Gesprek met gouv. Vijf Brons van Suriname ontsnapt Grootsche plannen voor'n nieuw Rotterdam S.S.-lieden uit Westerbork EkmanConsul van het Zweedsche brood NIEUWE LEÏDSf HE COURANT WOENSDAG 10 APRIL 1946 „Wij zijn arm, ver weg, doch niet zonder perspectief" (Vain eeti onzer verslage vers) Het is in deze dagen van strijd om over- 2eesche gebdedsdleelein, doé, door revolutio nair geweld gestuwd, van het rijfcsgebied losgescheurd direigen te worden, een vreugd te spreken met een man, diie, aan het hoofd van een uitgestrekt gebiedsdeel van Neder land Ln de West staand, enkel berichten van trouw aan het vaderland kan overbrengen. Gouverneur Brons. Een dergelijk geluk is rnr J. C. Brons be schoren, den Gouverneur van Suriname, die voor enkele weken in het vaderland ver toeft, om er besprekingen over zijn gebied te voeren. Suriname is het land, dat het minst van alle overzeesche gewesten, tot de Neder- landsohe verbeelding spreekt. De mogelijk heden in Indie prikkelen de fantasie, Cura sao is de oldespil der wereld, Suriname is arm, ver "weg, doch geenszins zonder per spectief. Wat dit land, vijf maal zoo groot als Nederland, doch bewoond door slechts 170.000 menschen gepresteerd heeft geduren de den oorlog, is zeer bijzonder. Mr Brcns noemt met trots de cijfers: Een zeer groot aantal oorlogsvrijwilligers en i 837.000 als extra bijdrage voor de door den oorlog getroffen andere deelen van het Rijk. Dat is vijf gulden per inwoner. Als wij dat voorbeeld' eens volgden? Na den oorlog verzond Suriname voedsel pakketten naar Nederland, en in het bijzon der kleeren. Dat gebeurde op zoo ruime schaal, dat Suriname nu een uitverkocht huis is waar de étalages en de winkelvoor raden een even geplunderden indruk maken als in ons land. De waarde der verzenden pakketten bedroeg, f 350.000. En behalve dat heeft Suriname nog ge zorgd voor vluchtelingen uit Zuid Neder land en voor schipbreukelingen, die er een eigen tehuis vonden En hoe is Suriname economisch gevaren ln den oorlog? Vóór den oorlog, aldus de heer Brons, was landbouw de hoofdbron van bestaan. Daar naast was er mijnbouw. U weet wat de bauxiet van Suriname voor de vliegtuig- Bij de achtervolging twee dood geschoten Een vijftal SS-leden, die in het kamp Wes- terbork waren opgesloten, wisten zich Maan dagmiddag van een vrachtauto meester te maken. Op het moment, dat de chauffeur zich. even moest verwijderen, sprongen zij in den wagen en reden met vol gas door de ver- ring bij den Oostelijken kampingang. De bui- tenibewaking opende .het vuur, echter zonder gevolg. Daarop werd terstond de achtervol ging ingezet door drie leden van het bewa kingspersoneel in een luxe auto. Dit had tot resultaat, dat na een race van acht km. de vluchtelingen werden ingehaald, waarop de wagen tot stilstand werd gedwongen. De S.S.-ers sprongen er uit en verdwenen in het nabijgelegen bosch. De bewaarders zetten die achtervolging voort en weldra werd een der ontsnapten achterhaald, die geen gehoor gaf aan het bevel om halt te houden, zoodat op hem geschoten werd, met doodelijk gevolg. Een tweede werd in een nabijgelegen boer derij gearresteerd. Bij het afsluiten van het De prostitutie in Frankrijk zal in al haar vormen onwettig verklaard worden. De kleine steden krijgen een maand den tijd haaT bordeelen te sluiten. Voor de groote steden als Parijs, Lyon en Marseille werd een termijn van een half jaar gesteld. De Britsche ambassadeur te Madrid, Sir Victor Mallet, heeft de Spaansche regeering verzocht een onderzoek in te stellen naar het verleenen van de Spaansche nationaliteit aan 274 Duitsehers, van wie velen voormalige