Regeering blijft het Parlement negeeren Ter nagedachtenis van President Roosevelt Ook Mas Slamet kan naar Nederland reizen Perzië en Spanje Maandag voor den Raad NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 12 APRIL I94G Maar voor Indië ineens zoo'n haast Vreemde bejeging van pari. staats commissie. Waar blijven de cardi- nale kwesties? Grondwetsherziening met Didië op den achtergrond. Daar om plotseling spoed. Net een snoep winkel, zegt Schouten, r (Van onzen Parlementsredacteur.) De Regeering heeft bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend om enkle wijzigingen van de Grondwet in overweging te nemen. Het is daarmee wat vreemd toegegaan. Een ingestelde Staatscommissie bracht op korten termijn een rapport uit. Zij kwam met een meerderheidsvoorstel voor den dag, dat kon ontstaan door de medewerking van drie mi nisters, die -deel uitmaakten van de commis sie.- Maar voor dat de commissie haar hand- teekeningen onder het rapport had geplaatst, deed de Regeering haar weten: uw voorstel len voeren we niet bit, we komen met iets anders. En dat andere, dat reeds bij den Raad van State was eer het rapport der commissie was vastgesteld, is dan het voor stel om veranderingen in het hoofdstuk Ver anderingen aan te brengen. Fraai is deze figuur niet. Om op zoo'n manier een parle mentaire staatscommissie te bejegenen, ge tuigt in geen geval van veel deferentie voor het parlement door hen, die sinds eenigen tijd, te pas en te onpas, verzekeren zoo groo- ten prijs te stellen op goede samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Maar in de pracjijk onthouden zij haar de gelegenheid om over hoofdpunten van het beleid van ge dachten te wisselen, zoodat de Kamer na den ingespannen arbeid in Januari maar enkele keeren meer in een paar korte ver gaderingen bijeen is geweest. Nog steeds werd bv. gewacht op de begrootingen, ter wijl de Regeering het eene milliardentekort op het andere stapelt En nu deze voorberei ding weer voor een Grondwetsherziening! Nu is er opeens haast. Waarom? Objectief gezien is die niet noodig voor dit op zich zelf eenvoudige wetsontwerp je. Tijd voor Studie wordt der Kamer niet gelaten. Alleen omdat de Regeering het ^wetsvoorstel ziet, met Indië op den achtergrond. Zij denkt, door het Hoofdstuk Veranderingen te veran deren, belangrijk tijd te winnen, als zij, met het oog op de Indische onderhandelingen tot gewichtige essentieele veranderingen van onze hoogste staatswet meent te moeten overgaan en aan een misschien groot deel van ons Rijk overzee bereid is een geheel andere constitutioneele en politieke positie te gaan geven. Zij leeft in de veronderstel ling dan te zullen beschikken over een volgzame meerderheid van de Partij van den Arbeid. Deze en andere min of meer fantas tische en onzekere overwegingen spelen een rol in dit drijven naar overhaaste behan deling. De KAMERVOORZITTER meende tot die behandeling op formeele gronden het voor stel te moeten doen. Zijn fractie volgde hem daarbij gedwee en ook de Socialistische Partij van den Arbeid stond te trappelen van ongeduld. Toch ging het doorzetten van dat voornemen niet zonder verzet. Met een reeks Van krachtige argumenten trok de heer SCHOUTEN (A.R.) er tegen te velde. Echte gelegenheidswetgeving ingegeven door op portuniteit zag hij in het regeeringsbeleid. Er is, als in een snoepwinkel, iets uitgezocht, dat haar geschikt lijkt. Zoo ongeveer zouden we het ook kunnen vertalen. We zouden er gaarne meer van willen zeggen, maar de beschikbare ruimte dwingt tot kortheid. Tegen dit op zijde zetten van de Staten- G ener aal verzetten zich met den heer Schou ten de heeren TILANUS (C.H.) en BIEREMA (Lib.). Maar de meerderheid,gevormd door Katholieken en Partij van den Arbeid stemde het voorstel om het betrokken wetsontwerp niet in de afdeelingen te onderzoeken, af