Reeds bijna 9a00 N.S.B.-ers op vrije voeten Chr. Bond van Zang- en Oratoriumvereen. Japs op g oole schaal uit Indië naar huis NIEUWE LETDSCHE COURANT 4 DINSDAG 23 APRIL 194* 'Antwoord v. min. Kolfschoten aan Kamerlid Ploeg Op de vragen van het Kamerlid Ploeg in verband met de buitenvervolgingstelling van politieke delinquenten heeft de minister van Justitie o.m. geantwoord: 1. Het aantal beslissingen tot onvoor waardelijke en voorwaardelijke buitenver volgingstelling, sinds de afkondiging van het Besluit politieke delinquenten 1945 tot op 10 April 1946 door of vanwege de procureurs fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven in de onderscheiden ressorten genomen, bedraagf ongeveer: Voor het ressort van het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage: 5575; voor dat te 's-Hertogenbosch: 1000; voor dat te Amster dam: 625; voor dat te Arnhem: 825 en voor dat te Leeuwarden: 700. (Tezamen dus bijna 9000. (Red.). Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat slechts in het ressort van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage de gedragslijn werd gevolgd, om bij den last tot invrijheidstelling terstond een beslissing ©mtrent de al dan niet voorwaardelijke bui tenvervolgingstelling te nemen. In de overige ressorten daarentegen werd het systeem ge volgd, dat een last tot invrijheidstelling meestal niet werd gekoppeld aan een on voorwaardelijke of voorwaardelijke buiten vervolgingstelling, doch dat de beslissing om trent buitengerechtelijke afdoening dan wel behandeling van de zaak voor een Tribunaal ©f het Bijzonder Gerechtshof werd aange houden. Bovengenoemde gang van zaken is naar het oordeel van den minister niet bevredigend. Dit is dan ook de reden, waar om hij nog op 10 April 1946 andermaal een aanschrijving tot de procureurs-fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven heeft gericht in verband met het jegens politieke delin quenten te voeren beleid. In deze aanschrij- Vrijgemaakte Geref. jeugd te Rotterdam bijeen Zuid-Holandsche Afdeelingsdag. Tweeden Paaschdag hield de afd. Zuid-Hol land van de Ned. Bond van J.V. op G.G. (art. SI K.O.) een bijeenkomst in de Oude Kerk aan de Aelbrechtskolk te Rotterdam. Wegens ziekte van ds J. C. Jansen uit Rijs wijk. stond de vergadering onder leiding van ds F. A. den Boeft van Kralingen. ,,Dat hij ons saamvergare en samen houdt gehecht, met banden niet van d'aarde, maar door hem zelf gelegd". Met deze woorden uit. het oude bondslied, wees ds den Boeft in z?Tn openingswoord op het vergaderende werk van Christus. Nadat het bestuur eenige organisatorische mededeelingen had gedaan, hield ds B. A. Bos van Voorburg een referaat over ,,Kerk en koningschap van Christus". De kerk, al dus spr., is geen moeder, die haar vleugels uitstrekt over de vraagstukken in het natio nale leven. Het wezen van de kerk rust naar Schrift en Belijdenis alleen in het geloof, gebonden aan de alleenheerschappij van het Woord. Aan het slot van zijn toespraak riep spr. de jeugd op, op alle levensterreinen te strijden voor het koningschap van Jezus Christus. In de bespreking, die volgde, ging spr. nog uitvoerig in op de vragen, die den laatsten tijd gerezen zijn over den instituairen orga- nirchen vorm van de kerk. Tenslotte sprak ds W. Loopstra van Loos duinen een slotwoord over „levenswaardee- ring". Velen, aldus spr., hebben in den oor log die waardeering verloren. Maar door het geloof kan ook in dezen tijd de jeugd levens idealen hebben en in Christus met zekerheid haar weg door het leven gaan, wetende dat zij dan niet bedrogen uit zal komen. ▼BRKIEZING VAN LEDEN DER PROV. STATEN Be aandacht van belanghebbenden wordt er nog eens op gevestigd, dat t/m. 27 April gelegenheid bestaat tot het verbinden van lijsten van candidaten voor