De Bilt wint steeds meer aan vertrouwen Wat gebeurt er met het Residentieorkest? Waarom het zoo traag bij de Giro gaat NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 23 APRIL 19» Radiozendertje stijgt naar stratosfeer (Van een onzer verslaggevers). Het zal menigeen opgevallen zijn, dat het Kon. Met. Instituut te De Bilt in den laat- gten tijd aardig „onfeilbaar" geworden is. Indien het weerbericht meldt: „Einde van het zomerweer", leg dan maar weer gerust overjas en handschoenen klaar, terwijl het ook verstandig is de parapluiie gereed te houden, wanneer er regen voorspeld wordt.. Kort voor het moment, waarop de ballon met parachute en radiosonder met groote snelheid opstijgt. Een der geheimen dezer verbetering wordt verklaard door interessante experimenten, die hier iederen dag gehouden worden. Aan een rubber ballon, die met gas gevuld wordt, laat men een klein zendertje, een zgn. radio sonder van 700 gram gewacht op. De ballon, die een trekkracht heeft van 1600 gram, hetgeen overeenkomt met een stijgsnelheid van pl.m. 300 meter per minuut, belandt spoedig in de stratosfeer en bereikt zelfs een hoogte van rum 15 km. Bij een bepaald punt barst hij uiteen en het zendertje zweeft aan een klei'ine parachute naar de aarde. Een label vermeldt den „afzender", doch onge veer 40 pet van deze waardevolle toestel letjes raken zoek vallen teh offer aan souvenir jagers of aan de zee. Door deze experimenten verkrijgt men de beschikking over het zgn. aereologisch materiaal, m.a.w. gegevens der hoogere luchtlagen. Tot nog toe was men gebonden aan den toestand op het bodemoppervlak, zonder goed te weten wat er zich „boven" afspeelde. Alvorens nu de gegevens, die op deze wijze verkregen zijn, gecodeerd in cijfervorm als „prat" Onderzoek naar de heeren W. Vogt en P. Speet In verband met hun gedragingen als directeur van de A.V.R.O. en K.R.O. In het gebouw van het Gooische tribunaal hield een door de Regeering benoemde zui veringsraad een aantal zittingen om te oor- deelen over de gedragingen in bezettings tijd van de heeren W. Vogt en P. Speet, resp. directeur van de A.V.R.O. en econo misch directeur van de K.R.O. Aanvankelijk was hiervoor een commissie- Bijleveld in het leven geroepen, doch het rapport hiervan wordt van Regeeringswege niet voldoende geacht. Daarop is de huidige zuiveringsraad, waarvan mr Drost, deken der advocaten te Rotterdam, voorzitter en mr L. Briët te Rotterdam secretaris is. Deze raad stelde enkele weken geleden ook een onderzoek in naar ir A. du Bois, directeur der Nozema, tegen wien een aan klacht door verschillende omroepbesturen was ingediend. Uitspraak hiervan is nog niet gedaan. In de jongste zittingen werden niet min der dan 40 getuigen gehoord. Naar aanlei ding van het rapport, dat de zuiveringsraad uitbrengt, zal de Regeering uitspraak doen. VAN HET EEN KOMT HET ANDER MAAR WAAR IS HET EIND Het Kamerlid Wendelaar heeft den minis ter van Justitie de vraag voorgelegd of het op vrije voeten stellen van de leidster der Nat.-Soc. vrouwen-organisatie niet de con sequentie met zich brengt dat vele andere N.S.B.-vrouwen eveneens op vrije voeten worden gesteld. Wat er van onze vloot thans in „de Oost" zit Onderhandelingen over een vliegdekschip en 15 c.M.