Mm ^licuiuc £eiitsrije <&mmt Arnold Meyer meldt IDist TJ zich in Den Bosch LEEFT DE STAAT ZUINIG? Nieuw beeld in ons verkeer: de wegen-wacht Ie Serie 1 April 1920—15 October 194L DINSDAG 18 APRIL 1M6 2e Seriet le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 291 Abonnementsprijzen Bureaux Redactie ea Administratie: Advertentlën fOJ5 VAN DER ROS 00 ^^^ctrt^ang- Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stantuosfidj id gtjeMmrf Postrekening 5 8 9 9 6 ^JJO IjCrt IQ tC£ Een wel zéér zonderlinge geschiedenis Vanwege den monaster van Justitie wordt het volgende bekend gemaakt: De minister van Justitie heeft den pro cureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertog en bosch opgedragen om, ongeacht de in de afgeloopen weken kunstmatig ont wikkelde agitatie rond dat geval, voort te gaan met het treffen van die maatregelen, welke tot een regelmatig verhoor van Arnold Meyer, voormalig leider van de door den be setter ontbonden organisatie Nationaal Front, en tot een onderzoek naar diens houding en gedragingen tijdens de bezetting zouden kun nen leiden. Deze maatregelen hebben er toe geleid, dat Arnold Meyer zich gisterenavond bij voornoemden procureur-fiscaal heeft gemeld. Deze heeft hem ter begunstiging ven het ouderzoek in het intemeeringskamp te Til burg in bewaring doen stellen en hem, han gende het onderzoek, diit kamp tot verblijf plaats aangewezen. Arnold Meyer heeft zich aan deze maatregelen onderworpen De uitslag van een onbevangen onderzoek door de bevoegde justitieele autoriteiten kan •thans zonder verdere politieke opwinding worden afgewacht. BEVEL TOT ARRESTATIE TEGEN JOURNALIST^ EN RECHERCHEURS. Gisteravond meldde het Alg. Hbld.: Naar wij vernemen is namens den procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen vier personen, die in het begin van de vorige week bij een klopjacht op Arnold Meyer een zekeren C. Jansen te Tilburg we derrechtelijk van zijn vrijheid hebben be roofd. Onder hen bevinden zich de twee (in middels om andere redenen ontslagen) re chercheurs van de P.R.A. aan den Polder weg te Amsterdam, Kief en Schulz, en een leerling-journalist van „Het Vrije Volk", Ten Kate. (Op het misdrijf van wederrechtelijke vrijheidsberooving stelt het Wetb. van Straf recht maximum 7,,fe jaar gevangenisstraf). Inmiddels deelde het hoofd van de P.R.A. te A'am, mr J. P. Engels, het blad mede, dat de rechercheur Kief tegenover hem heeft verklaard, dat hij handelde op grond van een regeeringsopdracht. Naar een der verslaggevers van „Hbld." gisteravond nog meldde, zou het bij den speurtocht naar Arnold Meyer minder om hem zelf te doen zijn geweest, dan wel om bepaalde voor èenige vooraanstaande figuren compromitteerende stukken uit den bezet tingstijd, die zich in diens bezit zouden be vinden. De heer Meyer zou deze stukken hebben opgenomen in een boek, waarvan reeds 2000 exemplaren zijn gedrukt, doph nog niet verspreid; aan de regeering zou nij reeds veertien dagen geleden eenige exem plaren hebben gezonden. Voorts verluidt, dat de heer Meyer voor nemens zou zijn binnenkort vrijwillig „op te duiken". KOOS VORRINK IN 'T GEDING OF EEN POLITIEKE MANOEUVRE? „Het Binnenhof" bespreekt eveneens het geval-Meyer en stelt de vraag: welke is de kracht buiten Bijz. Rechtspleging, d'ije er belang bij heeft Arnold Meyer te doen In rekenen? Een journalist van het „Vrije Volk", die met twee P.R.A.-rechercheurs op eigen gelegenheid aan een drijfjacht waren begqpnen. is n.l. een neef van Koos Vor- rink, voorzitter van de Partij van de Arbeid en adviseur van m'iffiister Schermerhorn. We Ex-burgemeester Muller van Rotterdam krijgt 10 jaar De ex-N.S.B.