Kort gesprek met Premier op het vliegveld Dachau, poel van ellende, nu een lustoord Ook Nederl. troepen naar Duitschland? NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 15 APRIL 1946 Jaarbeurs trok bijna 200.000 bezoekers Van Londen via Den Haag naar St. Hubertus (Van onzen specialen verslaggever.) In een killen wind, die over het heele veld stond en die. naar de aankomenden zeiden, het hier veel kouder maakte, dan het te Londen was, zijn Zaterdag in twee vliegtui gen de Nederlandsche ministers en dr Van Mook, die in Engeland besprekingen voer den, op Valkenburg teruggebracht. Het vliegtuig „Friesland" bracht de hee- ren Schermerhorn, Van Royen, Logemann, dr Van Mook en Sir Neville Bland, den Engel- schen ambassadeur. Met* een tweede machine arriveerde minister Lieftinck, die voor andere besprekingen in Londen was. Er was geen gelegenheid voor een lang ge sprek, maar in den tijd, noodig om van het vliegtuig naar de auto te wandelen, hebben We prof. Schermerhorn gevraagd naar de juistheid van het berichten in de Observer, die vorige week „het plan" van dr Van Mook groot opgemaakt publiceerde, dat de vesti ging van een Vrijstaat Java en de* opneming van de rest der Nederlandsch-Indische eilan den in een federatief verband met het Ko ninkrijk zou beoogen. Ik denk er niet over, afllus minister Schermerhorn, er een woord over te zeggen. U zou een goed werk doen, als u in de krant zette, dat dr Van Mook heelemaalniet met een plan uit Indië gekomen is, doch dat hij van meening was, dat door .bepaalde Indonesische voor stellen. die zeer dicht bij de declaratie der Regeering van 10 Februari kwamen, een sfeer was geschapen, die het de moeite waard maakte, met de Nederland sche regeering van gedachten te wisse len, om te trachten de nog hangende ge schillen uit den weg te ruimen. En uw besprekingen over de Nederland sche eischen ten aanzien van Duitschland?" Wij zijn veel 'wijzer teruggekomen, dan we heengingen. Wé vonden er volledig begrip voor het Nederlandsche standpunt niet al leen, maar het bleek ons. dat het ook geheel met dat der Engelschen overeenkomt. De uitwerking van de bereikte resultaten is de taak van de ministers van Buitenlandsche Zaken. Het gezelschap, dat zeer opgewekt was, is terstond naar Den Haag gegaan, vartwaar nog denzelfden avond de heeren Schermer horn en Drees naar de Hooge Veluwe ver trokken. De heer Van Mook ging daar Zon dagochtend vroeg heen. NEDERLANDER IN „REPUBLIKEINSCHEN" DIENST ALS HOOGLEERAAR. Het extremistische dagblad „Merdeka" te Batavia meldt, dat dr M. Th. Koks, voorma lig lector aan de Geneeskundige Hoogeschool te Batavia en sedert Maart 1943 werkzaam bij de Opiumfabriek aldaar, met ingang van 1 Februari 1.1. benoemd is tot hoogleeraar in de Pharmacie bij de republikeinsche or ganisatie voor hooger onderwijs. Volgens „Merdeka" heeft Koks sedert 1943 al zijn krachten gegeven „voor de zaak van de republiek." De te Batavja verschijnende „Nieuwsgier" vestigt er de aandacht op. dat Koks de eer ste Nederlander is, die een hooge functie bij de „republiek" gekregen heeft. ISLAMITISCH „GODSLEGER." De Islamitische organisatie ..Masjoemi" (Madjelis Sjoero Moslimin Indonesia) heeft te Solo een algemeen hoofdkwartier opge richt voor de mobilisatie van het z.g. „Gods- leger" (Tentara Allah). INDISCH GELD KAN WORDEN INGEWISSELD. Met ingang van heden is bij alle Neder landsche Deviezenbanken en bij de Javasche Bank te Amsterdam voor geëvacueerden uit Ned. Indië, op beperkende bepalingen, de gelegenheid opengesteld tot inwisseling van munt- en bankbiljetten van de Javasche Bank en van het Japansche bezettingsgêld. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar ons blad van 2 April. M.S. „TABINTA" TE AMSTERDAM. Het evacuatie-schip „Tabinta" is gister avond om acht uur te Amsterdam gearri veerd. Met de debarkatie van de 858 uit Java ^gerepatrieerde personen is hedenmor gen een aanvang gemaakt. TERUGKEER PARLEMENTAIRE COMMISSIE. De parlementaire oommissie-Van Poll zal morgen uit Batavia naar Nederland terug ken. Dr Weiter blijft echter nog tot 20 April in Ned. Indië. JAARWEDDEN LEDEN GED. STATEN OP f 5500 GEBRACHT. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten te rekenen van 1 Januari 1946 af, het bedrag der jaarwedde van de leden van Ged. Staten op f 5500 te brengen. Zoo ja, dan niet voor het einde van dit jaar De vorming van een Nederl. bezettingszone in Duitschland vormde een van de onder werpen, welke in de slotbijeenkomst te Lon den tusschen de Britsche en Nederl. minis ters Zaterdagochtend ter sprake werden ge bracht. Mocht de bezetting een feit worden, dan zal deze niet voor het eind van dit jaar be ginnen, aldus verklaarde prof. Schermer horn in een persge£«prek. Het doel van deze besprekingen, die nog maar in een begin stadium verkeeren, was van gedachten te wisselen over een voorstel van Nederl. zijde tot het scheppen van een permanent contact tusschen de beide regeeringen over kwes ties, welke ontstaan zijn, doordat het na tuurlijke achterland van Nederland thans Britsch bezet gebied is. De Nederl. ministers vonden bij hun Britsche collega's volledig begrip voor de moeilijkheden, welke o.a. be trekking hebben op de omstandigheid, dat goederen uit de Britsche zone in dollars moeten worden betaald. Besloten is de be sprekingen op een later tijdstip voort te zet ten. Inmiddels zal het besprokene nader technisch worden uitgewerkt. Volgens de „Times" waren deze bespre- EéN GROOTE CHR. MILITAIRE ORGANISATIE. Op het eerste Chr. militaire congres te Utrecht hebben dt Ned. Militaire Bond, de Nat.-Chr. Onderofficieren-Ver. en, de Nat. Ver Pro Rege besloten tot federatief samenwerken in een nieuwe organisatie, die genoemd is de Ned. Chr. Milit. Ver. Pro Rege. Tot voorz. werd benoemd kol. mr. dr. J.- S. Barbas en tot dir. van het bureau dë res.-kap. B, Geleynse. Zij bracht tevredenheid aan alle kanten. De Jaarbeurs te Utrecht heeft in 10 dagen het record-aantal van bijna 200.000 bezoekers mogen noteeren, hetgeen viermaal zooveel is als voor den oorlog, en, wat nog belang rijker is, alle deelnemers, ook de buitenlan ders, zijn zeer tevreden over, de resultaten. Ex werden niet alleen met landen in Europa, maar ook met landen als Palestina, Brazilië, Canada, Curasao, Peru, Indië en N. Amerika transacties afgesloten. Er is al weer veel vol geboekt voor de najaarsbeurs en zelfs de vol gende voorjaarsbeurs, zoo vertelde de direc teur, mr J. Milius. Op de najaarsbeurs zal om. de heele Ned. confectieindustrie tegen woordig zijn. Heit aantal controle-loketten en uitgangen zal worden uitgebreid. Tenslotte ligt het in de bedoeling eén borstbeeld aan te brengen van den overleden directeu^ Graadt van Roggen. T IJSELMEER BRENGT ONS WEER AAL. Schommelde voor den oorlog de aanvoer van aal uit het IJselmeer, tusschen de 2 en 3 milhoen kg, het jaar 1941 bracht ongeveer 4.6 millioen kg op. Doch na 1941 daalde de aanvoer ver beneden het vooroorlogsche peil, doordat de Duitschers het grootste gedeelte opslokten. Het bevrijdingsjaar gaf ongeveer 3 3.5 millioen kg, welke hoeveelheid de Ned. bevolking ten goede kwam. Het aal seizoen is weer in zicht en men heeft daar van hooge verwachtingen. kingen vager en speculatiever dan die over Indië, daar de meeste beslissingen tot stand komen door besprekingen der 4 groote mo gendheden. Vele kleinere Europeesche lan den zien, volgens dit blad, met ontsteltenis hoe langzaam de 4 mogendheden werken en hoe groot de tegenstellingen zijn, waardoor zij worden verdeeld, bv. ten aanzien van het Ruhrgebied. Wat op de Vredesconferentie ter sprake komt Het is echter de vraag of ze 1 Mei al kan beginnen. Het is mogelijk, zoo verklaarde men gas teren in New York, dat de Vredes-confe rentie, dde aanvankelijk 1 Mei zou aanvangen, wordt uitgesteld. De problemen waarover de groote mogend heden het eerst eens willen zijn omvatten: De Italdaansche koloniën, die Amerika door de Ver. Naties wil doen beheeren, de Dode- canesos, die de Ver. Staten, in tegenstelling tot de Russen willen demilitariseeren, Triest, de handelsbetrekkingen met den Balken en den Russischen eisch Italië 750 millioen pond sterling schadevergoeding te doen betaleiïT wat Engeland en de V.S. te veel vinden. IN PLAATS VAN DOODSTRAF 15 JAAR GEVANGENISSTRAF. De Raad van Cassatie veroordeelde heden N. v. d. Loos uit Utrecht tot 15 jaar gev.