Prof. Haitjema voor samenwerking met A.R. ,,'t Viel best mee in Indiëzegt dbr. Weiter De Regeering oyer de Grondwetsherziening Prof. Kraemer sprak voor Geref. Predikanten NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 25 APRIL IMG Kernachtige rede op de ver gadering der C.H. Unie „Na de vorige vergadering der C.-H. Unie op 27 Februari, heb ik gedurig rondgeloopen met de gedachte, hoe te doen uitkomen, dat ik nog altijd con amore Chr.-Historisch blijf". Met deze door dankbaar applaus der aanwezigen onderstreepte woorden, ving prof. dr Th. L. Haitjema zijn rede over „Wat thans op het spel staat voor kerk en volk" voor de alg> vergadering der C.-H. Unie aan. Wat ons bedreigt, aldus spr., is, dat de na- oorlogsche revolutionnaire krachten ook in ons als christenen alle bezinning doen ver liezen. Velen zijn zoozeer bedwelmd ge raakt onder het nieuwe van de situatie, dat zij het historïsch-gewordene willen terzijde stellen. Echter moeten we de lijn der con tinuïteit vasthouden en ook nu opkomen tegen den geest der eeuw. In dit verband vroeg prof. Haitjema zich af. of de schoolstrijd wel als beëindigd be schouwd mag worden en of in veler streven naar onderwijsvernieuwing niet humanis tische aspiraties naar voren komen. Aan den anderen kant gaan vele Herv. kerkleden thans als staatsburgers „droomen droomen", zoo groot is hun geestdrift voor de her kerstening van het volk. Is het geen over spanning als men de pas ontwaakte chr. volkskerk laat treden in het werk van aller lei vereenigingen? Mist ze daarvoor thans nog niet tezeer het belijdend karakter en ontbreekt haar daartoe ook niet de erva ring en de outillage, waarover de chr. orga nisatie beschikt? De kerkleden moeten zich, aldus spr., aaneensluiten in een poli tieke groepeering volgens beginselen, die naar het woord Gods thans moeten gelden. Hier keerde prof. Haitjema zich tegen de Partij van den Arbeid, die slechts „ruimte wil laten" aan de kerk, hetgeen beteekent, dat de partij als zoodanig zich niet laat richten door het Woord Gods. Anderzijds keerde prof. Haitjema zich scherp tegen de nieuwe Prot. Unie. Wij hebben hier - te doen met een versecta- riseering der politiek, juist bij hen, die zich daarvan zoover mogelijk verwijderd wilden houden. Wat ons te doen staat is. dat we het Chr.-Hist, beginselprogram zoo actueel mogelijk vertolken in dezen verwarden tijd en wij mogen ons niet van de wijs laten brengen door het alarmgeroep tegen de „antithese" in de politiek. Daarnaast moeten wij ons laten corrigee- ren door den schokkenden loop der dingen in de gruwelijke oorlogsjaren, evengoed als door de gebeurlijkheden bij de politieke Wilsvorming van ons volk na de bevrijding. Met deze besliste en ruime opvatting van een staatkunde zullen wij ook trachten op vredelievende wijze te penetreeren in het gebied van beginselen dat onze anti-revolu- tionnaire broederen thans beheerschen, om ln steeds vruchtbaarder contact met elkander naar steeds inniger samenwerking te zoeken bij de verwerkelijking van de doelstellingen eener Prot. Chr. staatkunde in grooten stijl voor ons bevrijde vaderland. De rede van prof. Haitjema werd door de geestdriftige vergadering met groote instem ming aangehoord. Bij de behandeling van het urgentiepro gram sprak de vergadering zich in groote meerderheid uit' tegen een staatsradio-om roep en voor een betere zorg voor de ouden van dagen, echter zonder een premievrij staatspensioen. Medegedeeld werd, dat zeer binnenkort „De Nederlander" zal verschijnen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen of herkozen prof. Haitjema, Groningen, H. W. Tilanus, Den Haag, prof. dr J. de Zwaan, Leiden, P. Brijen van Houten, Wassenaar, (die zich in het bijzonder met de propaganda zal belasten), H. Kikkerts, Emmen, W. Nauta, Sneek en dr G. C. van Niftrik, Zeist. CONGRES VOOR VERNIEUWING VAN HET ONDERWIJS. Gisteren