|lifunu* geitedfe (iTouranl Ons volk is in wezen niet socialistisch Ook het hotelbedrijf moet gezuiverd worden Waarom rubberzolen niet zonder bon zijn 't Wordt toch niet al te mooi in Duindorp? IDist *11 Ie Serie 1 April 1920—15 October 1941. WOENSDAG 24 APRIL 1940 2e Serie: le Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. 290 Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week 1 3 25 per kwartaal (bij betaling p, fcwit verh m admJcosten) Advertentiën f0.15 per rnjTL BiJ contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22 7 1 0 Hoofdredacteur: Dr E DIEMER Redactie: B VAN DER ROS „$t<inluastirb is abeMeuett inyn jjerl in tegfjeiiupori" Aldus Tilanus op alg. vergade ring der C.H. Unie Heden is te Utrecht de alg. vergadering gehouden van de Chr. Hist. Unie, welke zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer H. W. Tilanus, heeft in een uitvoerige rede de politieke vraagstukken van dezen tijd besproken. Nadat spr. in het kort de buitengewone algemeene vergadering van 27 Febr. j.l. had gereleveerd, waarin de C.H.U. zich uitsprak voor contact met de A.R., en met droefheid H. W. Tilanus, voorz. der Chr. Hist. Unie. het plotselinge verscheiden van prof. jhr mr B. C. de Savomin Lohman in herinne ring had gebracht, wees spr op het feit, dat velen de beteekenïe van het contact met de A.R. niet hebben verstaan, al is de zaak vrij duidelijk ter vergadering uitgesproken. Al zijn de kiesvereenigingen vrij, zonder drang van boven, naar gelang van de plaat selijke omstandigheden bij de a.s. Raads verkiezingen te handelen, toch achtte spr. contact tusschen de beide groote Prot. Chr. groepen gewenscht en noodig, daar wij bei den kinderen der Reformatie zijn en trach ten te leven van uit de Heilige Schrift, ter wijl wij de oogen niet gesloten mogen hou den voor de verdere ontwikkeling van de Staatkundige verhoudingen in ons land. Het overgaan van sommigen, die blijkbaar geen vrede vonden bij de samenwerking, naar de Partij van den Arbeid, is voor den heer Tilanus een raadsel. „Het is mij onbegrijpe lijk, hoe deze mannen zich zullen kunnen thuis gevoelen onder de roode vlag en hoe zij met meer of minder enthousiasme de „iinternationale" zullen kunnen meezingen, zonder den bijzonderen band te gevoelen, wanneer wij samen de Heilige Schrift lezen en onze psalmen zingen". Spr. citeerde in dit verband een uitspraak in „De Baan breker", waarin de antithese een onding is genoemd en de superioriteit van het ratio nalisme de overwinning wordt toegeschre ven, terwijl enkele predikanten denken hun Chr. beginsel ïn deze partij te kunnen uit dragen. „Waar blijft dan", zoo vroeg spr. zich af, „de gemeenschappelijke basis van de Partij van den Arbeid, waarin enkele van onze vroegere geestverwanten en som mige predikanten zich thuis gevoelen". Dit huis ïjs tegen zichzelf verdeeld, zooals trou wens duidelijk gebleken is uit de oprich ting van humanistische en Christelijke en andere werkgemeenschappen in één en het zelfde partijverband: partijtjes in de partij. Het gaat hier, volgens spr., over hoogst belangrijke dingen en zij die soms uit geestelijke overwegingen zich thans wer pen in de Partij van den Arbeid, moeten goed bedenken in welke richting op maat schappelijk gebied ons Ned. volksleven zal worden geleid, wanneer die Partij het voor het zeggen zal hebben. Minister Schermer- horn heeft bij de geboorte van de Partij van den Arbeid gezegd: „Zij zal socialistisch zijn of niet zijn." Welnu, ons volk is, naar spr's Duitschers vlagden te Rotterdam