Een onderwijsmiddag in de Tweede Kamer gebracht Een' Haagsche baron voor het Tribunaal Spanje voor den Veiligheidsraad NIEUWE LEmSCHE COURANT DONDERDAG 18 AFROL 19« De opleiding tot marine-officier Normale cursus begint in September a.s. Minister Van der Leeuw zet z'n standpunt uiteen Salarissen moeten verbeterd worden. Overigens hebben ook anderen het moeilijk. Meer papier voor school boeken. Ruimte voor militairen gaat vóór schoolruimte. Het H.B.S.- diploma. De 60-jarigen komen niet terug. Het voorstel om de regeling van voorloo- pige pensionneering van 60-jarige onderwij zers te verlengen tot ultimo December 1947 stuitte op zichzelf op weinig weerstand in de Tweede Kamer, al was niet iedereen er erg geestdriftig over. Het is dan ook teh slotte zonder stemming aangenomen. Door een aantal sprekers is het echter tot de welkome gelegenheid gemaakt om hun hart te luchten in zake het feit van de on voldoende leerkrachten bij het onderwijs en de te lage salarisschaal. De heer v. SLEEN (P.v.d.A.) wilde de 60-jarigen gaarne laten gaan wegens min dere geschiktheid in het algemeen, gevolg ook van de in dezen tijd nog vergroote moeilijkheden van het „zenuwsloopend schoolmeesterswerk" voor een bandelooze jeugd. De verbetering kan ten slotte komen als door een behoorlijke salarieering de onderwijzer de hem toekomende plaats weer kan innemen en niet zijn weg elders gaat zoeken, aangelokt door hoogere betaling. Van deze slechte financieele positie is ten slotte het onderwijs de dupe. De heer VAN BOCHOVE (S.G.P.) betokelde 't zelfde in strument. De pensinmeering bracht hem misschien zelfs op de gedachte om een pleidooi te houden voor een betere voorziening met stalen pen nen. Een schrille teekening werd ge geven van den nood bij het onderwijs en in verschdliHende onderwijzersgezinnen. De algemeen erkende noodtoestand inspireerde den R.K. v. VELTHOVEN om voor de onderwijzers een bestaan zonder drukkende zorgen te bepleiten en ten slotte tot de vraag wanneer komt een ingrijpende verbetering der salarissen. Dïit met een be roep op 's ministers Groningsche rede, waar aan ook andere sprekers herinnerden; zij heeft verwachtingen gewekt. De heer ROOSJEN (A.R.) had bij het tegenwoordig schrikbarend tekort aan on derwijzers den maatregel gaarne tot een jaar beperkt gezien, besprak verschillende mid delen om den nood aan personeel te ver lichten en hield een warm pleidooi voor ver betering van de financieele positie, gelijk ook de heer SWEÉNS (R.K.) deed, die aan drong op een overbruggingstoelage zoolang de algemeene verbetering nog niet is inge voerd. De heer WENDELAAR (Lib.) kon zich bij de salariswenschen aansluiten als goed Volksonderwijsman. Minister v. d. LEEUW deelde mede, dat voor schoolboeken meer papier beschikbaar komt, dat de schoolruimte gestaag vermeer dert, maar dat de militaire belangen moe ten prevaleeren boven die van het onder wijs bij de aanvragen tot vrijstelling van den militairen dienst. De suggestie van een ver bod voor de overheid om onderwijzers in dienst te hebben of te houden, wees hij ab soluut af. Het openen van meer bloedarme kweekscholen zag hij niet als een middel om meer onderwijzers te verkrijgen. Dat de sa- Mr V. Kleffens: „De zaak kan slechts besproken worden" Gisteravond om vijf minuten voor negen Nederlandsche tijd, begon de behandeling van de Spaansche kwestie voor den Veilig