e Qxmm£nlXtti)t QTmtmnr s Schermerhorn slaat de plank totaal mis Tien partijen voor de Kamer ten strijde IDist'TJ KZAL GEDENKEN MAANDAG 29 APRIL 1946 2c Serie, lc Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 300 Abonnementsprijzen. - - m Bureaux Redactie eo 1.10 per maand ^£-\ 0 k. Administratie: Advertentlën f 003 Vh? W Redactie: Per maia B VAN DER ROS BU rtjk^kort^31"* Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „jitanhmstirb is ghcbtroetl Postrekening s89*« inyn Ijerl in tcgfenspoet" Nederland bereid de republiek Java te aanvaarden In een verklaring, welke hij aan het Fransche blad „Combat" heeft gegeven, heeft de minister-president, ir Schermer horn, gezegd dat Nederland bereid is een oplossing te aanvaarden, welke Insluit de erkenning van „de republiek Java bin nen een Indonesisch gemeenbest". Bij zooveel toegevendheid van de zijde der. Nederlanders is het moeilijk te begrijpen, wat er nog meer kan zijn dan bijkomstig heden. Dit sluit niet uit, dat er zoo goed mogelijk onderhandeld moet worden.. Want de Nederlanders wensohen aan den voor avond van de verkiezingen niet den indruk te geven, onvoorwaardelijk aan de Indonesi sche eisohen te hebben toegegeven. De „Tmes", die zich met deze materie bezighoudt en ook met hetgeen deze week in de Staten-Generaal te verwachten zou Zijn (verklaring van die Regeering en be spreking in senioren-convent) merkt o.a. op, dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de Nederlandsche kiezers, Wanneer zij ingelicht zijn over het verloop Van de onderhandelingen, bij de verkiezing de z.g. verzoeningspolitiek met betrekking tot Indonesië, welke het kabinet van ir Schermerhorn gevolgd heeft, zullen ver- Werpen. De 2e conclusie omtrent een kabinet, dat fle Rijkseenheid aan den rand van een af grond heeft gebracht, is wel merkwaardig voor dit buitenlandsche blad. Bovenstaande mededieelingen zijn in overeenstemming met ons artikel van 20 April j.l. en met het daarin gegeven advies. DE „TIMES" AAN HET WOORD De „Times" heeft zich, na de besprekingen op de „Hooge Veluwe" en rekening houdend met de uiteenzetting over de gevoerde ge- dachtenwisseling, welke, naar verluidt, even tueel door het Kabinet aan de Staten-Gene- iraal zou worden gegeven, met de mogelijike gevolgen dezer gedachten wisseling bezig ge houden. Het blad wijst er op, dat de geoefende Or.itiek het kabinet tot ruimer publiciteit heeft genoopt omtrent details van zijn be leid, welke tot dusver vrijwel geheel waren achtergehouden voor volk en volksvertegen woordiging. Morgen wordt, meent het blad te weten, een verklaring ïh de Staten-Generaal. ver- Wacht, welke zou worden gevolgd door een volledige beschouwing in het Senioren convent van de Eerste Kamer. Men neemt aan, dat daarin de defensie en de financiën dn het bijzonder betrokken zullen zijn, waar omtrent publiciteit in 's 'lands belang niet wensohelijk is. (In -de kringen der Volksvertegenwoor- De Thea voor de Engelsche kust vergaan Een der opvarenden verdronken en een vermist Het Ned. motorschip „Thea" met een la ding leem aan boord voor Antwerpen, is Zaterdagavond, van Grangemouth (Schot land) komende, in de baal van Bridlington (Yorkshire) gekapseisd. Zes opvarenden, onder wie de kapitein en fijn vrouw, werden gered. Twee hunner, de kok W. van Ommeren en een zekere Wet- siers, werden vermist. Het lijk van den kok is inmiddels aangespoeld. De gezagvoerder J. Bergsma vertelde, dat hij in de baai van Bridlington een schuil plaats had willen zoeken in verband met een Zwaren storm. Een mijl van den vuurtoren «f begon de Thea te kapseizen. De beman ning sprong in de reddingboot, doch deze werd door den mast van. de overhellende Thea naar beneden gedrukt waardoor slechts twee schipbreukelingen in d* boot over bleven. Slechts één vliegtuig bracht den bloemengroet In verband met de ongunstige weersom standigheden is de vlucht van de zeven Lancasters ter herdenking van de „food- dropping" heden niet doorgegaan. Wel is er om 11.30 uur één vliegtuig, dat bloemen boven Soestdijk zou uitwerpen, uit Enge land gestart. diging