Tripolitanië en Cyrenaïca onafhankelijk?! Tegen Limburg's graaf doodstraf geëischt De V-raad benoemt commissie voor Spanje NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 30 APRIL 1946 Duitsche kwestie wordt in haar geheel besproken In de Conferentie van Parijs stelde Bevin gisteren voor, Tripolis en Cyrenaica onmid dellijk onafhankelijkheid te verleenen en in één staat te vereenigen. Het was een revolutionnair voorstel, verder gaand dan alle andere ter conferentie ge daan. In de bijeenkomst, die 5 uur duurde, spraken alle ministers over dit onderwerp. Molotof matigde zijn vroegeren eisch in zake het alleenrecht van Rusland op het be heer van Tripolitanië in zooverre, dat hij voorstelde zoowel Tripolis als Cyrenaica onder beheer der Ver. Naties te stellen, waarbij Tripolitanië dan bestuurd dient te worden door een Rus en een Italiaan, onder steund door een internationale adviescom missie. Daarop deed Bevin het genoemde voor stel, aangevuld met de suggestie Engelsch- Een moordcomplot tegen MacArthur ontdekt Hij zou „toevallig" om het leven komen Te Tokio is officieel medegedeeld, dat he den aldaar een complot tot het vermoorden van generaal Douglas MacArthur, den ge allieerden opperbevelhebber in Japan, ont dekt is. De bedoeling was MacArthur als bij toeval om het leven te laten komen tijdens de communistische parade, welke morgen ge houden zou worden. Generaal MacArthur Hide Tokajama was de leider van het com plot. Tokajama is nog niet gearresteerd en evenmin zijn voornaamste medeplichtigen. Op het geallieerde hoofdkwartier werd ver klaard, dat MacArthur geweigerd had spe ciale voorzorgen voor zijn persoonlijke vei ligheid te aanvaarden. en Italiaansch Somaliland met Oganda te vereenigen en Abessinië, waar Oganda thans onder valt, schadeloos te stellen met Erythrea. Byrnes handhaafde het Amerikaansche voorstel, om de Italiaansche koloniën in in ternationaal beheer te nemen, Bidault het Fransche-Italiaansche beheer onder toezicht der Vereenigde Naties. Engeland boekte een overwinning, doordat de conferentie besloot het heele Duitsche probleem en niet alleen West-Duitschland te bespreken. De kwestie van de Dodekanesos is ook besproken. De eilanden gaan terug naar Griekenland, doch op welke manier staat nog niet vast. VISSCHERS EISCHEN BETERE ARBEIDS VOORWAARDEN. In afwijking van de vroegere collectieve arbeidsovereenkomst wenschen de werkne mers in het visschersbedrijf dat voor de ha- ringvisscherij, die 7 Mei mag aanvangen, een kok meegaat die uitsluitend voor het eten zorgt inplaats van een kok-matroos. Voorts wordt o. a. geëischt verlenging van het aantal vrije uren tusschen twee reizen en afschaffing van de bepaling, dat de be manning zelf moet laden en lossen. Op som mige punten werd overeenstemming bereikt. Het College van Rijksbemiddelaars zal over de kwesties een beslissing moeten nemen. RUSSEN VERLATEN TEBRIZ De Russen hebben Maandagochtend de hoofdstad van Azerbeidsjan, Tebriz, „for meel" verlaten. De bevelvoerende generaal, Glinsky, richtte een afscheidsboodschap met wenschen voor vrede en voorspoed tot de bevolking. Geïnterneerden, die worden vrijgelaten Er kunnen vier redenen voor zijn. In verband met de berechting van politieke delinquenten heeft mr J. D. v. d. Berg van het directoraat-generaal voor Bijz. Rechts pleging gisteravond voor de radio medege deeld, dat er 4 redenen zijn, waarom een be waarde wordt vrijgelaten, n.l. indien be waarde onschuldig blijkt te zijn, indien be waarde zich tijdens de bezetting slap heeft gedragen, maar niet zoo, dat hij daarvoor veroordeeld moet worden, indien moet wor den aangenomen, dat de bewaarde niet zwaarder zal