Gaat een enquête-commissie naar Spanje? Nieuwjaarsdag allemaal weer op de fiets? Moet van Italië betaling worden geëischt? Amsterdam zet geïnterneerden aan 't werk NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 APRIL 1946 Maandag zal V.-raad er over beslissen In de gisteren gehouden vergadering van den Veiligheidsraad, die 20 minuten duur de, deelde de Australische afgevaardigde Hodgson mede, dat in zake de bewoordïmgen van het Australische voorstel om een on derzoek in Spanje in te stellen overeen stemming was bereikt met den Franschen en Poolschen afgevaardigde, die amende- ten hadden voorgesteld. De motie, waarover Maandagavond wordt gestemd, om den gedelegeerden gelegenheid te geven met hun regeerimgen te spreken, spreekt uit, dat de Veiligheidsraad, attent gemaakt op den toestand in Spanje, en ge vraagd uit te spreken, dat daaruit gevaar voor veiligheid en vrede voortspruit, be sluit daarvoor verdere onderzoekingen in te stellen en daarmee 5 harer leden te be lasten. Indien de toestand inderdaad ge vaarlijk is, zal de Veiligheidsraad maat regelen vaststellen, welke de V.N. moeten nemen. De oorspronkelijk voorgestelde tijdslimiet, waarbinnen rapport moet zijn uitgebracht, liet de Raad vervallen. Hedenavond komt de Raad weer bijeen. Mr van Kleffens zeide over dit voorstel, dat z.i. het enkele feit van een aanklacht geen rechtvaardiging oplevert voor een Berechting van landverraders van 14 tot 17 jaar Welke maatstaf moet worden aangelegd? Mr. L. M. Drabbe, advocaat-fiscaal en prof. ïïir A. Hamel, pres. van het Amsterdamse he Bijz. Gerechtshof hebben gistermorgen eeni- ge woorden gewijd aan de berechting en be straffing van de jeugdige politieke delin quenten. Naar mr Drabbe's meening vormen de dienstnemingen bij den vijand door jongens van 14 tot 17 jaar de moeilijkste zaken die hij in de Bijz. Rechtspleging ontmoet. Bij het bepatlen van den strafmaat de be wijsvoering biedt meestal geen groote moei lijkheden kan men drie wegen kiezen: a. Men ziet alleen naar den daad, op zichzelf, objectief. b. Men erkent volledig dat de delinquen ten geestelijk nog niet gegroeid zijn tot menschen met een zelfstandig oordeel, sub jectief. c. Men zoekt een compromis. Men neemt een beetje van het een en een beetje van het andere en komt tot een straf, noch licht noch zwaar. Mr Drabbe verkoos den tweeden weg, omdat deze Jonge menschen, geestelijk gerijpt, zeer wel nuttig bruikbare Vader landers kunnen worden. Prof. Hamel merkte n.a.v. mr Drabbe's woorden op, dat deze zaken toch niet louter als .kinderzaken" moet worden behandeld. Hier is en blijft landverraad te berechten, al wordt natuurlijk met menschelijke om standigheden rekening gehouden bij het be palen van de straffen. commissie van onderzoek, maar hij was bereid in zake Spanje de bewering dat het een duidelijk geval is, te aanvaarden. Hij achtte het onderzoek niet absoluut noodzakelijk, maar omdat het nuttig kan zijn, zou hij voorstemmen. Hij vestigde de aandacht van den heer Gromyko op het feit, dat „de afwezigheid van geheel en al overtuigend bewijs ons een kwestiie niet ter zijde doet schuiven, doch integendeel, voor opgesteld dat het reeds aangebrachte be wijs niet al te schamel is, ons er verder op in doet gaan". In Raalte wist inen geen raad met het vee Doch elders was aanvoer veel te gering Op de veemarkt te Raalte (Ov.) was Woensdag zóóveel vee aangevoerd, dat de vraag het aanbod op geen stukken na kon verwerken. De prijzen waren in tegenstel ling met anders in de Meimaand zeer 1« Doch in Zevenaar, aldus de Vlkrt., werd Donderdag alleen maar mager en duur vee aangevoerd. Hoe denkt de Bedrijfssóhap Vee en Vleesch hierover? H. K. H. Prinses Juliana bracht gisteren een bezoek aan de Heuvellaan te Hil versum waar een modern ingerichte kraamvrouwenkliniek werd geopend. Een der vrouwen bood de Prinses bloemen aan. Banden-behoefte reeds voor 1 /3 ingeloopen Terwijl we pas kort geleden een bericht ontvingen, dat het er met de fietsbanden voorziening nog niet zoo rooskleurig uitziet, werd gisteravond vanwege het dep. van Han del en Nijverheid weer voor de radio mede gedeeld, dat voor het einde van het jaar de geheele