weet men echter van niets tot dusver, zoodat de gedane mededeeüng allerminst als vaststaand kan worden aanvaard. De figuur lijkt ons ook wat vreemd. Red. N. H. Crt.) Daarna vermeldt het blad de geuite te leurstelling door een lid der Indische dele gatie over den tragen voortgang der bespre kingen. Herinnerd wordt echter aan het ont breken van volmachten voor beslissende be sprekingen. Bovendien zouden we er aan willen toevoegen, was men bijeen gekomen voor een uitwisseling van standpunten over en weer, maar niet voor beslissingen, welke aan de Rijksconferentie zouden toekomen. Tenslotte worden dan door het blad de mededeelingen gedaan, welke we elders een plaats gaven. Prov. Staten blijft tot 7 beperkt In een zitting van het Centraal Bureau te 's-Gravenhaige is vastgesteld, dat de lijsten van de Partij van den Arbeid, R.K. Volks partij, A.-R. Partij, Chr. Hist. Unie, Partij v. d. Vrijheid, Comm. partij Nederland „De Waarheid", Prat. Unie en Ned. „Bellamy partij door 'het verbindend verklaren tot lijstengroepen zijn vereenigd. Ingevolge de desbetreffende verzoeken van de Tweede Kamer zijn de lijstnummers als volgt toegekend: Partij van den Arbeid no. 1; R.K. Volkspartij no. 2; A.-R. Partij no. 3; Ohr. Hist. Unie no. 4; Partij van de Vrijheid no. 5; C. P. N. „De Waarheid" no. 6 en Prot. Unie no. 7. Bij loting kreeg de Staatk. Geref. partij lijstnummer 8 en de Ned. Bellamypartij lijstnummer 9. In den kieskring IX Amsterdam werd aan de groep Lopez lijstnummer 9 toegewezen, aangezien de Ned. Bellamypartij hier geen candidaten had gesteld. De BelLamygroep heeft alleen lijsten ingediend in de kieskrdm- Benzineprijs zakt 1 Mei van 30 op 20 ct per liter Die van gasolie wordt verlaagd van 10 tot 8 ct. Woensdag 1 Mei a.s. zal de prijs voor benzine van 30 op 20 cent per liter worden verlaagd en die voor gasolie van 10 op 8 cent per liter. Maatregelen zijn genomen, dat de pomp houders door deze prijsverlaging geen verlies zullen lijden. Tengevolge van de prijsverlaging van benzine zullen de prijzen voor het vervoer langs den weg eveneens verminderen en wel met circa 5 pet. Zes personen werden gewond toen te Frankfort een groep Joodsche D.P.'s door nog niet opgehelderde oorzaak in botsing kwam met de Duitsche burgerbevolking. We krijgen ajlemaal 20 Engelsche sigaretten extra Zoowel houders van rook- als gemengde kaarten. Naar de Nieuwe Leidische Crt vian bevoeigidie zijde vtemeem.it ontvan gen houders van tabak©kaarten ent gemengde kaarten 20 importciigiaret- teci boven hei normale rantsoen. OPLEIDING OFFICIER-VLIEGER M.L.D. Naar de Nieuwe Leidsehe Cou rant verneemt, zal binnenkort een aan vang worden gemaakt met de opleiding tot beroepsofficier bij den Marine Luchtvaart dienst hier te lande. Wij hopen morgen uitvoeriger op dit be richt terug te komen. gen II Arnhem, V Rotterdam, IV 's-Graven- -hage, X Den Helder, XI Haarlem en XVI Groningen. Lijst Lopez, welke eveneens was ingediend in den kieskring V Rotterdam, is geschrapt. Hetzelfde is het geval met de candidaten- lijsten van de Ohr. Dem. Volkspartij in de kieskringen IX Amsterdam en XVI Assen, welke niet door het hoofdstembureau van de betrokken kieskringen zijn aanvaard. In totaal nemen dus 10 partijen of groepen aan de verkiezingen voor de Tweede Ka mer, welke op 17 Mei aanstaande worden gehouden, deel. OOK DE NUMMERING VOOR DE PROV. STATEN VASTGESTELD. Voor de Statenverkiezingen op Woensdag 29 Mei, waaraan slechts 7 partijen deelnemen, is de nummering der lijsten aldus vastgesteld: 1. A.R. Partij; 2. S.G. Partij; 3. Partij v. d. Vrijheid; 4. Kath. Volkspartij; 5. Partij d. Arbeid; 6. C.H. Unie; 7. Comm. Partij. „De Hollanders moeten dit voedsel hebben" Loffelijke houding van de Britsche piloten. Bij de herdenking van de voedsel uitwer ping op 29 April 1945 willen we nog even herinneren aan het enthousiasme, waarmede de Engelsche piloten waren bezield, volgens een A.N.P.