Hitier voor. Krijgsgevangen Duitsahe marinemannen, die onder toezicht van de geallieerden nog altijd regelmatig de zee van mijnen zuiveren, heb ben Zaterdag in R'dam, onder voorwendsel dat de vlaggen moesten drogen, een Duit- schen mijnenveger gepavoiseerd. Toen ont dekt werd, dat het juist dien dag de verjaar dag van Hitler was, is de ongewenschte de monstratie terstond de kop ingedrukt, ter wijl de Duitsohe commandant in arrest werd gesteld. DE „SLOTERDIJK" NAAR NEDERLAND Het m.s. „Sloterdijk" is 20 April uit Tand jong Priok vertrokken met 408 mannen, 407 vrouwen en 250 kinderen. Er zijn zeven zie ken aan boord. vaste overtuiging, naar aard en karakter niet socialistisch is niet gediend van*over- matig overheidsingrijpen en, van een ingewik keld ambtenarensysteem. Wij, Christelijk-Historischen, begeeren vooruitstrevende, sociale politiek, maar zul len de socialistische politiek met beslistheid afwijzen, omdat we, aldus spr., niet in de richting van socialisatie van de bedrijven wenschen te stevenen, geen ambtenafenstaat en geen Overheids-almacht willen. Al staat de C.-H. niet afwijzend tegen een vorm van bedrijfsorganisatie, een organisatie als voor gesteld in het voorontwerp van minister Vos, achtte spr. verderfelijk. (Zie vervolg op pag. 2). Profiteurs buigen thans naar de andere zijde (Van één onzer verslaggevers). Het zomerseizoen is weer in aantocht en de talrijke hotels en restaurants zullen wel dra hun poorten openen voor de ontvangst van vooraanstaande buitenlandsche, zoowel als binnenlandsche gasten. Een zeer onaange naam verschijnsel bij deze heropening van het hotelbedrijf is echter het zich nog steeds heer en meester voelen van die gérants, die zich tijdens den oorlog niet ontzagen uit De rede, die min. Schermerhorn mor genavond in Kasteel Oud-Wassenaar te Was senaar tot de B.B.C.-vertegenwoordigers zal uitspreken, wordt van 8.05—8.20 over Hil versum I uitgezonden en door de B.B.C. ge- relayeerd. De vroegere Britsehe gezant in Dene marken Sir Thomas Hohler is thuis op 75-j leeftijd overleden. Schoenmakers krijgen zoowel rubber als leer Bij de reparatie van toegewezen sohoenen wordt veelal geklaagd, dat de schoenhêrstel- ler rubber heeft gebruikt, wadrvoor een aantal schoenreparatiebonnen, overeenkomstig het aantal bestemd voor dezelfde reparatie met zoolleder, moet worden ingeleverd. Men Wil, dat de sohoenhersteller de rubberzolen zonder bon levert. Deze opvatting is ten eenenmale onjuist. De schoenhersteller krijgt nJ.. op de door hem ingenomen bonnen leer en rubber toegewezen im de volgende ver houding: 28 zooileder (croupous), 56 rubber 8 liezen en 8 halzen, alsmede edhig afvalleer. Slechts 1/3 van de klanten kan dus in aanmerking komen voor schoen- reparatie met leer en de schoenmaker is verplicht, allereerst die schoenen met leer te herstellen, die door hun aard en oorspronke lijke maatwijze hiervoor in aanmerking komen. Alleen rubber vormhakken kunnen bonloos door den sohoenhersteller worden betrokken Is hij echter verplicht rubber- hakken te snijden uit de aan hem op de bonnen toegewezen rubberplaten, dan moet hij bonnen innemen. De plaatrubber, die momenteel vrij wordt verkocht, is de zgn. teohhische rubber en moet ongeschikt wor den geacht voor het herstellen van schoeisel. 