heidsraad. Dr Lange, de Poolsche afgevaardigde schetste het ontstaan van het Franco be wind, de hulp, die het aan Duitschland gaf en hij noemde het den overlevenden partner van onze vijanden. Hij beschuldigde Spanje voorts van oorlogsvoorbereiding, atoombom- vervaardiging' e.d. Hij besloot zijn rede met het indienen van een resolutie, die alle leden der Ver. Naties oproept de betrekkingen met Duitschland te verbreken, die het Franco regiem ervan beschuldigt, Vrede en Veilig* heid in gevaar te brengen en waarin sym pathie voor het Spaansche volk wordt uit gedrukt. Bij het debat sprak Bouvet (Fr.) zich voor het Poolsche voorstel uit, evenals de afge vaardigde van Mexico. De Nederlandsche gedelegeerde, mr. E N. van Kleffens zeide: „Ik kan op grond van het bewijsmateriaal, dat ons is voorge legd, niet zeggen, dat er voldoende aanwij zingen zijn voor de uitspraak dat het regiem van Franco den internationalen vrede en de veiligheid in gevaar brengt. Ik heb hoege naamd geen sympathie voor een regiem, dat, zooals dat van Franco, aan de macht kwam. geholpen en gesteund door het Fascistische Italië en het Nazistische Duitschland. Een regiem, dat gedurende den oorlog samen gezworen heeft met de doodsvijanden van het Nederlandsche volk". De heer Van Klef fens zèide voorts, dat ofschoon het regiem van Franco een storende factor in de wereld was, hij geen geldige reden zag vbor den 1 Rotterdam krijgt een secundair vliegveld Aan een tweede Schiphol bestaat geen behoefte. Pe Raad voor Herstel en Wederopbouw t^eft, naar minister Ringers aan het Tweede amerlid Donker mededeelde, bezwaar ge- aakt tegen het plan van de gèmeente R'dam Vm een internationaal vliegveld onder Schie- veen aan te leggen, daar reeds Schiphol als zoodanig is aangewezen. De gemeente R'dam zal thans een nieuw, meer gematigd plan op stellen. AMERIKA HAALT DEN RIEM AAN. Morgen spreekt president Truman voor de Amerikaansche radio over „Het aanhalen van den riem". larieering gebrekkig is, gaf hij volkomen toe, hoewel hij in verbetering er van 4jgët het eenige middel zag om aan het tekort aan onderwijzers een eind te maken. Hij wees er, niet ten onrechte, op, dat er allerlei maatschappelijke structuurverschuivingen plaats hebben, waardoor verhoudingen, ook op het gebied van salarissen, scheef getrok ken weiden. We zitten daar midden in. Maar de salarisschaal moet verbeterd worden. De nood in de gezinnen werd niet ontkend. Maar waar is die niet? Wel zag de minister mettertijd weer terugvloeiing van personeel komen, als de verhoudingen weer wat meer normaal worden. Een maatregel zal worden voorgesteld om de H.B.S.-opleiding bij onderwijzers recht te doen geven tot verkorting van de studie met een jaar. Het georganiseerd overleg over de sala rieering der onderwijzers zal spoedig begin nen. Met Binnenlandsche Zaken is de zaak reeds afgepraat. De salarisverbetering ziet de minister als het eerste onderdeel van de onderwijsver nieuwing. Daarom was zijn Groningsche rede geenszins een verkiezingsmanoeuvre Voor de algemeene verbetering zijn echter thans nog geen gelden aangevraagd, wel voor de verhooging, waarin alle ambtenaren deelen. Verlenging van den termijn met een jaar is te kort om aan het wetsontwerp voldoen de effect te verleenen. Vooral de mindere geschiktheid der 60-jarige onderwijzers heeft den minister doen besluijten het wetsont werp aanhangig te