Ges tap o -ag en ten zijn. De Hongaarsche premier, Terenz Nagy, is te Moskou aangekomen om de vredeson derhandelingen te bespreken. Trygve Lie verklaarde, dat de techni sche experts den bouw van een of meerdere zendstations voor de U.N.O. aanbevelen. Gandhi had- een onderhoud met generaal Auchinlek. Metaalarbeiders in de Cfreusot-autofa- brieken te Parijs zijn uit protest tegen de slechte voedselvoorziening in staking gegaan. Peron heeft tijdens de Argentijnsche verkiezingen 55,6 van het totaal aantal stemmen gekregen. Tamborini kreeg 44,4 Het centraal bestuur in- Dudtschland zal binnen enkele weken zijn beslag krijgen, ai- dui dm jKmws Chronicle", industrie der Vereenigde Staten be teek-end heeft. Voor den oorlog voerden wij 500.000 ton' per jaar uit, in dien oorlog tot 1.600.000 ton per jaar. Br gingen 400 schepen met dat metaal geJadien jaarlijks van Paramaribo weg. Deze ontwikkeling heeft een sterken weerslag gehad op den landbouw, dliie met een groot gèbrek "aan arbeidskrachten te Jgampen heeft. Hoe heeft b^t land gereageerd op de Ame rika arische bezetting? Hier fronst mr Brons de wenkbrauwen. Bezetting is dat nooit geweest zegt hij. Onze defensie omvatte 4000 man. Wij grensden aan Fransch Guyana, dat Vdchy trouw was. Om de bauxietleveranties veilig te stellen hebben de Amerikanen het aan de weer baarheid ontbrekende aangevuld met enkele detachementen, die nooit meer dan 2000 man sterk zijn geweest. De verhouding tot deze troepen was altijd zeer goed. Was U goed ingelicht over hetgeen in Nederland gebeurde? Zeer goed. Belangrijke gebeurtenissen, die er gebeurden wisten wij den volgenden dag. Wij hebben ons na den oorlog ook niet onbe tuigd gelaten en direct na de bevrijding een zender op Nederland gericht, die om'! veel familieberichten heeft uitgezonden. Vindt U in het moederland voldoende be langstelling voor Suriname? De interesse is zeer levendig. Het is zaak voor het moederland, de oude handelsbe trekkingen weer aan te knoopen, want Ame rika en Argentinië nestelden zich op en ze markten. Daarbij- zijn er nog veel moeilijk heden. Het geldverkeer is nog niet geheel geregeld, maar de mogelijkheden, die er zijn, mogen daardoor niet geremd worden. Een van de belangrijke producten die Suriname Nederland kan leveren is: hout o.a. voor dwarsliggers, voor palen ten behoeve van waterbouwkundige werken, steigers en brug- Een city van beteekenis met nieuwe stations (Van een onzer verslaggevers). Heden is het voor Rotterdam een groote dag. Want vandaag wordt het bouwplan voor de nieuwe binnenstad bekend gemaakt. Voor de verwoeste gebieden in Kralingen en West zullen aparte bouwplannen worden gecon strueerd. Het verschenen bouwplan toont, dat de nieuwe binnenstad in verschillende zones zal worden verdeeld: de oude city als winkel centrum, met eerste klas zaken en voorts de voornaamste openbare gebouwen, dan de om- gevind van den Goudschesingel met kantoren en winkels, het deel begrensd door Een- drachtsweg en Maas als zeemanskwartier en de strook, omsloten door Maas, Blaak en Oostzeedijk, met vele specifiek Rotterdam- sche elementen, dat vooral dienstbaar wordt gemaakt aan de binnen- en beurtvaartschip- perij. Er komt iii totaal een winkelfront van 17 km. en een gemengde bebouwing van win kels en woonhuizen van 13 km., hetgeen voor den winkelstand voldoende wordt geacht. Van de 24 verwoeste kerken zullen er 19 meest in de buitenwijken worden herbouwd. Voorts zullen er 20 hotels worden gebouwd. De spoorwegen hebben ook groote planrien. Zoo zal er een nieuw groot D.P.