Jlifuuic (ïmtranf Prinselijk Paar heden naar Oslo vertrokken Schermerhorn met Van Mook naar Londen Waar houdt Arnold Meyer zich schuil? IDisI TJ Ie Serie 1 April 1920—15 October 1941. VRIJDAG 12 APRIL 1946 2e Serie, le Jaargang vanaf 7 Mei 1915, No. 286 Abonnementsprijzen; 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaaJ (bij betaling p. fcwit. verh. m. admJjpsten) Advertentiën 0.15 per m.m. BIJ contract belang rijke korting Postrekening 9 8 9 3 6 Christelijk-N ationaal Dagblad Bureaux Redactie en Adimin istratie H OOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie; B VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken is ph myu Ijeri in tcyöenspoet** Afscheid van Zweden was weer zeer hartelijk Concertgebouworkest gaf gisteravond concert in het Koncerthuset. Hedenochtend is het Prinselijk Paar naar Oslo vertrokken. Prinses Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Shellge- bouw in Stock holm, waarin een groote organisatie is ondergebracht die daar damesklee- ren laat vervaardi gen voor behoefti- gen in Nederland. Van hieruit zijn al heel wat pakketten naar Nederland ge zonden. Daarna ge bruikte de Prinses de lunch in de par ticuliere woning van den Ned. ge zant. Om 4 uur werd door de Ned. kolo nie een groote re ceptie gehouden in de verschillende sa lons van het Grand Hotel. Op de eere- trap werd Prinses Juliana door dertig Ned. vacantiekinde- ren hartelijk be groet. Zij zongen haar het „Wilhel mus" toe en riepen: „Lang leve onze Prinses" Prinses Juliana maakte ge- ruimen tijd een praatje met de kin deren, die zich aan een afzonderlijk buffet te goed deden. Prins en Prinses onderhielden zich ongedwongen met de aanwezige Ne derlanders. Het VÓÓR PASCHEN WEER BUITENLANDSCHE VISCHCONSERVEN. Een dezer dagen zal een partij van 5 mil- lioen blikken sardines in olie of tomaten saus en 5 millioen blikken pilchards, makreel en haring, ^afkomstig uit Amerika, Canada en Portugal, in den handel worden gebracht. De handel zal alles in het werk stellen de conserven in elk geval vóór Paschen in de winkels ten verkoop aanwezig te doen zijn. VERSTREKKING VAN KARNEMELK ZONDER BON. Met ingang van 14 April zullen zoo nu en dan beperkte hoeveelheden karnemelk zon der bon bij den detailhandel verkrijgbaar zijn, die voor een billijke verdeeling moeten zor gen. In plaats van karnemelk mogen ook karnemelkspap en taptemelk-yoghurt, afge leverd worden. Het is dit jaar nog niet mogelijk voor nationale feestdagen eïftra toewijzingen voor levensmiddelen of versnaperingen te ver strekken. Onderwijzers krijgen politie- bevoegdheid Ter afdoende bestrijding van de baldadig heid onder de jeugd, welke ook in Hilver sum gevaarlijke vormen heeft aangenomen, heeft burgemeester Van Hellenberg-Hubar, als een novum in den lande, een groot aan tal leerkraohten bij het lager, middelbaar en nijverheidsonderwijs, beëedigd als onbezol digd rijksveldwachter, zoodat zij daadwer kelijk tegen de baldadigen kunnen optre den. »T MILITAIRE HUIS DER KONINGIN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Adjudant- Generaal en Chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin de Kapitein ter Zee N. A. Rost van Tonndngen, die tegelijkertijd Is benoemd tot Schout-bij-Nacht titulair. Prinses Juliana, getooid met de Haar ver leende onderscheiding, wordt door Koning Gustaaf van Zweden naar Haar plaats aan het gala-diner geleid, terwijl Prins Bernhard met de Zweedsche vorstin volgt. Uitreiking van nieuwe brandstoffenkaarten In het tijdvak van 14 April tm. 11 Mei a.s. zullen op nader te bepalen dagen, brand>- stoffenkaarten T. 606 voor het stookseizoen 1946/47 worden uitgereikt aan gezinnen en alleenstaande hoofdpersonen, terwijl thans ook voor een zoodanige kaart in aanmerking komen groepen van personen, die een ge meenschappelijke huishouding voeren. Het aanvragen van brandstof fenkaarten kan uit sluitend geschieden bij den distributiedienst der gemeente van inwoning. Schippers en woonwagenbewoners bij den dienst van hun verblijfplaats Bij verlies van een brandstoffenkaart zal geen vergoeding plaats hebben. Sultan van Pontianals adjudant der Koningin Naar wij vernemen is sultan Sharif Hamid II van Pontianak, luit.