met 53 tegen 20 stemmen. De heeren V. D. GOES VAN NATERS en JOEKES en de Katholiek v. MAARSEVEEN hadden dit voorstel bestreden, de eerste twee met klem en laatstgenoemde op meer formeele gron den. Het was in ieder geval leerzaam en kan degenen, die het wèl met Indië meenen, tot waakzaamheid stemmen en hen er toe brengen met een en ander eerlang rekening te houden. Overigens was er niet veel te doen. Het nieuwe communistische kamerlid Borst werd toegelaten en nam zitting. Op een voordracht voor een lid van de Alg. Rekenkamer werden geplaatst: 1. dr M. de Bloeme 2. de heer L. v. d. Tempel en 3 mr Ch. Hens. Op de voordracht voor een Sociale verzorging van de „Springbokken" Militaire commissie naar Z.-Afrika. Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, is eenigen tijd geleden een mili taire commissie naar Zuid-Afrika^ vertrok ken, ter regeling van de sociale verzorging en de demobilisatie van de uit Afrika af komstige leden van de Prinses Ir ene-Brigade. Ook tijdens de conferentie te Den Haag tussehen den betrokken minister en dr. Ph. C. Visser, gezant van de Ned. Regeering in Zuid-Afrika, werden de aangelegenheden van de z.g. „Springbokken" besproken. De Belgische regeering heeft Spanje we derom de uitlevering van Degrelle verzocht. Nanking zal de volgende maand weer als hoofdstad van China worden beschouwd. plaatsvervangend lid kwamen de heeren v. Walsem, v. d. Poel en Reyseger. In de vacature Deckers in de Benoemings commissie voor leden van de Sta ten-Gene ra al werd benoemd het lid der Kamer mr Teulings en op de voordracht voor kamerlid in de vacature-Deckers worden geplaatst de heeren dT Mol te Etten en Leur en de heer v. Vliet te Eindhoven. De Kamer is daarna het was inmiddels 4 uur' geworden in de afdeelingen gegaan om een aantal wetsontwerpen te onder zoeken. Volgende week Woensdag zal zij opnieuw in openbare vergadering bijeen komen. Een jaar geleden overleed de groote Staatsman Een jaar is het vandaag geleden sinds die onheilstijding door de radio tot ons kwam, dat president Roosevelt was overleden.' Het Oosten van het land was net bevrijd. In het Westen duurden terreur, honger, zorg en kommer nog voort. Het was een tragisch gebeu ren, dat ons schokte. Niet om dat wij vrees den, dat het ver loop van den eindstrijd er an ders om zou zijn Dat stond vast. met de door Roo sevelt georgani seerde, geïnspi reerde en gezon den legers tot in het hart van Duitschland. Roosevelt zal in de geschiedenis bekend staan, als een der groote vredestichters. Dat klinkt wonderlijk voor een man, die in luttele jaren tijds een indolent volk wist om te zetten in een over winnend leger; die nooit geziene luchtvloten langs alle wolken zond en na de les van Pearl Franklin Delano. Hem werd echter geen voor rang gegeven Dezer dagen heeft mr Mas Slamat, de be kende Inheemsche rechtsgeleerde en docent aan de Rechtshoogeschool te Batavia, zich jen tweeden rnple in een Open Brief tot H. M. Konin gin Wilhelmina gewend, daar zijn verzoek om in Nederland, Enge land en Amerika lezingen te hou den, door de Re geering is afge wezen. De Ned.- Ind. Voorlich tingsdienst deelt hieromtrent thags het volgende mede: 4 Mr Slamet heeft voor zichzelf en voor zijn twee zoons voorrang gevraagd om Mr. SLAMET Slot begrafenis prof. Oranje, pag. I). Kort, moeilijk en rijk zei hierna prof. Gerbrandy, was prof Oranje's leven. Voor het rijk der Nederlanden, voor zijn gezin, voor hem zelf, voor het verzet, waarvoor hij alles heeft gegeven en waarin voor altijd zijn nagedachtenis zal worden geëerd. Tot weerziens Oranje, besloot spr. ontroerd. Prof. dr. J. Koops, vertolkte als rector- magnificus, de gevoelens van directeuren en curatoren, hoogleearen en studenten der Vrije Univesiteit, op elk terrein des levens, getuigde spreker, is prof. Oranje een trouwe dienstknecht Gods geweest. De