Hoover komt tot vreeseSijke conclusies Haagsche auto-firma doet in naaimachines DER ROEPING GODS NSEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 APRIL 1946 Europa telt 20 millioen ondervoede kinderen De wereldvoedselpositie, aldus Herbert Hoover in een op de voedselconferentie in Londen gehouden rede, zal, bij gunstige weersgesteldheid, na den oogst waarschijn lijk hoopvoller zijn dan nu en een oogenblik van herademing geven. Dat is hard noodig, want spr. kwam tot de vreeselijke conclusie dat zich tusschen de Sowjet-zone en het Kanaal 20 millioen kin deren bevinden die niet alleen zwaar onder voed, maar ook tuberculeus, bloedarmoedig en lijdende aan Engelsche ziekte zijn'. Hij stelde voor hun en sommigen categorieën moe ders dagelijks een warmen maaltijd te verstrekken, wat een i nvoer van 5 millioen ton granen en vetten zal betee- kenen. De invoe lende landen moeten den riem strakker aanha len en Hoover wenschte, dat zij dat sinds vorig jaar September meer gedaan had den, dan was het tekort nu minder groot geweest. De conferentie sprak na déze rede uit, een maalpercenjtage van minimum 85 ,voor te bewerken tarwe en van 90 voor rogge wenschelijk te achten en een minimum mengpercentage van 5. De moge lijkheid om het maalpercentage tot 90 op te Hoover. De eerste zitting van het Inter nationale Hof Wordt door het Prinselijk paar bijgewoond. Op 18 April a.s. om 4 uur 's-middags wordt, zoo men weet, de plechtige openingszitting van het Internationale Hof in het Vredes paleis gehouden. De Prinses, de Prins, vertegenwoordigers der Regeering, van het Corps Diplomatique, der Vereenigde Naties en andere autoriteiten zullen deze zitting eveneens bijwonen. DE DRUKKERIJ VAN VALSCHE BONNEN OPGESPOORD. De A'diamsche Ecoei. Recherche is er in geslaagd die drukkerij van valsehe b or tien waarvan we gisteren melding maakten op te sporen eti wel in de Cocuradstraat aldaar. In. verband- hiermee zijn gearresteerd een 50-jarige motorschipper, een 36-jarige koopman en een 32-jarige kok. Een partij van 2000 valsehe suikerbenruen, die voor f 4180 was verkocht, ken bijna geheel ach terhaald worden, evenals de 1600 bonnen, diie te Hilversum aan dien man waren ge bracht. De heeren stonden op het punt 30.000 schoenenbomen te drukken, terwijl ook cliché's van tabaksbonnen werden ge vonden. WALL STREET 's ZOMERS OP ZATERDAG GESLOTEN. x Van Juni t/m September zai die New York- schie Effectenbeurs des Zaïterdags gesloten blijven. voeren moet onder, het oog worden gezien. Graan en aardappelen moeten zooveel moge lijk voor menschelijke consumptie worden gebruikt. Verder moeten campagnes worden gevoerd tegen verspilling en moet de con trole op bederf en schade door parasieten worden verscherpt. Heden wordt de slotzitting gehouden. Tot nu toe bestaat er in ons land geen mengvoorschrift. De Amerikaansche bloem die wij ontvangen is tot 70 uitgemalen. De Engelsche bloem malen wij zelf tot 84 pet. Dat is ook het maalpercentage voor in- landsche tarwe. NEDERLANDSCHE STUDENTEN DANKEN ZWITSERLAND. De Nederl. studenten, die op uitnoodiging van de Zwitsersche universiteiten in Octo ber j.l. naar Bern en Genève waren ver trokken, zijn onlangs hier te lande terug gekeerd. Opgetogen over de gastvrijheid, die zij in Zwitserland hebben mogen ondervinden in het bijzonder te Genève en van prof. Stelling-f^ichaud, die met „Don Suisse", welke instantie naast het Int. Roode Kruis zooveel verdrukten hielp, en van het „Fonds Européen" wenschen zij niets liever dan een tegenprestatie te leveren, die hun dank baarheid op ondubbelzinnige wijze zal weergeven. GEBLOKKEERDE GELDEN VÖOR T.B.C.