't Wereldrantsoen brood op 300 gram? LDist *11 Kunnen we met Paschen naar de Bollen? grootste aandeel In deze voedselhulp te heb» ben. 1.100.000 ton dient door de Amerikanen te worden uitgevoerd, waarvoor zij hun ex port naar Chili, Cuba en Mexico met 40 pet moeten verminderen. Laguardia, de directeur-generaal der (JNRRA hield een vurig pleidooi tot da A me rikaa n sche boeren, om meer graan voor den export naar Europa vrij te krijgen. Ten slotte deed ook Anderson, de Ameri kaansche minister van landbouw, een dringend beroep op de Amerikanen. Betuwers steken voeten weer onder eigen tafel - Van de 6000 noodwoningen thans drie kwart gereed. Van de 6000 noodwoningen, die in 167 ge meenten van de Betuwe moesten worden ge bouwd, zijn er thans 4500 gereed en als we twee maanden verder zijn hoopt men de laatste af te leveren. Ze werden opgetrokken uit afgebikte steehen, beschikken over een woonkeuken en al naar de grootte van het gezin over twee of drie slaapkamertjes. Over het algemeen zijn de bewoners niet onte vreden over de resultaten daar ze nu weer hun foeenen onder eigen tafel kunnen steken en ook aan hun verlangen naar een schuur tje doorgaans is voldaan. Doch velen maken bezwaar tegen de f 2.50 die ze als weekhuur moeten betalen, omdat deze menschen voor heen, toen ze nog in hun eigendommetje woonden, het begrip huur niet kenden. Daar staat echter weer tegenover, dat ze toen ook vaak niet beschikten over stroomend water, electriseh licht, closet spoeling etc. Intusschen heeft in de Betuwe ook reeds de bouw van permanente woningen een aan vang genomen. Naar een fonds van f 50 millioen In alle centra van Nederland richt de Stichting 10401045 inzamelingscomité's op tot vorming van een aanvullingsfonds voor de nabestaanden van omgekomen illegale werkers. Men denkt jaarlijks f 8 millioen noodig te hebben, in verband waarmee men een kapitaal van f 50 mil lioen bijeen wil brengen. ALLE TEXTIELPUNTEN BLIJVEN NA 30 APRIL NOG GELDIG. Nu de textielpositie wat gunstiger is ge worden heeft men het besluit, om de in om loop zijnde speciale punten na 30 April a.s. ongeldig te verklaren, weer ingetrokken. Ook de nog niet gebruikte punten van de tex tiel- en lederkaart blijven na genoemden datum voorloopig nog geldig. Ook Prinses Irene heeft thans waterpokken Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond tezamen een avondkerkdienst bijgewoond te Baarn. Werd reeds bericht, dat Prinses Irene wa terpokken heeft, ook Prinses Beatrix heeft thans waterpokken gekregen. ZULKE BANKBILJETTEN ZIJN NIET VALSCH. Naar de Ned. Bank bekend maakt is de plaats van de handteekening van mr Trip op de bankbiljetten van f 100, model 1945, niet overal dezelfde. Een en ander geschiedde met opzet, teneinde de duidelijkheid der nummers te bevorderen. Van vervalsching is derhalve geen sprake. STAFCHEF CANADEESCHE STRIJDKRACHTEN De stafchef der Canadeesche strijdkrachten, in Nederlands brigade-generaal J. F. Lester, wordt momenteel door de militaire autori teiten vastgehouden i.v.m. een onderzoek naar de administratie van het Canadeesche leger in N.W. Europa sedert VE-dag, aldus ontleenen we aan een Reuterbericht uit Ottawa, Vandaag zou Adolf Hitler 57 jaar zija geworden. Zwartelaan (rechtsaf), Looster weg, Veenen- burglaan, Hyacinthen laan No. 4: Tramhalte Nachtegaal (Lisse), Zwartelaan, Loosterweg. Veenenburgerlaan, Loosterweg III, Beekkade, Rijksstraatweg; No. 5: Tramhalte Stationsweg (Lisse). via Stationsweg, Delftweg, Zilkerbinnenweg (rechtsaf), Beekkade (via spoorboomen, linksaf), Parallelweg of Loosterweg II, Sta tionsweg, van de Endelaan, Rijksstraatweg. No. 6: Tramhalte Vierkant (Lisse), via