is te Utrecht het landelijk con gres .voor vernieuwing van het onderwijs geopend met een toespraak van den burge meester, mr dr G. A. W. Ter Pelkwijk. Minister v. d. Leeuw gaf in zijn inleidend woord de verzekering, dat de regeering het rapport, dat aan de hand van de tijdens het congres gevoerde discussies zal worden in gezonden, met groote belangstelling tegemoet ziet. ,,Ik kan u dan ook mededeelen", aldus de minister, „dat de herziening van het salaris* van het onderwijzend personeel vóór de herziening van het algebeen bezoldigings besluit zal gaan. Tevens zal deze categorie aanmerking komen voor het z.g. Geheel onverwachts heeft H.K.H. Prinses Juliana vanmorgen een bezoek gebracht aan het congres. Het bezoek gold de demonstratie van kleuter rythmiek van de klas van mevrouw Herbers Klem waaraan Prinses Irene deel nam, die weer geheel genezen is van de water pokken. De tweede dag van het congres was begon nen met het vertoonen van een serie lichtbeel den over het voorbereidend Montessori-on- derwijs eai de ochtendzitting werd besloten met een inleiding over „karaktervorming" van prof. dr I. C. van Houten. Atmosfeer rustig en geen hongersnood Als laatste van de commissie-Van Poll is gistermiddag met het Inddë-vliegtuig in Ne derland teruggekeerd het Kamerlid Oh. Weiter. Over zijn ervarngen vertelde de heer Wei ter, dat de leden van de commissie-Van Poll in de afgeloopen maanden enorme afstanden hadden afgelegd, waartoe de Nederl. Reg. vliegtuigen beschikbaar had gesteld. Op deze wijze waren de leden in staat een bezoek te brengen aan Batavia, Bandoeng, Bala, Makas ser, Ambon, Koepang, Medan, Billiton en Sin gapore. Canad. Stafchef Lister zal toch terecht staan Proces zal begin Mei te Amsterdam beginnen. Het Canadeesche Militaire Hoofdkwartier te Londen heeft gisteren meegedeeld, dat brigadier-generaal J. F. A. Lister, voormalig stafchef en kwartiermeester-generaal van het Hoofdkwartier der Canadeesche strijd krachten in Nederland toch voor een mili tair gerechtshof is gedaagd. Het proces zal begin Mei te Amsterdam plaats vinden. De beschuldigingen houden verband met een aanklacht wegens misbruik van gevor derde eigendommen. Indische kwestie wordt als aanleiding beschouwd Volgens de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot Grondwetsherziening, heeft de Regeering met eenige verwondering kennis genomen van de opvatting van verscheidene Kamer leden, die de toelaatbaarheid op dit oogen- blik van deze herziening bestreden. De Re geering is zich volkomen bewust van de grondgedachten van hoofdstuk 13 in zijn tegenwoordigen vorm, te weten het ver- eischte van een uitspraak van de kiezers onder alle omstandigheden, doch realiseert zich anderszijds, dat, wanneer in de komende jaren hetgeen hoogst waarschijnlijk is een of meer wijzigingen van de Grondwet aan de orde worden gesteld, de bestaande procedure tot groote bezwaren aanleiding Nieuwe bonnen voor de komende twee weken Voor de periode van 28 April t/m 11 Mei. BONKAARTEN KA, KB, KC 604. 214 t/m 219.. 800 gr. brood. 213 400 gr. suiker. 21*2 125 gr. margarine, 211 125 gr. boter. 210 200 gr. kaas. 209 200 gr. bloem. B 41 Res1600 gr. brood. C 41 Res800 gr. brood. B 42 Res2 kg. aardappelen. BONKAARTEN LA, LB, LC 604. 115, 116, 117 vleesch 100 gr. vleesch. 111 Aardappel. 2 kg. aardappelen. A 28 Melk 2 liter melk. B23, C28 Melk 3'V2 liter melk. BONKAARTEN KD, KE 604. 714, 715 800 gr. brood. 713 500 gr. suiker. 712 125 gr. margarine. 711 250 gr. boter. 710 100 gr. kaas. 709 200 gr. bloem. D40, D 41 Res. 400 gr. brood. E 40 Res500 gr. rijst of kindermeel. BONKAARTEN LD, LE 604. 615, 616, 617 Vleesch100 gr. vleesch. 611 Aardappel. 1 kg. aardappelen. D28, C28 Melk 6 liter melk. TABAKSKAARTEN, ENZ. T 25 2 rants, tatoafcsartikelen (geen imp-ciigaretten V 25 100 gr. choc, of suikerw. X 25 2 rants, tataaksartikelem. (geen imp.