Wat het Rijk meent te moeten uitgeven Perzië wil eigen zaak van agenda afvoeren NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 APRIL 1946 Nog enkele grepen nit d e Rüksbegrooting '46. En wat het denkt te ontvangen Het streven is er n.l. op gericht over schotten op den gewon én dienst te kweeken en deze aan te wenden ten bate van den buitengewonen dienst. Eigenlijk zou zeker een bedrag van 20 pet der buitengewone uit gaven aldus ten laste van den gewonen dienst moeten zijn gebracht. Onvoldoende middelen en inefficiency van het overheidsapparaat maakten dit onmogelijk, doch de toeneming van het nationale inkomen en het effect der organisatorische maatregelen zullen op dit gebied op korten termijn verbetering moeten brengen. Gezien de omstandigheden lijkt het verantwoord een aanmerkelijk deel van de buitengewone uitgaven niet met ge wone middelen te dekken, omdat die uit gaven o.a. ten doel hebben het economische leven in Nederland weer op gang te brengen, waardoor de arbeidsproductiviteit zal stijgen en daardoor ook het nationale inkomen. De stijging zal blijken uit de belastingopbrengst, die bij een dalend uitgaaf-totaal van den buitengewonen dienst, dus een toenemende opbrengst zal vertoonen. De verbetering van de budget-situatie met betrekking tot 1945 is hiervan reeds een duidelijk symptoom. UITGAVEN GEWONE DIENST (in millioenen guldens) 2e half j Hoofdstuk. 1946 1945, ver dubbeld 1. Huis der Koningin 1,6 1,6 2. Hooge colleges van Staat en Kabin. der Koningin 2,8 2,5 2aAlgemeene oorlogvoering van het Koninkrijk 2,5 1,6 3. Buitenlandsche Zaken 15,8 22,5 4. Justitie 75,0 112,8 5. Binnenlandsche Zaken.. 234,8 147,1 6. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 235,1 190,8 7. Nationale Schuld 716,9 656,4 7b. Financiën 112,5 98,1 8a. Oorlog 193,3 421,7 8b. Marine248.8 181,4 9a. Openbare Werken en Wederopbouw 123,3 149,8.. 9b. Verkeer en Energie 59,9 55,5 10. Handel en Nijverheid 28,0 24,5 10a Scheepvaart 6,6 7,9 11. Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening 61,4 55,8 12. Sociale Zaken 107,4 130,9 13. Overz. Gebiedsdeelen 5,3 5,8 14. Onvoorziene uitgaven Bijdrage aan den buiten- gewonen dienst 163,0 Totaal 2394,0 2269,7 Aan de aanteekeningen bij deze cijfers ontleenen w.e nog: Twee nieuwe diensten, n.l. de centrale veiligheidsdienst en de buitenlandsche in lichtingendienst, zijn onder het ministerie voor algemeene oorlogvoering van het koninkrijk gebracht. De kosten der politiekorpsen der grootste acht gemeenten zijn weder ten laste van deze gemeenten gekomen. Mede hierdoor is voor politie op de begrooting van justitie ongeveer de helft geraamd van het ver dubbelde bedrag van het tweede h.j. van 1945. De verwachte stijging der gemeentelijke tekorten alsmede de hulpverleening aan orlogsslachtoffers, verklaren de verhoogde' raming van de begrooting van Binnenland sche Zaken. Voorts zijn hoogere bedragen geraamd voor de salarisverbeteringen bij het onder wijs, voor sociale jeugdzorg en voor de be- COME ON, VAN MOOK! (Van onzen Indië-redacteur.) Een herinnering aan vroeger, aan de glans-periode van Van Mook. Toen nog (directeur aan het dep. van Economische Zaken te Batavia en domineerende figuur F bij de onderhandelingen met de Japan- sche missie Yoshizawa. t Een drom van binnen- en buitenland f sche journalisten wacht bij den ingang van het gebouwwaar de besprekingen f „om Indië's olie" plaats vinden. f Drie mannen treden naar buiten; hun I gezichten staan strak, vergramd. Van i Mook in het midden rechts van hem T Van Hoogstraaten onderhoofd van Econo- •i mische Zaken; links Yoshizawa. Eén oogenblik aarzelen de journalisten f door den ongewonen aanblik. Dan trekt de Amerikaan Selby Walker de stoute I schoenen aan en vraagt: I So what? Van Mook antwoordt eerst op het laat- f ste oogenblik, op het moment dat hij de 