-COLLECTE. In den loop van deze maand zal door de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. een collecte worden gehouden t.b.v. de verpleging van een groot aantal tubercu loselijders. Voor deze inzameling kunnen ook giften uit geblokkeerde rekeningen wor den overgemaakt op girorekening no. 6031 t.n«v. de vereeniging, Riouwstraat 7, 's-Gra venhage. PROTESTANTSCH ZIEKENHUISBUREAU. De in hej Interkerkelijk Overleg samen werkende Protestantsche kerken, ziekenhuis- vereenigingen en ziekenhuisverpleging rie pen een ziekenhuisbureau in- het leven, dat het Protestantsche ziekenhuiswezen in Nederland wil bevorderen en uitbreiden. WIJ WORDEN ERKEND Van onzen Indië-redacteur.) De Australische minister van Buiten- landsche Zaken, dr Avatt, heeft dezer dagen in het Parlement verklaard, dat Australië de Nederlandsche souvereiniteit over Indië erkent. Wij hebben onze oogen uitgewreven, toen wij het bericht ontvingen. Het is toch ook even wat, als men door zijn eigen bondgenootzeven maanden nd de capitulatie van den gemeenschappelijken vijand, erkend wordt. Als men weet, dat door de Ned. Regee ring kosten noch moeite of in oorlog- schen stijl gesproken levens noch vlieg tuigen gespaard zijn, om dien vijand bij zijn veroveringsplannen in den Pacific het noodige oponthoud te bezorgen. Indië viel. Australië niet. Juist,'omdat Indië viel. En nu die erkenning. Wordt het niet eens tijd, dat wij een inzameling gaan houden voor mijnheer Avatt. Of liever gezegd: voor de Australische vakvereeni- gingen? Als blijk van nationale dankbaar heid. Begint Vredesconferentie te Parijs 25 April? Byrnes dringt op uitersten spoed aan. Op 4 April ver reikt werd op te lossen. zoind Byrnes een voorstel aan de groote mogend heden, om de bijeenkomst van haar ministers op 25 April a.s. in Parijs te doen houden. Zij zui len de vredes conferentie voor bereiden. Byrnes diringt aan op uitersten spoed bij het samenstellen der verdragen. De confereerende mi nisters' dienen de zaken waarover nog geen over eenstemming be- Belanghebbenden zullen stap pen doen bij de Regeering De Regeering kocht destijds 1000 Zwitser sche naaimachines, die ongeveer f 370 zul len kosten. De Ondervakgroep Detailhandel in Naaimachines is van meening, dat dit type veel te luxe uitgevoerd is en zich voor huishoudelijk gebruik minder p goed leent, dan de goedkoopere soorten. Daarom pro testeerde de Vakgroep dan ook tegen den koop, doch deze ging toch door en de ma chines werden ter beschikikng gesteld van een firma te Den Haag Gistermiddag be legde de Vakgroep een protestvergadering in Krasnapdlsky te A'dam, waarbij werd op gemerkt, dat niet alleen op lichtvaardige wijze de\jiezen zijn uitgegeven, maar dat het ook onbillijk is, dat aan één enkele firma, die niet in naaimachines, doch in auto's handelt, de geheele partij is toegewezen, het geen een winst van f 150.000 zal opleveren. Teneinde een behoorlijke regeling te tref- GROMYKO WEER PRESENT. Voor het eerst, sedert zijn wegblijven udit den Veiligheidsraad, nam Gromyko gisteren weer deel aan de werkzaamheden, door den inspectietocht naar het voorloopig hoofd kwartier mee te maken.. PERZISCHE VISIE OP OVEREENKOMST MET RUSLAND. Prins