de Prov. Staten van Zuid-Holland tot een groep door inleve ring van verklaringen, bedoeld in art. 50 der Kieswet, bij het Centr. Stembureau, afd B. V.B., Goudenregenstraat 36, 's-Gravenhage. De nummering zal plaats vinden op 29 April ©m 10 uur ten Stadhuize te 's-Gravenhage. ving heeft hij den uitdirukkelijken wensch kenbaar gemaakt, dat op grooter schaal en op meer uniforme wijze gebruik zou wor den gemaakt van de bevoegdheid tot vrij lating, gecombineerd met voorwaardelijke buitenvervolgingstelling. De daarbij gegeven onder het tribunaal besluit vallende politieke delinquenten, ten aanzien van wie geen in- terneeringsmaatregel te verwachten is, bin nen een halfjaar voorwaardelijk buiten ver volging zouden worden gesteld, doen hem verwachten, dat de onderhavige aangelegen heid op korten termijn een aanvaardbare op lossing zal vinden. PROT. CHR. WERKVERBAND VAN DE PARTIJ VAN DEN ARBEID Binnen het kader van de Partij van den Arbeid is gevormd een Pret. Cihr. Werkver band, dat zich ten doel stelt de leden dezer partij, die wallen leven uit de beginselen der reformatie, de gelegenheid te geven zich bin nen het ka der van de Partij van den Arbeid te bezinnen op de beteekends van het geloof voor het staatkundige en maatschappelijke leven. Prinses Elisabeth, die Engelsche Kroon prinses, vierde Zondag haar 20en verjaardag. Radio-materiaal opgespoord in Hilversum en Den Haag In verband hiermee verricht P.R.A. 5 arrestaties. De politie heeft zoowel te Hilversum als in Den Haag een groote hoeveelheid „onder gedoken" zend- en on t vang materiaal ach terhaald, dat vóór de bevrijding in gebruik was bij de Rundfunk Betreungsstelle te Hil versum. Een zestal weken voor de bevrij ding moest deze Duitsche instelling naar Den Haag uitwijken. Bij deze gelegenheid heeft men getracht onderdeelen van radio apparaten te verbergen met het doel deze bij een gunstige gelegenheid clandestien naar Duitschlaaid te vervoeren. Naar thans blijkt heeft een aantal Neder landers daarbij hand- en spandiensten ver richt. In Hilversum zijn op verschillende adressen zes en in Den Haag vijf kisten met. radiotechndsch materiaal gevonden. In ver band hiermede zijn vijf personen gearres teerd, die ter beschikking zijn gesteld van de P.R.A. te Hilversum. BIJZ. GERECHTSHOF TE AMSTERDAM Op zijn verzoek is aan mr C. J. Heems kerk eervol ontslag verleend als rechtsge leerd raadsheer in het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, en is akiaar benoemd tot mili tair raadsheer plv. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, gepens. gen.-maj. bij den Gen. Staf. De zwemmers Jany (Fr.), Nakama en Domorlan (beiden U.S.A.), zoomede Kees Hoving (R.Z.C.) trokken bij de wedstrijden in „De Regentes" te Den Haag groote belangstelling. Men ziet hier hoe ze zich amuseeren met Willy Haverlag (Robben), die zich de haren droogt. Drukke receptie en een concert in de Residentie. Het was gisteren feest in de Chr. zangers wereld. Feest, omdat de groote organisatie, die al de Chr. zangeressen en zangers sa menbindt, de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen, zijn 60-jarig be staan vierde. De herdenking van dit 60-jarig bestaan was op een hoog peil gehouden. Des morgens vond in de geheel gevulde Kloosterkerk te 's-Gravenhage een wijdingsd>.nst plaats, waar het Chr. Residentiemannenkoor, o.l.v. L W. Vischer, op schoone wijze enkele lie deren zong, terwijl ds B. Timmer van 's-Gra- venhage-Oost een kort wijdingswoord sprak. Het hoofdbestuur hield des middags om half drie in Gebouw ,,de Vereeniging", Willem straat, een zeer druk bezochte receptie. Na een gemeenschappelijk diner vond des avonds om 8 uur het Jubileumconcert plaats in de Bethlehemkerk, gegeven door het Bachkoor en -orkest, o.l.v. Alex Schellevis. Als noviteit werd