1 auto instapt. Trillend van emotie roept f hij dan dat eene woordje uit: f No! De journalisten zijn tevreden, f Eenige weken daarna komen de Ëmeri- f kaansche dagbladen over de onderhande- lingen in Batavia aan. Wij zien het ver- slag van Selby Walker; de geheele front- 1 pagina is aan het geval gewijd. f Een groote foto van Van Mook met on- I derschrift: „the man who said NO to thé f Japanese" f Van Mook onderhandelt thans weer. T Wederom staat een drom van jouma- f listen „buiten" benieuwd naar den f uitslag der besprekingen. f Nederland wacht. Nederlandsch-Indië f wacht. f Wacht op het eenige antwoord, dat Van Mook geven kan, in duidelijk, zuiver Ne- derlandsch. T Dat antwoord zal ook dit keer moeten luiden: Neen moeiing van het Rijk op het gebied van muziek, tooneel en letteren. Naast steun aan jeugdorganisaties zal ten behoeve van de niet-georganiseerde jeugd een rijks bijdrage worden verleend in de kosten van een centraal apparaat, dat de zedelijke ver heffing van de jeugd beoogt. In verband mét de uitvoering van de nieuwe fiscale en financieele maatregelen en reorganisatie der registratie is uitbreiding van den belastingdienst noodzakelijk ge worden. De middelen van den gewonen dienst be dragen in totaal f2.394.024.742, waarvan f 2.206.300.000 aan belastingen. De geraamde opbrengst is als volgt verdeeld: (ln millioe nen guldens). Omschrijving 1946 1945° Inkomstenbelasting 890.0 480,0 Loonbelasting 250,0 Dividendbelasting 8.0 Voorheffing van in het buiten land geaccumuleerde inkom sten 55,0 Vermogensbelasting natuurlijke persxmen 100,0 10.0 Vermogensbelasting voor licha men 33,0 10,0 Vennootschapsbelasting 115,0 100,0 Commissarissenbelasting 1,0 1,0 Vereveningsheffing 110,0 90,0 Motorrijtuigenbelasting 15,0 Invoerrechten 25,0 1,0 Statistiekrecht 1,3 Accijns op zout 6,5 3,0 Accijns op wijn 0,6 Bijzondere wijnbelasting 0,3 Accijns op gedistilleerd 22,0 7.0 Accijns op bier 25,0 10,0 Accijns op suiker 50,0 20,0 Accijns op tabak 120,0 24,0 Belasting op gouden en zilveren werken 0,6 Omzetbelasting. 300,0 100,0 Rechten van zegel 8,0 5.0 Rechten van registratie 10,0 6,0 Rechten van successie 60,0 45,0 2206.3 912,0 De buitengewone dienst (herstel- en nood- uitgaven) vertoont een nadeelig saldo van f 1.557.600.000 De kapitaalsuitgaven (ver strekking Van credieten en kapitaal en 191 millioen voor materieele uitrusting voor leger en vloot) geeft een saldo van f 2.226.100.000. Voor den gewonen dienst is een batig saldo berekend van f 163.047.648. Gaan de Fokkerfabrieken naar Rotterdam? MISGREEP Beteekent zwaar verlies voor de hoofdstad. Naar de heer J. E. v. Tijen, directeur der Fokkerfabrieken, op een industrieele vergade ring te A'dam mededeelde, wordt thans de mogelijkheid onderzocht om de Fokkerfabrie ken naar Rotterdam te doen verhuizen, omdat het bij deze stad nieuw aan te leggen vlieg veld dan meteen voor de nieuwe fabriek kan gebruikt worden. Het vertrek van de Fokker fabrieken uit A'dam beteekent voor de hoofd stad een verlies van 10.000 inwoners, die tot de hoogst gesalarieerden der bevolking be- hooren. Als gevolg van den overgang door de K.L.M. van de Fokkervliegtuigen op Ameri- kaansche Douglastoestellen heeft Fokker een geweldigen klap gekregen, doch de levering van de G-l's aan het leger heeft dezen tegenslag eenigszins opgeheven en het mogelijk gemaakt dat ook het buitenland legertoestellen bij Fokker bestelde. Het bijeenhouden van 1200 geschoolde krachten kost echter f 185.000 per maand, zoodat spr. aandrong op een spoedige behandeling, der kwestie in zake de centrali satie van de Ned. vliegtuigindustrie. ONS LEGER WORDT GEEN COPIE VAN HET ENGELSCHE. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck heeft minister Meynen geantwoord, nimmer te hebben ver klaard, dat het Ned. leger een verkleinde copie zal zijn van het Engelsche. doch dat slechts voordeel zal worden getrokken van de ervaring, welke het Britsche leger heeft opgedaan. Het gebruik van de Engelsche taal in het Ned. leger zal de minister nimmer toestaan. AANVULLENDE KLEEDING VOOR GEREPATRIEERDEN. Gerepatrieerden uit Ned.-Indië, die in aan merking wenochen te komen voor een gratis aanvullend kleedingspakket en daar drin gend behoefte aan hebben, kunnen zich wen den tot het plaatselijk comité „Nederland helpt Indië", Laan Copes van Cattenburg 46, 's-Gravenhage. Voorloopig zal een dergelijke aanvraag alleen gedaan kunnen worden door gerepa trieerden van 15 jaar en ouder, die voor 16 Maart 1946 in Nederland zijn aangekomen. Het Ned. Circus Mikkenie Strassburger, dat na een korte bevrijdingstournée door Nederland het winterseizoen in het Cirque Royal te Brussel en in het vaste circus te Antwerpen doorbracht, begint op 20 April te Amersfoort een rondreis dobr ons land. Verzet bij de Westersche democratieën Gisteravond vergaderde de Veiligheidsraad. De Chineesche voorzitter deelde mede, dat de Perzische regeering besloot haar klacht tegen Rusland in te trekken. Men had in Teheran nl. de onvoorwaardelijke toezegging, dat vóór 6 Mf de Russische troepen verdwenen zouden zijn. Gromyko hield terstond een rede, waarin hij den raad verzocht overeenkomstig het Perzische verzoek te handelen. Hij werd bestreden door Amerika, Engeland en andere staten. Mr. E. N. van Kleffens zeide: „Wat Perzië ook zegt of doet. de Veiligheidsraad heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. Het gaat hier niet om Veiligheidsraad tegen de Sowjetunie, maar om de beginselen van een goede behandeling tegen de beginselen van een niét-zoo-goede be handeling". De Fransche afgevaardigde stelde een reso lutie voor, waarin den secretaris-generaal wordt opgedragen inlichtingen in te winnen voor het rapport Van den Raad aan de alge meene vergadering der V.N. over de Perzische kwestie. Vanmiddag om 4 uur komt de Raad weer bijeen. Men verwacht, dat het Perzisch verzoek zal worden afgewezen en dat Gromyko* weer zal wegloopen. NEDERI -NDSCHE BANK KOOPT NEDER- LANDSCHE VORDERINGEN IN BUITENLAND OP. De Nederlandsche Bank gelastte den verkoop aan haar van alle vorderingen op het buiten land (in de eerste plaats Engeland en Amerika) ter versteviging van het Nederlandsche devie- zenbesluit. Ook moet bij de Nederlandsche Bank aangifte worden gedaan van vorderingen en andere nader omschreven waarden, toebe- hoorende aan niet-ingezetenen, die gevestigd zijn of hun woonplaats hebben in Engeland of Amerika. SCHRIKBARENDE TOENEMING DER GESLACHTZIEKTEN. Gistermiddag heeft prof. dr J. J. Zoon zijn benoeming tot-hoogleeraar in de huid- er. geslachtsziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht aanvaard met het uitspreken van een rede over het onderwerp: „Beschouwin gen over syphilis". Prof. Zoon wees er o.m. óp, dat in 1945 in de Universiteitskliniek te Utrecht voor huid- en geslachtsziekten Tuim vijfmaal zoo veel gevallen behandeld zijn als in 1938. Bij de groep jonge vrouwen is de frequentie der syphilis en gonorrhoe zelfs vertienvoudigd, terwijl er in andere deelen van ons land nog belangrijk ongunstiger verhoudingen gecon stateerd zijn. Op Zondag 21 April begint in België de zomertijd. In aansluiting op ons bericht over de eva cuatie van de Nederlanders uit Australië, ontvangen wij thans een Reuter-telegram met den volgenden inhoud; Door de Ned. leger-autoriteiten te Mel bourne is den Nederlandschen staatsburgers in Australië per circulaire aangezegd, dat zij spoedig naar -Nederland of Ned.