Krijgen we weer gauw allemaal een fiets Evacuatie uit Ned. Indië wordt stopgezet Spoorwegstaking te Neurenberg ter sprake NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 8 APRIL 1946 Voor optimisme nog niet direct aanleiding Voor de velen, die om een fiets verlegen zitten, heeft mr W. A. J. Lucas, secretaris der directie van het Rijksbureau voor me talen, dezer dagen een aantal interessante bijzonderheden meegedeeld. Zoo begon hij met er op te wijzen, dat de behoefte aan nieuwe rijwielen hier te lande momenteel op 2 miWioen wordt geschat. Vóó de bevrijding heeft de Regeering in Om den ©normen achterstand in te halen zal het echter voorloopig nog noodig zijn ook complete fietsen in het buitenland te bestellen. Onze belangrijkste leverancier zal hierbij vermoedelijk Engeland zijn en het is een ongunstige omstandigheid, dat het met de levering van de reeds lang geleden door de Regeering bestelde rijwielen niet al te vlot loopt. Het is daardoor nog niet mo gelijk invoervergunningen af te geven voor fietsen van fabrieken welke nog Regeerings- orders hebben uit te voeren. Bij Engelsche fabrieken, welke geen Re- Een lading fonkelnieuwe fietsen „made in England". Maar de uwe is er natuurlijk net weer niet bij Engeland bestellingen voor ca. 100.000 fiet sen, compleet met banden, geplaatst. Na de bevrijding, toen aankoopen in het buitenland nog uitsluitend door de Regee ring kon geschieden, is een commissie van deskundigen ingesteld, welke tot taak had in Engeland onderdeelen te koopen, welke in Nederland niet vervaardigd konden worden, alsmede grondstofffen voor onderdeelen, welke hier wel kunnen worden gemaakt (fo.v. velgen, spaken, zadels enz.) Van de gekochte onderdeelen zal ongeveer 150.000 stel worden gebruikt voor de fabri cage van nieuwe fietsen, terwijl 50.000 stel voor reparatie-doeleinden beschikbaar komt. Gehoopt wordt, dat in den loop van dit jaar ongeveer 200.000 nieuwe fietsen op den weg zullen kunnen worden gebracht, terwijl pogingen in het werk zijn gesteld om dit aantal nog op te voeren. Vóór den oorlog werden per jaar ongeveer 400.000 fietsen in Engeland gemaakt, welk aantal ongeveer overeenkwam met de be hoefte. De positie van dat zoo bij uitstek Nederlandsche vervoermiddel is derhalve nog steeds kritiek. Er zijn overigens nog onderhandelingen met Frankrijk gaande over de levering van complete fietsen, terwijl ook uit Tsjecho- Slowaikije fietsen zullen worden ingevoerd. Deze rijwielen zijn als regel voorzien van banden. Een gelukkige omstandigheid is, dat de Nederlandsche productiecapaciteit van de rijwielindustrie door den oorlog over het ge heel genomen weinig geleden heeft, zoodat, zoo dra de onderdeelen en grondstoffen in voldoende mate aanwezig zijn, een normale productie kan worden bereikt. geeringsopdrachten hebben uit te voeren, kunnen particulieren orders plaatsen, aan gezien de Regeering sinds medio October geen opdrachten meer verstrekt. Behalve 'de nieuwe rijwielen heeft de Re geering in Engeland 50.000 gebruikte leger - rijwielen aangekocht waarvan er helaas nog maar eenige duizenden zijn gearriveerd. De distributie van deze ex-servicefietsen is in handen van het Rijksbureau voor metalen. Voor toewijzing komen in de eerste plaats in aanmerking de bedrijven, welke voor den economisohen opbouw van ons land van vitaal belang zijn. In verband met het over stelpend