Jlirunir tïisrljf (Simranf êsSïï Dr Van Mook niet naar Indië vertrokken löist <11 Positie der K.L.M. wordt ernstig bedreigd DINSDAG SO APRIL 19M Je Serie, le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 301 m Bureaux Redactie en Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tantvastidi is obeMeuffl i myn berl in leyfenspoct" Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. verb. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Pringodigdo noemt Ned. Re geering een „kruidenier" Op verzoek van den min. van Overzeesche Gebiedsdeelen is, in verband met bespreking van een aantal bestuursaangelegenheden, het vertrek van den luit.-gouv. gen. Van Mook, dat oorspronkelijk op vandaag gesteld was, uitgesteld tot begin van de volgende week. Wel zijn hedenmorgen naar Indië terugge- keerd de Inheemsche adviseurs van dr Van Mook, luit.-kol. Soerio Santoso, sultan Sjarif Hamid II en kapt. Tahya. Onze Indië-redacteur teekent hierbij het volgende aan: Binnenkort davert Van Mook weer met het K.L.M.-vliegtuig naar Indië terug. Het zal geen zegetocht worden van onzen luit.- gouverneur generaal. Integendeel, het is de weg terug letterlijk en figuurlijk. De delegatie van Sjahrir, hoewel niet in het bezit van volmachten, is geen centimeter van haar plannen afgeweken. Het schijnt zoo langzamerhand vast te staan, dat de heeren een „Republiek Java en Sumatra" eischen, terwijl zij geen bezwaar zouden hebben tegen een gemengd Republikeinsch- Nederlandsch bestuursapparaat in de overige buitenbezittingen. Soewandi en Pringodigdo deden althans in besloten kring mededeelingen van dien aard. Waarom ook niet? Het zijn nu eenmaal sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. De INHEEMSCHE DELEGATIE TE BATAVIA TERUGGEKEERD. Gisterenmiddag is de Inheemsche delega tie, die onlangs Nederland heeft verlaten, per Skymaster op het vliegveld Kemajoran te Batavia gearriveerd. Soewandi, de leider der missie, gaf als zijn meening te kennen, dat „de Nederlan ders in Nederland veel sympathieker staan tegenover den strijd voor de Indonesische onafhankelijkheid, dan de Nederlanders in Ned. Indië". Hij verwachtte, dat Van Mook naar Batavia zou komen met verdere voor stellen, doch hij was niet bereid om eenige verklaring af te leggen t.a.v. den waar- schijnlijken inhoud daarvan of in welke op zichten zij zouden verschillen van de voor stellen van 10 Februari. Commentaar leverend op de besprekingen op de Hooge Veluwe verklaarde Soewandi nog: „Wij zijn niet ontevreden over de be reikte resultaten." (Vreemd, dat de andere .minister," Soe- darsono, bij zijn vertrek uit Nederland wèl verklaarde dat te zijnRed.) PARADE TE BATAVIA. Ter eere van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana is hedenmorgen te Batavia een groote parade gehouden, waaraan naast de Nederlandsche troepen deel werd geno men door een kleine Britsche afdeeling, be staande uit Schotsche Hooglanders en Britsch-Indiërs. weelde van een vorstelijke ontvangst en van een vorstelijk verblijf in een vorstelijke omgeving. Pringodigdo ging nóg verder. Die betitelde de Nederlandsche Regeering met het woordje „kruidenier". Geen onaardige gedachte combinatie overigens: vertegenwoordigers van een collaborateur, die besprekingen om „iets" voeren met een kruidenier. Het doet een beetje aan zwarte-markt denken.... Maar Van Mook gaat terug. Die zal in Batavia de onderhandelingen voortzetten. Met of zonder volmacht. Als hij dan slechts het eene zinnetje in gedachte houdt, dat de Inheemsche luit.-kol. van het K.N.I.L., San toso, onlangs hier in Holland gebezigd heeft: Geef mij zooveel man troepen als ik noodig heb, dan zal i k zorgen dat het op Java in orde komt. Alleen dan zal het niet zijn: de weg terug. Of feitelijk tóch wel de weg terug naar tijden van rust, ordenen vrijheid! Wilde staking op Schiphol dient beëindigd Naar de Uieuwe Leidsche Crt. verneemt, wordt de K.L.M. zeer gedupeerd door de wilde staking, welke nu reeds geruimen tijd duurt, op Schiphol. Voor ons snel ontwikke lend, internationaal luchtverkeer, heeft de K.L.M. op Schiphol dringend behoefte aan nieuwe gebouwen en hangars. Thans moeten de kostbare