-kol. van het Kon. Ned.-Ind. Leger, bij K. B, benoemd tot adj. in buitengew. dienst van H. M. de Koningin. De sultan vertoeft op het oogenblik als adviseur van dr Van Mook in ons land. Min. Spaak met collega's naar Nederland Om de tolunie tusschen beide landen te bespreken. Ter bespreking van de uitvoering der tol unie tusschen Nederland en België komt op 17 en 18 April een Belgische vertegenwoor diging naar Den Haag, die is samengesteld uit de heeren Spaak, minister van Buiten- landsohe Zaken en Buitenlandschen Handel; Devèze, -minister van Economische Zaken; Lefèbre, minister van Landbouw, de Voghel, minister van Financiën; De Smaale, gewezen minister van Economische Zaken en minister van den Wederopbouw. Hooge ambtenaren hunner departementen vergezellen de minis- ters. PASSAGIERSLIJST VAN DE „KOTA AGOENG" De passagierslijst van de „Kota Agoeng", welk repatrieerimgsscbiip vermoedelijk op 19 April in A'dam zal arriveeren, ligt op ons bureau ter inzage. Behalve Indië ook andere zaken op 't programma >e ministers Sdherm-ePhorn, Van Royen en Loigemann., alsook dir Van Mook, zijn hedenochtend om 10 uur per vliegtuig naair Londen vertrokken. Zaterdag laat in den middag zuil-en zij terugkeeren. Volgens den diplomatieken correspondent van de B.B.C., zal op de conferentie van de Nederlandsche en Engelsche ministers, die in Londen wordt gehouden, ook de handel tusschen Nederland en de Engelsche bezet tingszone van Duitschland ter sprake komen, evenals de vraag, in hoeverre Hamburg als doorvoerhaven door Rotterdam vervangen zal worden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ook het Rijnland en Ruhrgebied onderwerp van be spreking uitmaken. De Nederlandsche en Belgische regeeringen hebben de gedachten- wisseling hierover ...tusschen Engeland en Frankrijkmet groote belangstelling gevolgd en zijn van meening, aldus de correspondent, Arrestatiebevel nog steeds van kracht Naar aanleiding van publicaties in de dag bladen over Arnold Meyer wordt door den directeur-generaal voor de Bijzondere Rechts pleging het volgende medegedeeld: „Kort na de bevrijding van het Zuiden des lands is Arnold Meyer gearresteerd en ingesloten in het kamp te Vught In het voorjaar van 1945 is hi] ontvlucht. Hij wendde zich door bemiddeling van zijn raads man tot het M G. met de mede- deeling, dat bi] bereid was zich ter beschikking te stellen voor een onderzoek waartoe hij zich zou begeven naar een nader te be palen, hem aan te wijzen plaats, die hij dan niet zou verlaten. Het M.G. ging hier op in en in over leg met den procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, werd Arnold Meyer het Trappistenklooster „Koningshoeve" bij Tilburg als gedwongen verblijfplaats aan gewezen. Hij is daar echter nooit verschenen, en dies werd de aanvankelijk zijnerzijds voor gestelde regeling door het M.G. als vervallen beschouwd. Tot zoover hebben de feiten zich ontwikkeld, onder de uitsluitende verantwoor- ilif ARNOLD MEYER delijkheid van den chef staf M.G. Wel is waar is bij het eindigen van den staat van beleg op 4 Maart j.l. het door dezen uitge vaardigde arrestatiebevel vervallen, doch thans is elk aan de politieke recherche verbonden opsporingsambtenaar bevoegd, iemand die ver dacht wordt van het plegen van een strafbaar .feit, waarop het besluit „buitengewoon straf recht" van toepassing is, te arresteeren. Eenig door den minister van Justitie expresselijk uit gevaardigd arrestatiebevel is daarom ten aan dien van niemand, ook niet van Arnold Meyer, noodig. Zoodanig bevel is door den directeur-gene raal dan ook nimmer aan den minister van Justitie gevraagd, laat staan, dat deze ver klaard zou hebben, zooals hardnekkige geruch ten willen beweren, dat dit een zaak voor den ministerraad zou zijn. De bevoegdheid, Arnold Meyer, als verdacht van een politiek delict, aan te houden, is zonder eenig nader bevel ieder politiek opsporingsambtenaar bekend." Wilde speurtocht in Brabant. In Tilburg, Breda, Oosterwijk en Eindhoven Zijn door een negental personen, w.o. een