achterstand aan rijwielbanden wel zal zijn ingeloopen. Bij den aanvang van de distributie van rijwielbanden werd de behoefte geraamd op 3.000.000 stuks. Hiervan heeft men thans on geveer 1/3 deel gedekt. Er zijn totdusver nl. verstrekt 1.094.000 toerbuitenbanden, 753.500 toerbinn enband-en56.680 transport buitenbanden en 42.850 transport binnen banden. Tot 1 Maart j.l. zijn in totaal uit Engeland aangevoer 102.000 buitenbanden en 115.000 Ja zegf de Rus, neen zeggen de anderen Onder voorzitterschap van Bevïm kwamen gisteren in Parijs de vier ministers van Buitenlandsche Zaken bijeen. Het eerste punt van bespreking vormde de vraag, of de Duitsche en Oostenrijksche kwesties op de agenda behoorden. Bidault begon met voor te stellen, de kwestie van Duitschland s westelijke gren zen in bepreking te brengen, waartegen alleen Be vin bezwaar maakte, die een ste viger basis dan alleen het vraagstuk der Westelijke grenzen wenschte. Toen de Amerikaansche delegatie voor stelde ook de Oostenrijksche kwestie en het terugtrekken van de troepen uit dat land op de agenda te plaatsen, riep Molotof uit: „Dat komt onverwacht. Ik wil tijd hebben om de consequenties van dit ver zoek te overwegen". Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen te OppenhuizenJ. D. Hoek stra te Hoogeloon-Eerêel: te Putten (Geld.) J. T. Doorn enbal te Eesteren; te Rotterdam- Feyenoord (vac. ds J. Hoeksema) J. v. d. Velden te Weesp. Bedankt: voor Alblasserdam A. J. de Jon.g te Ederveen; voor Rottendam-Delfs- haven J. W. Beerekamp te Berkel en Roden rijs. .Geref. Kerken. Aangenomen: naar Wassenaar-Zuid, G. v. Duynea, N.O.I.-4egerpred. met verlof te Groningen Bedankt: voor Enkhuizen (2e pred.pl.) H. de Wit te Winterswijk, voor 's-Graven- hage-Oost (hulppred.) G. v. Duymen, N.O.1;- ïegerpred.; voor Hazerswoude H. Brinkman te Aime rongen Geref. Gemeenten. Doopsgez. Broederschap. Beroepen: te Grootebroek (N.-H.), J. G. Homan te Dei num. Benoemd: tot jeugdpred. te Amster dam G. A. Maathuis te Wolvega. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Vlissimgen-Middelburg J. u. Bahnmuiler te Bodegraven. BOND GEREF. JEUGDORGANISATIE. Dezer dagen heeft de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie te Utrecht zijn 34ste jaar vergadering gehouden onder presidium van prof. dir G. Ch. Aalders. Na de herdenking van de ovenleden hee- iren Joh. C. Francken en M. Grashoff, resp. voorzitter en secretaris van den bond, wer den in de bestuursvacatures resp. gekozen ds J. C. J. Kuiper te 's-Gravenhage-West en de heer P. C. Monster van Voorburg. Her kozen werden de bestuurslede» prof. dr G. Ch. Aalders, mej. F. Diepersloot, J. E. Kok, mevr. J. Mulder—Borgandijn en J. Timmer mans. In de middagvergadering refereerde ds K. Dr ankert van Leiden over: „Andere wegen naar hetzelfde doel". In zake Italië kwam men vervolgens overeen, deskundigen te benoemen, die moeten onderzoeken, welk voor schadever goeding geschikt materiaal in Italië be schikbaar is. Tegenover den Russischen eisch tot betaling van 300 milhoen goud dollar door Italië, stelden de Britten en Amerikanen n.l., dat Italië niet in staat is iets te betalen, zonder van buitenlandsche hulp afhankelijk te worden en er is nüjets wat de Westersche democratieën meer vreezen. Onder leiding van Molotof wordt heden de kwestie der Italiaansche grenzen en Triest besproken. MONTY NEEMT AFSCHEID Ter gelegenheid van het vertrek van maai- schalk Montgomery naar Engeland, vond gis teren op diens gewezen hoofdkwartier te Bad Oeyhausen een afseheidsplechtigheid In zijn slotrede gaf Montgomery den man schappen den raad meer vertrouwen te heb ben in hun leiders. „Zij zullen er voor zor gen, dat U goede parapluies hebt wanneer het begint te regenen", aldus de maarschalk... Zeshonderd employé's van de V.N. kwa men in New York bijeen voor de benoeming van een permanente commissie tot verkrij ging van betere salarissen, arbeidsomstandig heden en contracten. binnenbanden. Verwacht wordt nog een im port van 705.000 buiten- en binnenbanden. Voor de Nederlandsche banden-industrie wordt voldoende rubber geïmporteerd. De productie wordt evenwel geremd door het ontbreken van canvas en