Stationsweg, van Lyndelaan, Spekkenlaan, (speciaal tulpen en hyacinthen), Loosterweg, E9laan, Rijksstraatweg of Loosterweg, Tey- lingerlaan (rechtsaf), Rijksstraatweg. Men kan vanuit Den Haag per Blauwe tram vanaf het Malieveld of indien men per trein reist, te Leiden bij het Station op de tram stappen. ('t Spijt ons, dat we onzen verslaggever wat moeten temperen, want bij het ter perse gaan bereikt ons het weerbericht.... Red.) Frisch Paaschiveer, aldus De Bilt Vannacht en morgenochtend zwaar bewolkt of geheel bedekt, met eenige lichte regen Morgenmiddag weer brekende bewolking, kouder dan vandaag, matige wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Vooruitzichten voor den 2en Paaschdag: wisselend bewolkt, frisch weer. ZATERDAG 20 APRIL 1946 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 29# "7 Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD lOj Telefoon 2 2 7 11* «Hoofdredacteur: Dr E DIEMER voor Leiden en Omstreken B VAN OER ROS „$tanluastidi Is übeMeum tnyn l)erl in teyfienspott* DAT als opvolger van wijlen ir. G. A. Kessler is benoemd tot voorz. der directie van de Hoogovens ir A. H. Ingen Housz, ter wijl dhr. P. R. Bentz v. d. Berg, thans pro curatiehouder der N.V., en prof. dr J. F. ten Doesschate, van de Econ. Hoogeschool te R'dam, tot directeuren benoemd zullen wor den. DAT het Nat. Fonds voor Bijz. Nooden de tijdens de bezetting geroofde gelden terug heeft ontvangen en zijn taak zal hervatten. DAT mijnwerkers ons schrijven dat ze niet de lijn trekken en hun productie dit uit zal wijzen. DAT mr F. A. Jas Jr. is geïnstalleerd als president van het Hof van Justitie te Curacao. DAT veehouders hun bedrijf pas mogen opheffen als zij aan hun leveringsplicht '46 hebben voldaan. DAT het Res.-orkest een gift van f 1000 mocht ontvangen. DAT is opgericht een afd. Nederland van den Ned.-Ind. Bond van ex-gemobiliseerden en -geïnterneerden met als secretariaat Je- kerstr. 63, A'dam. DAT het geheel onbruikbaar gemaakte vliegveld Haamstede weer in orde wordt gemaakt, doch men niet goed weg weet met de vernietiging van 200.000 kg. granaten. DAT prof. dr J. Boeke, rector-magn. der R.U. te Utrecht, benoemd is tot eere-lid der Kon. Vlaamsche Academie voor Geneesk. te Brussel. DAT de Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" te Utrecht zijn gouden jubileum heeft ge vierd en besloot te fusionneeren met den Chr. Bond voor de Kleedingindustrie. DAT de gemeentelijke tekorten in 1946, 85 millioen aan 's Rijks kas zullen kosten. DAT de verzorging van oorlogsslachtoffers in 1946 ruim 100 millioen zal vragen. DAT gemeenten, waar tengevolge van oor logshandelingen de grond- en personeele be lasting sterk zijn teruggeloopen, 10 millioen ter tegemoetkoming zullen ontvangen. DAT het Bureau ter behartiging der be langen van aannemers en bouwers wederom geprotesteerd heeft tegen opdrachten van de Regeering aan Weermacht-werkers. DAT de schade, tengevolge van een grooten brand op het landbouwbedrijf van J. B. Ramondt in de Wieringermeer, f20.000 bedraagt. DAT op 19 Mei het echtpaar Van Duppen- Peters te Lieshout z'n diamanten huwelijks feest hoopt te vieren, terwijl het echtpaar v. d. Schans-Gerwis te Dongenschevaart op 6 Mei hetzelfde feit herdenkt. DAT het K.L.M.-vliegtuig C 543 Vrijdag uit Amsterdam te New-York arriveerde met de grootste lading bloemen, ooit door de lucht over den Oceaan vervoerd. DAT de C.C.D. bij een hondenkoopman te Lunteren gisteren 10.000 „zwarte" eieren in beslag heeft genomen. DAT vandaag „Wist U" een staartje heeft op pag. 2. Het weerbericht is echter niet best (Van een onzer verslaggevers). 