Firoez verklaarde in Teheran, namens 6e Perzische regeering, dat het met Rus land gesloten verdrag over de petroleum geen concessie is, doch slechts de vorming van een gezamenlijke oliemaatschappij be treft. Over Azerbeidsjan wordt een aceoord ge troffen,, dat de wettige verlangens dier be volking bevredigt. VOLKSREACTIE OP VRIJSPREKEND VONNIS. Het gerechtshof te Rijssel sprak gisteren twee Belgen, Deforge en Gasier, vrij van die beschuldiging, menschen bij de Gestapo te hebben Aangegeven. De bevolking hing daarop de vlaggen halfstok uit.^Een kapitein van. de Fransche verzetsbeweging dirong Deforge's huis binnen en schoot hem in het been. De postzegel verza meling van Roosevelt bracht, in plaats van 86.000 dollars, zooals eerst geschat werd', 216.875 dollars op. De Amerikaanscbe regeering heeft op haar verzoek, om Annerikaansche getuigen in het proces Michalowietsj te laten optre den, een negatief antwoord uit Joego-Slavüë ontvangen. In Japan is de verplichte buiging voor afbeeldingen van den Japanschen keizer af geschaft. Keitel verklaarde gisteren, dat Hitler ia den vorigen oorlog niet als korporaal, doch als luitenant had gediend. Volgens Keitel "was Hitier op militair gebied een gepie. Trygve Lie heeft twaalf lenden ver zocht hun vertegenwoordiger van de com missie voor de atoomenergie zoo spoedig mogelijk te zenden. De Spaansche minister van Buitenland- sche Zaken verklaarde, dat het verbrekin gen der betrekkingen van Roemenië met Spanje te wijten is aan den Russischen in vloed. De eiriigratie van Dudtschers naar de Ver. Staten zal weer hervat worden. Tus schen acht- en negenhonderd personen', voor- namenlij k „verplaatste personen", zullen per week worden verscheept. Engeland heeft de oprichting van twee nieuwe luchtvaartmaatschappijen in het vooniifiiflfcl gesteld. Militair wegverkeer wordt beperkt Binnenkort is een legerorder te verwach ten, waarbij alle militair verkeer per auto op den weg verboden wordt des Zaterdags na 2 uur en des Zondags. BOOTDIENST AMSTERDAM-HULL WORDT HERVAT Met ingang van volgende week wordt de oudste dienst Amsterdam-Engeland, n.l. de dienst Amsterdam-Huil, hervat. KAMERCAN%IDATEN PARTIJ VAN DE VRIJHEID. De Partij van de Vrijheid heeft in den kieskring Den Haag de volgende candidaten gesteld voor de Tweede Kamerverkiezingen: G. Vonk, Haarlem; A. Fortanier-de Wit. A'dam; A. N. Molenaar, Wassenaar;' H. A. Korthals, Voorschoten; A. H. W. Hacke, Voorburg; J. v. Dijken, 's-Gravenhage; E.. G. van Bisselick, Voorburg; J. D. Ros, 's-Gravenhage, D. J. van Gilset 's-Graven hage, D. W. Dettmeijer, 's-Gravenhage. fen zou vandaag getracht worden een on derhoud met de ministers Schermerhorn en Vos te krijgen. Het bestuur van de vakgroep meent n.l., dat men alvorens tot drasti sche protestmaatregelen over te gaan de motieven moet kennen, die tot deze beslis sing leidden. Duitsch op de Jaarbeurs Tot de vele talen, die thans op de Utrechtsohe Jaarbeurs gesproken wor den behoort ook Duitsch, n.l. dat van de Zwitsers, die er zeer gewaardeerde gas ten zijn. Het is voorgekomen, dat een Zwitser lastig gevallen werd, omdat hij Duitsch sprak. Geen wonder, dat het Jaarbeursbestuur een beroep doet op de hoffelijkheid van het Nederlandsche pu bliek. Trouwens een boycot van de Duit- sche taal is een dwaasheid. Hoe zou de komende generatie Goethe en Schiller moeten lezen? En wat te doen met de muziek van den onsterfelijken Bach? Laten we ons verstand gebruiken! 