worden gestraft dan voor den- tijd, gedurende welke hij in bewaring ge weest is en indien voortzetting der bewaring met het oog op den geestelijken of lichame- lijken toestand van den bewaarde of het be lang zijner kinderen niet io gerechtvaardigd. Natuurlijk zal hierbij altijd rekening wor den gehouden met den ernst van de feiten en gedragingen, waarvan betrokkene ver dacht wordt. De inhoud van het dossier van iederen politiek verdachte dient als grond slag voor de berechting en voor de al of niet vrijlating. Men dient echter te beseffen, dat vrijlating geen buiten vervolgingstelling in houdt, zoodat verdachten zich t.z.t. nog die nen te verantwoorden. EX-POLITIECOMMISSARIS VAN R'DAM KRIJGT VIJF JAAR. De ex-politiecommissaris van R'dam, J. P. Roszbach, is door de Rotterdamsche Kamer van het Haagsch Bijz. Gerechtshof tot vijf jaar veroordeeld, wegens Duitschgezindheid in zijn functie als hoofdcommissaris. De eisch was 10 jaar. Wilde omhoog ten koste van het Vaderland 'Tegen graaf de Marchant et d'Ansembourg, voormalig gemachtigde van Mussert en ex- commissaris der provincie Limburg, heeft mr baron van Voorst tot Voorst, advocaat fiscaal Dij het Bijzonder Gerechtshof, giste ren te Maastricht de doodstraf geëischt. Hem was ten laste gelegd, dat hij in tijd van oorlog den Nederlandschen staat bena deeld had, aan Duitsche instanties verrader lijke inlichtingen had verstrekt over de hou ding en acties van Nederlanders en misbruik had gemaakt van zijn positie als commis saris der provincie door nationaal-socialis- tische beginselen te propageeren en door te trachten deze aan anderen op te leggen. De dagvaarding bevatte voorts een reeks van gevallen van verraad. Er waren geen getui gen in deze zaak. De geheele bewijsvoering berustte op brieven, rapporten en andere documenten. De verdediger, mr R. van Oppen, uit Heer len, had geen getuigen décharge opgeroe pen, zoodat, onmiddellijk na het uitvoerige verhoor van verdachte, die het ten laste ge legde over de geheele lijn erkende, de advo caat-fiscaal zijn requisitoir kon houden. Spr. Gromyko noemt het lange- baan-politiek De Veiligheidsraad aanvaardde gisteravond het Australische voorstel een commissie te benoemen, die de Spaansche kwestie zal moeten onderzoeken. Twee Poolsche amen dementen,- 31 Mei als uitersten datum voor het Verslag der Commissie vast te stellen en aan het voorstel toe te voegen de woor den: „eenstemmige moreelë veroordeeling" van het Franco regiem, nam Australië over. Gromyko onthield zich van stemming. Het voorstel beteekent uitstel der Spaansche kwestie en niet actie, zoo zeide hij. Churchill waarschuwt en critiseert Labour Woorden, die in Nederland niet vreemd klinken. Op een bijeenkomst iai Edenburgh, waar schuwde Churchill voor „den bijzonderen ernst en onveiligheid van den toestand, waar in wij ons op den dag na onze grootste overwinning bevinden." Nooit was een menschelijke gemeenschap zoo grootsch en tegelijk zoo benard en ge vaarlijk, als die der Engelschen, zoo zeide hij .Wij conservatieven, aldus Churchill, staan geheel achter de regeering bij haar open en mannelijké bestrijding van het internationale communisme. Churchills voornaamste verwijt jegens de Labour was, dat zij oorlogsmaatregelen en extra-parlementaire bevoegdheden uitbuiten, om socialistische grillen te vervullen. OP 10 MEI WORDT DE BEURSHANDEL VERRUIMD. Op 10 Mei a.s. zal de beurshandel aan zienlijk verruimd worden. Dan, treedt n.l. de beschikking Beursverkeer in werking: zijn geen verkoopvergunningen meer noo- dlg: heeft de Vereeniging voor den Effec tenhandel het heft weer in handen; zijn de garanties opgeheven; is naast oud- ook nieuw