- straf wegens vrijwillige dienstneming in 1943 bij de S.S. Het Bijz. Gerechtshof had hem ter dood veroordeeld. De adv.-fiscaal va# den Raad van Cassatie had levenslange ge vangenisstraf geëischt. WEER INVOERRECHTEN OP GESCHENK- Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Hypolitushoef- Oosterland, J. v. d. Ende te Godlinze. Bedankt: voor Hoog-Karspel, I. J. Reedijk te Valthermond; voor Lisse (2e pred.pl.), A. J. de Jong te Ederveen. Geref. Kerken. Drietal: te Heerde, J. Z. Potjer te Borger, Joh. Ribberink te Grootegast en A. J. Stol te Wierden. Beroepen: te Leiden (vac. J. Wegge- mans), H. H. Grosheide te Andijk; te Leider dorp (2e pred.pl.), O. van Noort te Baren- drecht. Aangenomen: naar Arnhem, N. Wil- lemse te Rotterdam-Charlois; naar Leeu warden, J. G. Aalders te Katwijk a/d Rijn. Bedankt voor Kornh'orn en voor Tien hoven, M. den Boer te Oudeschoot; voor Rotterdam-Fijenoord, H. Brinkman te Ame- rongen.' i Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen: te IJsselmuiden, L. J. Goris te Emmer-Erfscheidenveen, die bedankte voor Hoogkerk en voor IJselmuiden. Aangenomen naar Maastricht, H. Venema te IJsselmuiden, die bedankte voor Loppersum en Zuidbroek. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Baarn, P. H.. Seggelink te Rotterdam en P. de Smit te Utrecht. Vrij Evang. Gemeenten. Bedankt: voor Amsterdam, P. J. Mie- tes te Apeldoorn. PERSONALIA Mej. dr L. E. van Wijk te Delft is tot wederopzeggens toegelaten als privaat docente bij de fac. der letteren en wijs begeerte aan de R.U. të Leiden, om onder wijs te geven in de Zweedsche en Deensche taal en dr A. C. Zaanen, te Heemstede, als privaatdocent in de fac. der wis- en natuur kunde om onderwijs te geven in de wis kunde. Benoemd tot lid van de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Ned. taal prof. dr G. G. Kloeke, te Leiden. Te rekenen van 1 Jan. 1946 is benoemd tot adjunct-directeur van het Kamerlingh Onnes laboratorium dér R.U. te- Leiden dr J. van den Handel. Promoties. GRONINGEN, 11 April. Gepromoveerd tot doctor in de fac. der letteren en wijs begeerte op proefschrift: „Publii ovidii na. sociis tristium liber comentario exegetico instructus", J. Th. Bakker, Haarlem. Acad. examens. AMSTERDAM. Vrije Univ. Geslaagd voor het cand. ex rechten, K. R. Beks, Hilver sum; cand. ex. Theologie, A. J. R. Brus- saard, Bloemendaal en J. Wiersema, Heem stede; cand. ex. D, Wis- en Natuurkunde, P. G. Wiersma, Haarlem. UTRECHT, 13 April. Doet. geneesk. 2e ged.: A. J. J. de Bruin, A. G. van Omme; semi-arts: J W. H. Schenk, G. H Schless, mej H J. Doorschodt; arts: J. G. Neus, G. A. Sedee, J. Weber, A. J. Blaas; tandheelk.: M. M. van Beek, L. W. Hoogenboezem; vee- artsenijk.: J. G. Chr. van Vloten, J. E. T. Langeler; doet geschiedenis: mej. H. Pen ning; cand Ned. lett.: J. W. G. Kievenaar; cand. klass. lette.: W. Dekker; kerk voor- ber examen: F. H. A. van der Wind, J. M. Hasselaar, J. L. Verbeek Wolthuys, G. Spilt; prop godgel.: H. J. Piek, H. J. Smit, C. W. de Planque; cand. godgel.: H. van der Gie- sen, J. Verdonk, G. F. Overgaauw, E. J. Rietveld, P M van Waarde, M J. Poel; doet. godgel.: E. Sneller; cand. veeartsenijk.A. J. van Groenland. IN ZOOVERRE IS HITLER GESLAAGD. De plannen van Hitier c.s. zijn in drieërlei opzicht geslaagd, concludeert de int. comm. voor het bestudeeren van Europ. vraag stukken en wel wat betreft: le. het ver- grooten der Duitsche bevolking, die in vijf jaar groeide