-Kruiser. Naar wij in de begrooting van het dep van Marine lezen zijn of zullen binnenkort in Ned.Indië de volgende eenheden van onze vloot aanwezig zijn: 2 lichte kruisers, 6 moderne torpedoboot- jagers, 1 kanonneerboot van 1700 ton, 1 groote mijnenlegger, 1 mijnenveger, 8 kleine mij nenvegers met moederschip en 6 onderzee booten. Omsitreeeks Augustus 1946 zullen nog de mijnenvegers Hr. Ms. Jan van Gelder, Pieter FLorisz en Abraham van der Hulst worden uitgezonden. Hr. Ms. Tromp zal omstreeks Med van dit jaar voor herstellingen naar Nederland terugkeer en. Onderhandelingen met de Britsche rëgee- ring zijn gaande om nog dit jaar een vlieg dekschip en een 15 cm-kruiser ter beschik king te krijgen. Himan Selassie, de zwager van den keizer van Abessinië, is tot gezant van Abes- sinië in Washington benoemd. Hoover is tot eeredoctor van de univer siteit te Athene benoemd. (weertelegram) via de telex uitgezonden kunnen worden men krijgt uit vele bui|- tenlandsche weerstations langs denzelfden weg ook waardevol codemateriaal, zoodat uit allerlei combinaties ten slotte het dage lij ksche weerbericht groeien kan worden de „mededeelingen" van de radiosoeider via de twee ontvangtoestellen ïjn grafieken vast gelegd. Dat behoeft nadere verduidelijking: het toestelletje, dat met den ballon omhoog gaat, bestaat feitelijk uit twee zendertjes, elk met een gekoppelde thermometer (de kwik kolom regelt de frequentie van de uitgezon den golf), zoodat men beneden, om het populair te zeggen, via de koptelefoon „hooren" kan, hoe laag de thermometers van verschillende constructie en voor een verschillende taak staan. Het eerste zen dertje geeft de natte bol-temperatuur en den druk, het tweede wijst de droge tempe ratuur aan. Uiit combinaties van deze ge gevens kan men nu verschillende dingen afleiden. Uit de droge temperatuur en der. druk concludeert men de hoogte; uit de droge en natte bol de vochtigheidsgraad en den stand der bewolking. Men ziet: het is het ei van Columbus en het is te hopen, dat De Bilt zijn experimenten voortzetten kan, want de radiosondertjes beginnen schaarsch te wordenI Herv. Jongeren treffen elkaar in Amsterdam Een groote zangdemonstratie op den Dam. De jonge Kerk treedt aan! Aan dezen oproep van den (landelijken Herv. Jeugdraad hebben gisteren vele jonge lid maten der Ned. Herv. Kerk gehoor gegeven en enkele duizenden waren naar de hoofd stad des lands getogen om den eersten jon gerendag na de Bevrijding mede te maken. Na aankomst in Amsterdam begaven de deelnemers zich naar de Oude Kerk en de Westerkerk, waar resp. ds W. A. Zeydner, praeses van de Gen. Synode en ds M. Groe- nenberg, van Amsterdam voorgingen in spe ciale diensten. In den dienst in de Oude kerk, welke per radio werd uitgezonden en welke een liturgisch karakter droeg, bedien de ds Zeydner het Woord over Marcus 16 14 en 15. In optocht trok men daarna naar den Dam voor de groote zangdemonstratie, die onder leiding stond van den heer W. van Laar, terwijl het Amsterdamsche muziekcorps van het Leger des Heils zijn medewerking ver leende. Dit massale naar buiten treden van de jonge Kerk trok zeer veel belangstelling. Voorafgegaan door het tamboers- en pij percorps uit Vlaardingen gingen de deelne mers naar de Apollohal ter bijwoning van de middagvergadering. Uit naam van de Gen. Synode begroette ds Zeydner de ver gadering en deze zeide o.m. dat de afstand Het Haagsche muziekleven wordt bedreigd Het levien in de Hofstad wordt gekenmerkt door verschillende spanningen. Naast het po litieke woordenspel in het gebouw onzer Volksvertegenwoordiging, is er ook nog die zeldzame spanning rondom liet Plein, waar de verschillende departementsgebouwen ge dachten oproepen aan den tijd, waarin deze gebouwen met angst vermeden werden om tenminste niet in den strik der Germaanscihe „kuituur" verward te geraken. Al zijn deze departementen thans weer de oude, ver trouwde gebouwen geworden, toch is er spanning blijven hangen, niet alleen door de herinneringen aan de bezetting, maar ook door de besluiten, welke in deze paleizen worden klaargemaakt en die niet altijd met evenveel vreuigde