groote beteekenis van Oranje's werkzaam heid ten dienste van de V.U. tijdens de be zettingsjaren,' is nog niet volledig tot open baring gekomen. Wat hij vermocht voor de Ned. studenten, is van niet te overschatten waarde. Hij was voor de studenten een vaderlijke vriend en de ziel van het profes- sorenverzet. Een groot christen, noemde dr W. Okma, sprekend namens de juridische faculteit, prof. Oranje, die naar de wet van het Ko ninkrijk der Hemelen zijn leven zette voor Zijn vrienden. '"Hierna sprak de heer J.Schaafsma, rector van het Studentencorps, terwijl prof. dr F. W. Grosheide, prof. Oranje's werk voor de reorganisatie van het Ned. Bijbelgenootschap herdacht. Prof. Borst sprak vervolgens uit naam van het professoren-verzet. Als gewe zen vertrouwensman van de regeering, direct, na de bevrijding, herinnerde prof. dr Cle- veringa aan het optreden van Oranje, als zoodanig, daarbij dankend voor het vele, dat de overledene voor de Leidsche studen ten heeft gedaan. Laatste spr. was de heer Scheepstra, die namens L.K.P. prof. Oranje herdacht, die in de voorste gelederen stond. Aan de groeve heeft ds L. Oranje Czn„ van Den Haag, de oudste broeder,van den ontslapene woorden van dank gesproken, per Skymaster naar Nederland te reizen en dit verzoek kon hem, met het oog op het aantal dringende aanvragen en de beperkte plaatsruimte, niet worden verleend. Er zal echter geen enkel bezwaar tegen zijn reis naar Nederland bestaan, zoodra de vervoersmogelijkheden dat toelaten. De Voorlichtingsdienst van de Ned.-Ind. Regeering voegt er neg aan toe, dat mr Sla- met's opinie ten aanzien van de „aarzeling en vrees onder hen, die de Regeering van voorlichting dienen, dat zijn woorden een ongewenschten invloed zouden hebben op de huidige openbare meening", natuurlijk geheel voor eigen verantwoording blijft. E.V.C.-STAKING MAAKT WEINIG INDRUK Behalve het niet uitvaren van de „Oranje fontein", die gisteren zee had moeten kie zen, is er te R'darn weinig van een zeelieden- staking te bespeuren. Er heerscht volmaakte rust en het scheepvaartverkeer is zoowel in komend als uitgaand voor dezen na-oorlog- schen tijd vrij normaal. Terwijl de „Mecklen burg" van de maatschappij „Zeeland" nog steeds aan de kade ligt, onderhoudt de Bata vier H een regelmatigen dienst op Harwich, zoodat er van stagnatie nauwelijks gesproken kan worden. Ook te A'dam is er weinig invloed van de stakingsmanoeuvre te bespeuren. DAMASKINOS BLIJFT REGENT. Na een bezoek van den Griekschen, eersten minister Poelitzas. heeft aartsbisschop Damas- kinos besloten niet af te treden als regent. Harbour, de vloot vernieuwde op een wijze, die ongeëvenaard is. Tegenover het vrede, be waren tot eiken prijs van zijn landgenooten, zag hij heel scherp in, dat zonder strijden geen vrede verworven wordt. Zoo bouwde hij z'n strijdmacht. Maar hij deed meer: hij legde ook de eerste grondsla gen voor het apparaat, dat den bloedig ver worven vrede hoeden moest: de Vereenigde Naties. Minister van Royen over Roosevelt. Hedenavond om 9 uur zal minister van Royen voor de zenders Hilversum 1 en 2 in de rubriek „Op de brug" een redie over wij len president Roosevelt houden. HARTELIJKE WOORDEN VAN DEENSCH JOURNALIST Een Deensch journalist, Frede Pries Niel sen, heeft ruim twee maanden hier te lande verblijf gehouden in gezelschap van twintig Deensohe meisjes en mannen, welke deel namen aan den Pierre Ceresols Internatio nalen Civiele Hulpdienst, welke nog bezig is op Walcheren in Zeelanp. Pries Nielsen heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een serie artikelen over Holland tijdens den oorlog te schrijven en over de pro blemen van het Nederlandsche volk in dezen tijd voor een groot aantal Deensche kranten, welke hij representeert. „Ik ben erg blij," zoo zeide hij ons, „in de gelegenheid geweest te zijn om in be