Dr. v. d. Mortel nam afscheid van Noordwijk GEIN VERGISSING Het Prinselijk Paar te Oslo gearriveerd Vergeet nabestaanden van illegalen niet NIEUWE LES0SCHE COURANT ZATERDAG 13 APRIL 1946 Hartelijke huldiging in den Gemeenteraad Gistermiddag heeft burgemeester dr J. B. V. M. J. van de Mortel in de Raadsvergade ring officieel afscheid genomen van den raad en het gemeente-personeel van Noord- vrij k. Allereerst Voerde weth. mr C. Punt het woord namens het College van B. en Wdie gewaagde van den donderslag bij helderen hemd, die het College trof, toen de burge meester zijn ontslagaanvrage bekend maakte In verband met zijn te verwachten benoe- Burgemeester dr J. B. V. M. J. van de Mortel £jjdens zijn afscheidsrede. ming tot Consul-Generaal te Chicago. Nadat spr. dr v. d. Mortel gelukgewenscht had met zijn benoeming, memoreerde hij het hoogte punt in de bewrndperiode van den burge meester, n.I. het verblijf van de Belgische Koningskinderen te zijnen huize, waardoor de aandacht van de geheele wereld op Noordwijk gevestigd werd. Spr. besloot zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat dr v. d. Mortel Nederland op waardige wijze in den vreemde zal vertegenwoordigen. Nadat namens den Raad de heer E. L. de Wit en als oudste-hoofdambtenaar de heer J. Veerman nog hadden gesproken, nam burgemeester v. d. Mortel het woord. Het viel spr. zwaar afscheid van Noord- Wijk te nemen, hoe gaarne hij ook zijn be noeming, die hem in het buitenland is ten Niet te veel „eigen teelt Op desbetreffende vragen heeft minister Mansholt geantwoord het niet wenschelijk te achten, de uitbreiding van de teelt van tabak door kleine boeren kunstmatig te bevorderen. Een garantieprijs voor inlandsche tabak kan dan ook niet worden toegezegd. Wel is de minister bereid het onderzoek en de voor lichting op dit gebied te steunen en eventueel deze tabak als iniandsch product in den handel te brengen, terwijl tevens de geheele of ge deeltelijke vrijstelling van accijns zal worden bezien. Griek enlands aartsbisschop Damaskinos blijft voorloopig regent, doch de royalisten zijn ontevreden daar volgens hen de terug keer van den koning er door wordt ver traagd. deel gevallen, aanvaard heeft. Allereerst, omdat hij van Noordwijk is gaan houden, dan omdat het werk hem aantrok en in de derde plaats, omdat hij de medewerking van hoog tot laag heeft gehad. Naast de twee voornaamste „bedrijven", de badplaats en het bloembollenbedrijf, zag spr. nog een derde mogelijkheid en wel Noordwijk als forensen-gemeente. Er zijn verschillende teekenen, aldus spr. die ër op wijzen, dat Noordwijk. door zijn gunstige ligging een ware attractie zal gaan vormen voor vele zakenmenschen, die zich hier zullen vestigen. In welgekozen woorden heeft dr v. d. Mortel alien met wie hij heeft samenge werkt, dankgezegd en hij besloot zijn toe spraak met als zijn innigen wensch uit te spreken, dat Noordwijk, onder Gods zegen, moge groenen en bloeien. EX-KJt.O.-MAN KRIJGT 3 JAAR Hedenmorgen veroordeelde het A'damsche Bijz. Gerechtshof den voormaligen KJELO.- employé, mr G. J. P. M Bosman, die tij dens de bezetting adj-secr. van het Cen traal Bureau voor den Omroep werd en NÏSJB.-er was, wegens het schrijven van nat.