maken, ondanks het tekort aan personeel. In het algemeen ziet de minister in de •salariskwestie meer dan een actie om sala risverbetering, zonder meer, maar be schouwt hij haar als een uiting van actueelen geestelijken nood. Toen kon de hamer vallen en ging de Kamer op Paaschreces. Mocht alleen bij begrafenissen en installaties de Beweging dienen Baron van Haersolte van Haerst voor het Tribunaal. (Van onzen verslaggever voor rechtzaken.) Een der notoire Haagsche figuren uit de N.S.B., Baron J. W. van Haersolte van Haerst, 59 jaar, gemachtigde van den „Leider" in de prov. Zuid-Holland, met uitzondering van Rotterdam, 1943—1945 stond heden terecht voor het Haagsche Tribunaal, met mr Van Vrijberghe de Coningh als President. In 1933 was verd. lid der N.S.B. geworden, 1935 groepsleider, 1940 districtsleider en 1943 gemachtigde. Verder was hem ten laste ge legd dat hij Mussert eenige malen onderdak had verschaft, het woord had gevoerd bij installaties van N.S.B.-burgemeesters. en zijn radiotoestel had mogen behouden. Verd. gaf de feiten toe en zeide uit idealis me te hebben gehandeld. Mussert had hij in 1935 en 1936 onderdak verleend. Bij de bespreking van zijn vermogen zei verd. dat hij buiten gemeenschap van goe- Raad, om meer te doen dan de zaak te be spreken. Zoolang het regiem niet werkelijk den internationalen vrede en de veiligheid verstoort, moet de vraag of dit regiem moet worden gecontinueerd uitsluitend bij het Spaansche volk berusten. De Amerikaansche gedelegeerde Stettinius noemde de doelstellingen der Amerikaansche regeering ten aanzien van Spanje: Het ver wijderen van het regiem van Franco en het herstel van een democratische regeering, zonder het hervatten van den burgeroorlog De zitting is verdaagd. INHEEMSCHE DELEGATIELEDEN BEZOE KEN OEFENKAMP VOOR INDIË. De drie Inheemeche leden van de missie- Van Mook, luit.-kol. Sharif Hamed II, sul tan van Pontianak, de luit.-kol. Santoso en de luit. der Infanterie Tahija, ridder M.W.O. 4e kl„ adjudant van den legercommandant van het K.N.I.L., hebben gisteren een be zoek gebracht aan het kamp 6K.N.I.D. 'te Bloemendaal, alwaar de herscholing plaats vindt van het kader van voor Indië bestem de onderdeelen. In aansluiting op het bericht over de ver korte opleiding tot beroepsofficier bij de Koninklijke Marine, verneemt de Nieuwe Leidsche Courant nog, dat de nor male opleiding, die zooals gewoonlijk drie jaren in beslag zal nemen, in September van dit jaar zal aanvangen. De aanmelding voor dezen cursus is zulks in tegenstelling tot de verkorte opleiding, waarvoor de aanmelding reeds gesloten is opengesteld tot 1 Juni a.s. In aanmerking zullen komen jongelieden, die vóór 1 Septem ber 1946 den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt. Het aantal plaatsen hiervoor is echter nog niet bekend. Voorts vernamen wij nog. dat het aantal be schikbare plaatsen voor bedoelde verkorte op leiding met 25 is uitgebreid, welk aantal be stemd is voor adelborsten bij het Corps Mariniers. Ook de aanmelding voor dezen cursus van 18 maanden is reeds gesloten. De reconstructie van het Koninkrijk Petitie der Stichting Rijkseenheid. De Stichting Rijkseenheid ontwierp een petitionnement aan de leden der Staten-Ge- neraal, waarin zij verwijst naar de radio rede van H. M. de Koningin van 7 December 1942. Daarfn is toegezegd, dat de politieke reconstructie van het