'T CORPS POLITIETROEPEN OPGEHEVEN. In verband met de reorganisatie van de taak der Ken. Maréchaussee is het Corps Politietroepen daarin opgenomen en dus als eigen korps opgeheven. Omtrent de bestemming van het tot het Corps Politietroepen behooren.de personeel zal in ieder geval afzonderlijk wordeev be slist. n> BURGEMEESTER VAN SLIEDRECHT MET VERLOF. Ir H. Popping heeft met ingang van~7 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd als burgemees ter van Sliedrecht. In afwachting van de beslissing op dit verzoek heeft de burgemeester met ingang van 3 dezer tot 7 Mei a.s. op zijn aanvrage verlof tot afwezigheid verkregen. De Sabena heeft 'n wekelijkschen vlieg- dienst Brussel-Bordeaux-Lissabon in gelegd. De Duitsché kolonel Karl Bauer der ar tillerie, die het vorig jaar te Parijs ter dood veroordeeld was, is gisteren terechtgesteld. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G TH ROTMAF> 8. Terwijl de Pegasus over 't strand hup pelde. grepen de omstanders het ankertouw en trokken de arme drenkelinge uit de zilte baren. De stakker was doornat en lag stokstijf van zichzelven. Terwijl ze door haar redders werd bijgebracht, haalde de agent een reuzenopschrijfboek voor de dag, om meneer Van Emmen te bekeuren. Maar daar gevoelde deze nu precies hele maal niets voor. „'k Heb al genoeg geld uitgegeven", bromde hij, zette de motor op de hoogste versnelling en ging er opeens „full speed" van door, zodat de agent het nakijken had. In de haast vergaten onze luchthflden echter het anker in te halen en zo zweefde dit gevaarlijke ding vlak boven de hoofden van het talrijke publiek, dat zich op het wandelhoofd bevond. Maar één ding doe ik, vergetende hetgeen achter is en strekkende mij tot hetgeen voor is, jaag ik naar 't wit tot den prijs de roeping" Gods, die van boven is in Christus Jezus. (Philip. 3 14). Wanneer wij denken aan hetgeen achter is, komen ons allerlei onaangename, sombere beelden voor den geest. We zien de gruwel daden onzer verdrukkers, we zien echter ook hoe wij als Nederlanders ons hebben laten voeren en verleiden tot practijken waarvoor we ons, vooral als Christenen diep hebben te schamen. Het egoïsme, de oneerlijkheid, on waarheid, kwamen in vele gevallen in het bijzonder naar voren. Nu we langzamerhand weer tot normale levensverhoudingen komen, nu gevoelen we hoe diep we gezakt waren. Maar God is ons genadig geweest en geeft ons een nieuwe kans. Wanneer we op die genade pleiten en dit nieuwe tijdperk met Hem zijn begonnen, dus onze zonden Hem hebben beleden, zal het woord van Paulus, zoo we dat tot het onze maken, van enorme kracht en bezieling blij ken te zijn ook voor ons. Velen maken de groote fout in hün leven, de misslagen van het verleden, die God reeds vergeven heeft, telkens weer op te halen. God vergeeft niet allen, doch Hij vergeet ook. Hij doet onze zonden in de zee van eeuwige vergetelheid, om ze nimmer meer te gedenken. Wij mogen dus ook vergeten. De gedachte aan onze zonden van het ver leden zou ons onbekwaam kunnen maken voor onze taak in de toekomst. Velen hebben enorm veel gedaan voor ons Vaderland, voor het Koninkrijk Gods, in de bange jareh 1940/1945. We waardeeren hen en danken hen daarvoor. Toch mogen al de zen niet in de fout vervallen, nu zoo met be doelde overwinningen van het verleden be zig te zijn, dat ze meenen hun taak te hebben