bezit verhandelbaar; komt er geen dubbele blokkade van opbrengst voor rechts herstel; schrijft Rechtsherstel het vormen van een fonds voor oninvorderbare aanspra ken voor: wordt met vrij geld gekocht; is herbelegging van losbare stukken mogelijk, evenals ruiltransacties; kunnen oude baisse dekkingen met oud geld worden uitgevoerd, enz. Het is nog niet gelukt de opbrengst van verkochte effecten vrij te krijgen. LEVENSLANG VOOR VERRAAD VAN ILLEGALEN Wegens verraad van illegalen te Haar lem was Pieter Wey uit Haarlem door het Bijz. Gerechtshof tot levenslange gev. straf veroordeeld. De Raad van Cassatie beves tigde deze straf. Afgevaardigden van Australië, Brazilië. China, Frankrijk en Polen vormen de com missie. De Raad komt weer bijeen, als er iets op de agenda staat. Vermiste bemanning van de „Thea" gevonden Niet door verdrinking, maar door ontbering omgekomen In aansluiting aan ons bericht van gisteren meldt Reuter, dat te Bridlington lijkschouw is verricht op W. v. Ommeren uit Zaltbommel en H. Witseris uit R'dam, de twee leden van de bemanning van het gekapseisde Ned. Mo torschip „Thea". Volgens genoemd pers bureau heeft het medische onderzoek uitge wezen, dat de beide mannen niet door ver drinking maar door ontbering om het leven zijn gekomen. De kapitein van het schip. Jan Bergsma, zeide, dat hij niet begreep, waar door de „Thea" is gekapseisd. DE HAVEN ASSAB VOOR ABESSINIE. In'Parijs kwam men gisteren overeen, dat Abessinië een uitweg moet krijgen naar de Roode Zee, in de haven Assab in Erythrea. schetste de figuur van den verdachte als een teleurgesteld, ambitieus man, die onder het N.S.B.-bewind zijn kans waarnam om een vooraanstaande positie te gaan innemen tegen het landsbelang in, en hij heeft dit ambt smadelijk in den steek gelaten, toen hij in Juli 1944 naar Duitschland vluchtte en een groot gedeelte van het gewest, dat toen nog onder de Duitschers zat, in den steek liet. aldus de advocaat-fiscaal. De handelingen van dezen verdachte in onderlingen samenhang en afzonderlijk be- oordeelend, concludeerde de advocaat-fiscaal, dat de verdachte zich bewust schuldig ge maakt" heeft aan benadeeling van den Ne derlandschen staat, van het volk, van de regeering en de kroon. Bijzondere aandacht vroeg spr. voor de verraderlijke houding, welke verdachte heeft aangenomen tegen over het fiere kerkelijke verzet van ons land De voormalige kringleider der N.S.B. in Limburg, ir J. J. H. Vos, werd tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzet ting uit de beide kiesrechten. De eisch was doodstraf. Nog eens een kale knikker? Het volksgericht, dat precies een jaar geleden menig fraai geonduleerd vrou wenhoofd tot een kalen knikker maakte, schijnt in Hoek van Holland zoo niet ach terwege gelaten dan toch vergeten te zijn. Dezer dagen moest de politie daar twee jonge vrouwen van den watertoren halen, die van dien hoogen post naar Duitsche krijgsgevangenen in het interneerings- kamp stonden te wuiven. Wellicht geldt ook van deze twee, dat ze wel de haren, maar niet de streken verloren! Volendam vangt weer volop paling en aal En men kan ze ook zoo maar koopen. Alleen al in Volendam is de vorige week 77.000 pond aal aangevoerd en het belooft dit jaar dan ook een goed paling- en aalsei zoen te worden Een paar weken geleden is de visschersvloot begonnen met uit te varen en de vangsten zijn goed, zoo vertelde men in Volendam. De vloot moest op last van de Duitschers tot zinken worden gebracht, maar de Volendammers brachten de schepen aan den dijk en vulden ze zoo met water, dat ze gemakkelijk weer op te halen waren. Alleen met de netten wil het nog niet vlotten en aan materiaal daarvoor is gebrek. De aal en de paling kunnen zonder toewijzingen en zonder bon worden verkocht en de visch wordt dan ook zonder meer op straat en in de winkels aan den man gebracht. Volendam zelf trekt nog niet veel koopers. Ieder mag vijf pond natte aal en drie pond paling zonder meer meenemen. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH ROTMAN - 26. Maar ze konden daar toch niet altijd zo blijven staan. En toch durfden ze ook niet ophouden met zingen, uit vrees', dat de wilde natuur der roofdieren dan weer bo ven zou komen.... Kort en goed, ze gingen er al spelend en zingend van door, met de hele schaar leeuwen achter zich aan. De gehele nacht huppelden ze zo door. We zullen hen stilletjes laten huppelen, en terwijl eens zien, hoe het met meneer Van Emmen en Piet afgelopen is. Tommy, de olifant, was het persoonlijk eigendom van Z.M. Lippielappi van Nikkeriana, en, trots op zijn vangst, holde hij regelrecht dwars door de woestijn, naar Krakibotje, de hoofdstad. Dat was me een onthaal! De nik kertjes dansten en sprongen huizen hoog van vreugde bij het zien van de twee blan ken. Ze hadden in jaren zo'n mals hapje niet geproefd; want volgens de mensen eters bestaat er niets fijners dan Euro peanen-karbonade, en volgens de wetten des lands moest iedere gevangen blanke in gelijke stukjes onder alle inwoners ver deeld worden! Kerk en School Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Arnhem (als hulp- pred.), J. F. L. A. de Jagher te Slijk-Ewijk; naar Rotterdam-C., G. J. H. Gymink te Al melo. Bedankt: voor Chaam, H. van Doorn te Maasbommel; voor Dongen, J. D. Hoek stra te Hoogeloon; voor Emmen (als evang. pred.), G. de Roest to Sebaldeburen; voor Oostkapelle, C. J. v. d. Sluis te Zuidland. Geref. Kerken Beroepen: te Zoutespui, dr E. D. Kraan te Vlaardingen. Aangenomen: naar Hoofddorp (evang. pred.), D. Hoornstra te St. Jacobi-parochie; naar O. en W. Souburg. J. v. d. Berg te Ter Apel; naar Tzum, S. Hania te Schoonoord; naar Veenhuizen, N. v. Haeringen te Zweeloo. Bedankt: voor Borssele-Driewegen en voor Oudega, A. de Boer te Staphorst, voor Leeuwarden (evang. en ziekenhuispred.), B. D. Smeenk te Renkum; voor Tienhoven, J. Oussoren te Oldebroek; voor Wijhe, H. Nu- man te Hijlaard. Benoemd: tot hulppred. te Badhoeve dorp, W. v. d. Kerk, em. pred. te Doornspijk; te Wapenveld, V. K. Kuyvenhoven, em. pred. te Hengelo. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te 's-Gravenzande, W. F. Laman te Rotterdam-W.; te Steenwijk, H. Toorman te De Krim. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Helpman, F. A. den Boef t te Rotterdam-Kralingen. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen: naar Gouda, J. I. van Wijck te' Oldebroek. PERSONALIA. Ds P. Fagel, Ned. Herv. pred. te Enschedé heeft de benoeming tot jeugdpredikant in alg. dienst aanvaard, als opvolger van ds F. M. Kooyman, die belast is met de leiding van het landelijk werk van de A.M.V.J. Ds Fagel studeerde te Neuchatel en in Utrecht. In 1935 werd hij jeugdpredikant bij de Duin- oordkerk te Scheveningen en in 1936 predi kant te Veere. Hij diende daarna nog Heer len en Enschedé. Ds R. Dijkstra te Amsterdam, de bekende predikant van de „oude binnenstad", viert heden zijn zilveren ambtsjubileum. Ter ge legenheid hiervan is een actie gaande om f 10.000 te verzamelen voor een tweede predi kantsplaats in bedoelde wijk der Ned. Herv. Kerk rondom de Oude Kerk. In den ouderdom van bijkans 65 jaar is te Gaastmeer overleden ds G. A. Langhout. predikant bij de Geref. Kerk aldaar. Naar wij vernemen, zal ds J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootprediker, met verlof hier te lande begin Mei a.s weer naar Ned.