van 67 tot 72 millioen men- schen; 2e. de vernietiging van het Europ. Jodendom; 3e. het terugdringen van het geboortecijfer in het nief-Duitsche Europa door 12 millioen echtgenooten gescheiden te houden. Doch verhinderd werd het vestigen van Duitschers in de bezette gebieden. Berlijn zal binnenkort met een nieuwen dictator kennis kunnen maken. De film van Charley Chaplin, „De Dictator", zal er bin nenkort worden vertoond. De Ital. vlieger Nobile, die na zijn mis lukte Noordpool-expeditie met het lucht schip „Italia" bij Mussolini in ongenade viel en naar Rusland ging, is weer in Italië terug gekeerd en zal candidaat zijn voor de chr. dem. partij. Graaf Athlone, die als G.G. van Canada dezer dagen werd opgevolgd door veldmaar schalk Alexander, is Zaterdag met prinses Alice verwant aan Koningin Wilhelmina in Londen teruggekeerd. Lord Athlone, de eenige nog in leven zijnde broer van koning Mary, werd gisteren 72 jaar. - Ofschoon een voorstel om de Sow jet- Unie te betrekken bij de verdeeling der activa van den Volkenbond waarvan Rus land geen lid is werd verworpen, zal alsnog gezocht worden naar een formule, die Rusland deelgenoot maakt. Tusschen België. Frankrijk en Luxem burg wordt een spoorwegovereenkomst ge sloten. Andre Mette wordt Belgisch ambassa deur te Rome Paul van Zeeland zal op verzoek van Cairo een bezoek aan Egypte brengen voor „advies over enkele der voornaamste vraag stukken van dit oogenblik". De opgehangen Irma Grese van het kamp BergenBelsen wordt in het geheim door fanatieke Duitsche vrouwelijke nazi- studenten als een „Heilige Irma" en een Jeanne d'Arc vereerd. p De komende 90 dagen noemde Truman's medewerker Alfred D. Stedman een „wed ren met den dood", daarbij doelend op de kritieke voedselsituatie in de wereld. Als de Amerikanen wat minder eten kunnen millioenen menschen gered worden, luidt zijn devies. Als gevolg van Londens uitbreiding en de daarmee gepaard gaande lichtuitstraling zal het observatorium te Greenwich naar Sussex worden verplaatst. Teneinde de hongerende landen van het benoodigde graan te voorzien is in Argenti nië broodrantsoeneering ingevoerd en het landelijk verbruik van 2.500.000 ton tot 1.500.000 ton teruggebracht. Binnenkort verschijnt in Moskou een boek, dat de werkzaamheden van Stalin in den vorigen- oorlog beschrijft. De schrijfster, A. S. Allileuve, is een schoonzuster van Stalin. De soc. dem. partij in West-Duitschland erkent de fusie der soc. en comm. in de Russische zone niet. Te Brussel is Zaterdag een tentoon stelling van Ned. kunstnijverheid geopend, Misdadigers volop voedsel en 100 sigaretten per week Dachau, het kamp waar eens moord en ellende heerschten, is nu door de Amerikanen als een geriefelijk ontspanningsoord voor de Duitsche oorlogsmisdadigers ingericht. Zij, die jarenlang den bloedigen scepter over brandend Europa zwaaiden, wachten hier in een wel dadige omgeving, hun vonnis af. Ze genieten een dagrantsoen van 2400 calorieën en een weekrantsoen van 100 sigaretten. De vrouwen maken zich op, de mannen voetballen en zonnen op dezelfde plaatsen, waar eenS onbe schrijflijke pijnen werden geleden. Schard*. Milch, Kesselring, Karl Brandt, de lijfarts van Hitier, Falkenhausen en vele vrouwelijke S.S.- leden voelen zich onder de Amerikaansdie protectie als lammetjes. Toch zijn er nog kleine souvenirs, die aan de verschrikkingen herinneren. Zoo staat bijv. de „doodenfabriek" nog in het kamp, dc plaats met de ontelbare „stille getuigen", de afge schuurde boomschors van een tak, waaraan duizenden gehangen hebben, houten roosters, waarop de lijken moesten uitbloeden, martel werktuigen en gaskranen, een afdruk van een menschenvoet in de voormalige bergplaats der menschenlijken. Voor het crematorium staat thans een eenvoudig, zwart geverfd altaar met BELGISCHE REGEERING WIL DE DUURTE GAAN BESTRIJDEN. België heeft een programma ter bestrij ding van de duurte opgesteld, dat o.a. om vat: 