-cigaretten) Voor de week van 5 t/m. 11 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jam, thee, tabak, versnaperingen en wasch- poeder. Keuken deelnem ers moeten aldaar de bonnen 115 of 615 voor vleesch en de bonnen 111 voor aardappelen inleveren. In de week van 5 t/m. 11 Mei moeten bij de Centrale Keuken worden ingeleverd de bonnen 116 of 616 voor vleesch, als mede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen zal geven, welke vooral zwaar zullen wegen bij een i.v.m. de positie van Ned.-Indië aanhangig te maken Grondwetsherziening. In zooverre kan men de Indische kwestie als aanleiding tot het onderhavige wets voorstel beschouwen. De Regeering wil door een wijziging der Grondwet een ontbinding der zittende Ka mer voorkomen, daar wel niemand de tusschentijdsche ontbinding zonder oonflict tusschen Regeering en Volksvertegenwoordi ging op zich zelf als gewenscht zal beschou wen. Wanneer de Regeering dit conflict wil voorkomen zonder dat ook maar de gering ste afbreuk wordt gedaan aan de rechten van het volk, dan kan men, volgens de Me morie van Antwoord, hierin toch kwalijk een poging zien om op korten termijn en bij wijze van overrompeling een wijziging te brengen in de grondslagen van ons staats bestel. Nu bij een groot aantal leden tegen de behandeling in vereenigde vergadering ern stige bezwaren bleken te bestaan en dit on- ring niet van zoo overwegend principieele beteekenis is, dat zij daaraan ook onder deze omstandigheid zou wenschen vast te houden, acht zij het raadzaam het voorstel terug te nemen. De Regeering is voorts van oordeel, dat het denkbeeld om de verkiezing van een bijzondere Kamer voor Grondwetsherziening facultatief te stellen, geen aanbeveling ver dient, daar de beide Kamers der St. Gene raal dan onder bepaalde omstandigheden ge noopt zijn over ha^r eigen voortbestaan te oordeel en. T.a.v. de situatie na de a.s. ontbinding der Kamers ligt het in de bedoeling van de Re geering het ontbindingsbesluit niet voor bei de Kamers tegelijk in werking te doen tre in alle genoemde plaatsen werden be sprekingen gevoerd met diverse instan ties, als ook met vele Engelschen, on der wie lord In ver- chapel, teneinde een zoo neutraal moge lijk beeld te krijgen van de toestanden. Onze indrukken aldus vervolgde min. Weiter zullen wij vastleggen in een rapport, dat zal worden uitgebracht aan die Tweede Kamer. Over het algemeen achtte de heer Wei ter de situatie in Indië niet onrustba rend. Er is geen hongersnood, al be hoeft de voedseltoe stand uit den aard der zaak verbete ring. Er heerschip in de door hem bezochte gebieden een rus tige atmosfeer, met uitzondering op Me dan. In het eerst kort geleden be vrijde gedeelte van Java, ten Zuiden van Batavia en Ban doeng, geeft de In- hasmsche bevolking blijk van haar vreugde. Zij is rus tig, beleefd en aar dig. Met grooten na druk wees de heer Weiter op den uitste kenden geest van de Nederl. soldaten, die thans allerwegen medewerken aan den op bouw van Ned.-Indië. Zij werken met animo en energie; van de wraakzuchtige uit latingen, die sommigen van hen tijdens de periode van werkloos toezien niet konden onderdrukken, klinkt thans zelfs de echo niet meer door. Voorts prees de heer Wel ter het onver moeid en enthousiaste werken van de .Rpode Kruis-verpleegsters in de hospitalen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. 