kunnen worden tegemoet gezien. Temidden nu van deze en andere spanningen beweegt zióh een kunstleven, dat, alhoewel het zeker niet aan alle eischen vol doet, niet onbelangrijk genoemd kan worden en, ware het niet, dat het Haagsche puibliek zich vooralsnog sterk aangetrokken gevoelt tot het vdsueele „genot" der bdoscoopsenti- mentaliteiten, een gunstig beeld zou kunnen geven van een Ned. cultuurleven. Helaas, ook dit kunstleven kent zijn spanningen en kent de betrekkelijke waarde der departementale besluiten. Als centrum van Ihet Haagsche muziekleven noemen we het in 1903 opgerichte Residentie orkest en het is juist dit ensemble waar om- haan de vreemdste geruchten worden gewe ven. Geruchten, schrijven we, waren het maar geruchten. De geruchten zijn volle werke lijkheid en wijzen op een eenzijdigheid in ons huidig Regeeringsbeleid niet alleen, maar ook op een gebrek aan inzicht in de waarde van een eigen stedelijk orkest, dat onder de energieke leiding van Frits Schuurman in lange reeksen concerten bewezen heeft een belangrijk aandeel te hebben in ons Neder- landsche muziekleven. Zonder iets af te doen aan de enorme kwaliteiten van het Concert gebouworkest, meen en we toch, dat het Re sidentie-orkest als „goede tweede" zeker niet in zijn plannen moet worden tegengewerkt. Kreeg het Amsterdamsche orkest alle moge lijke medewerking van Overheidswege voor zijn buitenlandsche tournée's, een mogelijk tournée door Zwitserland werd het Residen tie-orkest geweigerd en het gastdirigentschap van Manuel Rosenthal werd op zeker moment geannuleerd, omdat.... dje kleinkunst van de Fransche cabaretiers Lys Gauty en Char les Tranet zooveel deviezen gekost had. Een jong declamator als Albert Vogel Jr., die, al hebben we veel bewondering voor zijn kunst, zeker nog niet die hoogte heeft bereikt om ons land buiten de grenzen te vertegenwoor digen, gaat onder auspiciën van het departe- Stemmen buiten zijn gemeente Ten behoeve van arbeiders, die buiten hun woonplaats werken, is, teneinde tijdverlies te voorkomen, een regeling getroffen dat zij in de plaats waar ze werken hun stem kun nen uitbrengen voor de nieuwe Tweede Kamer. Zij moeten in deze plaats dan echter een paar weken van te voren op het ge meente-secretarie liun voornemen kenbaar maken. Ook voor de Statenverkiezingen is een regeling getroffen, al zal het hier iets minder eenvoudig gaan, daar men moet stemmen in de provincie waar men woont. Wat de gemeenteraadsverkiezingen betreft zal een ieder in zijn eigen woonplaats moe ten stemmen. De Belgische minister van Acker zal om gezondheidsredenen naar Portugal ver trekken. ment van Overzeesche Gebiedsdeelen op tour née naar Ned. Oost-Indië, terwijl het Res. Orkest zijn ledenaantal moet verkleinen, om dat de beperkte Overheidssubsidie slechts be rekend is naar een kleiner aantal orkestleden. Tijdens de glorieuze neis van het Concertge bouworkest door Scandinavië, wierd het Res. Orkest uitgenoodigd om op de meest ongun stige voorwaarden ook eens een volkscon certje te geven in A'dam. En dit alles heeft tot gevolg, dat de jieugdconcerten, wélke jaarlijks 10.000 jonge mensahien trokken, moesten worden afgeschaft, dat de salarissen der orkestleden, die soms dag en nacht zwoe gen, om het orkest op een hoog plan te bren gen, wankel zijn geworden, dat tenslotte het aantal orkestleden zal moeten verminderen, hetgeen een zeer ongunstigen invloed zal hebben op de kwaliteit van het orkest. Wij vragen, is het noodig het Residentie-orkest moreel te vermoorden en het Conecertge- bouworkest, dat n.b. op uitnoodiging van Seyss In quart in Ween en ging concerteeren, alle faciliteiten te verleenen? Op het Plein staan verschillende