toestellen in de open lucht wor den gestationneerd en moeten de passagiers in noodbarakken worden ontvangen. Meestal moeten zij onder den open hemel wachten. Dat is in de zomermaanden nog wel te dragen en daarom hoopte men tegen de wintermaan den voor een groot deel gereed te zijn. Door deze staking dreigt de K.L.M. in den a.s. winter voor een catastrofe te komen. Het is een schande, dat, nu alle krachten voor den opbouw moeten worden ingespannen, een staking hier de uitvoering der zoo noodige werken belemmert. DE HEER A. PLESMAN HERSTELLENDEA Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt, is de heer H. Plesman, directeur der K.L.M., die ernstig ziek is geweest, aan de betere hand. Binnen een maand hoopt INDIÊ STRAFT COLLABORATEURS. De proc.-gen. te Batavia, mr A. S. Block, heeft in een rondschrijven aan de Rechter lijke Macht uiteengezet, welke houding in Indië moet worden aangenomen tegenover de collaborateurs. Het onderzoek naar de gedragingen van regeerings-ambtenaren in de periode tus- schen 7 Dec. 1941 en 15 Aug. 1945, voorzoo ver deze niet van crimineelen aard zijn ge weest, zal de taak zijn van speciale com missies. DAT met name op een oordeel over de re sultaten op 49.79 meter prijs wordt gesteld. DAT te Utrecht de 1 Mei-viering wordt ingezet door de A.J.C. met een Meibloem- dans op het Domplein. DAT op den Nat. Feestdag, dus op Zater dag 4 Mei, te Utrecht des avonds in het stadion wedstrijden achter zware motoren, variété, samenzang en vuurwerk worden ge boden, terwijl overdag sprekers van diverse richting op het Domplein zullen optreden. DAT de diverse afdeelingen der P.R.A. te Utrecht vanaf 1 Mei worden samengevoegd tot P.R.A., provincie Utrecht, Maliebaan 21 —25, tel. 15961. DAT Woensdagavond 8 Mei, om 8 u. van wege den Bond van Chr. Zang- en Muziek- vereen. in de Oude Kerk te A'dam een her denkingsdienst gehouden wordt voor het die vielen voor de vrijheid. DAT de onlangs in Engeland tijdelijk ge arresteerde Ned. Vakbondbestuurders geen ponden hebben gesmokkeld en de aanklacht der Br. politie is ingetrokken. DAT minister Schermerhorn gisteren in de groote fabriekshal der machinefabriek Gebr. Stork en Co de Meïstaking 1943 heeft her dacht. DAT gisteren het Tribunaal te Gouda met zijn werkzaamheden is begonnen. DAT het voorloopige bestuur der „Amster- damsche Vrijwillige Politie" en bloc is afge treden en als nieuwe bestuursleden zijn ge DIT JAAR GEEN ZOMERTIJD De Ministerraad heeft besloten dit jaar niet over te gaan tot den gebruikelijken zomertijd. Bij deze beslissing hebben de be langen van den landbouw gepraevaleerd. Deze spraken zoo sterk, dat de besparingen aan brandstof geacht werden daartegen niet op te wegen. Bloemen voor de Koningin vielen te pletter Door het weigeren van de parachute. Omtrent den bloemengroet aan de Konin gin werd nader gemeld, dat de parachute niet open ging en de hulde zoodoende dreigde te mislukken. Gelukkig had de militaire at taché van de Britsche ambassade, die met den Britschen ambassadeur op het Paleis aanwezig was om de bloemen te overhandi gen, zelf ook een bouquet bij zich, zoodat dit in plaats van het door den val vernietig de, aan de Koningin kon worden aangebo den, vergezeld van de onbeschadigd gebleven boodschap van maarschalk Tedder. DE „KLIPFONTEIN" MET 1100 REPATRI- EERENDEN TE A'DAM. Hedenmorgen 7.30 uur is de „Klipfontein" met 1100 repatrieerenden aan boord te A'dam met feestelijke marsohmuziek begroet. Te negen uur klonk een ditmaal bijzonder Wilhelmus ter eere van onze jarige Prinses. Na het „Leve de Koningin" en „Leve de Prinses", daverde het gejuich aan boord en aan de kade. Er zijn plm. 38 zieken aan boord. Het s.s. „Nieuw-Holland heeft op 26 April Singapore verlaten met 1055 repatrieerenden aan boord. Het schip wordt 7 Mei te Colombo en 12 Mei te Suez verwacht. Het M. S. „Sommelsdijk" is op 26 April uit Suez vertrokken. Deze week één ons vleesch extra Deze week zal een extra-bon voor 100 gram vleesch worden aangewezen voor per sonen van 5 jaar en ouder. Op dezen bon mag reeds Donderdag a.s. gekocht worden. Julius Streicher handhaafde te Neuren berg zijn gunstig oordeel over de Duitsche rassenwetten, doch had van massamoord op Joden nooit gehoord. de heer Plesman zijn werkzaamheden te kun nen hervatten. STEWARDESSEN OOK OP BUITEN- LANDSCHE K.L.M.