-soc. hoorspelen tot 3 jaar R.WX Voor die Jap. parlementsverkiezingen ver overden reeds 20 dames een zetel, welk aan tal nog wel zal stijgen, daar de uitslag nog maar gedeeltelijk bekend is. Op een van 13 tot 18 Mei in Brussel te houden wetensch. congres zullen alle groote ontdekkingen der laatste 5 jaar de revue HET IS BELACHELIJK (Van onzen Indjë-redacteur.) Jonkheer Baud. persoonlijk vertegen woordiger van dr Van Mook, is gisteren te Saigon aangekomen. Hij zal zich, zoo als het bericht van eenige dagen geleden luidde, op de hoogte stellen van den toe stand in Indo-China. Dit geheel klopt wonderwel met de ver klaring van dr Van Mook, dat de overeen- eenkomst tusschen de Franschen en Anna- mieten, een richtlijn moet zijn voor de oplossing van het vraagstuk rn Ned.-lndië. Moeten *tuij zooals dr J. W. Meyer Rartneft gisteren tijdens een persconferen tie van de Stichting ,Jndië in Nood" te recht opmerkte als Nederlanders, die prat kunnen gaan op 300 jaar koloniaal be leid, ons door Franschen, die sinds 1918 het mandaat voeren over Indo-China moeten wij als Nederlanders, die weten vrat wij willen en kunnen presteer en, ons door Franschen den weg laten wijzen Het is belachelijk! Gaat de benzine binnenkort van den bon? Naar Minister van Schalk in een radio toespraak meedeelde kan de distributie van benzine zoo langzamerhand eigenlijk wel worden opgeheven. Indien de bezwaren, aan deze afschaffing verbonden, overwonnen zou den kunnen worden, beteekent dit een be sparing van circa 1% millioen gld. en een overheveling van een leger menscben naar nuttiger bezigheden. De socialistische, commumstische en libe rale partijen in België zullem een wetsvoor stel indienen om 1 Mei tot officïeelen feest dag te verheffen. Het voor 3 jaar gesloten Belgisch Spaansche handelsverdrag bepaalde den koers van de peseta op 4,04 francs. België kan voor 2150 millioen francs aankoopen doen zonder dat dit deviezen kost. Ook hier met luid gejuich verwelkomd (Van onzen speeialen verslaggever) Gisterochtend zijn Prins Bernhard en Prin ses Juliana per vliegtuig te Oslo aangekomen. Evenals in Kopenhagen en Stockholm was ook hier het enthousiasme groot en uitbun dig. Op het vliegveld waren kroonprins Olaf en kroonprinses Martha ter begroeting aan wezig. Achter de afzetting verdrong zich een tal rijk publiek, dat onze Koninklijke „afge zanten" met luid gejuich verwelkomde. Ook langs den weg naar hel paleis stond een groote menigte. Overal wapperden Noorsche en Neder- landsche vlaggen, terwijl in de étalages por tretten prijkten van den Prins en de Prinses met welkomstwoorden in het Nederlandsch. Het Noorsche dagblad „Aftenposten" gaf zelfs van zijn artikel over ons land een Ned. vertaling Tën paleize werden de gasten door koning Haakon begroet. Na een. intieme lunch werd de Nederlandsche kolonie te Oslo ontvangen. Op ongedwongen wijze onderhielden de Prins en Prinses zich gèruimen tijd met deze 1 andgen ooten. 's Middags bracht men een bezoek aan de tentoonstelling van weefkunst en het histo risch museum, waar men o.a. een eeuwen oud Vikingschip bezichtigde, 's Avonds vond een diner plaats ten paleize. Blinden kunnen lezen per luidspreker Een in 1940 naar Engeland overgestoken Fransche professor heeft een luidspreker- spelling ma chine uitgevonden, die blinden weldra in staat zal stellen gewoon boe ken, couranten etc. te „lezen", 't Principe berust op het projecteeren van letters op een draaiend en glascylinder, welke let ters door middel van de photo-electriscfae cel hoorbaar worden, gemaakt. De eerste 1000 toestellen zullen 40 pond kosten, waarna de prijs stellig zal dalen. Natuur lijk kan ook een koptelefoon worden aan gewend, terwijl de blinde het „lees"- tempo versnellen of verlangzamen kan. „Want Hij Zelf wist, wat in den mensch was." Johannes 2 25b. Wat het lijden van Jezus onnoemelijk heeft verzwaard is het feit, dat Hij alles heeft ge weten. Hij wist, wat