%timm geii&dfe GTmtrnnf Maandag vallen er bloemen op Soesterberg Dooden van Putten rusten in Sleeswijk IDisf TJ OF SPREKEN Ia Serie 1 April 1920—15 October 194L ZATERDAG 27 APRIL 19M 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1915, No. 29t AöonnementsprtJzen 1.10 per maaixj 0.26 per week f 3.25 per kwartaal (bq betaling p rwlt Verh m adra.kosten) Advertentlën t 0.15 Der mm Bq contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 9 6 Christelyk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie ea Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22719 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B VAN OER. ROS M$tanhH!$tirtj te ohcblevetf piya b«"t i» tegljenspotT Aardige attentie der R.A.F. voor de Koningin Maandag a.s. zullen, ter herdenking van het uitwerpen van de voedselpakketten op 29 April 1945, zeven Lancasters laag over het Paleis-Soestdijk vliegen. Een der toestel len zal vervolgens boven het vliegveld Soes terberg afzwenken en om ongeveer 12 uur zal squadron-leader Harris, die vorig jaar het eerste voedselpakket afwierp, een bus afwerpen, bevattende een bouquet van rozen, anjers en lelies voor H. M. de Koningin, als mede een persoonlijke boodschap van den maarschalk der R.A.F., Lord Tedder, vroeger plaatsvervanger van gen. Eisenhower. De andere zes vliegtuigen zullen daarna weer laag over het Paleis Soestdijk vliegen en vervolgens over Utrecht, A'dam, Den Haag en R'dam. Groepskapitein Lucas, luchtvaartattaché bij de Britsche ambassade, zal het bouquet en de boodschap op het vliegveld in ontvangst nemen en zal zich, tezamen met luit.-kol. William W. Ottinger, luchtvaartattaché bij de „Mijnheer de dienstbode", primeur van A'dam In plaats van f 30 steun f 36 voor huishoudelqk werk. M.m.v. het Gew. Arbeidsbureau zal in de hoofdstad des lands (zonder dwang) een proef worden genomen met mannelijke dienstboden, die ouder zijn dan 45 jaar. Zij zullen worden gerecruteerd uit de drie- a vierduizend werklooze magazijnbedienden, zeelieden, hotelbedienden, glazenwasschers en anderen, die op het oogenblik bij het Arbeidsbureau zijn ingeschreven en tot dus verre steungeld ontvingen, tot maximaal f 30 per week. Het minimum-loon, dat deze mannen met hun huishoudelijke bezigheden zullen ver dienen, zal f 36 per week bedragen. Huis vrouwen, die dit niet kunnen betalen, wordt aangeraden met een andere familie samen te doen. (Staat de wereld nu werkelijk niet op haar kop Red.). Fraai weer begunstigde Kon. bezoek aan Friesland H.M. liet zich op allerlei gebied voorlichten. Voor het eerst sinds langen tijd heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan Fries land, een z.g. werkbezoek, dat door fraai weer begunstigd werd. 's Ochtends tegen half twaalf kwam Hare Majesteit aan bij de grens tusschen Over ijssel en Friesland. Zij werd daar hartelijk begroet door den Commissaris, mr H. P Linthorst Homan. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Leeuwarden, waar de belangstelling enorm was. Van vier uur af tot ongeveer zes uur ontving H.M. de Koningin ten provincie- huize diverse personen uit de provincie ten einde zioh o.a. nader te dioen voorlichten over de toestanden op economisch, sociaal en cultureel gei bed, aslook over den verzets strijd. Amerik. ambassade, die een bouquet en een boodschap van de U.S. Army Air Force met zich brengt, naar het Paleis Soestdijk begeven, om daar zijn opwachting te maken bij H. M. de Koningin. De opperbevelhebber van het bomber-command, luchtmaarschalk Sir Norman Bottomley, zal in een der vlieg tuigen den tocht meemaken. Dr. H. J. van Mook gaat Dingdag naar Batavia De luit-gou verneur-generaal van Nedi.