Koninkrijk zal worden onderworpen aan het oordeel van en zal worden gedragen door den vrijen wil van de overgroote meerderheid der burgers. Het petitionnement dringt er, gezien de onderhandelingen in Indië bij de Volksver tegenwoordiging op aan, dat zij: ten eerste: het hare zal doen ter nakoming van Harer Majesteits belofte; ten tweede: .wil voor kómen, dat over het toekomstig lot van "•et Nederlandsche Rijk een beslissing wordt genomen buiten de wettige volksvertegen woordiging, buiten den wil van de over groote meerderheid van het Indonesische volk, buiten den wil van Suriname en Cu- ragao om. deren was getrouwd. Het vermogen van verd. werd op f 183.760 begroot en dat van zijn vrouw op. f427.168, Verd. beweerde dat dit aan den hoogen kant was. De vrouw van verd., als getuige gedagvaard, was wegens ziekte niet verschenen. Zij is ook gedeti neerd. Zijn verdediger, mr Spanjersberg, betoog de dat verd. uit idealisme had gehandeld. Als oud-marine-officier had het geval met de „De Zeven Provinciën" en later een reis door Italië, onder Mussolini, hem tot de N.S.B. gebracht. Omdat hij bemiddeld was werd hij in verschillende functies benoemd. Verd. offerde financieel nogal veel voor de N.S.B. Zijn benoeming tot gemachtigde van den „Leider" was een eerebaantje, hij mocht redevoeringen houden op begrafenissen (ge lach), maar feitelijk had men hem op dood spoor gereden. In feite had hij niets te zeggen en in de N.S.B. heeft hij dan ook weinig invloed Uitgeoefend. Hij bleef Mussert trouw, omdat hij meen de, dat die de eenige was, die Nederland on afhankelijk kon houden. Om persoonlijk ge win heeft verd. het niet gedaan. Thans ziet hij in zdch vergist te hebben. Verd. heeft al een jaar gezeten tusschen menschen, waar onder hij zich van huis uit niet thuis gé- voelt. (Beweging). Interneering van langen duur zou z.i. prac- ttech gelijk staan met de doodstraf. Verd. was 4 jaar N.S.B.-lid der Prov. Staten. Ont» nemen van de kiesrechten zou verd. even eens zwaar treffen. De dochter van verd. was getrouwd met den Nederl. zaakgelas tigde in Finland en heeft voor den Britschen dienst veel gedaan. Thans is zij getrouwd met den oud-Ned. gezant in Stockholm.. Fi nancieel staat zij zeer zwak en pl. verzocht bij de verbeurdverklaring hiier rekening mee te houden. De President meende, dat verd. niet kon ontkennen, dat hij welbewust afbreuk heeft gedaan aan het Nederl. verzet. Verd. zeide destijds gemeend te hebben, dat de N.S.B. het Christendom in de prac- tijk was, vandaar dat hij zich aansloot. Uitspraak over 14 dagen. MINISTER LOGEMANN TELEFONEERT MET GOUVERNEUR KASTEEL. Gistermiddag om vier uur is de nieuwe radio-telefoondienst tusschen Nederland en Curagao geopend met een telefoongesprek tusschen den Min. van Overzeesche Ge biedsdelen, prof. dr J. H. A. Logemann en den Gouverneur van Curagao, dr P. A. Kasteel. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Arnhem (vac. S. J. H. van Leeuwen), J. W. Beerekamp te Berkel en Rodenrijs, C. A. v. Harten te Katwijk a. Zee en J. Bronsgeest te Velsen; (vac. D. Bou- mam), H. de Lange te Aalsmeer, E. van Wiel te Hellendoorn en D. J. Karres te Voorburg. Beroepen: te Baarle (O.), H. Jonker te Molenaarsgraaf; te Dokkum, Is. J. Ree dijk te Valthermond; te Godlinze, P. Inberg te Langezwaag; te Haarlem, A. Oskamp te Velp; te Holwierde, Ph. M. Becht te Oost- bierum; te