uitgevoerd een „Cyclus verzets-poëzie-liederen" van den organist der Pieterskerk te Leiden, Leo Mens. Dit werk, dat geschreven is voor koor, bassolo, klein orkest en orgel, bezit de goede hoeda nigheid geen hooge pretenties als kunstwerk te koesteren, doch de schrijnende poëzie uit Amerikanen stellen 45 liberty- schepen beschikbaar O© Japanners in Borneo en in het overige deel van de Groote Oost, ten getale van 160.000, zullen de volgende maand naar Japan worden geëvacueerd. Hiertoe zullen de Ver. Staten 45 Liberty-schepen tef beschikking stellen, die als volgt worden verdeeld: 6 voor Soemba, 2 voor Balikpapan en 2 voor Samarinda (Oost-Borneo), 6 voor Parepare (Zuid West Celebes), 2 voor Menado (Noord Oost Celebes), 10 voor Halmaheira, 7 voor Ceram, 3 voor Sorong, 2 voor Mano- kwari (beide Noordkust Nieuw Guinea), 2 voor Sarma en 3 voor de Kai-eiLanden (Z.W. van Nieuw-Guinea). De evacuatie zal plaatsvinden onder ver antwoordelijkheid van de Britten, terwijl de Ned. troepen andere operaties zullen uitvoe ren, zooals het opruimen van mijnen e.d. Alvorens deze versnelde evacuatie aan- VRIENDSCHAPSFEEST VAN DE A.J.C. TE AMSTERDAM. Meer dan 10.000 jongeren en 6000 ouderen van de arbeiders Jeugd Centrale en den Jeugdbond voor Onthouding uïit alle deelen van het land hebben het centrale vriend- schapsfeest gevierd te Amsterdam. Na een ©fficieele ontvangst ten stadhuize waren ei vele dansen, begroetingsbijeenkomsten, wan delingen en vergaderingen, met als hoogte punt een samenkomst in de met vlaggen versierde Apollohal, waarvoor 4000 kader leden bijeengeroepen waren. Na afloop was er een fakkeloptocht, terwijl een hoog op laaiend Paaschvuur voor het Paleis op den Dam den dag besloot. vangt zal een stevige controle op eventueele oorlogsmisdadigers worden uitgeoefend. DOEL DER AUSTRALISCHE LEENING. Over de Australische leening aan Indië wordt medegedeeld, dat deze leening een tweeledig doel heeft. n.l. ten eerste om de Nederlanders te helpen bij de aanschaffing van voorraden en uitrusting, die zij noodig hebben voor het herstelwerk op Java, en ten tweede om het voortzetten van handels betrekkingen met Australië mogelijk te maken. UITZENDING VAN KINDEREN. De „Nationale Commissie tot uitzending van Nederlandsche kinderen 1945," welke haar zetel in Den Haag gevestigd heeft en met de uitzending van kinderen naar het buitenland op uitnoodiging van de verschil lende landen belast is, deelde mede, dat on geveer 25.000 kinderen bij pleegouders in den vreemde geplaatst konden worden. Zwe den, Engeland, Denemarken, België en Frankrijk noodigden de kleinen uit. De uit zending in Nederland zelf omvatte 10.000 kinderen. Zij werden ondergebracht in va— cantiekolonies en bij particulieren De kosten der uitzending, zijn, in tegen stelling met andersluidende berichten, goed koop. Zoo zijn bijv. de kosten van één ver- plegingsdag in België slechts f 0.20 per kind, m Frankrijk f0.25, in Zweden en Denemar ken f 0.50 en in Zwitserland f0.70 De commissie heeft, als dank voor de bui- tenlandsche hulp bij de kinderuitzending, herinneringsborden laten maken,, welke aan de verschillende personen, die zich op het gebied der kinderuitzending verdienstolii'" hebben gemaakt, zullen worden aangeboden. den Duitschen kerker in allen eenvoud weer te geven. Helaas moeten we dit de eenige goede hoedanigheid van het werk noemen. Niet alleen, dat Leo Mens niet bepaald de beste verzetspoëzie voor zijn muzikale ont boezemingen heeft uitgezocht het is poë zie van de slechtste soort maar zijn toon zetting is dermate monotoon en rimpel, dat we ons zelfs afvragen of met deze spanning- looze melodieën inderdaad de herinnering aan de verzetsperiode wordt bewaard. Nóch de directie van Alex Schellevis, nóch de zang van Bram van Luyn konden ons van