- Indië, dr H. J. Van Mook, is voornemens Dinsdag as. weer naar Batavia terug te keeren. Dienstplichtingen moeten voor hun ver trek naar hun garnizoensplaatsen hun dis tributiebescheiden inleveren. Een stem klonk door den aether, Een stem van over zee; Zij deelde ons, in tijden van zwaren druk en lijden, Het nieuws naar waarheid mee. Waar Duitschland ons met leugens Vijf jaren heeft doorvoed Als grove waarheidschender, Heeft ons de Britsche zender Voor wanhoop steeds behoed. De B.B.C. blijft leven In 't Nederlandsche hart, De stem die, schoon gekluisterd, Toch heim'lijk werd beluisterd, Trots vijands wreed getart. Nu zij, die d'omroep dienden, Vertoeven in ons land, Reikt Nederlands bevolking In diepe dankvertolking, Hun graag de vriendenhand. Gré KempenSterkenburg. Recruten, luistert Maandag naar de radio! Den opgeroepen dienstplichtigen, lichting 1945, die op 2, 7 en 8 Mei naar hun garni zoenen zullen vertrekken, wordt verzocht Maandag a.s. te luisteren naar het radio programma van de Ned. Strijdkrachten te 19.30 uur over Hilversum I. In deze uit zending zullen belangrijke mededeelingen worden gedaan over het vervoer. Hr. Ms. TROMP ARRIVEERT 3 MEI IN ROTTERDAM. Naar de „Ni euwe Leidsche Cou rant" verneemt, zal Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" op 3 Mei a.s. in de haven van Rot terdam arriveeren. Daar zal het schip wat opgekalefaterd worden, waarna het naar Amsterdam Vertrekt. Op 9 Mei hoopt H. M. de Koningin daar een bezoek aan het vaartuig te brengen. Onthulling van een Duitsch parochieblad Als antwoord op de vraag: „Waar zijn de dooden van Putten?" drukt „De Linie" een uittreksel af uit een parochie-kroniek van Ladelund, een dorp in het dekenaat Süd- Tondern (Deensch-Duitsche grensgebied van Slees wij k-Holstein). Daarin bericht dominee Johannes Meijer, dat begin November 1044 in een bij het dorp gelegen werkkamp, be rekend op 200 arbeiders, ongeveer 2000 ge vangenen werden gebracht, afkomstig uit ge heel Europa. Zij moesten tankgrachten gra ven en werden bewaakt door soldaten der marine-artillerie, die echter weer stonden onder super-visie van enkele S.S.-off icier en. De dominee kreeg last de dooden uit dit kamp enkele tientallen per week op zijn kerkhof te laten begraven. Hij heeft zoodoende niet alleen een soort registratie van de slachtoffers kunnen bijhouden, maar hij heeft ook met vele gevangenen kunnen spreken De Duitsche kroniekschrijver zegt dan: „Vele dooden waren afkomstig uit een klein Hollandsch stadje: Putten. Dit was mij opgevallen. Op een dag vroeg ik aan een jongen Hollandsch en gevangene of hij Put ten kende. Ja, hij was zelf uit Putten. Ik vroeg hem daarop, wat voor kwaad al die lieden uit Putten toch gedaan hadden, want er waren opvallend veel dooden uit die plaats. Hij vertelde toen, dat er in zijn stad twee Duitsche officieren waren ver moord, waarop velen van haar inwoners eenvoudigweg in een concentratiekamp ge worpen waren. Diep bedroefd voegde hij er aan toe, dat hij nog nooit verhoord was, en dat het geenszins vaststond dat die Duit- schers gedood waren door de inwoners." Zooals men weet zijn in Putten na een mislukten aanslag op twee Duitschers 105 woningen verbrand en 676 mannelijke inwo ners weggevoerd, alles op bevel van Chris tiansen. Uit de Duitsche kampen, waarheen zij ver voerd zijn, keerden slechts 