-Indië moeten vertrekken. De uitkeeringen aan Nederlanders worden namelijk om redenen van financiëelen aard stop gezet. Ofschoon nog geen definitieve datum voor de evacuatie is Vastgesteld, wordt 31 Mei algemeen als laatste datum aangenomen. DANK BONDGENOOT In een openbare vergadering van de vak- vereeniging voor havenarbeiders werd ver klaard, dat geen der in de Australische ha vens vastgehouden Nederlandsche schepen zou worden gelost, „voordat de Indonesische regeering zich met hun uitvaart accoord had verklaard". EEN „NATIONALE RAMP". De „Melbourne Herald' schrijft in een ar tikel over het intrekken van de orders door de Ned. Regeering. „Deze week zijn door de Nigieo (Ned. Ind. Gouvernement Import en Export Organisatie) aaD ongeveer 250 Au stralische firma's brieven tot intrekking der orders gezonden. De brieven zijn ondertee kend door mr. J. van der Noorda, hoofd van de Nigieo in Australië. De Nederlanders be schouwen den handel met ons als hopeloos. Het is een nationale ramp, vooral wanneer Australië afzetgebied wil hebben". DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS o™ a n. 01— V r~* ~ir_r C 16. Toen stortte met donderend geraas het hele huis in elkaar! Het was bepaald niet erg solide gebouwd geweest, of mis schien was de metselkalk wat verteerd. Hoe het zij de Pegasus had het compleet uit elkaar getrokken en er bleef niets van staan dan het schuurtje en een stuk van de achtermuur Wolken van kalk en stof stegen op en een regen van steengruis daalde neer.... En toen de stofwolken weggetrokken wa ren, zag men het dodelijk verschikte, stom verbaasde gezicht van Mr. Strawboard en z'n ega, die oog steeds verstijfd van schrik aan de tafel zaten, opt.de plaats waar eens de huiskamer was gewèest. 't Was dan ook wel sneu: de schoenmaker zat juist zo ge zellig te lezen, toen t gebeurde, terwijl zijn vrouw met haar lieve stem daarbij zong van „Home, swet Home", wat zoveel betekent als: „Oost West, thuis best". De Regeering heeft beslist, dat Goede Vrijdag in den Overheidsdienst ditmaal geen vrijen dag zal beteekenen, gelijk sinds decennia traditie was. Om finan- cieel-economische redenen! We hoorden slechts van één uitzonde ring bij één rijksdienst in de Residentie, met een zeer talrijk personeel. Ook ge meentebesturen volgen het voorbeeld der rijksoverheid, zoo noodig met terzijde stelling van bestaande voorschriften in personeelsregelingen, welke financieele vergoeding voorschrijving als op Goeden Vrijdag gewerkt moet worden. Het lijkt ons wat erg onzelfstandig in meer dan één opzicht. Want dit regee- ringsvoorbeeld kunnen we slechts als een misgreep zien Het botst, zonder nood zaak, ook al gaat men niet uit van be paalde principieele beschouwingen op liturgisch gebied, tegen een traditie op kerkelijk-godsdienstig terrein. We heb ben ons verwonderd, dat hier over het geen voor velen een diepe en groote eer biedwaardige beteekenis heeft, wat al te luchtig wordt heengeloopen. De herden king van den Goeden Vrijdag geschiedt in den kring der kerken niet overal ge lijk, maar voor velen, met name onder hen, die behooren tot de Ned.-Herv. kerk, is deze dag de dag van de openbare be lijdenis des geloofs en voor den eersten gang naar het Heilig Avondmaal. Ook als kerkdag wordt hij in dezen kring in sterke mate met den Zondag gelijk ge steld. Een grondige informatie op de juiste plaats had de Regeering tot het inzicht kunnen brengen, dat zij met uitvoering van haar voornemens zou mistasten. Velen worden nu voor een conflict in hun ge weten geplaatst én de beslissing daarin zal niet kunnen vallen in den zin van het regeeringsbesluit. We vernamen, dat de Regeering zich heeft doen voorlichten door mr Baron v. Tuyll van Serooskerken. Uat kan zijn. Maar dan is dit advies allerminst volledig geweest, te weinig rekening als het hield met de bezwaren, welke inmiddels wel ter kennis van de Regeering zijn gekomen in verband met het schepden van een histo risch diep gewortelde traditie inzake de viering van den Vrijdag voor Paschen. De Regeering moge haar vergissing in zien en neme maatregelen om aan de be zwaren tegemoet te komen. Fraai zal de figuur dan wel niet worden. Maar dat moet dan desnoods dit keer. Het is min der erg dan de ergernis bestendigen, welke nu in breeden kring is ontstaan. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Drietal te Leiden (vac. dr G. J. S tree- der)R. Glashouwer te Nijverdal, C M. Krijger te Rotterdam-Vreewijk en G. W. Spruijt te Arnhem. Beroepen: te Axel, H. J. Plaggemars te Spaarndam; te Den Boer, cand. G. Ta verne te 's-Gravenhage; te Em mei oord, J. C. Euverman te Zunderdorp; te Hoogmade, W. C. B. Beerekamp te Nunspeet; te Jisp (N.-H.) R. Stratingh te Warfhuizen; te Kou- dum, H. Roest te Ransdorp; te Steenwijk (3e pred. pl.), G. de Noest te Sebaldeburen- Lutjegast; te Vianen, E. van Wieringen te Werkendam; te Workum. A. de Jonge te Westernieland; te IJmuiden. J. v d. Berg te Vlijmen. Aangenomen: naar Ermelo, Th. G. Vollebregt te Oude Tonge; naar Nijkerk (3e pred. pl.), A. Klein Kranenburg te Hage- stein; naar Scherpenzeel (Fr.), G. J. ten Broek te Wehe; naar Uithuizen, G. Postma *"V Heeg; naar Zwolle (vac. mr P. H. Th. tevens), G. J. Gerritsen te Hees. Bedankt: voor Beesd, J. B. Weener te Ommeren; voor Chaam, H. van Doorn te Maasbommel; voor Klaaswaal, A. J. de Jong te Eederveen; voor Oppenhuizen, R. Bijl te Haren; voor Schingen-Slappeterp, B. Peij- sel te IJhorst-de Wijk; voor Woerden, J W. Beerekamp te Berkel en Rodenrijs. Geref. Kerken. Tweetal: te Arnhem (vac. H. v. Andel) J. F. H. v. d. Bom te Ylst en D. W. v. d. Laan te 's-Gravenzande. te Nieuw-Amster dam K. Talsma te Oosterbierum (Fr.) en E. Verburg te Pernis. Beroepen: te Zuilen (2e pred.pl.) A. J. Stolte te Wierden; te Zandvoort H. Veld kamp, geestelijk verzorger van „Sonne- vanck" te Harderwijk. Aangenomen: naar Spijkendsse Joh. A. Tiemens te Aarden-burg Bedankt: voor Puttershoek D. v. d. Wielen te Boombergum; voor Wommels L. Moesker te- Rhenen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal: te Gorinchem, R. Brands te Gameren en J. B. Welmers te Papendrecht. Beroepen: te Meppel (in comb, met Diever) J. A. v. d. Hoeven te Dever, te Zuidwolde (Gron.) cand. D. Nieuwenhuis, hulppred. aldaar, die dit beroep heeft aan genomen. Bedankt: voor Hilversum O. W. Bouws- ma te Breukelen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Zaandam W. Heerma te Rotterdam-C. en S. v. d. Molen te Arnhem. Beroepen: te Groningen (2e pred. pi.) W. Heerma te Rotterdam-C., Geref. Gemeenten. Tweetal: te Werkendam A. Verhagen te Lisse en T. Dorresteijn te Opheusden. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Schiedam. J. van Leeu wen te Oude-Pekela. SPOEDCURSUS MARINE-OFFICIER BEGINT IN MEI. Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, zal de spoedcursus voor de opleiding tot beroepsofficiei bij de marine in Mei van dit jaar te Willemsoord aanvangen. De oplei ding zal 18 maanden in beslag nemen. Het aantal beschikbare plaatsen is op 125 gesteld, van welk aantal 6080 candidaten zullen wor den gekozen uit militairen, die op 1 April jl. reeds in werkelijken dienst bij de zeemacht waren, terwijl voor de overige plaatsen in aan- merkine zullen komen jongelieden tot 24 jaar; die om één of andere reden niet eerder in de gelegenheid waren zich voor de opleiding ta melden. Zij zullen echter wat betreft school opleiding e.d., aan de gestelde voorwaarden moeten voldoen. De vergelijkende examens zijn thans in vollen gang; wekelijks worden ongeveer 80 candidaten geëxamineerd. Aan het eind van deze maand zal de uitslag worden bekend gemaakt. HITLER'S DUBBELGANGER VOOR DE FILM. Een Russische filmmaatschappij contrac teerde Hitler's dubbelganger, den Tsjech Adolf Holub, voor een historische film „Da Eed". Om zijn sprekende gelijkenis met Hitier sloot de Gestapo Holub in een con^ centratiekamp op. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2