1. blokkeering van alle prijzen; 2. een drastische politiek tot prijsverlaging: 3. doel matige contröle op kost- en verkoopprijzen; 4. onder beheerstelling en verbeurdverkla ring van bedrijven, die genoemde maat regelen saboteeren; 5. idem van bedrijven, die de gestabiliseerde loonen verhoogen; 6 een in Mö te houden nat. conferentie ter behandeling van de prijs- en loonpolitiek en verhooging van de koopkracht der arbeiders Speciaal op de bouwmaterialen zal zeer scherpe contröle komen, daar hier de zwarte handel „schandalig" ver om zich heen ge grepen heeft. Aldus deelde minister Van Acker mede op een persconferentie. Amerika, Engeland, Frankrijk, Neder land, België en, Zwitserland hebben een cen trale commissie van toezicht op het verkeer via den Rijn inge£>teld. Alle Amerikaansche piloten, die op in ternationale luchtvaartroutes vliegen, zullen 21 April a.s. in staking gaan. Het Canadeesche parlement heeft de lee ning van 1500 millioen dollar aan Engeland in eerste lezing goedgekeurd. een zwart bord, dat vermeldt, dat hier 238 duizend menschen den dood vonden.* Voor een Amerikaansch tribunaal in Dachau staan intusschen de beulen van Mauthausen terecht. „Wij moordden om niet zelf vermoord te worden," zoo verklaarde één der 61 leden van deze moordenaarsploeg. Een jonge Pool- sche Jood, die als getuige tegenwoordig was. vloog een beklaagde aan, Qnder de woorden „hier is die vertegenwoordiger der nieuwe cultuur". Joego-Slavië besloot de Spaansche repu- blik. regeering te erkennen. Practiseh zijn alle Franschen en Engel schen uit Syrië vertrokken. Sommige Sudeten-Duitschers, die Tsje* cho-Slowakije moeten verlaten, leggen hun huizen en boerderijen in de asch. Volgens het Russische persbureau Tas? is alle Duitsche grond ten Oosten van de Elbe, dus in de Russ. bezettingszone, aan de jonkers ontnomen en verdeeld onder kleine boeren. Te Moskou' is een Russisch-Tsjechisch handelsverdrag geteekend. ZENDINGEN UIT HET BUITENLAND. Bij den invoer van geschenkzendingen en van goederen, welke door naar Nederland terugkeerende personen worden meegebracht, zullen m.i.v. heden weder invoerrechten en accijnzen worden geheven,' met uitzondering van zendingen, bestemd voor het Roode Kruis, de H.A.R.K., Volksherstel, e.d. Indien de waarde van eerstgenoemde goederen in totaal meer bedraagt dan f25, zullen deze zendingen na 1 Mei niet kunnen worden in gevoerd, tenzij daarvoor een invoervergun ning van den Centr. Dienst voor In- en Uit voer wordt overgelegd. NOG GEEN BESLISSING OVER DE RUHR- KOLEN De Fransch-Engelsche besprekingen over de distributie van steenkool uit het Ruhrge bied, zijn gisteren beëindigd. Het voornaam ste meeningsverschil, de Fransche eisch tot het toewijzen van vier millioen ton per maand aan de pas bevrijde landen, is nog niet opgelost. De Franschen zullen echter meer deskundigen zenden teneinde de ko- lenproductie op te voeren De besprekingen die tot een begrip van elkanders moeilijkhe den bijdroegen, zullen over veertien dagen worden hervat. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH ROTMAN 15. Rang! Daar schoot de lantaarn op eens los; de diender buitelde achterover en de vischvrouw kwam onder haar eigen wa gen terecht, terwijl de koude, glibberige, nog half levende visjes over haar gezicht en hals gleden. Hu, wat griezelig; al die natte, kletsende klepperstaartjes in de hals te voelen! Maar als je denkt, dat de ongelukken hiermede afgelopen waren, heb je 't mis! Het anker, dat zo plotseling z'n vrijheid had teruggekregen, zwaaide vervaarlijk heen en weer en Herr Untermeier stond doodsang sten uit, dat hij ergens tegenaan zou botsen. Aan het eind van het dorp woonde Jo- suah Strawboard, schoen- en laarzenmaker. Boem! Rinkeldekink! Het anker kwam met een grote zwaai aanzetten en pakte de bovendorpel van Mr. Strawboards huisdeur, zodat het hele bovenlicht er aan ging. En toen...»

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2