Rechts reactionair? Onzin der tegenpartij! Mussolini's lijk van kerkhof ontvreemd Wij krijgen 50.000 ton aan schepen terug Perzische kwestie blijft op de agenda NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 24 APRIL 1948 Men weet van het verleden niets af (Vervolg van pag. 1). Met talrijke voorbeelden maakte de heer Tilanus duidelijk, dat „rechts" niet identiek is met conservatief en reactionnair, daarbij wijzende op mannen als Talma, Aalberse en Slotemaker de Bruine, die zich met groote vooruitstrevendheid gegeven hebben aan de verbetering van de sociale verhoudingen. Wat wij niet kunnen verdragen is, dat de levensarbeid van deze sociaal voelende Chris tenstaatslieden als van weinig waarde voor ons volk wordt gekleineerd en alle heil nu van „links" is te wachten. Ook ai zullen we moeten erkennen, dat vóór 1940 door de rechtsche partijen anders gehandeld had kun nen worden, dan nog zullen we het vele goede, dat ons Chr. volksdeel tot stand heeft gebracht, niet op zij laten drukken door hen, die dikwijls de feiten en omstandigheden en de geschiedenis van vroeger niet kennen en nu alleen maar de verwachting hebben, dat een nieuwe partijformatie dat alles nu beter zal doen. „Ik meen", aldus spr., „dat men niet goed handelt, wanneer men de Nd. poli tieke verhoudingen zou willen formeeren naar Engelsch model, want dan botst men tegen het typisch Ned. volkskarakter en een typisch Ned. volksaard." Tevens kantte s«pr. zich tegen de idee, dat met de in art. 1 van het Beginselprogram genoemde Chr. Kerk bedoeld zou zijn de Ned. Herv. Kerk. De opstellers van dit ar tikel hebben niet gedacht aan één kerk, maar aan de „Christelijke Kerk" in den loop der eeuwen, al hebben natuurlijk de uit spraken van de Herv. Kerk in Nederland voor ons zeer groote waarde. Men moet niet vergeten, dat wij, naar spr. vervolgde. Pro testanten zijn en wanneer we het niet eens zijn met bepaalde leidende figuren in de Kerk, dan zijn we om des gewetens wil ver plicht „neen" te zeggen. In dit verband wees spr. nog op het woord van Lohman, dat de band tusschen godsdienst en politiek ver sterkt, tusschen kerk en politiek beide be derft. De naamgeving aan de nieuw opgerichte partij, de „Protestantsche Unie", noemde spr. niet alleen onjuist, maar zelfs mislei dend, daar dit groepje geen Protestantsche Unie is, maar zich juist keert tegen de beide groote Prot. Chr. partijen en beide zoo fel mogelijk van zich afstoot. Wanneer men op kerkelijk, op sociaal en op onderwijsge bied streeft naar een zoo goed mogelijke sa menwerking tusschen Gereformeerden en Hervormden, dan kan spr. zich slechts ver bazen over de oprichting van eenv nieuw partijtje, wanneer de C.-H. zich uitspreekt voor niets meer en niets minder dan con tact met de A.R. Dat is politieke verwarring veroorzaken. Het is volgens spr. verwonder lijk en onverantwoordelijk om in dezen tijd Prot. kracht, en in 't bijzonder den Herv. invloed, te durven verbrokkelen, zooals oe heer Krijger met de Prot. Unie doet en thans gaat samenwerken met enkele mannen uit de Herv. Geref. Staatspartij, een groepeering, welke vroeger zoo fel door denzelfden heer Krijger is bestreden. Spr. betreurde het, dat deze heeren van politieke partij verander den, maar desalniettemin hun zetel in de openbare lichamen niet ter beschikking stel den. v We kunnen straks nog voor moeilijke be slissingen komen te staan en spr. dacht daar bij aan Indië en aan de Grondwetsherzie ning. „Dan is het", aldus spr, niet van be lang ontbloot of de heeren Scholten (thans i j Fascisten in Noord-ltalië roeren zich weer Wie schetst de verbazing der Milaneesche doodgravers, toen zij gistermorgen vroeg hun werk hervattend, het opvallend gelegen graf van Mussolini geopend en de kist ledig von den! Slechts een been in de rijlaars die de dictator bij zijn executie had gedTagen, was het eenige onderdeel, dat de onbekende die ven hadden achtergelaten. Daar het graf niet van