-station ko men, waarvooreen breede boulevard wordt aangelegd; voorts een nieuw station-Hofplein, een nieuwe viaduct tusschen station-D.P. en Noordelijken Maasoever, een nieuw station bosch werd een der drie overgeblevenen doodgeschoten en één ernstig gewond, terwijl de laatst^ ldcht gewond werd. Deze is met den gearresteerde naar het kamp terugge bracht. Een, uit het kamp Vuren, ontsnapte S.S.-er werd onder de gemeente Gemert ge arresteerd, waarbij bleek dat hij reeds een fiets had gestolen. BENZINEBONNEN VOOR REIZEN NAAR BELGIË. Aan Ned. automobilisten en motorrijders, die België bezoeken, wordt door de K.N.A.C. en den A.N.W.B. een beperkt aantal Belgi sche benzinebonnen vertrekt. De Fransche regeering heeft besloten deel te nemen aan de conferentie van minis ters van Buitenlandsche Zaken, wélke op voorstel van Byrnes op 25 April te Parijs ge houden wordt. DE LUCHTREIS VAN- DE 11. Zowat halverwege Engeland haalde de Pegasus een stoomboot in, die blijkbaar ook op weg was naar Engeland. „Vlak er overheen, jongens!" zei meneer Van Em- men. Zo gezegd, zo gedaan. Hoe langer hoe meer naderden ze de boot; reeds konden ze zien, hoe de passagiers aan boord naar om hoog stonden te kijken. In een sierlijke boog zwaaide de Pegasus omlaag en scheerde rakelings over de boot, uit welks schoor- Weer een van Meegeren ontdekt! In zijn villa „l'Aurore" te Nice is nog een Vermeer-schilderij van Van Meegeren ont dekt, dat alle kenmerken heeft valsch te zijn. Het is een interieur, dat tot voor meer dan f200.000 verkocht is en waarvoor wijlen dr Bredius een- certificaat van echtheid had afgegeven. Op een paneel in de villa werden ook voorstudies voor dit schilderij aange troffen. Tevens is nog een doek ontdekt, dat een muzieklezende vrouw voorstelt en een variatie is op „De vrouw met den brief" van Vermeer. Het onderzoek duurt voort. GEESTELIJKE VERNIEUWING DER DUITSCHERS. Teneinde de geestelijke vernieuwing van het Duitsche volk te bevorderen is hier te lande een Katholiek Genootschap voor gees telijke vernieuwing gesticht, waarvan het secretariaat berust bij dr K. J. Hahn te Bilt- hoven. Een en ander zal geschieden in sa menwerking met andere landen. dekken. Het is het z.g. Morahout. Uit Neder land kunnen wij alles gebruiken wat het land oplevert. De heer Brons spréékt nog over de fiinan- cieele moeilijkheden van zijn gebied, dat voor den oorlog ai met gesubsidieerde be groetingen werkte en thans een herleving van dien ongewernschten toestand tracht te voorkomen. Het leven is er duur. Hooge be lastingen en dito invoerrechten.. Deze fmancieele perikelen zijn de eenige die den Surinaamschem hemel verduisteren. Nederlanders, Kreolen, Britsch-Indiërs en Indonesiërs, die slechts matige belangstelling voor de gebeurtenissen in Indië hebben, leven er zeer eensgezind samen, ontwikkelen er een pril cultureel leven, dat een eigen accent krijgt in tijdschrift en kramt en voe len zich door de luchtverbiciding met Cura sao en Nederland, sterker aan het moeder land verbonden dan voorheen Rotterdam-Beurs en een station Rotterdam- Zuid. Van belang is ook de bouw van een nieuwe verkeersbrug, een zg. hangbrug, be oosten de spoorbrug. In het nieuwe bouwplan is de city, het stadshart, iets naar het Oosten verschoven. De binnenstad zal door verscheidene grbote invalswegen te bereiken zijn. Het bouwplan, dat thans ter goedkeuring zal worden voorgelegd, is er op gebaseerd, dat het nieuwe Rotterdam ten minste twee eeuwen onveranderd kan blijven bestaan. Vertegenwoordigers van het Duitsche onderwijs uit alle vier bezettingszones zullen aan de zittingen van het tribunaal te Neuren berg mogen deelnemen. Prinses Juliana herinnert aan onze