-burgemeester van R'dam, ir. F. E. Müller, is gistermiddag door de R'damsche Kamer van het Haagsche Bijz. Gerechtshof, conform den eisch tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. De zaak tegen den ex-hoofdcommissaris der R'damsche politie, J. J. Bóelstra, werd door het Hof naar den raadsheer-commissaris terug verwezen, omdat te elfder ure nog een aantal Stukken was ingekomen, waardoor een ander licht op de zaak kan komen te vallen. MINISTER RINGERS SPREEKT VANAVOND OVER OORLOGSSCHADE. Hedenavond half 10 zal minister Ringers voor de radio belangrijke mededeelingen doen over de regeling voor het herstel van oorlogsscha den, speciaal wat de practische dingen betreft. DAT onze militairen ook verlangen naar versche groenten, doch het in diverse ge vallen nog uitsluitend met gezouten boonen etc. moeten stellen. DAT het 14-jarige meisje G. Michielsen, te R'dam door een auto werd gedood. DAT te Lunteren het nat. voortrekkers kamp is geopend. DAT de voormalige leden der Chr.-Hist. Unie, mr dr P. A. van Rhijn en mr M. Ch. de Jong tot de Partij v. d. Arbeid zijn toe getreden. DAT Goede Vrijdag als Beursvacantiedag is vastgesteld. DAT de in België woonachtige Brabantsche kunstschilder Frans Slager, 23 April 70 jaar Wordt. DAT medio Sept. de Ned. Bachver. haar 25-jarig bestaan in A'dam zal vieren. DAT de Ned. radio-programma's nog maar al te vaak wat aangename verstrooiing gaan brengen als men,.,, naar bed moet. DAT op 64-jar. leeftijd te Velp (G.) is overleden de heer L. Suringa, direct, der Levensverzekering-Mij. „Arnhem". DAT vanaf gisteren de radio-omroepver een deel van haar zendtijd moeten afstaan voor politieke redevoeringen i.v.m. de ko mende verkiezingen. begrijpen uit het verdere verhaal, da* Meyer over stukketi zou beschikken, welke com- promitteerend zouden zijn voor allerlei personen, die thans een rol spelen, maar in het begin der bezetting minder heldhaftig zouden zijn geweest. Dit material ver schijnt in een boek, dat reeds in druk is. Minister Schermerhorn zou daarbij betrok ken zijn en daarom zou Vorrink zich be ijveren bedoelde archiefstukken in handen te krijgen. Het verhaal wordt met een ora torische vraag van deze strekking beslo ten, dat Vorrimk de opdracht tot vervolging zou hebben gegeven. Weer een uitstekende service van den ANWB (Van een onzer verslaggevers). Zes kanarie-gele H.D. motorrijwielen met zijspan stonden gistermiddag opgesteld op het Binnenhof; vandaag snorren zij langs de groote verkeerswegen en brengen redding aan hopelooze automobilisten. Want, de berijders van deze motorrijwie len zijn mannen van zessen klaar; zij heb ben verstand van elk soort motorpanne; ze kunnen aan menschel ijke slachtoffers van het verkeer eerste medische hulp verlee- nen; ze weten doktoren te wonen en ken nen hun telefoonnummers; ze wijzen ver dwaalden in polders of in steden den weg; ze waarschuwen voor verkeersstremmingen. De wegen-wacht, naar buitenlandsch voor beeld, wordt de hulp in nood Langs den weg. Zij vormt geen rijdend reparatie-bedrijf, want bij meer uitgebreide herstellingen be palen de leden zich er toe een dichtst bij- zijnde reparateur te waarschuwen. Reeds lang voor den oorlog had de ANWB plannen voor het instellen van dezen hulp dienst langs den weg, maar de tijden waren hun niet gunstig gezind. Maar dank zij veler hulp, waarbij de overheid rn^g worden ge noemd, rijdt de Wegen-wacht nu langs de vrije wegen. "Ze rijdt over de groote verkeerswegen, maar ook langs binnenpaden waar een motorrijder even goed troubles kan hebben. Voorloopig zal alleen Westélijk Nederland in het patrouilleerings-systeem worden be trokken, maar zoo spoedig mogelijk hoopt de