Usquert, A. K. L. Bloem te Ros winkel. Aangenomen: de benoeming tot hulp- pred. te Arnhem, J. L. F. A. de Jager te Slijk-Ewijk. Bedankt: voor Beesd en voor Voorst, J. B. Weener te Ommeren. Geref. Kerken. Beroepen: te Heerde, J. Z. Potjer te Borger; te Noord-Scharwoude, J. Haitsma te Rockanje; te Oldemarkt, dr L. Batelaan te Stavoren; te Oosterend (Texel), S. Wouda te ValkenswaaTd; te Oostvoome, cand. H. L. van -Aller te Beusichem; te Zaandam (4e pred.pl.), D. Warnink te Bolnes. Aangenomen naar Munnekèzijl, cand. S. Eggink te Béilen, dae bedankte voor Olde markt; de benoeming tot hulppred. te Elim (Dr.), M. Post, em. pred. te Bunschoten. Bedankt: voor Öoster-Nijkerk, J. J. C. Westera te Vrijhoeve-Capelle. Geref. Kerk (art. 31 K.O.). Aangenomen naar Scheveningen, W. G. Visser te Brunssum-Treebeek. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aalst, J. B. Bel te Dirks- land. Doopsgez. Broederschap. Beroepen: te Balk-Woudsend, H. J. dé Wilde te Assen-Stadskanaal: te Nieuwe-Nie- dorp, mej. ds M. Knot te Zijldijk. GOUDEN TOOGDAG VAN JONGELINGS VER. OP G.G. IN DEN HAAG. Op Tweeden Paaschdag houdt de Ned. Bond van Jongelingsver. op G.G. in de Oos- terkerk, Z.O. Buitensingel te Den Haag een Gouden Toogdag. De morgenvergaderrng be gint om half elf en de middagvergadering om twee uur. Op deze vergadering spreekt de heer J. Schouten. Op 2d en Paaschdag zal de afd. Noord- Holland van den Ned. Bond van J.V. op G.G. te Zaandam haar gouden jubileum vie ren, waarbij de bondsvoorzitter, prof. dr K. Dijk als feestredenaar zal optreden. De voorz. der afd. dr B. A. Knoppers te Am sterdam, die tevens is afgetreden als bonds- bestuurslid, heeft zijn functie neergelegd en is opgevolgd door ds Js. v. d. Linden te Haarlem. UITZENDING ZENDINGSARBEIDERS Eindelijk is het zoover gekomen, dat de in het najaar in den plechtigen dienst in de (Geref.) Waalkerk te Amsterdam uitgezonden verpleegsters metterdaad uitgezonden zullen worden. Op den 2en Paaschdag (wijzigingen voorbehouden) zullen per M.S. „Java" van de Mij Nederland, vanuit Amsterdam ver trekken de volgende verpleegsters: A. M. Breure, B. Brouwer, E. Geljen, G. Garen- dam, H. M. R. Hangelbroek, M. Joris sen, A. Kijlstra, A. Vegter, J. Vercouteren en G. M. Vos. Verder is van het dept van Overzeesche Gebiedsdeelen toezegging ontvangen, dat in de week na Paschen per Skymaster zullen vertrekken de predikanten H. v. d. Brink, P. H. van Eijk, R. W. Popma en R. Soe- darmo. De vertegenwoordiger van de Com missie Wederopbouw, ds J. Verkuyl te„Bata- via, zal in overleg met de instanties hier uit maken in hoeverre ze voor zendingswerk of voor werk onder de verstrooiden zullen wor den gebruikt. SCHOOLRAAD VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. De 53e alg. vergadering van den School raad voor de scholen met den Bijbel zal, naar wij vernemen, 24 April a.s. te Utrecht in K. en W. worden gehouden. De vice- voorzitter, prof. dr K. Dijk van Amsterdam, zal de vergadering openen, waarna terstond de verkiezing van een voorzitter aan de orde komt. Dé morgenvergadering is gewijd aan de behandeling van huishoudelijke za ken. In de middagvergadering zal prof. -dr G. B. Wurth van Kampen refereeren over: „De hedendaagsche moreele crisis en onze scholen" DE SPELLING BIJ ONDERWIJSEXAMENS De minister van O. K. en W. maakt be kend, dat, zoowel bij de in dit jaar te hou den examens ter