aaiytal aanvragen is in de pers ech ter bekend gemaakt, dat tot nader aankon- Polen brengt Spaansclie kwestie voor Veiligheidsraad De republikeinsche Spaansche regeering erkend. De Poolsche regeering heeft haar vertegen woordigers bij den Veiligheidsraad instruc tie gegeven de kwestie van de betrekkingen tusschen de Vereenigde Naties en het regiem van -Franco op de agenda van den Veilig heidsraad te plaatsen. Polen is van meening, dat de Vereenigde Naties de diplomatieke betrekkingen met het regiem van Franco moeten verbreken en dat het huidige re giem in Spanje den internationalen vrede in gevaar brengt. Eenige duizenden Polen zijn ter verdedi ging van het „democratisch en republikein sche Spanje" gesneuveld, aldus een Pool sche mededeeling en Poolsche soldaten, die uit Frankrijk en elders over de Spaansche grens ontvlucht waren, zijn door* Franco ge vangen genomen en in het concentratiekamp bij Mirando Del Ebro gezet. Tegelijkertijd heeft de Poolsche regeering eenstemmig besloten de Spaansche republi keinsche regeering te erkennen. Guerrero president van het Internat. Gerechtshof Tot president van het Internat. Gerechts hof is gekozen de heer Jose Gustavo Guer rero (San Saivodor), tot vice-president de heer Jules Basdevant (Frankrijk) en tot griifier de heer Edvard Hambro, die tot dus verre optrad als voorloopig secretaris. Vóór den oorlog was de heer Guerrero president van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, dat evenals het nieuwe Hof in het Vredespaleis zetelde. GELEl-D' ECONOMIE In een te Oegstgeest gehouden vergade ring van de Partij van de Vrijheid heeft ir A. Thomassen, dir. van de N.V. „M.A.V.O.- Mij" scherpe critiek geoefend op het Regee- ringsbeleid. Spr. zeide o.m., dat voor mil- lioenen aan machinerieën en grondstoffen zijn aangekocht, welke niet te gebruiken zijn. Men heeft zich maar wat in de handen laten stoppan, hetgeen spr. niet alleen uit betrouwbare bron heeft vernomen, doch waarvan spr. zich tevens persoonlijk heeft kunnen overtuigen. Ir Thomassen verklaar de, dat het publiek absoluut op valsche wijze wordt voorgelicht, terwijl het dikwijls „kwa- jongenswerk" is, 't geen Regeeringsinstanties in het buitenland doen. Spr. noemde de ge leide economie dezer Regeering „gelei- d'economie". diging geen nieuwe aanvragen kunnen wor den ingediend. De nieuwe rijwielen worden gedistribueerd door het C.D.K. De schaarschte aan - rijwielen zal ook in 1046 nog niet tot het verleden behooren. De overgroote meerderheid van het publiek zal er dit jaar nog niet in kunnen slagen een nieuwe fiets te bemachtigen. Scheepvaartmaatschappijen weer ingeschakeld Het Centraal Evacuatie Bureau te Batavia zal op 1 Juli a.s. worden opgeheven, waarna de scheepvaart-maatschappijen het vervoer van passagiers uit Ned.-Indië wederom op zich zullen nemen. In ieder geval zullen na 15 April geen evacuatie-aanvragen, zooals die tot nu toe werden uitgevoerd, in behandeling worden genomen. De Ned.