ANWB het geheele land te kunnen be dienen. Nadat op het Binnenhof o.a. de minister van Verkeer en Energie, ir van Schaick en diens secretaris-generaal mr Spitzer, be nevens Hoofdinspecteur Paul van de Ver keerspolitie de Wegen-Wacht had geïnspec teerd, werd een aantal genoodigden in „Cen traal" een lunch aangeboden. De heer Edw. Freyer, voorzitter van de Automobile Association, de Engelsche ver- keersorgandsatie, heeft een herinnerings plaquette voor het feit van dezen dag den ANWB aangeboden. De Wegen-Wacht rijdt; automobilisten met pech worden gratis geholpen. Geen food mag zelfs worden aanvaard. DAT dr M. K. L. Echenoz benoemd is tot vice-consul der Nederlanden te Orange, butien bezwaar van 's lands schatkist. DAT het 9-jarig meisje R. te Hengelo door het spelen met een projectiel en de 14-jar. J. Kleuver te Oirschot door een landmijn werden gedood. DAT het oud-lid van de Alg. Rekenkamer dr N. C. A. baron van Vredenburch op 23 April a.s. 80 jaar wordt. DAT 7|n Heesch (N.-Br.) een aanvang is gemaakt met den bouw van de eerste defi nitieve arbeiderswoningen, welke 7000 per stuk zullen kosten. DAT te Wageningen bij een aanvaring de 26-jarige student H. Reinders Vos uit Am sterdam is gedood. DAT de eerste boot der Mij ^.Zeeland", de „Beatrix", 'in haar thuishaven Vlissingen uit Engeland is teruggekeerd. DAT aan mr C. F. H. Huysman op zijn verzoek eervol' ontslag is verleend als secre taris van den Voogdijraad te Zwolle en in zijn plaats is benoemd mr G. Ben them. DAT tot productiecommissaris voor de veeteelt benoemd is ir Th. C. J. M. Rijsen- beek. DAT bijenhouders, die dit voorjaar geen gedenaturaliseerde suiker voor hun bijen hebben ontvangen, ziich vóór 25 April schrif telijk in verbinding kunnen stellen met de Poffen, ook bij den bakker, is uit den booze Krachtens nieuwe verordening mogen zQ slechts één week crediet geven. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft een verordening afgekon digd voor de saneering der bakkersbedrijven, welke bepaalt inzake de credietverleening, dat het den bakkers vérboden is terzake van den verkoop van bakkersartikelen meer dan één week crediet te geven. Ook is het den bakkers verboden brood anders dan tegen betaling in geld te verkoopen. Over het cadeaustelsel zegt de verordening, dat het verboden is bij den verkoop van bak kersartikelen eenig voordeel direct of indirect te geven of te beloven. Een wielrijder in nood mag óók zijn hand opsteken; als het kan zal de Wegen-Wach ter ook hèm helpen. Bijna 180.000 leden heeft de ANWB; er komen ongeveer duizend per week bij. Want, géén goed weggebruiker parasiteert op zoo veel gratis hulp.... N. S. B.-leidster blijft op vrije voeten Onjuiste beslissing; van een officier-fiscaal. Op de vragen van den heer Wendelaar be treffende de invrijheidstelling van de vroegere leidster van de vrouwenorganisatie der N.S.B., mevr. O. de Ruiter-van Lankeren Matthes, antwoordde de minister van Justitie, dat de invrijheidstelling van deze gedetineerde door den betrokken officier-fiscaal is gelast, toen haar schoonmoeder, door wie haar vijf kinde ren tijdens haar bewaring werden gehuisvest en verzorgd, is overleden. De invrijheidstelling houdt niet in, dat van verdere vervolging wordt afgezien. Spoedige behandeling van de zaak tegen de betrokkene door het Tribunaal is te verwachten. (Na van bovenstaande te hebben kennis ge nomen, stellen wij er prijs op te verklaren, dat het besluit van dien officier-fiscaal ons te eenenmale onjuist voorkomt. Want ofschoon wij natuurlijk niet zoo harteloos zijn om tot de erkenning te kunnen komen, dat de familie omstandigheden in zoo'n géval pijnlijk worden, zijn de beelden