de waarde van dit werk overtuigen. Alleen het „Ik snak naar een land.al was het wei nig origineel, was even een verademing te midden van veel zwaarwichtig gestamel met woorden en tonen, welke zeker niet in een kerk thuis hooren. Van Buxtehude hoorden we de Cantate „Alles was ihr tut..", stijlvol vertolkt, zoowel door het koor als door Ankie van Wickevoort Crommelin. Het hoogtepunt was de korte*~Cantate 79 van Bach. Schellevis wist hier met .het kleine koor een samen zang te bereiken, welke slechts te bewonde ren was, terwijl de alt-soliste Lini Schroder, een zeldzaam bewijs van haar muzikale en technische kwaliteiten gaf. Na de huishoude lijke vergadering van hedenochtend heeft Anton v. d. Horst vanmiddag nog een lezing over moderne muziek gehouden. CORN. BASOSKI. Van H.M. de Koningin is gisteren nog een schriftelijken gelukwensch ontvangen, ter wijl aan den 70-jarigen bondsvoorzitter J. Pieterson Moens enkele geschenken werden aangeboden. N, J. V.'ers uit Zuid-Holland togen naar Katwijk Prov. Bondsdag in de Oude Kerk aan den Boulevard Over de troostelooze vlakté rondom de historische Oude Kerk, evenals over den ongeplaveiden boulevard trokken groote groepen jongeren gistermorgen naar de Oude Kerk te Katwijk aan Zee, waar ditmaal de Prov. Bondsdag van het Ned. Jong. Verbond werd gehouden en toen de heer G. Verschoor de vergadering opende, was het kerkgebouw bijna geheel bezet. Na samenzang en Schriftlezing werd een plechtige doodenherdenking gehouden. Ver volgens riep hij allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Katwijk, en wekte hij de jongeren op in alle opzichten trouw te zijn aan den Koning der Kerk Hierna sprak het Bondsbestuurslid, de heer A. Jansen van Voorburg, over: „In de scha duw van heden". Spr. wees erop, dat wij thans leven in de schaduwen van den oor log Wij hadden ons zoo voorgesteld, dat wij na de bevrijding zouden leven onder klaren hemel, doch het is echter anders gegaan en er vallen groote schaduwen over vrede en opbouw, waarin vooral de jeugd en het jeugdwerk gebrek aan concentratie en de zucht naar vernieuwing vertoon en. Wij geven ons geen tijd tot bezinning, doch de Christus geest moet zorgen een overtuiging te ver overen, waartoe studie en bezinning noodig is. Laat de jeugd "zich scherpen en oefenen voor de taak, die wacht, verankerd in den grondslag van ons Verbond, waartoe aller eerst noodzakelijk is, dat de jongeren doel bewust zullen bouwen en gericht zullen zijr op Jezus Christus, Die waarlijk is opgestaan en Die boven de schaduwen van dezen tijd staat. De morgenvergadering, waaraan behalve de organist, de heer Nic. van Beelen, een kwartet en de heer A. den Hollander (tenor) hun medewerking verleend^ hosio+ej, met het Volkslied In de middagsamenk-n5piih ds C A van Harten van Katwijk aan Zee over „Be- Tot de Wet en tot de Getuigenis Geref. Jeugd in de Residentie bijeen. De gisteren in de Oosterkerk te Den Haag gehouden gouden bondsdag van de afdee- ling Zuid-Holland van den Bond van Jon- gelingsvereenïtgingen op Gereformeerden grondslag is geworden tot een enthousiaste demonstratie. Het sterkst kwam dat tot uiting tijdens en na de rede van den heer Schouten, den A.R. lijstaanvoerder, die sprak over „Jeugd en Politiek". God roept ons te vlieden uit de booze wereld, zoo zeide hij, maar Hij wil ook van ons, dat wij die we reld als Zijn wereld zullen beschouwen. Daarom is politiek niet een meedoen met de wereld, maar een getuigen in de wereld. Nadat spr. uitvoerig de houding van ver schillende Christenen tegenover de politieke vraagstukken had besproken, waarbij hij ge legenheid vond de houding van de zeven Hervormde predikanten, die tot de S.D.A.P. toetraden, onder de loupe te nemen, riep spr. zijn ademloos luisterend gehoor toe: „Jongelui, leert den