't Is Lente. En dat beteekent nieuw leven, hetwelk thans buiten op wegen en akkers, in bosch en veld zijn eerste lied zingt. En de zon zet dit feest luister bij door met zijn gouden stralen alles kleur te geven. Dit Lente-kleurenfeest bereikt wel zijn hoogtepunt in de Bollenstreek. De bloem- bollenvelden hebben zich voor de Paasch- dagen getooid met een kleurenpracht, welke haar weerga nergens in Holland vindt. Zoo ver het oog reikt, wordt het geboeid door een rijke verscheidenheid van narcis sen, tulpen en hyacinten. Het eene veld is al mooier dan het andere en zij wedijveren met elkaar in kleur, geel, rood, paars, wit, rose, blauw, een staalkaart, zooals ons zelden v/ordt voorgelegd. Het treft wel bijzonder, dat het eerste Paaschfeest na de Bevrijding samenvalt met het „Bollenfeest" en velen zullen zich er heen begeven om het mede te maken. Het begint reeds in Wassenaar en dan gaat het verder in Oegstgeest, Rijnsburg, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, tot Haarlem toe. Qveral staan de velden er prachtig bij, vooral in de omgeving van Noordwijkerhout en Hillegom. Wie dan nog even gelegenheid heeft, gaat natuurlijk even de zee zien en in Noordwijk vindt men aan den reeds gedeelte lijk herstelden boulevard gezellige zitjes, waar men rustig kan genieten van de eeuwig bruisende zee. De Stichting Vreemdelingenverkeer Zuid- Holland heeft voor het beziohtigen van de bollenvelden onderstaande wandelingen uit gestippeld: No. 1: Tramhalte Raadhuis (Hillegom) via Rijksstraatweg, Beekkade, Loosterweg II, Stationsweg, van de Endelaan en Sixlaan of Rijksstraatweg. No. 2: Tramhalte Pastoorslaan (Hillegom), via Pastoorslaan, Loosterweg II (linksaf), Beekkade. No. 3: Tramhalte Nachtegaal (Lisse), via Er komt steeds meer bezinning over de tragiek, welke zich afspeelt in de gelederen van onze christe- lijk-historische vrienden. Wie christelijk-historisoh zegt. denkt onwillekeurig aan de namen der drie heengegane groote figuren uit dien kring: Lobman, dr De Vis ser en Slotemaker de Bruine, die relief gaven aan de Unie en tege lijk breed van visie waren. Slote maker, die het eerste jaar van den afgesloten oorlog nog meemaakte, haastte zich, zoodra de gelegenheid zich voordeed, naast anti-revolu- tionnaire geestverwanten op t< treden om groote scharen protes tantsch-christelijke hoorders moed in te spreken en tot trouw op te roepen. Het is dezen drie grooten leiders bespaard, de scheuring te aan- schouwen in de Unie, waarvan een klein deel, in steê den broe derband met wat bij elkaar be hoort nauwer aan te halen, zich naar links gaat wenden. Nu be reikt ons het bericht, dat de hee- ren mr dr A. A. van Rhijn en mr M. C. de Jong eveneens de Partij van den Arbeid binnen traden. Ook dit is niet onver wacht. Natuurlijk valt het diep te betreuren, dat hiermede een be paalde groep intellectueelen nu bijna in haar geheel voor het socialisme ging kiezen. Hiertegenover staat, dat er steeds meer duidelijke klanken beluis terd worden uit de groote groep, die trouw bleef aan het Unie vaandel. Prof. dr Th. L. Haitjema, waarlijk niet de eerste de beste, schrijft in het week blad „De Hervormde Kerk" een zeer oriën- teerend artikel. Hij wil alleen van de Kerk uit, die hij diende en dient, spreken over de politieke problemen van den dag. Daar bij komt hij op voor de persoonlijke verant woordelijkheid der kerkleden bij het kiezen van politieke beginselen. „Was ik te Amsterdam aanwezig geweest", zoo schrijft prof. Haitjema, „ik had met warmte gepleit voor de aanneming der mo tie" (n.l. om contact te onderhouden met de anti-revolutionnaire vrienden). Hoezeer hij van Kuyper verschilt in kerkelijk en theo logisch beginsel, „zijn