Rjegeerings- gébouwen en in die gebouwen worden allerlei plannen uitgebroed om Nederland weer de welvaart en cultuur te geven van voor den oorlog. Maar komt er in die plannen ook het Haagsche orkest voor, dat met een kleine 100 man ook aan den cultureelen wederopbouw wil mediawerken? tusschen Synode en Kerk veel kleiner wat geworden, en hij sprak den wensch uit, dal de jeugd haar plaats in de kerk waardig zou toonen. Ds H. A. Visser van Amsterdam- Watergraafsmeer, die sprak over „Wij, jonga Kerk", zette het doel van den toogdag uit een, welke zeer belangrijk is voor de her boren Ned. Herv. Kerk, waarin jongeren van uiterst rechts tot uiterst links elkaar hier willen ontmoeten. Wij wenschen geen eenheid boven geloofsverdeeldheid, dat nooit, riep spr. uit. De jonge kerk wil zich bezin nen op de taak der kerk t.o.v. catechese en voortdurend onderricht. Zij wil zingen, kam peeren, confereeren, tooneelspelen en volks dansen. Wij willen de kerk innerlijk rijp ma ken voor haar taak, als verjongde kerk werkzaam te zijn tot herkerstening van ona volk. Onder luid applaus werd besloten tele grammen te zenden aan H.M. de Koningin en het Prinselijk Paar, waarna ds B. J. Aris, voorganger Vrijz. Herv. te Amsterdam de taak van de Kerktegenover de wereld be sprak Het gaat in de Kerk, aldus spr. niet langee meer alleen om onze persoonlijke zaligheid, hetzij deze orthodox of vrijzinnig wordt ver staan, doch om de door God geschapen we reld, welke Hij lief heeft. Persoonlijk moeten wij, zoo betoogde ds Aris, criiisch staan te genover de wereld, boven de schotjesgeest en verdeeldheid uitkomen en zoo toonen mede-arbeiders Gods te willen zijn. Het gesproken woord werd afgewisseld door muziek, samenzang, declamatie en volksdansen. De toogdag werd bijgewoond door weth. Schokking namens het gemeente bestuur van Amsterdam, den heer Rooswinkel, namens den minister van O. K. en W. en tal van predikanten. De praeses van de Gen. Synode, ds W. A. Zeydner, en de Amsterdamsche predi kanten M. Groenenberg en H. A. Visser tijdens het zingen. Moeten we zóó Nederland opbouwen (Van een onzer verslaggevers). Er is een lezer, die ons een vertoornd briefje schrijft. Deze lezer toornt n.l. over het feit, dat men bij den Postchèque- en Giro dienst op Zaterdag niet werkt en hij ver wijst naar een officieele mededeeling, welke op de verjaardagen van het Kon. Huis, zulks in overeenstemming met de wenschen van dit Huis, in het belang van den wederop bouw, op Kon. feesdagen geen vrijaf zal worden gegeven. „Is die heele dag vrij geen ongerijmdheid in dezen tijd, waar nog zoo'n grooten achterstand bij den Girodienst be staat, en waar men wel.... vrijwillig tegen extra betaling kan blijven werken?" zoo vraagt hij ons. We hebben met de leiding van dien dienst de kwestie besproken, en daar zat men er eigenlijk zelf ook mee. „Kijk, wanneer we uit het personeel halen wat er in zit, houden we hier geen mensch meer over, en dan ligt alles omver," luidde het antwoord. „De departementaal vastgestelde 42 uur per week worden gehaald en nog wel meer. Men ziet hier hoe de heer P. L. van Boven den brandweercommandant van Voorhout het contactsleuteltje van de auto overhandigt. NED. BRANDWEER.AUTO IN DETMOLD NAGESTAARD Dezer dagen reed onder Nederlandschè vlag en met loeiende sirene een knalrood gelakte brandweerauto van Detmold naar ons land, ver baasd nagestaard door de Duitschers. Het was een autospuit van de gemeente Voorhout, die als eerste vertegenwoordigster van het door de Duitschers geroofde brandweermateriaal naar ons land terugkeerde. Repatrieerende landgenooten hadden onderweg de auto, die in December 1944 door de Duitschers gevorderd was, in