van al die kinderen, wier ouders onder de grootste kwellingen werden vermoord, nog lang niet uit onze gedachten verdreven. En wannéér men het dan per sé noodzakelijk acht, om zoo'n fanatieke leidster haar zaken te laten regelen, behoeft dat o.i. ^ïog geen reden te zijn om haar maar tot de berechting op vrije voeten te stellen. Het is alweer fout, zooals er in deze dagen zooveel is, dat dringend om correctie vraagt! Red.) Op 28 April weer boter Per 28 April en eveneens op 5 Mei zal voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar ,een bon worden aangewezen vodr 125 gram boter en een bon voor 125 gram margarine. Kinderen van 04 jaar krijgen op 28 April voor twee weken 250 gram boter en 125 gram margarine. Ver. tot bevordering der bijenteelt, afd. Handel, Grindweg 57, Wageningen. DAT imkers voor 1 Mei a.s. een bij aan slag vast te stellen aantal bijenvolken moe ten inleveren t.b.y. de bijenhouders in de getroffen gebïieden. DAT van Ned. zijde orders voor land bouwwerktuigen zijn geplaatst bij Engel sche fabrieken. DAT m.i.v. 23 April a.s. de rantsoeneering, welke bij den verkoop van de in Engeland aangemaakte serie z.g. „bevrijdingszegels" werd toegepast, wordt opgeheven. DAT de prijs van de kreeften bij de laat ste veiling te Ierseke f 21.70 per kg bedroeg. DAT op Eersten Paaschdag te A'dam geen trams zullen rijden, terwijl de dienst op 2en Paaschdag normaal fungeert. DAT blijkens de Rijksbegrooting 1946 de oorlogsschade aan de Kon. paleizen Huis ten Bosch en Het Loo tezamen f 258.750 bedraagt. DAT Zaterdag aan een winkelier te R'dam vervalschte suiker- en margarinebonnen werden aangeboden. DAT de noodwoningbouw in Brabant het einde nadert en nog deze maand 463 nood woningen voltooid zijn. DAT tot directeur van den dienst Stadsont wikkeling te Rotterdam is benoemd ir C. van Praag. Voor den oorlog was de staatsbegrooting afgesplitst in een gewonen dienst en een kapitaaldienst, welk systeem thans vervan gen is door een verdeeling in gewonen- en buitengewonen dienst. In laatstgenoemde rubriek worden opge voerd allerlei afloopende lasten, voortko mend uit de bijzondere omstandigheden, als mede de uitgaven welke vroeger ten laste van den kapitaaldienst werden gebracht. Door deze verandering in systeem is het niet gemakkelijk om de cijfers der vroegere be grootingen te plaatsen naast die van dft thans ingediende. Verder kenmerkt zich het jongste staats stuk door de opneming van een zg. natio naal budget. De bedoeling hiervan is de staatshuishouding te plaatsen in het raam van de geheele volkshuishouding, opdat daaruit kan blijken, dat de financieering van de staatsorganen te beschouwen is als een onderdeel van de volkshuishouding. Gelijk reeds te verwachten was, is het al gemeen beeld van de begrooting van 1946 verre van rooskleurig en de cijfers demon- streeren, in welke haast onoverkomelijke fi- nanciëéle moeilijkheden ons land gewikkeld is. Een nadeelig saldo van meer dan f 2 mil liard wordt begroot, nadat het jaar 1945 een deficit van meer dan f 3Vi milliard zal blij ken te hebben opgeleverd. Deze opeensta peling van tekorten in zulk een snel tempo wijst o.i. op een ernstigen noodtoestand, die evenals bij een dijkdoorbraak, op korten termijn voorzieningen behoeft, wil het land niet financieel en economisch ten onder gaan. Onze voorloopige indruk uit de gepubli ceerde cijfers is deze, dat het zittend kabi net zich niet heeft ingesteld op een inkrim ping der staatsuitgaven op korten termijn, maar zijn politiek meer richt op aanzwen geling der eonjuctuur en het insnoeren der particuliere vrijheid terzake van de beste ding van het inkomen. Schuldaflossing acht te de