6 e roepen: te Elburg, H. Jonker te Molenaarsgraaf, die bedankte voor Pols broek-Vlist; te Geervliet C. R. Plomp te Oosterhout; te Den Ham (2e pred.pl.) en te Klaaswaal, N. den Oudsten te Asperen; te Nieuw-Beijerland, A. L. v. d. Smit te Was pik; te Scheemda, J. Visser te Wartena. Bedankt voor Axel, H. J. Plaggemars te Spaarndam; voor Hengelo (vac. J. W. v. Swighum), Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek en (vac. 4e pred.pl.) S. W. de Vries te Nieuwleusen; voor Jutrijp-Hommerts, D. E van Buuren te Hoornsterzwaag. Geref. Kerken. Beroepen: te Emmer-Erfscheidenveen, H. Botma te Wilsum; te Opeinde, J. Jans- sens té Wilsum (Fr.); te St. Pancras, J. Haitsma te Rockanje; te Veendam, Joh. Ribberink te Grootegast; te 't Zandt (Gr.), F. Strikwerda te Munnekeburen. Aangenomen naar Dokkum, D. J. P. Meijer te Schoonebeek; naar Emmeloord, J. Bos te Raarn; naar Leeuwarden, J. P. Prins te Wetsinge-Sauwerd. Aangenomen: naar Bennekom (vac. J. Ozinga) D. J. Ras te Klundert, die be dankte voor Bunschoten-Spakenburg. Bedankt: voor Makkum, R. Groene- boer te Barchem; voor Reitsum, J. A. Grave- stein te Leek. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Loppersum-Westeremden, can-d. K. Drost te Enschedé. Aangenomen naar Assen (vac. B. A Bos), H. Bouma te Niezijl. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aalst, J. B. Bel te Ddrks- land, die bedankte voor Borssele. -Beroepen: te Werkendam, A. Verhagen te Lisse. Vrij Evang. Gemeenten Aangenomen: naar Nieuwvliet, W. P. Praas te Musselkanaal. Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Eindhoven, R. Zijlstra te Hengelo. Oud-min. Weiter. Gen. Synode Geref. Kerken (art. 31 K. O.) Gisteren te Groningen aangevangen. Woensdag is in de Noorderkerk te Gronin gen de Gen. Synode der Geref. kerken (art 31 K.O.) aangevangen. Aan de synode ging Dinsdagavond in de Noorderkerkeen ure des getoeds vooraf, waarin voorging ds H. Knoop van Delfs- haven. Woensdagmorgen heeft ds D. van Dijk als oudste van de predikanten der roepende kerk de Synode geopend en 'n toespraak gehouden waarin hij wees op de beteekenis van het om vangrijk agenduum. Enkele mutaties hebben plaats gehad, want sommige primi zijn door secundi vervangen. Na twee vrije stemmingen werd gekozen tot praeses ds H. Knoop te Rotterdam (Delfs- haven), tot assessoj ds D. van Dijk te Gro ningen, tot scriba ds B. A. Bos te Voorburg en tot 2e scriba ds C. H. Lindeboom te Kampen. De Synode verklaarde het voorloopige agendum definitief en vulde vervolgens dit met tal van zaken aan. Er werden vier com missies benoemd, ter verdeeling van de werkzaamheden. Commissie I, die de oplei ding behandelt, kreeg als voorzitter ds P. K. Keizer te Groningen en als prae-advi seur prof. dr S. Greydianus. Commissie II behandelt de eenheid, met als voorzitter ds C. Vonk, Schiedam, en als prae-adviseur prof. dr K. Schilder. Commissie III voor de zaken van het kerkrecht, voorzitter ds H. Meulink en als prae-adviseur prof. P. Bed- dens. Commissie IV- voor de zending zag zich als voorzitter toegewezen ds H. Velt- man, te 's-Hertogenbosch, als prae-adviseur prof. B. Holwerda en den zendingslector ds K. Wielenga, te R'dam. De eerste scriba, ds B. A. Bos, deed hierna voorlezing van in gezonden stukken, instructies etc., waarmede geruimen tijd heenging. De synode ging hierna in comité, ter afdoening van enkele ingekomen stukken. Dinsdagmorgen a.s. zal de Synode weer in vergadering bijeen komen. Over den nieuwen koers in de Ned. Herv. Kerk Voor de vereeniging van Geref, predikan ten heeft prof. dr. H. Kraemer, van Leiden, een referaat gehouden over het onderwerp: „Nieuwe koers in de Ned. Herv. Kerk". Het streven om in deze kerk tot nieuwe verhoudingen te geraken, karakteriseerde spr. als het verstoren van de hofjesrust van een in zichzelf besloten kerk en het zich begeven in een riskant avontuur. Gehoor zaam aan Gods roep tot bekeering, mag en moet de Ned. Herv. Kerk dit avontuur, ech ter wagen, omdat het door den bijbel ge vorderd wordt. Het optreden van de Gen. den en de ontbinding eerst te doen werken afzonderlijk na de verkiezingen voor de Ka mers. Tenslotte geeft de Memorie nog aan dat de candidaatstelling voor de Eerste Ka mer niet later gesteld mag worden dan den tweeden Dinsdag van- Juli 1946. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS □oor G TH ROTMAJv 22. De heuvel, waarop ze zaten, was.... een olifant! Het beest had rustig liggen sla pen, maar door de onverwachtse kaprio len van meneer was hij wakker geschrok ken. Vóór ons drietal tijd had er af te sprin gen. rees hij op en zette het op een lopen. Alleen Hans, die lag te slapen, gleed er af en buitelde in het zand. Meneer Untermeier, die heel rustig in de schaduw van de Pegasus zat te mijmeren, spiong verschrikt op, toen hij opeens een olifant voorbij zag rennen met meneer Van Emmen en een van de jongens op zijn rug. „Ho! Ho!" schreeuwde hij, maar de olifant hoorde niets en was spoedig uit het gezicht verdwenen. „Dat is toch gemeen, om me hier in dat vreemde land in den steek te laten!" mop perde meneer Untermeier. „En wat moet ik met dat vliegding beginnen? Ik weet niet eens, hoe ik het op gang moet krijgen!" En wanhopig liet de arme verlatene zich in het zand vallen. Maar wat was dat? Kwam daar niet iemand aan? Synode is een daad van gehoorzaamheid in de wereld van de 20ste eeuw. Een oproep tot allen, ook tot de vrijzinnigen, om te lui steren naar Jeremia's oproep: „Land, land, land, hoort des Heer en woord". Het kerkelijk gesprek is naar spr. zeide, nog moeizaam en stumperig en van de op lossing van het richtingsvraagstuk zijn wij nog ver af. Toch gaan steeds meer gewetens open in het zoo verdeelde huis van de Ned. Herv. Kerk is reeds onderlinge samen werking, waarbij als onderdeel werd ge noemd het instituut „Kerk en Wereld." De verhouding der kerk tot de wereld be sprekende, zette spr. uiteen, dat de kerk ook haar woord heeft te spreken op poli tiek en maatschappelijk gebied, zulks over eenkomstig haar priesterlijken, profetischen en koninklijken aard. De kerk moet het ge weten der wereld zijn. De bijbel is een door en door politiek boek. Nation aal-socialisten en communisten heeft God gebruikt om de kerk duidelijk te maken, dat zij moeder der volkeren moet zijn. Ook diit is een avontuur met risico. De Ned. Herv. Kerk wil deze taak het liefst volvoeren in samenwerking met anderen, dus ook met de Geref. Ker ken. Daarom bepleitte spr. een oecu/meni- schen raad der kerken. Wat de Christ, partijen en organisaties betreft, spr. meende, dat de kea'k het histo risch gegroeide en grootendeels gerechtvaar digde moet eerbiedigen, doch deze organi saties behooren echter in te zien, dat zij een tijdelijke taak hebben vervuld. Met de bedoelde organisaties moet de kerk thans in nauw contact blijven, om zoo het niet- christelijk deel van ons volk binnen de sfeer der kerk te betrekken. Tenslotte betoogde spr. de noodzaak om het interkerkelijk gesprek te bevorderen, ook in verband met het opstellen eener nieu we kerkorde, want de gezamenlijke kerken hebben een gemeenschappelijke zenddngs- daad voor de herkerstening van ons volk. Op het referaat van prof. dr. Kraemer volgde een uitgebreide discussie, welke om des tijdswille moest worden afgebroken. Prof. Kraemer verklaarde zich bereid tot een 2-daagsche conferentie, waar de vraag stukken grondig kunnen worden besproken. Bij de beantwoording der vragen merkte hij op. dat de Ned. Herv. Kerk thans niet een belijdende kerk is, maar zij is vast besloten het te worden. Deze strijd, riep spr. uit, kunt u in uw keurig onderhouden kerkelijk tuintje niet genoeg waardeeren, maar onze kerkelijke tuin is een wildernis, die niet in één too- verslag kan worden veranderd. In deze woestenij modder en wroet ik, doch ik doe het in den naam des Heeren. Met het hu manisme wil spr. niet samengaan, doch wel is hij in dezen tijd voorstander van het sa menwerken van christenen en humanisten, waarom hij heeft medegewerkt aan het tot standkomen van de Partij van den Arbeid. In de middagvergadering heeft dr. P. G. Kunst van Amsterdam nog gesproken over het onderwerp; „Nieuwe richtlijnen voor de Evangelisatie",

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2