42 terug. Boven staande publicatie betreft het kamp Hussem. DE BENZINE KOMT WELDRA VRIJ In een te Groningen gehouden verkie zingsvergadering kondigde minister Soher- merhorn aan, dat de benzine spoedig vrij komt. Dat spaart IV2 millioen aan dastribu- tiekosten, zoo zeide hij, DAT aan dr H. J. v. d. Mortel, oud-burg. van Noordwijk, den persoonlijken titel van consul-generaal der Nederlanden is verleend, terwijl hij a.s. Zondag per vliegtuig naar Chicago zal vertrekken. DAT de restauratie van de St. Jan te Den Bosch, waar sinds 1860 aan gewerkt wordt, bijna voltooid is. DAT de brug te Zaltbommel i.vjn. her stelwerkzaamheden in den nacht van 29 op 30 April voor alle verkeer gesloten zal zijn van 23 tot 6 uur. DAT de consuls der Nederlanden te Beira en Jadotville, resp. van Oldenborgh en ir. H. J. Schuiling, voor 6 maanden met verlof naar Europa zullen gaan. DAT naar de K.N.A.C. mededeelt, voor automobilisten, die naar Frankrijk reizen, een nieuwe regeling voor het verkrijgen van benzine is ingevoerd. DAT het eerstvolgend congres van taal kundigen in Leiden zal worden gehoudn. DAT aan de A'damsche Universiteit een n'iieuw vak, „theoretische geschiedenis", dat het midden houdt tusschen practische ge schiedschrijving eti de geschiedfilosofie, zal worden gedoceerd. DAT het Friesche bedrqfsleven van 711' Mei in Leeuwarden een groote industrie tentoonstelling zal houden. DAT een 13-jarige jongen nabij Wagenin- gen een gevonden doosje met slagpijpjes in brand stak en dientengevolge eenige vin gers kwijt raakte. DAT ir G. P. Roijackers benoemd is tot rijkslandbouwconsulent voor Limburg. DAT a.s. Maandagavond om 7.15 uur mr J. D. v. d. Berg een radio-causerie houdt over de z.g.n. „lichte gevallen". DAT de ex-poldtie-comim. Brends van En schede uit het politiebureau aldaar wiet te ontsnappen, doch, evenals een tweede N.S.B.'er, terstond weer is gegrepen. DAT de 9-jarige J. v. Klingeren te R'dam langs de Maaskade is verdronken. DAT de heeren van die B.B.C. een boottocht door de R'damsche havens maakten. DAT te Nijmegen 39 nood winkels zijn aanbesteed met als laagste inschrijf ster de fa Gebrs. Sutmuller aldaar voor f 213.000. DAT een aantal machines der Micheln- fabrieken te Den Bosch uit Duitschland zijn teruggekeerd. DAT het Concertgebouw-Orkest te Hen gelo en Nijmegen optrad en den dirigent respect, een lauwerkrans en een gedenk boek werden aangeboden. DAT de Regeering geen bezwaar maakt tegen kermisvermakelijkheden voor de jeugd op 4 Mei en dus geen contracten behoeven te worden geannuleerd. DAT gedurende 2 a 3 maanden talrijke ondervoede Hollandsche kinderen in Bel gië bij pleegouders zullen worden onder gebracht. DAT de Amerik. leening aan Nederland van ruim 200 millioen dollar voor de helft door particuliere banken in de Ver. Staten is overgenomen, zonder eenige garantie van de import- en exportbank. DAT het bij de firma Haubrick te Utrecht opgespoorde serviesgoed via de winkeliers, die vroegere afnemers van deze firma wa ren, zal worden gedistribueerd. DAT de melkprijs voor de veehouders, ing. 28 Aprili, is vastgesteld op 15 ct. per kg., hetgeen echter geen verandering brengt in den prijs, welke de consument betaalt. DAT Eduard van Beinum wegens over spanning zijn werkzaamheden als directeur van het Concertgebouworkest moet beper ken en de leiding van de Matth. Passionuit- DAT volgens het Bijz. Gerechtshof te Arn hem lieden die bij de Germaansche S.S. zijn gegaan wel degelijk in Duitschen staatsdienst zijn getreden. DAT