bijzondere kenteekenen was voor zien, neemt men aan, hier te doen te hebben met fascistische elementen, die zeer goed op de hoogte waren van de begraafplaats en de ligging van het graf. De „fascistisch-democratische" partij zond in verband hiermede anonieme brieven aan de dagbladen met de mededeeling dat het stof felijk overschot van den duce in haar han den berustte en er zou blijven totdat het „naar de glorie van Rome kan worden te ruggebracht". Ook met strooibiljetten is deze mededeeling te Milaan verspreid. Men gelooft, dat deze lijkroof samenhangt met den opstand in de Malineesche gevangenis De gevechten daar zijn gestaakt, hangende de onderhandelingen tusschen de autoriteiten en de gevangenen. Tusschen New-York en Washington (350 KM) zijn geslaagde proeven genomen met gekleurde televisie. Te Moskou zegt men een nieuw preparaat „viniline" te hebben vervaardigd, dat den cellengroei stimuleert. Op 30 April zullen voor den tweeden keer na den jongsten oorlog 30.000 gesneuvelde Japansche soldaten in de groote Shinto-tem- pel te Jasoekoeni als nationale helden wor den verheerlijkt. De Verjaardag van Japan's keizer wordt op alle scholen gevierd, doch de regeering heeft alle onderwijzers gewaarschuwd den indruk te vermijden dat de keizer een god heid zou zijn. In de Ver. Staten zal een centrum van 100 vierkante mijl worden ingericht om de nieuwste onderzoekingen inzake geheime wa pens aan de praktijk te toetsen. Er schijnt uitzicht te bestaan op Amerik. luchtverbinddngen met Leningrad en Moskou. Hoover arriveerde te Karachi. Te Vancouver zitten douanebeambten op gescheept met een half millioen dollar aan kunstschatten en ju weel en van een Franschen millionnair, die met een klein vrachtschip ar riveerde, maar spoorloos verdween. 25 April zal de bekende Mechelsche kar dinaal van Roey 20 jaar kardinaal zijn. P. v. d. Arbeid) en Krijger (Prot. Unie) een zetel in de Eerste en Tweede Kamer bezet ten, dan wel een C.H.-man.". Tenslotte bracht spr warmen dank aan hen, die straks uit de Tweede Kamer zul len verdwijnen na zich gedurende vele jaren met groote toewijding aan 's lands zaken te hebben gegeven, met name mevr. Mackay— Katz en de heeren J. Bakker, J. Weitkamp en jhr. mr M. H. Rutgers van Rozenburg, om te besluiten met den wensch, dat straks al is een nieuwe regeering voor minister Sohermerhorn slechts denkbaar op een ..ra dicaal-socialistisch program", een nieuw n a- t i o n a a 1 kabinet een vooruitstrevende, so ciaal-gerechtvaardigde politiek zal voeren, die weer aansluit bij het Christelijk karak ter en den aard van ons volk en minder ontevredenheid zal wekken bij dat volk over de geldsmijterij, het slappe beleid inzake Indië en de rechtsonzekerheid. Bij de a.s. verkiezingen zal ons beginsel opnieuw ge hoor moeten vinden bij ons volk en zal de toepassing van dat beginsel onze land gen oo- ten moeten aantrekken. De handhaving der C.H.-beginselen en de voortbouw op die be ginselen, zijn bij de politieke en sociale ont wikkeling 'van ons volksleven onmisbaar voor het voortbestaan en de kracht onzer natie. Als compensatie voor onze verliezen In Brussel stelde het inter-geallieerde bu reau voor herstelbetalingen de percentages vast van de Duitsche koopvaardijtonnage, die aan de Geallieerden zullen worden toe gewezen. De verdeeling is gebaseerd op de scheepsverliezen tijdens den oorlog. In totaal ging 23.608.000 ton verloren. Nederland zag 1.555.000 ton verzinken of 6.59 pet. De te ver- deelen Duitsche tonnage bedraagt 800.000 ton Hiervan krijgen wij 6.59 pet of ruim 52.000 toegewezen. Zijn de Jappen daarom zoo dom? Van Amerikaansche zijde wil men in Japan Het Romeinsch alphabeth invoeren De Japansche schrijftaal bestaat uit onge veer 40.000 verschillende teekens en twee reeksen lettergreepvormende klanken, welke elk 25 teekens bevatten. De taal wordt alleen beheerscht door de meest ontwikkelden. Na zes jaar onderwijs kent een kind plus minus 1500 