Detmold ontdekt en via de Rijksinspectie Luchtbescher ming en Brandweerwezen en het commissariaat voor de behartiging van de Nederl. Econ. Belangen in Duitsch- land werd de Wagen vrijge geven en kon de reis naar het vaderland aanvaard wor den. De spuit was in gebruik bij de brandweer te Detmold en verkeerde derhalve in pri ma staat. Zelfs hadden de Duitschers er den vorigen avond nog een brand mee ge- bluscht. Zoo arriveerde de roode Ford eind vorige week in de Residentie, waar hij hartelijk ontvangen werd. De hoofd inspecteur van de Luchtbe scherming en het Brandweer wezen P. L. van Boven, feli citeerde den commandant van de Voorhoutsche Brand weer, den heer F. H. Stik- kelbroek, met de behouden thuiskomst van de spuit, die zelfs nog een Duitsche num merplaat voerde en hij sprak de hoop uit, dat deze „ge repatrieerde" de eerste moge zijn van de vele wagens, die indertijd geroofd zijn. Vervolgens overhandigde hij officieel het contactsleuteltje aan den Voorhoutschen brandweer-commandant, waarop de Ford naar zijn oorspronkelijke gem. vertrok. Maar het werk is voor een groot deel geest- doodend en als we er den heelen Zaterdag bij namen, zou het al spoedig vastloopen. Bovendien is een halve Zaterdag werkea voor het bedrijf niet voordeelig. Daarom wordt op andere dagen dan langer gewerkt.'* Dit is de verklaring. Bevredigend? Neen. Hier moet worden vastgespeld, dat de lei ding van een bedrijf in een dusdanige dwangpositie is gekomen, dat zij uit vrees voor verdwijnen van personeel, tot vérgaan de concessies bereid is. Dat deugt niet. Want als in dezen tijd, nu alle krachten ingespannen moeten worden om ons door en door verarmde land weer op te bouwen, een vitaal bedrijf als de Giro, met zulk een ach terstand blijft voorttobben, dan hapert er toch wel een en ander aan de algemeene op vattingen. Ja, dan is de waarde der leuze „Nederland gaat weer aan den slag", toch niet zoo heel groot. Nederland herzie in zoo'n geval snel dan ook zich zelf! Dat zou toch al te dwaas zijn Vragen van het Kamerlid de Groot aan min van Justitie. Het communistische Kamerlid de Groot heeft den minister van Justitie gevraagd of het juist is dat de procureur-fiscaal bij Bijz. Gerechtshof besloten heeft dat politiek gedetineerden, die vrij gelaten zijn, of wier vonnis geen verbeurdverklaring van goederen inhoudt, binnen 24 uur weer hun onder be heer gestelde goederen terug moeten hebben. In dit verband wijst hij er op, dat deze goe deren door het Ned. Beheersinstituut aan slachtoffers van de Duitsche terreur in be heer zijn gegeven en deze slachtoffers niet terstond nieuwe goederen kunnen koopeiu Het is daarom, en ook al vanwege het feit, dat vele van die ex-gedetineerden zich goe deren van Joden toeeigenden, dat hij er op aandringt die goederen voorloopig te laten waar ze thans zijn en in elk geval eerst een onderzoek te laten instellen naar de her komst diier goederen. Kosten van den C.C.D. over 1946 zullen f 14 millioen bedragen Aantal ambtenaren bedraagt nog ruim 3000 man. Naar wij uit de Rijksbegrooting voor 1945 kunnen condudeeren zal de C.C.D. over dit jaar bijna f 14 millioen vergen, t.w. bijna f 10 millioen aan personeelsuitgaven en ruim f 4 millioen aan overige zaken, waartoe o.m. die noodige auto's en motorrijwielen moeten worden gerekend. Sinds de bevrijding is de totale sterkte wel is waar van pl.m. 3800 man tot plm. 3300 man verminderd, doch bij deze vermindering zijn 300 man inbe grepen, die voor den militairen dienst wer den opgeroepen. De Poolsche generaal Anders, die met een aantal Poolsche troepen uit Engeland naar Polen zou terugkeeren, heeft zelfmoord gepleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5