't Rumoer om Koos Vorrink Er gaat geen dag voorbij, of er zijn bla den d'ye het noodige weten te vertellen over Koos Vorrink. De verhalen zijn echter steeds vaag of bevatten zulke in "het oog loopende onjuistheden, dat men niet weet welke waarde men aan die verhalen moet toekennen. Zoo lang we niet de beschikking hebben over het noodige bewijsmateriaal, zullen wij deze kwestie echter laten rusten. Ook al, omdat de verkiezingen zoo snel in zicht ko men en dus zoo gemakkelijk de gedachte ingang vindt, dat het er om te doen is poli tieke munt uit het geval te slaan. Blijkens een bericht in „De Volkskrant" heeft de heer Vorrink meegedeeld, dat hij het oogenblik nog niet gekomen acht op ge ruchten rond zijn persoon in te gaan. Over een dag of veertien zal hij op een openbare vergadering van de Partij van den Arbeid te Amsterdam zijn beschuldigers onder welke oolp een Haagsch blad, dat enkele insinuaties van kwaadaardigen aard heeft gemaakt van repliek dienen. eigen beweging alles in het werk te stellen om den Duitschen belager de grootst moge lijke service te bieden. Eigenaars van som mige groote en kleine bedrijven hebben zich aan weerzinwekkende collaboratie schuldig gemaakt, doch deinzen er niet voor terug, thans weer den vriendelijken gastheer uit te hangen van voorname klanten uit het geal lieerde kamp. Zoo is ons bekend, dat er in een groot hotelbedrijf te 's-Gravenhage, dat tijdens den oorlog als „Wehrmachts- heim" diende en waar de „Frontbühne" haar tenten had opgeslagen, thans internationale figuren logeeren, terwijl dezelfde gérant, die destijds zijn personeel ruiten uit ontruimde villa's liet halen om den Duitschers een aan genaam verblijf te offreeren, zich momen teel het vuur uit de sloffen loopt om bui tenlanders van dienst te zijn. Een druk be klante „Duitsche" kroeg, waarvan de eigenaar een Duitscher was, wordt op het oogenblik rustig voortgezet onder beheer van vrouw en zoonlief! die de Engelschen even harte lijk ontvangen. Een ander bekend hotelbe drijf in de Residentie, waar Duitschers en N.S.B-ers als kind in huis waren en een groot bioscoopbedrijf ten gerieve van de Duitschers werd uitgeoefend, staat nog steeds onder dezelfde leiding. Moeten we dan wer kelijk met zulke menschen het nieuwe sei zoen ingaan en daar onze bevriende buiten landsche gasten een onderdak verschaffen?! De „Horecaf" gaat zuiveren. Het moge een rechtvaardige, maar strenge zuivering zijn. De toewijzingen uit de afgeloöpen jaren kun nen hierbij een uitstekenden maatstaf vor men. Ook in het hotel- en cafébedrijf dient het goede element de plaats in te nemen, die het door z'n correcte houding heeft ver diend! PRINS BERNHARD. Het ligt in de bedoeling van Z.K.H. Prins Bernfhard, die voor herstel van gezondheid weer in het Berner Oberland vertoeft, vóór 30 April in ons land terug te keeren. Uit de keuken Mr. G. E. van Walsum heeft een brochure „De voorgeschiedenis van De Nieuwe Nederlander" geschreven. Het trok den schrijver weinig aan, deze „vuile wasch" in hiet openbaar te behandelen. Daar kunnen wij inkomen. Wanneer vrienden uit elkaar gaan, gaat er tegelijk heel wat stuk. Wie er niet mee te maken heeft, moet niet in de wond wroeten. Het moet ons nochtans van het hart, dat het verweer, door mr. van Walsum in deze brochure gevoerd, wel uitermate zwak is. Uit de politieke keuken wordt echter door den schrijver iets meegedeeld, hetwelk bui ten het persoonlijk geschil omgaat, en daar willen wij den vinger op leggen. De heer van Walsum had in Januari 1943 aan zijn partijvoorzitter, den heer Tilanus, een brief geschreven, waaruit wij overnemen: „Naar mijn meenimg hebben wij na het eind der bezetting noodig een overgangsperiode, waarin een vrije openbare gedachten wisseling aan de vorming van de publieke opinie