scheiden mate het Nederlandsche volk de helpende hand te kunnen bieden. Het is heelemaal niet makkelijk voor ons geweest hiervoor permissie te krijgen. De Hollanders zijn trotsch, zelfs in het ongeluk. Een Hol lander heeft mij gezegd: „Bedenk dat het makkelijker is hulp te geven dan te ontvan gen." Maar niettemin hebben wij ons best gedaan om te helpen, niet opdat de Hol landers zouden denken dat wij goede men- schen zijn, maar alleen omdat wij voelden, dat alles wat wij hebben meegemaakt, niets was in vergelijking met wat zij hebben door staan. Wij hadden een overschot van kracht en dit overschot moeten wij hun ten goede laten komen. Nu de menschen elkan der zooveel kwaad hebben gedaan, moeten wij elkaar de helpende hand reiken." Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Bladel, F. de Tombe te Doeveren te Oostkapelle, C. v. d. Sluis te Zuidland (toez.); te Slijk-Ewijk, M. C. Groe- newoud te Heemse; te Vlaardingen (vac. A. J. v. Rhijn), J. v. d. Velden te Waasp; te Zaan dam (vac. A. Dronkers), E. v. d. Schuit te Kantens. Aangenomen: naar Bozum, H. J. E. Caron te Hardegarijp. Bedankt: voor Giessendam, cand. H. Goedhart te Utrecht; voor Nieuw-Amsterdam, J. v .d. Berg te Vlijmen. Geref. Kerken Drietal: te Leiderdorp (2e pred.pl.), H. Brinkman te Amerongen, O. van Noort te Barendrecht en H. J. Swierts te Tholen. Beroepen: te Beetsterzwaag, L. Moesker te Rhenen; te Emmeloord (N.-O.-polder), J Bos te Baarn; te Haarlem (vac.'.Js. v. d. Lin den), J. A. van Arkel te Naaldwijk. Aangenomen: de benoeming tot hulp- pred. te Heemse, J. Offers te Berlicum. Bedankt: voor Bozum, 'A. den Boer te Staphorst; voor Lopik, J. Oussoren te Olde- broek. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Enschedé, S. v. d. Molen te Arnhem en H. Toorman te De Krim, die het beroep heeft ontvangen; te Nieuwe-Pekela, S. v. d. Molen te Arnhem en P. Westerloo te Thesinge. Bedankt: voor Leeuwarden, W. Heerma te Rotterdam-C. Doopsgez. Broederschap Aangenomen: naar Rotterdam, N. v. d. Zijpp te Almelo. PERSONALIA Het classicaal bestuur van Arnhem heeft de acte godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan de dames A. M. Boeke te Voorst en G. v. d. Leij te De Steeg en den heer G. C. Hommes, hooid der Chr. school te Voorst. Aan dr A. J. M. Oidtmann is ontslag verleend als lector in de tandheelkunde aan de R.U. te Utrecht, evenals aan B. R. Bak ker, lector in de tandheelkunde aan dezelfde universiteit. BELGISCHE ÉIJBELDAG Maandag 22 April a.s. zal te Antwerpen een groote bijbeldag voor België worden ge houden. Sprekers zijn ds A. G. B. ten Kate, Ned. Herv. pred. te Brussel en ds P. H. Boe ke, secr. binnenland van het Ned. Bijbelge nootschap. Na afloop der morgenvergadering zal een bezoek worden gebracht aan de Bijbeltentoonstelling in de Zendingskerk, na dat deze door ds H. J. Winter namens de Antwerpsehe afd. zal zijn geopend. In de middagvergadering spreken ds J. M. v. Krim pen, Geref. evang. pred. te Rotterdam en J. N. Voorhoeve, uitgever te 's-Gravenhage, ter- wijl in de avondvergadering het-onderwerp: „Wat zegt de Bijbel?" zal worden behandeld door ds Carlo Vansteenberghe. Belg. Evang. pred. te Doornik en ds Raymond Coevreur, pred. der Evang. Kerk (Silogemeente) te D end er monde. Academische Examens. GRONINGEN, 10 April. Geslaagd cand.ex. geneeskunde: M. B. Liefstingh, Groningen; cand.ex. rechten: R. Straatsma, Oenkerk en cand.ex. wis- en natuurkunde (1): H. Dil- lingh, Groningen. NIJMEGEN, 11 April. Geslaagd doet. ex. Germaansche taal en letterkunde (Eng.) mej. C. M. Westra o.p. te Voorschoten; doet. ex. rechten, M. A. G. Joosten, Roermond en B. H. M. Luis. Hilversum. ROTTERDAM, 11 April. Ned. Econ. Hooge- school. Geslaagd cand.ex. econ. wetensch. W. Tan, Leiden; M. B C van der Velden, H. A. Godschalk en F. Oberholzer, allen Den