R'dam is gearriveerd. DAT de Willem v. d. Zaan op zijn thuis vaart 2 Mei te Colombo, 7 Mei te Bombay, 18 Mei te Aden, 25 Mei te Port Said, 4 Juni te Gibraltar en 11 Juni te R'dam wordt ver wacht. DAT te Rotterdam op 73-jarigen leeftijd is overleden dr J. H. Wagener, arts aldaar. DAT op initiatief van „Volksherstel" een Centraal Werkcomité Vacarntie 1946 is ge vormd teneinde speciaal voor de groote bevolkingscentra in de geteisterde gebieden ln goede recreatie te doen voorzien. DAT de afgetreden president der Ned. Bank, mr L. J. A. Trip, is benoemd tot commissaris dier bank en besloten werd 3Va pet dividend uit te keeren. DAT de Ned. voordrachtskunstenares Nel Oosthout voor haar tournée door Engeland in Londen is aangekomen. DAT op 4 Mei te R'dam 500 vrachtauto's vanwege „Beroepsgoederenvervoer" zullen defileeren voor den burgemeester als onder deel van de feestelijkheden. DAT mr E. H. Bergsma, oud-Vipe-president van den Raad van Justitie te Batavia, in den ouderdom van 75 jaar te 's-Gravenhage is overleden. DAT van een K.N.A.C.-uitgave in zake de elementaire verkeersregels binnen één maand 2 herdruken zijn verschenen. DAT de botvangst te Tholen vorige week zeer bevredigend was. DAT gisteren te Bruiinisse 58 noodwonin gen in gebruik werden genomen, welke nieuwe wijk „Nooddorp" is gedoopt. DAT de Britsche regeering een V2 mil- lioen oesters van ons zal afnemen, terwijl we aan Denemarken 350.000 stuks kunnen leveren. DAT op 72-jarigen leeftijd te Den Haag is overleden ir J. Rutten, oud-dir. van het Haagsche Gem. Gasbedrijf en de begrafenis morgen om half drie op Oud Eik en Duinen plaats vindt. DAT de expositie „Van Jan van Eyck tot Rubens" in het Rijksmuseum te A'dam al 50.000 bezoekers trok en pas 19 Mei gesloten wordt. DAT op 2 Mei te 's-Hertogenbosch een congres voor liturgie en kerkmuziek wordt georganiseerd door de Liturgische Vereeni- ging en de H. Gregoriusvereeniging. DAT aan jhr F. Coenen van 's-Gravesloot, den persoonlijken titel van Consul der Ne derlanden is verleend. DAT op 10 Mei van 18 tot 20 uur in den Stadsschouwburg te Haarlem een reünie wordt gehouden van de Land. Vereen. Ex- politieke gevangenen, voorafgegaan door een herdenkingsplechtigheid op het Eeregrafhof te Bloemendaal. DAT de directeur van het Informatie bureau van het Roode Kruis verzoekt iden titeitsplaatjes van gesneuvelde Amerikaan- sche militairen te zenden aan zijn adres gebouw Petrolea, Benoordenhoutscheweg 7 te 's-Gravenhage. DAT de opbrengst der Kinderpostzegels 1945—1946 562.401,17 bedraagt, hetgeen 320.948,04 meer is dan die der laatste u/t- gitte van 1941/1942. DAT dezer dagen te Hilversum is opge richt „De Goodsche Kring", waarin een aan tal vooraanstaande kunstenaars van elke richting zal worden opgenomen. niet gedwongen, den arbeid niet hervat. Degenen, die niet aan het werk waren, heb ben zich evenmin beschikbaar gesteld en wat de vaste arbeiders betreft, ook dezen zijn voor het meerendeel niet aan den slag, zoodat gezegd kan worden, dat de staking in de haven nu vrij algemeen is. GEREPATRIEERDEN EN DE 9 VOOR EEN SCHOENENBON. De gerepatrieerden uit Indië, die in de af- geloopen maanden hier te lande zijn gearri veerd, en die bij aankomst een bon K. voor schoenen verstrekt kregen, zullen vanzelf sprekend niet in aanmerking komen voor een extra-paar, indien ook hun stamkaart ein digt op een 9. Daartoe zijn de verstrekte tweede distri butiestamkaarten van de noodige aanteeke- ningen voorzien. Sympathieke woorden van de Amerikanen Bij de bloemenhulde uit de lucht. Luiit.-Kol. W. Ottinger, de Amerikaanseha Luchtvaart-attaché, deelde bij de aanbie ding van de Britsch-Amerikaansche bloe menhulde aan H.M. Koningin WilheLmina mede, dat de bloemen bedoeld waren om uitdrukking te geven aan de achting, welke het Amerikaansche volk Hare Majesteit en het Nederlandsche volk toedraagt. De Ame rikaansche luchtmacht is zeer erkentelijk dat zij in staat is geweest hulp te mogen verleenen aan het Nederlandsche volk in een tijd van gr00ten nood en druk. Zij ziet, aldus kol. Ottinger, met vertrou wen den tijd tegemoet dat Nederland zijn volledige kracht zal hebben herwonnen en het Nederlandsche volk weer volledig den toestand van vrede en welvaart zal genie ten, die in normale omstandigheden zijn deel is geweest. Vrij warm weer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Na een heldere, koele naoht, overdag licht of half bewolkt met snel stijgende tempera tuur. Nog kans op een enkele bui. Matig toenemende wind tusschen Noord en Oost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1