-Ind. Regeerings-voorlichtingsdienst deelt in aansluiting op dit bericht nog mede, dat aanvragen, welke vóór dien datum wor den ontvangen, nauwkeurig ziill'en worden onderzocht door het Centrale Evacuatie Bu- Keitel had tegen executies geen bezwaar Zaterdagochtend kwam tijdens het verhoor van Keitel de spoorwegstaking in Nederland ter sprake. De Britsche aanklager, legde hem een schrijven van Christiansen voor, waarin gevraagd werd om harde maatrege len tegen de spoorwegstakers te nemen, daar alle transport was lamgelegd en de bevolking haar medewerking weigerde. Christiansen vroeg of er bevelen konden komen, waarin ook passieve Nederlanders mochten worden neergeschoten daar volgens het geldende be vel alleen actieve saboteurs door de troepen „berecht" mochten worden. „Is u van meening, dat het neerschieten met of zonder gerecht van stakende spoor wegarbeiders juist was?" vroeg de Britsche aanklager. Keitel antwoordde, dat het een afschuwe lijke maatregel was. „Wat heeft u op dit bevel geantwoord?" „Ik kan het me niet herinneren." „Dan verzoek ik u uw eigen antwoord in te zien", zeide Sir David. Het antwoord van Keitel was, dat door Christansen mee'doogenlooze maatregelen moesten worden genomen en dat er „natuur- Alle vier Duitsche anti-fascistische partijen hebben gisteren een oproep tot de Geallieerde bezettende mogendheden gepu bliceerd, waarin zij vragen het vraagstuk van het Ruhr-gebied en het Rijnland on middellijk te regelen ten gunste van Duitschland. Men verwacht dat de Braziliaansche koffie-oogst de grootste zal zijn sinds 15 jaar Het dragen van militaire uniformen kan met ingang van 15 Aoril in Duitschland met den dood worden gestraft. In de door hongersnood geteisterde provincies van China leven dë uitgehonger de Chineezen op gras, boomschors en klei. 100.000 Japanners betoogden gisteren voor de ambtswoning van den Japanschen minister-president. Baron Sjidehara. Zij eigchten zijn aftreden. België sloot een overeenkomst met de U.S.A. inzake het organiseeren van lucht vaartdiensten tusschen de U.S.A. eenerzijds en België met den Congo anderzijds. lijk 'onder de gegeven omstandigheden geen bezwaar was tegen doodvonnissen door standgerechten." Keitel verontschuldigde zich met de opmer king, dat dit bevel in werkelijkheid van Hit- Ier afkomstig was en hij het slechts had door te geven DEBAT OVER DE DOODSTRAF. In de aula der Gem. Universiteit te A'dam zal a.s. Woensdag mr J. Wiarda contra en mr S. Gebrandy pro over de doodstraf spre ken, waarin studenten van de Gem Univer siteit met collega's van de Vrije Uiversiteit over deze kwestie zullen' debatteeren. reau in samenwerking met het hoofd van Personeele Zaken, waarna een beslissing zal worden genomen, of de aanvrager al dan niet recht kan doen gelden op een vrije over tocht naar Nederland, zulks volgens de be palingen van de „evacuatie-regeling" van 24 November 1945. DE EVACUATIE UIT MIDDEN-JAVA Zieken worden per vliegtuig getransporteerd De Allied Forces kadio in Batavia heeft omtrent de evacuatie van de geïnterneerden uit Midden-Jaya medegedeeld, dat de zieken, die niet per vrachtauto of trein vervoerd kunnen worden, met 'vliegtuigen zullen wor den overgebracht naar Batavia, Bandoeng, Semarang of Soerabaja. DE TOESTAND IN ZUID-BANDOENG Tien dagen na de ontruimings-actie biedt Zuid-Bandoeng nog een zeer troosteloozen aanblik. De technische diensten van de be zettingseenheden en de Amacab zijn druk bezig met herstellingswerkzaamheden, doch het zal nog geruimen tijd duren, voordat de overblijfselen van den „vuur-nacht" zijn op geruimd. De rividfr Tjitaroem, ongeveer 12 km ten Zuiden van Bandoeng, vormt nu de grens van het beschermde gebied. De. meeste ge wapende extremistische groepen hebben zich ten zuiden van deze grens