Haag; G. Brokerhof, J. J. v. d. Weele, W. P. J. van Dissel en A. J. Godschalk, allen Rotterdam. Geslaagd doet. ex. econ. wetensch. H. B J. Platell, Delft; J. J. Ket, Vaassen; N. J O. Tiong Kwan, Rotterdam. TILBURG, 11 April R.K. Econ. Hooge- school. Geslaagd prop. ex. econ. wetenschap pen; H. de Leeuw, Utrecht, H. Kremer, Ter- winselen, A. Rommers, Roosendaal, E. Locke- feer, Hulst, W. Vereecken, Klooster zande. H. PetersWeem, Drunen; cand. ex. econ. wetenschappen, A. Wouters, Breda en E. Janzing en J. Oltheton, beiden te Tilburg. UTREClÏT, 11 April. Geslaagd v. prop. ex godgeleerdheid, S. den Blaauwen, P. Sierat, Th. G. Th. Tangelder; cand. ex. godgeleerd heid C. Timmer, H. L. Boonstra en W. van Hoogevest. Amerika steunt de betrokken voorstellen Maandag a.s. zal de Veiligheidsraad, zoo als verwacht, de kwesties Perzië en Spanje behandelen. De eerste kwestie heeft weer eens een bij zonder aspect gekregen, door het voor de zooveelste maal désavoueeren van Hussein Ala door zijn regeering in Teheran. Deze ontkent n.l. den ambassadeur opdracht te hebben gegeven, om te protesteeren tegen het afvoeren van de kwestie. Inzake Spanje komt vandaag het bericht, dat Amerika het voorstel, om de zaak te DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH ROTMAN 13. Maar neen, de Pegasus scheen nog volstrekt niet van plan, te dalen. „Nu of nooit!" dacht Herr Untermeier. Met den moed der wanhoop sloeg hij zijn armen om een lantaarnpaal, die vlak voor de herberg stond en hield die stevig vast. Ook een der ankerarmen had zich om de paal geslingerd en deze begon al angstwekkend door te buigen Opeens, floep l Daar schoot de hele lan taarnpaal uit de grond. Maar Mr. Mackin tosh, de brave dorpskruidenier, die juist aan de deur een luchtje kwam scheppen, kon niet aanzien, dat Britsche eigendom men zoo maar weggehaald werden; hij sprong toe en greep het ondereind van de lantaarnpaal. En Zedekiah Clubs way er, de dorpsdiender, kwam ook een. handje hel pen. behandelen, zal steunen. Gisteren was de houding van Amerika meer weifelend. De bewering, dat bij Bilbao Duitsche geleerden in Spaansche fabrieken atoombommen ma ken, heeft een diepen indruk gemaakt. Officieel maakt het Amerikaansche mini sterie van Buitenlandsche Zaken bekend, dat over deze berichten geen. bevestiging gegeven kan worden, doch er bevinden zich wel 20.000 schadelijke Duitschers in Spanje, die verwijderd dienen te worden. Financieele maatregelen in Indië Uitvoer van Javasche Bankpapier verboden Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant uit Batavia verneemt, is de uitvoer van het Javasche Bankpapier uit Indië zooals bekend, is hier te lande- een regeling in voorbereiding, om houders van dit bank papier zoo min mogelijk te dupeeren in den vervolge verboden, terwijl voorts repa- trieerenden niet meer dan f 50 per persoon aan nieuw bankpapier (het z.g. Nica-geld) naar Nederland zullen mogen medenemen De heer Ruys de Beerenbrouck vroeg den minister van Landbouw en Handel maat regelen te nemen om den groente-export naar Duitschland te organiseeren en voor Nederland veilig te stellen, opdat geen voed sel verloren ga, waar elders honger dreigt. EEN TON VOOR INDIë Ten einde in de allernoodzakelijkste be hoeften in de Europeesche kampen Tjideng Adek en 10de Bataljon te Batavia te kunnen voorzien, heeft de Stichting „Nederland helpt Indië" namens het Nederlandsche Volk tele grafisch f 100.000 overgemaakt aan oud-min. Weiter, loco-voorzitter van bedoelde stich ting op Java, die voor verdere distributie van het geld zal zorgdragen^. ZETEL DER VER. NATIES BIJ NEW YORK. Het teirein op Long Island bij >New York, waar in 1939 de Wereldtentoonstelling is ge houden, zal tijdelijk zetel der Ver Naties worden. Het ligt 4Q minuten ondergronds sporen van het centrum van New York.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2