rechercheur van de P.R.A. en een journalist, reeds enkele invallen gedaan in woningen, ten einde den beruchten vroegeren Zwart Front leider te arresteeren, daar deze een „coupe d'état" tegen de Regeering zou voorbereiden. Woningen werden overhoop gehaald, personen meegenomen onder de bedreiging van fusil leering of detineering en de blokhut van Arnold Meyer te Oisterwijk werd aan een grondig onderzoek onderworpen. Tijdens deze drijf jachten werd nog een zekere P. D. te Breda, die reeds eenigen tijd werd gezocht, gear resteerd en vermoedelijk naar Scheveningen overgebracht. Tevens was reeds tevoren een bezoek gebracht aan het Trappistenklooster te Tilburg. Tot heden zijn deze onderzoekingen echter zonder resultaat. Onze rantsoenen brood en vet Zullen niet worden verlaagd, aldus min. Mansholt. Minister Mansholt heeft op een persconfe rentie nog eenige mededeelingen gedaan over de voedsel conferentie te Londen. De tendens der ministerieele mededeeling was, dat Ne derland vrij gerust kan zijn wat onze brood graanpositie betreft en dat het bij de on langs ingevoerde rantsoenverlaging van 2800 op 240Ó gr. brood per week wel zal blijven. Tot Oct. a.s. moet Nederland 300.000 ton graan zien te krijgen, waarvan 100.000 ton uit Amerika zal moeten komen. Het andere deel zal onze oude oogst opleveren. Over het lee- nen van graan aan Frankrijk deelde de Mi nister mede, dat 80.000 ton uit de Ver. Staten, voor ons bestemd, naar Frankrijk onder weg is. Verschillende West-Europe esche landen zullen vermoedelijk gezamenlijk ook graan in Argentinië aankoopen. Voor verlaging van ons vet-rantsoen behoeft niet te worden gevreesd. Groenten en aardappelen zullen geëxporteerd worden, vooral naar Engeland, Sla wordt daarheen reeds uitgevoerd. De ^ischprijzen zullen worden verlaagd, spe ciaal de goedkoope soorten. Uit Denemarken, zal wat vleesch worden ingevoerd. Verhoo ging van vleesch- en eierenrantsoenea^ ia niet te verwachten. DAT gistermiddag om half 4 de laatste passagiers der „Nieuw Amsterdam" waren gedebarkeerd. DAT Zaterdag 7 tandarts-assistenten in Roode Kruis-verband naar Indië vertrekken. DAT bij een auto-botsing in R'dam-Zuid 14 arbeiders werden gewond, waarvan 2 ernstig. DAT Nederland en Frankrijk een mone taire overeenkomst hebben gesloten met een opzegtermijn van 3 mnd. en een koers van f2.2273 per frs 100. DAT de afd. A'dam van den Bond van Oud-Illegale Werkers de ontvoering van den A'damschen opera-artist afkeurt, doch deze daad wel kan begrijpen en daarom de Re geering dringend verzoekt alsnog het rechts gevoel te bevredigen. DAT „Valkenheide" te Maarsbergen, een door de Ned. Herv. Kerk gestichte inrich ting voor ontspoorde jongens, haar capaci teit wil verdubbelen vanwege de zoo sterk gestegen jeugdcriminaliteit. DAT de Commissaris van Friesland, mr Linthorst Homan, per vliegtuig Schiermon nikoog heeft bezocht. DAT evenals onlangs, namens het perso neel" van de „Haagsch^ Crt.", thans namens dat van ,,De Telegraaf" is geprotesteerd tegen wijziging van het Tijdelijk Persbesluit. DAT de eerste Ned. sigaren na den oorlog weer op Curacao verkrijgbaar zijn. DAT te A'dam een complot van kantoor- machinedieven is ontmaskerd en 52 machines werden opgespoord, waarvan in 12 gevallen de eigenaar niet bekend is. DAT bezitters van identiteitsplaatjes e.d. van gesneuvelde Amerk. soldaten, deze zoo spoedig mogelijk naar Benoordenhoutsche- weg 7 te Den Haag, gelieven te zenden. DAT gistermiddag te Eindhoven een loods met afvalgarens van de Elias linnenfabrieken door brand is vernield. DAT dezer dagen een der in 1942 verniel de hoofdkantoren van N.V. Philips te Eind hoven gereed is gekomen, terwijl in Strijp de aanbesteding van 380 nieuwe woningen zal worden gehouden. DAT Utrecht binnenkort in staat zal zijn een beperkten stads-busdienst met Chausson- autobussen te openen. DAT de Ned. Spoorwegen van 2 t/m 11 April 150.000 bezoekers naar de Jaarbeurs vervoerden. DAT van de 216 Centrale keukens, die in 1944 in vol bedrijf waren, er thans nog ongeveer 50 draaien, met een dagproductie van ruim 70.000 porties. DAT de Pol. Recherche