geest van den tijd verstaan. Zijn typeering komt hierin uit, dat zijn demonie invloed heeft op de men- schen, die Christenen zijn en Gods Woord in het politieke leven niet als richtsnoer willen erkennen; die politiek vrij achten van Gods geboden, die de Schepping los ma ken van God en zijn ordinantiën". Tegenover deze geesteshouding stelde spr. die, welke hij van de Geref. jeugd vraagt, n.l. zich voor te bereiden om deel te nemen aan den politieken strijd voor de univer- seele ordening, die Christus ook nu geeft. Wie dat ziet, zoekt z'n kracht alléén in het bestudeeren van beginselen en is zoo schrif tuurlijk radicaal. De heer Schouten vestigde de aandacht van zijn gehoor op de uitzonderlijke positie die de jeugd inneemt, daar zij beschikt over over een zoo groote wetenschappelijke voor lichting. Maar dat juist vereischt inspanning, want de waarheid waait je niet aan. „In U", aldus spr., „leeft de hoop en de toekomst van ons volk. Gedragen door de liefde tot Hem, Die ons dit alles gaf, door de liefde tot ons Vaderland en het Oranjehuis, moet de jeugd staan in den strijd van dezen tijd. Dit alles brengt dichter tot God. Daarom", zoo besloot spr.: „Thans aan U de taak mee te helpen aan de verkiezingsactie, waarbij wij maar één boodschap hebben voor het Nederlandsche volk: Tot de wet en tot de getuigenis". Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde op dit referaat, waarin tot uitdrukking kwam welke moeilijkheden de jongelieden in het gesprek van den dag over politieke vraagstukken hebben. De heer Schouten wist maar één remedie: Studeer en neem deel aan het werk van je organisatie en nïtet te kort. Spr. zelf was 18 jaar, toen hij lid werd van de J.V. en van Patrimonium en voor zoover hij zichzelf eenigszins kent, ge looft hij niet, dat het hem bepaald geschaad heeft. Ds van der Loo, van Rijnsburg, sprak een slotwoord, waarin hij de noodzaak voor de jeugd bepleitte van Goddelijke leiding, ook in den politieken strijd, die wacht. Wat het huishoudelijk gedeelte van de vergadering betreft: de voorzitter, de heep H. de Ruig, hield een openingsrede over het onderwerp: „In 't geloof voor de Vrij heid". De heer N. v. d. Brugge volgt hem op als voorzitter van het afdeelingsbestuur. De heer E. van Ruller zag zich nenoemd tot Op weg naar de Oosterkerk lid van het afdeelingsbestuur. De volgend* vergadering wordt, zoo mogelijk, te Leidea gehouden. DIEFSTAL VAN KUNSTSCHATTEN OP HEVER—CASTLE Uit het kasteel Hever in Kent (Eng.) zijn verschillende kunstschatten gestolen, w.o. de snuifdoos van den bekenden Engelschea dichter Byron en het beroemde miniatuur van een dame van den schilder Cosway. De Intern. Crimineele Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage heeft alle Ned. havens, vlieg velden en douaneposten, alsmede de Ned. kunsthandelaren gewaarschuwd, daar een po ging kan worden gedaan de gestolen voor werpen over de Ned. grens te smokkelen. BRITSCH OPVOEDKUNDIGE BEZOCHT NEDERLAND. Op uiitnoodliging van de Nederl. Seotie van de International Friendship League bracht de Britsche opvoedingss eer e tar ess e miss M. Richmond Jamieson een kort bezoek aan ons land. vrij ding" en deze legde er den nadruk op, dat de Christen-jongeren een andere bevrij ding noodig hebben dan die van Mei 1945. Christus is onze Bevrijder en Hij heeft door Zijn dood en opstanding den dood voor ons overwonnen, waardoor wij bevrijd zijn van den meest ge vreesden dictotar Daarom vie ren wij dan ook het bevrijdingsfeest met een hoogere beteekenis. Nadat de heer R. v d Weiden nog een korte toespraak had gehouden, met als motto „Geestdrift" werd de middagvergade ring. waaraan het ko ry0ft den Heer" (dir. Paul Pul) zijr, king verleende, door den voorzitter gesiouja.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6