lei ding kan geven en de staatkundige tegenstel lingen van de toekomst zich zullen kunnen afteekenen gaan". Welnu, precies zoo is het gegaan. Het ka binet Schermerhorn-Drees achtte ons volk gedurende langen tijd niet verkiezingsrijp en blijkbaar met opzet werd de weg versperd aan een gekozen volksvertegenwoordiging totdat nieuwe partijverhoudingen in zicht zouden zijn gekomen, welke dat kabinet aan genaam waren. Hierdoor werd naar onze meening met de rechten van ons volk gesold en een dictatoriale weg ingeslagen. OOK TONG ALS GEROOKTE VISCH IN DEN HANDEL. Daar door den grooten aanvoer een todh altijd vrij dure visch als tong reeds vaak minder dan een gulden per kilo opbrengt, is men er toe overgegaan ook tong gerookt in dien handel te brengen, waardoor een betere prijs kan worden bedongen. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat kleinhandelaren zelf geen visch mogen rooken of laten rooken. „Here is the news and it's Frank Gil- lard reading it" was de vertrouwde inleiding voor clandestiene radio-luiste raars tijdens de bezetting. Hier is dan Frank Gillard (1.) met naast hem (v. 1. n. r.) Sir William Haley, direct-gen. der B.B.C.de z.g.n. Londenaar en John Snagger, die nu eens komen kijken hoe we het maken. Van harte welkom. Zangkoren en een orkest voor verstrooiing In het interneeringskamp te Duindorp (Scheveningen) is gevestigd een Sociale Dienst o.l.v. den heer R. C. Boot. Naar ge meld wordt heeft deze dienst tot taak van de geïnterneerden te maken wat er van te maken is. zoodat zij na hun ontslag als vol- DAT voor een hedenavond te R'dam te houden debatvergadering van minister Scher merhorn en prof. de Vries, geen kaarten meer verkrijgbaar zijn. DAT drie kinderen van 9. 10 en 11 jaar op het vliegveld te Peest (Dr.) brandwonden opliepen door het spelen met oorlogstuig. DAT de Raad van Cassatie het doodstraf- vonnis van het A'damsch Bijz. Gerechtshof tegen de 25-jarige spionne Antonetta Jaakke te A'dam heeft gehandhaafd. DAT de heer A. W. Volmer op 1 Mei a.s. 40 jaar directeur van het „Amerioain Hotel" aan het Leidschepiein te Amsterdam zal zijn. DAT te Vlijmen van 18 t/m. 21 Mei een groot festival gehouden zal worden ter ge legenheid van het eeuwfeest van de harmonie Concordia. DAT de vermoedelijke opbrengst van het Sin 1946 door de Alg. Landsdrukkerij af -te leveren drukwerk is geraamd op f 4.044.805. DAT men deze week is begonnen de door de Duitschers vernielde verkeersbrug tus schen Tholen en Brabant te herstellen. DAT Tholen het geheele, doch in de Zui derzee gezonken carillon heeft terugontvan gen. DAT de voormalige verzetsgroep „Willem de Zwijger" van den Raad van Verzet be sloten heeft zich opnieuw te hereenigen en als secretaris heeft gekozen den heer Ant. H. J. Peek. DAT aan ir W. J. M. Dekker gedurende zijn detacheering bij het gezantschap te Bern de persoonlijke titel van landbouw- attaché is verleend. DAT enkele dagen voor Paschen bij Ramspol (Kampen) een baily-brug voor het verkeer is opengesteld als verbinding tus schen het oude land en den N.O. Polder. DAT de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie (V.D.J.O.) is overgegaan tot de dem.