twee gestrafte Amerik. militairen, die tezamen met de Duitsche krijgsgevange nen mijnen bij Putten moesten ruimen, wa ren ontvlucht uit het kamp, doch door de Ned. grensbeambten zijn gearresteerd. DAT bij de Mij. „Nederland" te A'dam onder 750 havenarbeiders een staking is uit gebroken, omdat er op enkele schepen „on derkruipers" als zeelieden aan boord waren. DAT de Regeering bereid is schadeloos stelling toe te kennen aan de tijdens de be zetting „ontslagen" Kamerleden. DAT ing. W. Koerner gekozen is als direc teur der N.V. van Vollenhoven's bierbrou werij. DAT dhr. J. Ph. Korthals Altes benoemd is tot directeur der A'damsche Goederenbank. DAT de R.K. Landbouwwinterschool te Roosendaal op 21 Mei a.s. 25 jaar zal be staan, terwijl de heer R. W. Jansen dan zijn 25-jarig ambtsjubileum als directeur zal vieren. DAT tijdens het bergen van landmijnen bij de Ned. grens te Roozendaal een Bel gisch militair en een Duitsohe krijgsgevan gene zijn omgekomen. DAT te A'dam gedurende het laatste half jaar van 1945 aan 800 vreemdelingen een werkvergunning werd verleend, terwijl deze aan 200 werd geweigerd, omdat zij beroepen wenschten, waarin Nederlanders geen werk konden vinden. DAT in Roozendaal weldra 71 nieuwe ar beiderswoningen zullen verrijzen. DAT twee jongens van 12 jaar dezer da gen te Haarlem ernstig werden gewond door het spelen met een landmijn en een van hen de rechterhand moest missen Het looipt nog altijd niet goed met Indië. Het communiqué, door den R.V.D. over de besprekingen op de Hooge Veluwe uitge geven, moge een vriendelij k en in druk maken en gewagen van gemaakte vorderingen de Donderdag afgereisde delegatie uit den kring van Sjahriir bleek aanmerkelijk minder zon nig gestemd. Het heeft er alles van, dat de Indische kwestie in het slop is geraakt, nadat in het begin de verkeerde weg is ingeslagen. Ware in den aanvang de zaak door de Regee ring principieel zuiver gesteld en had de Regeeriing op de basis van dit principieeLe standpunt haar inzichten voldoende duidelijk geponeerd tegenover de wereld, dan waren wij ook als volk sterker geweest in de ver- amt wo ordelij kheid Is het te laat om op den ingeslagen weg terug te keeren Minister Schermerhom schijnt ons te willen suggereeren, dat wij, hoe ons standpunt overigens moge zijn, ons nu bij het Regeeringsbeleid ten aanzien van Indië hebben aan te sluiten. Immers, zei hq tijdens het debat dat hij deze week te Rot terdam voerde met prof. C. W. de Vries, dat elke discontinuïteit, welke op het oogenblik der verkiezingen tot uiting zou komen, catastrophale gevolgen zou hebben. Zoover zijn wij dus gevorderd, dat de Regeering zelfs geheel het volk in een dwangpositie gekomen acht. Indien het volk de politiek der Regeering niet steunt, door haar beleid te sanctionneeren, zou dit, zegt de minister, niiet minder dan catastrophaal zijn. Onzerzijds zijn wij van oordeel dat zeker een Regeering, die eerst de verkiezingen veel te lang heeft verschoven en vervolgens blijkbaar kort voor de verkiezingen een be slissing heeft willen forceeren, zóó niet spre ken mag. Wij hebben Lang genoeg getuigd tegen deze Regeeringspolitiek om juist nu het nog anders kan met Indië, de Regee ring in haar beleid te steunen. Er moet in dit verband nog de vinger worden gelegd op een tweede uitspraak welke minister Sohermerhorn dezer dagen deed. Dit was bij een ontvangst van de functionnarissen der B.B.C., die thans ons land bezoeken. De minister noemde enkele moei lijk/heden op, welke thans