over Hem komen zou. Hij zag den geopenden afgrond van Gol gotha. Hij kende Zijn beulen door en door. „Hij Zelf wist, wat in den mensch was." Geen moment is Zijn lijden een mechanisch zich geven, een bloot sterven zonder meer. Hij gaat niet argeloos het Kruis tegemoet. Hij wéét wat Hij doet als Hij Zichzelf over geeft in de handen der moordenaren. Wij denken altijd weer: zóóver zal het met een mensch niet komen. Wij staan voor raadselen als wij hooren hoe menschen in den oorlog zijn verdierlijkt en ontaard. Welk een menschelijke monsters toch! Hoe kan dat huizen in een menschenhart, zooveel wreed heid en verderf?! En zelfs na alles wat men schen gedaan hebben, verwachten velen het nog van „wat in den mensch is". Jezus weet beter. Hrj kent den mensch door en door. Jood en Heiden, hoog en laag. vriend en vijand niemand is voor Hem een gesloten boek. Alle dingen zijn naakt en geopend voor den Man der Smarten. En op Golgotha zèg hrj den mensch. Zag Hij u en mij. En Hij wist wat in ons was. Het kwam naar buiten in brullenden haat, in dui- velschen hoon. Het sloeg Hem in het gezicht, onze boosheid. „Arglistig is het hart, meer dan eenig ding, ja, doodelijk is het, wie zal het kennen?" Wie weet wat in een Judas leeft? En Petrus, kent die zichzelf? Jezus doorziet hen allen. Ziet Zijn discipe len in hun lafheid en verraad. En toén Hrj het zag, die zonden: toen Hij zag dat er niet èèn was die goed doet, ook niet föt één toe toén heeft Hij naar ons omgezien, toén heeft Hij zeer begeerd Zijn leven voor ons in te zetten! Dostojewski riep eens uit: „O, welk een schrikkelijk beeld is toch een fatsoenlijk mensch!" Dat zien wij op den Kruishemel! Maar toén juist is Jezus gestorven voor Zijn volk. Alles wetende. „Wetende, wat in den mensch was." Wetende, hoever het met u en mij gaan kon Golgotha is dus geen vergissing, geen toeval. Nu mag ik dezen Mensch, Gods Zoon, kennen, want dat is liefde! Nu weet ik wat in het hart van Jezus is: één groote, borg- tochtelijke liefde. Kent gij, kent gij dien Jezias niet? Zeg niet: „Ik ken dien Mensch niet." Jezus zegt „Ik ken den mensch wél'.* En dèt zeggende, bracht Hij het offer voor de schuld, gaf Hij den geest. „En door Zijn kennis zal mijn knecht, de Rechtvaardige, velen rechtvaardig maken, want Hij zal hun ongerechtigheden dragen." Ja, toen wij nog zondaars waren. Schonk d'Ontfermer ons gena, Stierf Zijn Zoon op Golgotha; Stierf voor ons die zondaars waren; God is liefd', o eng'lenstem, Menschentong. verheerlijkt Hem! NIEUWE BIJZ. POSTZEGELS VOOR NAT. HULPVERLEENING Van 1 Mei t/m 30 Aug zullen nationale hulpzegels in de frankeerwaarden van \xfz, 2V2. 5, IV2 en 121/2 cent worden uitgegeven, welke met een toeslag van resp. 3Va, 5, 10, 15 en 37V2 cent verkrijgbaar zullen zijn. De netto-opbrengst van den toeslag is t.b.v. de oorlogsslachtoffers en ter voorziening in oorlogsnooden. Het ontwerp, dat een sym bolische figuur voorstelt, die de gaven der nationale hulpverleening over het geteister de vaderland uitstort, is van den kunstenaar H_ Levigne. Groote inzameling v. 28 Aprli tot 5 Mei De Stichting 19401945, die het vorig jaar uit particuliere bijdragen een bedrag van f 12.000.000 bijeenbracht en daaruit 4000 na bestaanden van illegale strijders volledig ver zorgde en, door de Stichting Herstellings oorden voor oud-illegale werkers tientallen van hen hier en in het buitenland gezond heid en nieuwen levensmoed deed zoeken en vinden, houdt haar inzameling van 28 April tot 5 Mei. Het gaat daarbij niet om „liefdadigheid" maar om een plicht der dankbaarheid, dien