staaldraad. De banden, die thans uit de productie komen, hebben een levensduur van ongeveer een jaar. De door de Nederlandsche industrie geproduceerde banden behoeven niet onder te doen voor de import-banden. KLEERENINZAMELING VOOR NEDERLAND IN AMERIKA Het hoofd van de American Relief for Holland, inc. te New York, mrs Bradford P- Smith, heeft een oproep gericht tot de voor zitters van alle plaatselijke afdeelingen in Amerika van de organisatie voor hulpver leening aan Nederland, om ter gelegenheid van de voorjaarsschoonmaak een nationale voorjaarskleedinginzameling te houden, waarvoor de medewerking wordt ingeroepen van alle kerkelijke groepen, vrouwenclubs, scholen, vereenigingen, enz. AUTOBANDEN GENOEG IN.... AMERIKA In de Ver. Staten, waar de verkoop van autobanden op 1 Jan. j.l. werd vrijgegeven, komen dagelijks meer autobanden op de markt, zoodat er spoedig naar Nederland geëxporteerd kan worden, indien ons land althans daarvoor deviezen beschikbaar heeft. DERTIENHONDERD KOEIEN UIT DENEMARKEN AANGEKOMEN Van de 10.000 stuks slachtvee en 600 paar den, die Nederland uit Ierland zou ont vangen, zijn thans resp. 8.888 en 547 stuks gearriveerd. Uit Denemarken, waar de Regeering slachtvee tot een hoeveelheid van 1.000 ton geslacht gewicht heeft aangekocht, zijn dezer dagen de eerste 1300 runderen aan gekomen. Houd in gedachtenis dat Jezus Christus uit de dooden is op gewekt. 2 Tim. 2 8a. Groote figuren, belangrijke persoonlijk heden, worden na hun sterven herdacht. Feiten uit hun leven, belangrijke momenten, op den voorgrond tredende karaktereigen schappen, worden op schrift gesteld ter na gedachtenis. Ln memoriam. Vergeet niet het vele goede dat deze mensch gedaan heeft. Is er ook een „in memoriam" voor Jezus Christus? Hij, Die is heengegaan, gedenken wij Hem niet als een groote onder de men schen en is het niet goed zoo van tijd tot tijd één van Zijn gulden woorden in herin nering te roepen? De christelijke kerk gedenkt Jezus Chris tus niet als een grooten doode. Wij spreken over Hem niet als over een legendarische figuur uit het verleden. Paulus schrijft: Houdt Hem in gedachtenis als een Levende! Misschien zegt u: Juist! Zoo doe ik ook met mijn lieven doode. Ik denk aan hem, aan haar, zooals het was in den tijd waarin wij samen waren. Met een doode kan ik niet leven, wel met de herinnering aan den leven de. Maar ziet u wel, dat u dan eigenlijk bezig ben iets te vergeten? U vergeet nu net het ergste, het feit, dat niet weg te denken valt de dood is er. Timotheus is voorganger in de gemeente Efese. Daar was een machtige, groote groep van menschen, die niets te maken wilde hebben met Jezus. Zij hielden zich aan Diana, een godheid, die regelrecht uit den hemel was gekomen, zoo geloofden ze. Maar een Jezus, Dien men niet zien kon. Een ge kruiste Jood, daar kón men immers niets van verwachten. Wat is het begrijpelijk, dat Timotheus soms den moed verliest. Dat hij vaak denkt: Het helpt toch niets, al mijn werken. Het is hopeloos. Ik kan die macht van heidendom niet doorbreken. Maar Paulus schrijft hem nu een brief en zegt: Ik weet wel, dat gij over allerlei dingen loopt te tobben, dat gij het moeilijk hebt en vaak moedeloos bent. Maar houdt nu dit vast: Denk er om en blijf er telkens over denken: Jezus Christus is niet een groote doode. Hij is een groote Levende. Het is een bizonder „in memoriam". want Hij is uit de dooden opgewekt. Het schijnt alsof de duivel zijn reuzen- bouwwerk van leugen en bedrog ongestoord kan optrekken. Alsof hij de laatste sporen van gerechtigheid en barmhartigheid en waarheid in de wereld kan uitwisschen. Het schijnt alsof het Evangelie krachteloos is in de wereld en. de mehèbhén luisteren toch niet en geïooven toch niet. Houdt het vast Jezus leeft. Hét kan zijn dat er groote twijfel in uw hart is, hierover: als ik nu een échte christen was, dan zouden mijn woorden, mijn daden, mijn gedachten beter zijn dan nu. Dan zou ik veel meer kracht hebben om mijn zonden te overwinnen. Dan zouden de menschen veel minder recht hebben om spottend te spreken van die „fijnen", die net zoo slecht of goed zijn als de rest. Als ik nu écht geloofde, dan zou ik kracht