-LIJNEN. Gisteren zijn voor het eerst na den oorlog stewardessen in dienst genomen op de Euro- peesche lijnen der K.L.M., bij wijze van proef. De stewardessen zijn nog niet afge studeerd. De aartsbisschop van Granada verde digde Franco op grond van gevaren voor het katholicisme door internat, machten. Vice-adm. Pinke, die gisteren uit Indië terugkeerde om besprekingen te voeren met min. Meynen, werd op Schiphol door zijn echtgenoote begroet. kozen H. D. v. Dellen, voorz. G. J. Mol, secr. en mr W. Deyll, penn. DAT de tentoonstelling „Herwonnen Kunstbezit" in het Mauritshuis te 's-Gra- venhage, welke tentoonstelling door meer dan 9000 personen is bezocht, is aangevuld met twee doeken van Gerard Terborch en Nicolaas Maes. DAT het verbod tot verkoop van schat kistpapier aan particulieren niet geldt, in dien de voldoening van de koopsom in vrij geld geschiedt. DAT tot voorzitter van de Vereen. School fonds voor Schipperskinderen „Schuttevaer" is gekozen mr B. N. Grolleman. DAT de schoenfabriek der fa. Mannaerts te Tilburg op 4 Mei 100 jaar bestaat. DAT hedenmorgen de herstelde spoorbrug over de Maas bij Venlo door den president der Ned. Sporwegen, ir W. Hupkes, officieel is geopend. DAT te A'dam een centrum voor het Coör- dinéeren van het reddingswezen voor de Luchtvaart zal worden gesticht. DAT het internationale type-reoord van 427 aanslagen per minuut op een type-wed strijd te Hengelo gebroken werd door den beer J. H. de Jong met 455 aanslagen per miinuut. DAT de 30-jarige L. te Sneek bij een poging om een op het Sneekermeer weg gedreven zeilboot te bereiken, is verdronken. DAT t.g.v. het verbranden van een partij fosfor-rubber door militairen 250 a 275 ha van de Rozendiaalsche heide is verbrand. De gevaarlijke streep In de Memorie van Antwoord betreffen- de het financieele beleid worden enkele punten aangeroerd, die de belangstelling ver dienen. Zoo schrijft de minister van Finan ciën betreffende de vraag of het doel der geldsaneering is bereikt, o.a. dat in grooter verband gezien, deze vraag inderdaad ont kennend moet worden beantwoord. En toe gegeven .wordt, dat het mogelijk is, dat door te hooge Staatsuitgaven zonder voldoende compenseerende maatregelen de geldsorrv loop opnieuw overmatig aanwast. Dit te voorkomen, aldus de Memorie van Antwoordi, is een blijvende taak, waarvan men nimmer kan zeggen, dat zij is voltooid. We zijn blij, dat de minister erkent, dat het interne monetair evenwicht kan worden verstoord door te hooge staatsuitgaven. Het gaat er dus maar om vast te stellen, op welk tijdstip dit gevaar reëel begint te worden. Prof. Lieftinck is van oordeel, dat de tot dus ver bereikte stijging in de bankbiljetten- circulatie niet als onrustbarend behoeft te worden beschouwd. Het is moeilijk om op een bepaald moment vast te stellen, wanneer het overmatig uitzetten der circulatie ten gevolge der Staatsuitgaven gevaarlijk begint te worden. Het zou wel eens kunnen gebeu ren, dat de gevaarlijke streep reeds een eind was gepasseerd, alvorens officieel het gevaar werd geregistreerd. Daarom dient oi. de voorzichtigheid te worden betracht en in verband hiermede moeten we vaststellen, dat de tendens van. het tegenwoordige peil der Staatsuitgaven ernstige gevaren voor de interne monetaire rust met zich brengt. Wij vreezen, dat het kabinet het risico van de enorme ongedekte Overheidsuitgaven in dit verband niet vol doende onderkent. De blijvende taak, waarover de minister spreekt, moet niet ver vangen worden door een toekomstige, want o.i. behoort het tot de tegenwoordige taak van het kabinet om „het gat" in de geldsa neering tengevolge van de ongedekte Staats uitgaven zoo snel mogelijk te dichten. Moordenaar van den heer Valstar gearresteerd Op het station te 's-Hertogenbosch. Na langdurige onderzoekingen is de Naald wij ksche politie erin geslaagd den moorde naar op te sporen, die de heeren F. V. Valstar, in leven Regeeringscommissaris voor den tuinbouw en D. Voskamp, verte gen woordige. te Naaldwijk, wier