bange üren (Van onzen specialen verslaggever). „Indien gij in de donkerste uren van ons bestaan ons niet te hulp waart gekomen, vele Nederlanders zouden den dag der be vrijding niet hebben beleefd", aldus Prinses Juliana in het Grand Hotel te Stockholm, staande voor een gróót gezelschap bestuur- deren van het Zweedsche Roode Kruis .en andere hulporganisaties. „Uw vlag was ons het symbool van de voedselzendingen", zoo vervolgde de Prinses. Hier in deze rijke en overvloedige stad, werd nog eenmaal de bladzijde opgeslagen van Nederlands diepste hongerperiode en zagen wij hen voorbijgaan: de mannen, vrouwen en kinderen, op zoek naar voedsel. Zagen wij hen den langen weg naar de Wieringermeer. op trekken, die vaak een doodenweg ié geworden, maar zagen wij ook de rijen voor de kruideniers- en bakkers zaken staan en het grijpen van de gretige handen naar het verlossende Zweedsche brood. Voor dezen dienst, dien wij nimmer nullen vergeten,voor deze redding, waarvan wij onzen kinderen zullen vertellen, heeft de Prinses Zweden namens de Nederlanders dank ge bracht en het Koninklijk onderscheiden door uitreiking van decoraties aan 150 vertegen woordigers van dit groote volk. Twee van hen willen wij met name noemen. Ook per soonlijk zijn zij nog eens door Prinses Juliana met oprechte woorden van dank gehuldigd. Het zijn graaf Bernadottte, de voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis, die het grootkruis van de Oranje Nassau-Orde ont- PEGASUS Door G. TH. ROTMAN stenen dikke, vette rookwolken opstegen. „Hoera! Hoera!" brulden de reizigers op de boot, en meneer Van Emmen en de twee jongens zwaaiden met hun armen. Maar de arme Herr Untermeier was er intussen lelijker aan toe. Doornat als hij was, werd hij midden door de walmende roetwolken gesleurd. Hoestend en proes tend en zo zwart als een mordaan kwam hij er uit te voorschijn. k Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Elim, Th. M. Becht te Oosterbierum; te Hengelo (vac. J. W. van Swighum), Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek; te Voorst, J. B. Weener te Ommeren; te Waarde, G. den Boer te Standdaarbuiten (toez.); te Zwijndrecht (3e pred.pl.), C. Hooykaas te Kampen. Aangenomen naar Babyloniënbroek, cand. C. 'v. d. Putte te Kampen; naar Cad- zand, cand. M. Enker te Utrecht; de be noeming tot hulppred. te Apeldoorn, dr H. Stoel, em. pred. te Veenwouden. Bedankt: voor Groot-Ammers, A. Vroegindeweij te Loon op Zand; voor Scheemda, W. F. ten Bruggencate te Ter Apel. Geref. Kerken. Tweetal: te Nieuw-Buinen, H. Herder te Schoonrewoerd en A. Mollema te Ooster- wolde; te Oldernarkt, dr L. Batelaan te Stavoren en cand. G. Eggink te Beilen, die het beroep heeft ontvangen. Beroepen: te Makkum, R. Groeneboer te Barchem; te Nieuwe-Schans, cand. P. B. Lengkeek, hulppred. te Zevenhuizen (Gr.-); te Rotterdam-Charlois (4e pred.pl.), H. H. Grosheide te Andijk. Aangenomen naar Voorst, G. -Melles te Wartena-Eernewoude, die bedankte voor de benoeming tot geest, verzorger van het interneeringskamp te Wezep (Gld.). Bedankt voor Amsterdam-West, Joh. Blauw te Ede; voor Apeldoorn, J. Kremer te Leeuwarden; voor De Lemmer, W. F. M. Lindeboom te Aduard. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Goes, D. L. Aangeen- brug te Leerdam. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen naar Zeist, W. Mesdag te Sneek. PERSONALIA. In den ouderdom van 61 jaar is gister middag te 's-Gravenhage overleden ds F. van Hoven, em. pred. der Geref. kerk van Honselersdijk. De overledene arbeidde te Hoogvliet, Krimpen a. d. Lek, Zuid-Beyer- land, Meliskerke en Honselersdijk, wier eerste predikant hij was en die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat op 1 Aug. 1944. Nadien was hij nog werkzaam Sis hulp prediker te 's-Gravenhage-Oost. Gedurende zijn verblijf te Honselersdijk groeide deze gemeente uit van 400 tot bijkans 900 zielen.' Acad. examens. AMSTERDAM, 9 April. Vrije Universiteit. Geslaagd voor prop. examen theologie: R. Siersema te Haarlem. PRIJZEN VAN PIANO'S VASTGESTELD. Voortaan mag voor aan nieuwe gelijkwaar dige piano's (respect, vleugels) hoogstens het dubbele van vóór den oorlog worden be taald. Het betreft hier dan meestal door een bonafiden pianohandelaar gereviseerde in strumenten, die onder de gebruikelijke garan tie worden verkocht. Particuliere verkoopérs zullen doorgaans veel minder mogen vragen. ving. In hem eerde de Prinses de hoofd organisaties voor de hulpverleennig aan Hol land. En dan: Walter Ekman, die den eere naam zal blijven dragen van „consul van het Zweedsche brood". Hij werd gedecoreerd met het commandeurskruis in dezelfde orde. Ekman is ook een man van het verzet geweest. Hij heeft het niet gedoogd, dat de Duitsehers deze Zweedsche ondersteuning ook maar een oogenblik konden bemoei lijken en dit deed hij in Nederland zelf, onder de Duitsehers levende. Het Prinselijk Paar zou vandaag om 12 u. een bezoek brengen aan de Van Gogh-ten- toonstelling in het Nationaal Museum. Des avonds vindt in-den Koninklijken Schouw burg een galacocicert plaats, te geven door het Concertgebouworkest, onder leiding van Eduard van Beinum. Donderdagochtend zal Prins Bernhard in een Zweedsch vliegtuig een tocht maken. Tegelijkertijd vindt een parade plaats van een Zweedsch luchteskader. Het ligt in de bedoeling, dat ook Prinses Juliana deze parade zal bijwónen. Gen.-maj. v. d. Bergh op weg naar Nederland K.N.I.L. zal Britsche uitrusting op Java overnemen De generaal-kwartiermeester van het Ned. leger, gen.-maj. S. van den Bergh, die hoofd was van het Ned. Recruteeringsbureau te New York na het uitbreken van den oorlog, heeft heden na een verblijf van vijf weken te Batavia deze stad verlaten en is per Sky- master naar Nederland vertrokken. Generaal Van den Bergh heeft alle Ned. bataljons op Java, Bali en Lombok bezocht en heeft vastgesteld, dat hetgeen aan de uitrusting van deze troepen ontbreekt, direct uit Nederland gezonden zal worden. Vijf weken na zijn terugkeer naar Nederland zal hij zijn ambt neerleggen. Dit zal overgeno men worden door gen.-maj. Wilson. Gen.- maj. Van den Bergh verklaarde, dat. een zeer groote hoeveelheid Britsche uitrustings stukken op Java door het Ned.-Ind. leger zal worden overgenomen, daar het tekort aan scheepsruimte het onmogelijk maakt, dat de Britten op de terugreis hun uitrus ting meenemen. Hij drukte éveneens zijn lof uit over de wijze, waarop men samengewerkt had met de Britten en deelde mede, dat -hij een hoogen dunk had van de resultaten, die de kortgeleden ondernomen reorganisatie van het K.N.I.L. zou hebben. K.L.M.-DIENST OP* NEW-YORK GAAT REEDS 21 MEI IN. Niet op 26, doch reeds op 21 Mei neemt de vliegdienst AmsterdamNew-York een aan vang, aldus meldt de K.L.M. NIEUWE K.L.M.-DIENSTEN IN W.-INDIË. De Amerikaansche autoriteiten hebben aan de K.L.M. toestemming verleend diensten in •te stellen tusschen Amsterdam en New-York en tusschen Willemstad en Miami. De K.L.M, heeft een dienst ingesteld tusschen Curagao, St. Martin en St. Kitta (een der eilanden der Britsche Antillen). Voorloopig zal eenmaal in de week gevlogen worden, doch men heeft plannen om dit spoedig tweemaal per week te doen geschieden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2