-Indië vertrekken. Ds Sillevis Smitt was voorheen predikant bij de Geref. Kerk van Semarang. Vrije universiteit Aan de Vrije Universiteit werden voor het eerst als student ingeschreven 391 personen, terwijl reeds vroeger ingeschreven werden 471 studenten, zoodat er momenteel 862 stu denten ingeschreven zijn, waarvan 355 voor rechten, 191 voor theologie, 76 voor letteren. 210 voor wis- en natuurkunde, voor medicij nen 9, notariaat 6, terwijl 17 personen voor meer dan één faculteit zijn ingeschreven. Examens AMSTERDAM. 29 April. Gem. Univ. Ge slaagd ex. hoogduitsche taal l.o.: C. T. Lam- brechtse, 's-Gravenhage, W. J. Kruit, Leiden, mej. M. M. J. C. van Ulden, Leiden; ex. hoog- duitsch m.o. aJ. H. Timmers, Leiden. Tweedaagsch congres van de N.C.V.G.B. Afschaffing1 continu-arbeid in chocolade-industrie? Dat de Chr. Vakbeweging springlevend is. bleek 'op het gisteren te Den Haag aange vangen tweedaagsch congres van den Ned Centr. Bond van Chr. Arbeiders(sters) in de Bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen (N.C.V.G.B.) Immers het ledental is sinds 1941 met plm. 450 gestegen tot ongeveer 3600. Over de samenwerking met andere vak bonden, gebaseerd op eerbiediging van el- kaars overtuiging en zelfstandigheid, deelde de voorz., de heer Jac. van Soelen, mede, dat als uitvloeisel van deze samenwerking een bedTijfsunie voor het bakkers- en voor het slagersbedrijf is gesticht, welke unie geen ongunstige resultaten heeft bereikt. Ook van een gepleegd diepgaand overleg met de werkgeversorganisatie wordt veel goeds .ver wacht. Met het oog op het instellen van be drijfsorganisaties heeft een commisie, welke den ombouw van vakbonden tot bedrijf s- bonden voorbereid, den N.C.V.G.B, inge schakeld in vakgroep 9, den bond van fa briekmatige bedrijven. De voorz. betreurde het, dat de Bond, een jaar na de bevrijding, nog niet weer in zijn eigen gebouw zetelt. Op vragen t.a.v. de tot het N.A.F. toege treden leden, deelde het hoofdbestuur mede, dat dergelijke personen, ingeval zij erkennen fout te zijn geweest, na onderzoek door de afdeeling, weer in den Bond kunnen worden opgenomen. De heden voortgezette vergadering werd ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana geopend met het zingen van het Wilhelmus, terwijl aan H.K.H. een ge- lukwensch werd gezonden. Besloten werd stappen te ondernemen om te komen tot afschaffing van continu-arbeid in de chocolade- en suikerverwerkende in dustrie. In samenwerking met de zuster organisaties zal een commissie worden in gesteld om na te gaan op welke wijze ver betering in de bakkerij paragraaf in de ar beidswet kan worden gebracht. De heer K. Schipper, secr. van het C.N.V. bepleitte, in verband met de vorming van bedrijfsorganisaties een soc.-econ. opleiding (met den nadruk op economisch) voor de fun ctionn arissen. Een voorstel-Haarlem om aan oude bonds leden op 65-jarigen leeftijd een uitkeering van 3 te geven werd verworpen, mede op grond van het feit, dat de Stichting van den Arbeid de positieverbetering van de ouden van dagen in haar urgentieprogram heeft opgenomen. De vergadering achtte het niet wensche- lijk om gesalarieerde districtsbestuurders aan te stellen en verwierp een voorstel om de bondscontributie te verlagen. Onder oogen zal worden gezien of het wenschelijk is in de loonregeling voor het bakkersbe drijf een bepaling te doen opnemen om voor het vakdiploma een extra belooning toe te kennen. De luchtverbind'üng tusschen Parijs en Brussel, welke sedert 1939 onderbroken was. is hersteld. Drie machines zullen dagelijks deze verbinding onderhouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2