minister van Financiën geen primaire regeeringstaak, maar als men ziet, dat op deze begrooting voor nationale schuld niet minder dan f 716 millioen is uitgetrokken de hoogste post van het budget dan moet men o.i. tot de erkenning komen, dat deze enorme last zoo snel mogelijk verlicht moet worden. Het heeft ons dan ook gefrappeerd, dat de minister bij de opsomming der middelen ter verzekering van het monetair evenwicht buiten de beschouwing heeft gelaten een ernstig streven naar een sluitende staatsbe- grooting. We hooren herhaaldelijk van re- geeringszijde, dat gestreefd wordt naar ver mindering der kosten van het regeerirtgsap- paraat en ook nu weer zegt de minister, dat regeering en volk veel moeten sparén en zuinig leven. Wij vragen ons echter af, of hier met woorden gespeeld wordt of niet, want verschillende begrooting9posten zijn van onheilspellende hoogte. Om inflatie te voorkomen acht de minister het noodzakelijk om de consumptie op het bestaande niveau te handhaven met mini maal noodzakelijke aanvulling van de voor raden duurzame consumptiegoederen. Verder zal de export worden opgevoerd met opoffe ring van een verhooging der binnenlandsche consumptie. Men kan hieruit concludeeren, dat de noodzakelijke voorziening der binnen- landsche markt met goederen voorloopig 6chaarsch zal blijven. Er is wel veel wijsheid voor noodig om de verdeeling der producten voor binnen- en buitenlandsche doeleinden zoodanig te doen zijn, dat eenerzijds de be volking haar deel krijgt en anderzijds zooveel mogelijk deviezen gekweekt worden. Zal het tot een gedwongen sparen komen? Het blijkt, dat het kabinet dit laatste in overweging heeft en in verband hiermede kunnen wij melding maken van de geruchten, die gewagen van een nieuwe groote staats- leening, welke op komst zou zijn met een „stok achter de deur" vbor de hooge inko mens. Belangrijk is de mededeeling, dat het na tionaal inkomen geraamd wordt op f8.4 mil- lard, terwijl de totale belastingdruk op ruim 27 pet. daarvan becijferd wordt. Dit percen tage illustreert den zwaren last en den fis cus. die een kwart van het volksinkomen, opeischt. Wij herinneren in dit verband aan hetgeen dr J. Ridder heeft geschreven in een der oriënteeringsnummers van E.S.B., n.l. dat belastingontvangsten van f 2 milliard in Ne- derfand slechts mogelijk zijn met opoffering van het huidige en het toekomstige welvaarts peil, zooal niet met algeheele vernietiging van essentieele elementen van de Nederl. volkshuishouding. Ook de belastingdruk noopt dus tot een aanmerkelijke inkrimping van de staatsuit gaven. De bate van de geldzuivering wordt be groot op f 200 millioen, hetgeen wel wat min der is dan de minister in eerste instantie in uitzicht heeft gesteld. Overigens verdwijnt deze bate als sneeuw voor de zon, tengevolge van de zware budget-tekorten over 1945 en 1946. Ook de opbrengst der vermogensaan- wasbelasting wordt opgesoupeerd door het bestaande deficit. Onze slotconclusie is, dat deze begrooting het vertrouwen in het financieel beleid van het kabinet niet zal vermeerderen. Mr Trip heeft onlangs opgemerkt, dat in nauw ver band met het aankweeken van den spaarzin stond een spoedige saneering der staatsbe- grooting en een beknotting der overtollige uitgaven. Het experimenteeren van het ka binet brengt het gevaar met zich, dat het vertrouwen van het volk in de soliditeit van zulk een bewind verloren gaat. Minder zonnig, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Gelei delijk toenemende bewolking met iets lagere temperaturen, aanvankelijk veranderlijke wind, later uit richtingen tusschen West en Zuid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1