vervuld. Het heden roept de helden van het verleden ook weer tot nieuwe geloofsdaden. Onze roeping dringt ons ook nu tot het doen en geven van wat maar eenigszins mogelijk is, om zoodoende het Koninkrijk Gods en dus ook ons land te dienen. Er zijn heel wat moeilijkheden te over winnen, maar door geloof en vertrouwen zul len we ons doel bereiken. Geloof is kracht, twijfel is zwakte. Geloof in Gods genade, die genoeg is voor iederen dag, voor iedere omstandigheid en voor ieder mensch. Geloof in de Almacht des Heeren: „Ik ver mag alle dingen, door Christus, die mij kracht geeft". In dèt geloof den blik omhoog, naar het wit. God wil met ons leven. Eén streven, één doel; de eindoverwinning. Daar alles op ingesteld. Niet wachten op andere tijden. Gods tijd is n u. In -het heden ligt de toe komst. Gods welgedaan zij ons hoogste ideaal, dan zal ons ieven geen teleurstelling brengen. Dat leven is te vinden door Jezus Chris tus, die ons dit heeft bereid. Ph. v. DALEN, (voorganger Leger des Heils) Kerk en School Prof dr J. Oranje overleden Hij was lid van het College van V ertrou wensmannen. In den afgeloopen nacht is na een -Lang durig lijden overleden prof. mr J. Oranje, hoogleeraar in de Juridische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. dr Oranje, die 27 Juli 1898 als pre- dikantszoon te Berkel en Rodenrijs werd ge boren, was na het gedeeltelijk voltooien van zijn studie in de rechten van 19191926 leeraar te Preto ria en trad in 1927 in dienst van N.V. Philips te Eindhoven, waar hij als secre taris van de directie werk zaam was. Op 27 Mei 1938 promo veerde hij aan de Vrije Univer siteit op een proefschrift ..Rights affecting the use of broad casts" terwijl hij 9 Febr. 1940 zijn ambt als hoog- leeraar aanvaard de. De overle dene, die door zijn vernuft kans heeft gezien dr Colijn in diens PROF. DR J. ORANJE. isolement te bezoeken, heeft in den bezet tingstijd een belangrijke rol gespeeld in de illegaliteit, o.m. bij hel studenten verzet, en werd op 19 Sept. 1944 door de Ned. Regee ring te Londen telegrafisch tot vertrouwens man benoemd Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Almelo (5e pred.pl.), A. J. Hovy-te Hansweert; te Axel, H. J. Plag- gemars te Spaarndam (toez.; te Bunschoten A. E. Kolkert te Lopikerkapel; te Rotter dam-Vreewijk (vac. J. de,Vries), W. Kool te Gramsbergen; te Westbroek, L. Vroeg- indeweij te Waddinxveen. Bedankt: voor Ooster-Nijkerk, cand. G. W. IJzerman te Appelscha; voor Warga, A. Landstra te Diepenveen. Geref. Kerken. Tweetal: te Amstérdam-C. (vac. H. Mulder), J. Blauw te Ede en dr N. J. Hom mes te Middelburg; te Makkum, T. de Boer te Achlum en R. Groeneboer te Barchem; te Tzum, cand. G. J. Arnold te Paterswolde en S. Hania te Schoonoord; te Wijhe, W. J van Hoek te Westterschelling en H. Numan te Hijlaard, die het beroep ontving. Beroepen: te Dojtkum (vac. J. Sy- brandy), D. J. P. Meijer te Schoonebeek; te Linschoten, R. Groeneboer te Barchem. Aangenomen naar Heemse, W. J. Kampherbeek te Heerjansdam. Bedankt: voor Amsterdam-Watergraafs meer (3e pred.pl.), J. Blauw te Ede; voor Meppel (vac. H. W. Engelkes), F. H. von Meijenfeldt te Harmeien. Benoemd tot hulppred. te Heemse, J. Offers te Berlictim. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Tweetal: te Rouveen, G. Ph. Pieffers te Bergerïtheim en Joh. de Wal te Noord- bergum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2