verkrijging van de lagere akte als onderwijzer, als bij alle overige in 1946 te houden examens op het gebied van het L.O., met betrekking tot de spelling, de regelen zullen gelden, welke bij de examens voor de lagere akte in het jaar 1945 zijn gevolgd. BUITENLANDSCHE STUDENTEN VERTROKKEN. Na een verblijf van ruim drie weken in ons land, als gasten van de' studenten der beide Amsterdamsche universiteiten, zijn de studenten uit België, Frankrijk en Zwitser land, gisteren weer vertiokken. ''De Kon. Schietvereeniging der studenten, in uniform opgesteld, en vele anderen, deden hen uit geleide. STUDENTENZUIVERING Naar wij vernemen, zijn thans door de centrale commissie voor de studentenzuive ring 40 gevallen van jiooger beroep in be handeling genomen. Van deze gevallen had den 26 dezelfde strafmaat tot resultaat, ter wijl in 12 gevallen tot èen mildere strafmaat werd besloten. In twee gevallen werd de strafmaat verhoogd. Promoties. NIJMEGEN. R.-K. Univ. Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid, J. Papin geb. in Parchoviari (Tsjecho-Slowakije). Academische examens. GRONINGEN, 17 April. Cand.-ex. rechten mej. C. M. C. van der Kraay en I. Simonides, Groningen, mej. C. J. Hoff, Delfzijl; doet. ex. wis- en natuurkunde (scheikunde): E. Dijkstra. Coevorden. en H. de Vries, Hooge- zand. NIJMEGEN, 16 April. (R.-K. Univ.). Ge slaagd doet. ex. klass. taal- en letterkunde, cum laude, J. C. F. Nuchelmans, Oud-Gastel. UTRECHT, 17 April. Geslaagd cand.ex. geneeskunde: L. J. A. Adriaansen, H. A. M. Bakker, F. J. Barends, A. v. d. Beek, H. M. van Beest, K. D. A. Bezem, J. J. van Bins- bergen, G. U. M. de Bruyckere, P. J. v. d. Burg, A. J. Burgemeestre, L. M. J. v. Driel, C. Eenhoorn, A. H. Frederikse, mej. J. F. W. Groeneweg, mej. E. A. C. Haga, J. W. J. Hamilton, A. E. Hengen, A. H. Heek, B H. Jansen, mej. M. Klaassen, T. Landmeer, J. van Loo, J. van Mansvelt, Chr. Mommen- hoff, D. v. d. Most van Speijk, mej. T. J. v. d. Mueren, mej. G Nijessen, W. H. Papier- mole, L. v. d. Pol, H. F. W. te Riele, J. A. M. van Soest, W. Terpstra, J. H. M. Tho massen, mej. J. F. Tonnon, J. van de Velde, J. W. E. P. Versteeg, C. Wiedemeyer, G. L. Wilkens en L. Th. F. Jansen. KAMPEN. Theol. Hoogeschool. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Geslaagd prop ex, F., v. d. Bos, 's-Gravenhage. j DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH ROTMAN 18. Eindelijk stopte de Pegasus op een grasperk bij de rivier, vlak voor de parle mentsgebouwen. Je kunt je de verbazing van onze luchtreizigers voorstellen, toen ze daar opeens den zwartgerookten meneer Un- termeier ontdekten. De man was woedend. „Kijk voortaan een beetje beter uit, waar je vliegt!" raasde hij. Maar meneer Van Emmen kalmeerde hem. „U eet vanavond fijn met ons mee en morgenochtend bren gen we u dadelijk met de Pegasus naar Zwitserland terug!" beloofde hij. Wamt meneer Umtermeier was een Zwitser. Nu was meneer Untermeier tevredengesteld. Hij waste zich, zo goed en zo kwaad als het ging, in de rivier wat af en een poosje later smulde ons viertal dapper van de meege brachte doperwtjes met peentjes, door meneer met vaardige hand op z'n snelkoker gewarmd. Daar het mooi weer was, brachten ze de nacht in de open lucht door, dat was goed koop en gezond, en van- de politie hadden ze gelukkig geen last.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2