hebben om te volharden bij mijn belijdenis en ik zou mij nooit schamen voor het Evan gelie. Dan zou ik in het reine zijn met God en den dood en zou geen vrees of weemoed mijn hart verscheuren, nu ik voel, dat ik toch eens uit dit leven weg moet. In onze gedachten houden wij dus vast aan deze overweging: tegenover de geweldige vragen van wereld en kerk en leven, staan wij als kleine, hulpelooze, machtelooze men schen. Maar nu: het is Paschen geweest. Jezus Christus is opgestaan uit de dooden. Houdt dat liever vast. Houdt dèt in uw gedachten en laat dit geloof uw kracht en uw moed in stand houden. Tegenover de wereld, het volk, de overheid, den afval in de kerk en het wegzinken onzer maatschappij is er ten slotte maar één kracht, die het houden kan. Die het staande houden kan. Die ons staan de houd én kan in leven en in sterVen. De Levende Christus. Op Hem zijn de duivel, de zonde, de wereld, de hel doodgeloopen. Op Hem heeft de god deloosheid haar tanden kapot gebeten en Hij leeft. Houdt dat vast of grijpt dat aan! Want Hij leeft en gij zult leven! De alles vernietigende macht van dood en ondergang is vernietigd. Daarom hebben wij altijd goeden moed. Want: Hij leeft! Jezus Christus, de Koning der Eeuwen. Scherpe bewaking dient echter gegarandeerd Hoewel er op het oogenblik nog onge veer 14.600 werkloozen zijn in Amsterdam (tegen 55.000 vlak voor het uitbreken van den oorlog), van wie bij gebleken geschikt- DE LUCHTREIS VA1\ DE PEGASUS □oor G I*B ROTMAN 24. Om de hoek van de Pegasus, die nu met zijn buik in het zand lag, kwam op eens de dreigende kop van een leeuw te voorschijn! Mep eer Untermeier en Hans maakten op hun springveren voeten een ge weldige luchtsprong en gingen er „full speed" van door! 't Was bepaald enorm, zulke sprongen als ze maakten! Daar was een kangoeroe nog maar een kindje bij! Als meneer Untermeier op de grond neerkwam, zweefde Hans hoog in de lucht, en omgekeerd. Maar toch had meneer Untermeier buiten den waard, of lie ver, buiten de leeuw gerekend. Want die kon óók sprongen maken en zat ze al gauw vlak op de hielen. „Nou jongen, daar gaan we", sprak meneer Untermeier geroerd, ter wijl hij Hans de hand drukte. Maar toen viel hem opeens een laatste redmiddel in. Hq had in de haast gelukkig niet vergeten, zijn gitaar mee te nemen en die kwam nu goed van pas. heid de illegale strijders en de principieele onderduikers voorrang krijgen, bestaat er bij vele industrieën een gebrek aan arbeids krachten. In overleg met het Gew. Arbeidsbureau te A'dam heeft de procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof besloten een groot aantal der thans nog geïnterneerde politieke ge vangenen na een onderzoek voorwaardelijk in vrijheid te stellen met oplegging van arbeidsdienstplicht, die door bemiddeling van het Arbeidsbureau moet worden uitge voerd. Deze arbeiders zullen worden toege wezen aan de industrieën, die het meeste werk voor de volksgemeenschap verrichten. De meisjes zullen voornamelijk tewerk wor den gesteld in de confectie-industrie. Daar deze mensehen voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld, nadat zij geacht worden een interneeringsstraf te hebben ondergaan, die langer is, dan de tijd die hun door het tribu naal voor intemeering zal worden opgelegd, acht men het redelijk deze menschen weer in de gemeenschap op te nemen. De vakver- eenigingen, waaronder de E.V.C., hebben zich hiermede accoord verklaard. Ook de Politierechter zal in het vervolg een voorwaardelijke vrijheidsstraf opleggen aan zwarte handelaars, die zich slechts aan kleine overtredingen hebben schuldig ge maakt, indien tenminste het Arbeidsbureau werk voor den verdachte heeft. Slechts in dien de veroordeelde het hem toegewezen werk naar behooren vervult, zal hij zich kunnen behoeden voor de tenuitvoerlegging van de gevangenisstraf of de uitzending naar de Rijkswerkinrichting in Veenhuizen. (Naar ons gevoelen kan bovenstaande regeling alleszins worden aanbevolen, op voorwaarde echter, dat een scherpe bewaking wordt ge garandeerd. Red.) In Engeland zal de benzinerantsoenee- ring nog minstens een jaar voortduren»

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2