om oplossing vragen in het bijzonder Indië en zei in dirt verband: „Het spijt mij te moeten zeggen dat de pers moeilijkheden veroorzaakt door het com p lie eer en van dit werk voor hen, die de verantwoordelijkheid dragen." Uit het vervolg van zijn rede tot de mannen van de B.B.C. blijkt, dat de minister hier uit sluitend diie pers op het oog had, die het particulier belang vooropstelt en wil profi- teeren van die na-oorlogsche zorgen. Wij hebben ons dus van de woorden van den minister weinig aan te trekken. Toch doen deze woorden ons aangenaam aan. Want de behartigers van het particuliere belang en de profiteurs zijn in dezen stellig niet zoo belangrijk, dat zij in een toespraak tot bui- tenlanidsohe gasten bijzondere vermelding zouden verdienen. Wij vreezen daarom, dat de gebruikte woorden wijder strekking heb ben en dat de minister onder zijn critiek tevens wil vatten die persorganen, welke ten aanzien van de Indische politiek tegenover de Regeer ing positie hebben gekozen. En daartoe behooren ook wij. Welnu, indien dit zoo is, dan willen wij wel zeggen, dat de pers, die evenzeer haar verantwoordelijkheid heeft, niet behoeft te zwijgen indien zij van oordeel is, dat de Overheid haar verantwoordelijkheid op onjuiste wijze beleeft. Anders zou de pers ook bij een onjuiste politiek der Regeering te dieper en te eerbiediger moeten zwijgen ai naar gelang de kwesties welke op het spel staan, belangrijker zijn. En zoover zal de Regeering ons nooit krijgen, vooral niet in deze weken, waarin straks niet alleen de pers, doch heel ons volk zioh over het Regeer ringsbeleid zal mogen uitspreken. Niet door een verantwoorde uiteenzetting van een eigen gemotiveerd en door funda- menteele gedachten gedragen standpunt wordt de goede afwikkeling der Indische kwestie belemmerd, doch veeleer door de onverant woordelijke ontboezemingen als laatst van Sjahriir dn een Engelsch communistisch blad verschenen dat dit blad het - stuk drie maanden te laat had opgenomen is zeker geen voldoende excuus voor den heer Sjabrir en ook door de voorbarige wijze waarop de „Times" gisteren, nog wel in- een hoofd artikel, „de nieuwe overeenkomst" begroette, welke in Nederland tot stand zou zijn ge komen, ofschoon van een overeenkomst geen sprake is MAANDAG WORDT DE MAXIMUM- VISCHPRIJS MET 25 pet VERLAAGD A.s. Maandag worden de maxamumprqzen der versohe visch met 25 pet. verlaagd. Deze maatregel betreft echter slechts enkele soor ten visch, welke nog tegen den maximum prijs worden gemijnd. Tong en schol b.v. zijn reeds belangrijk meer in prijs gedaald dan 25 pot. DUURDER RUND- EN VARKENSVLEESCH Met ingang van Maandag a.s. zullen de vleeschprij zen stijgen voor rollade en lap pen van f 1.75 tot f 2.15 per kg. en die voor vaikensvleesch en carbonade van f 1.75 tot f 2.25 per kg. BONNEN VOOR PETROLEUM AANGEWEZEN Gedurende de maand Mei is petroleum verkrijgbaar op bon 33 t/m 36 der kaart UA 510 vier liter, op bon 33 t/im 35 der kaart UB 510 vier liter, op bon 69 der kaart UC 510 vier liter en op bon 124 der kaart UD 510 twee liter. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordit verwacht: Half tot zwaar bewolkt, meest met hoog ere be wolking, vooral in het Zuiden van het land in den namiddag kans op enkele plaatselijke regenbuien, matige, langs de kust tqdeiqk krachtige wind uit Noord Oostelijke richting, in de Noordelijke provincies iets minder zacht, elders weinig verandering in tempe ratuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1