teekens. Een gegradueerde van de uni versiteit kent er 3000 tot 5000. Een courant gebruikt in doorsnede 4000 teekens, waardoor het gewone volk alleen de koppen der arti kelen en eenvoudige zinnetjes begrijpen kan. Int. liberaal congres te Brussel Teneinde de afbrokkeling der liberale par tijen in diverse landen onder de oogen te zien, wil de Belgische partij de viering van haar eeuwfeest op 14 en 16 Juni te Brussel aangrijpen om alle liberale partijen in Europa tot besprekingen uit te noodigen. De ledder dér Fransche radicale partij, Herriot, zal Frankrijk vertegenwoordigen. De gevangenen eischen ontslag van den gevangeniscommandant, een betere behande ling en een snellere berechting. Volgens het Italiaansche persbureau Ansa zijn de gegij zelde politiemannen allen in leven. De po litie had 1 doode en 6 zwaar gewonden, de gevangenen 2 dooden en 19 zwaargewonden te betreuren. ~3t is Zondag a.s. één jaar na Mussolini's dood. Minister Spaak zal er vermoedelijk bij Bevin op aandringen, dat België vertegen woordigd is op de conferentie van ministers van Buiten!. Zaken te Parijs, als Duitschland eventueel ter sprake komt. Op 27 April gaat te New York de zomer tijd in. Argentinië zal na 4 jaar den Staat van Beleg opheffen. Op 12 Mei begint in de U.S.A. een groote voedsel-inzameling (levensmiddelen in blik of geld om voedsel aan te koopen) voor die deelen der wereld waar de hon gersnood voor de deur staat. 21. Het heuveltje, dat hij bedoelde, lag tusschen twee hoge kokospalmen. Het was zacht. „Het is zeker een soort laagveen" zei meneer Van Emmen: in elk geval zit je er beter op, dan in dat hete zand!" Ze zetten er zich dus op neer en half ver doofd door de stekende zonnestralen, was Hans al spoedig ingedut. Meneer Van Em men keek eens naar boven. Daar hingen, heel in de hoogte, geweldig grote kokosno ten. „Hè", zuchtte hij, „ik wou dat we zo'n nootje hier haddenl" De Unie „een school met den Bijbel Te Utrecht is gisteren de 67ste jaarver gadering gehouden van de „Unie een school met den Bijbel". Een warm woord van wel kom richtte de voorzitter prof. dr K. Dijk tot de aanwezigen. God heeft ook het schoolverzet gebruikt om de overwinning te behalen. Spr. bracht hulde en dank aan alle mannen en vrou-' wen, die met grimmige volharding hebben volgehouden. Wij staan aan het begin van een nieuwe periode, voor een nieuwen strijd, waarbij spr. vooral dacht aan hen, die de voorstelling geven als zou de chr. school niet openstaan voor het geheele volk. Zou de schoolstrijd vroeg spr. zich af, vergeefs gevoerd zijn? De Chr. school is in gevaar, en daarom blaast de oude Unie om des beginsels wil „verzamelen". Mr J. J. Hangelbroek secr. der Unie, deelde mede, dat de opbrengst van de Unie-collecte over 1945 f 108.291.26 bedroeg, tegen een vorige opbrengst van f 41.865.47. Het gebrui kelijke Uniebiaadje kon nog niet verkrijg baar worden gesteld. Zoodra het gebouw Sweelinckstraat 39 Den Haag weer bewoon baar is, wordt de bibliotheek ten dienste van het chr. onderwijs daar weer gehuisvest. Aan den heer J. H. Snijders te Rijswijk (Z.H.) werd een telegram van geluk wensch gezonden, aangezien hij 50 jaar de functie van correspondent der Unie heeft bekleed. In de middagzitting heeft dr J. Schone- veld Ned. Herv. Pred. te Den Haag een rede gehouden over het onderwerp: „antithese". Het Engelsche verliespercentage is 46.04 pet. Dit land zal «jus 368.000 ton ontvangen. Andere percentages zijn: België 133, Ver. Staten 19.82, Noorwegen 10.14. Over de uitvoering van deze toewijzing dient nog nader onderhandeld te worden. Brengt Franco den vrede in gevaar? De Britsche delegatie bij den Veiligheids raad kreeg instructie als basis voor discus sie het Australische voorstel te aanvaarden, dat inhoudt, dat de Raad een commissie van vijf zal benoemen, die rapport moet uitbren gen over de vraag, of de regeering vair Franco dep wereldvrede in gevaar brengt. Het Amerik. slagschip