-soc. jongerenorganisatie „Nieuwe Koers". DAT het Concertgebouworkest in opdracht van de Ned. Regeering volgende week een tweede serie concerten in België zal geven in het kader van de cultureele uitwisseling. DAT de rivierovergang over den Rijn te Eek en Wiel officieel in gebruik is genomen. DAT met de berging van de voor de Fran- sche kust gezonken Ned. visschersvaartui- gen begonnen kan worden. DAT de Haagsche organist Feike Asma binnenkort op uitnoodiging van buitenland sche kunstkringen naar Parijs en Londen zal gaan. DAT op den Nationalen Feestdag in R'dam een sterrit voor vrachtauto's zal worden ge houden. DAT een pension aan de P.C. Hooftstraat 56 te A'dam geheel is uitgebrand, waarbij een 3-jarig kind, dat in nood uit het raam van de 2e etage werd geworpen, ernstige verwondingen opliep. DAT enkele West-Brabantsehe dienstplich tigen bij minister Meynen hebben ge protesteerd tegen 't uitstel van eerste oefe- öing voor boerenzoons en melkknechts. DAT poststukken voor H.M. gezantschap te Rio de Janeiro geadresseerd moeten zijn: Legacao da Holanda, Caixa Postal 861, Rio de Janeiro (Brasil). DAT prof. dr. G. M. Verrijn Stuart 30 April voor de K. v. .K. te Antwerpen den econ. toestand in ons land zal belichten. DAT de categorie dergenen, die voor rub berlaarzen in aanmerking komen, is" uitge breid. DAT de notarissen A. P. W. van Meurs te R'dam, T. Meijering te A'dam en J. G. Rus sen te Groningen, zijn weggezuiverd. DAT te Hilversum enkele valsche f 10 biljetten zijn ontdekt, die goed zijn nage maakt, doch waarvan de groote letters aan den voorkant van „De Ned. Bank betaalt aan toonder", met een fijne pen zijn bij- geteekend. DAT 29 en 30 April, alsmede 1 Mei, de landel. Ned. Kath. Middenstandsbond zijn reconstructie-congres te ï^ilversum houdt. DAT de P.T.T.-begrooting 1946 een nadee- llg saldo van f 17 millioen aanwijst. DAT mr J. C. Oostrijck, griffier kanton gerecht Zevenbergen, mr F. A. J. Marres, pres. Arr. Rechtbank Maastricht en prof. mr H. A. Idema, vice-pres. Gerechtshof te 's Gravenhage zijn weggezuiverd. DAT tot adj.-secr. van den Centr. Zuive ringsraad voor het bedrijfsleven is benoemd mr. D. Haaiman te Utrecht. DAT het City-concern de volledige recet tes van z'n bioscoopvoorstellingen van Am sterdam en in Den Haag op Zondag 28 April a.s. af staat voor Putten's jeugd. waardige en goede staatsburgers in de maat schappij Jcunnen terugkeeren. In verband hiermee is een psycho-tech- nische dienst ingesteld ter onderzoek naar de geschiktheid van een gedetineerde voor een bepaalden arbeid. Zooals in alle kam pen is ook in dit kamp een curatorium van vertrouwensmannen gevormd, waarmede de Soc. Dienst nauw contact onderhoudt. De zorg voor de geestelijke en cultureele be langen neemt een vooraanstaande plaats ih. Voor het uitoefenen van godsdienstplichten en het beoefenen van de een of andere kunst wordt volkomen vrijheid gelaten. Behalve een Prot. en Kath. Kerkkoor is er ook een Centraal Zangkoor opgericht, terwijl een bescheiden orkest reeds diverse concerten heeft gegeven. Schilders, teekenaars én beeldhouwers ontwikkelen hier hun schep pingskracht en veel belangstelling is er voor de lezingen en voordrachten op verschillend gebied. Behoudens enkele uitzonderingen geeft het gedrag der gedetineerden reden tot tevreden heid. En hoe kan het ook anders, daar alles in het werk wordt gesteld de menschen lichamelijk en geestelijk fit te houden, zoo noodig te verbeteren, terwijl voeding en medische verzorging niets te wenschen over laten. FEESTLINT ZONDER PUNTEN Lint in de kleuren oranje-rood-wit-blauw en oranje-blanje bleu mag zonder inneming van textielpunten worden verkocht. Koude nacht, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Heldere nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, weinig verandering in temperatuur, meest zwakke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1