teruggetrokken en voeren hun querilla-activiteit uit in de strook tusschen, de rivier en de zuidelijke buitenwijken van Bandoeng. AMBONNEESCHE WACHTEN TE MEDAN. Op sommige plaatsen in Medan is de wacht, die tot dusver door Britseh-Indische troepen betrokken werd, reeds door Ambonneesche militairen overgenomen. DE WCHTREIS VAK DE PEGASVS 9. Voor het restaurant aan het uiteinde van de pier stond, boven op een tafeltje, een Duitsche zanger. Hij heette Herr Unter- meier en was helemaal naar Holland geko men, om te zingen, dat hij zoo graag weer naar zijn vaderland terug wou. Woest gre pen zijn vereelte vingertoppen in de snaren van zijn trouwe gitaar en smachtend klonk boven het gewoel der branding zijn lied: „Nach der Heimat möcht' ich wieder, Nach dem teuren Vaterort...," 1) Roetsl Daar kwam het anker aan, om vatte Herr Untermeier met een van z'n ijzeren armen en voerde hem mee boven de kokende golvenOch, och, wat een toe stand En dan ging het nog niet eens naar de „Heimat", maar precies dë andere kant uit: want meneer Van Emmen was op weg naar Engeland. 1) „Ik wil naar mijn vaderland terug, naar mijn geliefd* dorpje". Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen: te Nijland (F\r.), W. G. Metering te Haulerwijk; te Rotterdam— Krailingen (vac. G. v. Veldhuyzen)H. W. Hemmes te St. Anna-Parochie; te Vorden, (2e pred. pi.), J. H. Strasser te West er haar; te Naaldwijk (reahtz. Evamg.), A. C. D. V. d Bosch te Well en Ammerzodien. Aangenomen naar Brummen (Gld) J A. Raams te Rotterdam-Fijenoord. Bedankt voor Wissewkerke, L. Em merzaal te Waver veen. Geref. Kerken Beroepen: te Haizerswoude, H. Brink man te Ameromgen; te Hoofddorp (evang. pred. voor de Haarlemmermeer), D. Hoorn stra te St. Jacobiparochie; te Wassenaar- Zuid, G. van Duynen, N.O.I.-iegerpned. met verlof. Aangenomen naar Roermond, L. Zielhuis, evang. pred. te Oss; naar Strijen. P. Bakker te Amdel (N.-Br.). Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Rouveen, Joh. de Wal te Noondbergium. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Lutten a/d Dedemsvaart J. Kampman te Opperdoes. Bedanktvoor Amsterdam - Wen Deventer, M. N. Nieuwenhuyze te 's-Gra- venhage -West. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te Vlissingen, J. G. Bahn- mtiller te Bodegraven, J. Rijnders te Ede en G. Fafié te Purmerend; te. Schiedam, G. Fafié te Purmerend, J. v. Leeuwen te Pe- kela en W. Spliethoff te Haarlem. Beroepen: te Monnikendam, cand. R Johannes te Zeist. Babtiste Gemeenten Beroepen: te Delfzijl, J. B. de Neef te Nieuwe-Pekela. PERSONALIA. <-Na een ambtsbediening van bijna 40 jaar als predikant bij de Waalsche ge meente te Breda en hulppredikant te Dor drecht. heeft ds A. E. A. Allard tegen 1 Mei a.s. emeritaat aangevraagd. Voor zijn komst hier te lande was ds Allard, die thans 72 jaar oud is, predikant te La Motte d'Aigues in Frankrijk. Ds E. Mahieu, sedert October 1934 Waalsch predikant te Delft, heeft met ingang van 1 April j.l. als zoodanig eervol ontslag met bevoegdheid van emeritaat verkregen. Dr M. J. H. Smeets, raad-adviseur bij het Dept" van Financiën, heeft zijn ambt als hoogleeraar in de leer van de openbare financiën en in het belastingsrecht aan de R.K. Econ. Hoogeschool te Tilburg, onder groote belangstelling aanvaard met een rede over: „De ontwikkeling van de inkomsten belasting". STUDENTEN-TEEKENAARS Het