te Utrecht, Malie baan 22, inlichtingen verzoekt betreffende den geïnterneerde Rijk van Meerten, bijge naamd „Rooie Meerten" en de „Honden mepper". DAT de BJP.M. tussdhen de Lutte en Dene kamp op een diepte vam 1400 meter een kleine hoeveelheid gas 'heelt aangeboord. DAT men is begonnen met bet plaatsen vam de laatste ontbrekende overspanning van de IJselspoorbrug bij Zwolile, welk gevaarte 260 ton weegt. DAT deze spoorbrug, die 450 meter lang Is, op 2 Mei a.s. officieel zal worden geopend. DAT de Kath. Bond „Voor het gezin" aan minister Drees heeft verzocht de opgeheven reductie op de jeugdabonmsmenten der Ned. Spoorwegen weer in eere te herstellen. DAT dezer dagen te Brussel vijf Ned. films zijn vertoond. DAT de Raad voor die Scheepvaart gisteren te A'dam voor de eerste maal na de bevrij ding zitting heeft gehouden. DAT op 4 Mei om half drie en op 6 Mei om half acht het Bevrijdingsspel 1946 van A. den Doolaard en Carel Briels in het Stadion te A'dam zal worden ópgevoerd, geprojecteerd op de landkaart van Nederland. DAT ruim 500 oud-gevangenen van het kamp Erica te Ommen, de z.g. „knokkers", het oude verschrikkingsoord bezochten en erheen monument onthulden. DAT momenteel een Engelsche commissie van deskundigen op vlasgebied o.l.v. Lord de la Mar een bezoek aan ons land brengt. DAT het 50-jarig bestaan der vereeniging „Pro Juventute" op 27 April zal worden her dacht met een feestelijke bijeenkomst in het A.M.V.J.-gebouw te A'dam, waar o.m. de film „Gekooide jeugd" zal worden vertoond. DAT gistermiddag de 15-jarige P. Siegers te R'dam bij den ingang van den Maastunnel van een auto viel en op slag werd gedood. dat zij, bij de onderhandelingen daarover mede behooren te worden gehoord. - Bij navraag te bevoegder plaatse werd aan de Nieuwe Leidsche Courant mee gedeeld. dat bovengenoemde onderwerpen inderdaad programmapunten zijn. U-P. weet hier nog aan toe te voegen, dat ook de uitzending van Nederlandsche troe pen naar Duitschland besproken wordt. Het voornaamste punt is de oplossing van het Indische probleem. GOEDEWAAGEN NOG ZOEK Het hoofd van den Politieken Recherche dienst te 's-Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van 'den vroe geren secr.-gen. van het departement van Volksvoorlichting Tobias Goedewaagen, ge boren te Amsterdam, 15 Maart 1895, wiens woonplaats onbekend is. IMPORT VAN 600 PERSONENAUTO'S VOOR ARTSEN. Binnenkort worden in Nederland 600 nieuwe personenauto's verwacht. Deze zijn uitsluitend gereserveerd voor de artsen. Prof. mr J. Oranje werd graf waarts gedragen De minister-president sprak namens de Regeering In tegenwoordigheid van de ministers Schermerhorn, Drees en Logemann, direc teuren, hoogleeraren en studenten der V.U., zoomede honderden belangstellenden uit alle kringen, is gistermiddag op „Zorgvlied" te Amsterdam het stoffelijk overschot van wij len prof. mr. J. Oranje ter aarde besteld. Eerste spreker was prof. Schermerhorn, die namens de Regeering en. naar hij zeide, ongetwijfeld ook namens breede lagen der bevolking, een woord van dankbare herin nering sprak, bij de baar van prof. Oranje, dien hij een uitnemend vaderlander noem de. Hij was een man van sterke overtuiging en tegelijk van breeden blik voor de natio nale zaak. Hij had nog een belangrijke rol te spelen, indien de Heer van leven en dood het niet anders had beschikt. In de bezet tingsjaren zijn de krachten, waarover prof. Oranje beschikte, tot volle ontplooiing «ge komen, toen hij het meest gevaarlijke werk verrichtte en tegelijk de bezetters naderde en aanviel. Graag zou de Regeering nog blijk van haar waardeering hebben gegeven, in dien ze niet vreesde, dat hierdoor aan prof. Oranje op zijn ziekbed een te groote schok zou zijn toegebracht. (Zie slot pagina II). Toenemende ivind, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Wind tusschen West en Zuid-West, aan vankelijk matig, later toenemend tot krach tig, overdag meest zwaar bewolkt, weindg verandering in temperatuur, plaatselijk (meer in het bijzonder in de Noordelijke provincies) eenitge lichte

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1