Missouri arri veerde te Algiers en zal via Tanger naar Gibraltar koers zetten. Volgende week begint een twee weke- lijksche vliegdienst tusschen Londen en Madrid. Ondanks protesten van den kant der Russen De vergadering van den Veiligheidsraad besliste gisteren, na een uitvoerig debat, dat de Perzische kwestie op de agenda gehand haafd zal worden. Een Fransch amendement om de zaak uit te stellen tot de vergadering van de Assemblée in Augustus a.s., had met 9 tegenstemmen eveneens geen kans. Na dezen uitslag verklaarde Gromyko, dat de delegatie van de Sowjet-Unie het hand haven van de kwestie op de agenda strijdig achtte met het handvest. Het is voor haar niet mogelijk, zoo zeide hij, deel te nemen aan de discussies over Perzië in den Raad. Hij verliet evenwel de vergadering niet, voor deze werd verdaagd tot Donderdag 20 uur. In het, aan bovengenoemde beslissingen voorafgaande debat, verklaarde Gromyko, dat sommige leden van den Raad de» waar achtigheid der Russische- en Perzische ver klaringen betwijfelen en tevergeefs trachten Tegen opstandige gevangenep te Milaan werden lichte tanks ingezet. De Britsche vloot in den Pacific zal haar vooroorlogschen omvang krijgen en te Hongkong haar basis hebben. Toscanini wil niets met journalisten te maken hebben. „Ik spreek niet, ik heb een hekel aan me zelf", verklaarde hij aan een verslaggever. Hij zal bij de f eestuitvoering ter gelegenheid van het herstel der Scala te Milaan als dirigent optreden. Captain Martin L. Smith vloog in 20 min. en 15 sec. van Washington naar New York (350 km). Vooral als gevolg van het voortdurend terugdringen der borstvoeding steeg in Bel gië de kindersterfte van 6,7 pCt in 1943 tot 9,5 pCt in 1945. De Hongaarsche Staatsbank zou geheel onder staatscontróle komen. naar beneden vallen, precies op zijn hoofd. Meneer Van Emmen gaf een schreeuw van pijn en sloeg wild met zijn armen en benen. Maar nu gebeurde er iets ontzettends! Het heuveltje, waarop zij zaten, begon te be wegenDrijfzand!" gilde meneer Van Emmen. „Dadelijk gaan wij naar de diepte!" Maar ze gingen niet naar de diepte; in tegendeel, ze gingen de hoogte inl Wanneer krijgen we weer dikke kranten? De papierproductie kost zooveel kolen. De fabrieken van courantenpapier werken momenteel op 20 van htm vroegere capa citeit, en de productie van andere papier soorten bedraagt gemiddeld 50 van vroe ger, aldus de heer J. ter Stee ge, directeur van het Rijksbureau voor Papier, Papierver- .werkende en Grafisohe Industrie in een gis teravond gehouden radiorede Voor den oorlog moest ongeveer 20 van het benoodigde papier worden ingevoerd. Momenteel blijkt er ten aanzien van de grondstoffen over het algemeen geen reden tot ernstige ongerustheid meer, alleen de kolenvoorziening voor de papierindustrie baart moeilijkheden, omdat voor 1000 kg papier 900 kg kolen noodig zijn en voor 1000 kg stroocarton 400 kg kolen. In totaal krijgen de dag- en nieuwsbladen en de tijdschriften ongeveer 2000 ton papier per maand toegewezen, waarvan de dag bladen circa 1500 ton. Het verbruik van papier voor couranten er tijdschriften samen is ongeveer 1/6 deel van wat deze groep voor den oorlog ge bruikte. Door den aankoop van courantenpapier, vooral uit Canada, heeft men deze kleine hoeveelheid tot dusver kunnen handhaven. Daar deze geimporteerde voorraad vrijwel verbruikt is, worden er thans op instigatie van minister Vos ernstige pogingen in het werk gesteld om in het buitenland couran tenpapier aan te koopen en van het resultaat hiervan zal het afhangen of de omvang van de couranten zal worden vergroot. Ook op het gebied van de boeken is een ernstig streven naar verhooging van het papiercontingent. PADVINDERS VIEREN ST. JORISDAG TE UTRECHT De herdenkingsdag van St. Joris, den Schutspatroon van de internationale pad vindersbeweging, is gisteren voor het eerst na zes jaar, weer in het openbaar gevierd. Te Utrecht waren 2500 padvinders uit het district op het Domplein tegenwoordig bij een plechtige vlaghijsching. Bijzonder tref fend was het gezamenlijk zingend van het Wilhelmus, begeleid door het Dom-carillon. 