lijken in. Aug. 1944 's morgens vroeg bij een sloot aan den Terbregschenweg te Rotterdam werden gevonden, heeft neergeschoten. Zij werden vermoord als represaille op het uit den weg ruimen van den agent der Arbeidsbemidde ling te Naaldwijk. De moordenaar, een zekere Smit, com mandant voor Zuid-Holland van het „Son- dercommando Feldmeyer", die belast was met diverse moorden, werd door de Naald- wij ksche politie-agenten A. van Leeuwen en F Dubbelaar, nadat deze mannen hem eeni- gen tijd hadden geschaduwd, op het station te Den Bosch gearresteerd. Hij is thans te Naaldwijk opgesloten. S. blijft ontkennen de moord te hebben ge.pleegd, doch er zijn zoo veel aanwijzingen, dat hij als de dader moet worden beschouwd. H.M. DE KONINGIN BIJ AANKOMST VAN DE „TROMP" IN AMSTERDAM. De „Tromp" zal op 3 Mei niet in R'dam, maar in A'dam zal arriveeren. Oorspronkelijk was wel R'dam aangewezen, doch i.v.m. de grootscheepsche viering van de bevrijdings feesten te A'dam is thans deze stad uitge kozen, waar een officieele ontvangst door H.M. de Koningin zal plaats hebben. Op haar thuisvaart onderscheidt Hr Ms „Tromp" zich, door een grooter aantal ex- krijgsgevangenen huiswaarts te voeren dan tot dusverre eenig ander oorlogsschip deed). Met een halve bemanning voer '9e bodem op 20 Jan. j J. van Batavia naar Bangkok, waar 184 ex-krijgsgevangenen aan boord kwamen. In Singapore en Makassar kwam er weer een aantal bij en tenslotte werd nog in Sydney een gedeelte van de oude bemanning door krijgsgevangenen ver vangen. Tijdens haar afwezigheid heeft Hr Ms „Tromp" 320.000 zeemijlen afgelegd, hetgeen ongeveer veertien maal de omtrek van die aarde is. Vrij warm, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Meest matige wind tussdhen Zuid en Oost. licht be wolkt, koude nacht, overdag vrij warm, droog weer. DAT in den loop der volgende maand op de belangrijkste postkantoren een bevrij dingspenning te krijgen is, tegen betaling van f 4.40. DAT de min. van Soc. Zaken op desbe treffende vragen heeft geantwoord, dat de daarvoor in aanmerking komende drankbe- strijdingsvereenigmgen spoedig Rijkssubsi die zullen ontvangen. DAT de min. van Overzeesche Gebieds deelen op een desbetreffende vraag ant woordde, dat op den min. van Oorlog een beroep is gedaan om onderbreking van stu die door cand. Indische ambtenaren te voor komen. DAT het Eerste Kamerlid Hiemstra den min. van Binnen! Zaken verzocht heeft aan de wachtgeld-gerechtigden een zelfde extra- uitkeering te doen als aan de gepension- neerden. DAT de Canad. brigadier Lister zich ver moedelijk reeds morgen voor het Canad. hoofdkwartier te A'dam zal moeten verant woorden. DAT de Wereldomroep Radio Nederland, postbus 150 Hilversum, gaarne rapporten ontvangt over de uitzendingen van P.C.J., welk station dagelijks in den aether is van 2 uur tot half 5 op 16.88, 19.71 en 49.79 meter, alsook 's avonds van 8 tot half 10 op 25.57, 31.28 en 49.79 meter. Morgen wordt in Oud-CIingendaal te Wassenaar de Hoogere Krijgsschool heropend. Zoo men ziet, is het geen slechte keus, die werd gedaan. WILLY JANKE WACHT OP UITLEVERING. De Duitsche persdictator in de eerste oor logsjaren in Nederland en leider der Neder landsche persconferenties in dien tijd, Willy Janke, die, zooals gemeld, eenige maanden geleden door een Nederlandsch officier in een kamp in Zuid-Duitschland werd ontdekt, is, naar de Nieu.we Leidsche Cr t." verneemt, thans naar Noord-Frankrijk over gebracht, in afwachting van zijn uitlevering naar ons land. Geruchten dat hij zich reeds in Scheveningen zou bevinden, worden van bevoegde zijde ontkend. Zoo verliest men zetels Hoe lichtvaardig sommige partijen in dezen verkiezingstijd met haar kostbare zetelkansen omspringen.... De groep-Lopez zou in Rotterdam stre ven naar een of meer Statenzetels. Maar het zal den Rotterdammers niet gegeven zijn hun vertrouwen in deze Staatkundige richting uit te spreken, daar het door een partijfunctionaris bij voorbaat besohaamd is. De man, die de waarborgsom van f 250 moest storten is er n.l. met diat bedrag vandoor gegaan! Dat kost de partij zeker een zetel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1