-verslaggever, die als eenige jour nalist de vlucht heeft meegemaakt, hadden velen hunner deelgenomen aan de raids op Walcheren en het Haagsohe Bezuidenhout- kwartier. Zij waren bereid hun missie te vervullen, ook al zou het hun 50 pet ver liezen berokkenen. Toen het bericht kwam, dat de Duitsohers de voedselvoorziening door de lucht niet toestonden, marcheerden zij langs het bureau van hun commandant en in spreekkoor schalde het „the Dutch must get this food", dat de ailesbeheerschende slagzin werd. Dol van vreugde waren de manschappen toen zij mochten starten. DAT de „Klipfontein" i.v.m. de mist op Bee vertraging heeft en eerst hedenmiddag om 5 uur in A'dam werd verwacht. DAT vandaag 3 jaar geleden de geheele Ned. weermacht opnieuw in krijgsgevangen schap moest. DAT de radiouitzending voor de recruten van de lichting 1945 hedenavond niet om 19.30 uur maar om 18.30 uur plaats vindt over Hilversum I. DAT op 2 Mei op de Heilige land stich ting te Nijmegen de eerste steen wordt ge legd van een gedachteniskapel voor in con centratiekampen overleden katholieke Ne derlanders. DAT een Britsche boeren-delegatie deze Week een studiereis door Nederland en Bel gië zal maken. DAT morgenavond' om 9.45 uur de beide Ned. radiozenders een feestprogramma uit Ottawa bieden en op het nat. programma van 4 Mei feestgroeten uit Batavia, Wil lemstad en Paramaribo vermeld staan. DAT iederen dag tusschen 14 en 16.35 u. de Huizer zender op 16.88, 19.71, 15.57, 31.28 en 49.77 meter een wereldprogramma uit- Eendt om den band met onze landgenooten in den vreemde te versterken. DAT Prinses Juliana een tentoonstelling voor beeldende kunst te Baarn bezocht. DAT weer twee medische teams, elk van 12 personen, alsmede 18 verpleeghulpen in het kader van het Roode Kruis naar Indië zijn vertrokken. DAT Zaterdag te A'dam opnieuw is opge richt de Ned. Journalistenkring met als voorz. mr M. Rooy (lib.), wnd seer. J. J. F. v d Bergh, Overtoom 19/1 A'dam (A.R.) en penningmeester A. J. Koejemans (comm.), terwijl G. Polak Daniëls tot eere- voorzitter werd benoemd. DAT de R.K. journalisten krachtens een beslissing van de geestelijkheid weer een eigen organisatie zullen stichten, waarvan het corr.-adres is A. L. G. M. v. Oorschot, Stationsstraat 10, Utrecht (tel. 19804). DAT inbrekers uit perceel Sloterweg 333 te A'dam voor f 3500 aan contanten en en kele duizenden guldens aan goud, zilver en kleeding gestolen hebben. DAT de proc-fiscaal van het Bijz. Ge rechtshof te Arnhem tegen den 52-j. ex- directeur van den houthandel Key, jhr Coen Sandberg uit Nijmegen, 10 jaar heeft ge- eischte, daar hij o.m. zijn officierseed op de Koningin brak door den eed op Hitier af te leggen. DAT de heeren van de B.B.C. ook Wal cheren nog bezochten en toen zeer voldaan naar Engeland zijn teruggekeerd. DAT prinses Fewkie van Egypte met de K.L.M. uit Lissabon naar A'dam vloog en daarna weer met dezelfde maatschappij naar Zürich is vertrokken. DAT Zaterdag de vereen. „Pro Juventute" haar 50-jarig bestaan te A'dam heeft her dacht. DAT het dag. bestuur der communistische stichting „Radio Werkend Nederland" is sa mengesteld uit de heeren H. J. Meijers (voorz.), M. A. Trapman (secr.) en N. J. v. d. Drift penningm). DAT het personeel van de Ned. Bank af scheid heeft genomen van de directeuren mr L. J. A. Trip en J. F. de Beaufort, die op 1 Mei hun functie neerleggen. DAT mr J. Westerman Holsteijn op 1 Mei 25 jaar directeur der Ned. Bank is. DAT de Belg. posterijen van 1 Mei af het postwissel-verkeer met Nederland zullen hervatten. DAT Den Bosch en omliggende plaatsen j.l. Vrijdag de Poolsohe strijders hebben gehul digd en hun vier baniervaantjes en een oor konde hebben aangeboden. DAT het Verbond van Ned. werkgevers dezer dagen te "Utrecht besloot tot de op richting van een Centraal Industrieel Ver bond. DAT te Amersfoort twee Ned. militairen door een ontploffende Duitsche mijn zijn gedood. DAT bij Velthoven (N.B.) een bus met Belgische arbeiders van de Philipsfabrieken tegen een boerderij is gereden, waardoor een der passagiers ernstig werd gewond en de boerderij zwaar werd beschadigd. We zijn een week, rijk aan historische her inneringen, ingegaan. En inzonderheid voor ons als Nederlanders is er overvloedig reden dankbaar terug