's Avonds werd er o.m. een kampvuur ge houden. Op de met Paschen te Witwatersrand (Z. Afrika) gehouden landbouwtentoonstel ling was uit het buitenland alleen Neder land tegenwoordig. Vooral werd veel ge ïnformeerd welke artikelen Nederland dit jaar kan exporteeeren. de zaak op de agenda te houden, tot hun eigen schade, aldus de Rus, want deze po gingen „zouden de meest betreurenswaar dige gevolgen kunnen hebben". Stettinius. Cadogan, die de zaak tot 6 Mei op de agenda wilde houden, Van Kleffens en anderen bestreden Gromyko. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Tholen (2e pred. pl.), P. Holst te St. Philipsland; te Woerden (3e pr. p! J. W v Barneveld te Vnezeveen Aangenomen: naar Dantumawoude, G. Kaper, Doopsgez.pred. te Berlicum; naar Velp, dr. J. Brandenburg te Biggekerke. Bedankt: voor Amsterdam-N., J. v. d. Velden te Weesp; voor Haskerhorne-Oude Haske, H Gordeau te Wolsum; voor Nijland, W. G. Meijering te Haulerwijk; voor IJssel- muiden, G. M. van Dieren te Hei- en Boei- cop: voor Wijngaarden, P. J. Dorsman te Schelluinen. Geref. Kerken. Beroepen: te Kollum (2e pred. pl.), J. Z. Potjer te Borger; te Njeuw-Amsterdam, (2e pred. pl.) K. Talsma te Oosterbierum; te Rotterdam-Pernis (vac. C. Stam), H C. Voorneveld te Haamstede; te Werkendam (2e pred. pl.), L. v. d. Linde te Fijnaart. Aangenomen: naar Opperdoes, carvi. H. Zweepe, hulppred. te Hollandscheveld, die bedankte voor Haarlemmermeer-Vijf huizen en Leimuiden; naar Wirdum, R. Groeneboer te Barchem. die bedankte voor Linschoten en voor Warffum. Bedankt: voor Burum, L. J. Goede te Slootdorp; voor Monnikendam, K. S. G. Zijl stra te Lippenhuizen-Hemrik. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Utrecht (vac. prof. C. Veenhof), C. Vonk te Schiedam; te Zalk, L. J. Goris te Emmer-Erf scheiden veen. Aangenomen: naar Leerdam, N. 't Hart te Wapenveld. Bedankt: voor Ambt-Vollenhove.Cadoe len, J. H. v. d. Hoeven te Diever. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Almelo, J. Kampman te Op perdoes en D. van Wilsum te Korhorn; te Steenwijk, K. G. v. Smeden te Groningen en H. Toorman te De Krim. --Beroepen: te Baarn, Ph. Seggelink te Rotterdam-Oharlois; te Hoogeveen, H. Toor man te De Krim; te Leeuwarden, S. v. d. Molen te Arnhem; te Nieuwe-Pekela, P. Wes. terloo te Thesinge; te Werkendam, A. Zwiep te IJmuiden; te Zaandam (2e maal), W. Heer- ma te Rotterdam-C. VEREENIGING VAN GEREF. PREDIKANTEN In het Jaarbeursgebouw te Utrecht kwam de Vereeniging van Predikanten der Geref. Kerken gisteren in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van prof dr F. W. Grosjeide. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter de.cgevallenen in den predikantenkring, alsmede ds T. Kramer uit Beverwijk, die vele jaren penningmeester der vereeniging is ge weest. De voorz. bekende, dat de scheuring in de Geref. Kerken zieft ook voortzette in de vereeniging, hetgeen hij niet noodzakelijk achtte In dit verband wijdde spr. een woord van waardeering aan den arbeid van ds D. van Dijk van Groningen. Tot bestuursleden koos de vergadering ds A. Scheele van Assen eh dr R. Schippers van Rotterdam. Eerst genoemde zal als penningmeester optreden. Hierna sprak ds C. J. Sikkel van Amster dam-Zuid over het onderwerp: „De ver maning in de prediking", aan het eind waar van spr. enkele wenken voor de pastorale praktijk van dezen tijd gaf. Op deze rede volgde een uitgebreide discussie. Gisteravond zijn huishoudelijke zaken be handeld en heeft prof. dr K. Dijk gesproken over ervaringen in de gijzeling. Hedenmorgen heeft prof. dr H. Kraemer van Leiden een rede gehouden over „De nieuwe koers im de Ned. Herv. Kerk", DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G TH ROTMAJv

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2