men vervullen mag. Het Stichtingsbestuur is nl. van oordeel dat het zich niet uitslui tend op den Staat verlaten mag. Die steunt reeds zeer omvangrijk en stelt, zooals vroe ger gemeld, een wettelijke pensioenregeling voor de nagelaten betrekkingen van illegale strijders en invalide illegale strijders in het vooruitzicht. Bij de komende inzameling kan ieder toonen wat de bevrijding hem waard is geweest Iedere maand heeft de Stichting 7 ton lioodig. Dat is alleen voor ondersteuning, BROEDERSCHAP VAN CANDIDAAT- NOTARISSEN Op de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van cand.-notarissen er wareneer circa 300 deelde de voor zitter van de broederschap, mr F. Kleyn uit Amsterdam, mede, dat de Raad van Tucht binnenkort de zuivering zal aanpakken. Die oude kwesties, nl de leeftijdsgrens, de op leiding, en de bestrijding van de zaakwaar- nemerij door ndet-notariëel-geschoolden, heb ben weer de volle aandacht. De min. van Justitie overweegt de leeftijdsgrens voor notarissen op 70 jaar te stellen zonder staats pensioen, maar met een aanvullend pensioen van het notariaat zelf. Wat de opleiding be treft is aan de Gem. Universiteit een hoog leeraar benoemd in het burgerlijk recht en het notariaat in het bijzonder. Inzake de zaakwaamemerrj is de regeering middels een rapport der commissie-Van Kan op de hoogte gebracht. Ook voor alle andere kwesties, w.o. nog die van de vrouwelijke notaris, zal een speciaal benoemde commissie zich over enkele weken lot den minister wenden. uitkeering voor gezondheidszorg, opvoeding, studie, e.d. Schadevergoeding is daarin nog niet begrepen. Wanneer echter deze inzame ling een soortgelijk resultaat oplevert als vorig jaar, is men op het punt gekomen, waarop ook aan schadevergoeding gedacht kan worden. En dus: de beurzen open voor onze vrij heidsstrijders, him weduwen en hun weezen, TEXTIELWAREN VOOR ARBEIDERS IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid Zwijnenberg betreffende het verstrekken van textielwaren aan textielarbeiders buiten de normale distributie om, antwoordde minister Vos, dat hij besloten heeft deze regeling op een nader te bepalen tijdstip te beëindigen. Alle KLM-vliegtuigen tot ver na Paschen volgeboekt De Oceaanvlieger van Dijk opent den dienst op New York. Naar ons gemeld wordt zijn alle K.L.M.- vliegtuigen tot ver na Paschen al volge boekt. ondanks de hooge tarieven. Op 21 Mei wordt de transatlantische lijn van de K.L.M met eenige feestelijkheid ge opend. Ondergrondsch is dit tijdens den oor log hier te lande voorbereid en de K.L.M. - vliegers, hebben zich buitenlands gespecia liseerd in het vliegen van bommenwerpers over den Oceaa^, zoodat de K1.M. voor haar nieuwe lijn over ervaren personeel zal beschikken. Evert van Dijk, die voor den oorlog een Oceaanvlucht maakte, zal als gezagvoerder bij den eersten vlucht optreden. Bij de aan komst in Amerika wordt daar een „Holland" dag gehouden. ZENDT NOG GEEN BRIEVEN NAAR DUITSCHLAND Dezer dagen zullen nadere bepalingen over de mogelijkheden tot verzending van brie ven t/m 20 gram en niet-geïUustreerde brief kaarten naar Duitschland, bekend worden gemaakt, aldus wordt thans door het A.N.P. gemeld. In afwachting daarvan wordt aangeraden voorloopig geen brieven en briefkaarten voor Duitschland ter post te bezorgen. In de Engelsche pers wordt gewag ge maakt van een groote activiteit der recherbhe in diverse landen, w.o. Engeland, Frankrijk, België en Nederland, tot opsporing van een internat, valsche muntersbende. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G TH ROTMAN 14. Tegen zo*n plotselinge tegenstand was de Pegasus niet opgewassen; ze kwam geen halve meter meer vooruit. Maar nu ge beurde er iets veel ergers: Mr. Mackintosh, die het niet meer kon volhouden, liet plot seling los; de lantaarnpaal maakte *n om mezwaai en sloeg naar de andere kant over, zodat de lantaarn precies boven op het achtbaar hoofd van Zedikiah Clubswayer terechtkwam. Op dit ogenblik gaf meneer Van Emm en, die meende* dat er iets aan de motor ha perde, vol gas en de Pegasus schoot voor uit. Zedekiah Clubswayer's hoofd zat stijf in de lantaarn vastgekneld en daar Herr Untermeier ook niet losliet, moest de arme diender wel meelopen, of hij wilde of niet. In zijn wanhoop klampte hij zich aan een viskar vast. Maar de visvrouw wilde haar tongetjes en heilbotjes ook zoo maar niet in de steek laten Honden jankten, straatjongens holden krij send mee kortom, het was een spektakel van belang. Kerk en School Ned. Herv. Kerk t Beroepen: te Giessendam-Neder-Har- dinxveld, L. Vroegindeweij te Wad-dinxveen; te Hellevoetsluis. cand. G. A. Taverne te 's-Gravenhage; te Hoogkarspel, L J. Reedijk te Valthermond. Geref. Kerken Aangenomen: naar Jutrijp-Hommerts, cand. J. Kuiper te Amsterdam, die bedankte voor Hoogersmilde en Kootwijkerbroek. Bedankt: voor Vollenhove, J. H. Antuma te Raard. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Hoek (Z.-VL.), cand. I. van Til te Kampen, die bedankte voor Mussel (Gr.). Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Hoogeveen, J. Kampman te Opperdoes en H. Toorman te De Krim. Bed a n k t voor Hasselt, J. Kampman te Opperdoes. Geref. Gemeenten Tweetal: te Hendrik-Ido-Ambacht, D. L. Aangeenbrug te Leerdam en W. C. La main te Rijssen; te Kampen, R. Kok te Veenen- daal en Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk; te Moerkapelle, G. H. Kersten te Rotterdam en A. Verhagen te Lisse. Doopsgez. Broederschap Beroepen: te Baarn, J. H. v. Brakel te Koog a. d. Zaan. Betere geestelijke verzor ging onzer soldaten Gisteren werd te Utrecht Chr mil. Congres gehouden. Onder voorzitterschap van Z. Exc. L. F. Daumaer van Twist werd gisteren te Utrecht het Chr. Militair Congres gehouden, waarop alle sprekers aandrongen op een betere ver zorging onzer soldaten. Ds A. F. W. de Kluis, legerpredikant in alg. dienst, gaf een over zicht van het werk der geestelijke verzor ging In dezen tijd, die andere eischen aan den veldprediker stelt dan voor den oorlog. Spr. achtte een grootere belangstelling van de zijde der kerken zeker gewenscht. In de middagvergadering sprak de heer B. Geleyn- se over „Overheid en Krijgsmacht", waar in spr. naging hoe het overheidsgezag sterk geleden heeft de laatste jaren, aan welk feit de Overheid zelf niet onschuldig is. Spr. betreurde het, dat de Overheid de woorden „oude" en „nieuwe" leger ingang had doen vinden. „Men spreekt van een nieuwen geest, doch de eenige nieuwe geest moet zrjn den alouden krijgstucht, die in den Bijbel zijn grond vindt, te herstellen en soldatendeugden aan te kweeken". Het Kamerlid J. Schouten achtte het streven van de Overheid, om volledig op de vorming van den militair beslag te willen leggen vol komen fout. Om dat te voorkomen is vol gens spr. een stevige organisatie van Chr. Nederland noodig. Het congres wordt heden voortgezet. De Nazi Ernst Kaltenbrunner loochent te Neurenberg practisch alles wat hem ten laste wordt gelegd. Tot dusver zijn 284 Duitsche zeeschepen totaal metendie 769.000 ton. aan het geallieerde agentschap voor herstelbetal.n--n j- maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2