antithese, die tegen over de revolutie het Evangelie stelde, blijft onveranderlijk waar en dringt tot afweer, ook nu, van den revolutionnairen geest des tijds". Kuyper behield „toch steeds het heim wee naar de herkerstening van heel ons volk, zelfs naar de herkerstening van de ge- heele West-Europeesche cultuur." Ook trekt de aandacht een schrijven, dat namens een groote groep van belijdende leden der Nederlandsch Hervormde Kerk te Vlaardingen aan de Ned. Hervormde Synode is gezonden, in welk schrijven de vrees wordt uitgesproken, dat in het Weekblad van den Hervormden Raad voor Kerk en Publiciteit, tezeer duidelijke sympathie aan den dag wordt gelegd voor de Partij van den Arbeid, en dit verwekt „een groeiende on rust onder de leden onzer Kerk". „Het mag u bekend zijn", heet het verder, „dat de antithese in eerste instantie niet op rekening van de christelijk-politieke groe peeringen komt, maar dat de liberale en marxistische levensbeschouwing, welke den geestelijken grondslag van ons volk on dermijnd en van het Evangelie vervreemd heeft, hieraan debet is.... „Tevens roepen wij de kerkeraden en ge meenteleden, voor wie de Bijbelsche waar heid alleen gezag heeft, met klem en ernst op tot waakzaamheid in deze felbewogen en verwarde wereld, en tot luisteren naar het Woord van den zegevierenden Chrfetus: „Houdt wat gij hebt, opdat niemand uw kroon neme." Woorden van bezinning, welke zullen in slaan. DAAR JUICHT EEN TOONDAAR KLINKT EEN STEM... Als d'étalages weer met chocolade-hazen. Met kip en eieren in mandjes pronken gaan; Wanneer de auto's van de bollenvelden keeren En met hun bloementooi van slingers coquetteeren, Dan weten we terstond: de Paaschtijd komt weer aan. Dan kruipt de lust omhoog naar luchtige toiletjes; Er wordt verwoed genaaid, gewasschen en gestoomd. De hoed van vorig jaar (een nieuwe kan niet lijden), Verkrijgt een fleurig lint, 'd fluweelen of een zijden; Er wordt van zonnig weer en buitenlucht gedroomd. En Moeder zet in huis dén heelen boel op stelten, Er wordt gesopt, geboend met ongekend misbaar; De witter zwaait zijn kwast, er wordt opnieuw behangen, Wat oud is en kapot, als 't kan, door nieuw vervangen, Want Paschen is in 't zicht, dus voorts geen commentaar. Maar't Paaschfeest heeft ons meer, oneindig meer te bieden, Dan 't schoongemaakte huis, den nieuw bestrikten hoed; 't Moog' Christus ons doen zien Die, aan het kruis gestorven, Voor ons het eeuwig licht en leven heeft verworven; Vernieuwen wil ons hart met 't offer van Zijn bloed. Gré KempenSterkenburg. Verklaring van Hoover voor de radio President Truman en Herbert Hoover deden via de radio een beroep op het Amerikaan- sche volk o<m hulp aan de hongerende lan den. Truman verklaarde, dat de Amerikanen twee dagen in de week het voedselverbruik moesten terugbrengen tot dat van den ge middelden mensch in de noodlijdende lan den. „Millioenen zullen zeker sterven, tenzij wij minder eten", aldus de President. Hoover verklaarde, dat 11 millioen ton graan en vetten noodig zijn. Het is nood zakelijk, dat alle Europeesche landen, die thans een broodrantsoen boven de 300 gram per dag hebben, dat tot deze hoe veelheid terugbrengen. Engeland moet 500.000 ton broodgraan van zijn voorraad afstaan en Rusland moet den export tot 300.000 ton per maand opvoeren. DeAmerikanen zelf echter behooren het BEZORGING VAN MELK OP TWEEDEN PAASCHDAG De melkbezorging in het Z.-Westelijke consumptie-melkgebied zal op Tweeden Paaschdag op de normale wijze geschieden BERICHT Omdat de dagbladen op Goeden Vrijdag niet verschenen zijn mochten ze vandaag in dubbel formaat uitkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1