Dep. van O., K. en W. maakt bekend, dat de studenten, die na teekening der z.g- loyaliteitsverklaring promoveerden of een examen met goed gevolg aflegden, voor 1 Jund as. hun bul of diploma ter ongeldig- making dienen in te leveren bij het bureau van de universiteit of hoogeschool, waaraan zij het examen aflegden. De namen van hen, die op dezen datum hieraan niet voldaan hebben, zullen in de Staatscourant bekend worden gemaakt. HOOGDUITSCHE TAAL L.O. Zij, die zich in 1944 hebben onderworpen aan de examens in de Hoogduitsche taal l.o. en daarbij een z.g. verlengd examen hebben gekregen, kunnen alsnog deelnemen aan het schriftelijk examen op 15 April a.s. in Am sterdam, Rotterdam, Eindhoven en Zwolle. Nadere inlichtingen bij den secretaris der commissie, Valkenboschlaan 251, 's-Graven- hage. Academische Examens. AMSTERDAM, 5 April, Vrije Universiteit. Geslaagd cand. ex. rechten: B. J. Brouwer, Dordrecht; J. Buschgens, Arnhem; S. Oranje, Breukelen; L. Oranje, Breukelen; J. W Kersten, Den Haag doet. ex. rechten W Diirkse, A'dam. GRONINGEN, 8 April. Geslaagd voor cand.-ex. geneesk: W. Brommet (Groningen), cand.-ex. letteren en wijsbegeerte (Engelsch): J. Gerritsen (Groningen), doet. ex. wis- en natuurkunde (pharmacie): mej. L. H. F. Nauta (Drachten); kerkelijk voorbereidend ex.: K. M. Witteveen (Groningen), F. Mooi (Westerwijtwerd); cand.-ex. geneeskunde: O. Pasma (Sneek); doet. ex. geneeskunde: G. M Jager (Assen); S. R. Liefstingh (Groningen); arts-ex. Ie ged.: J. H. P. Schut (Groningen). H. Hamminga (Zuidlaren); bevorderd tot arts: mej. J. Okkinga (Bedum). KAMPEN. Theol. Hoogeschool Geref Kerken art. 31 K.O.: Geslaagd cand.-ex. A •uits. Kampen. De K.L.M. voortaan elke week naar Curagaö De K.L.M. gaat per 10 April wekelijks naar Curacao vliegen met de nieuwe D.C. 4 en met Skymasters, die resp. 40 en 22 per sonen kunnen vervoeren. Voor de eerste vlucht zijn 42 personen geboekt. TWEEWEKELIJKSCHE VLIEGDIENST OP AMERIKA Vanaf 26 Mei zal een tweewekelij ksche vliegdienst op New York geopend worden door de K.L.M. De route hiervan is Amster damPrestwick (Schotland) SanderNew York. Hiervoor zal het D.C. 4-toestel inge schakeld worden. ANNEXATIE VAN DUITSCH GEBIED? Zaterdag werd te Amsterdam voor het eersit na de bevrijding de. algemeene verga dering gehouden der Ned. Ver. voor Intern. Recht. Als voornaamste punt stond op de agenda de bespreking van het vraagstuk der annexatie van Duitsch gebied bij Nederland. Hierover hebben schriftelijk prae-adviezen uitgebracht. Prof. dr D. van Dantzig, ir Witte Hoogendijk, mr C. H. Telders en dr A. J. P. Tammes. De laatste was wegens zijn ver blijf in Amerika niet ter vergadering aan- w -dg. Bij het uitvoerig debat, waaraan o.a. prof. mr P. S. Gerbrandy deelnam, sprak geen der sprekers zich uit ten gunste van annexatie. r— De gemeente Bergen, in België, heeft Montgomery zeer enthousiast ontvangen. Hoover arriveerde Zaterdagmiddag uit Londen in België. Op 3 Juni zal te Brussel de Internat. Comm. voor Crimineele Politie bijeenkomen. -r- De opperbevelhebber der Belgische Zwarte Brigade, Joris van Steenlandt, is ter dood veroordeeld, terwijl de Staat 9 millioen francs schadevergoeding ontvangt. De Interparlementaire Raad komt 27 April in Kopenhagen bijeen. De Russen zouden de Koerillen zwaar aan het versterken zyn,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2