te leven in de gebeurtenis sen, die voor een jaar plaats grepen. In vele kerken en woningen is gisteren de oude Psalm gezongen: „'k Zal gedenken hoe voor dezen, ons de Heer heeft gunst .bewezen". En inderdaad bestaat daartoe alleszins aanleiding. Op 29 April van het vorig jaar bood Himmler de onvoorwaardelijke capitulatie van Duitsohland aan. Op den zelfden dag werd Mussolini te Milaan terecht gesteld. Den eersten dag van Bloeimaand kwam de tijding van Hitler's dood. Een dag later gaf Berlijn, na zeer bloedige straatgevechten, zich aan de Russen over. Op 3 Mei rukten de Engelschen zonder strijd Hamburg binnen en vielen verschil lende groote Duitsche steden in handen der geallieerden. En toen kwam 4 Mei: de groote, onver getelijke dag. 's Avonds kwart voor negen bracht de radio 't bericht, dat de Duitscherö in Nederland, N.W.-Duitischland en Dene marken tot onvoorwaardelijke ca pi tulati« waren overgegaan. De oorlog was voorbij: na vijf en een half jaar bitteren strijd lichtte eindelijk de dag der vrijheid. De vereenigde vrije volkeren hadden het Nazimonster overwonnen. En 't volk, dat bij de Schrift leeft, betuigde diep ontroerd: „Dit is van den Heere ge schied en 't is wonderlijk in onze oogen." Met opzet sloegen wij in bovenstaand kort overzicht één dag over om daar nog speciaal de aandacht op te vestigen. Op 29 April 1945 dus vandaag juist een jaar geleden werden door geallieerde bommenwerpers da eerste voedselpakketten boven Nederland afgeworpen. Prof. Gerbrandy heeft dezer dagen gezegd, dat we Churciiill, Eisenhower en Bedell Smith nooit dankbaar genoeg kunnen zijn. Aan hun doorzettingskracht was deze geluk kige oplossing te danken. We onderschrijven dit woord ten volle. „Toch was 't", voegde Gerbrandy er aan toe, „niet een daad van menschen maar de hulp van God." En daar op zegt ieder, die in Gods wereldbestuur gelooft, hartelijk: Amen. Wat we als onbezorgde kinderen hadden leeren zangen, ervoeren we als mannen en vrouwen, die den ondergang nabij waren; „Hij zal ons nimmer om doen komen ia duren tijd en hongersnood." Er is nog een datum, waard om onthouden te worden: Op 3 Mei zette Prinses Juliana weer voet op Nederlandschen bodem. Er zijn maar weinig Nederlandsche geziiv* nen geweest, waarin tijdens de bezettings jaren 30 April onopgemerkt voorbij ging. In menige huiskamer nam Juliana's portret een eereplaats in. Een sobere versiering ontbrak meestal niet. Onze Hollandsche huismoeders deden zelfs haar best en liefde maakt vindingrijk het karige menu een feeste lijk tintje te geven. En dat alles werd ge motiveerd met een gul en hartelijk: vandaag is Juliana jarig. Zoo God wil mogen we dat morgen weer zeggen. Prinses Juliana, dochter van een Moeder, die in een lange en bewogen Regeering de beste tradities der Oranjes heeft getoond. Echtgenoote van een Prins, die voor de be»- vrijddng van Nederland meevocht in de eer ste gelederen. Moeder van een drietal lief tallige kinderen, dat de toekomst van onze oude dynastie waarborgt. En bij dit alles neemt Prinses Juliana een heel eigen plaats en een groote plaats in ons volksleven in» Haar talrijke openbare functies zijn bekenck Haar warme stem, die wij zoo vaak door de radio beluisteren, is ons een symbool gewor den van de liefde en toewijding, waarmede zij haar veelzijdige taak en plicht volbrengt. Gods rijkste zegen zij de jarige Prinses van ganscher harte toegebeden. De Heere geve haar gemaal een spoedig en geheel herstel van krachten. Hij blijve haar kinderen en haar Koninklijke Moeder in gunst nabij. Een hartelijk: Oranje-boven.... vertolke morgen de verknochtheid van ons volk aan zijn jarige Kroonprinses Het broodrandsoen in Griekenland wordt van 1 Mei van 350 tot 250 gram p.w. verlaagd, aldus Tass. Nu eens géén Jobstijding uit de Betuwe, maar een snapshot van het schoons, dat nog overbleef! Afnemend buiig, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Meest matige wind uit Oostelijke richting, licht of half bewolkt, aanvankelijk nog een enkele bui, iets warmer dan vandaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1